E Zeer gevarieerd theater-aanbod kenmerkt nieuw Flint seizoen WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA8 WOENSDAG Poppenbeurs in Baarn 31 augustus t/m 4 september Keistadfeesten 1988 Amersfoort Autokraak Jubileum UTV gaat vier dagen duren Zaterdag 20 augustus Houthakkersfeest Lage Vuursche nu al traditie Open Dag najaarscursussen Ewijckshoeve Zonder gordels Vlaggen gestolen Collecte Nederlandse Lever Darm Stichting 'Uit in Amersfoort 88/89' verschenen 2 uitgave nieuwe boeken libris TOP 10 non fiction van de ven LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven Open brief aan mijn tante Op zaterdag 27 augustus wordt in de grote zaal van Café-Restaurant Asto- ria in Baarn een grote poppenbeurs met expositie gehouden. Astoria is te vinden aan de Oranjestaat 8. Het is voor de eerste keer dat een spe ciaal op poppen gerichte beurs in Baarn te zien is. Ruim dertig poppenmaak- sters hebben hun medewerking toege zegd; de deelneemsters zijn afkomstig uit alle delen van het land. Er ontstaat zo een goed beeld van het poppenma- ken in Nederland. Al deze verzamelde poppencollecties staan garant voor een geslaagde poppendag. Zelf maken De beurs is niet alleen een gelegenheid om herinneringen aan poppen op te ha len of om een zeer grote en uitgelezen hoeveelheid poppen te zien, maar in het bijzonder ook om te laten zien hoe pop pen worden gemaakt. De poppenmaaksters laten niet alleen hun poppen zien maar geven aan be langstellenden graag uitleg over de ge bruikte technieken. Poppen kunnen van een veelheid aan materialen ge maakt worden, van zelfhardende klei tot diverse soorten textiel, brooddeeg, kunststof en porcelein. Ook staan de poppenmaaktter meerdere werkwijzen ter beschikking. De beurs geeft een leidraad voor deze fascinerende hobby. De benodigde ma terialen, die vaak louter en alleen op de beurs te krijgen zijn, kunnen aange kocht worden evenals een serie geïllu streerde kijk- en werkboekjes. Verza melaars kunnen desgewenst ook de poppen kant-en-klaar aanschaffen. Populariteit Gedurende het afgelopen tiental jaren is het poppenmaken erg populair ge worden. Een Belgische uitvinding, zelf hardende klei, was daar de oorzaak van. Poppenmaken werd goedkoper en voor iedereen bereikbaar. Voordien maakte men gebruik van een een nogal om slachtige techniek, die wel uiterst fraaie resultaten gaf. Men maakte met behulp van mallen en gietporcelein Rrplica's van de originele antieke poppen. Nog altijd zijn er fana tieke beoefenaars van deze techniek. Op de beurs zijn twee daarvan aanwe zig. Niet alleen zijn er meubeltjes en derge lijke om de pop in een eigen omgeving neer te zetten, een andere ontwikkeling is om situaties te maken. Vooral karak terpoppen lenen zich daar erg goed voor. Vaak worden de mannen van de poppenmaaktster ingeschakeld om op schaal kleine wagentjes, landbouw- werktuigjes en meubilair te maken. Op twee verschillende stands zijn deze pop pen te zien. Ook is er een stand met poppenhuizen en miniaturen en een stand oude poppen. Poppendokter Niet alledaags is de verschijning van een poppendokter! Oude en vermoeid ge worden poppen krijgen na een bezoekje weer een nieuw leven. Er zijn maar wei nigen die dit ambacht nog beoefenen. In Baarn is de dokter de gehele dag aan wezig. Kleine reparaties voert hij ter plekke uit, grote gaan mee naar het ate lier. Al met al kunnen op de beurs enkele aangename uurtjes doorgebracht wor den. De openingstijden zijn van 10.30 tot 16.30 uur. De beurs is toegankelijk voor f 3,50 voor volwassenen. 65+ be taalt f 3,-, kinderen tot 12 jaar een gul den. De Keistadfeesten, waar Amersfoort al vele jaren om bekend staat, vinden ook dit jaar weer plaats en wel van 31 augus tus tot en met 4 september. Er wordt ge durende deze dagen weer veel georga niseerd. Woensdag 31 augustus 10.00 - 21.00 uur: Gezellige braderie in de binnenstad van Amersfoort. 14.00 - 16.30 uur: Seniorenmiddag met geweldige arties ten in de Flint-stadshal. 20.00 - 22.00 uur: Op de Hof wordt een Taptoe georgani seerd met op de achtergrond diverse optredens. 12.00 - 13.00 uur, 19.00 - 19.45 uur, 22.00 - 22.45 uur: Waterorgel op het O.L.V. Kerkhof. 16.30 - 21.00 uur: Amersfoort Bierstad! Bierbrouwers hebben zeker een belangrijk aandeel gehad in het ontstaan en bestaan van de stad. De bier-cultuur als zodanig wordt aanschouwelijk gemaakt in al zijn facet ten. Het hoe en waarom van bier, com pleet met grondstoffen en gereedschap. Een unieke wijze om de historische band tussen Amersfoort en de bier-cul tuur op een duidelijke wijze naar het publiek te brengen. Donderdag 1 september 10.00- 21.00 uur: Gezellige braderie in de binnenstad van Amersfoort. 19.30 - 20.00 uur: Een spectaculaire historische aanval op de stad door een groep krijgslieden (Scheltussingel). 20.00 - 23.00 uur: Korenfestival in de Flint. vanaf 20.00 uur: Toernooi-gebeuren; sportieve presta ties met een knipoog naar vroeger. Waterorgel en klank en lichtspel op het O.L.V. Kerkhof. 16.30- 21.00 uur: Amersfoort Bierstad (zie 31 augustus). Bloemententoontelling in de St. Aeg- tenkapel. Vrijdag 2 september Bloemententoonstelling in de St. Aeg- tenkappel. 16.30- 21.00 uur: Amersfoort Bierstad (zie 31 augustus). 19.00- 20.00 uur: Do gehele dag spelen draaiorgels in de binnenstad, gevolgd door een geza menlijk optreden op het Lieve Vrouwe kerkhof. 20.00 - 22.00 uur: Traditionele taptoe in het Soesterkwar- tier. 's Avonds gezellige muziek op de plein- Een bewoonster van de Waldeck Pyr- montlaan ontdekte vorige week dat haar auto, die op de inrit voor haar wo ning stond geparkeerd, door een onbe kende dader was opengebroken. De ra dio-cassetterecorder bleek te zijn ver wijderd. tjes in de binnenstad. Verder is het wa terorgel en het klank- en lichtspel te aanschouwen. Zaterdag 3 september 10.00- 17.00 uur: Muziek- en majorettenfestival in Sport hal de Koppel. 14.00 uur: Grote historische optocht, waarin ook de deelnemers van de voorgaande eve nementen zijn terug te zien. Keientrek kers, biertappers, paarden, koetsen etc. Bloemententoonstelling in de Aegten- kapel. Verder is er in de binnenstad nog een gezellige jeugdmarkt waar de kinderen hun eigen spulletjes mogen verkopen, 's Avonds is het weer gezellig op de pleintjes in de binnenstad met muziek. Zondag 4 september 12.00 - 17.00: Amersfoort-Marktstad. De beroemde marktdag, met muzikale optredens. Het hele centrum vol kramen en pu bliek. Anntiek-vlooien-boeken- verzamelaars en oude ambachten markt. Wilt u hierover nog meer weten, bel dan VVV Amersfoort: tel. 033-635151. 21 t/m 24 september Onder het motto "Vier dagen rondom viervoeters" worden dit jaar de Utrechtse Vee- en Paardendagen ge houden van 21 t/m 24 september op het Veemarktcomplex. Deze forse uit breiding is het gevolg van het feit dat, in verband met het zestigjarig jubileum van de UTV, de Nederlandse Hippi sche Sportbond het kampioenschap van de jonge paarden aan deze organi satie heeft toegewezen. Het kampioenschap van de jonge paar den houdt een reeks van springparcour- sen in ten behoeve van 4-, 5- en 6-jarige paarden. In tegenstelling tot voorgaan de jaren wordt er voor deze paarden geen competitie gehouden. Zij kunnen zich via de basiswedstrijdsportorgani- satie klasseren voor deelname. Op woensdag 21 en donderdag 22 sep tember worden de eerste rondes verre den over uiteenlopende parcoursen. De geselecteerde combinaties komen in de finale op vrijdag 23 september. De wedstrijden worden gehouden op het grasterrein bij de veemarkthallen in Utrecht. De toevoeging van dit belang wekkende evenement maakt de UTV- dagen interessanter dan ooit. Het traditiegetrouwe concept, dat deze dagen in brede kring geliefd heeft ge maakt in de loop van het zestigjarige be staan, geldt weer voor de vrijdag en de zaterdag, 23 en 24 september. Een bon te afwisseling van typische fokkerijru brieken, aangespannen nummers, springconcoursen, rijpaardrubrieken, dressuurwedstrijden en shownummers. Voor keuringen en tentoonstelling van hackneys, ezels, rundvee, schapen, gei ten en varkens is ook een royale plaats in het programma ingeruimd.. Als een evenement na twee keer al een traditie is, moet het wel iets goeds zijn... Als deelnemers en bezoekers na afloop zeggen "tot volgend jaar", dan moet het wel gezellig zijn geweest... En dat kun je zeker zeggen van het hou thakkersfeest van de Lage Vuursche. Wat de organisatoren twee jaar geleden hoopten, is meer dan werkelijkheid ge worden: het houthakkersfeest heeft zich binnen de kortste keren een jaar lijkse eigen plek verworven. Niet ver wonderlijk, want als je Lage Vuursche zegt zeg je bomen, bos, groen. En waar is zo'n feest van houthakkers en bosbouwers, van houtkunstenaars en houtsleepwedstrijden, van zaagkam- pioenschappen en de paardetram dan meer op z'n plaats? Ook dit jaar zijn er weer de traditionele attracties, zoals de kraampjesmarkt met kunst en met ambachtelijke artikelen, verschillende demonstraties op het ge bied van bosbouw (wegens groot succes is ook de hoogwerker er weer!), houts leepwedstrijden met paarden, trek zaagwedstrijden voor amateurs, de ge zellige feesttent met biertuin voor de grote en de kleine dorst, en natuurlijk het gezellig verlichte terrassenfeest 's avonds. Maar er is meer. Extra attracties Het organiserend comité is er bijzonder trots op dit jaar twee bijzondere extra attracties aan het festijn te kunnen toe voegen: het ringsteken en een motor- zaagwedstrijd, waaraan o.a. tien finalis ten van de Nederlandse Kampioen schappen deelnemen. Deze wedstrijd belooft spectaculair te worden. De ket ting van de zaag verwisselen, van een staande stam 12 plakken zagen - terwijl ze op elkaar moeten blijven liggen! - van een liggende stam 30 plakken za gen, dan een stam van 60 centimeter lengte en 25 centimeter doorsnede doormidden kloven, en dat allemaal in minder dan een paar minuten... De in het begin van dit jaar opgerichte vereniging "De Soester Aanspanning," die zich ten doel gesteld heeft klassieke rijtuigen op de weg te houden en de combinatie paard en natuur hoog in het vaandel draagt, zal het ringsteken de monstreren met naar verwachting zo'n 35 verschillende koetsen, in al hun pracht en praal. Dat zal een show wor den. Reserveer zaterdag 20 augustus, vanaf 12 uur 's middags tot middernacht. Tenminste als u ook eens zo'n gezellig ouderwets dorpsfeest wilt meemaken. Kom dan naar de Lage Vuursche! Verdere informatie bij: Irene de Boer, tel. 02156-261 en Chris Stegenga, tel. 02156-336. Op de Open Dag, zondag 28 augustus, presenteert Ewijckshoeve het nieuwe najaarsprogramma. Tot half vijf kun nen belangstellenden informatie krij gen over de verschillende cursussen, de lesmogelijkheden en de docenten. Het najaarsprogramma van Ewijckshoeve loopt van half september tot half de cember. De open dag wordt "aange kleed" met werkstukken van cursisten van de zomercursussen. Met een aanbod van 21 verschillende cursussen vervult Ewijckshoeve een re gionale functie op het gebied van kunst, kunde en ambracht. De speciale sfeer van het landhuis Ewijckshoeve, het voormalig jachtverblijf van koningin Emma, de fraaie ateliers en de kleine lesgroepjes van maximaal negen cursis ten bieden voor de deelnemers een uit stekend les- en werkklimaat. Naast de vele mogelijkheden voor gevorderden, gaan in september ook weer een flink aantal beginnerscursus sen van start. Een degelijke en brede bais verschaft de cursist uiteindelijk meer mogelijkheden om tot eigen pres taties en creaties te komen. De basiscur sussen hebben dan ook een duidelijk gestructureerd lesprogramma, waarin de noodzakelijke basisvaardigheden en kennis op een prettige manier worden behandeld. De functie van de open dag is het bieden Bij een algemene verkeerscontrole, die vrijdagmorgen aan de Torenstraat plaatsvond, constateerde de politie met leedwezen dat de acties voor het dragen van de veiligheidsgordels door heel wat automobilisten kennelijk alweer zijn vergeten. Niet minder dan 16 autorij ders werden voor deze nalatigheid ge verbaliseerd. Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde drie vlaggen wegge haald bij een restaurant in Soestduinen. De touwen bleken te zijn doorgesne den. De schade bedraagt zo'n 500 gul den. Ook verdween er een vlag bij een gara gebedrijf aan de Beukenlaan. Daarvan was de waarde 300 gulden. van brede informatie over de lespro gramma's, de verschillende startni veaus, de deelnamemogelijkheden, materialen en de mogelijkheden om kennis te maken met de docenten. Met nadruk wil Ewijckshoeve het nut van het bezoeken van de open dag onder strepen als een goedé oriëntatie vooraf om tot een goede cursuskeuze te ko men. Alle cursussen worden zowel op de dag als in de avonduren gegeven. Het totale aanbod van Ewijckshoeve omvat de volgende cursussen: aquarel, olieverf, pasteltechnieken, gemengde technieken, tekenvaardigheid, portret en modelboetseeren, portret- en mo deltekenen/schilderen, kalligrafie, soft furnishing, slipcovers, meubelstoffe ren, Amerikaans patchwork en quil- ting, handboekbinden en restauratie, fotografie, hoeden^ maken, inlijsten, kunstgeschiedenis, bmnenhuisarchi,- tectuur, herbaria en encadreren, bloemschikken, dróomdozen en huid verzorging. Op de open dag is ook informatie te verkrijgen over het ruime work shopsaanbod voor het komende najaar. Landgoed Ewijckshoeve is gelegen aan de Soestdijkseweg nr. 12, dat is de weg tussen Bilthoven en paleis Soestdijk. Voor telefonische informatie of aan vragen cursusbrochure kan men bellen: 02156-497 en/of 294. De Nederlandse Lever Darm Stich ting, een nog jonge instelling die zich inzet voor allen met ernstige ziekten aan het spijverteringsstelsel - maag, lever, gal(wegen), darmen en al vleesklier- houdt van 22 t/m 27 au gustus een collecte. De Opbrengst daarvan dient als aanvulling van het particulier initiatief op hetgeen door de overheid wordt gefinancierd op het gebied van wetensschappelijk on derzoek naar oorzaak en betere be handelingsmethoden, opvang en be geleiding van patiënten, voorlichting en betere preventie. Wie de collectant mist kan een bijdra ge oyermaken op.girorekening. 273,7,, te name van de NLD-stichting te Breukelen. Het comité dat de collecte in Soest organiseert kan nog enkele collectan ten gebruiken. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij: mevrouw A. Stolze-v.d.Berg, Draailier 3, tel. 23334, of mevrouw A. Limburg-v.d.Hee, Draailier 14, tel. 15323. Aan u de keus... Het nieuwe theaterseizoen betekent ook voor Amersfoort weer een aan bod van vele evenementen. 'Uit in Amersfoort 88/89' biedt een keuze uit ruim 155 evenementen gerubriceerd in de verschillende vormen van po diumkunst. Vanaf 19 augustus t/m 12 september kan men hieruit een vrije- keuze-abonnement met een minimum van 4 voorstellingen samenstellen. Door middel van een abonnement krijgt men 10% korting op de toegangs prijzen. Men kan ook een of meerdere series kiezen, in dat geval is de korting - méér dan 10% - reeds verwerkt. De abonnementen worden in volgorde van binnenkomst per dag direkt verwerkt en toegewezen. Na 12 september is men voor het verkrijgen van toegangskaar ten aangewezen op plaatsen via de losse verkoop. Nederlands Theatergala 1988 Het Nederlandse theaterseizoen wordt ingeluid met een groot theatergala, dat plaatsvindt in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Een rechtstreekse avond vullende televisie-uitzending zal dit ga la in beeld brengen. Omdat de plaatsen in Amsterdam beperkt zijn zal het mo gelijk zijn dit feestelijke en informatieve programma in de Stadshal van De Flint via een grootbeeld projektie-scherm van 4,5 meter hoog en 6 meter breed mee te maken. De Stadshal wordt daar toe omgetoverd tot één grote huiska mer en biedt in deze entourage een unieke gelegenheid gezamenlijk hèt grote theatergala mee te maken in een sfeer van 'Uit is thuis' in De Flint. Toneel In het verleden vond men in 'Uit in Amersfoort' rubrieken 'toneel' en 're pertoire toneel.' Door het toenemend in elkaar overvloeien van voorstellin gen die vroeger alleen door de gesubsi dieerde gezelschappen op het repertoi re werden genomen, maar nu ook door vele vrije producenten worden uitge bracht, is er geen onderverdeling meer gemaakt. Grote gezelschappen zoals Toneelgroep Amsterdam, nieuwe ge zelschappen zoals Compagnie van de XXe Eeuw en De Stichting Achterberg en diverse Belgische gezelschappen - al dan niet in samenwerking met het Zuidelijk Toneel - komen met hun pro- dukties in De Flint. Een uniek projekt belooft de 'Tsjechov- avond' op 15 oktober te worden van de Stichting Noordelijk Theater De Voor ziening. Vier eenakters van Tsjechov worden op verschillende lokaties in De Flint gespeeld, begeleid door een or kestje bestaande uit vier musici. Reprises Veelbesproken programma's die het afgelopen seizoen zoveel sukses oogst ten dat die voorstellingen waren uitver kocht, komen terug naar De Flint. Als nog de kans de glansrijke shows van Jasperina de Jong, Herman Finkers, Martine Bijl, Hans Liberg e.a. te komen zien! Ballet/Dans De ingeslagen weg van een uitgebreide re ballet/dans-programmeringwordt in het komende seizoen voortgezet. Uit eenlopende stijlen en bijzondere kwali teit kenmerken ook dit jaar het aanbod uit deze rubriek. Een uitzonderlijke be levenis belooft de openingsvoorstelling te worden: Kathy Rose met 'Primitive Movers,' een verrassende kombinatie van dans, beweging, muziek en film! Symfonische muziek Hoewel de provincie Utrecht een 'ei gen' symfonie-orkest moet ontberen is er in Amersfoort een serie symfonische muziek bestaande uit vijf prachtige concerten van befaamde orkesten en solisten van topniveau bij te wonen. Het Concertgebouw Kamerorkest o.l.v. Roland Kieft, Het Orchestre Philhar- monique de Liège om enkele te noe men, en solisten als Jacob Slagter, Cris- tina Ortiz en Vera Beths zullen in de Stadshal van De Flint te horen zijn. Op zondag 1 januari brengt het Nationaal Jeugdorkest een matinee-concert. Met Viktor Liberman als solist zal dit en thousiastejeugdorkest voor een feeste lijke start van het nieuwe jaar zorgen. Beethoven-sonates Emmy Verhey, viool, en Frédéric Meinders, piano, spelen in drie avond en de tien Beethoven sonates in het theater van De Flint: een uniek aanbod! Deze drie avonden kan men via het abonnement als serie verkrijgen, waar bij niet alleen de prijs laag is, maar men bovendien een cd met muziek van Beet hoven en Emmy Verhey als soliste ca deau krijgt. Zondag-programmering Naast de koffietoneelvoorstellingen, de koffieconcerten populair en klassiek - zondagmorgen 12 uur - zijn er op de zondagmiddagen weer diverse mati nees. Zowel de Stichting Kamer Opera Nederland, ht Haags Blazersensemble Oktopus met Peter van der Linden als het Circustheater Elleboog maken deel uit van de muzikale en kleurrijke voor stellingen die het aanbod op zondag middag kenmerkt; prachtig voor jong en oud! Muziek Grootse muziektheaterprodukties, operettes, musicals en topgroepen zor gen voor een rijk geschakeerd mu ziekaanbod. Hieronder zijn internatio nale produkties te vinden zoals 'Baby- Ion' van het Footsbarn Theatre en de spektakulaire topgroep 'Wall Street Crash'. Avonden in de Sint Aegtenkapel Zeer uiteenlopend van karakter - van frivool tot een stijlvol kerstconcert - zijn de voorstellingen die onder genoemde aanhef in 'Uit in Amersfoort 88/99' zijn te vinden. Ook de bekende verteller Rein Edzard is in deze rubriek te vin den. Een nieuwe element in de pro grammering van de Sint Aegtenkapel. Speciaal aanbod voor CJP-ers Het initiatief vorig seizoen, een speciale serie^amen te stellen voor CJP-ers is dit jaar geprolongeerd. Voor slechts f 15,- kunnen CJP-ers naar drie eigentijdse voorstellingen van Djazzex, Brigitte Kaandorp en Montezuma's Revenge. Bovendien hebben CJP-ers een volledi ge en onbeperkte keuze-mogelijkheid uit het totale programma. Bij keuze voor een abonnement levert dat op de toch al lage CJP-prijzen nog eens 10% korting op! Uit in Amersfoort Met het samenstellen van het program ma voor het seizoen 88/89 is het uit gangspunt geweest de inwoners van Amersfoort en omgeving een zo breed en zo kwaliteitsvol mogelijk scala aan podium-aktiviteiten te bieden. Ook de konfrontatie met nieuwe ontwikkelin gen en stromingen is hierbij niet uit de weg gegaan. Dat maakt het aanbod spe cifiek cn biedt kans iets geheel nieuws mee te maken! H.M. van Randwijk Auteur: Gerard Mulder en Paul Koedijk Uitgever: Nijgh Van Ditmar De naam Henk van Randwijk is een sy noniem geworden voor het begrip 'ver zet": verzet vóór de oorlog, toen hij als onderwijzer in de Amsterdamse Jor- daan de strijd aanbond met crisisellen de en uitzichtloosheid; verzet in de oor log, toen hij de stuwende kracht was achter het illegale Vrij Nederland; en verzet na de oorlog, toen hij op alle mo gelijke manieren in het geweer kwam tegen kolonialisme en de Koude Oor log. In deze uitgebreide biografie wordt een indringend portret van Henk van Rand wijk geschetst: een in zijn publiek, ille gaal en persoonlijk bestaan intens le vende, emotionele man, die zijn histo risch belang niet ontleent aan de macht die hij uitoefende, maar aan zijn optre den als het geweten van Nederland. De auteurs beschrijven in heldere stijl Van Randwijks jeugd in Gorcum, het begin van zijn literaire loopbaan in christelijke kring en hoe hij in de jaren dertig een groot publiek schokte met zijn eerste roman Burgers in nood, over crisis en werkloosheid. Uitgebreid en met fascinerende details schetsen de schrijvers Van Randwijks centrale rol bij het illegale Vrij Nederland, de tech niek van het verzetswerk, de arrestaties, de onderhandelingen met de Duiters, maar ook de onderlinge ruzies en me ningsverschillen binnen het verzet. Na de bevrijding, zo laten Mulder en Koedijk zien, onderging Van Randwijk de grote desillusie dat de maatschappe lijke verhoudingen, waarvoor hij ook in de oorlog zo hartstochtelijk had gepleit, uitbleven en de vooroorlogse verhou dingen werden hersteld. En kreeg hij de haat en woede over zich heen van veel voormalige bewonderaars omdat hij in zijn beroemde artikel 'Omdat ik Neder lander ben' de publieke opinie voor hield dat de Indonesiërs evenveel recht op onafhankelijkheid konden doen gel den als de Nederlanders in de oorlog. Hij bemiddelde tussen zijn kennissen, premier Schermerborn en de Indonesi sche premier Sjahrir, raakte hecht be vriend met de latere minister van bui tenlandse zaken Soebandrio en smok kelde goud naar Europa om de Indone sische ambassade in Londen te finan cieren. Na zijn vertrek als hoofdredacteur van Vrij Nederland schitterde Van Rand wijk pas weer in de jaren zestig in de openbaarheid: door zijn optreden in het veelbesproken tv-programma Welbe schouwd en zijn, later gebundelde, kro niek van het verzet in het Algemeen Handelsblad onder de titel In de scha duw van gisteren. Maar"de schrijvers gaan evenzeer in op Van Randwijks woelige privé-leven, de opbloei en on dergang van sommige van zijn vriend schappen, zijn twijfels over het geloof en zijn Pascaliaanse angsten voor de leegte van het bestaan. De dameskapper Schrijver: Iritxa Grekova Uitgever: Wereldbibliotheek Het betrekkelijk dunne boekje 180 pa gina's) bevat twee verhalen: "De Da meskapper", het titelverhaal, 66 pagi na's én "De Kleine Garoesov", 114 pa gina's; dus bijna het dubbele. En inder daad "De Kleine Garoesov" is het dub bel waard om gelezen te worden. "De dameskapper" daarentegen bevat te veel elementen uit de bekende drie stui ver roman. "De Kleine Garoesov is dra matisch veel sterker opgebouwd. Het is het verhaal van een jongen, later man, die in het leven alles verliest wat er te verliezen valt. Beide verhalen geven nu en dan een kijkje achter de schermen van een communistische land als de Sovjet Unie. Zoals dit aloude verhaal: "Zij die privileges bezitten, streven er naar die te behouden. De anderen ster ven ernaar ze af te schaffen". Typische communistisch? De oorlog van Esmee van Eeghen Auteurs: Ageeth Scherphuis en Anita van Ommeren Uitgever: Sijthoff Voor wie W.O.II bewust heeft meege maakt, direct of indirect bij het verzet betrokken was, een hoogst interessant boek. Esmée van Eeghen, een Amster damse patriciërsdochter, is daarin de hoofdpersoon. Zij verplaatste zich in de oorlogsjaren naar Friesland, maakte er kennis met KP-leider Krijn v.d. Helm (zijn echtgenote, zoon en kleinkinderen zijn in Soest woonachtig) en opereerde op niet mis te verstane wijze in het ver zet. Daar begon een mythe die tot de dag van vandaag in stand is gehouden. Was ze een heldin of een verraadster? De auteurs van dit boek laten een stoet van getuigen opdraven die zich vol wal ging van haar afkeren dan wel een vere ring voor haar aan de dag leggen. Beide partijen zijn 't er over eens dat Esmée van Eeghen een hartstochtelijke, intri gerende en raadselachtige persoonlijk heid is geweest. De vraag of de door de Duitsers vermoorde vrouw schuldig dan wel onschuldig aan verraad is ge weest blijft, bijna een halve eeuw later, onbeantwoord. De rol die haar com mandant Krijn v.d. Helm, in Amers foort door de SD vermoord, in het toen malige verzet heeft gespeeld is er een die een diep respect afdwingt. Zijn aan deel laat geen enkele ruimte tot twijfel, uitgezonderd zijn relatie in en buiten het verzet tot Esmée. "De oorlog van Esmée van Eeghen" is een oprechte po ging tot reconstructie, die nabestaan den en lezers met twijfels t.a.v. de hoofdpersoon achterlaten. Afgaande op hetgeen door de samenstellers bo ven tafel werd gebracht lijkt het on waarschijnlijk dat de waarheid omtrent Esmée ooit boven water zal komen. Lr. VAN DEZE WEEK 1.(1) Stephen Hawking Het heelal29,90 2. 2) Red. Ben de Graaf De triomftocht van oranje, EK '88 24,90 3. 7) Bart Vos Hymalaya dagboek29,50 4. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 5. 4) Jos Brink Bouwen met puin19,90 6. 8) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 7. 6) Robert Hughes Fatale kust 55, 8. Dr. L. de Jong Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel 12 Epiloog 79,90 9. 5) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd 27,50 10. Dambmann Met Edmund Hillary door de Hymalaya39,90 Winkatoertrum "Harti^Zud" - Tel. 12410 Libris. De Complete Boekhand el. De Italiaanse Renaissance Schrijver: Peter Burke Uitgever: Agon Over de Italiaanse Renaissance zijn boekenplanken vol geschreven. In die boeken ging het meestal over de cultuur van de Renaissance, over de persoonlij ke bedoelingen van de kunstenaars en over hun kunstwerken. In het boek "De Italiaanse Renaissance" beschrijft Bur ke de betrekkingen tussen de cultuur aan de ene kant en de maatschappij uit die dagen aan de andere kant; hij schetst de sociale geschiedenis van de stroming. Het boek beantwoordt vra gen als: wat voor mensen hebben de beeldhouwwerken, schilderijen, gebou wen en gedichten, die wij zozeer be wonderen, tot stand gebracht? Wat ver wachten de opdrachtgevers, als zij kun stenaars geld gaven? Burke beschrijft, hoe kijkers en toehoorders uit die tijd op de kunstwerken reageerden, en ver telt over de smaak van die tijd. In het laatste hoofdstuk verheldert het boek de ontwikkelingen in Italië door een vergelijking met een naburige cultuur, onder andere die van nederland, Die vergelijking is allesbehalve gezocht. Want een noodzakelijke voorwaarde voor de bloei van de beeldende kunst in dié tijd was öfcn concentratie van am bachtslui, met andere woorden een ste delijk milieu. In de vijftiende en zestien de eeuw waren Italië en Nederland de meest verstedelijkte gebieden van Eu ropa. En dat waren ook de streken, waar de meeste belangrijke kunstenaars vandaan kwamen. Larapinta Auteur: Armanda Sayle Uitgever: A. W. Bruna Australië speelt, in woord en beeld, steeds meer tot de verbeelding van au teurs en filmmakers. Na bestsellers als "De Doornvogels" en "Terugkeer naar Eden" is dit land ook het decor voor "Larapinta," een zeer lezenswaardige roman waarin een jonge aantrekkelijke vrouw, gedwongen door de omstandig heden, als pionierster de farm van haar overleden echtgenoot alleen moet run nen. Onenigheid binnen haar gezin, droogte, het wantrouwen en de tegen werking van de plaatselijke bevolking, en tal van andere tegenslagen lijken in staat de droombeelden en idealen van de hoofdpersoon Kate te verstoren. De karaktervolle Kate blijft echter geloven in de toekomst, rekent met een rivale af en bereikt, ook in de liefde, wat haar voor ogen stond. Wie een voorschotje wil nemen op de t.v.-serie met Linda Evans in de hoofdrol, die de TROS me dio september uit gaat zenden raadple ge vooraf "Larapinta." De moeite waard. 1(1) Milan Kundera De ondraaglijke lichtheid van het bestaan35,50 2. 2) Gabriel Garcia Marquez Liefde in tijden van cholera22,90 3. 3) Adriaan van Dis Casablanca 12,90 4. 4) Robert Ludlum De Icarusintrige 29,50 5. 6) Raymond v.d. Boogaard Moskou aan zee 32,50 6. 8) Stephen King De gloed 32,90 7. 7) Willem Frederik Hermans DinkyToys 14,90 8. 9) Maya Angelou Ik weet waarom gekooide vogels zingen29,50 9. 5) Isaac Bashevis Singer De magiër van Lublin 15 10. Keri Hulme Kerewin25,— Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel U heeft er misschien i staan, maar u en wij hebben een gezamen tie. Tante Pos. Leefden wij lange tij stelling dat het stok< geen eeuwen stuk te I ste tijd ontkomt Ari druk dat dit een vo< is, dan wel dient te Tant Pos is tante P< Arie heeft de tijd noj hij de klok er op gel ze twee keer per dag venbus naar binnen het van hogerhand I doen komt ze sinds nog slechts één ket deur, zij het op tijc worden bepaald dc van het K.N.M.I. 2 ongemak zijn geble Arie's hoofd die er merking over zou I Maar er is met onze hand. Ze is uithuizi nou bijvoorbeeld hi Soest-Zuid. Nog ni leden kon je haar spreken met je ogei is mooi voorbij con leden van tante di rugkwamen. Toegegeven, ze lit waar we haar kur soenlijk is echter Zoals ze haar fan nu in de Steenhoff echt nergens op. P* afstand die we mo tegenwoordig gee je tien minuten wachten alvorens Een ongemak was is, en dat in Arii meerdere keren a tot opmerkingen er op duiden de zeggen en voortas oomNMB, tante spaarbank hartt aan te knopen. Nou kan tante P< ging wel uitroepe terbergsestraat u overmacht zogez tuurlijk flauweku dehand is met pr krimping van di< vooraf mogelijkh om het niet ergei is. Trouwens, het n maar eens uit, Ai tante dus, eigenli luchten of zien. Dat zit zo. Tante trachtte jaar geleden eei Marie en Arie i Daaraan vooral schrijven van tai kelijk werd gevr men. Alléén. Tante ontving kooitje en alvor te richten loerc teneinde zich er de vijand niet r Op een hond n De situatie nai houdend fluistc van vier cijfers i kend van de ci heimtaal beter zou Arie regelr zer kunnen wo Er was evenwel zegd een mits geen levende si lettercombinat gezien dan de ren op Arie's I drie zouden ki de ook een lei "En Marie, ms beerde Arie n< ledige openha jaar durend hi te geven. Tant wetensproblei deze worstel waarderen de zelf houden i niet deert," li Er brak iets i Tante Pos ha< dertig jaar ss van Arie en IV de ze er aan Arie's hoofd, is het gekom Marie een tij het was gew< Badend in h< rust overijlen uren van de i fers in volgo Vorige w eek weer de he weest, infoi zorgdheid o Arie ging te van onder d een PINCO voor mijzell .deert...." Alsof tante

Soester Courant | 1988 | | pagina 8