Verse kuiken bouten Boeren bruin Boeren achterham BLOEM KOOL Aardbeien bavaroisetaart Goudse jong belegen kaas '©mtmncsmtaal S® Jaarlijkse keuring hoogtepunt voor Geitenfokvereniging Soest e.o. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 12 2 KILO 800 GRAM 100 GRAM van 5.95 voor Aanstaande zaterdag in Maartensdijk Delgado misschien naar Soest SOESTER COURANT REKLAMEKRANT Regen overvalt inbrekers In O verhees III en Lazarusberg Soest verkoopt grond voor huizen Auto uit verkeer SOEST NATUURLIJK UIT ONZE FOLDER 8.98 1.90 1.98 1.49 4.95 9.95 Aanstaande zaterdag vindt in Maar tensdijk de jaarlijkse keuring plaats van de Geitenfokvereniging Soest en omstreken, een van de zes "plaatselij ke" verenigingen van geitenfokkers die de provincie Utrecht telt. De jury krijgt maar liefst 111 dieren te beoor delen, die zijn ingeschreven door in to taal 22 deelnemers. De jaarlijkse keuring is zonder twijfel het hoogtepunt van de activiteiten van de vereniging, die - evenals in tal van andere plaatsen in het land - een perio de van nieuwe bloei doormaakt. De be langstelling voor het geiten-houden is in de afgelopen jaren weer duidelijk aan het toenemen en dat geldt zeker voor de Soester vereniging, die overigens leden telt uit de wijde omgeving, zoals Baarn, Hilversum, Maartensdijk, Hooglander veen, etc. Elk jaar in augustus komen de fokkers met hun mooiste dieren naar de keu ring, waar de geiten worden beoordeeld in verschillende categorieën. Behalve de bekende "Hollandse witte" gaat het ook om Toggenburgers en de bonte gei ten, een ras dat de laatste jaren nogal in opkomst is, zoals de heer J. Gijzen, de enthousiaste voorzitter van de vereni ging vertelt. In september volgt dan de nationale keuring in Utrecht, waar de 400 mooiste geiten uit het hele land worden "voorgeleid". Veertig daarvan komen er uit de provincie Utrecht, en het moet al heel gek gaan als er daartus sen niet een paar "Soester" geiten zit ten. De geiten worden bij de plaatselijke keuring ingedeeld in 16 rubrieken, af hankelijk van hun leeftijd (ook lamme ren doen mee). Uiteindelijk levert dat zes kampioenen op, zowel bij de vol wassen geiten als bij de lammeren. Voor de drie mooiste geiten van elk ras is een rozet en (sinds vorig jaar) ook een wisselbeker beschikbaar. Verder zijn er gouden, zilveren en bronzen medailles. De prijswinnaars doen ook weer mee tijdens de provinciale keuring, die in september wordt gehouden tijdens de bekende UTV-dagen in Utrecht. Feestelijk hoogtepunt De Geitenfokvereniging Soest e.o. ge niet in de wijde omtrek een uitstekende reputatie, met name als het gaat om de manier waarop zij erin slaagt de jaarlijk se keuring tot een feestelijk hoogtepunt te maken. "We organiseren er nogal wat omheen," aldus de heer Gijzen. "en dat trekt altijd veel mensen. Die kunnen dan kennis maken met allerlei zaken die te maken hebben met het geiten hou den, zoals geitekaas, in speciale stal letjes waar ze gratis kunnen proeven, en andere dingen. Het is een leuke dag, ze ker als het goed weer is." Het succes van de keuring staat of valt inderdaad met mooi weer, verduidelijkt De heer Lievense uit Soest, met "Rietje" (r.), kampioen bij de Toggen- burgers. Links de heer J. Gijzen, voor zitter van de Geitenfokvereniging Soest e.o., met "Jetje". de heer Gijzen. "Als het regent staan de dieren met een hoge rug, en dan laten ze zich wat moeilijker zien." Er worden trouwens ook wel geiten verhandeld, die met hun naam en registratienum mer staan vermeld in de catalogus die speciaal voor de keuring wordt ge maakt. Vorig jaar gingen de drie wisselbekers voor de kampioensgeiten naar "Rietje", de Toggenburger van de heer Lievense uit Soest. In de categorieën Hollandse witte en bonte geiten gingen ze allebei naar de combinatie Van den Breemer/Cassuto uit Soest, respectie velijk verdiend door "Lena" en "Hara 7". Voor de kampioenslammeren is overigens een klein bekertje beschik baar. Bloei De Geitenfokvereniging Soest e.o. maakt, zoals gezegd, weer een periode van bloei door. Enkele jaren geleden zag het er nog naar uit dat de vereniging haar langste tijd had gehad. Toen was het aantal leden gedaald tot zes. Nu zijn het er weer veertig! "We hebben er als bestuur ontzettend hard aan getrokken, en nu gaat het weer prima," aldus voor zitter Gijzen. Een van de oorzaken voor de toegeno men belangstelling voor de geit is vol gens de heer Gij zen ook het sterk groeiende aantal liefhebbers van geite kaas. "Geitemelk is heel gezond; het is bewezen dat het mensen afhelpt van klachten over bijvoorbeeld eczeem en darmstoornissen, en zoiets gaat natuur lijk van mond tot mond." Maar voorop staat dat de geit is "herontdekt" als een leuk, lief en aanhankelijk dier, dat zelfs naar zijn (of liever gezegd: haar) naam luistert. Het gaat ook goed met het geitenbe stand, legt de heer Gijzen uit. "We heb ben dit vooijaar in het algemeen goede worpen gehad; veel tweelingen ook." Het aantal nakomelingen bij geiten va rieert nogal, vertelt hij verder. Vaak zijn het eenlingen, maar "meerlingen" zijn bepaald geen uitzondering en geen gei tenfokker kijkt vreemd op als er soms een vijfling wordt geboren, al zijn de dieren dan in het algemeen maar klein. Er worden overigens doorgaans meer bokken dan geitjes geboren. De meeste daarvan zijn bestemd voor de slacht. Soms, onthult de heer Gijzen, wordt bokkevlees ook wel in restaurants ge serveerd, maar dan meestal onder de aanduiding "reeënvlees", wat alge meen als een delicatesse wordt be schouwd. Slechst een enkel bokje is het gegund zijn bestaan te verlengen. Die kan dan opgroeien tot dekbok, die op zijn beurt zijn diensten verleent aan de "bokmoeder" - meestal een geit die is geselecteerd vanwege de grote melkgift (bijvoorbeeld meer dan 1000 liter in 290 dagen) - om te zorgen voor nage slacht. Wie belangstelling heeft voor geiten en alles wat daarbij komt kijken moet aanstaande zaterdag beslist een kijkje gaan nemen bij de keuring van de gei tenfokvereniging Soest, die wordt ge houden op de boerderij van de familie De deelnemers aan de keuring van 1987 (rubriek 1 jarige witte geiten) met de "totempaal" waarop de wisselbekers prijkten. Laros aan de Eikensteeg 13 in Maar tensdijk. De boederij ligt in het bos en is ook bereikbaar via een fraai toeris tisch fietspad. De keuring duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Het is niet ondenkbaar dat de winnaar van de 75ste Tour de France, Pedro Delgado, op woensdag 17 augustus door Soest rijdt. Dan wordt Soest aan gedaan door het peleton van de Ronde van Nederland, die op die datum de tweede etappe van Amersfoort naar Huizen beleeft. De organisatie van de Nederlandse etappekoers is nog in onderhande ling met de Spaanse gele truiwin naar, die tijdens de Tour in opspraak kwam door de doping-affaire. De Nederlander Gert-Jan Theunisse kreeg daarbij tien strafminuten, waardoor hij in het algemeen klasse ment van de vierde naar de elfde po sitie duikelde. De populaire renner van de ploeg Gisbers verschijnt ook aan de start van de Ronde Van Ne derland, evenals zijn maatje en kop man Steven Rooks, die als tweede achter Delgado eindigde en de bol letjestrui van het bergklassement mee naar huis nam. Ook het sprint kanon Jean-Paul van Poppel, die nog steeds lid is van de ren- en toer- vereniging Tempo Toer uit Soest, wordt aan de start verwacht. De ploeg Post met onder andere de win naar van het jongerenklassement in de Tour, Erik Breukink, doet even eens mee aan de Ronde van Neder land. Tevens hebben de organisato ren ploegen uit onder meer Frank rijk, België, Nieuw-Zeeland en Co lombia gecontracteerd. De NOS maakt opnamen van de etappe over 193 kilometer. Beelden worden 's avonds in Studio Sport op Neder land 3 uitgezonden. In een woning aan de Soesterbergse- straat hebben inbrekers een slag pro beren te slaan. Ze forceerden de ach terdeur om binnen te komen. Kennelijk werden de inbrekers ver rast en overvallen door de aanhou dende slechte weersomstandighe den in ons land. Ze namen de benen in de stromende regen. De bewoners missen een...paraplu. Op de agenda van de gemeentraad van 25 augustus prijken o.a. twee voorstel len voor de verkoop van grond ten be hoeve van de woningbouw in Soest. Het gaat daarbij om Overhees 111 en het plan Lazarusberg. In Overhees III wil de woningbouwver eniging Soest 39 woningen bouwen in de sociale huursector. Het gaat daarbij om huizen in het "twee-op- één"-systeem. Dat wil zeggen: op de begane grond een driekamer-woning, geschikt voor ouderen, en twee drieka- mer-maisonnettes op de verdieping. Het gaat dus om huizen met in totaal drie bouwlagen. Met de grondverkoop, waarover B. W. inmiddels overeenstemming met de woningbouwvereniging heeft bereikt, is een bedrag gemoeid van in totaal bijna 600.000 gulden. In het ontwerp-bestemmingsplan Laza rusberg wil het Soester bouwbedrijf G.W. van de Grift 25 eengezinswonin gen in de koopsector bouwen. Het gaat hier om 16 woningen van het type twee- onder-één-kap, zeven woningen met premie-A en twee woningen met pre- mie-C. In totaal is met de verkoop 7750 vierkante meter grond gemoeid, waar voor de gemeente 1,4 miljoen gulden ontvangt. De politie heeft een auto uit het verkeer genomen, omdat de bestuurder niet kon aanwijzen dat hij het voertuig had verzekerd. De eigenaar, een Soester, moet zijn auto afstaan totdat hij de bij behorende papieren kan overleggen Aan de Burgemeester Grothestraat, ter hoogte van de Korte Brinkweg, staande Wilhelmina - linde met een zeszijdig smeedijzeren spijlenhek. Van historische waarde als herinnering aan koningin Wilhelmina. Op de vierkante hoekpalen een spiraalvormige decoratie. Op de vierkante spijlen een lelie-motief. Een van de zijden wordt gevormd door een draaihek waarboven een ijzeren boog is aangebracht met daarop bevestigd een metalen banderol, met opschrift "Wilhelmina-linde" en een dito kroon. Midden op straat woont een boom. Ze is thuis want haar bladerdak vlagt in de wind. Leve de koningin. Leve de linde. J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 12