zogezien Stankoverlast in Korte Duinen nu grotendeels verleden tijd KROMME Meermarkt maakt plaats voor Scapino Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Waterstaat en Zonnegloren treffen maatregelen HANDEL Zonnegloren-inbreker betrapt bij hockeyclub Bijdrage gemeente Soest: 585.000 Flats aan Dalweg en Rubenslaan moeten voorlopig nog 15 jaar mee Soester vleermuis niet hondsdol Postkantoortje Soest-Zuid verdwijnt weer MMT ?t AWBFA Kromme(n)weg...? JUWELEN VOOR UW TAFEL door Gerand Paul UT Facetten Revolver in auto Vlees weg na inbraak in Chinees afhaalcentrum Soester Courant Ook in de afgelopen weken zijn er bij de gemeente weer klachten binnenge komen over de stankoverlast, die van tijd tot tijd zeer merkbaar optreedt in de Korte Duinen. Met name de ont luchtingspijp van de rioolwaterzuive ring, die direct langs het fiets- en wan delpad door het fraaie bosgebied tus sen Soest en Amersfoort (dat ook bij toeristische bezoekers behoorlijk in trek is) staat, wordt beschouwd als de grote "boosdoener". Op sommige momenten verspreidt de pijp de uiterst onaangename rotte-eierenlucht die bij de chemisch wat beter onderlegden bekend staat als H2S, ofwel zwavel waterstof. De ontluchtingspijp staat op nagenoeg het hoogste punt in de Korte Duinen, bovenop de overstortplaats waar het rioolwater uit Soesterberg via een pers leiding wordt getransporteerd naar Soest, waar ter hoogte van de Peter van den Breemerweg de aansluiting plaats vindt op het rioolstelsel van Soest. Van daar gaat het Soesterbergse afvalwater verder naar het rioolwaterzuiverings- bedrijf aan de Maatweg. Voordat de persleiding door de duinen werd aangelegd werd het Soesterbergse rioolwater "behandeld" op grote vloei- velden. Tegenwoordig wordt het afval water verzameld bij het gemaal aan de Kampdwarsweg en vandaar via de pers leiding naar Soest gepompt. Vanaf de overstort in de duinen gaat het water in "vrije val" door naar de Peter van den Breemerweg. Bij de overstort met de in middels min of meer beruchte ontluch tingspijp bevindt zich - in een soort kel dertje - een meetpunt met apparatuur, die van energie wordt voorzien door een kleine zonnecollector. De stankprobfemen hangen voor een deel samen met de weersomstandighe den. Bij veel regenval (met als gevolg meer water-afvoer) is de overlast aan zienlijk minder. Een van de belangrijk ste oorzaken is echter dat er vanuit Soesterberg aanzienlijk minder afval water wordt "aangeboden" dan men destijds bij de aanleg van de persleiding heeft voorzien. In feite is de capaciteit dus te groot. De pompen van het ge maal treden daardoor later in werking, waardoor het vuile water langer blijft staan en er gisting optreedt. Daarbij ontstaan zwavelwaterstof en andere rioolgassen. Niet te harden Volgens voorlichter Ben J. van Os is de gemeente zich wel bewust van de stank problemen. "Achteraf bekeken staat de ontluchtingspijp ook veel te dicht bij het pad. Je kunt het fietsers en wandelaars in die omgeving eigenlijk niet aandoen dat ze met die stank worden geconfron teerd." Hij bevestigt dat er van tijd tot tijd klachten binnenkomen, ook via de VW, waar toeristen kwamen vertellen dat de bossen van Soest wel mooi von den, maar dat de lucht hier en daar niet te harden was. De provinciale waterstaat is vorig jaar overigens al begonnen met een oplos sing voor de problemen. Aanvankelijk zocht men die, aldus de heer H.J. Belt van de afdeling zuiveringsbeheer in Zeist, in de toevoeging van zuivere, vloeibare zuurstof aan het afvalwater. Dat was maar gedeeltelijk een succes, omdat het water-aanbod nog steeds be perkt bleef en omdat er maar een be perkte hoeveelheid zuurstof in het wa ter op te lossen is. Als er teveel zuurstof wordt toegevoegd ontstaan er "bellen", die het watertransport kunnen blokke ren. Op die manier blijft er niet genoeg zuurstof over in de laatste trajecten van de leiding. IJzerslib Waterstaat experimenteerde vervol gens met de toevoeging van ijzerchlori de wat echter een veel te dure oplos sing bleek, en later met de toevoeging van ijzerslib, afkomstig van de waterlei dingsbedrijven Midden-Nederland en Amsterdam, die ijzerchloride gebrui ken om het voor consumptie bestemde water te laten "uitvlokken". De ijzer deeltjes slaan dan neer en vormen ij zerslib. Dit goedkope bijprodukt van de water leidingbedrijven wordt nu gebruikt om de vorming van zwavelwaterstof in de persleiding tussen Soesterberg en Soest te verhinderen. De zwaveldeeltjes bin den zich aan de ijzerdeeltjes voordat ze als gas kunnen ontsnappen. Er ontstaat FeS (ijzersulfide), dat verder onschade- De verbrandingsinstallatie van Zon negloren. In drankroes zong Jan een mooie ballade ontdeed ook de kroeg van z'n fraaie fagade deed nog veel meer dezelfde keer betaalde Van Ede de glazige schade. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! De "overstort" in de Korte Duinen, met de beruchte ontluchtingspijp. De pers leiding zeifis zichtbaar in het keldertje. Foto: Goos van der Wilt. lijk is en in kleine deeltjes wordt meege voerd. Doordat er een overmaat van ij zerslib wordt toegevoegd gaat het ijzer ook het ontstaan van H2S in de slibgis- tingstanks aan de Maatweg tegen. "Het werkt eigenlijk wel goed," aldus de heer Belt. "Er treden geen luchtbel len meer op en de stof is verder onge vaarlijk." Dat er van tijd tot tijd toch nog stank optreedt is hem bekend. "Maar het is al veel beter dan vroeger. Kijk, met afvalwater weet je het nooit. We proberen het zoveel mogelijk te voorkomen, maar er zal nu en dan nog best wel eens wat geroken worden." In dat verband laat hij overigens weten dat er plannen zijn om de ontluchtings pijp in de Korte Duinen, die nu alleen een zwanehals als stankafsluiter heeft, te voorzien van een norit-filter. "Vro- ger zou dat geen oplossing zijn geweest, omdat zo'n filter veel te snel verzadigd zou zijn. Maar nu gaat het alleen nog maar om restanten." Volgens hem zal het echter wel tot volgend jaar duren voordat het filter definitief wordt aan gebracht. Zonnegloren De gemeente is volgens voorlichter Ben van Os ook op de hoogte gebracht van klachten over stankoverlast in een an der deel van de Korte Duinen, namelijk in de omgeving van Zonnegloren. Ver oorzaker daarvan is de verbrandingso ven achter het ziekenhuis, ongeveer ter hoogte van de wasserij. Volgens Van Os gaat de gemeente binnenkort met Zonnegloren praten over een oplos sing, mede met het oog op de landelijke regeling die in voorbereiding is voor de verwwerking van ziekenhuis-afval en rekening houdende met het provinciaal afvalstoffenplan. Van Os laat weten dat de gemeente na de vakantie kontakt zal opnemen met de directie van Zonne gloren. Daarbij komt dan ook de problematiek van Berkenbos ter sprake, het "dorp" achter Zonnegloren waar veel mede werkers van het ziekenhuis wonen. Het huishoudelijk afval van Berkenbos wordt tot nu toe tegelijk met het zieken huis-afval van Zonnegloren verbrand, zoals de gemeente heeft gesignaleerd. Van Os wijst erop dat huisvuil aan de openbare weg moet worden aangebo den, waar de reinigingsdienst langs komt. De vuilniswagen kan echter Ber kenbos niet bereiken. Van Os spreekt in dit verband van een "hiaat". Volgens drs. J.M.M. Beljaars, econo misch directeur van Zonnegloren, is hem in de afgelopen tijd slechts één maal een klacht over stankoverlast ter ore gekomen en heeft het ziekenhuis di rect gezocht naar passende maatrege len. "Als er wat wind staat is er helemaal geen probleem met de 'natuurlijke' ver branding, maar bij rustig weer treedt er rookontwikkeling op en dus stank." De oplossing is nu gevonden door het snel ler verbranden van het afval, door de toevoeging van zuurstof en gas. 'Medisch' afval De heer Beljaars bevestigt dat behalve het ziekenhuis-afval ook het huisvuil van Berkenbos wordt verbrand (met uitzondering van het "grof vuil", dat per container wordt verwijderd). De landelijke regeling die in de maak is - met plannen voor één centrale verbran dingsinstallatie in de buurt van Rotter dam - heeft volgens hem met name be trekking op het "medische" afval. "Er -zijn inmiddels allerlei rapporten over geschreven en ook het provinciebe stuur is ermee bezig. Die voelt meer voor een lokatie in de provincie, waar al het medisch afval kan worden ver werkt." Volgens de heer Beljaars is dat echter een dure oplossing en is het in de zie kenhuis-praktijk ondoenlijk om een scheiding te maken tussen "medisch" en "huishoudelijk" afval, tenzij tegen zeer hoge kosten. De politie heeft vrijdagmiddag op het industrieterrein een 20-jarige in woner van Leeuwarden kunnen aan houden, die even tevoren was be trapt bij een inbraak in het gebouw van de hockeyclub aan de Konings weg. Hij was daar overlopen door een bestuurslid van de MHC Soest. Ondanks het feit dat de inbreker hem met een brandblusser bedreigde wist hij hem vast te houden, daarbij geholpen door een aantal mensen die op het industrieterrein aanwezig waren. Bij de hockeyclub werd overigens niets vermist. De dader werd meege nomen naar het bureau. Tijdens het verhoor bekende hij dat hij in de af gelopen week ook had ingebroken in de zusterpost van Zonnegloren, waar hij twee tassen had weggeno men. In de ene bevond zich een por temonnee met dertig gulden, een pasje, een kascheque, in de andere wat kleingeld en een gouden trouw ring. De politie kon de meeste spul len weer teruggeven aan de eigena ressen. De jeugdige dief verleende overi gens vrijwillig medewerking bij het opsporen van de trouwring, die hij met een van de tassen in het bos bij Zonnegloren had weggegooid. Hij wist de plek terug te vinden, zodat ook de ring weer in handen van de rechtmatige eigenares is. bijdrage te verlenen, omdat het kan in stemmen met de aanpak van de wo ningbouwvereniging en omdat het plan past in het beleid voor de aanpassing van de bestaande voorraad, waarin na drukkelijk ruimte is gevraagd voor een mogelijke vermindering van het aantal flats. De plannen hebben betrekking op de woningen Dalweg 81-175 en Rubens laan 1-83. De gemeenteraad beslist op 25 augustus over de toekenning van de gemeentelijke bijdrage. Ruim twee miljoen gulden gaat het kosten om 90 huurflats van de Wo ningbouwvereniging Soest aan de Dal weg en de Rubenslaan in een aan vaardbare conditie te houden. Dat be drag is gemoeid met het treffen van de daarvoor meest noodzakelijke voor zieningen. De flats maken deel uit van het flatcom plex op de Eng, waarvoor een voorlopi ge instandhoudingstermijn geldt van 15 jaar. De woningbouwvereniging bekijkt binnen vijf jaar of er nog verder kan worden gegaan dan een instandhou dingsplan, aan de hand van de ontwik kelingen op de woningmarkt en finan ciële en technische randvoorwaarden. De woningbouwvereniging heeft de plannen voorgelegd een het gemeente bestuur en de bewoners. De gemeente is gevraagd om een bijdrage-ineens van 585.000 gulden. Die geldt overigens niet voor alle 90 flats, maar voor 65 wo ningen. De resterende 25 vallen onder de "subsidieloze contingenten" die het rijk aan de gemeente heeft toegekend, omdat de woningbouwcorporaties zelf eerst de budgettaire ruimte moeten op maken die is ontstaan omdat ze dure geldleningen hebben kunnen omzetten in voordeliger leningen (met een lagere rente). Het College van Burgemeester en Wet houders stelt de gemeenteraad voor de De dode vleermuis die onlangs werd aangetroffen op de vensterbank van een woning aan de Prins Hendrik laan blijkt niet besmet te zijn geweest met het rabiës-virus (hondsdolheid). Dat is vast komen te staan bij het on derzoek in het Centraal Diergenees kundig Instituut in Lelystad, nadat de politie volgens de geldende voor schriften het dode diertje daarnaar- toe had opgestuurd. Vorig jaar werden in ons land 86 wél besmette vleermuizen aangetroffen. Het kontakt met "rabide" vleermui zen is niet zonder risico's voor mens en dier. Binnen afzienbare tijd is in het winkel- V. "w; centrum Soest-Zuid de vestiging te verwachten van het 53e filiaal van Scapino, een oorspronkelijk uit Assen afkomstige warenhuisketen op het ge bied van schoenen, kledingen sportar tikelen. De zaak wordt gevestigd aan de Soesterbergsestraat, in het pand waar nu nog de bekende Reehorst Meermarkt is ondergebracht. Met de opheffing van de supermarkt ver dwijnt overigens ook het enige post kantoortje in Soest-Zuid. Al enige tijd gonsde Soest-Zuid van de geruchten over de op handen zijnde op heffing van de supermarkt. Directeur J. Reehorst bevestigde vorige week, na te rugkomst van zijn vakantie, dat de zaak per 3 september wordt gesloten. Over het toekomstige gebruik van het win kelpand kon hij geen mededelingen doen. Vorige week maakte de PTT bekend dat het in de supermarkt gevestigd post agentschap met ingang van 31 augustus zal worden gesloten. Het postkantoor tje was overigens pas in de Meermarkt ondergebracht, nadat het jarenlang be staande agentschap aan de Driehoeks- weg was opgeheven. De directie van het Postkantoor is in middels op zoek naar een winkelier in of in de buurt van het winkelcentrum, die belangstelling heeft en een geschik te ruimte om een postagentschap te herbergen. Die pogingen zijn tot dusver niet met succes bekroond. Mogelijk zal Soest-Zuid in de toekomst dus geheel verstoken blijven van de PTT-dienst- verlening. De post-directie wijst girore keninghouders die hun setjes betaal kaarten tot dusver via het agentschap in de supermarkt ontvangen, erop dat ze die straks zullen moeten afhalen bij het hoofdpostkantoor aan de Steenhoff- straat. 'Populaire klasse' Inmiddels staat vast dat het winkelpand onderdak zal gaan bieden aan een filiaal van Scapino, de warenhuisketen die vooral bekend is door zijn schoenenza ken. De heer Zings van het Scapino- hoofdkantoor in Assen bevestigde maandag j.1. dat in Soest het 53e filiaal komt van het bedrijf dat schoenen, kle ding en sportartikelen (voor dames, he ren en kinderen) verkoopt in de popu laire klasse. De opening van de zaak vindt waarschijnlijk in oktober plaats of zoveel eerder als mogelijk is. Scapino startte in 1973 in Assen en heeft zich in de loop der jaren sterk uit gebreid. Door de gezamenlijke inkoop voor meer dan 50 filialen en de samen werking met een soortgelijke firma met nog eens een kleine dertig vestigingen in het westen des lands slaagt het bedrijf Er blijft iets mis gaan met de straatnaambordjes in Soest. Nog onlangs wekte de wel wat erg versimpelde vermelding van Wiardi Beekman als W. Beekman de ver ontwaardiging van sommige inwoners, maar ook aan de Krommeweg ging het niet helemaal goed. De gemeente plaatste daar ter hoogte van de Korteweg een nieuw straatnaambord, waarop tot verbazing der beschouwers de weg was aangeduid als "Krommenweg" (dusmeteenn). Daarop kennelijk attent gemaakt herstelde men later de tekst, en wel op een (bijna) even doeltreffende als eenvoudige manier. Die kromme n moet weg, zal men gedacht hebben, en dus werd de gewraakte n gewoon met blauwe verf weg- geschilderd. De Krommeweg-zó heet-ie- gaat sindsdien dus verder ten onrechte door het "leven als Kromme (spatie) weg. Het pand aan de Soesterbergsestraat herbergt (nog) het enige postkantoortje in Soest-Zuid. erin qua prijzen een "zeer populair pak ket" aan te bieden, aldus de heeT Zings. "Wij menen dat Soest toe is aan een ves tiging van Scapino." Met de zekerheid van de komst van Scapino naar Soest-Zuid worden tege lijk ook alle geruchten ontzenuwd over de vestiging van een "passage" op deze lokatie aan de Soesterbergsestraat. Volgens sommigen zou het pand zich zeker lenen voor het onderbrengen van een winkelcluster in de trant van de be kende Mini-korf aan de Laanstraat in Baarn. Daarin vinden diverse kleinere zaken een gezamenlijk onderdak. Toko Overigens is de supermarkt waarschijn lijk niet het enige winkelpand in Soest- Zuid dat binnenkort van bestemming verandert. Ook aan de Soesterbergse straat 12, waar tot voor kort een vesti ging bestond van de slagerij Arie de Knaller (daarvoor was slager Van der Salm er jarenlang gevestigd) zou vol gens nog onbevestigde berichten een nieuwe winkel komen. Er zou sprake zijn van een Indonesische "toko", dat wil zeggen een zaak waar men terecht kan voor allerlei ingrediënten voor de rijsttafel. Weedestraat 54a - Soest Hoewel ik sommige mensen goed denk te kennen, probeer ik ze in mijn verbeel ding wel eens in situaties te brengen waarin ik ze nooit gezien heb. Dat blijkt dan helemaal niet zo eenvoudig te zijn. Je kent iemand als, laten we zeggen, een niet meer piepjonge vrouw die alleen staat, geen liefdesrelatie heeft dus. Door de jaren heen heeft ze geleerd om zich te handhaven in een maatschappij die in veel opzichten op (echt)paren is- ingesteld. Zij is in de loop der jaren steeds zelfstandiger geworden en heeft zich ingesteld op een leven zonder vaste partner. Toch is ze vast wel eens verliefd geweest en hij wellicht ook op haar. Kun jij je indenken hoe ze elkaar toen aanke ken, terwijl ze omstrengeld op de bank zaten? Onze leraar kan soms zo menselijk kij ken, zeggen scholieren onder elkaar wel eens en geven daarmee te kennen dat ze niet alleen grappig proberen te zijn, maar toch ook dat het voor hen een facet is dat als een nieuwsfeit vermeld zou kunnen worden. Toch heb ik sinds de tijd dat ik geen schoolbanken meer warm houd, vrijwel uitsluitend aardige mensen in het lerarencorps ontmoet. Wat overigens niet zo verwonderlijk is daar velen van hen toch graag met (jon ge) mensen omgaan. Waren mijn on derwijzers destijds dan geen aardige lui of hadden zij geen vrienden bij wie ze een borrel dronken en waarmee ze uit bundig plezier hadden Net als de onderwijzer heeft de arts (bij na) altijd gelijk. Op de lange duur vreet dat in en door een deel van de mensheid wordt hij gezien als iemand die 'het' weet, ook al heeft het onderwerp niets met zijn vakgebied te maken. Hoewel de opstelling van de 'weters' zelf daar in veel gevallen ook debet aan is, zijn het in de eerste plaats de leerlingen of meer nog de patiënten die hen op dat verheven voetstuk plaatsen. Hoe dan ook, zodra de specialist bij de tandarts zit om er een verstandskies uit te laten sleuren, dan knijpt hij 'm net zo goed als u en ik. Boulevardbladen ontlenen hun be staansrecht voor een belangrijk deel om het volk de overigefacetten van iemands pri véleven bloot te leggen. Want daar zit hel antwoord op de vraag of mensen als kameleons door het leven gaan en tel kens een andere verschijningsvorm aannemen. We beleven ze in verschil lende situaties op verschillende manie ren, terwijl het dezelfde mensen zijn en blijven. Door iemand op één facet te vangen en hem met één woord te typeren doe je hem gegarandeerd te kort. Een mens is altijd meer dan je op het eerste gezicht veronderstelt. Vast staat bij voorbeeld dat ieder mens iets moois heeft. We zien, om zo te zeggen, telkens andere facetten van dezelfde diamant. Tenzij je je blind staart op dat ene. De politie heeft aan de Kerkstraat een auto opengebroken en daarin een re volver aangetroffen. Men had een tip gekregen dat het vuurwapen in de wa gen zou liggen. De eigenaar kwam tijdens het onder zoek van de politie terug. Hij werd mee genomen naar het bureau voor een ver hoor. In de wagen van de dertigjarige man werden ook 25 patronen voor een vuurbuks gevonden. De revolver was geladen. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken bij een Chinees af haalcentrum aan de Nieuweweg. De buit bestond, behalve vijftig gulden aan wisselgeld, uit tien kilo varkensvlees en vijf bakjes garnalen. De inbreker bleek een deur uit de scharnieren te hebben gelicht. voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152

Soester Courant | 1988 | | pagina 1