H TU IN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlerhoogt Klimop, plant met veel mogelijkheden (deel 2) Ingrijpende verbouwing danscentrum Gerla Gildefeesten Soest 24 tot en met 29 augustus 'Bij de YU word je wijzer': voor doe-het-zelvers WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 ^joïHVfc Duidelijkheid gevraagd... Laatste informatie Fo,o: Goos v»n der wut- A.s, zaterdag 'Open Dag' cursusprogramma Volksuniversiteit Soester Gilde valt in de prijzen HET WITTE HUIS Zwemmen met het Bentinck Fonds Nummers krijgen t.z.t. vijf cijfers Nieuwe telefooncentrale Soesterberg Centrale verwarming Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen .Telefoon Wandelaar Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik een aantal klimopvarieteiten ge noemd en hun gebruik als klimplant ter begroeiing van allerlei muren, schuttingen en gebouwen bespro ken. Verder werden enkele vermeende nadelen beke ken op juistheid. Dit keer een andere gebruiksmogelijkheid van de kli mop, en wel zijn geweldig vermogen tot bodembedek- ken. In het wild kunnen we dit verschijnsel in Neder land nog regelmatig aanschouwen. De gewone Hede- ra helix kan al wortelend uit iedere jonge scheut zich met grote snelheid als bodembedekker vermeerderen. Op deze manier kunnen in een kort tijdsbestek grote oppervlakten worden voorzien van een altijd groen tapijt. Ideaal als bedekking van taluds en als onderbe- groeiïng onder bomen. Onderhoud Afgezien van zo nu en dan een flinke snoeibeurt om een al te grote expansiedrift tegen te gaan, vraagt zo'n bodembedekkende klimop weinig onderhoud. On kruid heeft geen schijn van kans en bemesting hoeft slechts zelden plaats te vinden. Voor hen die geen ta luds of terrein onder bomen te beplanten hebben, is het een goed idee om eens een leuke bonte klimop als bodembedekker in een open ruimte tussen de bloeiende planten toe te passen. Hedera helix 'Gold- heart' die ik vorige week besproken heb is daar heel goed voor te gebruiken. Ook rustige groeiers Er zijn niet alleen krachtig groeiende klimopsoorten maar ook meer compact groeiende soorten die leuk in plantschalen, over stapelmuurtjes of biels kunnen worden gebruikt. Een goede dwergklimop is Hedera helix 'Little Picture,' met donkergroene glimmende, enigszins gekroesde bladeren. De plant wordt ook veel als kamerplant verkocht, maar heeft het toch het meest naar zijn zin in de tuin. Andere goede kweekvormen zijn 'Gavotte' en 'Pin Oak,' beide ook erg decoratief. Wurging Een verschijnsel dat zeker niet onbesproken kan blij ven bij het behandelen van de klimop is de "wurgen de" groei van klimop in bomen. In bossen waar klim op voorkomt, zien we vaak bomen geheel dichtge groeid met een pak klimop. Ook in particuliere tuinen wordt het vaak door de eigenaar toegestaan dat een klimop een of meerdere bomen in de tuin verovert. Het is een erg fraai gezicht, dat moet gezegd worden, op de lange duur kost het de boom echter wel zijn le ven. De klimop groeit tot boven in de boom en ont neemt het alle licht en ruimte om verder uit te groeien. Bloei Als we een klimopplant een lang leven gunnen zal hij op oudere leeftijd ons geduld belonen met bloei. Deze bloei is niet bepaald opvallend, maar toch erg leuk om te zien. Er verschijnen geel-groene bloemschermpjes die erg veel insekten aantrekken. Na de bloei ontstaan er zwarte bessen die pas in het voorjaar helemaal rijp zijn. Als zo'n bloeischeut, die overigens ook anders ge vormd blad bezit, wordt gestekt, ontstaat er een bol ronde struikvorm die dan ieder jaar bloeit. De neiging tot klimmen of kruipen is dan voor honder procent verdwenen. Vorst doet de klimop niet veel, hij kan er wat dof gaan uitzien en eventueel wat slap hangen. Nadelige gevol gen voor de verdere groei ontstaan er zelden, zelfs niet na strenge winters. Voor meer informatie omtrent klimop en zijn moge lijkheden vraag uw verkopers/adviseurs op het tuin centrum. door Arie Vakantiemaanden worden in de jour nalistiek meestal voorzien van het keurstempel "komkommertijd", waarmee gezegd wil zijn dat echt nieuws dun gezaaid is. Een constatering die dit jaar, wat Soest betreft, niet opgaat. Sinds vorige week staan de Soester Courant en een aantal dagbladen uit de regio bol over het fe nomeen Soester Natuurbad. Om het geheugen op te frissen een stukje voorgeschiedenis. Een bepaald niet op z'n achterhoofd gevallen projectontwikkelaar liet ge ruime tijd geleden weten belangstel ling te hebben voor de grond waar het Soester Natuurbad thans is gehuisvest. Een belangstelling die om uiteenlo pende redenen negatieve en positieve reacties opriep. Tegenstanders riepen en schreven over de te lage verkoop prijs en zagen in een transactie het ont trekken van een stuk natuurgebied aan de Soester bevolking. Een meerder heid van politiek Soest bleek doof en blind voor de roepende en handteke ningen verzamelende actievoerders. Het voorlopig koopcontract werd van de benodigde handtekeningen voor zien en ging in de ambtelijke molen, in dit geval die van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht. Vrij vlot volgde een reactie. G.S. ont houden vooralsnog hun toestemming voor de verkoop en hebben B. en W. meer en betere informatie gevraagd over de planologische en financiële as pecten van deze turbulente zaak. Met andere woorden: van het ingezonden huiswerk valt geen chocola te maken; overmaken dus. In de schoolklas in casseer je zo'n terechtwijzing met een rooie kop van schaamte. Je was je le raar dankbaar als hij de treurig stem mende mededeling onder vier ogen deed. In onze westerse glasnostdemocratie is er (gelukkig) geen plaats voor dit soort onderonsjes en dus kwam de afkeuring in de openbaarheid. Rooie koppen in het gemeentehuis? Laten we het hopen. Los van de compositie die nu in elkaar wordt gestoken en naar G.S. wordt ver zonden deden zich de afgelopen dagen even interessante als opvallende ont wikkelingen voor. Ontwikkelingen die de protesten niet bullen doen vëfsfömr-< inen, maar toch een nieuw en ander licht op de zaken werpen. Daarover berichtte deze week project ontwikkelaar Taphoorn. In de opzet die hem voor ogen staat is er ruimte gereserveerd voor een zwembad. Toe gankelijk voor iedere Soester tegen een toegangsprijs die gelijk zal zijn aan het gemeentelijk tarief voor het nieuw te bouwen zwembad. Slechts het con sumeren van meegebrachte etenswa ren zal niet zijn toegestaan. Een mede deling die haaks staat op het Soester Alamr-bericht dat het zwembad nieu we stijl uitsluitend beschikbaar is voor bezoekers die er een lunch of diner aan vast koppelen. Nog verrassender Taphoorn's mede deling dat op het terrein een multi- funktioneel theater is geprojecteerd, van vrijdag t/m zondag beschikbaar voor theaterevenementen. Daaraan zijn, wat bouw en exploitatie betreft, voor de gemeente Soest geen kosten verbonden. Of de mannen die er in Soest voor ijveren een theater van de grond te laten komen voor het komen de seizoen maar een jaarprogramma willen samenstellen. Haaks daarop het pleidooi van de ge lukkig weer herstelde C-drie directeur Ernst Dienaar om aan C-drie te gaan knutselen en er een bijna echt theater van te maken. Alsof je van zand een smakelijk taartje kunt bakken! Niet mals is de kritiek van Dienaar op het beleid in deze van de gemeente Soest. "Er worden ideeën aangedragen, maar b. en w. geeft er geen richting aan. An ders gezegd, de gemeente Soest denkt niet mee. Is niet creatief. Anders was ze al lang met de suggestie gekomen ons bij de plannen voor een theater te betrekken". Dat laatste is discutabel. Van een stichtingsbestuur dat zo nadrukkelijk een stempel meent te moeten drukken op het culturele leven in Soest zouden in deze ook eigen initiatieven mogen worden verwacht. Daarvoor is het overigens nog niet te laat. Terwille van duidelijkheid, voor eens en altijd, lijkt het verstandig dat voor- en tegenstanders in de kwestie Soester Natuurbad hun vooroordelen inpakken en aan tafel gaan zitten. Dat kan, maar hoeft niet te resulteren in een voor alle partijen aanvaardbare oplossing. Het zal, als daarbij alle kaarten nu eens op tafel komen, zeker bijdragen tot duidelijkheid rond de wel en niet gedane toezeggingen. Daaraan bestaat in deze fase van de commotie behoefte. Wellicht dat b. en w. bij het zorgvuldiger maken van huiswerk dan ook worden geholpen. ARIE WANDELAAR In aansluiting op de eerder verstrekte informatie over de Gildefeesten Soest 1988 in de vorm van persberichten en een programmaboekje volgt hieronder de meest recente informatie over een aantal programma-onderdelen. Volks Paardenfeest Op basis van de ontvangen inschrijvin gen is een programma samengesteld, dat duurt van 11.30 uur tot 16.00 uur. Voor elk programma-onderdeel is een kwartier uitgetrokken. In het program ma zijn opgenomen ringsteken met po ny's onder het zadel, paarden onder het zadel, ringsteken met aanspanningen. De Stichting Stimulans, die een manége beheert voor gehandicapte en kansar me kinderen, zal om 12.00 uur, 13.15 uur en 14.15 uur een show verzorgen. Verdere hoogtepunten in het program ma zijn om 13.45 uur een carrousel met 16 paarden en pony's van verschillende rassen, om 14.45 uur een show ver zorgd door Toon van Doorn met trek paarden e.d. en als finale om 15.45 uur een trekwedstrijd tussen Belsen en mensen. Het gehele programma wordt afgewerkt op een speciaal gedeelte van het feestterrein; de toegang is gratis. Volksspelen Naar verwachting zullen tussen de 40 en 50 teams deelnemen aan de Volks spelen, die op zaterdagmidag 27 augus tus worden georganiseerd. Er hebben zich teams ingeschreven van Soester bedrijven, buurtverenigingen, cam pings en vele andere verenigingen, vrienden e.d. Er bestaat nog een mogelijkheid tot in schrijving voor deze volksspelen tot en met donderdagavond, telefonisch bij (secretariaat (tel. 20573, Spinet 47, (Soest); of qp-$löi$dag-; woensdags en: donderdagavond in de feesttent aan de Ferdinand Huycklaan. De verschillende teams worden rond 12.00 uur verwacht op het feestterrein, alwaar een 9-tal spelen worden opge bouwd. Na een uitgebreide instructie kan elk team zijn onderdelen afwerken. Rond 16.30 uur zal het winnende team bekend zijn. Ook voor dit onderdeel is de toegang tot het feestterein gratis. Bij slecht weer zal een alternatief program ma worden samengesteld. Tijdens de Volksspelen en het Volks- paardenfeest zal de Minikermis van Pepsi zijn opgesteld; deelname aan de verschillende attracties is eveneens gra tis. mngsbal georganiseerd in de feesttent. Op zaterdagavond zullen een 2-tal lan delijk bekende artiesten een optreden verzorgen, t.w. achtereenvolgens Imca Marina en Dennie Christian, die na tuurlijk hun jongste hits als ook een pot pourri van hun grootste hits ten gehore zullen brengen. Toegangskaarten zijn aan de zaal te verkrijgen. Gildeloop De Gildeloop georganiseerd door AV Pijnenburg op woensdagavond 24 au gustus opent de Gildefeesten. Koning Nol Hagen zal het startschot verrichten. Dit jaar is het mogelijk te kiezen uit 4 verschillende afstanden: 2500, 5000, 7500 en 10.000 meter. Nieuw is dit jaar de prijs voor de ludiekste loper of groep lopers. De eerste Gildeloop start om 19.00 uur; inschrijving vanaf 18.15 uur. Toer- en fietstochten Na de fietsvierdaagse die eveneens in deze week worden georganiseerd, Vorige week gaf het Gildekorps alvast een voorproefje van het feest bij ut be jaardencentra. neemt Tempo Toer ook tijdens de Gil defeesten Soest 1988 een aantal pro gramma-onderdelen voor zijn reke ning. Zaterdagochtend 27 augustus vroeg vanaf 7.00 uur kan gestart wor den voor de toertochten over 150 en 75 kilometer, het parcours van deze toch ten leidt over de Veluwe en in het Eem- landschap. Vanaf 10.00 uur kunnen fietsers, jong en oud, deelnemen aan de uitgezette rekreatieve fietstocht door Soest en omgeving over 35 kilometer. Bij goed weer wordt gerekend op hon derden deelnemers aan deze tochten. Medewerkersavond Landjuweel Het Landjuweel Soest 1987 ligt alweer een jaar achter ons. De geslaagde orga nisatie was slechts mogelijk door de in zet van velen. Op donderdagavond 25 augustus zullen vele honderden verte genwoordigers van deelnemende ver enigingen, sponsors, bedrijven en openbare diensten, medewerkers aan de organisatie van dit evenement, naar de feesttent komen. Het gildbestuur zal hen aldaar ontvangen. Onder het genot van een muziekje, drankje en hapje kunnen de ervaringen van het Landju weel Soest 1987 nog eens worden uit gewisseld. Op verschillende telvisie- schermen zullen videobeelden van dit unieke gebeuren worden getoond, die zijn vervaardigd in opdracht van het Comité Landjuweel Soest 1987. Ge zien de ontvangen reakties wordt gere kend op een grote opkomst. Het bestuur van de Volksuniversiteit. keuken, Indonesische keuken, koken voor mannen, kunstgeschiedenis, in formatica, bridge, pech-onderweg col lages maken, astrologie, filosofie, wis kunde en nog veel meer. Daarnaast verzorgt de VU ook dit jaar weer een aantal lezingen in De Open Hof (Veenbesstraat). Zo is er een onder het motto: "Hebben wij de toekomst, of heeft de toekomst ons?" De eerste vindt plaats op donderdagmiddag 27 okto ber. De cyclus van vijf bijeenkomsten is gewijd aan waarden en normen in een snel veranderende samenleving, met als onderwerpen: relaties, criminaliteit en de toekomst. Verder staan er lezingen op het pro gramma over Griekenland (donderdag 15 december), over filosofie (6 lezingen vanaf donderdag 3 november), astrolo gie (2 lezingen op 10 en 17 november), psychologie (dinsdag 1 november), omgaan met dementie (3 lezingen van af 17 januari) en van Flora tot Floriade (donderdag 3 november). Een aantal van deze lezingen wordt tevens gehou den in de Hoeksteen in Soesterberg. Programmaboekje Het programmaboekje van de VU be vat nadere en zeer uitgebreide informa tie, ook over prijzen, data en aanvangs tijdstippen. Het boekje is verkrijgbaar bij het kantoor van de VU (Kerkplein), bij het gemeentelijk INfocentrum/ VW (Steenhoffstraat), bij de vestigin gen van de openbare bibliotheek (Al- bert Cuyplaan, Willaertstraat en Dorpsplein), bij kantoorboekhandel Immerzeel (Van Weedestraat) en bij het gezondheidscentrum De Bundeling (Schoutenkampweg). Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht bij het kantoor van de VU aan het Kerkplein 1, tel. 22195, op maandag van 10.00 tot 12.30 uur en op donderdag van 10.00 tot 13.30 uur. In de periode 22 augustus t/m 10 sep tember is het kantoor extra geopend op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur en op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur. De inschrijving van cursisten sluit op 10 september. danscentrum geheel aangepast. Alles is opnieuw in de verf gezet en ook de stof fering etc. is totaal vernieuwd. "Wij zijn niet alleen trots op deze grootse veran deringen maar ook hebben wij grote waardering voor de wijze waarop de be heerders van zaal Credo ons bij deze in grijpende verbouwing terwille zijn ge weest," zeggen Frits en Karin. Natuur lijk zien zij het nieuwe dansseizoen vol vertrouwen tegemoet, daar het nu nog plezieriger toeven zal zijn in dit dans centrum. Op vrijdag 26 augustus en 2,9 en 16 september en op dinsdag 30 au gustus en 13 en 20 september houden Frits en Karin Gerla wederom inschrijf- avonden en wel van 19.00 tot 20.00 uur in het danscentrum aan de Julianalaan 19 te Soest. Iedereen welkom. Steenhoffstraat 13 ■Hjmmi 3764 BH Soest Y jeiefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Op zondag 21 augustus heeft het Soes ter Groot Gaesbeeker Gilde deelge nomen aan de Vrije Gildedag van de Kring Land van Cuijk, die georgani seerd door het Sint Barbaragilde uit Ravenstein. Onder niet al te beste weersomstandig heden speelde deze Gildedag zich af in dit stadje aan de Maas. In totaal 35 Bra bantse gilden, met name uit de Kring Land van Cuijk deden aan deze Gilde dag, die in het teken stond van de "Broederschap" mee. Het Groot Gaes beeker Gilde of Sint Aechten Schut tersgilde van Soest was aanwezig met zijn tamboer-, hoornblazer-, vendel- en schutterskorps, het Koningspaar en het Bestuur, een totale delegatie van zo'n 50 leden. Door het gilde werd deelgenomen aan de diverse schiet-, vendel-, tamboer- en hoornblazerwedstrijden. Bij deze wed strijden wist de groep hoornblazers van het gilde de eerste prijs te behalen met de uitvoering van de Irenewals, die af gelopen week ook bij de verschillende bejaarden- en dienstencentra ten geho re is gebracht. Het tamboerduo Arnold Hagen en André Roest wist evenals be gin van het jaar in Maashees een tweede prijs te winnen. De totale presentatie van het Soester gilde leverde een notering bij de tweede prijzen op. Onder de totale presentatie wordt gerekend de deelname* aan de optocht en de inbreng op de tentoon stelling. Dit weekend organiseert het gilde in Soest de Gildefeesten Soest 1988. Daarna zal op zaterdagmiddag 3 sep tember worden deelgenomen aan de Historische Optocht in het kader van de Keistadfeesten in Amersfoort en op zondag 11 september aan een Gildedag van Kring Kempenland in Aarle Rixtel. Het derde seizoen van danscentrum Frits en Karin Gerla in Soest staat voor de deur. Na een prima start in septem ber 1986 gaat het steeds beter met dit danscentrum. Er is duidelijk gebleken dat er in Soest en omgeving behoefte bestaat aan een danscentrum waar men niet alleen goed leert dansen maar waar bovendien grote waarde ge hecht wordt aan de sfeer. "Natuurlijk," zegt Frits, "komt men vaak in eerste instantie om de dansen op een goede manier onder de knie te krij gen, maar voor veel mensen is dat niet de enige drijfveer om op dansles te gaan. Het is voor velen een fijne avond uit, waar men mensen van eigen leeftijd ontmoet en op deze manier de sleur van alle dag doorbreekt." Met de zoge naamde 'oudere jongeren'-danslessen heeft danscentrum Gerla werkelijk in de roos geschoten. Veel jonge mensen van 20 tot plm. 35 jaar vielen tot voor een paar jaar geleden altijd tussen wal en schip. Wilden de vrijgezelle jongeren op dansles dan waren er slechts twee mogelijkheden. Ofwel men zocht zelf een partner waarmede men zich dan kon aanmelden voor een echtparen cur sus of men kon, alleen, mee dansen op de jeugdclubs, waarvan de gemiddelde leeftijd ligt op plm. 15 jaar. "Geen idea le toestand dus," aldus Karin. "Wij heb ben daar wat op gevonden en geven de ze jongeren gewoon de kans om op een fijne en informele manier met mensen van hun éigen leeftijd het dansen te le ren." Door de enorme groei die danscentrum Gerla in de eerste paar jaar reeds heeft doorgemaakt dreigde een en ander wel een beetje uit het jasje te groeien. Na twee jaar in gebouw Credo aan de Julia nalaan te Soest te hebben gedraaid werd het dan ook de hoogste tijd om deze ac commodatie aan de groei van het aantal leerlingen en tevens aan de eisen van comfort en sfeer aan te passen. "Dank zij de volledige inzet van alle betrokke nen is ons danscentrum derhalve in de afgelopen zomermaanden omgebouwd tot een schitterend danspaleis!" aldus een trotse Frits en Karin. "De dansvloer werd met 40 m2 uitgebreid, zodat onze leerlingen in het nieuwe dansseizoen nog beter uit de voeten kunnen. Verder is er een geheel nieuwe bar en disco theek gerealiseerd, hetgeen alleen maar bij kan dragen tot een nog sfeervoller entourage. Natuurlijk zijn ook de prak tische kanten niet uit het oog verloren, zodat wij in het nieuwe seizoen tevens de beschikking hebben over prachtige modern ingerichte toiletgroepen." Naast dit alles is het danscentrum ook voorzien van een prachtige spiegelwand over de breedte van de zaal zodat men zichzelf bezig kan zien en eventuele foutjes makkelijker zijn te corrigeren. Daarbij is ook de aankleding van het Welkom in Hotel, Café, Restaurantj Motel in Soest -kitit Het Bentinck Fonds start zaterdag 3 september met dp wekelijkse zwe- mochtend voor gehandicapten. Elke zaterdag kan men van 9.00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur terecht in het zwembad van Eemeroord in Baarn. De minder-validen, die niet over ei gen vervoer beschikken, kunnen kon- takt opnemen met mevrouw J. de Gooijer, Gemshoorn 76, tel. 14453 (bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 uur). Ouderenmiddag Tijdens het bezoek aan de verschillende bejaarden- en dienstencentra in Soest en Soesterberg blijkt er een grote be langstelling te bestaan voor de op maandagmiddag 29 augustus te hou den Ouderenmiddag in de feesttent. Vanaf de verschillende bejaarden- en dienstencentra zullen bussen rijden naar de feesttent en na afloop weer te rug. De bussen vertrekken tussen 13.20 en 13.40 uur vanaf Braamhage, Hons- bergen, Mariënburg, Molenschot en de Vijverhof, terwijl vanaf de Drie Eiken auto's zullen rijden. Opgave voor ver voer is gezien de beschikbare capaciteit van de bussen noodzakelijk. Telefoni sche opgave kan onder de nummers 15814 of 20573. Het programma Artiestenpalet, sa mengesteld door het bureau Victor Consulman omvat acordeonmuziek, operetteklanken, Weense Muziek, goochelen, komisch entertainment. Het programma wordt aan elkaar ge praat door Wim de Vos uit Purmerend. De toegang bedraagt f 7,50 per per soon. Hierin is o.m. begrepen het ver voer naar de feesttent, de consumpties en versnaperingen op deze middag en na afloop van het programma koffie met brood. Koningsbal Op zowel zaterdag- als zondagavond, resp. 27 en 28 augustus wordt een Ko- Aanstaande zaterdag, 27 augustus, or ganiseert de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg een "Open Dag" in het gebouw aan het Kerkplein 1 in Soest, van 10.00 tot 13.00 uur. Dan zijn alle belangstellenden voor het nieuwe cur susprogramma van de VU welkom om zich uitgebreid te laten informeren over het "aanbod" en kennis te maken met de docenten. Men kan ook van de gelegenheid gebruik maken om zich direct te laten inschrijven voor een cursus. Het nieuwe cursuspakket van de VU mag zeker gezien worden, al ontbreken de "oude" cursussen waarmee in de loop der jaren zoveel succes is behaald ook nu weer niet. Vanouds bekend zijn de talencursussen: Nederlands (alge meen, grammatica en literatuur), En gels, Frans Duits, Italiaans en Spaans. Van deze cursussen kunnen sommige ook overdag worden gevolgd. Daarnaast is er een uitgebreid scala cur sussen op de meest uiteenlopende ter reinen, zoals broodbakken, Chinese at 138 - 3768 HN Soest (033)617147* Telex 79479 nl In de openbare telefooncentrale van Soesterberg wordt op het ogenblik vol op gewerkt aan de vervanging van de huidige centrale. De verwachting is, dat de nieuwe computergestuurde, di gitale telefooncentrale eind december van dit jaar in gebruik kan worden ge nomen. Op dat moment zullen alle te lefoonabonnees met het netnummer 03463 via deze centrale hun lokale, in terlokale en internationale gesprekken kunnen afwikkelen. Naast vervanging van de huidige tele fooncentrale zal deze operatie ook een uitbreiding van de nummercapaciteit in Soesterberg opleveren. Daarvoor is het wel noodzakelijk, dat alle bestaande te lefoonnummers te zijner tijd worden uitgebreid met een vijf ervoor. Bij een dergelijk project doet PTT tele communicatie er alles aan om hinder voor de telefoongebruikers te vermij den. Diverse bijkomende voorzienin gen moeten daarom worden getroffen. Zo moet het probleem worden opge lost, dat het gebouw waar de bestaande telefooncentrale is gehuisvest geen ruimte meer biedt om aan de nieuwe centrale te kunnen werken. Om een ge deelte an het gebouw vrij te krijgen is gebruik gemaakt van een mobiele tele fooncentrale, die buiten staat opge steld. Inmiddels is een gedeelte van de tele foonnummers in Soesterberg overge gaan op deze mobiele centrale. Zo ont staat ruimte voor het installatiewerk. Voordat daaraan kan worden begon nen, moet eerst nog een bouwkundige aanpassing worden uitgevoerd en de klimaatbeheersing worden vernieuwd. Als de digitale telefooncentrale is geïn stalleerd en getest, heeft het voorberei dende werk tevens tot doel, dat de feite lijke overschakeling een kwestie van minuten is. PTT telecommunicatie gaat ervan uit, dat eind december 1988 de overschake ling met de nummerwijziging kan plaatsvinden. De abonnees in Soester berg krijgen daarover nog ruim tevoren op het huisadres een nader bericht. Digitalisering Het vervangen van de huidige elektro- mechanische, analoge telefooncentrale in Soesterberg door een computerge stuurde digitale centrale past in de digi talisering van het Nederlandse tele foonnet. Daaraan is de afgelopen jaren al hard gewerkt. In 1995 zullen alle elektromechanische centrales zijn ver vangen, en in 2005 is de hele infrastruc tuur digitaal. Digitalisering wordt niet alleen doorgevoerd vanwege de betere kwaliteit, maar vooral vanwege de uit breiding van de mogelijkheden op tele- communicatieterrein. installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel.(02155)13014-125 77

Soester Courant | 1988 | | pagina 11