TDÏSC ©monanomtaal 'wr Menne begroet internationaal werkkamp Amstel-prijsfiets 'valt' bij C-1000 PAGINA 10 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 - De nieuwe exclusieve aanbieding van de Nederlandse klassieke vakhandel Soldate gewond Auto beschadigd sfederlandse Klassieke, l \hkhandd Inbraken Soesterberg Fietser (15) gewond Inbraak Rembrandtlaan Parkeerzondaars Emancipatie en Sociale Veiligheid T/m 4 september: Tentoonstelling 'Water' in Museum Flehite Verdwenen eiken niet gestolen Cursussen over incest voor leerkrachten Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligerswerk en verzekeringen the 4^ laansUaaHOI ba teletoon 021ba 'Doorrijder' gepakt Auto gestolen 'Naf-Naf': nieuwe kledingzaak aan de Soesterbergsestraat Vrijwilligers gezocht voor clubwerk Eemeroord DAGPAUWOOG ft 3.89 are PMPje In zijn hoedanigheid van loco-burge- meester heeft wethouder Jan Menne vorige week de deelnemers aan het in ternationale werkkamp bij de kinder boerderij "De Vrije Teugel" begroet. De wethouder deed dat met een korte speech in het Engels, waarin hij zijn waardering uitsprak voor de belange loze inzet van de zestien deelnemers aan het kamp. Hij uitte vooral zijn sympathie voor de "sobere" aanpak die de kampeerders volgen tijdens hun verblijf en bij de op knapbeurt vari de kinderboerderij, waar het hekwerk wordt vernieuwd, de dicht- geslidbe sloot uitgebaggerd en enig schilderwerk verricht. Op die manier le verden ze een belangrijke bijdrage aan de sympathie waarop de kinderboederij mag rekenen bij de kinderen, de ouders en de hele gemeenschap van Soest, al dus Menne. Menne liet bescheiden weten dat hij niet de burgemeester was, maar slechts wet houder. In het licht van alle soberheid had hij ook een simpel souvenir voor de deelnemers meegebracht: een pen van de afdeling voorlichting van de ge meente. Hij hoopte dat minstens één van de deelnemers na het verblijf op de kinderboerderij zou willen schrijven "Soest, I love you". De wethouder maakte in gezelschap van Vrije Teugel-directeur Leo van den Berg - die hij tegenover de buitenlandse gasten nog maar eens een pluim op de hoed stak - een korte rondgang over het terrein en onderhield zich met enkele kampeerders. De meesten van hen zijn studenten, enkelen hebben ook een baan - zo is er een arts in het gezelschap - en met z'n zestienen zijn ze vrijwel elke dag hard aan het werk. Afwisselend menu De deelnemers komen tijdens het veer tiendaags verblijf aan het Vedelaarpad zo* goed als allemaal aan de beurt om voor de maaltijd te zorgen. Het bete kent in elk geval een bijzonder afwisse lend menu, samengesteld al naar gelang de herkomst van de chef-kok van de dag, en dus variërend van bijvoorbeeld EiiiSM Wethouder Jan Menne begroette alle deelnemers aan het kamp persoonlijk. Foto: Goos van der Wilt. Bulgaars tot Marokkaans, Frans tot Tsjechoslowaaks, Amerikaans tot Ita liaans en Nederlands tot Pools. Sommi ge deelnemers blijken nogal verbaasd te zijn over het feit dat men in de Neder landse winkels voor vrijwel alles voort durend terecht kan. Het gezelschap, dat in de tussentijd hechte banden heeft gesmeed en in op perbeste stemming verkeert, vindt naast het intensieve werk ook nog wel tijd voor kleine uitstapjes. Het kamp heeft overigens drie voertalen: Engels, Frans (vooral voor de Noordafrikanen) en Duits (dat de Oosteuropese deelne mers meestal wel beheersen). Aan staande zaterdag zit het er voor allen weer op. Het karwei is dan af en de kampeerders trekken verder door Eu ropa of blijven nog wat in Nederland, voordat ze terugkeren naar hun eigen land. •MwJagr, I- Schubert: Symfonie nr. 9 in C, D 944 'Grosse'. Orchestra of the Age of Enlightenment o.l.v. Sir Charles Mackerras. Virgin VC 7 90708-2 - Cat.A Uitvoering 10 - Opname 9. Om de naam van dit nieuwe orkest, dat ruim twee jaar geleden in Londen werd geformeerd, moest ik wel even grinni ken: je moet in deze dagen over veel fantasie beschikken om in het 'originele kamp' (bij de authentiekelingen) iets nieuws te bedenken. Maar nu ik de CD eenmaal gedraaid heb, aarzel ik niet dit een sensationele produktie te noemen. Sir Charles Mackerras kende ik al van een opvallende uitvoering van Handels Messiah, terwijl hij met de opera's van Janacek al evenzeer furore wist te ma ken. Bestudering van het manuscript bij de Gesellschaft der Musikfreunde in We nen, toonde aan dat Schubert de An dante-inleiding als alla breve en niet als vierkwartsmaat noteerde en dat bepaalt de opvallende tempokeuze bij Macker ras: veel sneller dan gebruikelijk en op een veel overtuigender en logischer ma nier overgaande in het Allegro ma non troppo (door Schubert in eerste instan- Een vrouwelijke militair raakte vorige week gewond toen ze in het wachtge- bouw aan het Zeisterspoor tegen een gesloten deur van draadglas aanliep. Met een snee in haar neus en vermoede lijk ook een lichte hersenschudding werd ze overgebracht naar het Elisa- beth-ziekenhuis in Amersfoort. Onbekenden hebben vorige week ver nielingen aangebracht aan de auto van een bewoner van de Weegbreestraat. De man ontdekte dat niet alleen het lak werk van zijn wagen met een scherp voorwerp was bekrast, maar dat ook de antenne was afgebroken. Hij stelde de politie op de hoogte. tie Allegro vivace genoemd). Daarmee blijft de uitvoering nét binnen het uur, terwijl toch alle herhalingen in deel 1,3 en 4 in acht worden genomen. Het in strumentarium, per musicus gedocu menteerd in de toelichting, mag inder daad authentiek worden genoemd en zorgt voor een bloemrijke klank met specifieke inbreng van de blazers. Als stemming geeft de documentatie A 430 op, terwijl de bezetting met elf eerste violen en vijf contrabassen (om maar twee grenzen aan te geven) een fraai geheel oplevert. Op 10 oktober 1987 werd de symfonie uitgevoerd in de Queen Elizabeth Hall in Londen, deze opname volgde aansluitend in de Abbey Road Studios. De 'drive' en de kracht, waarmee de symfonie hier tot ons komt, blijft lang natrillen en be hoort bij een vitale, geenszins door ziekte verzwakte Schubert. Een prijs- CD! (DDD - 59'32") voor slechts f 34,95. Ook in LP en musicassette voor f 19,95. Een onbekende dader heeft in het weekeinde zijn slag geslagen in een wo ning aan de Rumpler in Soesterberg. Hij kwam het huis waarschijnlijk bin nen door de voordeur via de brievenbus open te maken. De buit bestond uit ca. 200 gulden aan contant geld, een paar cheques en twee horloges. Op dezelfde manier verschafte een in breker zich toegang tot een huis aan de Morane, eveneens in Soesterberg. Hier was de buit slechts een damesporte monnee met een bedrag van tien gul den. Maandagmiddag vond bij de bekende supermarkt C-1000aan de Zuidprome nade de feestelijke overhandiging plaats van een luxe Gazelle-fiets aan mevrouw F. W. Soetens van de Dr. s 'Jacobstraat in Soest. De fiets was een van de hoofdprij zen in de wedstrijd die de brouwerij van het nieuwe bierAmstel Light had uitge schreven voor de klanten van o.a. C-1000, waarbij een slagzin moest wor den afgemaakt. Mevrou w Soestens was een van de talrij ke inzenders en haar bijdrage - die ze overigens bij de uitreiking van de fiets intussen vergeten bleek te zijn - was goed voor een van de hoofdprijzen. De fiets werd haar aangeboden door de heer N. van der Graaf van C-1000 en de heer C.J. Riet velt van de Amstel-brou- werij. Uiteraard bleef ook een bloemetje niet achterwege. Foto: Goos van der Wilt. Een 15-jarige jongen uit Soest raakte in het afgelopen weekeinde gewond toen hij op de Molenstraat met zijn fiets ach terop een geparkeerd auto reed. De knaap verklaarde later dat hij plotseling steken in zijn hoofd had gevoeld, die ge volgd waren door een black-out. Hij werd per ambulance voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een bedrag van 475 gulden weg te nemen uit een woning aan de Rembrantlaan. Het geld ver dween uit een kamer op de eerste ver dieping, waartoe hij zich vermoedelijk toegang had kunnen verschaffen via een openstaand raam. De politie hield afgelopen zaterdag een controle op de naleving van de parkeer- geboden en -verboden in de diverse winkelcentra in Soest, met name voor wat betreft het gebruik van de parkeer- schijf in de blauwe zones. Niet minder dan 27 winkelende Soesters kregen een proces-verbaal. Straten, pleinen, parken, bushaltes, tunnels en trappenhuizen behoren tot de openbare ruimte. Iedereen, man en vrouw, jong en oud, zou hier in principe zonder belemmeringen gebruik van moeten kunnen maken. Zowel overdag als 's avonds zou iedereen zich hier veilig moeten voelen. In de praktijk blijkt dat een aantal plaatsen door met name vrouwen als bedrei gend en belemmerend worden ervaren. Slecht verlichte straten en parkeer plaatsen, donkere tunnels, bushaltes op stille plaatsen, hoge bosjes langs het fietspad worden dikwijls als onveilige plaatsen ervaren, waar de kans op hin der, storing, beroving en sexueel geweld aanwezig wordt geacht. Dit gevoel van onveiligheid staat de deelname van vrouwen aan het maatschappelijk en sociale leven in de weg. De "stuurgroep emancipatie-beleid" is momenteel bezig met een inventarisa tie van alle onveilige plaatsen in de gemeente Soest. Daarna zal bekeken wor den hoe de situatie op deze onveilige plaatsen veranderd en verbeterd kan worden. Wie zelfbepaalde plaatsen als onveilig ervaart, wordt aangeraden deze schrif telijk of telefonisch door te geven aan: Inge Hogenbijl, afdeling WVC, Steen- hoffstraat 2-4, 3764 BL Soest, tel. 93519. In het kader van het actie-jaar 'Neder land Museumland 1988' is er in Mu seum Flehite de tentoonstelling 'Wa ter' geopend. In deze tentoonstelling staat het water in Oost-Utrecht, tussen Rijn en IJsselmeer, centraal. Tijdens de tentoonstelling kan men zien hoe de bewoners van dit gebied gecon fronteerd werden met het water in zijn vloeibare vorm. Niet alleen probeerde men de voeten droog te houden, men ging er zelf toe over om van water land te maken. In een andere ruimte komt het meer vriendelijke gezicht van het water aan de orde o.m. het water dat ter verdedi ging van de stad werd gebruikt of zelfs ter verdediging van de grotere gebie den. En wat te denken van de betekenis van water voor de industrieën. Bijvoor beeld de laken- en linnenindustrie die veel water nodig heeft. In het prentenkabinet binnen Museum Flehite vindt men een verzameling schilderijen, tekeningen en prenten waar de vloeistof water een rol in speelt. Tijdens de tentoonstelling, die in de zo mermaanden te zien is in Museum Fle hite komen al deze facetten van het wa ter aan bod. De bezoeker kan zich aan de hand van al deze 'wetenswaardighe den' een beeld vormen over het belang van het water voor Amersfoort en zijn omgeving. Tegelijkertijd met de tentoonstelling vindt in Galerie de Ploegh, die in één van de ruimtes van het museum geves tigd is, het project 'beklemming, bevrij ding' plaats. Dit project dat door Erna Anema, Rob Loos en Naan Rijks onder de naam Metafoor is gecreëerd en ge realiseerd zal de bezoeker zeker verras sen. In de galerie staat een kunstwerk waarin 15 ton kranten zijn verwerkt. Het pro ject strekt zich uit tot buiten de galerie en vindt zijn bevrijding in het water van de aangrenzende gracht. Kortom, met êen bezoek van het hele gezin aan de tentoonstelling en het pro ject in de Ploegh kan uw dag eenvoudig niet meer in het water vallen. Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, tel. 033-619987. Ge opend: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur; maandag gesloten. De ongeveer tien eiken die onlangs ble ken te zijn verdwenen uit het bos tussen de Maarschalkersteeg en de Van Beu- ningenlaan, zijn niet het lijdend voor werp geweest van onverlaten of hout dieven. Die verdenking was gerezen na dat bewoners van o.a. de Bartolottilaan tijdens boswandelingen de verdwijning van de eiken hadden gesignaleerd, eind juli j.1. Aanvankelijk reageerde de gemeente lijke afdeling Groenbeheer afhoudend op de melding van de verdwijning en liet men weten dat men van niets wist. Dat voedde verdenking van de opbel lers dat er "iets aan de hand" moest zijn, vooral omdat het er de schijn van had dat het zaagvlak van de gevelde bomen opzettelijk was gemaskeerd door er aar de op te strooien. Wel had men de in druk dat er "vaklui" aan het werk waren geweest. Achteraf blijkt dat er niets loos is ge weest. Volgens gemeentevoorlichter Ben J. van Os zijn de bomen verwijderd door een Soester, die zich daarmee in opdracht van de gemeente bezighield. Van Os houdt het erop dat de bomen ziek waren of anderszins verwijderd dienden te worden, bijvoorbeeld omdat ze in de weg stonden. Ook volgens de politie zijn de bomen "legaal" gekapt. De gemeente constateert overigens met instemming dat de bevolking alert is. "Het is goed dat de mensen oplettend zijn," aldus Van Os. De kranten en tijdschriften staan er bol van en ook op radio en t.v. wordt er veel aandacht aan besteed: incest en sexueel misbruik van kinderen. Dit is niet voor niets. Incest is een veelomvattender probleem dan ooit werd vermoed. De omvang van incest is groot en de gevol gen zijn ernstig. Het is moeilijk om deze problemen aan, te pakken, omdat incest zich direkt in het gezin afspeelt. Kinderen vragen zelf niet om hulp, temeer ook omdat hen het zwijgen wordt opgelegd. Anderen zul len deze problemen dus moeten signa leren. Leerkrachten, die dagelijks met kinde ren omgaan, zijn méér dan andere vol wassenen in de gelegenheid om te mer ken dat er iets mis is met een kind. Zij kunnen dus een belangrijke rol spelen bij de signalering van incest en zorgen dat er hulp komt om dit sexueel mis bruik te stoppen. Voorlichting aan leerkrachten over dit probleem is een belangrijke zaak. De afdeling preventie van het Riagg ooste lijk Utrecht organiseert een basiscursus voor leerkrachten over sexueel mis bruik van kinderen. Tijdens deze cursus komen o.a. de vol gende onderwerpen aan bod: aard, ernst, omvang en gevolgen van incest; overeenkomsten en verschillen tussen Nederlandse en allochtone leerlingen; signalen die kinderen kunnen uitzen den; betekenis van (gedwongen) gehei men; vermoedens en vermoedens chec ken; hoe hierop als leerkracht te reage ren; verwijs- en hulpverleningsmoge lijkheden. Er worden drie cursussen gegeven te Amersfoort. De eerste vindt plaats in oktober. Daarna volgen cursussen in november en januari. Telkens op woensdagmiddag. De kosten bedragen f 20,-. Voor inlichtingen en opgave kan men bellen met de preventie-afdeling van het Riagg, tel. 033-632164, en vragen naar Petra Windmeijer of Micheline Bertrams. Om de serie artikelen over "vrijwilli gerswerk en verzekeringen" af te slui ten een goede raad: Als u besloten hebt voor een organisatie vrijwilligerswerk te gaan doen, maak dan vooraf goede afspraken over onkostenvergoeding, het eventuele zakgeld en vooral de ver zekering. Leg de afspraken zonodig schriftelijk vast. Niet alle organisaties hebben een verze kering voor de vrijwilligers afgesloten. In zo'n geval raden we aan zelf een ver zekering af te sluiten. Probeer dan wel de organisatie aan te spreken en te wij zen op de verantwoordelijkheid die zij voor de vrijwilligers heeft. Bij eventuele vragen en/of moeilijkheden kan kon- takt opgenomen worden met de Vrij willigers Vakature Bank Soest, Wil- laertstraat 49, tel. 12630. Openingstijden: maandag, dinsdag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30- 15.30 uur; vrijdag 11.00-12.30 uur. Vakatures Vrijwilliger gevraagd bij de Stichting Jeugdzorg om een "sleutelmiddag" te organiseren en uit te voeren; voor brommers enz. 19/109. Vrijwilliger m/v gevraagd voor diver se beheerswerkzaamheden bij de Stich ting Jeugdzorg; werkzaamheden be staan o.a. uit onderhoud, inkoop, klei ne schoonmaak enz. 16/102. Jongerencentrum in Soest zoekt vrij williger m/v voor het begeleiden van een popmuziekgroep voor jongeren, met als doel zo snel mogelijk popmu ziek te kunnen spelen. 3/105. Vrijwilligers m/v gevraagd om deel te nemen aan het projekt Slachtofferhulp: hulp bieden aan slachtoffers van een misdrijf in de ruimste zin van het woord. 6/106. Vrijwilligers gevraagd bij sociaal cul tureel centrum in Baarn om behulp zaam te zijn bij het leren van de Neder landse taal aan buitenlanders; de vrij willigers assisteren een betaalde kracht. 5/107. Vrijwilligers m/v gevraagd bij Stich ting Bentinck Fonds; de vrijwilligers zullen sportaktiviteiten mee opzetten voor gehandicapten, sportaktiviteiten begeleiden (o.a. rolstoeldansen) en an dere aktiviteiten organiseren voor de gehandicapten. 8/112. Vrijwilliger m/v gevraagd bij het Ned. Rode Kruis afd. Soest/Soester berg als assistent Vervoersdienst; voor: a. het assisteren van het hoofd vervoers dienst bij de aanvraag, het onderhoud, opslag, beheer van het rollend mate rieel. b. vervangen van het hoofd vervoers dienst. 2/104. Bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest is plaats voor een mede werkster. Zijn of haar werkzaamhe den zullen voornamelijk bestaan uit. 1. Bemiddelen tussen vrijwilligers en vakature verschaffende instellingen; 2. Uitvoeren van alle voorkomende ad ministratieve werkzaamheden; 3. Deelname aan de twee-maandelijkse teambespreking. 1/106. Uitgekeken wordt naar iemand die naast goede kontaktuele eigenschap pen in staat en bereid is in een klein teamverband diverse werkzaamheden te verrichten en de belangen van de vrij- willig(st)ers wil en kan behartigen en uitdragen. informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend via de Stichting Vrijwlli- gers Vakature Bank Soest. «oBEH-r Crav C0MBACTD1SC Op de Koninginnelaan vond zondag avond omstreeks acht uur een aanrij ding plaats, waarbij de bestuurder van een rode auto tegen een geparkeerde wagen reed en vervolgens met verhoog de snelheid doorreed in de richting van de Beckeringhstraat. De geparkeerde auto liep daarbij flinke schade op. Enige uren later trof de politie aan de Di Las sostraat een rode auto aan, waarvan werd vastegsteld dat deze bij de aanrij ding betrokken moest zijn geweest. De 43-jarige eigenaar, die in de omgeving woonde, werd aangehouden en op het bureau verhoord. Hij verklaarde zich van het voorval niets te kunnen herin neren, maar kreeg desondanks een pro ces-verbaal. Een autohandelaar van de Stationsweg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een van zijn eigen dommen. Het betreft een Honda Prelu de, zilver metallic met het kenteken JG- 67-GR. De auto stond aan de weg ge parkeerd en had een waarde van 6900 gulden. Morgen, 18 augustus, opent aan de Soesterbergsestraat 12 een nieuwe kle dingzaak zijn deuren onder de naam "Naf-Naf'. Het is de vierde vestiging van deze zaak, die ook filialen heeft in Hilversum, Laren en Huizen. In het pand aan de Soesterbergsestraat was tot voor kort de slagerij Arie de Knaller gevestigd; daarvoor was het ja renlang het domein van slagerij Van der Salm. Recent was er ook sprake van de vestiging van een Indonesische "toko" op dit punt, maar dat is met de komst van "Naf-Naf' definitief ontzenuwd. Op het terrein van Eemeroord, Cen trum voor geestelijk gehandicapten in Baarn, staat 't Gein. Een gezellige plek, waar bewoners een of enkele keren per week even "uit" zijn. In dit clubhuis worden door plm. 70 vrijwilligers aller lei clubs en groepen begeleid. De coör dinatie ligt in handen van twee beroeps krachten. Om nu ook het komende seizoen (sep- tember-mei) voor heel veel bewoners hun "uitje" mogelijk te maken, zoekt men vrijwilligers. Mensen, die enthou siast mee willen helpen de verschillende groepen te begeleiden. De bewoners van Eemeroord leven in hun eigen wereldje en onder andere door het contact met de vrijwilligers ontstaat er een verbinding tussen de maatschappij en een inrichting zoals Eemeroord. Het plezier in het werken met de bewoners is vaak voor vrijwilli gers en bewoners even groot. Het en thousiasme is heel belangrijk en het is niet nodig heel erg kundig of creatief te zijn. De clubavonden zijn gepland van maandag t/m donderdag van half acht tot half negen. Om half negen komen alle bewoners en vrijwilligers bij elkaar voor een kopje koffie en een praatje. Om negen uur gaan de bewoners weer naar huis en praten de vrijwilligers nog wat na. Ook overdag zijn er op verschillende tij den clubs, o.a. kookclub, handwerk- en kinderclub. Op vrijdagavond is er soos- avond. Clubs waarbij Eemeroord mensen kan gebruiken zijn: radio- luisterclub (zeer dringend), handwerken, krantenclub, fotoclub, volksdansen, toneelclub, mu- ziekclub, timmerclub en kinderclub. Nadere inlichtingen bij Astrid v. Vonno of Janny Berg (clubbegeleidsters), tel. 035-852741, toestel 331. Het "Anna Paulownahuis" (in oorsprong van 1844) is een bakstenen herenhuis in neo-renaissance stijl. Op de eerste steen rechts van de voordeur staat: "De eerste steen is gelegd door mevrouw R.H. Loten van Doelen Grothe geboren Van Weede, directrice der naai- en breischool op den 17den juli 1893." Het gebouw werd gefinancierd door koningin Emma en gebouwd in opdracht van een commissie van liefdadigheid onder leiding van burgemeester Grothe naar een ontwerp van G. Sukkel te Soest. In de opzetgevel een paneel met de naam Naaldvakschool waarboven een vergulde "E," initiaal van koningin Emma. Het gave pand is van grote architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en de zeldzaamheid van de bouwstijl. Het gaat in het komende najaar dienst doen als Galerie en wordt bewoond door de kunstenaar Ton Paauw aan wie ik onderstaande regels opdraag. Hij vlindert jong over smalle muurtjes en laat zijn kleuren achter op grote blokken steen, nooit te vangen schudt hij zijn kaarten en speelt de joker tot schrik van het geboortedorp dat hem tot de lippen stijgt. J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11