13 I TRAAAEI STUDIEBEGELEIDING TRAAAEI STUDIEBEGELEIDING Bruidsbes of Lijstersluier? Gevarieerd programma Gildefeesten 1988 Gildekorps bezoekt bejaarden- en dienstencentra in Soest en Soesterberg Geen snelheidsbeperking op Lisdodde EHBO voor JONG EN OUD b mo JEUGD EHBO TUIN-ADVIESCENTRU M 't voanlerfwoqt Klimop, plant met veel mogelijkheden PAGINA 8 -2 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 TOP 10 E WEEK CTION de ver N/en Ipen brief lan lijn tante j. cornelisse bv Sanitair •vCr STUDIEBEGELEIDERS (m/v) ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (m/v) V erkeersmaatregel i.v.m. Gildeloop Donderdag 18 augustus de gehele dag gesloten. Speciale Ouderenmiddag op 29 augustus Onverzekerde brommer Dronken rijders EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN voor doe-hct-zclvers i Hawking 'a'29,90 de Graaf ïftocht van EK '88 24,90 s /a 29,50 tenbrouwer al 14,90 ik i19,90 >chama 2d hagen 59,90 Hughes ust 55,— Jong nkrijk der iden in de Wereldoorlog. Epiloog 79,90 'insemius >oit een rijd 27,50 ann ïund Hillary a39,90 "KmjMür.Tif. 12«,B Boekhandel. Renaissance rke Renaissance zijn geschreven. In die tal over de cultuur >ver de persoonlij- Ie kunstenaars en i. In het boek "De e" beschrijft Bur- :ussen de cultuur maatschappij uit andere kant; hij ichiedenis van de beantwoordt vra- ansen hebben de tiilderijen, gebou- e wij zozeer be- 2 bracht? Wat ver evers, als zij kun- Burke beschrijft, irders uit die tijd ageerden, en ver- n die tijd. In het leldert het boek Italië door een ïaburige cultuur, nederland, Die ehalve gezocht, ijke voorwaarde •eldende kunst in antratie van am- voorden een ste- iende en zestien- rn Nederland de •bieden van Eu- bok de streken, ijke kunstenaars iyle Q oord en beeld, >eelding van au la bestsellers als 'Terugkeer naar het decor voor levenswaardige e aantrekkelijke r de omstandig- e farm van haar Heen moet run en haar gezin, en en de tegen- lijke bevolking, slagen lijken in en idealen van e verstoren. De echter geloven iet een rivale af iefde, wat haar en voorschotje erie met Linda - de TROS me enden raadple- De moeite -Zuid" - Tel 12419 >ekhandeL door Ane Wandelaar Jj heeft er misschien nooit zo bij stilge staan, maar u en wij, Arie en Marie, Rebben een gezamenlijke familierela tie. Tante Pos. Leefden wij lange tijd in de veronder stelling dat het stokoude mens nog in geen eeuwen stuk te krijgen is, de laat ste tijd ontkomt Arie niet aan de in- Bruk dat dit een voorbarig standpunt ]s, dan wel dient te worden herzien. Kant Pos is tante Pos niet meer. Vrie heeft de tijd nog meegemaakt dat liij de klok er op gelijk kon zetten als ®e twee keer per dag iets door de brie venbus naar binnen schoof. Omdat ze het van hogerhand kalmer aan moest poen komt ze sinds een aantal jaren nog slechts één keer per dag aan de peur, zij het op tijdstippen die mede worden bepaald door de uitkomsten kan het K.N.M.I. Zou het bij dit ene {ongemak zijn gebleven, geen haar op Vrie's hoofd die er op-laat staan aan- nerking over zou hebben gemaakt. Maar er is met onze tante meer aan de jhand. Ze is uithuizig geworden. Neem i bijvoorbeeld haar verblijfplaats in jSoest-Zuid. Nog niet eens zo lang ge- Reden kon je haar daar, bij wijze van Jspreken met je ogen dicht, vinden. Dat i is mooi voorbij constateerden familie- Heden van tante die van vakantie te- frugkwamen. Toegegeven, ze liet een adres achter Iwaar we haar kunnen bereiken, fat- Vsoenlijk is echter iets geheel anders. Zoals ze haar familie uit Soest-Zuid I nu in de Steenhoffstraat ontvangt lijkt I echt nergens op. Nog afgezien van de I afstand die we moeten afleggen is het I tegenwoordig geen zeldzaamheid als I je tien minuten of langer dient te wachten alvorens ze je te woord staat. I Een ongemak waar niemand blij mee is, en dat in Arie's aanwezigheid al meerdere keren aanleiding is geweest tot opmerkingen van omstanders die er op duiden de familierelatie op te zeggen en voortaan met oom AMRO, oom NMB, tante ABN of neef Bonds spaarbank hartelijke betrekkingen aan te knopen. Nou kan tante Pos ter verontschuldi ging wel uitroepen dat ze in de Soes- terbergsestraat uit d'r huis is gezet, overmacht zogezegd, maar dat is na tuurlijk flauwekul. Iemand die zo bij dehand is met prijsverhogingen en in krimping van dienstbetoon moet zelf vooraf mogelijkheden kunnen creëren om het niet erger te maken dan het al is. Trouwens, het moet er dan eindelijk maar eens uit, Arie kan het mens, onze tante dus, eigenlijk helemaal niet meer luchten of zien. Dat zit zo. Tante trachtte ongeveer driekwart jaar geleden een verwijdering tussen Marie en Arie tot stand te brengen. Daaraan vooraf ontvingen Arie een schrijven van tante waarin hij nadruk kelijk werd gevraagd op bezoek te ko men. Alléén. Tante ontving hem in een glazen kooitje en alvorens het woord tot hem te richten loerde ze de omgeving af teneinde zich er van te vergewissen dat de vijand niet mee zou luisteren. Op een hond na geen mens te zien. De situatie nauwlettend in de gaten houdend fluisterde ze Arie een getal van vier cijfers in z'n oor. Gebruikma kend van de cijfercombinatie, in ge heimtaal beter bekend als PINCODE zou Arie regelmatig een lieve cent wij zer kunnen worden. Er was evenwel een maar, of beter ge zegd een mits, aan verbonden. Aan geen levende sterveling mocht Arie de lettercombinatie bekend maken, aan gezien dan de kans bestond dat ande ren op Arie's kosten zich in rijen van drie zouden kunnen opstellen tenein de ook een leuke vakantie te hebben. "En Marie, mag die het weten?", pro beerde Arie nog in een poging de vol ledige openhartigheid van een dertig jaar durend huwelijk een voortzetting te geven. Tante wekte de indruk de ge wetensproblemen waarmee Arie in deze worstelde te begrijpen, echt waarderen deed ze het niet. "Voor je zelf houden man, wat niet weet wat niet deert," luidde haar advies. Er brak iets in Arie. Tante Pos had zich gewroet tussen het dertig jaar samen lezen en schrijven van Arie en Marie. "Sla het op," voeg de ze er aan toe, daarbij wijzend op Arie's hoofd. Arie besloot aldus, en zo is het gekomen dat het tussen hem en Marie een tijdje lang niet meer is wat het was geweest. Badend in het zweet, spreek maar ge rust overijlend, lag hij op de vreemdste uren van de nacht hoorbaar de vijf cij fers in volgorde op te lepelen. Vorige week op een ochtend, het was weer de hele nacht rekenwerk ge weest, informeerde Marie met be zorgdheid of er iets aan schortte. Arie ging te biecht. Marie was er niet van onder de indruk. "Ik heb zelf ook een PINCODE," bekende ze. "Hou ik voor mijzelf. Wat niet weet, wat niet ■deert...." Alsof tante zelf aan het woord was. ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf Tel. (02155)13014-12577 "Hoe kan dat nou, zo 'n gekke boom Zo reageren heel wat argeloze voorbij gangers met een beetje belangstelling voor het groen om hen heen, als ze op het terras van het eethuisje "In den Houten Klomp "aan de Molenstraat de lijsterbes ontdekken. De boom siert zich namelijk niet alleen met de hem eigen blaadjes en rode bessen, maar ook met de opvallen de, ragfijne bloesems van de bruids sluier. Op het eerste gezicht gaat het om één boom, waaraan dus verschillende "vruchten" groeien. De oplossing is overigens simpel. De bruidssluier woe kert vanaf de pergola over en door de takken van de lijsterbes, midden op het terras, en zorgt op die manier voor dit wonder der natuur, dat het midden houdt tussen een "bruidsbes" en een "lij stersluier". Eigenaar H. van Rouwendaal van de Houten Klomp is nog niet van plan in te grijpen in de natuurlijke loop der din gen. Hij beschouwt de siamese twee ling-boom als een aardige attractie en als een mooi voorbeeld van wat er "groeit en bloeit, en ons altijd weer boeit". Foto: Goos van der Wilt. Ons instituut houdt zich sedert 1974 bezig met het begeleiden van scholieren met studieproblemen Inmiddels is Tramei uitgegroeid tot een instituut met een vijftal vestigingen in Midden-Nederland Wij zoeken op korte termijn kontakt met: Min. leeftijd 23 jaar. Ruime kennis van exacte vakken en/of economische vakken is gewenst, niet noodzakelijk Funktie: begeleiden van scholieren Werktijden: 's middags (van 14.30-18 30 uur) Floeveelheid dagen: in overleg Informatie: bel naar het hoofdkantoor in Soest: tel. 02155 - 1 70 89 Min. leeftijd 21 jaar. Minimum vooropleiding: MAVO Ervaring met een tekstverwerker is gewenst Funktie: verrichten van administratieve werkzaamheden Werktijden: van 9.00-12.00 uur of van 15 00-17.00 uur Floeveelheid dagen: 4 of 5 In verband met de Gildeloop geldt woensdag 24 augustus van 18.30 uur tot de afloop een aantal tijdelijke ver keersmaatregelen rondom het terrein De Blaak. Het gedeelte P. v.d. Bree- merweg tussen de Kerkstraat en de Hooiweg, de Hooiweg, het gedeelte Eemweg tussen de Eemstraat en de Hooiweg en de Eemstraat zijn gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Verder wordt gedurende de loop de ge slotenverklaring voor motorvoertuigen op de A.P. Hilhorstweg opgeheven. IIM Ul/l/l/t r CU4 m r» i «nrn^n IV Steenhoffstraat 15 - Soest Telefoon 02155 -1 21 32 Naar verwachting zullen weer vele duizenden inwoners uit Soest en om geving in het laatste weekend van au gustus naar de Blaak in Soest trekken om aldaar deel te nemen aan de Gilde- feesten Soest 1988. In de periode van woensdag 24 augustus tot en met maandag 29 augustus zullen door het Groot Gaesbeeker Gilde op het ter rein de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan te Soest de jaarlijkse Gil defeesten worden georganiseerd. In 1987 werden deze gildefeesten op ini tiatief van het Groot Gaesbeeker Gil de, gezien de viering van de 600ste ge boortedag van Jacob van Gaesbeek, uitgebreid tot een 23 dagen durend evenement onder het thema Landju weel Soest 1987. In 1988 is het pro gramma verdeeld over 6 dagen. Het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest is de oudste vereniging van Soest. Het gilde vindt zijn oorsprong vermoedelijk al in de I4e eeuw en heeft door de eeuwen heen als voornaamste doel gehad zich in te zetten voor de Soester gemeen schap. Sinds 1960 zijn de Gildefeesten een jaarlijks terugkerend en thans niet meer weg te denken evenement ge stoeld op een eeuwenoude traditie. De Gildefeesten in Soest zijn in die jaren uitgegroeid tot een evenement, dat ook regionaal en zelfs landelijk een aantrek- kelijkskracht heeft verworven op het publiek. Gemeenschapsfeest De ervaringen tijdens het Landjuweel Soest 1987 zijn mede de basis geweest tot de samenstelling van dit bijzondere programma van de Gildefeesten Soest 1988. Voornaamste reden hiervoor is de doelstelling van het Gildebestuur om de fantastische sfeer, die er vorig jaar tijdens alle evenementen van dit landjuweel heersten te doen herleven. Dit heeft met name zijn invloed gehad op het programma van zaterdag 27 au gustus, waarbij de gemeenschap van Soest een aantal activiteiten aangebo den krijgt waaraan ieder zowel actief als ook passief aan kan deelnemen, t.w. de volksspelen en het unieke paarden- spektakel. Zaterdagmiddag moet het feestterrein, zoals ook op de zondag middag al gebruikelijk is, een ontmoe tingsplaats worden voor (alle) Soester inwoners. Het aangeboden programma is voor jong en oud. Bovendien zijn allen, die hebben bijge dragen aan het welslagen van het Land juweel Soest 1987, medewerkers, spon sors, deelnemende verenigingen e.d. uitgenodigd voor een zgd. Medewer kersavond in de feesttent op donder dagavond 25 augustus. Doel van deze avond is iedereen de gelegenheid te ge ven de vele mooie herinneringen aan het Landjuweel Soest 1987 op te halen en het hernieuwen van de vele kontak ten. Van het landjuweel zullen video opnamen worden getoond, die in op dracht van het Comité-Landjuweel Soest 1987 zijn gemaakt. Centraal tijdens de Gildefeesten Soest 1988 is natuurlijk het Koningschieten op zondagmiddag 28 augustus. Zo'n 140 leden van het Groot Gaesbeeker Gilde zullen hieraan deelnemen. Rond 16.00 uur zal bekend worden wie de nieuwe Koning van het Gilde wordt als opvolger van de huidige Koning Nol Hage. Op zondagmiddag is er op de Blaak meer te doen dan alleen het Ko ningschieten: t.w. een Zondagmorgen- concert verzorgd door de Eemlander Blaaskapel, Kinderspelen, Kampioen en Prijsschieten. Muziek en dans Op zowel zaterdagavond 27 augustus als op zondagavond 28 augustus is de feesttent vrijgemaakt voor muziek en dans. Op beide avonden is er een Ko ningsbal; op zaterdagavond wordt de muziek verzorgd door de groep CASI NO met verder optredens van debe- kende Nederlandse artiesten Imca Ma- rina en Dennie Christian; op zondag avond zal de formatie The New Sunny Boys' voor de nodige gildesfeer zorgen. Sport Als sportieve onderdelen zijn o.m. op genomen verschillende Gildelopen georganiseert door AV Pijnenburg op woensdagavond 24 augustus en op za terdag 27 augustus Toertochten en een Rekreatieve Fietstocht uitgezet door Tempo Toer Soest. Middag voor Ónderen Gezien het succes van de Ouderenmid- dag tijdens het Landjuweel Soest 1987 is de opzet van deze middag vrijwel on gewijzigd. Aan de ouderen van Soest wordt een gevarieerd entertainment programma aangeboden in de feest tent. Voor vervoer van de verschillende bejaarden- en dienstencentra naar de feesttent en terug wordt gezorgd. De toegangsprijs bedraagt f7,50. Hierbij is vervoer en vertering op deze middag in begrepen. Voorafgaande aan deze Ou- derenmiddag zal het gildekorps op donderdagavond 18 en vrijdagavond 19 augustus een bezoek brengen aan al le bejaarden- en dienstencentra om al daar de bewoners te attenderen op dit evenement. Voor de gildeleden is er nog een feest avond op vrijdagavond 26 augustus, die zal worden geopend met een Eucharis tieviering waarin de Hoofdmansstaf, die het Groot Gaesbeeker Gilde tijdens het Landjuweel Soest 1987 van het Ge meentebestuur van Soest heeft ontvan gen, zal worden gewijd. Voor de jongeren vanaf 16 jaar zal op maandagavond 29 augustus, als afslui ting van de Gildefeesten, weer een dis co-avond worden georganiseerd. TROS-popformule met de bekende disc-jockey Martijn Krabbé staat garant voor de invulling van deze avond. De verschillende activiteiten tijdens de Gildefeesten Soest 1988 worden toege licht in een speciaal samengesteld pro grammaboekje, dat deze week huis aan huis in Soest zal worden bezorgd. Als aanloop naar de op woensdag avond a.s. te beginnen Gildefeesten Soest 1988 zal het gildekorps van het Groot Gaesbeeker Gilde, bestaande uit tamboers, hoornblazers en vendeliers deze week een bezoek brengen aan de verschillende bejaarden- en diensten centra in Soest en Soesterberg. Daar zal $en optreden worden verzorgd voor de bewoners van deze centra, waarbij tevens informatie zal worden gegeven over de op maandagmiddag 29 augustus te organiseren Ouderenmid dag. Hiervoor kunnen ook kaarten worden gekocht en een plaats in één van de bussen worden gereserveerd. Achtereenvolgende zullen worden be zocht: Donderdagavond 18 augustus: 18.15 uur Braamhage 19.00 uur Molenschot 19.45 uur Groot-Engendaal Vrijdagavond 19 augustus: 18.15 uur Mariënburg 19.00 uur Honsbergen 19.45 uur Vijverhof 21.00 uur Drie Eiken Soesterberg. Vorig jaar waren de bezoeken een groot succes. Het is de bedoeling dat het op treden buiten zal plaatsvinden; bij slecht weer zal een alternatief program ma worden geboden. Op zondag 21 augustus zal het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest deelnemen aan een Kringgildedag in Ravenstein, georganiseerd door het uit deze plaats komende Sint Barbaragilde. Aan deze Kringgildedag zullen naast het Groot Gaesbeeker Gilde nog 34 gilden deel nemen uit Brabant. Speciale Ouderenmiddag Tijdens de Gildefeesten Soest 1988 zal een speciale middag voor de 'Ouderen' van Soest worden georganiseerd in de feesttent op het Gildeterrein 'De Blaak' aan de Ferdinand Huycklaan te Soest. Deze Ouderenmiddag is op maandag middag 29 augustus van 14.00 uur tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 7,50 per persoon, incl. vervoer, con sumpties en versnaperingen. Er is een afwisselend programma onder de naam 'Artiestenpalet' samengesteld door het bureau Victor Consulman. Muziek, zang (o.a. operetteklanken en conference) zullen onderdeel uitmaken van dit ruim 2,5 uur durend program ma, dat gepresenteerd wordt door Wim de Vos. Gezien het succes van het ouderenmid- dagprogramma tijdens het vorig jaar georganiseerde Landjuweel Soest 1987, rekent het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde er ook dit jaar op dat veel oudere Soester inwoners op deze maandagmiddag de weg naar de feest tent weten te vinden. Het vervoer Het vervoer van en naar de verschillen de bejaarden- en dienstencentra zal worden verzorgd. Tussen 13.20 en 13.40 uur vertrekken vanaf deze centra bussen. Reserveren van een plaats in de bus is noodzakelijk met opgave of u gebruik maakt van een rolstoel. Na afloop van elk optreden kan men toegangskaarten kopen bij enkele me dewerkers van het gilde in de hal van het bezochte centrum; tevens kan er een plaats worden gereserveerd in de bus. Daarnaast kan men kontakt opnemen met één van de volgende telefoonnum mers: 20573 (René van Hal) of 14280 (Wim Schimmel). Zij reserveren voor u een plaats in de bus en zorgen dat er een toegangskaart bij de ingang van de zaal klaar ligt. Ook kan men natuurlijk op eigen gele genheid komen; toegangskaarten zijn ook aan de kassa van de zaal te koop. Ie dereen is van harte uitgenodigd. Burgemeester en Wethouders hebben de bewoners van de Lisdodde geant woord dat aanvullende maatregelen om de snelheid in die straat te beperken niet gewenst zijn. De bewoners hadden hier om gevraagd. De politie hield vorige week op de Lan ge Brinkweg een 18-jarige Amersfoor- ter aan, die op een bromfiets reed zon der verzekeringsplaatje. Hij kon ook geen verzekringspapieren tonen. Bij nadere beschouwing vond de politie dat er ook wel érg intensief aan de brom fiets was gesleuteld, zodat het voertuig ■voor een technisch onderzoek in beslag werd genomen. De Amersfoorter kreeg een proces-verbaal. De politie hield vorige week tijdens een routinecontrole op de Nieuwstraat een 42-jarige automobilist in Soest staande. Blaastesten en bloedproef wezen uit dat de man teveel alcohol had genoten. Hij kreeg een rijverbod en een proces-ver- baal. Hetzelfde lot was een 21-jarige Soester beschoren die op de Molen straat werd aangehouden. Ook hij bleek te royaal aan Bacchus te hebben geof ferd. Steenhoffstraat 13 effiüemv 3764 BH Soest v Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten B. en W. schrijven dat de Lisdodde een straat is met voornamelijk een verblijfs- functie. Wandelen, spelen, fietsen e.d. zijn belangrijker dan een goede en vlot te doorstroming van het autoverkeer. De Lisdodde is daarom ingericht als 30 km-zone. In principe vervult de Lisdodde alleen een functie voor eigen bewoners en be zoekers. Er is geen sprake van door- Foto: Goos van der Wilt. gaand verkeer. Als er te hard gereden wordt in de Lisdodde - zoals de bewo ners beweren - dan zal dat voornamelijk door die bewoners zelf gebeuren, aldus het college. B. en W. zijn van mening dat in dergelij ke situaties niet de weginrichting moet worden aangepast, maar in de eerste plaats de mentaliteit van de weggebrui ker. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f (iToNINKtOICÊf Ined.verenigingT" De SENIOREN-CURSUS, begint op dinsdag 6 september 1988. Kosten voor de gehele cursus f 105,—. Voorinschrijving verzekert U van deelname, want steeds moeten er weer cursisten worden teleurgesteld. Aanmelden bij de secretaresse mevr. A. C. Jorna-van Waes, telefoon 1 86 46. U kunt ook schriftelijk aanmelden bij de secretaresse aan het adres W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest. De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (11- en 12-jarigen) en het JEUGDDIPLOMA B (13- tot 15-jarigen) begint op dins dag 6 september 1988, aanvang 18.30 uur, in het EFIBO- gebouw aan de Parallelweg 7a te Soest (16 lessen plus examen). Kosten gehele cursus f 20,-. Aanmelden bij de EFIBO-jeugdleidsters: Mevrouw E. van der Steeg-Flolleman tel. 2 36 43 Mevrouw J. Fl. Kok-van Daatselaar tel. 1 50 65 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦tl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Klimop is een wintergroene klim- of kruipplant, die door zijn grote variatie en verschijningsvormen en zijn ongelooflijk aanpassingsvormen diverse toepassingen kent. De plant wordt vaak verward met de niet winter groene wingerd, die in de volksmond ook voor klimop doorgaat. De wilde wingerd krijgt echter in het najaar een knalrode herfstkleur en verliest daarna al zijn blad. De klimop blijft gedurende de wintermaanden ook prachtig in het blad, waardoor we in staat zijn met deze plant objecten of muren voor altijd aan het oog te onttrekken. Ideaal dus als bekleder van schuur, tuin huis of een lelijke schutting. Regelmatig bemerk ik bij tuinbezitters een zekere "minachting" voor de klimop. Waar dit gevoel uit voortkomt is mij een raadsel. De gewone oervorm die in Nederland ook gelukkig nog volop in het wild voor komt, Hedera helix, is misschien wat alledaags (maar daarom niet minder mooi), er zijn echter ook nog zo'n 350 andere klimopsooi ten en variëteiten die tezamen veel schoonheid te bieden hebben. Enkele rassen Er zijn veel soorten die erg geschikt zijn om snel grote muren of schuttingen te beklimmen. De beste daarvan wil ik graag bespreken. Naast de wilde vorm kent de gewone klimop variëteiten met bont blad, met extra groot of juist klein blad en met vreemd gevormde bla deren. Een erg mooie bontbladige vorm is Hedera he lix 'Goldheart' met zoals de varieteitsnaam al aan geeft, een goudgeel hart in het blad. De plant is goed winterhard en heeft een vrij krachtige groei. Een grootbladige vorm met fris glimmend groen blad is Hedera helix 'Sagittifolia' met pijlvormig blad. De groei is wat minder snel. Hedera's zijn voorzien van hechtwortels aan de ran ken waarmee de plant zich op niet al te gladde onder gronden goed vastzetten kan. Aanvankelijk zal een nieuw geplante klimop moeten worden aangebonden, maar al snel hecht de plant zelf aan. Vooroordelen Er bestaan nogal wat vooroordelen als het gaat om de totale begroeiing van een huis met klimop. Het huis zou vochtig worden en het metselwerk begeeft het op den duur. Verder zou de klimop allerlei ongedierte aantrekken. Dit laatste is het enige punt wat niet ge heel te ontkennen valt. Een huis dat stevig ingepakt is met klimopgroen, zal onder het gebladerte allicht aan wat meer spinnen onderdak bieden dan een huis zon der klim- of leiplanten. Daarentegen biedt datzelfde bladerdek ook een on derkomen aan verschillende vogelsoorten als merel en mus die op hun beurt de tuin voor een groot gedeel te van insekten ontdoen. Een drogere muur dan achter klimop zal moeilijk te vinden zijn en bovendien geeft een huis dat volledig begroeid is met klimop een besparing op de stookkos ten van 20% te zien door de sterk isolerende werking. Beschadiging van metselwerk ontstaat alleen, als de specie waarmee het huis is opgebouwd van slechte kwaliteit geweest is. In de praktijk blijkt dit euvel dan ook hoogst zelden voor te komen. Volgende week wat meer over de klimop en zijn gebruiksmogelijkheden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9