VER WEG VAN SOEST" Soest loopt al warm voor Ouderendag Meningen van lezers Directeur Ernst Dienaar weer terug in C-drie SIM WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 12 Op zaterdag 8 oktober in C-drie Soester Natuurbad Ons Gebouw - Ons Natuurbad Soester Courant, goede informatiebron 'Van experiment tot succesformule' t Donderdag 18 augustus de gehele dag gesloten. amm inm COMPUTER FORMULIEREN Aanmelding peuters bij peuterspeelzalen voor het seizoen 1988/1989 'Abraham' voor 'Duitse' Hollander 11 DUIVENSPORT Wedvlucht vanuit Soissons Alsace "De belangstelling is enorm, en bij zonder verheugend is ook de mede werking die tal van instellingen en or ganisaties al hebben teogezegd. Er is duidelijk heel veel animo bij de Soes- ter bevolking voor dit evenement." Aldus voorzitter H. Jorna van het co mité dat zich heeft belast met de orga nisatie van de Ouderendag Soest 1988, die op zaterdag 8 oktober in C-drie gaat plaatsvinden. Zo'n 35 instellingen - afgezien van het bedrijfsleven - hebben inmiddels laten weten aanwezig te zullen zijn bij de gro te presentatie van het ouderenwerk in C-drie. Dat is meer dan het comité had kunnen denken, aldus voorzitter Jorna en secretaris Hans Gerth, die samen met SWOS-voorzitter Th. Holleman de coördinatie van de Ouderendag in han den hebben. Achter de schermen is in tussen bepaald niet stil gezeten en het lijkt erop dat de Ouderendag weer een van die grote manifestaties gaat worden die Soest van tijd tot tijd óók kan op brengen. Ook van de zijde van het bedrijsleven is er grote belangstelling voor het evene ment, waarvan de belangrijkste doel stelling de gezamenlijke presentatie is van alles wat zich in Soest beweegt op het uitgestrekte terrein van de ouderen zorg. Daarnaast beoogt het comité ook meer onderlinge samenwerking tussen al deze instellingen, met name in een tijd dat de middelen schaarser worden en de handen meer dan tevoren in el kaar geslagen moeten worden. In het achterhoofd koesteren de organisato ren bijvoorbeeld de droom van de tot standkoming van één bureau - een cen traal "meld- en adviesbureau" - waar alle informatie over het ouderenwerk in de meest uitgebreide zin kan worden verkregen. "Belangrijk is ook dat de ouderen als groep meer in de schijnwerper komen te staan," aldus Jorna. In dat verband wijst hij erop dat vorig jaar van de 40.400 inwoners van Soest en Soeste- berg er ruim 11.000 boven de vijftig wa ren, ofwel dik 28 procent. De gemeente telt op dit moment meer dan 5000 in woners van boven de 65 jaar (12,7 En voor de toekomst wordt een duide lijk groei verwacht van het aantal 65- plussers, tot waarschijnlijk 6319 15 in het jaar 2000. Ontwikkelingen De "nieuwe" ouderen vormen trou wens een groep die meer en meer prijs stelt op zelfstandigheid en ook meer dan vroeger betrokken wil blijven bij de samenleving. De maatschappelijke ont wikkelingen - met name die op het ge bied van de gezondheidszorg etc. - laten deze categorie burgers evenmin onbe roerd. Ook aan deze aspecten wordt tij dens de Ouderendag volop aandacht besteed, evenals aan de grote groep al dan niet betaalde werkers op dit uitge breide terrein. Ofschoon de gemeente Soest bereid is garant te staan voor de kosten van de dag stelt het comité er een eer in het evenement zichzelf zoveel mogelijk te laten bedruipen. "We streven ernaar dat de Ouderendag zoveel mogelijk self-supporting gaat worden," aldus Jorna en Gerth. "Het is heel prettig om het zelf te kunnen klaarspelen, ge steund door allerlei instellingen en het bedrijfsleven." 'Special' Voor de Ouderendag is een publici teitscampagne ontwikkeld, die o.a. uit mondt in een "special" van de Soester Courant, die op 21 september - ander halve week vóór de Ouderendag zelf - huis-aan-huis wordt verspreid in Soest en Soesterberg. Alle meewerkende in stellingen komen daarin aan bod, even als de sponsors en verder zal de krant een schat aan informatie over de dag zelf bevatten. Burgemeester Scholten zal alle inwoners van de gemeente die 65 jaar of ouder zijn met een persoonlij ke brief opwekken om de dag te gaan meemaken. Volgens Jorna laat het Soester bedrijfs leven zich eveneens van zijn beste kant zien. Heel wat ondernemers hebben al hun medewerking toegezegd en de Soester Zakenkring zal haar leden op wekken die voorbeelden te volgen. Veel belangstelling is er bijvoorbeeld voor een advertentie in de speciale krant, waarmee een deel van de onkos ten wordt bestreden. Daarnaast rekent het comité erop dat veel particulieren een bijdrage storten op bankrekening De heren Jorna (r.) en Gerth van het comité dat de voorbereidingen voor de Ouderendag coördineert. 37.99.34.280 van de Rabobank te Soest (postgiro 21.27.75). Mocht er geld overblijven, dan wordt dat alvast opzijgezet voor een Ouderendag in 1989. Markt De Ouderendag zelf kan het beste wor den omschreven als een soort markt, waarvoor nagenoeg alle zalen op de be nedenverdieping van C-drie gebruikt zullen worden. Daarnaast is er een le vendig programma met allerlei demon straties, o.a. volksdansen, beweging voor ouderen, muziek, voordrachts kunst etc. Er wordt ook nog gedacht aan een modeshow en andere zaken. Niet alleen de ouderen zelf zijn overi gens welkom tijdens de Ouderendag. Ook de nog wat jeugdiger inwoners van de gemeente worden verwacht tijdens het feest - want zo mag het gerust ge noemd worden - dat door burgemeester Scholten zal worden geopend. C-drie staat op die zaterdag van 's morgens tien tot 's middags vier ter beschikking van de organisatoren. Jorna en Gerth durven eigenlijk geen schatting te maken van het aantal be zoekers. Voorzichtig rekent de voorzit ter vooralsnog op zeker 500 a 1000 mensen, maar het is duidelijk dat hij in zijn hart heel wat meer Soesters ver wacht, oud en jong, al dan niet recht streeks betrokken bij het werk in de ou derenzorg. De voortekenen en vooral het grote enthousiasme waarmee het comité tot dusver wordt geconfron teerd spreken wat dat betreft een duide lijke taal: Soest loopt nu al warm voor de Ouderendag 1988. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Zondag 7 augustus 1988, eindelijk weer eens zo'n dag datje aan zwemmen denkt en dus op pad gaat naar ons eigen onvolprezen Soester Natuurbad. Ge zellig druk daar en wat een zon- en zwemplezier bij jong en oud. En wat hebben we toch een prachtig zwembad daar, vooral ook door z'n unieke ligging in een schitterend stukje natuur. En dan ga je bedenken dat zo iets moois, echt voor een appel en een ei door ons gemeentebestuur verkwan seld is aaniemand die winst ruikt en dat mooie stukje Soest vol gaat bouwen met dure huizen voor waarschijnlijk hoofd zakelijk niet-Soestenaren. Weg uniek zwembad, weg mooie na tuur. Het is toch eigenlijk om te huilen of waarschijnlijk beter toch om ons met alle kracht te verzetten tegen dit onzali ge besluit van hen die geacht worden het belang van Soest te dienen. Klaas Levinga Veel bijval van een aantal "Vips" voor "Ons Gebouw". Enorm véél bijval van zéér veel "Vips" (specialisten, doktoren, onderwijs krachten, zakenlieden) en van gewone Soesters tegen het weggeven van het Soester Natuurbad en het volbouwen van de Dalweg en de Eng, met o.a. een gemeentehuis, een zwembadje etc. (een polikliniek??). Als we nu eens bij ons mooie Natuur bad een overdekt bad bouwen, dan spa ren we vele miljoenen, behouden ons Natuurbad en dan blijft er misschien geld over voor "Ons Gebouw"! En mooie stukken natuur blijven ook voor ons nageslacht behouden. Soest blijft Soest. E. van Kersen Na een afwezigheid van ruim acht maanden is de directur van het Soester cultureel en creatief centrum C-drie, Ernst Dienaar, weer teruggekeerd op zijn post. Gebruind van de vakantie en vol ideeën voor de toekomst heeft hij zijn taak vanaf 1 augustus weer opge vat. Met rapporten, verslagen en cijfers over 87/88 in de hand is hij een te re den mens. Wie had verwacht dat het nieuwe cen trum binnen driejaar (de planning was vier jaar!) het maximum van zijn activi teiten zou bereiken? C-drie is in razend snel tempo uitgegroeid tot een begrip. Het centrum beantwoordde aan de ver wachtingen en wist goed in te spelen op de behoeften van de afnemers. Het aan tal cursisten, exposanten, bedrijven en bowlers blijft groeien. In drie jaar is de maximale exploitatie bereikt. Door de vele aanvragen voor ruimte - voor ver gaderingen, nascholing, bijeenkom sten, shows, toneel-activiteiten, etc. - moet steeds vaker gemeld worden dat C-drie "helaas" vol zit. Verheugend, maar tegelijk ook teleurstellend, aldus Ernst Dienaar. "Het experiment van C-drie, met een opzet waarvan in ons land geen voor beeld te noemen is, heeft bewezen een goede keus te zijn geweest," vindt hij. Op de vraag of er na zo'n lange afwezig heid geen nadelige ontwikkelingen zijn aan te wijzen volgt het antwoord: "De vaste staf - de hoofden van dienst (ad ministratie, horeca, cursussen, cultuur, huishoudelijke/technische dienst - en de vaste medewerkers) hebben het be leid consequent voortgezet. Dat heeft in C-drie geresulteerd in een groei-zon- der-onderbreking, en dat is een groot compliment voor de staf, het bestuur en de plaatsvervangende directeur Lok man." Voor- en nadelen "Als je na een uiterst bewogen periode van reorganiseren een nieuw centrum uit de grond hebt gestampt en vervol gens mag vaststellen dat het nieuwe be leid de beoogde vruchten afwerpt, dan is het een bittere teleurstelling om ziek te worden," aldus Ernst Dienaar. "Juist op het moment dat de resultaten zicht baar werden moest ik van het toneel verdwijnen. Dat valt niet mee..." Maar lichtpunten zijn er overal: "Ik kon meer afstand van m'n werk nemen en natuurlijk was m'n afwezigheid ook een test-case voor de nieuwe organisatie. Was de nieuwe bedrijfsstructuur wel een goede keus? Ook als bepaalde sleu telfiguren er niet zijn moet een bedrijf verantwoord kunnen blijven draaien. Doordat C-drie is blijven groeien, met 1250 cursisten op jaarbasis en 2000 be zoekers per A'eek, durf ik te beweren dat C-drie een gezond centrum is met een goede basis." Volgens Ernst Dienaar geeft de ont staansgeschiedenis van C-drie al aan hoe moeilijk het is geweest om het hui dige succes te realiseren. "C-drie ont stond door de steeds verdergaande be zuinigingen. Het bestuur van het creati viteitscentrum stond helemaal niet te juichen om naar de Borg te gaan. Dure gebouwen zijn altijd een blok aan het been, en op vaste lasten en kosten van een gebouw valt niet te bezuinigen. Bij duurdere centra komt het bijna altijd neer op snijden in het personeel en de activiteiten." Na langdurige onderhandelingen kon het nieuwe centrum beginnen met een bezoekers-aantal dat direct al boven de verwachtingen was, en dus ook met alle personeelsproblemen van dien (plaats voor 8,5, aanwezig 5). Nog altijd ont breekt, tot grote teleurstelling van Ernst Dienaar, een cursus-coördinator. "Met onderbezetting van personeel een bedrijf opzetten en laten groeien, dat betekent wel wat. Vooral in het eerste jaar keek iedereen nauwlettend toe of de formule wel recht van bestaan had. Als leiding mocht je nauwelijks steken laten vallen, en daar kwam dan ook de integratie van culturele, cursus- en hor- cea-activiteiten nog eens bij. Met ge zond verstand en vooral veel creativiteit hebben we een organisatie kunnen op bouwen waarvan in heel Nederland geen voorbeeld te vinden is, maar het was niet aanvoudig om een goede basis onder C-drie te leggen." Lijdensweg Terugblikkend meent Ernst Dienaar dat de stichting van de Borg als dorps huis destijds, in de tijd gezien, ideëel en financieel wel verwantwoord was. "Maar de ideeën waren snel echter- haald, en toen begon er een lijdensweg met zo'n duur gebouw. Voor de "over name" van het centrum, die gepaard ging met veel menselijke emoties en een onduidelijk beeld van de financiën, was wel een zekere moed nodig," vindt hij. "Maar het was goed om te proberen een eind te maken aan die uitzichtloze situa tie." De constructie van het centrum - met vaste huurders en een kerk - is nog altijd niet ideaal voor een verantwoord finan cieel beleid. Bij de start als dorpshuis was uitgegaan van een vooral dienstver lenende functie, wat geld kost, maar C-drie moest zoveel mogelijk "kosten dekkend" gaan draaien. Ernst Dienaar: "We weten intussen dat er grenzen zijn aan de verdiensten. De exploitatie wordt sterk belemmerd door de (on)mogelijkheden van het gebouw. De grote zaal bijvoorbeeld kan in het weekend maar op beperkte schaal wor den gebruikt, omdat de kerk de ruimte ook nodig heeft. Heel wat partijen, bij eenkomsten en voorstellingen moeten we daarom afzeggen." Dienaar merkt in dat verband overigens graag op dat de kontakten met de Joannes-parochie uitstekend zijn. De bezuinigingen zijn voor C-drie al ja ren een niet aflatende zorg. Het cen trum trekt momenteel het maximum aantal bezoekers, maar zit dan ook te springen om een voltallige staf. Daar was nooit voldoende geld voor en daar om probeerde C-drie het ontbrekende personeel zelf te "verdienen", wat aar dig gelukt is. "Maar je krijgt wel proble men als je die verdiensten weer moet in leveren bij de bezuinigingen. Dan kun je mensen niet blijvend motiveren en je komt in een vicieuze cirkel terecht. Als de gemeente doorgaat met bezuinigen gaat dat ten koste van het personeel en van de activiteiten. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van het expe riment met de nieuwe opzet," aldus de directeur. Identiteit Stilstand is achteruitgang. "Ook C-drie kan alleen maar bestaan door een voortdurend creatief beleid en vernieu wing. Dat stelt hoge eisen aan de lei ding, die verantwoordelijk is voor het dagelijks gebeuren. De toekomst van het centrum hangt af van het feit of C-drie zijn identiteit kan blijven ont wikkelen. Mensen van allerlei doel groepen moeten graag naar C-drie ko men, en daarvoor moetje stijl en kwali teit kunnen bieden, binnen een strak fi nancieel beleid." C-drie zou meer "stijl" moeten hebben, vindt Ernst Dienaar. De ingang "ach terom" is een gruwel voor congressen, grote partijen etc. Het is niet represen tatief en belemmert dus ook de groei van de horeca. "Als bijvoorbeeld de kerk er niet was geweest had je een in gang kunnen maken aan de Dorps- streek, met een goede foyer. Dan had je een zaal voor 450 bezoekers, hele ge schikt voor o.a. theater, en je zou bij voorbeeld ook de sportzaal kunnen ver groten," filosofeert hij. Dat alles zou lei den tot een betere exploitatie, omdat de mogelijkheden van het gebouw beter benut worden. De sport zou een betere zaal krijgen voor competitiewedstrij den, met een eigen ingang en een bar. "Met alle bouw-ideeën die er in Soest leven is zo'n uitbreiding van C-drie fi nancieel erg aantrekkelijk," vindt hij. "Het is misschien niet zo moeilijk om nieuwe accommodaties te realiseren, maar wat gebeurt er als ze er eenmaal staan? Het grootste probleem zit 'm in de mensen die het moeten doen. Een nieuw gebouw met allerlei snufjes wordt nog niet vanzelf een succes." Dienaar heeft niet zo veel vertrouwen in al die plannenmakerij rondom het nieu we zwembad. "Je kunt nu eenmaal ook niet alles privatiseren, en hoe ver wil en kan Soest gaan? De exploitatie van een gekoppelde evenementenhal/sporthal lijkt me moeilijk. Wij kénnen bij C-drie de problemen van het multifunctioneel zijn, en die zijn groter dan je denkt." Volgens hem is het eenvoudiger om een zwembad te bouwen en daarnaast een sporthal die ook kan dienen voor grote re evenementen. "Zo'n constructie is overzichtelijker en beter in de hand te houden. Veel mensen vinden het trou wens maar vreemd dat er gedacht wordt aan zulke nieuwe voorzieningen, terwijl veel instellingen opnieuw moeten be zuinigen." Ons gebouw Dienaar ondervindt de plannenmakerij voor een nieuw theater/evenementen gebouw in Soest - "Ons Gebouw" - al lerminst bedreigend voor C-drie. "Wij hebben een heel ander karakter, met heel andere doelstellingen. Maar het zal wel een sterke concurrent worden, en dan kun je je afvragen of het wel verant woord is. Heeft Soest nu wel echt een theater nodig, zoals de heren Ekel, Daalhuizen en Leijendekker willen? We hebben volgens mij in de directe omgeving al genoeg theaters." Ernst Dienaar. Volgens hem zal C-drie niettemin i meedenken over alle nieuwe plannen op het gebied van de cultuur. "We heb ben veel ervaring in huis met kunstzin nige activiteiten, theaterprodukties, muziek etc. En dan is het ook goed om eens na te denken over verbeteringen van C-drie zelf. De gezelschappen die we binnenkrijgen voor muziek, dans en drama zijn altijd enthousiast over de ac commodatie: dichtbij het publiek en met gezellige ontmoetingsruimtes." Ernst Dienaar denkt dat veranderingen aan C-drie waarschijnlijk goedkoper zullen zijn dan het bouwen van nieuwe voorzieningen, en met een goede ex ploitatie zal het centrum op den duur zeker ook financieel interssanter wor den. "Maar het is altijd goed om met el kaar te praten en opbouwend te den ken. Hoe meer er cultureel leeft in Soest, hoe beter het is..." ml lM UUUl/EII V DIM Mn Steenhoffstraat 15 - Soest Telefoon 02155 - 1 21 32 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 De Stichting Peuterspeelzalen Soest werd in november 1970 opgericht met als doel: "het bevorderen van de ont wikkeling van jonge kinderen door hen in groepsverband samen te bren gen met deskundige begeleiding." In middels beheert de Stichting zes speel zalen (vijf in Soest en één in Soester berg). Wekelijks kunnen ruim 350 peuters zich in aanwezigheid van leeftijdge nootjes en onder deskundige leiding ontplooien en uitleven op een wijze, die in de huidige woon- en leefsituatie vaak niet mogelijk is. De peuters spelen in groepen van 16 tot 18 peuters, onder leiding van twee er varen leidsters. De kinderen komen 2 a 3 keer per week een ochtend of middag, afhankelijk van de leeftijd. Het is erg belangrijk dat de peuters (21 tot 4 jaar) met leeftijdgenootjes in kontakt ko men, terwijl - als voorbereiding op de basisschool - de moederbinding heel langzaam aan wat losser wordt. Bij het spel in de speelzaal moeten alle aspecten van de kinderlijke ontwikke ling (motorisch en geestelijk) een kans krijgen en er is dan ook speelgoed en spelmateriaal aanwezig, dat voldoende veelzijdigheid biedt. De Stichting wordt bestuurd door een groep vrijwilligers, terwijl 20 beroeps krachten zorgen voor de begeleiding van de peuters. Het Stichtingsbestuur wordt bijgestaan door een Raad van Advies, terwijl de oudercommissies van de speelzalen verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse gang van zaken op de speelzaal en de leidsters ondersteunen. Begeleiding Binnen het corps van beroepskrachten vormt de consulente een belangrijke schakel in het "speelzaalgebeuren." Zij is pedagoge en haar taak bestaat uit het begeleiden van de leidsters bij de uit voering van hun werk als peuterleid ster. Daarnaast adviseert zij de leidsters in de begeleiding van die kinderen die individueel of in de groep niet goed funktioneren. Frequent kontakt wordt door haar onderhouden met consulta tiebureau, maatschappelijk werk, huis artsen en kinderartsen. Eventuele be geleiding van een kind geschiedt altijd in nauw samenspel en overleg met de ouders. Het is voor de Stichting van groot be lang op langere termijn de bezetting van de speelzalen te kunnen plannen. In dien u uw kind dit seizoen op een van de peuterspeelzalen geplaatst wilt zien, wordt u verzocht reeds nu de peuters die in augustus 1988 tot en met mei 1989 2\ jaar worden op te geven. Plaat sing volgt dan vanaf 2\ jaar of - zo u wenst - op een later tijdstip. De speelzalen zijn: •"De Bron", Wiardi Beckmanstraat 475, 3765 AR Soest, tel. 10901; ®"De Gruthut", Albert Cuyplaan 200, 3764 TW Soest, tel. 21987; «„'t Kwetter- nest," Vedelaarpad 53, 3766 CM Soest, tel. 22668; «"De Ukkepuk," Duinweg 21, 3768 BM Soest, tel. 14157; «"De Woelwaters," Beetzlaan 32, 3762 CE Soest, tel. 21782; «"De Pruttelpot," Prof. Lorentzlaan 181, 3769 GD Soesterberg, tel. 03463- 2085. Een puur Hollandse "Abraham". Die stond afgelopen zondag te wachten op de heer Aad Okhuijzen uit het Duitse Würzburg, die zijn 50e verjaardag kwam vieren bijzijn familie in Holland, meer in het bijzonder aan de Kruisweg in Soest, ten huize van de in Soest geens zins onbekende Els Stolwijk-Okhuij- zen. In Duitsland is de "Abraham een onbekend verschijnsel, en daarom had de familie er extra veel werk van ge maakt: de pop was gehuld in de nationa le kleuren rood, wit en blauw, en uiter aard het nodige oranje. DeDuitse" Hollander op zijn beurt had zich overigens evenmin onbetuigd gela ten en verraste zijn familie met een op merkelijke bloemenhulde, met name de drie vrou wen die voor hem het meeste in zijn leven van een halve eeuw hadden betekend: zijn moeder, die 50 oranje ro zen kreeg; zijn vrouw, die 50 rode rozen ontving; en zijn favoriete zuster (Els Stolwijk), die 50gele rozen mocht koes teren. A l met al best de moeite waard voor een plaatje in de krant, dat onze fotograaf Goos van der Wilt vastlegde. P.V. De Vriendschap De duivenvereniging P.V. de Vriend schap deed d.d. 13-08-'88 mee aan een wedvlucht vanuit Soissons over een af stand van 339 km., er waren 577 duiven in concours die om 7.30 werden gelost met Zuid-westen wind. Aankomst eer ste duif 11.14.22 uur, snelheid 1511.40 mtr. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 11.46.10 uur. Uitslag: C. Bokma 1 9 19 25 32 47 58 68 74 75 108, J. Koster 2 3 7 3461 101 114 115, B. Schimmel 4 17 35 36 42 49 59 63 66 79 90 93 95 97 113, A. Wijnands 5 70 80, Huizinga van Doorn 6 28 38 41 44, C. Kaats 8 125456,L. Dekker 10 1623 48, J. Beijer 11 31 64, A. Kok 13 26 40 527881 107,P.Rauch 14 60 82 83, Al tenaar/Reijerse 15 29 62 99, T. Kok 18 84, A. Grift 20 27 30 33, R. Scheffers 21 50, J. Wijnands 22 46 67 77 86 102 103 109, J. van Groningen 24 87 110, W. Hoffmann 37 55 57 65 72 98 104 105 106, Z.K.H. 39 11,T. Stoelwinder 43, T. Duurland 45, W. Veenendaal 51 H. van Dijken 53 69 92, C. Vaessen 71 73 88 89 96 100, Comb. Rini 76, A. Meesters 85 94, D. Bos 91, C.P. Jak Zn. 112, J. Ottens 115. P.V. De Zwaluw In concours waren 663 duiven. Aan komst eerste prijswinnende duif 11.15.35 uur, snelheid 1.504,38 meter per minuut. Aankomst laatste prijswin nende duif 11.45.02 uur. Uitslag: R. v.d. Mast 1 70 77 85 87 112, K. Kok 2 8, H. de Bree 3 11 14 20 21 55 56 76 91 92 116 129 130 131, R.G. Voskui len 4 26 53 88 95, K. de Jong/Hogers 5 109, J. v.d. Brakel Zoon 6 13 15 16' 25 37 43 72 102 121 123 123 126 127, J.P.Stam 7 19 444550 52 111 118 119 132 133, R. Eimers 9 28 64 79 93, Joh. Schimmel 10, Fr. Limburg 12 108, J. v.d. Belt Klzn. 17 27 117 125, R. van Egdom 18 23 30 71 81,W.H.van Dor- restein 22 32 38 60 97 98, G. Rijksen 24 31 36 84 104, v.d. Brakel/de Beer 29 33 103, Th. Wigtman 34 54 57 66 82 99 115, T. Klomp 35 42 73 89 106, Comb. W.&C. de Bruin 39 6168 90 101 120, A. de Bes 40 48 51 62 63 65 83 100, J. van Dijk 41, B. Van Egdom 46 80 86 107, J. Duyst 47 69, Gebr. Kanters 49 78, J. v. Dorrestein Zoon 58 110, A. van Ginkel 59 67 105, H. Woudstra 74 113 122, G. Zeypveld 75 96, B. Roest JM.U4JL.xd. Burg 128. Postduivenvereniging Soest Er waren 306 duiven in concours. De eerste prijsduif arriveerde om 11.16.46. Deze haalde een snelheid van 1497.60 m.p. min. Uitslag: A. Rookhuizen 1 5 19 25 33 35 36 44 45 50 57 59, M. Monsjou213 14 3048 51 52 54 60, H. Huisman 3 6 7 8 16 26 40, Hornsveld-v. 't Net 4 17 18 32 38 39 49 58, Comb. Mol Zoon 9 15 21, T. v.d. Deuveren 11 31 46 61, A.A. de Kruyf 12, B. v. Hornsveld 20 29, P. Limper 22, C. Kamphorst 23 24 41, D. Huisman 27, Comb. Vogel 37 56, A. Teunissen 43 47 53 55. Vandaag: Vakantiebrief aan mijn redacteur. Beste Aad. Elke morgen vraagt de campingbaas vriendelijk aan mij "£a va?". Als ik bevestig dat het goed gaat met me reageert hij met "Schön"! In de Vogezen is het taalprobleem een stuk eenvoudiger dan in Zuid-Frank rijk. Stel je voor: op slechts zeshonderdvijf tig kilometer van Soest drie weken lang het mooiste weer met volop zon en één keer 's nachts een onweersbui, waarbij donder en bliksem door de tent gieren. Deze staat naast het klaterend snel stromend bergbeekje, waardoor ik el ke keer als ik wakker word de neiging had er even uit te moeten. Dan ontdek je bij volle maan een stralende sterren hemel die ik anders nooit te zien krijg. Elzas - Lotharingen telt een overvloed aan vakwerkhuizen, restaurants, mu sea en kerken die de moeite waard zijn. In het vriendelijke Strasbourg met zijn schitterende kathedraal heerst een ontspannen sfeer in de oude wijk "la petite france." Op het plein vóór dit godshuis een keur aan chan- sonnières, degenslikkers, tekenaars, boeienkoningen en pantomimespe lers. Nog heel gaaf in dit land van Albert Schweitzer is het middeleeuwse dorpje Riquewhir waar één van de Riesling wijnen het handelsmerk Dopff draagt. Met zes flessen van dit geestrijke vocht vier ik op 14 oktober de dop-regeling van minister Deetman. De goeierd. Wist jij trouwens dat Albert Schweit zer een oom is van Jean-Paul Sartre? Ik las hier in het derpartement Haut- Rhin zijn biografie van Annie Cohen - Solal. Hij was dol op rijpe munster, een Frans kaasje waardoor Munster bekend is. Een waardeloos toeristen plaatsje waar de plaatselijke VVV uit de muziekboxen in de winkelstraat driekwartsmaat muziek laat schallen van de Tiroler holzhackerbuben. Wegwezen! Wat het meest opvalt tijdens de berg wandelingen zijn de ontelbare wilde bloemen op de hoge kammen. De be klimming van de Grand Ballon, de hoogste berg van de Vogezen, eindigt bij het monument van de "blauwe dui vels" uit de eerste wereldoorlog. Advertentie Over strijd gesproken: ik lees hier in een Hollandse krant (ik durf de naam van deze onafhankelijke verreschrij ver niet te noemen) een advertentie waarin liet oude gemeentehuis van Soest te koop wordt aangeboden. Voor zover ik weet is alleen afgespro ken in de betrokken raadskommissie het gebouw niet te slopen, maar nooit is er een diskussie gevoerd over de be stemming van dit beeldbepalende pand. Weet jij hoe dat zit? Jij beschikt nog al eens over betrouwbare bronnen en "lekken." Pas daarmee op, want voor je het weet kun je door Jan Men- ne gegijzeld laten worden. Het gaal politiek niet goed bij ons op Soest. Als ik terug ben, moet ik er weer hard tegen aan. Het doel van de politiek is mogelijkheden scheppen, creatief zijn en niet op de minst slechte wijze het gezamenlijk goed beheren. In Ronchamp (Haute Saóne) slaat een protestantse kapel die jou zeker zal aanspreken. La Chapelle de Notre- Damc du Haut is een moderne schep ping van de architect Le Corbusier (zie foto). Een schitterend kerkje waar door je bijna weer zou geloven In die streek las ik "Hadrianu;- Ge denkschriften" van Marquerile Your- cenar. Hadrianus was een Romeins keizer, die in 138 na Christus stierf en leefde in een tijd toen niemand meer in goden geloofden en het christen dom nog met bestond. Het is het unie ke relaas van een modern, eenzaam mens. Het mooiste dat ik in deze vakantie zag is het beroemde altaarstuk van Is- senheim <16e eeuw) in het museum Unterlinden in Colmar. Een schitte rend retabel met een indrukwekkend luik waarop de verschrikkelijke Ver- gcbecld Van <k HeiliSe An'onius is af- Vandaag zijn we verdwaald op de nIr7e<k1,183m)Webe~»- 11 uur te klimmen en kwamen om 7 kapot?S We" bij "e camP'n8* Ik ben bn,mVik';é™g!dekampbaaS-"Nein"! Ik neem een heerlijke Vin d'Alsace oor je mee. Tot ziens. De hartelijke groeten van J JAN VISSER.

Soester Courant | 1988 | | pagina 12