MM zo gezien Soest rekent uiteindelijk op goedkeuring besluit Natuurbad mim SUPER FLOWER Fracties voelen opeens niets meer voor dure grondaankoop in Dalweg-Zuid Profrenners haasten zich door Soest 2 bossen bloemen voor BEZORGERS Provincie wil praten met gemeente Reactie B. W. op besluit provincie: 'Verbazing en teleurstelling' Na provinciale afwijzing verkoop Natuurbad Besselien Gerritse vice-voorzitter van CDA-fractie Politie neemt andere koffiebekertjes 'Jeugdherbergdief' lastige arrestant Brandstichter (15) hindert vliegverkeer /-« HANDEL Ook Zonnegloren-specialisten in nieuwe polikliniek Soest van Weedestraat 17 Soest Knokpartijtje aan de Wieksloot Autodiefstal mislukt HOGE BELONING! door Gerard Paul Schrijven en breien Niet pluis, wel pluis picture# point Gevraagd Soester Courant Ofschoon de leden van het College van Burgemeester en Wethouders zich vo rige week van ieder substantieel com mentaar onthielden op de beslissing van de provincie om het raadsbesluit tot verkoop van het Soester Natuurbad niet goed te keuren, rekent het ge meentebestuur erop dat het uiteinde lijk wel tot die "honorering" zal ko men. Dat blijkt in elk geval met zoveel woorden uit een mededeling van ge- meentevoorlichter Ben J. van Os. Van Os liet weten dat de gemeente de door de provincie gevraagde informatie zo spoedig mogelijk zal verstrekken. "Dat kan helaas niet meer voor 28 au gustus, de datum waarop de termijn af loopt waarbinnen Gedeputeerde Staten moeten beslissen," aldus de voorlichter. Het College verwacht volgens Van Os echter wel dat de nog benodigde infor matie voor G.S. tenslotte toch voldoen de zal zijn voor het honoreren van het voorstel tot verkoop van het Natuur bad. Gisteren - dinsdag - zouden B. W. van Soest zich in hun wekelijkse vergade ring buigen over een officiële reactie. Die kon nog op het nippertje in deze editie worden opgenomen (zie het ka der). In het afgelopen weekeinde bleek het gemeentebestuur nog steeds niet of ficieel op de hoogte te zijn gesteld door het provinciebestuur. In de Soester "wandelgangen" was ove rigens wel te vernemen dat B. W. zeer ontstemd zijn over het feit dat de pro vincie niet eerder heeft laten weten dat de verstrekte gegevens niet voldoende waren, en dat Soest dat pas te horen heeft gekregen nu daarop niet meer bin- persbericht, dat als volgt luidt: "G.S. gaan niet akkoord met het raads besluit van de gemeente Soest om het Soester Natuurbad te verkopen aan projektontwikkelaar Taphoorn. Het college beschikt over te weinig informa tie om het verkoopbesluit goed te kun nen beoordelen. Taphoorn wil op het terrein van het Soester Natuurbad onder meer een ho tel, vergaderaccommodatie en een zwembad vestigen en een kleine hon derd appartementen bouwen. Het bad zelf zou als dagrecreatie-voorziening helemaal verdwijnen. Het projekt wijkt af van eerdere plan nen die uitgingen van een heel beperkte verblijfsrecreatieve functie, waarbij het Soester Natuurbad zou blijven bestaan. De gemeente Soest werkte deze opzet uit in een ontwerp-bestemmingsplan herziening landelijk gebied; het plan is nog niet aan G.S. ter goedkeuring aan geboden. "Het is ons niet geheel duidelijk wat nu de realisering van de beoogde bestem ming zo al uiteindelijk zal omvatten," aldus Gedeputeerde Staten. Omdat de preciese financiële gegevens, zoals een exploitatie-opzet, ontbreken, acht het college het niet goed mogelijk de trans actie nu op zijn financiële merites te beoordelen, G.S. zijn belast met het toezicht op de gemeentefinanciën. Drie groeperingen tekenden bij G.S. bezwaar aan tegen het verkoopbesluit van Soest. Deze organisaties, het Comi té Soest Alarm, de Werkgroep Natuur behoud Soest en de Aktiegroep Oh Oh, vertegenwoordigen ruim 800 inwoners van Soest. Het college hoopt binnenkort met de gemeente Soest over de plannen te kun nen spreken," aldus het persbericht. nen de termijn kan worden g "Een rotstreek van de provincie," was een term die in en rond het gemeente huis te vernemen viel, en: "Dat hadden ze dan wel eerder kunnen zeggen..." Persbericht B. W. voelden er in ieder geval niets voor om formeel te reageren op het in middels door de provincie verspreide Gistermorgen verstrekte de afdeling voorlichting van de gemeente de volgen de reactie van het College van Burgemeester en Wethouders op het besluit van Gedeputeerde Staten inzake de onthouding van de goedkeuring van de ver koop van het Soester Natuurbad: "Het wekt verbazing en is ook teleurstellend dat Gedeputeerde Staten vijf maanden nadat hun het verkoopbesluit ter goedkeuring is aangeboden, meedelen over te weinig informatie te beschikken, temeer omdat er geen enkel verzoek van Gedeputeerde Staten is ontvangen in de periode van vijf maanden om aanvullende informatie. Reeds voorafgaande aan het raadsbesluit tot verkoop is de provincie geïn formeerd. Op 2 februari 1988 zijn de plannen van de heer Taphoorn ambte lijk toegelicht bij de Provinciale Planologische Dienst. Op 9 februari 1988 is het College van Gedeputeerde Staten tijdens een bezoek aan Soest geïnfor meerd omtrent de plannen. Zodra duidelijk is welke aanvullende informatie het College van G.S. pre cies wil hebben zal deze worden verstrekt. Het College van G.S. heeft meegedeeld te hopen binnenkort met de ge meente Soest over de plannen te kunnen praten. Wij waren en zijn te allen tijde voor een gesprek beschikbaar." De weigering van het provinciebe stuur om het raadsbesluit tot verkoop van het Natuurbad goed te keuren had vorige week onmiddellijk gevolgen in de beraadslagingen van de raadscom missie Financiën. Ofschoon wethou der Jan Menne (CDA) weigerde com mentaar te geven op de beslissing van de provincie - "ik zeg niets zolang we niets zwart op wit hebben" - liet de commissie duidelijk merken ge schrokken te zijn. Dat bleek vooral bij de behandeling van het voorstel tot aankoop van een stuk grond in het gebied Dalweg-Zuid, waarvoor het College "na moeizame onderhandelingen" de relatief forse prijs van 25 gulden per meter wenste neer te tellen. De grond is nodig voor het zwembad aan de Dalweg, maar daarvóór moet het Natuurbad natuur lijk wel eerst worden verkocht. De commissie voelde nu in elk geval niets voor de aankoop van de grond. Vanaf de tribune hield actievoerder Gerard van den Deijssel ("Oh Oh") een kort en krachtig pleidooi om af te zien van de aankoop, "gezien de ontwikke lingen van de afgelopen week". Van den Deijssel werd min of meer op zijn wenken bediend, en daar zal hij mis schien zelfs nooit van hebben durven dromen... Adriaan Pothuizen (D66) liet weten so wieso tegen de zwembadplannen aan de Dalweg te zijn - zijn partij is tegen el ke bebouwing daar - en vond de prijs veel te hoog. Jan Visser (Progressief Soest) verzette zich ook tegen de plan nen omdat die niet onderbouwd zijn. "We hebben in Soest wel eens meer grond aangekocht waar we mee in onze maag bleven zitten," merkte hij fijntjes op. "Ik begin bang te worden dat het al lemaal niet doorgaat." Raymond van Gelder (PvdA) was het met beiden eens en verlangde eerst een behoorlijke exploitatie-opzet. "We moeten voorzichtig zijn met het uitge ven van geld." De prijs vond hij boven dien buiten iedere proportie en hij gaf Menne de raad de onderhandelingen daarover met de eigenaars te herope nen. Ook Wiebe Meilof (GPV) ont hield Menne zijn steun. "Ik was eerst wel voor, tot ik de krant las. Het begint gevaarlijk te worden om daar grond aan te kopen." Verschuiven? Zelfs Menne's partijgenoot Arie van den Breemer liet weten dat zijn fractie grote problemen had met het voorstel, en dan vooral met de prijs, al stond ze nog altijd positief tegenover het zwem badplan. "Bekijk nog eens een andere lokatie, meer naar beneden, tegenover het politiebureau," gaf hij Menne als suggestie mee. "Dan hebben we deze grond helemaal niet nodig en hoeven we ook niet bang te zijn voor preceden ten." Ook Hans Oudemans (WD) legde "een zekere reserve" aan de dag ten op zichte van de plannen aan de Dalweg, al wilde hij niet al te snel overstag gaan. De prijs was weliswaar hoog, maar zijn fractie zou desondanks akkoord gaan, als het tenminste echt niet anders kon. Wethouder Menne wilde niet ingaan op de "ontwikkelingen", zolang hij het standpunt van de provincie alleen maar uit de krant kende. Wat hem betreft veranderde het niets aan de zaak van de "urgente" grondaankoop. "Als we doorzetten hebben we deze grond echt snel nodig, en ik heb nog geen bericht van de provincie op grond waarvan we het voorstel zouden moeten terugne men." Hij wees er bovendien op dat het onderhandelen met de eigenaars al zo lastig was geweest, omdat elk van hen een vetorecht heeft. Balans Van den Deijssel hield de commissie in tweede instantie voor dat de gemeente ook rekening moet houden met de meer dan 700 bezwaarschriften tegen het sportcomplex aan de Dalweg. "We leg gen alles op de balans," liet Menne hem minzaam weten. "Nou, die mag dan wel 's geijkt worden," repliceerde Van den Deijssel gevat. In de tweede ronde verweet Visser de wethouder dat hij ondanks het besluit van de provincie, waarvan hij op z'n minst informeel toch op de hoogte was, vasthield aan het voorstel. Menne: "Ja, natuurlijk gaan we door. Het gaat er tenslotte om dat we een zwembad krij gen dat het hele jaar gebruikt kan wor den. En het staat nog te bezien of het Natuurbad daarbij wel zo essentieel is." Visser vond dat te gek voor woorden: "Zo stapelt u blunder op blunder en krijgt u wel een hele slechte naam bij de provincie. Maar ja, dit heb ik een half jaar geleden al voorspeld..." Van Gelder liet weten ook wel wat te voelen voor de verschuiving van het zwembad aan de Dalweg en vond het niet verstandig van de wethouder om zo duidelijk te laten merken dat de ge meente de grond nodig had. "Anders is het hek van de dam. We moeten de ge meente niet de rol van gekke Pietje la ten spelen." 'Gewoon' sluiten? Hij vond de 1 miljoen van het Natuur bad ook niet zo belangrijk. "Het gaat vooral om de structurele bedragen. Misschien kunnen we het Natuurbad dan maar het beste gewoon sluiten zon der het te verkopen." Volgens hem moet de gemeente rekening houden met minstens vijf maanden vertraging. "Voor mij staat de verkoop van het Na tuurbad dus op de helling." Van Gelder kreeg de steun van de com missie bij zijn aandringen op een onder zoek en een goed onderbouwde explo- tatie-opzet voor het nieuwe bad. Wet houder Menne wees nog op de conse quenties voor de verdere procedure bij de realisering van het sportcomplex, maar beloofde de zaak in het College nog eens te bespreken. Besselien Gerritse wordt met ingang van volgende maand de nieuwe vice- voorzitter van de CDA-fractie in de Soester gemeenteraad. Zij volgt in die functie Ans Greefhorst op, die onlangs bekend maakte uit de actieve gemeen tepolitiek te willen stappen. De "wisseling van de wacht" vindt nu al plaats, omdat het volgens Greefhorst een goede zaak is haar opvolgster mee te laten functioneren in het dagelijks bestuur van de fractie, zodat de know how in de komende raadsperiode (van af medio 1990) wordt gecontinueerd. Besselien Gerritse neemt tegelijk ook de zetel van Ans Greefhorst over in de commissie Algemene Bestuurszaken. Ans Greefhorst op haar beurt wordt lid van de commissie Onderwijs, waarvan nu Besseline Gerritse nog lid is. Het dagelijks bestuur van de fractie ziet er per september dus als volgt uit: Kees Verheus, fractievoorzitter; Besselien Gerritse, vice-fractievoorzitter; Johan Baks, secretaris. De Apeldoornse politie heeft vorige week donderdag op verzoek van de collega's uit Soest een 27-jarige man uit Algerije aangehouden op verden king van een aantal diefstallen, ge pleegd in o.a. de jeugdherberg De Heidebloem aan de Bosstraat in Soest. Daar had hij vorige week eerst 550 gulden gestolen van een Nederlandse logé en later nog eens twee traveller cheques van twee Spaanse gasten. De Soester politie kwam de Algerijn op het spoor door de gegevens van de gas ten na te gaan, die ten tijde van de dief stallen in de jeugdherberg verbleven. Daarbij werd ook de informatie betrok ken van diefstallen die in andere jeugd herbergen waren gepleegd. In alle ge vallen stond de Algerijn als gast inge schreven, zoals een zeer attente Soester rechercheur ontdekte. Na zijn arrestatie in Apeldoorn werd de verdachte overgebracht naar Soest, waar hij werd verhoord en diefstallen bekende in o.a. Soest, Eist en Bergen (L.). Hij was in het bezit van in totaal 6000 gulden en de beide cheques. De politie kreeg overigens nog heel wat met hem te stellen, want zodra was hij ingesloten in de cel, of hij wendde hartklachten voor, kennelijk in een po ging om in elk geval buiten het politie bureau te komen. De politie en de ge waarschuwde arts trapten daar niet in. De Algerijn reageerde daarop door zijn hoofd tegen de betonnen muur te slaan, maar ook dat leverde hem niet de ge wenste vrijlating op. Alsof dat allemaal nog niet genoeg was deed hij zaterdagmorgen tijdens het luchten een poging om zijn polsen door te snijden, waarvoor hij de muur en een plastic koffiebekertje gebruikte. Dat le verde hem echter slechts oppervlakkige verwondingen op, die door de arts wer den gehecht. In overleg met de officier van justitie werd besloten de man zondagmorgen in alle vroegte op het vliegtuig naar Alge rije te zetten. Dat ging evenmin zonder de nodige problemen, waarbij de man zich volgens een politiewoordvoerder uiterst "onaangenaam" gedroeg. Ove rigens bleek hij in mei en juni j.1. óók al het land te zijn uitgezet. De politie had intussen de 6000 gulden en de cheques in beslag genomen. Vol gens de woordvoerder overweegt men de plastic koffiebekertjes voor arrestan ten af te schaffen en te vervangen door exemplaren van piepschuim, die nog minder geschikt zijn als "snijwerktuig". Politie en brandweer werden donder dagmiddag gealarmeerd wegens een brandje achter het benzinestation aan de Amersfoortsestraat in Soester- berg. Een 15-jarige jongeman uit Ameide bleek daar, uit balorigheid, een hoeveelheid hooi in brand te heb ben gestoken. Hij kreeg het vuur ech ter niet meer onder controle en zo doende werden de vlammen steeds sterker. Ook een berg tuinafval ging in rook op, evenals de fiets van een 13-jarige jongeman uit Soest. De rookontwikkeling was zo sterk, dat het vliegverkeer van de vliegbasis Soesterberg ernstige hinder onder vond. De rook dreef dwars over de startbaan. De brandweer bluste de vlammen, maar moest 's avonds op nieuw uitrukken omdat het smeulen de hooi opnieuw in brand was ge raakt. Met de moeder van de jeugdige brandstichter werd afgesproken dat de schade zou worden geregeld. A'SirAW Ook Soest heeft eventjes als decor ge diend voor de Ronde van Nederland. De tweede etappe van de nationale prof ronde voerde over onder meer de Steenhoffstraat en de Van Weedestraat voordat het peleton in een door de Belg Wim Arras gewonnen massasprint in Huizen finishte. Een vloek, een gebed of een zuinige wiets, die helpen bij 't helen der scherven niets. Gebruik uw rede, bel Jan v. Ede die komt aangereden, desnoods op de fiets! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 04 29 EN WIJ KOMEN! In het artikel over het provinciale ziekenhuisplan, opgenomen in de Soester Courant van vorige week, komt een zinsnede voor die aanlei ding kan geven tot misverstanden. Gesproken werd over de bouw van een polikliniek in Soest, "waar de specialisten van Maarschalksbos spreekuur kunnen houden". Daardoor lijkt het erop alsof alleen de "Baarnse" specialisten nog in de nieuwe polikliniek werkzaam zullen zijn. Het spreekt vanzelf dat daar mee echter ook de "Soester" specia listen worden bedoeld. De artsen van Zonnegloren en Maarschalks bos werken al jaren samen in één ge zamenlijke medische staf voor de beide ziekenhuizen, hoewel van sommigen het zwaartepunt van hun praktijk meer in Soest ligt en van an deren meer in Baarn. In elk geval zullen de Soester patiënten t.z.t. in de nieuwe polikliniek hun eigen "vertrouwde" specialisten tegenko- Aan de ronde deden grote namen mee, zoals Stefan Rooks en Gert-Jan Theu- nisse, de twee Nederlanders die in de Tour de France veel publiciteit kregen. Ook het sprintkanon Jean-Paul van Poppel en zijn concurrent Mathieu Her mans maakten deel uit van het peleton, dat eerst door John Talen en later Jelle Nijdam werd aangevoerd. Op de laatste dag moest Jelle Nijdam van de ploeg Raas zijn leiderstrui prijsgeven aan de Fransman Thierry Mar ie. Nijdam kon in de heuvels van Limburg het tempo niet bijbenen. Op die manier verloor hij vorig jaar ook al de eindzege in de Ron de van Nederland. Iets voor drie uur 's middags denderde het peleton vorige week woensdag door Soest. Vanaf het bordes van het ge meentehuis werden de renners gadege slagen doorleden van het College en een niet gering aantal ambtenaren. Veel tijd De politie moest vorige week opdraven op de Wieksloterweg om een handge meen te beslechten tussen vier mannen, waarvan er één met een biljartkeu bleek te zijn behandeld. Bij de komst van de politie keerden twee van de vechten den, inwoners van Soest van resp. 22 en 27 jaar, zich tegen de politie, waarop er een knokpartij ontstond waarbij rake klappen vielen. De politie won en hield de beide heren aan, waarbij ze zich ove rigens nog heftig verzetten. Volgens de politie hadden de mannen ook een for se hoeveelheid alcohol achter de kie zen. De recherche zal een onderzoek in stellen naar de achtergronden van de vechtpartij. Een 20-jarige bewoner van de Korte Brinkweg meldde de politie vorige week de mislukte poging tot diefstal van zijn auto. Van de Citroën bleek het lin nen dak te zijn vernield. Ook de bedra ding van het kontaktslot was onder han den genomen, maar kennelijk was het de dief toch niet gelukt de wagen aan de* gang te krijgen. om daarbij stil te staan had het peleton niet, want met enkele minuten voor sprong was al een andere renner gepas seerd. Hij werd later ingelopen, waarna de sprint verrassend werd gewonnen door Arras. DAT MAG JE WEL ZEGGEN, WANT IEDERE KLANT DIE VOOR MINIMAAL 50,— AAN KOOKSPULLEN KOOPT UIT ONZE KOOKWINKEL KRIJGT HELEMAAL GRATIS EEN ECHTE COOL EN MASON PLEXIGLAS PEPERMOLEN TER WAARDË-VAN 18,95. DUS SNEL NAAR DE NIEUWSTE KOOKWINKEL VAN NEDERLAND. VAN WEEDESTRAAT 54a, SOEST Dag-/Avondscholen- gemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO Studie per vak of voor diploma overdag en/of 's avonds door het Rijk gesubsidieerd. Open dag donderdag 1 september 14.00-17.00 uur 19.00-21.00 uur Leusderweg 249, Amersfoort Inlichtingen: Telefoon 033 - 63 16 68 Als aankomend huisman en wellicht nog meer uit de hinderlijke behoefte om nuttig bezig te zijn wanneer het hele maal niet nodig is, sla ik met een zekere jaloezie de nijvere handen gade van da mes die kunnen praten en breien tege lijk. Praten lukt nog wel, maar ik kan geen steek aan elkaar rijgen al klem ik mijn kaken nog zo stijf op elkaar. Wat zou het heerlijk zijn om tijdens vervelen - de vergaderingen mijn breiwerkje te voorschijn te kunnen halen met een vanzelfsprekendheid die tot nu toe slechts aan vrouwen toebedeeld is. Of de tijd te korten wanneer een lid van de me dische stand zijn afspraken weer eens niet behoorlijk in de hand weet te hou den. Omdat ik nog niet te oud ben om te leren breien heb ik mij aan de voeten van mijn geliefde levensgezellin gezet met het oogmerk me die handvaardigheid eigen te maken. Als lesmateriaal gebruikten we twee niet al te dunne naalden, num mer drieënhalf als u dat wat zegt. Mij wel, ze zijn zo dun als een rietje en je hebt er evenveel houvast aan als aan zo'n zuiggeval. Het is dat ze niet zogemakke lijk breken, maar verder.... Met twee naalden ondermijn oksels had ik mijn handen al vol terwijl de wol nog uit de kast gehaald moest worden. We begonnen eenvoudig, een recht en een averechts. Ik hield mijn mond, maar mij lijkt het eenvoudiger om alleen maar rechte steken te maken. "Insteken, omslaan, doorhalen en afla ten glijden. Dat is alles", zei ze en over handigde de naalden met de eerste steek erop aan mij. Heel voorzichtig pakte ik het handwerkje aan en mikte enthou siast met de rechternaald om in te ste ken. Maar de draad zat veel te strak om de naald gewonden om er een tweede naald tussendoor te friemelen. Toen het eindelijk lukte kon ik me niet meer her inneren hoe ze dat omslaan gedaan had. Het ging ook eigenlijk veel te vlug om die beweging vast te kunnen houden. Mijn handen hingen inmiddels als stuurloze aanhangels onderaan mijn ar men, waarmee ik de naalden kramp achtig vastgeklemd hield. Mijn teerbe minde brei-ster stuurde mijn ledematen tactisch in de goede richting en een zucht van verlichting ontsnapte aan mijn be nauwde borst toen ook die handeling voltooid was. Wacht even, we zijn nog niet klaar. Nu nog doorhalen, wat dat ook zijn moge. Het zweet brak me uit toen ik bedacht dat ik de zaak ook nog weer af moest laten glijden. Toen dat ook achter de rug was hadden we samen een hele steek gebreid. De sjaal voelde aan als een strop die ik zelf mocht maken. Resoluut schoof ik de beide steken van de naald, borg de he le rommel op en heb sinds die dag nog meer bewondering voor haar die mijn vesten en truien breit en daarbij leest en praat alsof de handen onafhankelijk van haar hun ingewikkelde werkstukjes produceren. De politie werd in het holst van de nacht van zaterdag op zondag opgebeld door de nachtwacht van het verzorgingste huis Mariënburg, die een aantal perso nen zich verdacht had zien ophouden bij het garagebedrijf aan de overkant van de Burgemeester Grothestraat. De politie nam een kijkje en trof in het pand inderdaad enkele mannen aan. Dit ble ken echter de bewakers van het bedrijf, dat momenteel wordt verbouwd en waarvan de pui tijdelijk open is. De zaak was dus helemaal "pluis". De politie toonde zich bijzonder con tent met de oplettendheid van de nacht wacht. Een woordvoerder: "We hebben liever dat er honderd maal te veel wordt opgebelde dan één keer te weinig." SPECIAALZAAK WANDDECORATIES KAARTEN LIJSTEN enz. Inmiddels heeft Picture Point nu ook een vacuumpers. Inlijsten is onze specialiteit v. Weedestraat 55 - Soest Tel. 2 62 60 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52

Soester Courant | 1988 | | pagina 1