O 't vacuvkrtwotjt Tweede zomerkampweek kinderboerderij 'Vüiüwm* Ballonvaart vanaf weiland aan Kerkpad Schrijven voor politieke gevangenen Kankerbestrijding zoekt nog steeds collectanten Bont blad geeft kleur WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT SOES»* 'De bedriegertjes' Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Schatzoeken in de Lange Duinen kontoor etfidencv Jongeren Computer beveiligingen Inbraak Van Lenneplaan Luchtreis eindigt in Ermelo Absolute windstilte v i PAGINA8 WOENSDAG 3 Al EHBO VOOR JONG EN OUD EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN JEUGD EHBOx Jack gestolen Televisie van zevende etage Brandweer in de weer MOLI TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers fafeiss# - door Ane Wandelaar Even voor en even na Wereldoorlog II #as een schoolreisje met de lengte van ?en dag zo ongeveer het verst haalbare voor leerlingen van ULO - MULO - HBS en Gymnasium. Een jaar lang werd er voor gespaard. Ouders, opa en oma en ander tijdens verjaardagen langskomend familie lid waren de sponsors. Hun onmis baar aandeel werd met klapzoenen ge- lonoreerd, dan wel beloond met een zwartwit ansicht voorzien van het poststempel Zandvoort, of Schevin- ^en, of Volendam. Dat was toen. De ansichtkaarten die ons in 1988 vanuit vakantiebestemmingen berei ken zien er anders uit. Beelden uit ei gen land komen er nauwelijks op voor. Ie bent jong en je wilt wat, krijgt in kleur gestalte. Wie achttien lentes of jaren telt en nog niet in Spanje, Grie kenland of Italië is geweest heeft ei genlijk nooit echt vakantie gehad. Zijn de laatste peseta's, lires en drach men versnoept dan telt Soest tijdelijk twee bevolkingsgroepen. De bleekge- zichten die met hun vakantie in eigen land misgokten en de schare bruin ge brande Soesters die je, wat vakantie- weer betreft, niets hoeft wijs te maken. Het is geen zeldzaamheid dat w innaars en bleekneusjes reeds bij terugkeer plannen maken voor een vakantie, een jaar later. Een beetje reisbureau heeft uitsluitend zon in de verkoop. Te be kostigen van het gespaarde zakgeld, of uit neveninkomsten als oberen - auto's wassen, voor dag en dauw kranten be zorgen. Sinds 1982 beweegt ook de gemeente Soest zich in een verkapte vorm op vakantie - toerisme. In dat jaar ont dekten burgemeester Paul Scholten en wethouder Günther Plomp het plaats je Titusville. Een ontdekking die een publiciteit kreeg alsof Columbus met z'n volle neef opnieuw geschiedenis aan het schrijven waren. Over uw en mijn hoofd heen werden Soest en Ti tusville hetzelfde jaar nog tot zuster steden uitgeroepen, met als warme aanbeveling de kunstmatig in het leven geroepen families met elkaar te laten kennismaken, de jeugd voorop. Titusville en Soest; komt dat zien! Zoals de vissen in de vijver sterven als Arie alleen maar naar ze kijkt, zo ver gaat het sommige gemeentelijke auto riteiten als ze zich met zaken bemoeien waarvoor ze, ambtelijk gezien, niet echt zijn ingehuurd. Het met luchtbellen gevulde denk beeld Soest en Titusville nader bijeen brengen, bleek een verziend ideaal van twee bijziende ontdekkingsreizigers te zijn. Teneinde daarin verandering te bren gen organiseerde een krant uit de regio een opstelwedstrijd. Tien van de beste schoonschrijvers wonnen een retourtje Soest - Titusville en zijn inmiddels ge zond en wel in ons midden terugge keerd. In hun kielzog wethouder Plomp. Ook terug van weggeweest. Zijn vakantie in, eerst raden waar, benutte hij o.a. door met vertegenwoordigers van de plaatselijke Kamer van Koophandel, gemeentelijke autoriteiten en bedrijfs leven mogelijkheden te bespreken, die er voor moeten zorgen de zieltogende relatie tussen beide steden nieuw leven in te blazen. Weliswaar informeel, nie mand had de wethouder met die bood schap op vakantie gestuurd, maar naar thans blijkt kunnen we er van opaan dat de nazaat van Columbus opnieuw een ei heeft gelegd. Wat Arie zes jaar geleden in deze ru briek reeds voorspelde, een financieel onhaalbare vakantieexodus (bevoor rechtten uitgezonderd) is thans tot "de zusjes" Soest en Titusville doorge drongen. Voor dit "detail" is echter een oplos sing in de maak. Stom, stom, stom dat ze daar niet eer der aan hebben gedacht: het inschake len van suikeroom bedrijfsleven als sponsor voor vakantie-reisjes. Hoe dan ook dient de opgefokte rela tie Soest - Titusville voor een enkeling in stand te blijven. Wethouder Plomp verwoordde het de vorige week tegenover het dagblad De Gooi- en Eemlander als volgt: "Ik denk dat er alles aan gedaan moet worden om die relatie in stand te hou den. Mensen die daar niet zijn geweest kunnen er moeilijk over oordelen, maar en bezoek is alleszins de moeite waard." Van dat laatste is Arie overtuigd. Dat geldt echter ook voor een bezoek aan Grouw en Granada - Roermond en Rome - Winschoten en Wenen - De Ef- teling en het Rode Plein. Als niet bij zinnen zijnde sponsors dan toch hun geld kwijt willen, zouden ze dan zo vriendelijk willen zijn ook met de voorkeur en verlangens van anders denkenden rekening te willen houden? Aan zustersteden kun je immers nooit genoeg hebben! Ja, en mocht onverhoopt blijken dat er in Soest toch nog een portie gezond verstand in huis is, dan zullen we het dichter bij ons dorp moeten zoeken. Wat dacht U van "De Bedriegertjes" bij Arnhem. Daar schijnen sommige mensen nooit genoeg van te kunnen krijgen. ARIE WANDELAAR Bijna veertig kinderen zoeken van daag naar een schat in de Lange Dui nen. Die Ls daar verstopt door mede werkers van de kinderboerderij De Vrije Teugel, waar de vier- tot twaalf jarigen deze week verblijven. Het is het tweede kamp deze zomer aan het Ve- delaarpad. Ook een aantal dieren van de kinder boerderij is meegegaan naar de zand verstuiving in de Soester bossen. Het is het enige uitstapje tijdens de kamp- week, die afgelopen maandag begon met het opzetten van de tenten. Giste ren stond alles in het teken van ridders. Er werd een kasteel gebouwd en er was Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines een heuse draak aanwezig, 's Middags konden de jonge riddertjes en jonk vrouwen hun behendigheid testen bij diverse spelletjes, zoals eierwerpen en ringsteken. De 39 kinderen mogen morgen hun creatieve kwaliteiten aanspreken. Dan wordt de hele ochtend geknutseld, en in de avonduren kunnen ze lekker smik kelen en smullen tijdens de barbecue. Daarbij kan wellicht aanspraak worden gemaakt op het 'eeuwige vuur' op De Vrije Teugel. Het vuur werd maandag aangestoken en men waakt ervoor dat de vlammen niet worden gedoofd voor dat de kinderen zaterdagmiddag weer worden opgehaald door hun ouders. Voordat het zover is staat nog de Bonte Avond op het programma. Het traditio nele hoogtepunt van de kampweek wordt overdag voorbereid door de kin deren, die dan druk oefenen met sket ches, liedjes en andere voorstellingen, 's Avonds komen familieleden en beken den de live-show bijwonen. Een dag na het vertrek van de kinderen strijkt een heel andere groep neer op De Vrije Teugel. Jongeren uit tal van lan den zullen dan enkele weken op de kin derboerderij verblijven. Ze maken zich onder meer nuttig door de nieuwe om heining van de kinderboerderij aan te leggen. De Vrije Teugel krijgt van ver- Negenendertig kinderen houden deze week vakantie op de kinderboerderij De Vrije Teugel. p0to: Goos van der Wilt schillende instanties subsidies om de onkosten te dekken. Burgemeester mr. Paul Scholten zal de buitenlandse jon geren mogelijk zondagmiddag welkom heten. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel(02155) 13014 -12577 Een fototoestel, een gouden horloge, aanstekers, diverse sieraden en een bankpasje vormden o.m. de buit van een inbreker die vorige week zijn slag sloeg aan de Van Lenneplaan. Uit het onderzoek bleek dat hij via het balkon de woning moet zijn binnengekomen. Hij nam ook nog wat damesondergoed mee, dat overigens later in de tuin werd teruggevonden. Ofschoon ballons ook boven Soest, ze ker in de zomermaanden, bepaald geen ongebruikelijk verschijnsel zijn, gebeurt het toch niet alle dagen dat ons dorp als startplaats wordt gebruikt voor een ballonvaart. Dat was afgelo pen zaterdagavond wel het geval aan het Kerkpad ZZ, waar het weiland van de familie Kuyer - compleet gestof feerd met een aantal nieuwsgierige koeien - diende als tijdelijke luchtha ven. Een viertal inwoners van Soest koos omstreeks half negen op deze milieu vriendelijke wijze en onder ideale weersomstandigheden het luchtruim. Initiatiefnemer was de heer Nico Smit van het Kerkpad, met als mede-passa giers de dames Cora de Best en Linda Howells en de heer Nico Bernhardt. Een aantal weken geleden hadden som migen van hen ook al een dergelijke trip gemaakt en dat was zó goed bevallen dat een herhaling niet kon uitblijven. De tocht werd gemaakt met het "vlieg tuig" van de ballon vaarders Jan Oranje en Ron de Jong van "Ballon Medium" uit Rockanje, dankzij de bemiddeling van mevrouw Ad Aarts uit Tilburg. Zij allen maken van het organiseren van ballonvaarten hun dagelijks werk. Jan Oranje trad ditmaal op als piloot, die het gezelschap meevoerde van alle "be slommeringen van het werelds be staan". Het was kort voor de start nog twijfel achtig op de tocht zou doorgaan, omdat er een vrij straffe wind stond (kracht 3 a 4), waardoor het de vraag was of de bal lon zonder problemen reisvaardig zou kunnen worden gemaakt. Tijdens de luchtreis merken de passagiers overi gens niets van wind, omdat zij immers met dezelfde snelheid worden voortge dreven. Ballonvaarders bevinden zich dan ook altijd in absolute windstilte. Wel is het zo dat er alleen 's morgens vroeg en 's avonds gevaren kan worden, omdat op die tijstippen de thermiek het gunstigst is. Voor het vertrek moest nog kontakt worden opgenomen met instanties als de vliegbasis Soesterberg, de politie en de meteo-dienst op Schiphol, maar dat leverde geen problemen op. Het duurde wel enige tijd voordat het gevaarte - met een hoogte van 26 meter en een door snee van 17 meter - voldoende gevuld was met hete lucht, zodat het in elk ge val rechtop stond. Toen dat eenmaal ge lukt was kostte het nog knap veel moei te om het even aan de grond te houden, om de passagiers de gelegenheid te ge ven zonder al te veel halsbrekende toe ren in de mand te stappen. Met een man of tien moest de ballon op zijn plaats worden gehouden. Al met al duurde de ballonvaart onge veer een uur en zij vond haar einde in de buurt van Ermelo, waar de luchtreizi gers het aardoppervlak weer konden betreden. Omdat een ballon feitelijk geen stuur-inrichting heeft (alleen de hoogte kan variëren door het al dan niet toevoegen van hete lucht uit de enorme brander onder de ballon) is het altijd maar afwachten waar men terecht komt. De ballon - met de meer dan sym bolische registratie PH-LOL - had op ongeveer 200 meter hoogte het lucht ruim doorkruist, waardoor de passa giers konden genieten van uiterst fraaie vergezichten over de omgeving. De PH-LOL een zeer toepasselijk re gistratienummer) kiest het Soester luchtruim. Met man en macht moest de ballon in bedwang worden gehouden. Foto: Goos van der Wilt. ©'5 5 - - §|I1 -- us <fc~Cü Op woensdag 10 augustus biedt de Amnestygroep Soest de gelegenheid te protesteren tegen politieke onder drukking. Het gaat om mensen die on rechtmatig worden gevangen gehou den en/of worden gemarteld. Door middel van het schrijven van brieven wordt een beroep gedaan op de auto riteiten van de hieronder genoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te maken zo daar sprake van is. Er wordt deze maand geschreven voor: Sheikh Nur Barud uit Somalië Deze 33-jarige blinde predikant en Ko ran leraar zit een gevangenisstraf uit van onbepaalde duur wegens zijn gods dienstige opvattingen. Hij werd op 9 mei 1986 gearresteerd na de aankondi ging van de oprichting van de Islamiti sche Beweging van Somalië. Na maan denlange detentie werden Sheikh Nur Barud en vijftien anderen op 7 april 1987 berecht op beschuldiging van het 'organiseren van een ondermijnende organisatie' en van 'misbruik van gods dienst voor de verstoring van de natio nale eenheid of omverwerping of ver zwakking van het staatsgezag'. De rechtszaak duurde één dag. Sheikh Nur Barud en acht andere personen werden op beide aanklachten schuldig bevon den en ter dood veroordeeld. Daarna heeft Amnesty International dringend verzocht om omzetting van de dood straffen. Op 4 augustus 1987 zette president Mohamed Siad Barre hun straffen om in gevangenisstraffen van onbepaalde duur. •F.nn Tarto uit de Sovjetunie Deze 49-jarige filoloog uit Estland zit bijna vijfjaar gevangen wegens zijn kri tiek op het regeringsbeleid. Enn Tarto werd in 1983 gearrresteerd na zijn pro test tegen de aanleg van een nieuwe handelshaven in Tallinn, de hoofdstad van Estland. Hij haalde officiële statis tieken aan en stelde dat de in Moskou genomen economische beslissingen al hadden geleid tot een toevloed van Russische arbeiders die de Estse bevol king bijna overtrof. In een open brief die door twaalf andere Esten was mede- ondertekend, zei hij bang te zijn dat dit Het comité van het Koningin Wilhelmina Fonds in Soest heeft nog collec tanten nodig voor de collecte voor de kankerbestrijding. Deze collecte wordt dit jaar gehouden van 29 augustus tot en met 10 september. Met het ingezamelde geld financiert het Koningin Wilhelmina Fonds weten schappelijk kankerkonderzoek, kankervoorlichting, en ondersteunt het patiëntenbegeleiding, onderwijs en opleiding. Voor 1988 is daar totaal ruim 45 miljoen gulden mee gemoeid. De uitgaven van het Koningin Wilhelmina Fonds komen ook ten goede aan de bestrijding van kanker bij jeugdigen. Het KWF is vrijwel volledig afhankelijk van de bijdragen van de bevolking. U begrijpt dus, dat het belangrijk is dat de collecte een succes wordt. Ook door te collecteren kan men dus iets doen aan de kankerbestrijding. Collectanten kunnen zich aanmelden bij: Mw. C. Burgerman, ir. Menkolaan 5, tel. 02155 - 1 49 45 of Mw. E. Plomp, ir. Menkolaan 9, tel. 02155 - 1 41 46 [koninklijke) INED.VERENIGINGI De SENIOREN-CURSUS, begint op dinsdag 6 september 1988. De daarop volgende opleidingscursus voor senioren start op dins dag 3 januari 1989, kosten gehele kursus f 105,—. Voorinschrijving verzekert U van deelname, want steeds moeten er weer cursisten worden teleurgesteld. Aanmelden bij de secretaresse mevr. A. C. Jorna-van Waes, telefoon 1 86 46. U kunt ook schriftelijk aanmelden bij de secretaresse aan het adres W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest. De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (11- en 12-jarigen) begint op dinsdag 6 september 1988, aanvang 18.30 uur, in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7a te Soest (16 lessen plus examen). Kosten gehele cursus f 20,-. Aanmelden bij de EHBO-jeugdleidsters: Mevrouw E. van der Steeg-Holleman tel. 2 36 43 Mevrouw J. H. Kok-van Daatselaar tel. 1 50 65 proces versneld zou worden door de nieuwe haven. Hij werd in 1984 het Hooggerechtshof van Estland ver oordeeld wegens 'anti-Sovjet opruiing en propaganda'. Hij kreeg de maximuir, gevangenisstraf van tien jaar, plus vijf jaar interne verbanning. Drie mede-on dertekenaars werden op dezelfde aan klacht gedetineerd. Enn Tarto bevindt zich op het ogenblik in een heropvoe- dingswerkkamp voor politieke gevan- genen in Perm. •Agripino Quispe Hilario uit Peru Deze 56-jarige protestantse predikani uit de boerengemeenschap San Pabioin Huancavélica zit een gevangenisstraf van zes jaar uit op beschuldiging van terrorisme. In oktober 1985 werd hij gevangen genomen door de Onder- 3 zoekspolitie van Peru na guerilla-acties in Huancavélica. Kort daana vertelde hij aan leden van de protetantse kerk dat hij ernstig gemarteld was en daarna bekend had een 'terrorist' te zijn. Be halve deze 'bekentenis' was een verkla ring van een andere gevangene het eni ge bewijsmateriaal dat tegen Agripino Quispe werd ingebracht. Voor de rechtbank ontkende hij de aanklacht van terrorisme. Hij is mede-oprichter en leider van de Evangelische kerk in Huancavélica en staat bekend als een pleibezorger voor de vrede. Amnesty International is van mening dat dit de ware reden is voor zijn arrestatie en ge vangenhouding. Er kan op woensdag 10 augustus op twee plaatsen geschreven worden, 's Ochtends in de Vijverhof vanaf 10 uur. Klarinet 349. Mevr. L. de Bruin, tel. 19634, heeft daar de leiding, 's Middags in het Amnestycentrum vanaf 13.30 uur. Duinweg 21. Mevr. J. den Oude, tel. 14622, neemt daar de honneurs waar. Voorbeeldbrieven, schrijfmateriaal en postzegels zijn beschikbaar. Een bewooonster van de Varenstraat meldde de politie vorige week de dief stal van een leren damesjack. Het kle dingstuk was weggenomen uit de ber ging van haar flat, waarvan het slot was geforceerd. Een inwoner van Soest is onder dok tersbehandeling gesteld nadat hij een televisietoestel van de zevende etage naar beneden had gegooid. De 23-jari- ge man logeerde bij kennissen aan de Smitsweg. De politie hield hem aan en leverde hem aan een dokter over. De man had op de speelplaats bij de Rinke Tolman- school ook een jongetje lastiggevallen. Nadat hij diens bril had afgepakt ver trapte hij de glazen en het montuur op de grond. De brandweer rukte zaterdag j.1. twee maal uit om een brandje te blussen. Het eerste alarm kwam van het Saenredam- plantsoen, waar door nog onbekende oorzaak een afvalcontainer in brand stond. Een kwartier later kwam er een melding binnen over een brandje bij de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat. Daar hadden omwonenden twee jonge knapen een vuurtje zien stoken bij de toegangsdeur. De daders waren in geen velden of wegen meer te zien en de brandweer bluste het vuur. Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Al vanaf het moment dat de eerste kwekers begonnen met het kweken van sierplanten, is men gaan zoeken naar mooiere, betere, opvallender planten. Hierdoor zijn er in de loop der tijd eindeloos veel nieuwe k week- variëteiten ontstaan, die zich stuk voor stuk kenmer ken door een afwijkend uiterlijk of groeigedrag. Een grotere bloem, een andere bloemkleur, een krachtiger groei, een compactere groeivorm, een langere bloei tijd, allemaal zaken die de kwekers bezig hielden en nog steeds bezig houden. Het kweken van planten met een afwijkende bladkleur heeft ook veel kwekers gefascineerd, het geen al blijkt uit het grote assortiment bontbladige planten dat in de handel is. Zowel op het gebied van kamerplanten als vaste planten voor de tuin, struiken, klimplanten, coniferen en bomen vinden we talloze bontgekleurde kweek vormen. Aan de bontbladige tuinplanten wil ik graag wat extra aandacht besteden. Het gebruik van bontbladige ge wassen in de tuin is nogal eens een punt van discussie. Vooral veel hedendaagse tuinarchitecten, die graag meer met natuurlijk aandoende planten werken heb ben een vooropgezette afkeer tegen deze gecultiveer de, vrolijk gekleurde tuinplanten. Het is op zich hun goed recht om er deze mening op na te houden, jammer is het echter vaak wel dat er op die manier 's zomers, maar vooral 's winters weinig kleur te vinden is in hun ontworpen tuinen, terwijl kleur een wens is van erg veel tuinbezitters. Het is aan de andere kant ook niet bijzonder fraai om veel bontbladige planten in een tuin toe te passen, de tuin krijgt er een onrustig karakter door. Naar mijn mening ligt zoals dat.bij veel dingen het geval is, de waarheid een beetje in het midden. Spaarzaam toegepast kunnen bonte gewassen zorgen voor de nodige levendigheid en vro hjkhetd in een tuin. Een lelijke muur kan b.v. prachtig het gehele jaar aan het oog onttrokken worden door een klimop. Een bontbladig exemplaar tussen een aantal groenbladtgen geeft een erg leuk effect Op een beschaduwde plek onder de bomen kan een Aucuba of Broodboom met zijn grote gevlekte blade ten goed de zaak opfleuren. Een grolp bontbladige maagdenpalmen temidden van een grote toep groenbladtgen doet leuk aan groep Van een bonte hulst is het leuk takjes knippen voor bloemstukjes en een haagje van goudbonte of zilver- tonteliguster kan op sommige plaatsen neteenfm, sfeertje doen ontstaan. J Voor de liefhebbers van rariteiten is er trouwens on het gebied van de bontbladigen erg veel aparts te koop. Zaken als een goudbonte liguLr, bom^hulsl en dergehjken zijn algemeen, maar wat te denken van of goudbonte duivelswandelstok een bontbladige keukensalie, een goudbont gespikkelde citroenthijm, of een gevlektbladige vlinderstruik Zelfs goud- en zilverbonte Rhododendrons zijn da' ren in de handel en ook in coniferen vinden wêtte.J ke gespikkelde of gevlekte bijzonderheden J Of we dit ales nu mooi vinden of niet, één ding is ze- rtf h?e bTbladi!ge,planten kunnen indien ze dom dacht worden gebruikt zorgen voor de nodige kleur i, een tuin. De bladhoudende gewassen zelfc dat er verder nauwelijks bloemen zijn. tijd Ja

Soester Courant | 1988 | | pagina 8