io gezien Wijkagenten verrichten voortaan buurtonderzoek na elke inbraak "Eén waterschap voor gebied Vallei en Eem nog binnen huidige zittingsperiode staten" ibkarEissriby. Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Sproei-installaties in vijvers Verkeerslicht ondersteboven Soest verwelkomt vijf 'Titusvillers' Mè-i* 66e JAARGANG NO. 50 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 Colleges van GS doen minister uiterste concessie L HANDEL Colafabriek verhuist misschien uit Soest Yves Rocher stoot winkels af Blote mannen in de duinen s.o. SOEST 1 A.F.C. 1 GRATIS een paar clubkousen KADO Soester Courant Oudste Soester overleden In kader van wijkgerichte aanpak College antwoordt PvdA/PS/D66 Geen klachten meer over omstreden papierrecyclingsbedrijf h Nieuwe ambtenaar burgerlijke stand door GerardRau! Buurtfeest THT5R De colleges van Gedeputeerde Staten van Gelderland en van Utrecht zijn bereid Provinciale Staten van beide provincies te vragen nog binnen de huidige zittingsperiode te komen tot één waterschap voor hét Vallei- en Eemgebied. In een brief aan de minis ter van verkeer en waterstaat verbin den de twee colleges aan deze toezeg ging echter de uitdrukkelijke voor waarde dat zij dan meewerkt aan Ko ninklijke goedkeuring van de beslui ten tot de oprichting van twee water schappen voor dit gebied, zodat per 1 januari a.s. van kracht kunnen wor den. Tot nu toe heeft de minister die mede werking geweigerd. Zij vindt dat er in het gebied van Vallei en Eem één wa terschap moet komen. De twee provin cies wilden slechts beloven binnen vijf jaar na de oprichting van de twee nieu we waterschappen de mogelijkheid van de vorming van één waterschap te on derzoeken. De colleges van GS verzoe ken de minister nu om een standpunt op korte termijn over hun bereidverklaring om de Staten van beide provincies te vragen nog binnen hun huidige zittings periode een waterschapsorganisatie tot stand te brengen, "die meer overeen stemt met de uitgangspunten van het rijksbeleid." De twee colleges betogen dat de oprichting van twee nieuwe wa terschappen al een aanmerkelijke ver betering betekent ten opzichte van de huidige situatie, waarin acht water schappen en de provincie Utrecht de waterstaatkundige zorg in het betrok ken gebied dragen, en gezien moet wor den als onderdeel van de procedure om te komen tot één waterschap. Als de minister de besluiten tot oprichting van de twee waterschappen goedkeurt, kan bij de vorming van één waterschap veel discussie achterwege blijven. Zo hoeft In het Soester bedrijfsleven deden zich vorige week twee opmerkelijke ont wikkelingen voor, waarvan de even tuele gevolgen in Soest vrij rechstreeks te merken zullen zijn. Zo werd bekend dat Yves Rocher, waarvan in Soest niet alleen het hoofdkantoor maar ook een winkel voor publieksverkoop is geves tigd, ingrijpend gaat saneren na de te leurstellende financiële resultaten. Ook kwamen er berichten over een mogelijke sluiting van de Cola-fabriek in Soest door een fusie met andere bot telmaatschappijen. Het van oorsprong Franse cosmetica- concern Yves Rocher heeft een enorme dan geen voorbereidingscommissie te worden gevormd uit de acht water schappen en de belanghebbende standsorganisaties en gemeenten, om dat de voorlopige besturen van de twee waterschappen als zodanig kunnen funktioneren. Verder worden door de vorming van de twee waterschappen de grotere stedelijke kernen Amersfoort, Wageningen, Ede, Soest, Baarn en Bennekom binnen waterschapsver- band gebracht. klantenkring opgebouwd als postorder bedrijf. Vanuit Soest worden dagelijks grote aantallen bestelde artikelen ver zonden. De organisatie werkt echter ook met rechtstreekse winkelverkoop. Een van deze filialen is gevestigd aan de Van Weedestraat en zou volgens de be richten in de regionale pers ook binnen afzienbare tijd haar deuren moeten slui ten. Daarnaast zijn er enkele tientallen fran- chise-zaken - onafhankelijke onderne mingen, die het Yves Rocher-pakket "voeren" - waarvoor de toekomst er naar verluidt eveneens somber uitziet. Cola Volgens andere berichten dienen de zestig werknemers van de Soester Coca Cola-fabriek het Gooi zich voor te be reiden op een mogelijke verhuizing van het bedrijf naar het Gelderse Ede. Dat zou het resultaat zijn van een fusie tus sen de vier Cola-fabrieken die ons land telt, en waarvan er behalve in Soest ook in Ede, Schiedam en Dongen gevestigd zijn. Er wordt voorshands niet van uit gegaan dat er met deze fusie - waarnaar een studie nog maar recent is afgerond - gedwongen ontslagen gemoeid zullen zijn. I Er werd in de buurt met 'n windbuks geschoten I op katten en vogels; veel bloed werd vergoten, I ruitrérg bros I ook snel de klos 1 Van Ede die kwam; heeft 't raam weer "gesloten". Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN' Het warme weer van de afgelopen dagen is waarschijnlijk mede aanlei ding geworden tot het herleven van een vorm van vrijetijdsbesteding die een paar jaar geleden in de mode kwam maar snel weer in onbruik raakte: het zogenaamde "streaken": blootlopen op plaatsen waar dat doorgaans niet tot de verwachte ge dragspatronen behoort. In het afgelopen weekeinde kreeg de Soester politie maar liefst drie mel dingen binnen over blootlopende mannen. De eerste werd zaterdag morgen gesignaleerd in de Korte Duinen. Het betrof hier een 43-jarige inwoner van Barneveld, die zijn kle ding in het bos had verstopt. Hij werd aangesproken door de bospolitie en kreeg het dringende advies zijn kle ren weer aan te trekken en met de au to waarmee hij gekomen was weer te vertrekken. Dat deed hij. De tweede naaktloper werd zondag morgen ontdekt inde Lange Duinen. Hier betrof het een man van ca. 25 jaar. Een inwoonster van Soest, die met haar kinderen niets vermoedend een wandeling maakte, stond plotse ling oog in oog met hem. Ze raakte echter niet onder de indruk, wat voor de man kennelijk voldoende reden was om maar weer te verdwijnen. De derde bloterik werd zondagmid dag ontdekt aan de Schapendrift. Een bewoonster van Soestduinen maakte met haar beide kinderen een wandelingetje toen ze de man, die wijdbeens liggend een weinig verhef fende aanblik bood, langs het pad zag liggen. Hier ging het om een man van ongeveer 30 jaar met donker haar, zoals de vrouw de politie vertelde. De politie stelde in de omgeving nog wel een onderzoek in, maar trof de daders niet meer aan. VANAVOND woensdag 10 augustus tegen (Hoofdklasse zondagamateurs) Sportpark Bosstraat-Oost. Aanvang 19.00 uur Bij aankoop van een paar voetbal- of kunstgrasschoenen sparttrJis soest Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155 - 1 27 49 voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Maandagavond j.1. is in zijn woning aan de Albert Hahnweg overleden de heer L.C.A. van Zadel, op de hoge leeftijd van ruim 100 jaar. De heer Van Zadel was al enige jaren Soest oudste inwoner. Komende vrijdag - 12 augustus - zou hij zijn 101e ver jaardag hebben gevierd. Zijn 100e vierde hij vorig jaar nog met een op gewekt familiefeest. De oudste inwoner van Soest is thans de heer J. de Jong, die geboren is op 18 februari 1888 en dus 100 jaar is. De heer De Jong woont in Braamha- ge aan de Inspecteur Schreuderlaan. "We hebben tot nu toe alleen nog maar heel positieve reacties ontvan gen, al heeft het nog niet geleid tot 'gouden tips', die we kunnen gebrui ken bij de oplossing van de inbraken. Maar de kans dat je nog bepaalde aan wijzingen tegenkomt is in principe na tuurlijk een stuk groter. De kwaliteit van het onderzoek is dan ook duidelijk verhoogd." Dat zegt hoofdinspecteur E. de Natris, hoofd van de algemene dienst van het Soester politiekorps, over de resultaten van een nieuwe aanpak die de politie volgt bij de behandeling van inbraken en dergelijke vermogensdelicten. Het meest opvallend daarin is het buurton derzoek, dat verricht wordt door de surveillancedienst nadat een inbraak heeft plaatsgevonden. Niet alleen de slachtoffers worden daarbij gehoord, maar ook mensen die in de directe om geving wonen en mogelijk iets hebben gehoord of gezien, dat bij het recher che-onderzoek van belang zou kunnen zijn. Voor deze nieuwe aanpak is gekozen in het kader van het wijkgerichte werken, waartoe de politie vorig jaar besloot op aandrang van het gemeentebestuur. Centraal daarin stond de wens van de gemeenteraad dat er meer politie op straat te zien zou moeten zijn, die op die manier toegankelijker is voor de bevol king. Een van de uitvloeisels daarvan is, zoals men vandaag de dag kan constate ren, de aanwezigheid van fietsende agenten, alleen of met z'n tweeën, die langzamerhand weer tot het vertrouw de straatbeeld gaan behoren. Drie wijken De gemeente Soest is daartoe onder verdeeld in een drietal wijken. Een wijk omvat globaal Soesterberg en een groot deel van Soest-Zuid, een andere wijk omvat het Smitsveen en Overhees, en de derde wijk wordt gevormd door Soestdijk, 't Hart en Klaarwater. Aan vankelijk gold Soesterberg als een apar te wijk, maar dat is na enige tijd terugge draaid als gevolg van de invoering van de nieuwe ploegendiensten bij het korps. Volgens hoofdinspecteur De Natris heeft de nieuwe aanpak bij de behande ling van inbraken drie doelen: het ver zamelen van zoveel mogelijk relevante informatie, een vorm van "slachtoffer hulp" en de bevordering van de in braak-preventie. "We doen het nu zo dat de wijkagenten, ongeveer veertien dagen nadat de in braak heeft plaatsgevonden, nog eens een praatje gaan maken met de slacht offers. Die zitten heel dikwijls nog met problemen, vooral op het emotionele vlak, en stellen het in het algemeen heel erg op prijs als de politie nog blijk geeft van belangstelling. En misschien heb ben ze in de tussentijd toch nog wat in formatie opgedaan die voor ons inte ressant zou kunnen zijn." Preventie In dat verband wordt tegelijk aandacht besteed aan de inbraak-veiligheid van de woning. De "gevoelige" punten, zo als het hang- en sluitwerk, worden na der bekeken en eventueel wordt er ad vies gegeven voor technische verbete ringen. De betrokkenen krijgen ook een brochure over misdaadpreventie en eventueel kan er een beroep worden ge daan op de preventie-specialisten van het Soester politiekorps en van het bu reau "voorkoming misdrijven". De nieuwe aanpak past volledig in het beleid dat er meer dan voorheen op ge richt is om misdrijven te voorkomen en waarbij de preventie-aspecten in het to taal van het politiebeleid wordt "geïn corporeerd", aldus de hoofdinspecteur. In het halfjaarlijkse overzicht van de politie, dat nog niet voor publicatie is vrijgegeven, wordt volgens de hoofdin specteur uitvoerig ingegaan op de tot dusver met de wijkgerichte aanpak be haalde resultaten. T.z.t. zal ook een evaluatie plaatsvinden. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Abonnement per haltjaar 112,- Buiten Soest per halfjaar f24,- j Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 6000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Mike Eberlin, Karla Shaffer, Sandra Parkman, Rachel Tan en Christy Churms zijn sinds vorige week te gast in Soest. Het vijftal is afkomstig uit Ti- tusville, de Amerikaanse stad waar mee Soest in de loop der jaren hechte vriendschapsbanden heeft aange knoopt. Ook dit jaar is de inmiddels traditionele studenten-uitwisseling tussen beide plaatsen weer de vorm waarin die vriendschap gestalte krijgt. Eerder wa ren tien jeugdige Soesters in Titusville, en vorige week woensdag verwelkomde burgemeester Scholten in de trouwzaal van het gemeentehuis aan de Steen- hoffstraat de vijf Amerikanen, in gezel schap van hun Soester collega's en hun tijdelijke "pleegouders". Bij de officiële verwelkoming - waarbij de gasten werden onthaald op Lange Soesters - kreeg burgemeester Schoften van het vijftal een "hug" (Amerikaans voor "knuffel" en in dit geval een soort lange shawl met "handen" aan het uit einde) aangeboden, met daarop de handtekeningen van enige honderden Titusvillers die Soest kennelijk een warm hart toedragen. Gastenboek Een van de eerste programma-onder delen was een bezoek aan het Museum Oud-Soest in het Artishockgebouw. Daar werd het gezelschap rondgeleid door museum-voorzitter A.J.van den Dijssel en mevrouw.G. Backelandt. Ui- Voorzitter A.J. van den Dijssel verwel komt het Amerikaans/Nederlandse ge zelschap in het Museum Oud-Soest. teraard tekenden ze allemaal het gas tenboek. De Amerikaanse logés wacht tijdens hun verblijf in Nederland nog een druk programma. Zo zijn er uitstapjes ge pland naar allerlei bezienswaardighe den als Madurodam, Volendam, Am sterdam, Amersfoort, de Efteling, Zandvoort etc. Tussendoor is er ruim schoots gelegenheid om Soest een beetje te leren kennen. Op maandag 22 augustus vertrekt het gezelschap weer via Schiphol naar de overkant van de Atlantische Oceaan. De sproeiers pompen het water uit de vijver op en in de vorm van een fontein - maar dan vermengd met zuurstof - komt het water terug in de vijver. Het is de bedoeling dat de sproeiers na een aantal dagen ook in de andere vijvers geplaatst worden. Niet minder dan 24 reacties zijn bin nengekomen op de advertentie die de gemeente onlangs plaatste om sollici tanten op te roepen voor de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken. Met zes van de gegadigden zijn daarop gesprekken gevoerd. Het College van Burgemeester en Wet houders heeft de gemeenteraad nu voorgesteld als nieuwe ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen me vrouw L.H.Bouma-van den Hoek uit Soest, met ingang van 1 september. De gemeenteraad neemt daarover een formeel besluit in de vergadering van donderdag 25 augustus. Door nog onbekende oorzaak bleek een van de verkeerslichten op het kruis punt Dal weg/Steenhof'fstraat in de nacht van vrijdag op zaterdag gedeelte lijk te zijn losgeraakt van de paal, zodat het blok met de lampen ondersteboven kwam te hangen. Opmerkelijk waszo als het verkeer uit de richting Soest- Zuid kon constateren, dat het oranje licht ook na het afknappen evengoed bleef knipperen. Maandagmorgen werd de installatie hersteld. Sinds 31 mei zijn er bij de gemeente geen klachten meer binnengekomen over het omstreden pappierrecyclings- bedrijf Van der Eist aan de Van Weer den Poelmanweg in Soestduinen. Dat blijkt uit de antwoorden van het Colle ge van Burgemeester en Wethouders op de schriftelijke vragen van de frac ties van PvdA, Porgressief Soest en D66. Uit de brief van het College blijkt dat ambtenaren van de afdeling milieube heer, in samenwerking met de afdeling bouwzaken, op enkele dagen in juni controle hebben uitgeoefend op de na leving van de voorschriften van de Hin derwetvergunning. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt met de surveillance dienst van de politie, met name voor de controle buiten kantooruren. Na 31 mei zijn er ook geen klachten meer ont vangen over overtreding van de werk tijdbepalingen, en er is op dat punt dan ook niet meer gecontroleerd. Er zijn bij de controles geen feiten ge constateerd die gekwalificeerd kunnen worden als overtreding of het niet vol doen aan de Hinderwet-voorschriften. Na 11 juni is er bij Van der Eist ook nog tweemaal een controle gehouden op de naleving van de voorschriften van de brandbeveiligingsverordening. Ook daarbij zijn geen problemen meer ge constateerd, zij het dat de voorgeschre ven noodverlichting nog niet was aan gebracht. Maar die was in bestelling, al dus het College. De afdeling groenbeheer heeft vorige week in de bergings vij ver bij de Obrechtstraat/Choristenpad een aantal sproei-in stallaties geplaatst. Deze moeten dienen om extra zuurstof aan het water in de vijvers toe te dienen. "Als het vroeger zulk mooi weer was, dan kwam de hele buurt naar buiten. Aan deze weg stonden een paar huisjes waarvan dat gevalletje daar" - hij wees naar een wat achteraf staand boerderij tje - "nog overeind is gebleven. Daar woonde iemand met een accordeon. Op zomeravonden zoals nu ging hij voor zijn huis op de bank zitten spelen en dan k wam de hele buurt erop af. Dan zongen we vaderlandse liederen en al die ouwe dingen die je tegenwoordig nooit meer hoort. Hij schudde wat weemoedig zijn hoofd en dacht hardop dat het toen toch wel een heel mooie tijd urn. Dat het 's zo mers altijd mooi weer was hoefde niet vermeld te worden, dat was gewoon zo. Daags daarna moest ik aan de ontmoe ting met die oude man terugdenken toen de avondzon door de ramen van de Ou de Kerk gluurde, waar een ademloos luisterend publiek getuige was van wat ik geneigd ben een huisconcert te noe men. De cantor-organist had beschei den plaatsgenomen achter een schitte rende klavecimbel, waarvan de roman tische klank evenzeer in het decor paste als het instrument zelf. Eveneens zonder show, verlegen haast, volgde Laurens Tan met de door het grote publiek zo on - dergewaardeerde blokfluit onder zijn arm geklemd. Vergroeid met hun mu ziek en goed op elkaar ingespeeld - bei den werken voor het bewegingstheater BE WT - lieten zij de rust neerdalen via door de heer G. F. Handel aan elkaar ge regen noten, om vervolgens jubelend de eerste sonate af te sluiten. "Donderend" applaus volgde op een zonovergoten waterval van klanken, door Cor de Jong aan zijn klavecimbel ontlokt. Gedachten raakten los van hun ankers en volgden hun eigen zelfgeko zen weg op de vleugels van deze tintelen de muziek. In de stilte tussen de laatste toon en het applaus zag ik de glimlach van beide artiesten, als wilden ze zich verontschuldigen voor het feit dat ik met een schok in de werkelijkheid terug kwam. Ik zou willen dat ik zo veel verstand van muziek had dat ik een lovende recensie kon schrijven. Nu kan ik a/leen maar zeggen dat ik intens genoten heb van dit zomeravondconcert, dat in zijn intimi teit iets van een buurtfeestje weg had. Over een poosje vertel ik aan de jongere generatie dat er vroeger altijd van die prachtige concerten in de Oude Kerk ge geven werden. We gingen zonder jas en op de fiets. Dat kon toen nog...

Soester Courant | 1988 | | pagina 1