Record aantal bezoekers bij Gildefeesten wiuitmïii Heesters voor nazomerbloei (deel 1) Kees de Bruin jr. nieuwe Gildekoning soes^ WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 "Hooggeëerd Publiek" Inzameling Rode Kruis: ruim f 54.000 Abri vernield Autokraak COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Soester echtpaar aangehouden wegens steunfraude van f 66.000 TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvamlerkooqt voor doe-het-zelvers Organisatie: 'Uniek dat je zoveel mensen bij elkaar kunt krijgen' door Arie Arie als spreekstalmeester. Dat zit zo. Het zal u de afgelopen maanden wel licht niet ontgaan zijn dat Arie deel uitmaakt van de drie plannenmakers, die Soest verrijkt willen zien met een theater. Met het houden van een en quête werd deze gedachte getoetst. De uitkomst was er een waaruit de initia tiefnemers konden opmaken dat hun, voor Soest nogal revolutionair idee, van een overgrote meerderheid van de ondervraagden applaus kreeg. Nast deze adhesie ook een aantal gefun deerde adviezen en een hoeveelheid klein vuil in de vorm van kwalificaties die meer met het spelen op de man dan met het spel te maken hadden. Arie en de zijnen hebben de uitslag van de enquête aan het college van B&W toegezonden met het verzoek zich er eens over te willen buigen, en te bekijken of er mogelijk iets mee te doen valt. Uit tenminste één brief kon worden opgemaakt dat het college van B&W het initiatief en wat er op volgde op prijs stelde maar er (terecht overi gens) nog geen overhaaste consequen ties aan wilde verbinden. Informeel echter wel adviezen en verzoeken de plannen rond een theater op de rails te houden en verder uit te werken. Met de restrictie dat de daaraan verbonden onkosten voor onderzoek, het laten vervaardigen van tekeningen en mo dellen voor rekening van de gemeente zou komen, wilden de plannenmakers opnieuw, zonder enige vorm van ho norering de verdere mogelijkheden^, voor een theater in Soest te onderzoè^y ken. Zonder honorering van wie dan ook, want ongeacht de uitkomst van het on derzoek stellen de mannen van het theaterplan zich op het standpunt dat geen enkel zakelijk belang in deze een rol mag en zal spelen. Schone handen houden dus, en je niet in een wespen nest steken en ver van een slangenkuil blijven. De afgelopen week heeft de commis sie Welzijn zich gebogen over de vraag of het verstrekken van een onkosten- subsidie inzake het theater verant woord is. Daarbij speelde de onge nuanceerdheid van inzichten, veron derstellingen en opvattingen weer eens feest. -UL 1 Johan Baks (CDA) stelde zich daarbij op het standpunt dat particulier intia- tief particulier initiatief dient te blij ven, en dat gelden voor onderzoek bij sponsors moeten worden gevonden. Zijn fractie gaat kennelijk van de ver onderstelling uit met een aantal "Mal le Pietjes" te maken te hebben die pri- vé-gelden blijven fourneren waarmee onderzoeken worden gefinancierd. Alsof de bouw van een theater in het kader van het Welzijn van de Soester gemeenschap uitsluitend een aangele genheid van partculieren zou zijn. En dan zijn suggestie voor sponsors. De afgelopen weken zijn er door de bouwwereld binnen en buiten Soest veelvouden van f 5000,- aangeboden als bijdragen in de onderzoekkosten. Er ligt een aanbieding voor een vol waardig weekendtheater, kortom de zakenwereld ziet mogelijkheden. Krijgt Johan Baks daarmee het gelijk aan zijn kant? Ja, indien de commercie een onbaatzuchtige belangstelling aan de dag zou leggen. Hij en Arie weten echter dat zakenmensen er niet zijn om vliegen te vangen en dat de uit komst van de investering op de laatste plaats wordt bepaald door de verant woording die men heeft bij de keuze van de programma's. De veelbespro ken heer Taphoorn is daar even eerlijk als duidelijk in. De leegloop van zijn zakenhotel tijdens het weekend wordt gecompenseerd met theatervoorstel lingen in zijn schouwburg waaraan hapjes en snapjes gekoppeld zijn. De man zou wat Arie betreft een stand beeld verdienen als deze, overigens in zakelijk opzicht logische voorwaarde, niet aan zijn aanbod gekoppeld was. Dat is het (nog) wel en daarmee wor den jammer genoeg voor minder fi nancieel draagkrachtigen drempels opgeworpen. Desondanks, aangeno men dat G.S. van Utrecht alsnog be sluiten goedkeuring aan de verkoop van het Natuurbad té geven, een aan bod dat, indien er verder op het terrein van theaterplannen niets kan worden gerealiseerd, serieuze aandacht ver dient. Lydia Meyer (PvdA) is bevreesd dat een bescheiden bedrag aan onder- zoeksubsidie inhoudt dat de gemeente straks aan het resultaat van een even tuele positieve uitkomst vast komt te zitten. Strekt deze zorg zich uitsluitend uit tot dit onderzoek, of heeft het ook betrekking op meer geld vragende on derzoeken in andere sectoren? Ieder een binnen het college van B&W en de gehele gemeenteraad is toch wel zo mondig en deskundig dat men t.z.t. tot Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zich mogen verheugen op veel bezoe kers. Binnen het Gilde sprak men zelfs van een record aantal mensen. Het Landjuweel, dat vorig jaar plaatsvond, is daarbij buiten beschouwing ge laten. De Gildefeesten werden bezocht door tenminste zevenduizend mensen, terwijl honderden, voornamelijk Soester burgers zich inschreven voor de verschillende (sport)activiteiten. De organisatoren van het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde blikken dan ook tevre den terug op de maandag afgesloten Gildefeesten. Het Koningsbal op zaterdagavond trok het meeste publiek. De medewerkers van het Gilde telden toen 1300 mensen in de overvolle tent, waar Imca Marina, Dennie Christian en Casino voor suc cesvolle optredens zorgden. Bij gebrek aan vierkante meters werden ook de ta fels benut als dansvloer. Het verhoogde de pret en de feestavond verliep zonder noemenswaardige problemen. Hetzelf de kan worden gezegd van de zondag avond, toen de nieuwe koning Kees de Bruin jr. werd gehuldigd en The New Sonny Boys de feestvreugde stimuleer den. Natuurlijk ontbrak de Eemlander Blaaskapel niet. De vaste muzikanten van de Gildefeesten gaven onder meer blijk van hun talenten tijdens het zon dagmorgenconcert, dat overigens 's middags om twaalf uur begon. Positief effect René van Hal van het Groot Gaesbee ker Gilde was tijdens en na de Gilde feesten een tevreden man. "We hebben veel meer bezoekers dan in andere ja ren. Het leuke is dat we steeds meer mensen bereiken. Dat is ook ons doel geweest. De Gildefeesten zijn bestemd voor iedereen en het blijkt nu dat veel mensen die gedachte delen. Het lijkt er ook inderdaad op dat het Landjuweel een positief effect heeft gehad op de be zoekersaantallen van dit jaar. Zelfs op de Volksspelen en het Volks Paarden- feest kwamen veel toeschouwers af, en dat terwijl de weersomstandigheden niet optimaal waren. We zijn heel tevre den. Wij, maar ook de mensen erom heen. Het is uniek datje zoveel mensen bij elkaar kunt krijgen." Mooi weer was het overigens wel op de zondagmiddag, toen de Gildebroeders onder grote be langstelling en met de nodige zweet druppels een poging ondernamen ko ning te worden. Na het beslissende schot stroomde de feesttent vol en was ook daar sprake van hitte, maar vooral ook van gezelligheid. Prestatieloop De Gildefeesten begonnen eigenlijk woensdagavond al. Toen werd de tradi tionele prestatieloop van de atletiekver eniging Pijnenburg gehouden. Op de 10 kilometer was de Soester Harry van Brummeien de snelste. Hij noteerde een tijd van 36 minuten en 12 seconden, tweede werd Jös van Rasch in 37.13, op 7 seconden gevolgd door Erik Bos. Bij de dames ging de overwinning naar Gerrie den Oude. Zij overbrugde de 10 kilometer in 45 minuten en 23 secon den. Ruim drie minuten later kwam El- ly Moerman als tweede dame over de fi nish. Anne Majoor won de wedstrijd over 2,5 kilometer bij de jongens. Mo nique van Leek zorgde voor eenzelfde prestatie bij de meisjes. De ongeveer 100 lopers werden weggeschoten door de inmiddels ex-koning Nol Hagen. De niet onbekende Jan van Ede kreeg een prijs voor de meest ludieke uitdossing in het deelnemersveld. Hij maakte ge bruik van een derde been, een spitsvon digheid die hem echter niet kon helpen om bij de eersten te eindigen. Medewerkersavond Als dank voor hun inzet waren alle me dewerkers van het Landjuweel 1987 uitgenodigd om donderdagavond in de feesttent aanwezig te zijn. Ze werden ontvangen door ouderman W. Schim mel van het Groot Gaesbeeker Gilde. Hij sprak de waardering uit van het Gil de voor alle medewerkers en hoopte hardop dat de Gildefeesten in 1988 op nieuw een succes zouden zijn. Zijn hoop kwam uit. Ongeveer 800 mensen reageerden op de uitnodiging door per soonlijk aanwezig te zijn en veel herin neringen aan het grote evenement van vorig jaar werden opgehaald. Volksspelen De toertocht van Tempo Toer was ook al in trek bij de Soesters. Ruim twee honderd fietsliefhebbers deden mee aan de tochten. Men kon kiezen tussen drie afstanden: de 75 en 150 kilometer en de recreatietocht. Druk was het met name bij de Volks spelen, een activiteit die voor het eerst in het programma was opgenomen. Aan het nieuwe onderdeel deden 31 formaties van zeven mensen mee, en daaruit putte de organisatie de moed om volgend jaar andermaal de Volks spelen te houden. Het team van Lebon en Visser scoorde de meeste punten (229). De medewerkers van Brouwer Systeemplafonds werden met 213 pun ten tweede en het loodgietersbedrijf G. van de Pol legde beslag op de derde plaats door 195 pwqten te verzamelen.; "Het is zeker yoor herhaling vatbqar,"; concludeerde René van Hal. "En■dim, verwachten we nog meer deelnemers. Ook bij het Volks Paardenfeest kregen we veel positieve reacties. Het ging er spontaan aan toe en iedereen vond het leuk om de verrichtingen van de Soester ruiters te zien." De eerste prijs bij het ringsteken op po- nies werd gewonnen door Robin Schu- chart. Hetzelfde onderdeel op paarden leverde Marian van Dorresteijn als win naar op en bij de aanspanningen kwam de overwinning op naam van G.W. van der Grift. De jury bepaalde dat de heer A.P. van Doorn de mooiste gehele aan spanning had. Ad van de Grift won een prijs voor het mooiste geheel paarden en ponies. Annet Kuyer was de beste ruiter tijdens de stoelendans en Manon Smeeing won dat spel op het paard. Zeventien van de twintig nog levende oud-koningen streden zaterdagmiddag tijdens de oud-koningenkamp met el kaar. Nol Hagen won de jaarlijkse wis selbeker. Ouderenmiddag De ouderen zetten maandagmiddag het feestgedruis voort tijdens het voor hen georganiseerde artiestenpallet. Meer dan tweehonderd bejaarden, waarvan de helft met bussen was opgehaald bij de diverse centra, genoten zichtbaar van de verschillende attracties. Op een gegeven moment waren ze zelfs niet meer weg te slaan. De voetjes gingen van de vloer bij de muziek van de accor deonist en de goochelaar bracht verba- zing en bewondering onder de ouderen o 'Ökffêvé& 'SOO^ tfied'ewerkers van "het Istih'djülVeél 1987 wdren donderdag'in de tent bijeen een persoonlijke besluitvorming kan komen! De VVD, altijd gecharmeerd van doe het zelf initiatieven, heeft minder moeite met het eventuele toekennen van de onderzoeksubsidie. Begrijpe lijk wanneer je daarmee voor een dub beltje op de eerste rij zit en je je voor alsnog niet over de wenselijkheid van een theater hoeft uit te spreken dat, wanneer het in gemeentelijke exploi tatie wordt gehouden, de gemeen schap geld gaat kosten. Leidje Thomassen van P.S. keek na mens haar partij in het koffiedik en voorspelde dat een theater de ge meente op grote financiële offers komt te staan. Niets nieuws onder de zon dus! Ruim een jaar geleden voorspel de haar partij een financieel échec in dien de raad accoord zou gaan met het verstrekken van financiële garanties voor de manifestatie Het Landjuweel. De uitkomst kennen we, en staat haaks op de destijds sombere P.S.- prognose. Dat het "Van Stiphout zaagt men planken project" de Borg, vandaag C-drie, de Soester gemeen schap in de loop der jaren miljoenen heeft gekost, jaarlijks nog voor vele tonnen op de begroting drukt, liet Leidje in haar critische beschouwing wijselijk achterwege. Merkwaardig, omdat de gemeenschapsgelden vloeien naar een instituut dat qua theatergebruik voor een groot publiek meer beperkingen dan mogelijkheden kent. Theater Taphoorn, theater Soest, of het een of het ander er ooit zal komen dient het hooggeëerde Soester publiek af te wachten. Afwachten doen ook Arie Wandelaar en zijn vrienden Ekel en Daalhuisen. Binnenkort gaan ze luisteren naar het geen wethouder Kingma aan theater ontwikkeling denkt bij te dragen. Zonder het woord sponsor te noemen is ook hij, blijkens een bericht in de Gooi en Eemlander, van mening dat de komst van een theater een zaak van particulieren is. Een opmerkelijk standpunt. Voor het incomplete theater De Borg kwamen destijds miljoenen op tafel en worden jaarlijks nog tonnen gefour neerd. Geen particulier die er aan te pas kwam en komt. Meten met twee maten in Soest, het zal toch niet waar zijn Arie Wandelaar Het bestuur van de Afd. Soest/Soester- berg van het Ned. Rode Kruis deelt met voldoening mee, dat het resultaat van de onlangs gehouden inzamelingscam pagne 1988 is geworden ruim f 54.000,- (vorig jaar tot eind augustus f 42.000,-) Dankzij dit gunstige resultaat, waar voor het bestuur de bevolking van Soest en Soesterberg zeer erkentelijk is, is de afdeling in staat aan het Internationale Rode Kruis een extra bedrag van f 2.500,- ter beschikking te stellen als bij drage in de hulpverlening bij de over stromingsramp in Soedan. Onbekende daders hebben vorige week de abri aan de Veenbesstraat onder handen genomen. Er werd een van de kunststof ruiten uitgetrapt. De politie verwijderde de achterblijvende stuk ken, die gevaar opleverden voor men sen die in het hokje op de bus stonden te wachten. Uit in Amersfoort 88/89 Bestel nu uw abonnement! 10% korting In het programmaboekje 'Uit in Amersfoort' staan ruim 155 evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, Jazz; alles staat er in. Ontving u 'Uit In Amersfoort' nog niet, bel dan even: De Fllnt, 033 - 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden. Tot 13 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flinf. En let op: toewijzing gaat op volgorde van binnenkomst. De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amersfoort. Imca Marina kreeg de zaal plat in de Gildetent. 's Avonds was de tent voor de zoveelste keer tot de nok toe gevuld toen de schijnbaar mateloos populaire Martijn Krabbé met zijn drive-in-discotheek dreunende klanken verzorgde. De jeugd deinde massaal (950 jongeren) op de discomuziek. "Het was een gigan tisch feest en gigantisch gezellig," klonk het na afloop. Dat kan worden gezegd van alle activiteiten tijdens de Gilde feesten. "Alles is zonder problemen verlopen en het is fijn dat zoiets nog mo gelijk is," meende René van Hal. "Dat betekent toch datje een uitstraling naar de mensen hebt en dat iedereen zich veilig voelt." Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Aan de Akkeren werd vorige week een auto opengebroken. De dader ver dween met de radio-cassetetrecorder en tien bespeelde cassettebandjes. Een 24-jarige Soester deed aangifte bij de politie. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Kees de Bruin jr. is de nieuwe koning van het Groot Gaesbeeker Gilde. De 35-jarige schutter velde het laatste stuk van de vogel op het 264ste schot. Dat betekende het tweede record na het totale aantal bezoekers van de Gil defeesten. Het komende jaar zal Kees de Bruin met zijn vrouw Jariet het koningspaar vormen. Dat betekent dat het echtpaar regelmatig het land ingaat met het Gil de. Volgens de goede gewoonte ging Kees de Bruin na zijn koningsschot op de schouders. Dezelfde avond werd de opvolger van Nol Hagen gehuldigd in de feesttent. De schietwedstrijden op De Blaak ston den dit jaar enorm in de belangstelling. Het publiek zag dat Gerard Dorrestein de kop van vogel A naar beneden haal-' de en Jos Hagen de rechtervleugel af schoot. Kees Engberink nam de linker vleugel voor zijn rekening en Kees Hil- horst mikte goed op de staart. Bij Vogel B ging de eerste prijs naar de oud-koning Harry van der Zouwen. Fried van de Breemer, John Dorrestein en Kees Hilhorst namen de vleugels en de staart voor hun rekening. Bij het kampioenschieten voor dames ging de eerste prijs naar Tineke Mulder. Ria van de Breemer werd tweede. Hans Huibers werd kampioen van Soest en John Plekkepoel won het kampioen schap van het Gilde. De groep Jolanda van de Heuvel, Ank van Doorn, Ingrid Schothorst was het meest succesvol bij het damesschieten op de klos. Kees de Bruin jr. heeft zojuist het beslissende schot gelost en is het komende jaar Koning van het Groot Qaesbgeker Gilde De sociale recherche van de gemeente Soest heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een Soester echtpaar, resp. 46 en 39 jaar oud. De man werd geverbali seerd terzake van valsheid in geschrifte en/of oplichting van de gemeente. De vrouw kreeg het proces-verbaal terzake van opzetheling. De verdachten bleken de sociale dienst verlening van de gemeente door frau duleuze handelingen te hebben bena deeld. Het echtpaar was al geruime tijd cliënt van de sociale dienst en ontving een RWW-uitkering, omdat beiden al langere tijd werkloos waren en niet in hun levensonderhoud konden voor zien. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat de vrouw bij verschillende bedrijven parttime werkzaamheden verrichtte in de periode mei 1985 tot maart 1988. Verder bleek dat de man van januari 1986 tot heden bij een meubelbedrijf werkte. Ze verzuimden dat op te geven op de maandelijks in te leveren inkom stenformulieren. Op die formulieren moeten cliënten van de sociale dienst "onverwijld" me dedeling doen van elke verandering van feiten of omstandigheden waarvan zij redelijkerwijze kunnen vermoeden dat ze aanleiding kunnen geven tot intrek king of verlaging van de uitkering. In samenwerking met de politie werden man en vrouw aangehouden en ver hoord. De uitkering wordt beëindigd. T.z.t. zullen ze zich voor hun handelin gen moeten verantwoorden voor de rechter. Het totale fraudebedrag is 66.000 gulden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vooijaarsbloeiende struiken en bomen zijn er te kust en te keur. Ook voorzomer- en zomerbloeiers zijn in ruime mate voorhanden. Moeilijker wordt het echter als we op zoek gaan naar struiken die in de nazomer de tuin aantrekkelijk maken met hun bloei. Toch zijn er wel een aantal planten die rond deze tijd bloeien of binnenkort van start gaan. Onder hen vinden we be kenden als de Vlinderstruik en de tuinhibiscus, maar ook vrij onbekende planten als Caryopteris en Herfst- sering. Aan deze gewassen wil ik graag deze en de vol gende keer wat aandacht besteden. Vlinderstruik De Buddleja (géén Buddleia zoals vaak foutief ge schreven wordt), kennen we eigenlijk haast allemaal. Bij velen roept dit vlinderlokkende gewas jeugdherin neringen op. De struik trekt namelijk met zijn sterk geurende bloemen verrassend veel vlinders aan in de meest uiteenlopende kleuren. De vlinders blijven vaak door de aanwezige nectar als verdoofd op de bloemen zitten. Hierdoor hebben we kans om de an ders sterk beweeglijke diertjes eens op ons gemak van nabij te bekijken. De vlinderstruik wordt om de naamsverwarring te vergroten ook wel herfstsering genoemd, hierdoor vindt verwisseling met de later te bespreken Ceano- thus (de echte herfstsering) nogal eens plaats. De plant is afkomstig uit China 1896 in Europa inge voerd). Vroeger had de Buddleja maar een vrije korte bloeitijd, door de toepassing van moderne verede- lingstechnieken hebben kwekers deze zodanig kun nen verlengen dat de bloeiperiode nu bijna de helft van het bloeiseizoen omvat. Rassen Vlinderstruiken zijn er tegenwoordig in een groot as sortiment. Er worden in ons land momenteel ruim zestig soorten en rassen gekweekt in een grote kleur- verscheidenheid. Een goed lila-paars ras is bijvoor beeld 'Ile de France.' Een mooie witte is 'White Cloud.' Een goede paarsrode vlinderstruik is 'Royal Red,' een fraaie blauwe 'Naho Blue.' Een weinig voorkomend maar opvallend ras is de oranje- geelkleurige 'Sungold.' Uitgebloeide bloemen van de Buddleja die lelijk bruin verkleuren kunnen het beste direct worden uitgeknipt om plaats te maken voor nieuwe knoppen. Op deze manier wordt de bloeitijd gerekt, die dan tot ver in ok tober kan duren. Verzorging en aanplant Wat de grond betreft is de vlinderstruik niet kieskeu rig, wel staat de plant graag in de volle zon, waardoor ook het vlinderbezoek wordt bevorderd. Buddleja da- vidii, de meest voorkomende kweekvorm, is in ons klimaat normaal winterhard, al zal het grootste ge deelte van de takken, meestal sterk invriezen. Omdat de plant op het éénjarige hout bloeit is een krachtige snoei in het vooijaar (ong. begin maart) niet alleen mogelijk, maar zelfs zeer aan te raden. Caryopteris De Caryopteris is een lage struik (ong. 0,75 mtr.) met sterk riekende twijgen en bloemen. De bloemen zijn blauw, zeer talrijk en zitten in langgesteelde pluimen bijeen. De bloei van deze nog vrij onbekende struik start rond deze tijd en gaat afhankelijk van het weer soms door tot ver in oktober. De groeiwijze van de plant is enigszins overhangend en het kleine blad is grijsgroen. Verzorging en aanplant. Ook de Caryopteris prefereert een zonnige beschutte standplaats. In strenge winters vriezen de twijgen sterk in, maar de plant loopt in het vooijaar weer uit en bloeit dan in het najaar op het eenjarige hout. De Ca ryopteris (er is geen nederlandse naam van bekend), is een ideale heester voor de rots- of heidetuin maar ook zeker voor de aanplant in grotere groepen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11