&ctDAT De 'sportieve' kunst van Jim van Overbeek Irecorder 2995.- Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 14 Tentoonstelling in De Bundeling Volksdansen.... Niets voor mij? Braderie/rommelmarkt Stichting Stimulans Nieuwe cursussen Centrum Acupressuur Culturele zomermarkt in Baarn Bekijk en beluister 't nieuws bij Schoemaker o.m. D.A.T.-recorder, C.D.-video. Schoemaker heeft het al! Ruim veertig jaar is Schoemaker vertrouwd met beeld en geluid, ook met reparatie ervan! Als enige in verre omgeving repareert Schoemaker in zijn eigen technische dienst (ook video). Dus niet in dozen opsturen naar verre technische diensten, géén hoge „bemiddelings"kosten en lange wachttijden. Elk jaar wordt uw videocamera of -recorder gratis nagezien, inclusief het schoonmaken van koppen. Lees er het gratis service-certificaat op na! Kijk, vergelijk en kies bij Schoemaker. mm JVC VHS Camcorder SONY video 8 camcorder V 50 met service-certificaat 2995,- PANASONIC MC 10 camcorder met service-certificaat 3795,- Philips CD-video nu DEMONSTRATIE! van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Vanaf morgen drie dagen lang in C-drie Audities voor musical 'Rozenweelde' trekken veel belangstelling IVN-Eemland organiseert natuurgidsencursus Nog plaatsen vrij voor snelle beslissers '*jr De komende weken is in het medisch centrum "De Bundeling" het werk te zien van een sportieve kunstenaar: Jim van Overbeek. Voor de Soester illu strator vormt sport dé inspiratiebron. Spanning, concentratie, inzet en af zien. Emotionele waarden die juist bij sport fel naar boven komen en waarbij vreugde marginaal aan verdriet kan grenzen. Het vastleggen hiervan vraagt om een scherp oog en een ge voelige creatieve hand. Talenten die bij sportman Jim van Overbeek (hij fietst zelf wedstrijden als amateurwiel renner) sterk naar boven komen. Voor zijn vrije creaties wordt in de lage landen graag ruimte gemaakt. Naast ex posities in diverse galeries, was zijn werk het laatste halfjaar te bezien in het hoofdkantoor van de Nederlandse Dagbladunie te Rotterdam, Kasteel Ampsen te Lochem, tijdens de Twee- wieler RAI Amsterdam en de Neder landse Kampioenschappen Wielren nen te Rheden. Geen zoekplaatje Tegen Algemeen Dagblad-sportredac teur Arie van Driel heeft hij ooit ge zegd: „Ik ben gek van actie en snelheid. Als wielrenner ben ik dol op het wed- strijdgebeuren. Als kunstschilder wil ik dat op mijn papier terugzien. Er moet vaart in mijn werken zitten, met drei gende achtergronden, zodat het pu bliek meteen kan zien: boem, dat is een sporter in actie. Want als de mensen moeten gaan denken, tjee, wat zou dat voorstellen dan is het verkeerd. Dan is het allemaal te statisch geworden." Geen zoekplaatjes dus. Dat ondervond Philippe Crepel, ploegmanager van Tour-winnaar en wereldkampioen Ste- phen Roche. De Fransman zag Jim van Overbeek aan het werk op de Tweewie- "Ons volk van stoethaspels en linker voeten leert zo te blazen en te toeten." "Wij ijn geen volk van dansers en zan gers heb ik begrepen. Onzin! Ik weet nu beter." Aldus enkele ontboezemingen van een volksdansende meneer die zelf niet wist wat hij kon, voor hij eraan be gon- De groep "Radost" viert zijn 10-jarig bestaan. Een feit dat feestelijk gevierd wordt. Want volksdansen is beslist niet een bezigheid voor 65-plussers alleen! Er bestaat in ons land de Vereniging Landelijk Centrum Volksdans-kort weg L.C.V. - die vele activiteiten orga niseert en coördineert. Zo zijn er meer jarige kadercursussen voor adspirant dansleiders. Mensen die vanuit ver schillende invalshoeken komen maar die wel een behoorlijke achtergrond moeten hebben om aan de geschikt- heidseisen te voldoen. Verder zijn er over het hele land ver spreid cursussen in een rijke schakering van nationale dansen. Een vluchtige blik in het verenigingsblad levert al een hele rij op: Roemeense-Hongaarse- Tjechoslowaakse-Israëlische-Griekse- Ierse-Poolse-Spaanse-Macedonische- Engelse-American Square-Sacred dance-kinderdans, dat zijn er zo enkele. En daar houdt het niet mee op, want ook een cursus voor volksdansmuzi- kanten is natuurlijk nodig. Evenals ka derweekends met speciale items. Jaar lijks is er een tweedaags dansfestival "Doe-Dans" met internationale deel name, demonstraties, instructielessen van binnen- en buitenlandse danslei ders, kindervoorstellingen en instuiven. Een festijn waarvan de deelnemers na afloop alweer uitkijken naar "volgend jaar." De Nederlandse folkloristische dans groepen - vaak met een agrarische ach tergrond - gebruiken rustige muziek, maken kleine passen. Heel anders dan b.v. de Russische temperamentvolle dansen met veel beweging. De Israëli sche muziek was oorspronkelijk voor ondersteuning van het gebed (koning David danste voor de Ark uit!). De En gelse reidans heeft veel figuren, wat een grote concentratie en coördinatie van hoofd- en voetwerk vereist. Internationale dansen hebben ook vaak heel dwingende muziekjes: ze spreken aan, ze lokken ten dans. Denk aan de panfluit die ook heel comtemplatief, zelfs sacraal kan zijn. Kortomhoe meer je je in achtergronden verdiept, hoe meer interessante cultuurverschijnselen je tegen komt. Daarom is het ook zo leuk dat er een trend te bespeuren valt bij de lagere en middelbare scholen, waar in het kader van de creatieve uren ook ruimte wordt gegeven aan volks dans. Daarmee is het dan ineens in een ander licht geplaatst en vinden de jon gens het niet meer "gek" maar wordt het wat het is: een interessante les en nog leuk ook! Om kennis te maken kan men de maand september gratis mee dansen. Het nieuwe cursusjaar begint op maan dag 5 september en op donderdag 8 september, in de zaal an de Emmakerk, Regentesselaan. Inlichtingen: tel. 21227 (dansleiding Lea v.d. Eijnden) of 12986. Ier RAI '88 in Amsterdam. Hij nodigde de Soester artiest/coureur dan ook on middellijk uit z'n werk in Parijs te to nen. Crepel hield langdurig stil voor een tekening waarop een voortijlende wiel renner door de bocht komt aanzeilen. Voor dit schilderij blijkt de Franse prof Jean-Frangois Bernard te hebben 'ge poseerd' tijdens de individuele tijdrit naar de top van de Mont Ventoux in de laatste Ronde van Frankrijk. Van Overbeek tegen Arie van Driel: „Ik zag het op de televisie gebeuren. Potverdorie, wat ging die Bernard op de flanken van de Mont Ventoux te keer. Als een malloot, zeg maar, was die man bezig. Toen ik hem zo zag rijden wist ik het: die man neem ik." Perfectionist Jim van Overbeek vindt zichzelf een perfectionist. Hij is niet gauw tevreden. Wanneer hij na afloop van een wed strijd langzaam langs de lijn drentelt proeft hij het sfeertje en maakt hij een praatje. Hij zoekt naar inspiratie, naar het 'plaatje'. Ontdekt hij iets dat het uit werken waard is dan gaan er in zijn hoofd allemaal belletjes rinkelen. Dan is het: hebbes, weer een idee geboren. Van wielrennen tot voetballen. Van tennissen tot hardlopen. „Eenmaal thuis begin ik dan in de sta pels documentatie, waarin al mijn in drukken van bezoeken aan wedstrijden, sportreportages op de televisie en foto's zijn opgeslagen, te graven. Dan wil het nog wel eens een weekje of anderhalf duren eer ik de eerste potloodlijn op pa pier heb gezet. Maar zodra ik weet wat ik wil schilderen, dan staat het er wel snel op." Jim van Overbeek werkt veelvuldig in opdracht voor het bedrijfsleven (fir ma's als Spa, Raleigh, Sachs en Aegon) reklamebureau's en sportorganisaties. Vele ingelijste prenten vonden hun weg naar showrooms of sierden de omsla gen van boeken en catalogi. SPULLEN HULP SOEST Veldweg 6A openingstijden: vrijdag 13.00-15.00 uur zaterdag 11.00-14.00 uur De Stichting Stimulans heeft van burge meester en wethouders toestemming gekregen om op zaterdag 1 oktober tus sen 10.00 en 21.00 uur een braderie en rommelmarkt te organiseren op het ter rein van de Stichting aan de Birkstraat 131. In september start het Centrum voor Acupressuur (Hester Mellema) aan de Ossendamweg 33 in Soest weer met een aantal cursussen: 1. Touch for health; 2. Voetreflexzonemassage; 3. Metamorfosemassage. Inlichtingen: Hester Mellema, tel. 18137. Op zaterdag 27 augustus, van 10.00 - 17.00 uur, wordt in de Pekingtuin in Baarn weer een "culturele zomer markt" georganiseerd, die bestaat uit een kunstmarkt en een aktiviteiten- markt. Op de kunstmarkt zijn te zien en te koop: zelf vervaardigde produkten zo als schilderijen in olieverf en aquarel, gouache en airbrush, japanse inktschil- deringen en oude beschilderde voor werpen; keramiek en potloodtekenin gen; bloemcollages, waskaarsen, (wens)kaarten, etc. Op de aktiviteitenmarkt worden de be zoekers via stands geïnformeerd over de verschillende aktiviteiten, welke zoal in Baarn woren georganiseerd. Verder verzorgt Marion Wardenaar van 11.00 -13.00 uur een gezellig feest voor de kinderen. Er is poppenkasttheater, er wordt een mini-zeskamp georgani seerd en er wordt getoverd! Voor de kinderen een echt "meedoen"-pro gramma. Verschillende deelnemers aan de kunstmarkt ziet men ook aan het werk. Er worden bijouterieën geëmailleerd en stenen geslepen. Een spinster is er aan het werk en een deelnemer, die de knip kunst in papier machtig is. Naar hartelust kunnen kinderen zich, ook weer de gehele dag, door een clown laten schminken. Tussen 14.00 en 14.30 uur treedt Eem- jazz aan om anderhalf uur lang de be zoekers aan de Zomermarkt op jazzmu ziek te onthalen. FIRATO 1988 bekukb,7 Schoenaker 26aug.-4sept. Amsterdam I met service-certificaat 3495,- ONBEKEND MERK VHS videorecorder0-7I/,- SAMSUNC 7Qq VHS videorecorder/-7-/,- SHARP VCA 100 videorecorder QQQ met service-certificaat Ö-7-7," AKAI VS 22 videorecorder QQQ met service-certificaat Ï7./0,- PHILIPS VHS videorecorder QQQ met service-certificaat Ï7-/Ö,- JVC VHS HiFi HR 530 E TQQQ met service-certificaat Z-7-/Ö," SONY VHS videorecorder 10QQ met service-certificaat IZ.7Ö,- B&O VHS HiFi videorecorder ^rrn met service-certificaatJJJU," SCllOCIII Vanaf morgen staat het cultureel crea tief centrum C-drie in Soest drie dagen lang in het teken van een nieuwe Ne derlandse musical, die waarschijnlijk begin volgend jaar in première gaat. De musical heet "Rozenweelde" en dat staat voor een ziekenhuis, waar van alles gebeurt en waar zowel de patiën ten als de medewerkers volop gecon fronteerd worden met de ziekenhuis problemen van deze tijd, waarbij uiter aard vooral de bezuinigingen een rol spelen. De musical is dus opgebouwd rondom een actueel thema, wat allerlei ruimte biedt voor een "eigentijds" spektakel. Het stuk is geschreven door Bora Lens- ky, script-editor van de AVRO-televi- sie. Zij deed dat in opdracht van de stichting Conamus, de instantie die zich vooral inzet voor de promotie van Ne derlandstalige muziek. Er zijn niet veel oorspronkelijk Neder landse musicals geschreven, met uit zondering van de bekende en door gaans zeer populaire stukken van Annie M.G. Schmidt en Jos Brink. Deze musi cal is in de eerste plaats opgezet om te gebruiken in het amateur-toneel, dat zich tot dusver meestal moet behelpen met vertaalde buitenlandse musicals. Het project loopt overigen» al enige ja- f> ren. De muziek werd geschreven door Erik Jan Harmsen en het geheel staat onder de regie van Gert Willems, die ook de audities zal leiden die morgen avond, vrijdagavond en zaterdag (25, 26 en 27 augustus) in C-drie worden ge houden. Het cultureel centrum werkt in dit verband samen met de stichting Co namus en de Stichting Nederlandse Ko renfederatie. Productieleider is Henk Lokman, die tijdens de ziekte van Ernst Dienaar het directeurschap van C-drie heeft waargenomen en zo de kontakten legde, die voor C-drie "een uitdaging en een kans" vormen, aldus Irma Kramer, cultureel coördinator van het centrum, die de aanmeldingen voor de audities registreert. "Rozenweelde" wordt een vrij grote produktie, speciaal voor het amateur toneel. Het geheel is met een flink aan tal grote rollen erg aantrekkelijk voor amateur-spelers. De acteurs krijgen bij na allemaal een solonummer. De zie- kenhuis-lokatie zorgt ervoor dat som mige groepen spelers naar believen kunnen worden uitgebreid of inge krompen. Ook mannen Al eerder zijn oproepen uitgegaan naar belangstellenden in Soest en omgeving, die eventueel een rol zouden willen spe len in de uitvoering van "Rozenweel de". Inmiddels hebben zich zo'n twintig spelers en speelsters aangemeld voor de audities, die per persoon ongeveer een half uur zullen duren. Tot dusver heb ben vooral vrouwen van hur interesse voor een rol blijk gegeven, maar er zijn natuurlijk ook mannen nodig. De mees te rollen zijn geschreven voor mensen in de leeftijd van 18 tot 50 jaar, al gelden deze leeftijdsgrenzen meer als richtlijn dan als beperking. In een ziekenhuis zijn immers mensen van allerlei leeftijd te vinden. Volgens Irma Kramer is er ook nu nog gelegenheid zich aan te melden voor een auditie. Men hoeft zich er niet op voor te bereiden. Regisseur Gert Wil lems trekt voor een auditie ongeveer dertig minuten uit, waarin de adspirant- acteur of -actrice wat laat voorlezen, zingen, praten of dansen. "Het gaat al lemaal op een ontspannen manier," al dus Irma Kramer. "Hoge eisen worden er niet gesteld. Willems bekijkt of ie mand überhaupt geschikt is voor een rol, en zo ja, welke dan." Na de audities bepaalt de regisseur wie worden uitverkoren voor een van de 24 echte rollen (daarnaast zijn er ook mo gelijkheden in het koor of het ballet). Daarna zal er vrij intensief gerepeteerd moeten worden voor de try-outs, die op 9 en 10 december ook weer in C-drie worden gehouden. De gekozen spelers moeten rekenen op minimaal een repe titie-avond per week, waarvan het tijd stip in onderling overleg wordt vastge steld. De cursus start op donderdagavond 15 september en leidt op voor het officiële natuurgidsendiploma. De cursus is be doeld voor natuurliefhebbers, die na af ronding van de cursus aktief bezig wil len zijn in het I.V.V. Een geheel nieuwe opzet van de cursus garandeert een intessant geheel met af wisseling. De cursus sluit aan de jaarcy clus in de natuur en zal daardoor ruim 1 jaar gaan duren. Voor een cursusprijs van f 125,- krijgt men plm. 30 lesavonden met specialis ten-gastdocenten, diverse excursies en een gedegen opleiding in het gidsen van groepenmensen door de natuurgebie den van Eemland. Het is een unieke kans om de natuur in eigen omgeving goed te leren kennen, maar het is wel de bedoeling men de op gedane kennis gebruikt door zich aktief in te zetten binnen een van de IVN- werkgroepen. 8eïnteresseerden ligt een uitge- breide folder met informatie klaar. "eL,G<Tle van Wandelen, tel. 13519, ot 1 heo Kersten, tel. 10298. Ff ■üÉüürt

Soester Courant | 1988 | | pagina 14