zo gezien Massale vissterfte door rioolwater in vijvers langs Koningsweg Voorbereidingsbesluiten voor Torenstraat en Dalweg Na vondst aan Prins Hendriklaan: Politie Soest attent op gevaar van hondsdolle vleermuizen 'Prinsenhof door Gerand Paul Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Na technische storing in gemaal: Gemeente koopt alvast grond voor zwembad Brandweer vindt ompompen vijverwater volstrekt zinloos Voorbereiding ruilverkaveling start na zomervakantie Verschuiving COT Leusderheide VERSE MOSSELEN RUUD SMIT 'Inbreker' tegen wil en dank Nieuwe straatnaam: Insluiper met valse sleutels in KLM-flat Foutparkeerders JUWELEN VOOR UW TAFEL Modern leven Vrouw aan oog gewond door caustic soda Clubhuizen Jeugdzorg 'brandveiliger' Soester Courant 9 jgap® -- 'Wij zijn daar de instantie niet voor' Selectie voor boerderijverplaatsing Naar schatting zo'n 1000 a 1500 vis sen - meest kleine vorens, maar ook brasem en andere soorten - zijn in het afgelopen weekeinde doodgegaan in de vijvers langs de Koningsweg. De slachting is het gevolg van een techni sche storing in het gemaal op de hoek van de Koningsweg en de Dorrestein- weg. De hengelsportvereniging "De Snoekbaars' heeft zaterdag nog met man en macht geprobeerd het leven van honderden vissen te redden door ze uit de vervuilde vijvers te scheppen en over te brengen naar de vijver bij de Veenbesstraat, die niet vervuild was. Als gevolg van het uitvallen van het ge maal kwam al het huishoudelijk afval water dat uit de wijk Overhees afkom stig was in de vijvers terecht. De vijvers zijn destijds aangelegd als "bergingsvij vers", bedoeld voor de opvang van bij voorbeeld regenwater na een grote bui. "Nu het afvalwater niet werd doorge- pompt kwam het allemaal in deze vij vers terecht," bevestigde gemeente- voorlichter Ben van Os maandagmor gen. "Het verschil met regenwater is dat daarin wél voldoende zuurstof aanwe zig is, maar in afvalwater niet meer." Volgens hem was het gemaal uitgeval len door "technisch mankement", waarvan de reparatie enige dagen in be slag nam. Van Os spreekt in dit verband van een "calamiteit". Zaterdag werd de voorzitter van de Snoekbaars, de heer W. van der Kraats, op de hoogte gesteld van de ramp die zich aan het voltrekken was in de vijvers aan de "Overhese" kant van de Ko ningsweg. De eerste melding kwam van de vijver op de hoek van de Konings weg en de Obrechtstraat. Bij zijn komst zag hij honderden vissen aan de opper vlakte naar adem happen, wat duidelijk wees op een ernstig zuurstoftekort. "De meeste vissen waren op dat moment nog niet dood," aldus Van der Kraats. Brandweer kwam niet Van der Kraats zocht onmiddellijk kon- takt met de politie, met het verzoek de brandweer in te schakelen. Die zou door het water op te pompen en weer terug te spuiten immers voor meer zuurstof kunnen zorgen. De Snoek baars heeft in de loop der jaren ten be hoeve van de hengelsport voor duizen den guldens vis uitgezet in deze vijvers. De brandweer reageerde volgens de Snoekbaars-voorzitter echter, tot zijn verontwaardiging, in eerste instantie volstrekt afhoudend. "Ze vonden dat dit geen zaak voor de brandweer was. Ik ben daar zeer gebelgd over," aldus de heer Van der Kraats. Het lukte hem tenslotte via "hoger hand" - de inschakeling van een visse rij-deskundig ambtenaar - de brand weer zo ver te krijgen dat zij inderdaad te hulp kwam. "Maar dat heeft zeker een uur tot anderhalf uur geduurd." Zondag bleken ook de vijvers bij de Dorpsstreek en de Clemensstraat te zijn vervuild, met hetzelfde gevolg. Zaterdag werden nagenoeg alle leden van de Snoekbaars die niet met vakan tie waren ingeschakeld voor een red dingsoperatie, waarbij ook de jeugd van Overhees zich niet onbetuigd liet. Met schepnetten werden de nog levende vis sen uit het vuile water gehaald en ver- "Wij hebben kwaliteitspompen die bedoeld zijn om druk te leveren, niet om het water in zo'n vijver om te pom pen. Stel je voor: daar zit tocii zeker wel honderdduizend kuub in - ik noem maar een getal. Dat wordt dan een proces van dagen. Daar zijn we de in stantie helemaal niet voor." Zo reageert de Soester brandweer bij monde van ondercommandant H.J. Zegwaard op de verwijten van Snoek baars-voorzitter W. van der Kraats, die de geringe bereidheid van de brand weer hekelde om in het weekeinde te hulp te komen bij de vis-ramp die zich in de vijvers langs de Koningsweg aan het voltrekken was. Zegwaard zegt zich wel te kunnen voor stellen dat de brandweer niet happig Hier bevindt zich - onder straatniveau - het gemaal dat voor de problemen zorgde. WW Ook op maandag haalden kinderen nog een flink aantal dode vissen uit de vijvers. volgens uitgezet in de "schone" vijver aan de Veenbesstraat. Snoeken Van der Kraats schat dat er zeker zo'n 1000 a 1500 vissen zijn doodgegaan door zuurstofgebrek. Slachtoffers wa ren met name de kleine vorens, die de Snoekbaars heeft uitgezet, o.a. met het oog op de jaarlijkse jeugdviswedstrij- den. "Maar ik heb zelf al een stuk of tien snoeken gezien met een lengte van 70 a 90 centimeter. Die zijn onmisbaar voor de visstand, en je doet er jaren over om ze zo groot te krijgen. Bovendien is het een kostbare zaak." Volgens hem lijdt de vereniging een schade van vele dui zenden guldens door deze calamiteit. was om op het dringende verzoek van Van der Kraats in te gaan. "Die ber gingsvijvers zijn er om overtollig water op te vangen. Het is volgens mij hele maal niet de bedoeling dat er vis in zit. Ik vraag me af of de Snoekbaars er wel officieel toestemming voor heeft. De vissen die ze er vangen lijken me trou wens ook niet erg geschikt voor con sumptie, want de vijvers zijn feitelijk be doeld als overstort en waterberging, en dan komt er altijd wel wat rioolwater mee." Borstels Het "ompompen" van het vijverwater is volgens de heer Zegwaard overigens ook volstrekt zinloos. "Wij hebben niet eens de middelen om er zuurstof in te brengen. Dat zou alleen kunnen met grote borstels, zoals bij de waterzuive ring, die half in het water roteren en de zuurstof erin slaan. Bovendien beschik ken wij niet over apparatuur om het zuurstofgehalte na te gaan. En voordat je zoveel honderdduizend kuub hebt omgeperst ben je waarschijnlijk dagen verder." Dat de brandweer uiteindelijk toch ter plaatse verscheen is volgens Zegwaard alleen gedaan om de mensen "gerust te stellen". "We zijn helemaal niet onwillig om te helpen, maar zinloos is het wel, vooral als het zulk drukkend weer is. Dan is het zuurstofgehalte toch al laag." Gemeente voorlichter Ben J. van Os be vestigt overigens desgevraagd dat de hengelsportvcreniging officieel toe stemming van de gemeente heeft om vis uit te zetten in de vijvers. "Maar ja, het blijven natuurlijk wel bergingsvijvers, en dan kén dit gebeuren..." 1 e Kwaliteit, rechtstreeks uit Zeeland, nu volop verkrijgbaar. Natuurlijk bij: VISSPECIALITEITEN van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 De politie werd in de nacht van zon dag op maandag gewaarschuwd door bewoners van een flat aan de Smits- weg. Die hadden een man door een bovenlicht een van de flats zien bin nengaan. De politie ging op onder zoek uit en trof in de bewuste flat in derdaad een man aan, die echter de broer bleek te zijn van de bewoner. Die was op vakantie en de broer ver bleef zolang in de woning. Bij het ver laten daarvan merkte hij dat hij de verkeerde sleutel had meegenomen. Toen hij er zó niet in kon had hij be sloten het maar via het bovenlicht te proberen... De nieuwe weg in het plan Schrikslaan gaat, als het aan Burgemeester en Wet houders ligt, "Prinsenhof' heten. B. W. stellen dat voor aan de gemeente raad, op advies van de straatnaamcom missie. In de toelichting op het voorstel wijst het College erop dat in de omgeving al veel wegen een naam dragen die ver band houdt met het Koninklijk Huis. Bij de naam Prinsenhof kan volgens B. W. gedacht worden aan de kinderen van koningin Beatrix. Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld zgn. voorbereidingsbesluiten te nemen voor een perceel aan de Torenstraat en voor het plangebied Dalweg, waar t.z.t. het nieuwe gemeentehuis en het nieuwe sportcomplex moeten verrij zen. Dit in verband met het feit dat de bouwplannen in strijd zijn met het gel dende bestemmingsplan. Aan de Torenstraat 22A (hoek Kerk straat) gaat het om de verplaatsing van drukkerij Praktikum, thans nog aan de overkant van de straat gevestigd. Op de nieuwe plek staat nu nog een vervallen loods, maar binnen afzienbare tijd komt daar een nieuwe pand van de drukkerij. Eerder had Praktikum plannen voor uitbreiding van de bestaande vestiging. Het nieuwe bouwplan is in strijd met het geldende bestemmingsplan Kerke- buurt, waarin voor het perceel een woonbestemming is voorzien, maar is wél in overeenstemming met het con cept-bestemmingsplan Kerkebuurt. Daarop vooruitlopend willen B. W. het nieuwe bedrijfspand alvast "inpas sen" in het nieuwe plan, en daarvoor is het voorbereidingsbesluit nodig. Iets dergelijks geldt voor de Dalweg. De gronden die daar bebouwd moeten gaan worden hebben in het bestaande plan nog een agrarische bestemming. De bouwvergunning kan alleen worden verleend als er een vrijstelling wordt ge geven van de geldende voorschriften. Ook daarvoor moet de raad verklaren dat er een bestemmingsplan in voorbe reiding is. B. W. wijzen erop dat de commissie Ruimtelijke Ordening zich met het voorstel kan verenigen, dat in de ge meenteraad van 25 augustus wordt be handeld. 'Moeizame onderhandelingen' In diezelfde vergadering komt ook de aankoop van grond aan de Dalweg- Zuid ter sprake. Burgemeester en Wet houders hebben voor de uitvoering van het ontwerp-bestemmingsplan Dalweg - met name voor het nieuwe zwembad - De landinrichtingscommissie die de ruilverkaveling in Eemland heeft voor bereid en gaat uitvoeren wil het nog resterende deel van 1988 benutten als voorbereiding op de werkzaamheden die in 1989 en daaropvolgende jaren zullen gaan plaatsvinden. De commis sie begint met het zoeken van "schat ters", gaat bestekken opstellen en ook kandidaten oproepen voor de boerde rijverplaatsing. Eén van de belangrijkste activiteiten in het komende najaar wordt het zoeken van "schatters" en de voorbereiding van de schatting van alle gronden binnen de ruilverkaveling (de zgn. "eerste schat ting"). In eerste instantie zoekt de com missie de schatters onder de agrariërs. In september wordt de aanmelding daarvoor opengesteld. Daaruit maakt de landinrichtingscommissie een keuze. Er worden ca. 30 schatters benoemd, die een goede vertegenwoordiging van het gebied kunnen vormen. Schatters zullen overigens niet hun eigen grond of die van familie schatten. De commissie zal in de komende perio de ook opdrachten geven voor het op stellen van de bestekken voor gemalen en wegen. In overleg met o.a. het water schap wordt momenteel nagegaan wel ke werken prioriteit genieten. Als daar- Op de vensterbank van een woning aan de Prins Hendriklaan is vorige week een dode vleermuis aangetrof fen, die mogelijk besmet is geweest met het rabiës-virus (hondsdolheid). In het kader van de sinds enige tijd verscherpte aandacht voor de over dracht van deze ziekte door vleermui zen, heeft de politie het dode exem plaarvoor onderzoek opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Lelystad. De Soester politie handelde hiermee volgens de richtlijnen van het ministe- nog een enkel perceel nodig, o.a. aan de Soester Engweg (4150 vierkante me ter). Met de eigenaars is - "na moeiza me onderhandelingen", zoals B. W. de gemeenteraad schrijven - overeen stemming bereikt over een bedrag van 25 gulden per vierkante meter. Die prijs wijkt af van het bedrag dat aan anderen op ongeveer dezelfde plaats is betaald, maar "gelet op het belang van de gemeente om op korte termijn over de grond te beschikken en het feit dat naar verwachting slechts een gering GS zijn voor uitbreiding van het Com pagnies Oefen Terrein (COT) Leus- derheide in zuidelijke richting, onder gelijktijdige ontruiming door Defensie van het noordoostelijke deel van het terrein. Dit schrijft het College aan de voorzitter van de Projektgroep Leus- derheide, waarin rijk, provincie en de betrokken gemeentebesturen sinds 1985 praten over de toekomst van het oefenterrein. De projektgroep heeft twee modellen op tafel gelegd: één dat voorziet in ver schuiving van het COT, en één waarin de huidige grenzen blijven gehand haafd. Volgens model I gaat er in het noordoosten plm. 150 ha. van het COT af, en komt er aan de zuidkant een ge bied van dezelfde oppervlakte bij. Dit model heeft de voorkeur van GS omdat de noordoosthoek van het terrein van grote natuurwetenschappelijke waarde is: een eikenstrubbengebied maakt er deel van uit. Het College verbindt aan verschuiving van het COT wel de voor waarde dat het in de toekomst niet wordt uitgebreid, en dat de recreatie mogelijkheden aan de zuidkant in stand blijven. Enkele fietspaen zullen daar voor moeten worden omgelegd. Twee maanden geleden weigerde GS in te gaan op het verzoek van de staatsse cretaris van Defensie om hun definitie ve voorkeur vóór 15 juni jl. aan hem mee te delen. Het College volstond toen over duidelijkheid bestaat krijgt de Grontmij opdracht voor het opstellen van "praatplannen" ten behoeve van het overleg en de bestekken. De commissie wil dit jaar nog een over zicht hebben van alle agrariërs die in aanmerking denken te kunnen komen voor boeerderijverplaatsing. Na de zo mervakantie zal daartoe een aanmel dingsperiode worden afgekondigd, waarbij uiteraard sprake zal zijn van de nodige voorlichting. Uit de aanmeldin gen wordt t.z.t. een selectie gemaakt. Het heeft geen zin zich nu al aan te mel den, laat de commissie weten. Uiterlijk in september verschaft de commissie uitgebreide inlichtingen over de ko mende activiteiten. Blij De commissie is overigens zeer blij met de uitslag van de stemming, die op 2 ju ni plaatsvond. Daarbij bleek dat 59 van de stemmen (75 van de opper vlakte vertegenwoordigend) zich vóór de ruilverkaveling had uitgesproken. Met 62 was er sprake van een in ver gelijking met andere ruilverkavelingen hoog percentage. Onmiddellijk na de stemming werd de nieuwe landinrich tingscommissie geïnstalleerd onder voorzitterschap van de heer T. Rood- hart uit Eemnes. rie, samengevat in een draaiboek, dat is opgesteld nadat vorig jaar in Nederland voor het eerst een "rabide" vleermuis werd aangetroffen. In datzelfde jaar bleken 86 van de 1250 onderzochte vleermuizen rabiës-positief te zijn. Het merendeel van de zieke vleermuizen werd overigens in zuid-west Friesland gevonden. De overdracht van een rabiës-infectie van een vleermuis naar een mens of huisdier kan plaatsvinden door een beet. Die situatie doet zich meestal voor wanneer de vleermuizen ziek en/of verzwakt zijn en door mensen of huis dieren worden verstoord, opgeschrikt of opgepakt. Het virus kan ook worden overgedragen via wondjes, door kon- takt met speeksel of urine van vleermui zen. Er zijn in heel Europa overigens nog maar een handvol gevallen van ra biës bij de mens geconstateerd als ge volg van een vleermuisbeet. De politie is desondanks attent, omdat wel vaststaat dat het van belang is dat elk onnodig kontakt met vleermuizen wordt vermeden. Het is ook voor hon den- en kattenbezitters raadzaam reke ning te houden met de mogelijkheid dat hun huisdieren aan hondsdolheid zou den kunnen lijden, na kontakt met een rabide vleermuis. renteverlies wordt geleden" - de grond wordt immers op korte termijn voor de finitieve bestemming in gebruik geno men - is een hogere prijs volgens het College "naar onze mening aanvaard baar". De prijs steekt inderdaad nogal af bij het bedrag dat de gemeente voor een ander stuk (2950 vierkante meter) aan de Soester Engweg betaalt; dat is name lijk maar een tientje per meter. Beide grond-aankopen worden in de zelfde raadsvergadering behandeld. met de bekendmaking van zijn voorlo pige standpunt (voorkeur voor model I). Alvorens een definitieve voorkeur uit te spreken wilde het eerst o.a. de be trokken gemeentebesturen raadplegen. Nu in de Projektgroep is gebleken dat deze allemaal voor model I zijn (uitge zonderd Zeist, dat er echter geen over wegende bezwaren tegen koestert), zien GS geen beletselen meer voor een defi nitieve keuze. Een bewoner van een van de de KLM- flats aan de Johannes Poststraat ont dekte vorige week dat een onbekende dader op klaarlichte dag zijn woning was binnengedrongen en die geheel had doorzocht. De buit bestond uit een geldbedrag van 65 gulden. De politie gaat ervan uit dat de dader gebruik maakte van een valse sleutel, omdat er geen braaksporen werden aangetroffen. Een familielid van de bewoner wist ove rigens te vertellen dat ze veertien dagen tevoren een onbekende man had ge zien, die aan de voordeur van de flat had staan rommelen. Hij was in het bezit ge weest van een sleutelbos, maar was bij haar komst onmiddellijk verdwenen. De politie sluit niet uit dat deze man - van wie echter nog geen bruikbaar sig nalement voorhanden was - de dader is. De politie heeft tijdens een controle op de Van Weedestraat zaterdagmorgen tien automobilisten bekeurd. Die had den verzuimd hun parkeerschijf te ge bruiken in de blauwe zone. Weedestraat 54a Soest. Dezer dagen werd ik verrast door enkele regels over de moderne tijd. Opmerke lijk door hun trefzekerheid bleven ze bij mij haken en slechts door er een cursief over te schrijven hoop ik er een beetje los van te komen. "In deze tijd," zo stond er geschreven, "worden we innerlijk verteerd door zor gen en angsten.Nou, daar kan ik inko men. Je hoeft de krant maar op te slaan en je bestelt dieveklauwen en grendels voor alle ramen en deuren. Je bent je fiets alleen nog zeker als je die in beton giet en 's avonds laat loopt geen zinnig mens alleen door de binnenstad. Waar angst in zorg overgaat weet ik niet pre cies, maar de bewapening, het milieu en de honger in de wereld staan te dringen om ook genoemd te worden in dit beang stigende rijtje. Wie zich intensief met de ze zaken bezig houdt wordt inderdaad verteerd door angsten en zorgen. "Dat is de reden,zo gaat de tekst verder, "Waarom de arbeid ons zo vermoeit. Het begint met onschuldige verschijnselen, maar kan gaandeweg ongeneeslijk wor den. Da's niet mis. De schrijver heeft blijk baar een z ware baan. Misschien staat die op de tocht door bezuinigingen of reor ganisatie die bovenop de al eerder ge noemde zorgen en angsten worden ge stapeld. Die onschuldige verschijnselen, waar voorts over wordt gesproken, ken nen we bij tijd en wijle allemaal wel, als daar zijn vermoeidheid, slapeloosheid, lusteloosheid en wat niet al. Niet zelden blijkt het inderdaad ongeneeslijk te zijn en moeten we er mee leren leven. Aan het eind van het citaat gekomen be denk ik dat het voorde lezer wellicht niet geheel duidelijk is wat nu toch zo verras send in deze tekst moet zijn. Wel, de door mij aangehaalde regels zijn overgeno men uit het oudste diagnotische ge schrift, de So Wen, waarin de Gele Kei zer Hwang- Ti discussieert met de hof arts Tj'i-Po. Dat gebeurde zo'n driedui zend jaar geleden. Een 21-jarige bewoonster van de Troel- strastraat is vorige week aan haar oog gewond geraakt toen ze een stoel wilde verven en als afbijtmiddel caustic soda gebruikte. Bij haar bezigheden kreeg ze een spatje van het zeer agressieve spul in haar oog en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Vermoedelijk heeft ze een gaatje in het hoornvlies op gelopen. Volgens de politie stelt de keurings dienst van waren een onderzoek in naar de wijze waarop de caustic soda verpakt was. Het goedje was aangeschaft bij een plaatselijke drogist. Kosten: 18.000 Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld een be drag van 17.857 gulden uit te trekken voor het treffen van aanpassingen aan de clubhuizen "De Vangrail" en "Het Kruispunt". Die aanpassingen zijn no dig op grond van de brandbeveili gingsverordening. In het voorstel staat te lezen dat de ver bouwing minimaal noodzakelijk is om de brandveiligheid in de beide clubhui zen - resp. aan de Nachtegaalweg en de Albert Cuyplaan - te kunnen waarbor gen. "De Stichting Jeugdzorg heeft geen mogelijkheden gehad om voor dit doel fondsen te vormen, hetgeen in houdt dat een directe uitvoering van de eisen niet tot de mogelijkheden behoor de," aldus B. W. aan de raad. "Gezien de aard van de eisen achten wij het niet verantwoord de veiligheid van de gebruikers in gevaar te brengen," vinden Burgemeester en Wethouders, die dan ook voorstellen de kosten van de "zeer noodzakelijke" aanpassingen beschikbaar te stellen uit de algemene reserve. voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Voor rookwaren niet naar Van Ede Voor biefstukken ook niet Van Ede Maar waarvoor dan wel? Wilt U da'k 't vertel Voor een ruit naar die snelle Van Ede Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhjisi BEL 1 6055 01 1 84 29 EN WIJ KOMEN'

Soester Courant | 1988 | | pagina 1