U: DE Gerard v.d. Schepop: 'The Beatles? Laat mij er buiten...' Wat te doen als uw kind bang is? uitgave nieuwe boeken Soest 50 jaar geleden 25 Augustus 1938 3INA16 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 l'1 UUR UR Soester kerkmusicus viert 40-jarig jubileum Poppenbeurs in Hoogland Gereedschap gestolen Snelle brommer Gordel-controle SOESTER COURANT LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven Autoradio gestolen LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven I Zondag 4 september a.s. viert Gerard v.d. Schepop (61) zijn 40-jarig jubi leum als dirigent-organist. Dit ge denkwaardige gebeuren wordt in her innering gebracht met een plechtige Eucharistie-viering in de parochie kerk van de H.H. Petrus en Paulus, Kerkplein, aanvang 11.30 uur. Aan sluitend op de kerkelijke viering zal in het kerkgebouw door de parochie-ge meenschap de jubilerende kerkmusi cus een receptie worden aangeboden. Veertig jaar kerkmusicus. Dienstjaren ingevuld tussen 1948 en 1988. Over hoe 't was en hoe 't is handelt dit ver haal. Uit het Rijke Roomsche Leven Gerard v.d. Schepop is van de jaargang 1927. Geboren in het Veluwse Vaas- sen. Opgegroeid in een enclave met R.K.-signatuur, die was ingesloten door grote groepen principieel ander- denkende christenen. Hoe groot de ver schillen in de geloofsbelevenis ook wa ren, de Veluwse christengemeenschap pen hadden één toonsoort met elkaar gemeen: als de klokken riepen ging men, zij 't via uiteenlopende wegen, ter kerke. De R.K.-kerk waarvan het gezin v.d. Schepop zeer bewust deel uitmaakte was er een van geuren en kleuren ab solute zekerheden waaraan door pas toors, kapelaans, leerkrachten en leken niet kon worden gefiguurzaagd. Zitten en opstaan, de vrouwen links, de man nen rechts. Ze keken tegen een altaar aan dat alleen de priester scheen toe te behoren. Kerk ook van rangen en stan den. Altaar en preekstoel, knielbanken voor rijken, middenstanders en armen. Rouwen en trouwen, het klassesysteem bepaalde het aantal priesters, kaarsen en bloemen. De "beminde gelovigen," en degenen die in Gods Huis voorgin gen, voor de begeleiding zorgden, de den er niet moeilijk over. Binnen de kerk was alles herkenbaar, veilig en vertrouwd. Wat kon een ka tholiek, rijk of arm, zich met het oog op het hiernamaals nog meer wensen? Als je er maar kwam, daar ging het om. Dat de R.K.-kerk daarbij bemiddelde, doorgang verleende, was de zekerheid van alle parochianen. Met kerkmuziek door het leven In het gezin waar Gerard v.d. Schepop met twee broers en twee zusjes opgroei de, werd muziek zo ongeveer met de paplepel ingegeven. Vader, huisschil der en drogist van beroep, beroerde thuis de toetsen van het harmonium en de piano, bespeelde het kerkorgel. Ho norarium vijftig gulden per jaar, een malig per jaar uit te betalen door de penningmeester van het kerkbestuur. Kerkmusicus voor een borrel en siga- rencentje, maar daarvoor wel ieder weekend beschikbaar en eveneensmu-- zikaal aanwezig tijdens dé invulling vhn de vele grote en kleine kerkelijke ge beurtenissen. Zijn drie jongens leden van het parochiële jongenskoor, later doorstromend naar de bassen en teno ren van het mannenkoor. Gerard deed er nog "een schepje op." In korte broek, met te kleine pootjes om de pedalen te vangen, bracht hij als doe 't zeiver vele vrije uurtjes door op de or- gelbank. "Zo is het gekomen," bericht hij ons in zijn muziek uitstralende huis aan de Hellingweg. "Aanvankelijk leek 't erop dat ik aan een viool zou blijven kleven, ik heb nog les gehad van me vrouw v.d. Horst die nog altijd leeft en woont in Soesterberg, maar de wijze ouders die ik had zagen daar geèn be staan voor mij inzitten." Wie de smaak van noten goed te pak ken heeft laat zich niet in een andere richting sturen. Dat zag ook de Vaas- sense dorpspastoor Haagen, die er voor zorgde dat Gerard in 1945 kon worden geplaatst als leerling aan de Kerk Mu ziekschool te Utrecht. Een muzikaal Aards Paradijs. Drie jaar keihard stu deren in klasjes van vijf leerlingen. Kij ken, luisteren en in je opnemen wat grootheden als prof. Hendrik Andries- sen, Herman Strategier, Wouter Paap en Albert de Klerk probeerden over te brengen. In 1948 begon het uitpakken van zijn muzikale bagage. De legendarische Mgr. A.G. Smit, zelf een groot kenner en liefhebber van kerkmuziek, be noemde Gerard v.d. Schepop tot diri gent-organist in zijn parochie-kerk te Soestdijk. Salaris f 80,— per maand, ex clusief rouwen en trouwen, inkomsten die afhankelijk waren van de financiële bijdragen die nabestaanden, dan wel ouders van de bruid, aan het gebeuren wensten te besteden. De kennismaking duurde vijfjaar. Een periode waarin de toen nog jonge kerkmusicus aan het conservatorium te Utrecht het staatsdi- ploma piano behaalde en afstudeerde in het vak schoolmuziek. De zestiger jaren Je bent jong en je wilt wat, is ook van toepassing op een kermusicus. Trou wen dus, uitdagingen zoeken, verder cn hogerop komen. Gerard en zijn toever laat Riet, trouwden kregen kinderen en vestigden zich in 1965 in Arnhem. Ge lukkige jaren in een even volk- als kin derrijke buurt. Als dirigent-organist van een aan de H. Jozef toegewijde pa- rothie-kerk. Daarin een robuust, fraai klinkend orgel, kinderen uit voorraad leverbaar voor een jongenskoor, sonore bassen en tenoren, bereid zich 52 zon dagen in het jaar te laten horen. Buiten de kerkmuren vele uren vullen met het op kinderen overbrengen van de schoonheid der muziek. Het begin van de zestiger jaren en het vervolg er op. Wat vroeger binnen een kerk herkenbaar was vervaagde, het vertrouwde kreeg een vrijblijvend ka rakter, achter geloofszekerheden wer den vraagtekens geplaatst. Ook in de grote stad Arnhem werd aan dit alles geknaagd. "De veranderde situatie, leegloop van de kerk, verdwijnen van scholen, en het feit dat de huisvesting te klein werd deed ons besluiten naar Soest terug te keren en in te gaan op de aanbieding di rigent-organist te worden in de Petrus eft P&uluskerk," luidt v.d. Schepop's toelichting. "Banden met Soest waren er trouwens nog voldoende. Sinds 1953 dirigeer ik er, met enkele onderbrekin gen, het mannenkoor Apollo." Bij Apollo is het niet gebleven. Drie be jaardenkoren staan onder zijn directie (Braamhage, Molenschol en De Vijver hof), het zangkoor De Lofstem uit Den Dolder maakt sinds vele jaren van zijn artistieke kwaliteiten gebruik en dan is er in eigen huis, Petrus en Paulus, een kinderkoor, een mannenkoor en een Op vrijdag 26 augustus a.s. organise ren Cécile van Dongen uit Hoogland en Roeline Hoogeveen uit Amersfoort hun jaarlijkse poppenbeurs in gebouw Concordia' in Hoogland. Roeline Hoogeveen geeft sinds januari van dit jaar les in haarwoonhuis "Bol- lenburgh, 't Huis van Oldenbarveld, [Huurhuizen 19 in Amersfoort onder naam Atelier Poupée. Atelier "Poupée" kan worden gerekend tot één van de grootste poppenateliers van Nederland en is als één van de eer sten begonnen met het geven van lessen in het maken van replica's van antieke poppen het organiseren van poppen- beurzen. Cécile van Dongen heeft zich toegelegd op handgevormde poppen en geeft te vens naailessen van poppenkleding, Zij heeft haar atelier in Hoogland. Het zal een echte poppenbeurs worden voor de liefhebber met een grote varia tie aan deelnemers zoals b.v. antiek, kant en band, patronen, boeken, kle derdrachtmaterialen. Speciale aan dacht zullen de poppenhuisminiaturen krijgen. Het Miniaturenhuis dat op het zelfde adres als Atelier "Poupée" ge vestigd is zal aanwezig zijn met een nieuwe kollektie miniatuurpoppen voor poppenhuizen in de schaal 1:12. Nieuw voor Nederland zullen de porse leinen elfjes zijn eveneens op schaal 1:12. Voor het nieuwe seizoen kan worden ingeschreven op diverse lessen. Om 15.00 uur is er een diapresentatie door Trees Beertema over poppen en pop penhuizen. Op vrijdag 26 augustus van 13.30 - 20.30 uur kan er weer worden genoten. De beurs is ook toegankelijk voor inva liden. De toegang is f 3,- per persoon, kinderen tot 5 jaar gratis. De meeste kinderangsten zijn niet al leen echt, ze zijn ook een onderdeel van hun ontwikkeling. Kinderen moe ten weten dat ze best bang mogen zijn en dat ze over die angstgevoelens heen kunnen komen. Ouders vinden het vaak ellendig dat hun kind bang is, of ze denken dat er iets 'mis' is met een angstig kind. "Omdat hun zelfbeeld als ouder daardoor be dreigd wordt, weigeren veel moeders en vaders gewoon toe te geven dat de angst echt is," aldus de Amerikaanse kinder therapeute Isabelle Fox. In zijn vroegste jeugd ontwikkelt een kind reeds de angst om aan zijn lot te worden overgelaten. Tussen het eerste en tweede levensjaar heeft een kind nog niet geleerd dat iemand die buiten het gezichtsveld verdwijnt nog steeds be staat en terugkomt. Een tijdelijke afwe zigheid van de vaste verzorger kan dan grote spanningen veroorzaken. 1 ussen hun iweeue en üerue jaar zijn kinderen vaak bang voor het donker en kunnen ze al van streek raken bij de ge dachte dat ze zich zullen bezeren. Te gen de tijd dat ze naar school gaan, zijn kinderen meestal bevreesd voor de dood van hun vader of moeder, blind worden of hebben angst dat ze achterop raken op school. Het Beste van augustus bevat een aantal suggesties van deskundigen om deze angsten te overwinnen: Reageer niet op angsten van het kind door het te straffen of belachelijk te maken. Dwing een kind niet zijn angst te ont kennen of te verbergen. Geef een positief voorbeeld door de vooruitzichten waar een kind met angst tegenop ziet met vertrouwen te gemoet te treden. Bereid een kind voor op elke belang rijke verandering die zijn leven zal beïnvloeden. gemengd koor dat Soli Deo Gloria na drukkelijk als doelstelling heeft. Niet verwonderlijk dus dat enige jaren gele den de huisarts nadrukkelijk adviseerde gas terug te nemen en het muziekon derwijs op een aantal R.K.-scholen en L.T.S. in te leveren. De vraag of deze beslissing pijn heeft gekost wordt ontkennend beantwoord. Onze verbazing lokt een reactie uit. "Muziekonderwijs geven aan kinderen is voor mij altijd iets anders geweest dan het inpompen van bekende deuntjes. Toen de pop en de disco nog niet waren uitgevonden was daar ruimte en be langstelling voor. Tegenwoordig is dat allemaal anders. Ik voelde mij er te oud worden. Er was geen klankbord, geen weerklank. Met hetgeen ervoor in de plaats moest ko men heb ik geen affiniteit." Generatie verschillen Tussen 1948 en 1988 is er ook in litur gie en kerkmuziek binnen de katholieke kerk veel veranderd. Gerard v.d. Sche pop daarover: "Gelukkig ben ik er niet mee, ook al zijn er positieve zaken uit voortgekomen. Voor ouderen is de te genwoordige liturgie echter onherken baar. Het is een treurig stemmend gege ven dat het zingen van Gregoriaans slechts met moeite in stand wordt ge houden. We laten een geestelijke en muzikale erfenis doodbloeden. Om de herkenbaarheid zijn er Nederlandse ge zangen voor in de plaats gekomen. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat mede daardoor een breuk is ontstaan in wat kerkgangers vroeger en vandaag aan sfeer tijdens de kerkdiensten proefden. Het is toch geen toeval dat met hoogtij dagen, wanneer die sfeer wel aanwezig is, de kerk te klein is, terwijl je op de 13e zondag na Pinksteren en nog vele ande re zondagen de kerkgangers kunt tel len. Alleen in een kerk komen om er sfeer te proeven, de mystiek te onder gaan is natuurlijk geen toppunt van ge loof. Een herkenbaarheid van muziek en mystiek (dan is het al geen mystiek meer) weglaten, doen vervagen, is het andere uiterste. Voor mij mag een jon gerenkoor het Onze Vader zingen zoals de Beatles het brengen, maar laat mij er buiten." Gerard v.d. Schepop behoort, wat kerkmusici betreft, tot een uitstervend ras. Als 't hem wat gezondheid betreft gegeven is in het harnas te sterven be hoort de maandelijkse invoering van de zondagse Vespers tot een van zijn be scheiden wensen. Niet om daarmee er kenning voor zichzelf of belangstelling voor een stokpaardje te kweken. Psalm 147: "Wij moeten Gods Naam bezin gen, wij maken muziek voor Hem," is vanuit zijn innerlijk de opdracht waar aan hij als een van de oude getrouwen een leven lang gestalte tracht te geven. De R.K.-kerkgemeenschap in Soest zou zonder deze unieke kerkmusicus een weduwe zijn. Jan Leijendekker. Een bewoner van de Spinet meldde de politie in het weekeinde de diefstal van een hoeveelheid gereedschap ter waar de van 47 gulden. Verdwenen waren een knip-, een punt-, een nijp- en een combinatietang. Despullen waren weg genomen uit een niet afgesloten schuur tje. Op de Steenhoffstraat hield de politie vorige week een 16-jarige bromfietser uit Hilversum aan, die zich wat al te snel over het fietspad spoedde. De bromfiets bleek te zijn opgevoerd en werd voor een technisch onderzoek in beslag ge nomen. De Hilversummer kreeg een proces-verbaal. De politie hield vorige week op de Van Weerden Poelmanweg weer een con trole op het gebruik van de autogordels. Opnieuw bleek een aantal automobilis ten van mening te zijn het wel zonder deze beschermende maatregelen te kunnen stellen. De politie maakte elf maal een proces-verbaal op. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. 1(1) Milan Kundera De ondraaglijke lichtheid van het bestaan35,50 2. 2) Gabriel Garcia Marquez Liefde in tijden van cholera22,90 3. 4) Robert Ludlum De Icarusintrige 29,50 4. 3) Adriaan van Dis Casablanca 12,90 5. 6) Stephen King De gloed 32,90 6. 9) Isaac Bashevis Singer De magiër van Lublin 15,— 7. 7) W. F. Hermans DinkyToys 14,90 8. 5) Raymond v. d. Boogaard Moskou aan zee 32,50 9. Marilyn French Ruimte voor vrouwen15,— 10. RoaldDahl Boekhandelaar en de chirurg 16,90 Winketcentrum "Hartje-Zuid" - Tet. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Sportlijn, golf en tennis Auteurs: Bertold Palthe en Henk Groot Uitgever: Van Holkema Waren- dorf Wie serieus belangstelling heeft zich met golf en/of tennis bezig te gaan hou den, of er reeds een start mee heeft ge maakt, kan uit deze boekjes veel opste ken. Voor beginners een handzaam, qua informatie zeer compleet en boven dien betaalbaar boekje. Korte inleidin gen over het ontstaan van beide spor ten, alles over sportartikelen die nood zakelijk zijn, aandacht voor spelregels en practische informatie met illustraties over techniek en tactiek in beide spor ten, vormen een degelijke basis voor een kennismaking met de twee snelst groeiende sporten in ons land. Een cirkel van Bloemen Auteur: Leni Sari Uitge ver: Westfriesland Een heldere, pretentieloze roman afge stemd op een publiek' dat voorkeur heeft voor spanning in combinatie met romantiek. Leni Saris, in 1987 genomi neerd voor de publieksprijs '87, heeft haar vele romans daarop afgestemd. In "Een cirkel van bloemen" het verhaal van een jonge vrouw die uitvliegt voor een nogal wisselende carrière. Het thuisfront, de oom en tante die haar op voeding hebben verzorgd, blijft haar bezighhouden en dient zich nadrukke lijk aan als blijkt dat de vader van haar geliefde het is geweest die een aanslag op haar oom Jelmer gepleegd heeft. In een nogal chaotische ontknoping wor den de verwikkelingen op een rijtje ge zet en is de uitkomst dat twee jeugdige geliefden lang en gelukkig zullen leven. Kleed Bunnie aan speel met Bunnie Auteurs: H. Ziefert, L. Campbell Ernst Uitgever: De Boekerij/Van Goor Twee stevige voorleesboeken voor gro te peuters en kleuters. Boeken die dankzij kleurrijke plaatjes een lust zijn voor het oog en de kleintjes zeer zeker zullen aanspreken. Temeer ook omdat de boeken niet alleen maar bedoeld zijn om voor te lezen. Een steeds weer opnieuw te gebruiken stickervel, dat bij geleverd wordt zorgt voor een edukatieve ondersteuning van het verhaal. Aan de hand van in het ver haal genoemde opdrachten kan de kleuter Bunnie het konijn van kleding of speelgoed voorzien. De teksten zijn eenvoudig, zodat een beginnende lezer ook nog plezier aan het boek kan beleven. Om de prijs hoeft u het niet te laten. Eindspurt Auteur: Mien van 't Sant Uitgever: "Westfriesland" Ontelbaar zijn de boeken die Mien van 't Sant in de afgelopen jaren heeft ge schreven. De meest uitgeleende auteur in Nederland luidt de vermelding op de flap van deze roman. Een juiste consta tering bleek bij navraag. Begrijpelijk overigens deze aandacht. In al haar fa milieromans bedient de schrijfster zich van een taalgebruik dat nergens grof, laat staan smakeloos is. De onderwer pen die worden ingevoerd zijn herken baar en spelen niet zelden in op de trend van bepaalde ontwikkelingen. "Eind spurt" is er een voorbeeld van. Ge schreven en eerder uitgebracht in een periode dat de schrijfster minder be kendheid genoot. "Om aan de vegetel- heid te ontrukken", luidt de verklaring voor deze herdruk. Een uitstekende ge dachte. De terugkeer na Indische kampjaren, de problematiek rond een nieuwe start in Nederland, geld en lief de staan in deze boeiende roman cen traal. Aanbevolen voor wie het heeft meegemaakt, verhelderend voor dege nen aan wie het voorbij ging. Boekenpest Auteur: Boudewijn Büch Uitgever: De Arbeiderspers Je moet Büch heten om op het idee te komen en er over te schrijven. "Boe kenpest" behoort op het moment dat dez recensie verschijnt niet meer tot de nieuwelingen. Te danken aan Boude wijn Büch zelf, die in dit informatieve boek geen mogelijkheid ongebruik Iaat de lezer op een wisselend treurige en amusante wijze op de betrekkelijkheid van boeken, de houdbaarheid weltever staan, te wijzen. Büch's "Boekenpest" staat, een halfjaar oud, nog niet verpul verd in de boekenkast. Evenmin de lec tuur, verschenen in de 19e eeuw, die wij huisvesten. In tegenstelling tot onze er varing heeft Büch's bezit er wel onder te lijden gehad. Büch roept doembeelden op die de lezer en bezitter van boeken niet voor mogelijk zal houden. Zijn slordige conclusie dat je tegenwoordig betere overlevingskansen hebt als zee hondje dan als boek is intussen achter haald. "Boekenpest", Boudewijn Büch in de rol van aanzegger. U en uw boe ken zijn gewaarschuwd, al nemen wij het met een pond zout. Desondanks smaakt het toch. Onfatsoenlijke herinnerin- gen Auteur: Wim Kayzer Uitgever: Veen Wim Kayzer, bekend van, destijds Va- ra-radio, vandaag VPRO-televisie, heeft met "Onfatsoenlijke herinnerin gen" een hoogst opmerkelijk boek ge schreven. Eerder is er sprake van een geschreven Ronau-documentaire waarin een reis in het na-oorlogse West-Duitsland centraal staat. Versla gen van ontmoetingen met oorlogs slachtoffers en hun in leven zijnde beu len. De lezer ondergaat in deze aangrij pende verslaggeving het machteloze gevoel van de auteur die er veel, soms te veel (begrijpelijk overigens) woorden voor nodig heeft om het onzegbaar on waarschijnlijke over te brengen. De au teur komt op mij over als een schrijver die de intentie heeft de lezer deelgenoot te maken van verdriet, reddeloosheid en uitzichtloosheid die mensen anno 1988 in hun dagelijks bestaan nog steeds ondergaan. Zal de 2e Wereld oorlog dan nooit ophouden te bestaan? Omgaan met dromen Auteur: H. Diecmann Uitgever: Lemniscaat Een niet alledaags boek over een alle daags onderwerp: dromen. Jong of vol wassen, ieder mensenkind heeft er inci denteel of regelmatig mee te maken. Over het algemeen wordt aan de moge lijke betekenis van dromen weinig of geen waarde toegekend. We nemen ze, voor zover ze ons na het ontwaken nog voor de geest staan, voor kennisgeving aan en gaan over tot de orde van de dag. De auteur van dit boek, voorzitter van de Duitse vereniging voor analystische psychologie, reikt in "Omgaan met dro men" mogelijkheden aan de belevings wereld van dromen serieus te nemen, vast te houden en er het innerlijk leven mee te verrijken. Een poging om fanta sie en werkelijkheid met elkaar te ver strengelen, of wetenschappelijk pio nierswerk op nog onontgonnen terrein? De lezer zal daarop het antwoord die nen te geven. Los van de uitkomst luidt de conclusie dat we hier met een inte ressant onderwrp te maken hebben waarvoor een toenemende belangstel ling bestaat. Verzamelde Nederlandse Wetgeving Redactie: Prof.Mr. J.M. van Dunné Uitgever: Koninklijke Vermande BV. Elke Nederlander dient de wet te ken nen. Maar al te vaak blijkt dit gevleugel de gezegde een lege leuze te zijn. Met een steeds mondiger wordende bevol king, is de roep om een handzame goedkope editie van de belangrijkste en meest gebruikte Nederlandse wetten in ons landje steeds groter geworden. Uit geverij Vermande heeft deze roep ge hoord. "Nederlandse Wetgeving" is in middels aan zijn vierde geactualiseerde druk toe. Hieruit blijken twee dingen: er is een grote vraag naar de in deze vorm gegoten wetboeken, en de wets wijzigingen worden aangevuld in een rap tempo. Dat de "Nederlandse Wet geving" met recht geactualiseerd mag worden genoemd, blijkt onder andere uit het feit dat het nieuwe bewijsrecht is opgenomen in de 4e druk. Tevens blijkt de doelgroep die de makers/samenstel lers beogen te bereiken ook daadwer kelijk voordeel te hebben van deze uit gave. Studenten hebben er een prak tisch mee te nemen complete editie aan en, dit zal menig student interesseren, een zeer uitgebreid alfabetisch register (geheel deel 4), maakt deel uit van van dit werk. Daar annotaties bij wetteksten zelden zijn toegestaan bij examens, geeft dit register het best denkbare ezelbsruggetje. De andere doelgroep: beroepsmatige gebruikers. Het feit dat in deel 2 zowel Strafvordering als Rechtsvordering zijn opgenomen, veel gebruikte wetteksten door bijv. advoca ten, maakt dat deze editie als eenvoudig en bij- de- de hand mag worden beti teld. Natuurlijk zal één vraag m.b.t. een uitgave als deze moeten worden beant woord: Is een losbandige uitgave niet te prefereren? Een aspect is duidelijk: Een abonnement op de zgn. supple menten is een kostbaar gebeuren. Te vens zijn deze uitgaven hopeloos on handig en te vaak worden de supple menten niet of te laat ingevoerd. Om de één of twee jaar vervangen van (één of meer)delen van "Nederlandse Wetge ving" zal, wat het kostenaspect betreft, zeker niet zwaarder op het budget drukken. Daarbij komt: eindelijk heeft men de wetgeving praktisch bij de hand. Heler aangehouden De Hilversumse politie heeft vorige week een 64-jarige inwoner van Soest aangehouden op verdenking van he ling. De man bleek gestolen gereed schap te hebben verhandeld. Een onbekend gebleven bezoeker van een autoshowroom aan de Kostverlo- renweg heeft daar vorige week een au toradio kunnen wegnemen. De diefstal werd doorgegeven aan de politie. Keerzijde van een liefde Auteur: Karin Peters Uitgever: "Westfriesland" Een volkse roman, maar dan wel een met alles er op en er aan. Het verhaal handelt over een episode uit het leven van drie vrouwen en de man die zoveel invloed op hun leven heeft. Drama en romantiek zijn in deze familieroman de hoofdbestanddelen. De vrouwelijke auteur Karin Peters weet ze uitstekend te doceren. In een prettig leesbare stijl kent "Keerzijde van een liefde" een plot die, bij wijze van uitzondering in dit genre boeken, nu eens niet voorspel baar is. Een dag van schaamte Auteur: Bob Mendes Uitgever: Manteau Een misdaadroman door de auteur op gedragen aan de slachtoffers van het beruchte Heizeldrama. Op dit laatste, en de vernietigende brand op de tribune van de Engelse voetbalklub Bradford City, is een ongewone gegeven geba seerd. De auteur veegt zo ongeveer alles wat met de moderne misdaad te maken heeft bij elkaar, saust het met een stevi ge dosis geweld en een snulje roman tiek. Treurig genoeg is de basis van deze misdaadroman allerminst onwaar schijnlijk. Een knap opgebouwde ro man waar fiction en non fiction op vele pagina's, zonder dat de karakters zijn ontleend aan bestaande personen, op lugubere wijze hand-in-hand gaan. J.Lr. 1.( 1) Stephen Hawking Het heelal29,90 2. 2) Red. Ben de Graaf De triomftocht van oranje, EK '88 24,90 3. 4) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 4. 5) Jos Brink Bouwen met puin19,90 5. 3) Bart Vos Hymalaya dagboek29,50 6. Nederland MuseumJand 9,95 7. 9) Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd 27,50 8. 7) Robert Hughes De fatale kust55,— 9. 6) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 10. Dambmann Met Edmund Hillary door de Hymalaya39,90 Winkaloentrvm "Hwtj^Zuiir' T*. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Rondom de Soester Feesten De grootsche feestweek, die ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubi- leum, alhier wordt gehouden, wordt nog steeds aangevuld met festiviteiten, die elck wat wils bieden. Soester dansen Zoo is op Donderdag 1 september te 8 uur n.m. een folkloristische avond op het terrein van Peter van de Bremer, alwaar de oude Soester Dansen, in Soester klederdracht, door Boeren en Boerinnen worden uitgevoerd. Prins Bernhard looft een medaille uit Betreffende de vele fraaie prijzen, die voor de verschillende wedstrijden wer den beschikbaar gesteld, kunnen wij nog vermelden, dat Z.K.H. Prins Bern hard voor de Landbouwtentoonstelling een zilveren medaille heeft beschik baar gesteld, terwijl de eigenaresse van Hotel „De Gouden Ploeg" een fraaie zilveren zweep heeft uitgeloofd voor het landbouwconcours. Politie-maatregelen Dit jaar zal voor 't eerst meenemen van rijwielen tijdens het uitvoeren van ver schillende onderdeelen van het feestprogramma verboden zijn, zoodat men gevrijwaard wordt van de noodige opstoppingen, botsingen enz. Voor die onderdeelen van het programma, die op wegen worden uitgevoerd, zooals ringsteken enz. zal het publiek zich moeten houden aan de touw-afzet- tingen. Tevens zal er zorg voor gedragen worden, dat het bij de diverse optochten niet mogelijk zal zijn naast de stoet mede te rijden of te loopen. De ervaringen daar bij opgedaan, nopen tot deze maatregel. Ook voor het vuurwerk zullen maatregelen genomen worden, waardoor een rustig vertrekken van het terrein mogelijk zal zijn. Geen venters worden toegelaten Het comité deelde ons mede, dat gedurende de feestweek venters in strikjes, cocarde's en dergelijke artikelen, niet worden toegelaten, althans geen vergun ning verkrijgen. Het strikje, waarmede zich een ieder behoort te tooien is het groen-witte strikje op oranje fond, dat in opdracht van het comité alhier is vervaardigd en wordt verkocht ten bate van de centrale feestkas. Binnen eenige dagen worden deze strikjes huis aan huis aangeboden door een- ige jongedames. Jubilea De heer A. Butzelaar, Burgem. Grothestraat alhier, die dit jaar voor de 50ste maal deelnam aan de ptocessie naar Kevelaar, heeft voor dit feit van de Amersfoortsche Broederschap dier processie de gouden medaile ontvangen. Buurtvereeniging Burgem. Grothestraat Op de jaarvergadering, welke Donderdagj.1. in Hotel Carlton werd gehouden, werd het voorstel door een der leden ingediend, tijdens de Amsterdamsche Feestweek op een avond per autobus naar de versierde hoofdstad te gaan om de verlichting te bezien met algemeene stemmen aangenomen. Staande de vergadering gaven eenige leden zich onmiddellijk op, om met hun echtgenooten aan den tocht deel te nemen. Leden, die verhinderd waren ter vergadering te komen, kunnen zich alsnog voor deze tocht (7 September 's avonds) tot 31 Augustus opgeven bij Boek handel Adriaansen, telefoon 2529, alwaar men alle inlichtingen bekomen kan. Huldiging voor 25-jarigen dienst Zaterdag is de domeinbode van het Paleis Soestdijk, de heer A. Buitenhuis, gehuldigd voor het feit, dat hij 25 jaar in dienst is geweest van het Paleis en zijn vorstelijke Bewoners, n.1.21 jaar dienst onder Koningin Emma en 4 jaar onder Koningin Wilhelmina en het Prinselijk Paar. Naast de zeer vele bloemstukken en cadeaux, die ten zijnen huize werden be zorgd, kwam o.m. de Intendant van het Paleis, Jhr. J. de Jonge van Zwijnsber- gen, den jubilaris een bezoek brengen. In het bijzijn van het personeel werd hem de zilveren medaille voor 25 jarigen dienst van H.M. de Koningin overhandigd en feliciteerde de Intendant hem in hartelijke bewoordingen voor de onderscheiding. S.E.C.-Veteranen tegen de Gemeente-Ambtenaren De opstelling voor den voetbalwedstrijd Gemeente-Ambtenaren - S.E.C.-Ve teranen, welke gespeeld zal worden in de feestweek op Donderdag 1 Septem ber, 's avonds om 6.15 uur (terrein Burg. Dekethpark) is als volgt: Gemeente Ambtenaren: Doel: Bult; achter: Heupers en De Liefde; midden: Breeden, Van Meel en Pais; voor: Van de Essenburg, Van de Laan, Van Hummel, van Hal en De Vries. Scheidsrechter: Lizé. S.E.C.-Veteranen: Voor: G. v. Egdom, F. Verweij, Van Asselt, E. Overhorst. W. Heinhuis; mid den: H. Kwak, A. Slager, Schoppenhauer; achter: J. v. Dijk, P. Heinhuis; doel Mr. Van Doorne. Omdat deze wedstrijd in het officieele feestprogramma is opgenomen zijn.de toegangsprijzen op 10 cent gebracht. Ook de rijwielen kunnen voor half geld (5 cent) in bewaring worden gegeven. Het Openlucht-theater Op een plekje waar men vroeger Heuvels, mos en dennen vond, Daar verrees als paddestoelen, een theater uit de grond. Slechts met palen en met plaggen en enorme bergen zand, Kwam, harmonisch met d'omgeving, dit „natuurlijk" werk tot stand, 't I een kunststuk van formatie, uitgevoerd in stijl en lijn, Waar de architect en bouwers, heusch wel trotsch op mogen zijn. Eerstens is er in een schouwburg, onontbeerlijk „het tooneel" En in dit theater vormt het, met het décor één geheel. Geen parketvloer, geen coulissen, geen belichting en geen doek, Want dan raakte het karakter, „Openlucht-theater" zoek. Onnnatuurlijk mag een speler, daar in de natuur niet doen, Speelt een speler niet veel speelscher, in het lommerrijke groen? 't Is te hopen, dat het spelen, op de jeugd niet overslaat. Ik bedoel hier, dat geen jongen, in 't theater spelen gaat. Deze schouwburg staat vrij open, zonder prikkeldraad of hek. Gaat de boel niet ruïneeren, want dan krijg je op je nek! 'k Geef je daarom in gemoede, hier den vaderlijke raad, Dat het Openlucht-theater is geen plaats voor kattekwaad. Stelt op prijs, dat de Directie, jullie voor betrouwbaar hield. Zorg dus, dat in ons theater, zelfs geen sprietje wordt vernield! E.v.E. Het Prinselijk Paar op de Landbouwtentoonstelling Naar aanleiding van een bij het Comité ingekomen bericht, kunnen wij onze lezers mededeelen, dat het in het voornemen ligt van het Prinselijk Paar om de Landbouw-tentoonstelling, die gehouden wordt op Donderdag 1 September, des 's morgens half 12 te bezoeken.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17