GROTE REËLE KORTINGEN! WORTMANN ion lm is haam EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE 'British Columbia Boys Choir' jubileumtoernooi op Deuk? DIK BOS B v Ook schietwedstrijden voor niet-gildeleden tijdens de Gildefeesten 1988 uitgave nieuwe boeken Nu f 15,- TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamtêHwoQt WOENSDAG 27 JULI 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 .S'OES^ Losse gulden Uitvoering o.a. in Soesterberg DEPYRAMIDEN INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Dubbele inbraak Buntweg Politie sust ruzie Inbraak Rembrandtlaan Inbraak Tamboerijn Inbraak Acacialaan Inbrekers betrapt AUTOSCHADE 'Doorrijdster' meldt zich Isaac Bashevis Singer De Magiër van Lublin E^x/an de ven LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de x/en voor doe-hct-zelvers De Artisjok, decoratief en eetbaar door Arie Wandelaar Het geschiedde vorige week tijdens een van de vele dagen, dat een restan- tje van de zondvloed over Soest neer daalde. Weliswaar had ene Han Meilink van het K.N.M.I. het naar zon smachtende vakantievolk kond gedaan dat het die dag tussen de buien droog zou blijven, maar opnieuw bleek hij een valse weerprofeet te zijn. Met bakken kwam het regenwater de hemel uit. Ondanks alle goede, lieve zorgen van zijn Marie zat Arie thuis een beetje vast te roesten, snakken naar zuurstof, smeken om een zonnestraaltje. Nu is de hedendaagse mens tot veel in staat, de natuur naar zijn hand zetten is een bezigheid waarop hij nimmer pa tent zal kunnen aanvragen. Goed ge zien van de Schepper, want waar de mens wel toe in staat is vervult ons da gelijks met zorg en dreigt, naarmate we het jaar 2000 naderen, geheel uit de hand te lopen. Arie, geen recept voorhanden dus om de zon te laten schijnen. "Dan maar een bui regen op m'n pet", verzuchtte hij na het koffiedrinken te gen Marie," maar ik gaan luchten. Ga je mee?" Geen haar op d'r hoofd die aan de uitnodiging gevolg wenste te ge ven. De afwijzing van de vriendelijk uitgesproken invitatie berustte op de veronderstelling dat Marie's hoofd, de vorige dag voor veel geld gekapte, aan raking met regenwater niet zou waar deren, laat staan verdragen. Arie dus solo in de benen. Miezelde het bij zijn vertrek, het saus de toen hij op de Zuid Promenade voor etalages een cadeau voor Marie's verjaardag stond te bedenken. Tijdens het wikken en wegen werd hij door een eeltige vinger op zijn schou der getikt. Arie draaide zich om en ontmoette het gezicht van een vreem deling. 'Hebbu U ook een losse gulden voor mij? Een knaak mag het ook wezen, vijf gulden zal ik U niet vragen." Een zeer beleefd uitgevoerde vorm van bedelarij waar Arie desondanks be roerd van werd. De man ging gekleed in een keurig kostuum, waar je de inza melende hand van het Leger des Heils achter zou kunnen vermoeden." Portemonnaie verloren?" informeer de Arie, alvorens tot een padvinders daad te besluiten. De hoog opgesteven witte kuif van de oude man deed Arie denken aan een oom van moeders kant, voor en tijdens W.O. II sergeant bij het Korps Mari niers, van wie eerst na zijn dood wterd onthuld dat hij aan drankzucht leed. Als hij tijdens verjaarsdagfeestjes wel eens vreemd deed droeg Arie's moe der met de mededeling" Oom Piet is een beetje moe", daarvoor de veront schuldigende oplossing aan. Wat Arie betreft had z'n moeder Oom Piet nooit in bescherming hoeven te nemen. Hij was een kindervriend, nooit te beroerd om een ijsjes van vijf cent weg te geven, en beschikte over al le goede eigenschappen die een recht schapen noncorformist tot zijn be schikking heeft. Slechts het nut van zijn legercarrière is Arie volstrekt ont gaan. De beelden die de Oom Piet van de jaargang 1988 bij Arie hadden opge roepen brachten hem in een milde stemming. "Moet U er een paraplu van kopen?", wilde Arie weten, alvorens de hoogte van het te schenken bedrag definitief vast te stellen. Het had weinig zin voor de man de waarheid geweld aan te doen. Op afstand rook hij uit zijn mond. "Het is voor een borreltje", sprak hij met toonloze stem. Een borreltje. Het leek Arie op dat moment de enige toegang tot wat le vensvreugde voor de geheel verregen de witte kuif. Een knaak verwisselde van eigenaar. "God zal u zegenen", liet de nieuwe eigenaar van het muntstuk bij wijze van toegift weten. "Laten we het ho pen", luidde Arie's welgemeende wens. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest -kick Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest v Telefoon (033) 617147* - 614140 Telex 79479 nl ten minste f 200,op alle kostuums, zomermantels, mantelpakken ten minste f 100,op alle kolberts, regenjassen, japonnen ten minste f 100,op alle blazers en jacks boven f 250, ten minste f 50,op alle jacks, rokken, gedessineerde pullovers ten minste f 50,op alle vesten en pantalons boven f 200, ten minste f 30,op alle schoenen, pantalons, blouses ten minste f 20,op alle pullovers, La Coste polo's, pyjama's ten minste f 10, op alle shirts, polo's, dassen, riemen ten minste f 2,op alle DD ankiets en Schiesser ondergoed BIJVOORBEELD: 2stuKs-f -207= nu 49,— SchiocGQi unduiyuuU- Shirts, o.a. Stylemaster Pnnr anklulu uni uf guiUIT Stylemaster pullovers lamswol nu 99,— Blouses, o.a. Lady Arrow van 129,—nu 49,— Pantalons ruiten en uni nu 99,— .Vlntte regonjaoscn van 298,nu 190,— Alle zomermantels Zeer fraaie kostuums Kolberts, blazers Alle Lloyd schoenen Zomerrokken van 698,— nu 498,— van 698,— nu 398,— van 398,— nu 298,— halve prijs! van 108,nu 997— La Coste polo's 2 stuks van 218,— nu 150,— Pyjama's o.a. Schiesservan 69,90 nu 49,90 SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 Tel. 02155 - 1 44 88 BAARN Laanstraat 65 Tel. 02154 - 1 54 18 Deze zomer zal het befaamde "British Columbia Boys Choir" uit Vancouver (Canada), o.l.v. Donald Forbes, weer een toernee door Nederland ma- ken...In de periode van 12 juli tot 18 augustus zal het koor 20 concerten ge- Het is een jubileumtoernee (de 10e), en bovendien is het 20 jaar geleden dat het koor werd opgericht. Sinds de oprich ting in 1968 door de huidige dirigent, Donald Forbes, heeft het koor een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Er zijn toernees gemaakt door vele landen, waaronder de Verenigde Staten, de Sowjet Unie, Hawai en Euro pa. Diverse malen werd opgetreden voor de televisie en vonden concerten plaats in beroemde koorcentra, zoals in de Conventry Cathedral, de Dom van Milaan, de St. Stephan's Dom in Wenen etc. In de loop der jaren werd ook een groot aantal plaatopnamen gemaakt. Het koor vertegenwoordigt de vier koorregistersen is samengesteld uit jon gens van 9 tot 23 jaar die, uit audities geselecteerd, muzikaal zeer begaafd zijn. In zijn hoedanigheid is het het eni ge niet-liturgische jongenskoor in Noord-Amerika. Er wordt gemiddeld 10 uur per week besteed aan repetities, waarbij muzikaliteit, stijlbegrippen en zangtechniek voorop staan. Ze excelleren in a capella, maar voelen zich evenzeer op hun gemak met or kest- of orgelbegeleiding. Het repertoi re omvat muziek uit de 16e eeuw tot en met de moderne componisten en de in teresse van de jongens in al die muzikale stijlen is verbluffend. In 1971 vond de eerste toernee plaats. Nadien volgden de toernees door Ne derland met groot succes. Het zingen in onze eeuwenoude kerken is voor hen een inspirerend en bijzonder gebeuren. Aan de concerten wordt medegewerkt door een viertal Nederlandse organis ten, t.w. Jaap Kroonenburg, Klaas J. Mulder, Herman van Vliet en Vincent de Vries. Zij begeleiden de koorzang en zullen de koorzang afwisselen met en kele orgelsolo's. De verschillende programma' bevatten werken van componisten uit alle tijden, o.a. Anderson, Bach, Buxtehude, Men- delssohn, Mozart, Pretorius, Wesley, Willan en Zangarelli. Voorts Madriga len, Volkshymnen en Spirituals. Het koor treedt op in de regio van Soest op de volgende data: dinsdag 2 augustus (20.15 uur)-, Dom kerk, Utrecht; organist Herman van Vliet; vrijdag 12 augustus (20.00 uur), St. Jo- riskerk, Amersfoort; organisat Vincent de Vries; maandag 15 augustus (20.00 uur), Ca- rolus Borromeuskerk, Soesterberg; or ganist Theo Hes. De toernee wordt georganiseerd door de Stichting Orgelcentrum in Arnhem en Kontakt der Kontinenten in Soesterberg. Shoarma Grill Restaurant Pizzeria Soesterbergsestraat 20A - Soest Telefoon 02155 - 2 18 60 Openingstijden: ma t/m za 12.00-23.00 uur zondag 14.00-23.00 uur. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Een onbekende dader heeft in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in twee naast elkaar gelegen woningen aan de Buntweg. De 81-jarige bewoonster van het ene huis, die de avond bij de bu ren had doorgebracht, ontdekte bij haar thuiskomst dat haar woning was door zocht. Het keukenraam bleek te zijn ge forceerd. Vermist worden een gouden ring, een zilveren ring en een zilveren speld. Bij de buren - niet die waarbij de vrouw op bezoek was geweest - bleek eveneens te zijn ingebroken. Daar kon niet on middellijk worden vastgesteld wat er wordt gemist. Tweemaal heeft de politie in het week einde tussenbeiden moeten komen bij een ruzie die zich afspeelde in een café aan de Stadhouderslaan. Zondagnacht om kwart voor twee nam de politie een kijkje, maar toen bleken de schermutse lingen al nagenoeg achter de rug en wa ren er geen gewonden. Een kwartiertje later was het echter opnieuw raak. Toen werd een van de bezoekers aangetroffen met een groot aantal blauwe plekken. Er deden zich verder geen ongeregeld heden voor. In het weekeinde is ingebroken in een woonhuis aan de Rembrandtlaan. De dader bleek het slot van een deur te hebben opengebroken. Vermist worden enkele sieraden. Een onbekende dader heeft in het weekeinde onuitgenodigd een bezoek gebracht aan een groentewinkel aan de Tamboerijn in het winkelcentrum Overhees. Hij forceerde het slot van een deur en maakte een bedrag van 250 gul den aan klein geld buit. Een bewoonster van de Acacialaan hoorde zoodagavond, toen ze al naar bed was, gemorrel aan de achterdeur van haar huis. Ze verkeerde in de veron derstelling dat een van de kinderen thuiskwam en besteedde er verder geen aandacht aan. De volgende morgen bleek dat het slot van de deur gefor ceerd was door ienjand die kennelijk met minder eerlijke bedoelingen naar binnen had gewild. Of hem dat uitein delijk gelukt is staat niet vast. Er wordt in elk geval niets vermist. De politie kreeg in de nacht van zater dag op zondag een telefoontje binnen van omwonenden, die allerlei verdachts zagen gebeuren bij een snackbar aan de Zuidpromenade. De politie ging erop af en trof in de zaak twee heren aan, die op de grond bij een fruitautomaat zaten. De inbrekers, resp. 22 en 23 jaar en bei den afkomstig uit Soest, konden zo doende op heterdaad worden betrapt. Ze werden naar het bureau overge bracht, waar ze een bekentenis afleg den. Een van hen had een bedag van 40 gulden aan klein geld in zijn zak. Niet leuk! Ga naar DIK BOS. Dat kost u geen deuk in uw portemonnee Gave huurauto beschik baar. Saturnusweg 10 indus.ter, Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN Een inwoonster van Baarn, die op het Kerkplein bij het wegrijden een andere auto had beschadigd, meldde zich in het weekeinde bij de politie om haar euvel daad aan te geven. Getuigen hadden het voorval overigens al gezien en aan de politie doorgegeven. Die schakelde de collega's uit Baarn in, maar dezen troffen de vrouw niet thuis. Tijdens de Gildefeesten 1988 zullen op1 zaterdag 27 en zondag 28 augustus di verse schietwedstrijden worden gehou den, waar ook niet-gildeleden aan kun nen deelnemen. Er zullen op het ach terterrein van de Blaak diverse schiet- bomen worden opgericht, waarop di verse wedstrijden worden afgewerkt. Alle dames en heren die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, kunnen deelne men aan het schieten op de wip om het Kampioenschap van Soest 1988. In voorronden, die worden gehouden op zaterdagmiddag en gedurende de eer ste helft van de zondagmiddag kan men zich verzekeren van een plaats in de fi nale op zondagmiddag 28 augustus vanaf 15.00 uur door driemaal de wip eraf te schieten. Er is een apart klasse ment voor dames en heren. Daarnaast kan iedereen deelnemen en leuke prijzen winnen bij het Prijsschie ten op de klos en natuurlijk ook bij het Schijfschieten voor de jeugd. Koningschieten Alleen gildeleden kunnen op zondag middag 28 augustus gaan strijden om het Koningschap van het Gilde. Op 2 vogels zal vanaf 13.30 uur geschoten worden voor de verschillende prijzen (staart, vleugels en kop); daarna zal op 1 vogel (papegaai) worden verder ge schoten om het Koningschap van het Groot Gaesbeeker Gilde. Naar ver wachting zullen meer dan 130 gildele den hieraan deelnemen. Sinds dat de traditie rondom het Koningschieten in 1960 in ere is hersteld wordt voor de 29ste maal om het Koningschap gestre den. Alhoewel in vroeger tijden, 14e, 15e eeuw waarschijnlijk met een van de bogen (hand-, voet- of kruisboog) om het Koningschap werd gestreden, wordt door het Groot Gaesbeeker Gil de thans het geweer als wapen voor het Koningschieten gebruikt. De huidige Koning Nol Hagen zal als eerste gaan schieten en dan natuurlijk proberen zijn Koningschap te prolongeren. De Ko ning zal met zijn Koningin de centrale figuur zijn tijdens de diverse gilde-acti viteiten in het nieuwe seizoen. In sep tember a.s. staan al een bezoek aan Amersfoort en Aarle Rixtel op het pro gramma. Oud-koningen Kampen Jaarlijkse strijden ook de Oud-konin gen met elkaar om het bezit van de wis selbeker. Deze is thans in het bezit van Jan Grift. De Oud-koningen zullen zich op zaterdagmiddag 14.00 uur onder de schiethoorn verzamelen om hun geluk te beproeven op de gaai. Het is dit jaar voor het eerst dat dit Oud-koningen Kampen op zaterdagmiddag plaats vindt. Voorheen werd dit kampen afge werkt nadat vaak de nieuwe koning van het Gilde op zondagmiddag bekend Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog Auteur: Dr. J. Buitkamp Uitgever: De Haan Het zoveelste boek dat zich bezighoudt met de geschiedschrijving van de 2e Wereldoorlog. Een overbodig exem plaar dus? Ja en nee. Ouderen die '40 - '45 bewust hebben meegemaakt zullen ongeloofwaardig aankijken tegen de slechts 180 pagina's die de auteur nodig heeft om z'n verhaal gestalte te geven. Opgroeiende jeugd, die 't hoofdzakelijk moet hebben van school, horen zeggen en geromantiseerde oorlogsfilm zal dit boek meer aanspreken. Zeer beknopt, ter zake deskundig, beschrijft J. Buit kamp in dit boek de geschiedenis '40 - '45, hoe het zover kon komen en de ge volgen ervan. Jammer slechts dat in de ze uitstekende weergave de kwaliteit van de tekeningen ondermaats is. Ontwerpen voor desktop publishing Auteur: John Miles Uitgever: Mingus Een uitgave waarmee professionele en niet professionele gebruikers en bezit ters van personal computers in hun schik zullen zijn. Wie een PC in huis heeft en tracht er drukwerk van redelij ke tot hoge kwaliteit mee te produceren wordt in dit voornemen dikwijls ge dwarsboomd door het ontbreken van grafische basiskennis. De auteur, on dermeer adviseur van de befaamde drukkerij Joh. Enschede en Zn. te Haarlem, behandelt in dit boek alle be- Aanbevolen: Onvergelijkelijk, onnavolgbaar, onbeschrijfelijk. Henry Miller Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. ginselen van lay-out en typografie, ad viseert U bij het kiezen van lettertypes en het ontwerpen van omslagen. Van grote waarde is dat het onderwijs van John Miles niet gekoppeld en afge stemd is op een bepaald type - merk computer. Ieder PC - bezitter, ongeacht het merk van de compute, kan men dit instructieve boek zijn voordeel doen. Een zeer waardevol en practisch voor wie beroepshalve dan wel als hobby een PC tot zijn beschikking heeft. Vliegangst Auteur: Lucas van Gerven Uitgever: Ambo Wie zakelijk of privé is aangewezen op vervoer door de lucht "ziet ze", alvo rens de vliegbestemming is bereikt, nogal eens "vliegen". Een fobie, waar door zakenreizen en vakanties niet zel den vooraf obsessies worden. Auteur Piet Vroom, zelf piloot en psycholoog, probeert de ruim drie miljoen Neder landers, die nooit vliegen, nooit meer zullen vliegen dan wel het vliegen tot een absoluut minimum wensen te be perken van hun vliegangst af te helpen. Uw recensent, evenmin een onbezorg de held in de lucht, herkende veel van de angsten die van Gerven bij luchtrei zigers signaleert. Dit nuttige boek beoogt niet een absolute remedie te zijn tegen vliegangst. Wel is het een zeer nuttig hulpmiddel om niet bestaande spoken, in relatie tot het deelnemen aan het luchtverkeer, te verkrijgen. Mondig ziek zijn (Pros taatklachten) Auteurs: E.J. Klaassen en H.J. de Voogt Uitgever: Bohn - Scheltema - Hol- kema Twee auteurs, de een medisch publicist, de ander uroloog aan de VU te Amster dam, doorbreken min of meer een ta boe. Over prostaatklachten wordt in spreekkamers van artsen behoedzaam gesproken, er over in het openbaar is min of meer uitzonderlijk. Eindelijk worden veel vragen rond prostaataan doeningen van een deskundig ant woord voorzien. Ook nu weer zijn vra gen en antwoorden helder en voor ie dereen begrijpelijk geformuleerd, en zal het voorkomen beter dan het genezen zijn. Aanbevolen, en niet alleen voor "oude mannen". Mondig ziek zijn (Epilesie) Auteur: P.H.A. Voskuil Uitgever: Bohn - Scheltema - Holkema In de meer dan voortreffelijke serie "Mondig ziek zijn" verscheen recent een uitgave die is afgestemd op epilep sie. De auteur is als neuroloog werk zaam in een Brabants epilepsie-cen- trum en komt beroepshalve dus dage lijks met epilepsie-patiënten in contact. 1.(1) Stephen Hawklng Het heelal29,90 2. 2) Jos Brink Bouwen met puin19,90 3. Ben de Graaf De triomftocht van oranje, EK '88 24,90 4. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 5. 8) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd27,50 6. 7) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 7. 4) Dr. L. de Jong Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog. Deel 12 Epiloog 79,90 8. 6) Robert Hughes De fatale kust55,00 9. 9) Ravi Batra De grote wereld crisis van 1990 45,— 10. 5) Bart Vos Hymalaya dagboek29,50 Winketcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Ubris. De Complete Boekhandel. In een voor iedere lezer verstaanbare taal worden oorzaken - behandelingen en gevolgen van deze weinig besproken ziekte belicht. Daarnaast veel practi- sche wenken met betrekking tot hoe men met de ziekte moet en kan leven. Een zeer nuttig boekje voor patiënten, opvoeders...buitenstaanders. Meditatief tekenen Auteur: Klaus Bertelsmann Uitgever: Cantecleer Tekenen als hobby is in. Doorgaans be perkt het zich tot het reproducen, als of niet geslaagd, van uiterlijke vormen. "Meditatief tekenen" is bedoeld om bij het waarnemen van onderwerpen min der oppervlakkig te werk te gaan. Het vraagt van de tekenaar, alvorens aan het werk te gaan, concentratie om zich te ontdoen van een mogelijk aanwezige verstarde en geforceerde geestelijke in stelling. Volgens de auteur noodzake lijk om de onderwerpen die op papier komen te zien en over te brengen zoals ze werkelijk zijn. Voor wie het kan op brengen, er gevoelig en aanspreekbaar voor is, kan "Meditatief tekenen" een gids zijn die de balans tussen waarne men en natuurlijke realiteit naderbij brengt. Lr. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Artisjokken zijn inheems in Noord-Afrika, in klein Azië, Syrië en Griekenland. Ze waren in het oude Egypte al geliefd als groente en kwamen voor in hoog opgetaste groentenmanden op offertafels. Het was in die tijd alleen weggelegd voor de welgestelden om de bloemknop van de plant te consumeren. Een romein- se smulpaap Apicius" heeft aan de artisjok een grote hoeveelheid recepten gewijd. In onze tijd tieren de planten welig in de landen rond de Middelandse Zee en worden ze ook in Engeland, België en Frankrijk volop gekweekt. Hierdoor zijn ze in ons land van mei t/m oktober bijna overal verkrijg baar. Buiten die maanden komen ze uit Noord-Afri ka, Italië en Spanje. De teelt van artisjok als groente is in Nederland nog steeds vrijwel onbekend. Meestal wordt dit distelach tige gewas als sierplant beschouwd en als solitair is het inderdaad een zeer decoratieve plant, die echter wel wat ruimte vraagt. Artisjok is een overblijvende plant die goed gedijt op een niet al te droge grond op een zonnige beschutte standplaats. De plant wordt met gemak zo'n 150-200 cm. hoog en draagt grote ingesneden bladeren, vaak met scherpe stekels. De bloemknop lijkt op een zeer grote distelknop, is meer dan een vuist dik en bestaat voor een belangrijk gedeelte uit vlezige omwindsel bladeren. Als groente geteelt gaat het speciaal om die eetbare, vlezige bloemknopbladeren (schubben). Zaaien of scheuren Om aan planten te komen kunnen we twee dingen doen. Allereerst kunnen we zaaien en we kunnen na tuurlijk opgepotte scheuten verkrijgen op de tuincen tra. Het zaaien heeft als nadeel dat de planten die ontstaan zeer sterk onderling af kunnen wijken. De artisjok is natuurlijk niet erg zaadvast, hetgeen betekent dat er van de tien planten die worden uitgeplant vaak b.v. maar 1 of 2 exemplaren flinke bruikbare bloemen voortbrengen. Dit heeft als gevolg dat er voor het ver krijgen van enkele goede artisjokplanten veel tuin- ruimte nodig is om de zaailingen te kunnen selecteren. Mensen met een kleine tuin kunnen dus beter opge potte scheuten van artisjokken aanschaffen, omdat deze altijd van goede planten worden genomen. Dit stekken of scheuren vindt in het voorjaar plaats. Dan moeten ook de oude overblijvende planten wor den teruggesnoeid op een paar krachtig ontwikkelde ogen. Als dit niet gebeurt gaan de planten langzamer hand sterk vertakken en veel (te kleine) bloemknop pen geven. De bewortelde stekken of scheuten worden in april of mei op een beschutte plaats uitgeplant op een onder linge afstand van zo'n 100 cm. Wat de oogst en de ver dere verzorging betreft geldt het volgende. De nog ge sloten bloemknoppen kunnen we in augustus of sep tember oogsten. Na de oogst wordt de plant zoveel mogelijk intact gelaten. Artisjok is in Nederland niet goed winterhard zodat de planten tegen de vorst beschermd moeten worden. Een vrij omslachtige methode is uitgraven van de planten om ze met een flinke kluit in b.v. een vorstvrije kelder te bewaren. Een andere manier is het bij elkaar binden van de bladeren, waarna de gehele plant met stro en plasticfolie wordt afgedekt, ook de wortelkluit. Na de winter snoeien we en eventueel wordt de plant gescheurd. fc--

Soester Courant | 1988 | | pagina 9