KIEK UIT: KIES VOOR KODAK SELECT SNELPRINT BIJ VAN ESSEN! n(j per stuk slechts tl.29,95 Grondige face-lift Stam Soestdijk luidt 75-jarig bestaan in flB® ^normaaltflA'f 4AKTie cd;voor_ scliociiiakcr laanstraat 101 baarn 0 1995 Historische Vereniging groeit keuze u« «zenden'«ete Bang&Olufsen i In oktober officiële heropening Huurders opgelicht vonpop,peP*itenWaSS' Nieuwe editie 'Van Zoys tot Soest' Huiselijke twist Bromfietser maakt salto over auto Verkeerscontroles Aanrijding-achteruit Auto over de kop WOENSDAG 27 JUL11988 SOESTER COURANT PAGINA 3 Van Essen is de enige Kodak Select fotohandelaar in Soest. Daar is uw filmrolletje pas echt in goede handen. En dat is aan alles te zien: Aan de kwaliteit. Of nog veel beter aan de Kodak Select kwaliteit. De zorg die u hebt besteed bij het maken van uw foto's ziet u haarscherp terug op uw afdrukken. Het kan niet mooier. Aan de prijs. Dat Kodak foto's duurder zijn is een fabeltje. Voor 69 cent hebt u al een Kodak foto. Geen prijs voor zo'n selecte kwaliteit. En voor foto's die u bij nader inzien niet zo ziet zitten betaalt u niets. alleen bij selectprint t Zuidprommenade 15 IiAIi Winkelcentrum "Hartje Zuid" f*Tfé3768 EM Soest XSÜ'Jj VTL Telefoon 02155 -12874. foto-film-uideo D computer/ Aan de snelheid. Kodak Select afdrukken zijn in een dag klaar. Voor zes uur gebracht, de volgende dag om 12 uur klaar. En hoe. Zeker zijn er adressen waar ze het nog sneller doen, maar of ze het daar ook beter doen moet u maar afwachten. Zo niet bij Van Essen. Daar krijgt u dag in dag uit Kodak kwaliteit. Vraag Select I»M W.^VmiDIO DIGITAL Q0MR4CTDISC Een inwoonster van Soest heeft vori ge week bij de politie aangifte gedaan wegens oplichting, nadat ze onlangs een etage had gehuurd in een huis aan de Grote Melmweg. Ze had bij die gelegenheid een handgeld betaald van 100 gulden. Via-via kwam ze er echter achter dat het huis onlangs was verkocht. De recherche stelde naar aanleiding van de aangifte een onderzoek in en ontdekte dat het huis weliswaar was verkocht, maar dat een van de fami lieleden - buiten medeweten van de anderen - de bewuste etage aan drie verschillende personen had ver huurd, die alle drie een handgeld hadden betaald. Ook van de beide andere benadeelden verwacht de po litie nog een aangifte. Voor alle zektrheidl MX 1500 De verfrissend andere TV. Uitstekend geschikt als 2* toestel ol voor kamerbewoners. QQQ De Historische Vereniging Soest is in het afgelopen jaar gegroeid van 209 naar 229 leden. Dat blijkt uit het jaar verslag van de vereniging, gepubli ceerd in het recent verschenen zomer nummer van het tijdschrift "Van Zoys tot Soest". De groei is volgens het be stuur vooral te danken geweest aan de Historische Optocht tijdens het Land juweel, die door de vereniging was georganiseerd en waaraan een ge slaagde ledenwerf-actie was gekop peld. Uit het verslag blijkt dat de vereniging weer een goed jaar achter de rug heeft. Zo kwamen de werkgroepen "genealo gie", "karakteristiek Soest" en "monu menten" diverse malen bij elkaar, wer den er verschillende tentoonstellingen gehouden en was er behoorlijke belang stelling voor een aantal lezingen. Na de zomervakantie wordt ook de werkgroep "archeologie" weer nieuw leven ingeblazen. Dat begint met een voorlichtingsavond op dinsdag 13 sep tember in Museum Oud-Soest (Steen- hoffstraat), onder leiding van mevrouw R.v.d.Valk. Er zal met name gesproken worden over de mogelijkheden om "het veld" in te trekken en tevens wordt er een begin gemaakt met de inventarisa tie van het materiaal uit vroeger tijden, dat bij de Historische Vereniging aan wezig is. Hand- en spandiensten De nieuwe editie van het keurig ver zorgde tijdschrift van de vereniging, "Van Zoys tot Soest", dat alweer de ne gende jaargang is ingegaan, bevat op nieuw veel lezenswaardigs. Zo is er een interessant artikel van de hand van de heer W.C.J.M. Peters over een gemeen teraadsbesluit uit 1852, waarin een ver ordening wordt vastgesteld voor de "hand- en spandiensten" die de agrari sche ingezetenen van de gemeente moesten verrichten, met name door het beschikbaar stellen van paarden en wa gens voor het onderhoud van de wegen. Dat raadsbesluit werd door de Kroon vernietigd, omdat er onderscheid werd gemaakt naar "rang en stand" - wat niet mocht - en omdat Soest zich in de veror dening ook alvast maar het recht had voorbehouden om eventueel geen strafvervolging in te stellen jegens die genen die hun verplichtingen niet zou den nakomen, zulks ter beoordeling van de gemeenteraad - een bevoegd heid die uitsluitend toekomt aan het openbaar ministerie. "Van Zoys tot Soest" bevat voorts o.m. een herinnering aan het veerhuis bij de Kleine Melm van de hand van de heer J.M.Veenstra en een gedegen artikel, voorzien van een aantal oude kaartfrag- menten, over de interlokale verbindin gen van Soest, van de prehistorie tot he den, geschreven door de heer W.H.A.Klein. Tenslotte is in het tijdschrift het eerste deel opgenomen van een artikel van wijlen ds. J.J.Bos over de "wateren" in Soest. In deze eerste aflevering gaat het met name om de Eem, met een indruk wekkende hoeveelheid historische, geologische en natuurwetenschappelij ke gegevens. Wie belang stelt in de geschiedenis van Soest vindt in "Van Zoys tot Soest" tel kens weer een schat aan interessante in formatie. Het lidmaatschap van de His torische Vereniging kost 30 gtildéfi per jaar. Hét secretariaat is in handen van mevrouw E. Stolwijk, Kruisweg 2, tel. 17113. De politie moest zondagavond tussen beiden komen bij een vechtpartij in een flat aan de Weegbreestraat. Twee bewo ners hadden het met elkaar zó aan de stok gekregen dat een aanzienlijk deel van de huisraad sneuvelde en zij zelfde nodige kleerscheuren en verwondingen opliepen. Heel wat buurtbewoners kwamen op het lawaai af. De politie wist de knokkers te scheiden en zorgde ervoor dat ze onder doktersbehande ling kwamen. s i>. L Onze verbouwing zit in de „opbouw"-lift, maar onze prijzen"11 breken wij nog af: ZOMERTOPJES N ZOMERROKKEN I Halt/P ZOMERPAKJES V' ,<a8Vt PULLOVERS Ij ZOMERPANTALONS Badpakken en bikini's vanaf f 5,— en f 10,—. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 lend. Het geheel is meer dan verdrie dubbeld - van 220 naar 900 vierkante meter - en biedt niet alleen plaats aan een flink aantal fraai ogende nieuwe Renaults, maar ook aan de occasions, die tot dusver meestal buiten, voor het pand, stonden geparkeerd. Rondom is het bedrijf, ook aan de zijde van de Wil- helminalaan, nu voorzien van een op geruimde, overzichtelijke parkeer plaats. Op de kruising Kerkpad-Korte Middel wijkstraat deed zich vorige week aan aanrijding voor tussen een auto, be stuurd door een 40-jarige inwoner van Nieuwegein, en een 18-jarige bromfiet ser uit Amersfoort. De bromfietser reed met volgens getuigen zeer hoge snel heid vanaf het Kerkpad tegen de auto op, die op dat moment passeerde. Bij de botsing maakte de jongeman een salto over de auto heen, maar hij liep daarbij geen noemenswaardig letsel op. Zijn bromfiets werd overigens voor een technisch onderzoek in beslag geno men. In het inwendige van het pand is voor de uitbreiding van de showroom ruimte gemaakt door de verplaatsing van de doorsmeerplaats naar de werkplaats achterin, bereikbaar door de inrit vanaf de Burgemeester Grothestraat. Om de toegang naar de werkplaats te verge makkelijken is op een opvallende ma nier een stukje van het naastgelegen pand weggehaald: alsof er een stukje van de benedenverdieping is weggesne den. Opmerkelijk is ook de verplaatsing van het (dubbele) PUEM-gebouwtje, dat al sinds jaren her in feite midden in het be drijf stond, een gevolg van het feit dat de garage er destijds min of meer om en overheen is gebouwd. Het PUEM- huisje stond toch op de nominatie om te worden gerenoveerd, en heeft nu een plek gekregen achter het bedrijf, waar het nu ook los van staat en van buitenaf toegankelijk is. Jukken Aan de ingrijpende verbouwing van het oude pand, waarvan "de bovenverdie ping min of meer intact is gebleven, kwam nog heel wat vindingrijkheid en vakmanschap te pas, vermeldt de heer Stam niet zonder trots. Hij wijst in dat verband op het unieke systeem, waarbij met behulp van "jukken" de gevel is ge stut, zodat de boven-muren konden blijven staan terwijl de benedenmuren werden verwijderd en herbouwd. In de komende maanden wordt de laat ste hand gelegd aan de werkzaamhe den. Ook de pui ondergaat dan een complete vernieuwing, die deels al zichtbaar is in de gele band met het op schrift Stam Soestdijk sinds 1913. In oktober, als het 75-jarigjubileum wordt gevierd, kan de firma Stam Soestdijk dan ook beschikken over een van de modernste en best geoutilleerde auto bedrijven van het land. Hier is goed te zien dat de gevel werd gesteund met "jukken om de bovenmu- ren intact te laten. Bij een snelheidscontrole op de Stad houderslaan registreerde de radar-ap- paratuur van de politie vorige week 164 passerende auto's, waarvan er 24 te hard reden. De bestuurders krijgen een proces-verbaal. De top lag op 95 km/u. Bij een rood-lichtcontrole op het kruis punt Van Weedestraat-Stadhouders- laan werden twee automobilisten be trapt op het negeren van het stoplicht. Ook zij horen er meer van. Een dag later werd er een snelheidscon trole gehouden aan de Middelwijk straat. Van de 849 passerende automo bilisten drukten er 37 wat al te enthou siast op het gaspedaal. Ook zij krijgen de rekening gepresenteerd. De top lag hier op maar liefst 110 km/u. Aan de Van Mecklenburglaan ontstond vorige week een aanrijding toen een 19- jarige bewoner achteruit vanaf zijn erf de rijbaan opreed. Hij zag daarbij een 16-jarige bromfietser over het hoofd. De botsing veroorzaakte gelukkig al leen materiële schade. Bij een botsing die vorige week plaats vond op de kruising Plesmanstraat/ Fokkerstraat in Soesterberg deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werd een van de wagens, be stuurd door een inwoner van Maarssen, door de kracht van de aanrijding volle dig op zijn kop gezet toen de andere au to, bestuurd door een Amsterdammer, hem van rechts "midscheeps" raakte. De wagen liep zware schade op en werd total loss verklaard. dubbeld en het assortiment artikelen dat de weggebruiker wordt aangeboden neemt sterkt toe. Belangrijk is ook de introductie van het credit-card- systeem, waarmee de klanten straks ook buiten de sluitingstijden terecht kunnen. De heer J. Stam, die de dage lijkse leiding van Stam-Soestdijk heeft, verwacht dat het tankcard-systeem over ongeveer een maand zal zijn inge voerd. Veiliger Een bijzonder snufje daarbij is de ver lichting: als de klant zijn tankcard in de daarvoor bestemde automaat steekt gaat automatisch de verlichting aan, die ongeveer tien minuten blijft branden. Een maatregel die het tanken in de duisternis niet alleen gemakkelijker, maar ook een stuk veiliger maakt. De autoshop - waar allerlei zaken ver krijgbaar zijn die de automobilist van dienst kunnen zijn en die vanaf septem ber zal worden bemand (of liever: "be vrouwd") door drie dames in rouleren de diensten - gaat trouwens ook een be langrijke rol spelen in de dienstverle ning in de directe omgeving. De heer Stam heeft daarbij het oog met name op de bewoners van Mariënburg, het ver zorgingstehuis aan de overkant van de Burgerrfeester Grothestraat. Sinds het verdwijnen van de supermarkt aan het Nieuwerhoekplein zijn de bewoners voor allerlei dagelijkse levensbehoeften aangewezen op winkels die veel verder van het tehuis gelegen zijn. In de nieuwe shop kunnen ze straks ook terecht voor zaken als koffie, thee, suiker en eventu eel zelfs diepvries-maaltijden. Op die manier kan de autoshop, als mini-su permarkt, bijdragen aan een plezierig leefklimaat voor de bejaarde buren. Dit jaar zal het 75 jaar geleden zijn dat grootvader Stam de grondslag legde voor de zaak die in die drie-kwart eeuw is uitgegroeid tot een van de meest gere nommeerde autobedrijven in de regio. In oktober wordt dat op feestelijke wij ze gevierd, tegelijk met de officiële her opening van de nieuwe zaak, die sinds de jaren vijftig gevestigd is aan het Nieuwerhoekplein, op de plaats waar ooit hotel "De Viersprong" stond, dat door de Duitsers in de oorlogsjaren als represaillemaatregel werd opgeblazen. Stam-Soestdijk werd in de loop der ja ren de moeder-vestiging van een aantal bedrijven, o.a. in Baarn en Amersfoort, en was langzamerhand toe aan een grondige opknapbeurt. De werkzaam heden zijn overigens nog niet helemaal klaar, maar nu al is duidelijk te zien dat de firma Stam in enkele maanden tijds zal zijn omgetoverd tot een van de mo dernste garagebedrijven van Neder land. Starlook Een van de opvallendste veranderingen is het benzinestation, het "front" van het bedrijf, uitgerust met de supermo derne "Starlook"-pompen. Samen met het filiaal in Amersfoort is Stam-Soest dijk het eerste bedrijf in Nederland dat door "Elf' - het bekende Franse benzi- nemerk - met dit unieke systeem is uit gerust. Alle brandstof-produkten - su per, euro-loodvrij en diesel - komen uit dezelfde pomp. De kleuren van de slan gen (resp. blauw, groen en zwart) ma ken duidelijk wat men moet tanken. Het geheel is voorzien van een nieuwe, fraaie overkapping en ook de shop on dergaat een ingrijpende opknapbeurt. De oppervlakte wordt ongeveer ver ft v Het "front" van het bekende autobe drijf aan het Nieuwerhoekplein. Showroom Naast de ombouw van het benzinesta tion en de autoshop is de verandering van de showroom minstens zo opval- De heer J. Stam (r.in de nieuwe show room. van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* Een compleet nieuw benzinestation, met de laatste technologische snufjes, en een volkomen gemoderniseerde showroom, die in ruimte meer dan verdriedubbeld is, dat is het resultaat van de grondige renovatie die het ga ragebedrijf van de firma Stam Soest dijk, aan het Nieuwerhoekplein, in de afgelopen weken heeft ondergaan. Een bijna letterlijke "face-lift", waar mee het vanouds bekende bedrijf zich in het jubileumjaar met een fraai ge zicht kan vertonen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3