G «r Nationale Ziekendag, dag voor iedereen Ans Jepkes in 'De Meiden' China-trend en poolexpeditie najaarsthema's bij De Ster Nieuwe stellerkasten spoorwegovergangen Starlift wint de Hooyer Trophy Laatste trekking loterij hockey WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 SOESTER COURANT SPORT PAGINA 19 T Bijeenkomst in Zonnegloren op 11 september STEGAS Onderhoudscontract Inbraak groentezaak Krant niet ontvangen? Gebedsdienst Praten over kanker Internationaal Vrouwencentrum Soest Meisjes kleurrijk, jongens uitdagend de winter in jongens op avontuur Steeds meer ouders vragen advies aan VTO-team College trekt voorstel grondaankoop Dalweg weer in Inbraak Varenstraat Kaashandel Spel Stam-SoVoCo belooft veel goeds 40-Jarig jubileum Nederlands Motet en Madrigaalkoor Actueel Soester nieuws in de zelfbediening op de KABELKRANT SOEST. Dag en nacht. 7dagen per week. De Iweede zondag in september is de Nationale Ziekendag. Dit jaar is deze op 11 september. Deze dag staat steeds in het teken van: "Ziek zijn -ge- zond zijn". In verband met de nationale zieken dag geeft "De Zonnebloem" jaarlijks een brochure uit, die van dit thema is afgeleid. Onder het motto: "Zoals het «as wordt hel nooit meer..." staat dit jaar de chronisch zieke en zijn omge ving centraal. De aandacht wordt in het bijzonder ge richt op het leven van die mensen, die chronisch ziek zijn, die moeten leven met een levenslange handicap. Het the- Dit is het derde jaar dat Ans Jepkes als drama-docente aan C-drie verbonden is. Na haar opleiding aan de Academie voor Expressie, vier jaar geleden, heeft -ze op verschillende plekken als drama- docente gewerkt. Het grootste gedeelte van deze werkzaamheden bstond uit het geven van cursussen en regisseren. Voor de Open Dag op 4 september in C-drie heeft ze de gelegenheid te baat genomen om zelf weer eens te spelen. Samen met een collega, Jeanette Ba nen, zal ze een scène uit "De Meiden" van Jean Genet spelen, een van de moeilijker stukken van deze bizarre to neelschrijver. "Een klein stukje uit een prachtig toneelstuk. Heerlijk om daar mee bezig te zijn, te improviseren, te analyseren en uiteindelijk tevredenheid te voelen over hetgeen je gemaakt hebt", aldus Ans Jepkes. Het stuk wordt twee keer gespeeld, om 13.10 uur en om 14.45 uur. Tijdens de repetities zijn twee verschillende video opnames gemaakt, die ook op de Open Dag te zien zijn. Bovendien zal er een door Jan Visser gemaakt interview te zien zijn op video en een documentaire over de beroemde Actor's Studio. Op de Open Dag kan men terecht voor informatie over haar cusussen: acteurs- training voor gevorderden, maandag 20.00-22.00 uur; Toneel voor vrouwen en beginners, donderdag 9.30-11.30 uur; toneel voor 55-fvoor beginners, maandag van 9.30-11.30 uur; kinder musical, donderdag 16.00-18.00 uur. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een inbreker zijn slag geslagen in een groeten winkel aan de Tamboerijn. De toegangsdeur bleek met een schroe- vedraaier te zijn geforceerd. Uit de kas sa wordt een bedrag van 200 300 gul den wisselgeld vermist. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. ma wekt niet alleen op tot het schenken van aandacht, maar nodigt tevens uit tot zelfbezinning. Met elkaar kan ervoor gezorgd worden dat de chronisch zieke niet in de schaduw van de samenleving terecht komt. Deze groep zieken is sterk afhankelijk van mensen die de lange weg met hen kunnen volhouden. De (gratis) brochure kan men aanvra gen bij het Nationaal Bureau van "De Zonnebloem" Postbus 2100, 4800 CC Breda. Als tegemoetkoming in de kos ten wordt een kleine bijdrage op prijs gesteld, eventueel door postzegels los bij te sluiten. Naast de oproep om op de Nationale Ziekendag (en op alle andere dagen) aandacht te schenken aan chronisch zieken wil de afdeling Soest van "de Zonnebloem" nog extra aandacht be steden aan zieke medemensen in het al gemeen. Zij doet dit door het organise ren van een bijeenkomst in de grote zaal van het ziekenhuis Zonnegloren op zondag 11 september a.s., van 10.00 tot ongeveer 11.30 uur. Deze bijeenkomst zal bestaan uit een oecumenische ge bedsdienst, geleid door pastor Alkema de en Mevrouw M.J. Gordeau-Blom, met medewerking van het jongeren koor Soest/Zuid. Daarna volgt een koffieuurtje waarin het jongerenkoor nogmaals zal optreden. Als men zelf, of iemand uit de omge ving, aan deze morgen wil deelnemen, laat dit dan even weten aan mevr. E. van Schalkwijk, tel. 21200 te Soest (graag vóór 5 september). Het zou plezierig zijn als men zelf voor vervoer zou kun nen zorgen. indien dit niet mogelijk is moet men dit bij de opgave van deelname medede len. Voor deze deelnemers zal weder om een beroep worden gedaan op een vaste kern van trouwe chauffeurs. Wie zich daarvoor beschikbaar wil stellen kan zich opgeven bij de heer Wijnhoff, tel. 17451 te Soest. Kanker is een ziekte die veel voorkomt; éen op de vier Nederlanders wordt er mee geconfronteerd. Veel patiënten met kanker en hun omgeving betreuren het gemis aan contact met lotgenoten. Met name als men eenmaal uit het zie kenhuis is ontslagen dreigt men in een zwart gat te vallen. Artsen zijn moeilij ker bereikbaar, de omgeving weet vaak geen raad met de problemen die de pa tiënt en zijn familie tegenkomen. Door lotgenotencontact is men (beter) in staat: - steun en begrip bij elkaar te vinden; - onderling informatie uit te wisselen; - openlijk met anderen over de ziekte te praten, wat de kans op isolement kan verkleinen. Om meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid van lotgenotencontact en de waarde daarvan hebben het Lande lijk PLatform voor Verenigingen van Kankerpatiënten en het LOK (Lande lijk Overlegorgaan Kankercentra) met financiële steun van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur een voorlichtingscampagne georgani seerd. In het kader daarvan rijdt vanaf de maand mei een informatiebus door Nederland. Deze bus is ingericht als ontmoetings- en tentoonstellingscentrum. De vereni ging voor kankerpatiënten (zelf (ex- ypatïenten) en het Integraal Kanker centrum (IKMN) zullen vertegenwoor digd zijn om met lotgenoten te praten en belangstellenden over de waarde van lotgenotencontact te vertellen. Ook zal meer algemene informatie te verkrijgen zijn over kanker en wat die ziekte met zich meebrengt. Mensen met vragen die zij niet aan patiënten in hun omgeving durven og willen stellen kunnen dus ook terecht. De bus staat voor iedereen open, maar vooral (ex-)patïenten, hun naasten en hulpverleners zijn van harte welkom. De bus doet de volgende plaatsen aan: - Nieuwegein, zaterdag 10 september, 10.00-17.00 uur, Cityplaza; - Zeist, donderdag 15 september, 10.00-17.00 uur, Steynlaan; - Woerden, zaterdag 17 september, 10.00-17.00 uur, verpleeghuis Wed- desteyn (braderie); - Amersfoort, donderdag 22 septem ber, 12.00-20.00 uur, Varkensmarkt; - Tiel, zaterdag 24 september, 10.00- 17.00 uur, Markt. Loop vooral eens binnen, een kopje koffie of thee staat klaar. Mocht men niet in de gelegenheid zijn te komen en toch belangstelling hebben voor lotge notencontact, dan kan men altijd bellen Het Internationaal Vrouwencentrum "Vrouwen voor Vrouwen" is een ont moetingsplaats voor vrouwen van ver schillende nationaliteiten. In dit cen trum worden allerlei activiteiten en cursussen georganiseerd voor buiten landse vrouwen. Het komend seizoen, dat loopt van sep tember tot en met december, staan de volgende cursussen op het programma: Maandagmorgen: naailes voor Marok kaanse vrouwen Maandagmiddag: naailes voor interna tionale groep Maandagmiddag: cursus machine- breien voor gevorderden Dinsdagmorgen: fiets- en verkeerscur- sus voor Marokkaanse vrouwen Dinsdagmorgen: fiets- en verkeerscur- sus voor Turkse vrouwen Dinsdagmiddag: cursus machinebreien voor beginners Dinsdagavond kapcursus voor inter nationale groep. Vanaf maandag 12 september starten de cursussen. Naast bovenstaande cur sussen zijn er op woensdagmiddag al lerlei activiteiten voor Turkse meisjes en op zondagmiddag Turkse vrouwen- soos. Woensdagochtend is de ontmoe tingsochtend. Dan staat het centrum open voor alle vrouwen uit Soest en om geving. Iedereen is welkom. Tevens wordt op deze woensdag voorlichting gegeven over allerlei zaken die voor vrouwen van belang zijn. De onderwer pen worden in overleg met belangstel lenden vastgesteld. Nieuw centrum Het Internationaal Vrouwencentrum is gevestigd aan de Parallelweg 7. Nog wel, want in het najaar wordt er hard ge werkt aan de verbouwing van het nieu we centrum. Hopelijk kan het nieuwe Seizoen '89 starten in dit centrum, gele gen in de wijk Smitsveen. Het Internationale Vrouwencentrum werkt met 1 beroepskracht, een aantal betaalde docenten en veel vrijwillige medewerksters. Zonder medewerking van de vrijwilligsters zou het niet moge lijk zijn om al deze activiteiten te orga niseren. Voor het nieuwe seizoen zoekt men nog vrouwen, die bereid zijn mee te helpen bij de praktijklessen fietsen en de kinderopvang. Bent u geïnteresseerd of wilt u meer informatie dan kunt u kontakt opnemen met Nel Koning, op maandag-, dinsdag-, en woensdagmor gen in het centrum, tel. 23549. Geïnspireerd door de Chinese mode rond het begin van deze eeuw en het succes van de imposante film "The Last Emperor" gaan meisjes kleurrijk de komende winter in. De jongens zoeken het avontuur in hun kleding met pool-parka's, die zelfs de meest barre omstandigheden kunnen door staan. De nieuwe collecties zijn te be wonderen bij "De Ster" aan de Van Weedestraat in Soest. Barbara Farber brengt in haar thema "Tai-Pan" actuele kleuren als purple en cerise naar voren, terwijl wit en appel groen voor frisse accenten zorgen. Aangeruwde winterkatoen, dubbel- doek en corduroy zijn bedrukt met Chi nese dessins. We zien leuke prints en borduursels van pandabeertjes en ge- styleerde Chinese figuurtjes op sweats- hirts en in voering van crinckle-nylon jacks. Behalve het Chinese thema brengt Barbara Farber vele andere kleurgroepen zoals "Jeans Clan". Vro lijke Schotse ruiten, gecombineerd met denim, gedragen op knalrode jacks. Ongecompliceerd en vrolijk is het the ma "Colour Fun": felrood, brutaal geel en paars zijn de kleuren van "Little Fun Girl" van BF, waarmee ze het liefst ge zien worden op school. Kleurrijke uit vergrote prints van Swatch-horloges op sweatshirts en truien, glanzende voerin gen in jacks en capuchons, gewatteerde korte tops en thermo-broeken zijn de warme attributen om uitbundig de win- ^r in te gaan. Het luxe ski-programma biedt jacks in crinckle-nylon met speciale skivoerin gen en prints in appelgroen en fris lila. Practische ski-overalls en lekker ruime jacks zijn uitgevoerd met forse capu chons, afgezet met borgranden. Katoe nen roll-pulli's, schitterende gebreide truien en thermo-sweaters bij BF, niet alleen geschikt om in te skiën, maar ook om naar school gedragen te worden. Véél avontuur in de nieuwe Pointer collecties. De meeste uitdaging zit in het "Expedition"-thema: behalve poolpar- ka's in snow-white ook thermobroeken en sweatshirts in snow-white, aubergine en groen, gedecoreerd met toepasselij ke ijsbeerprints. Een stoer beeld voor avontuurlijk aangelegde jongens. Bo vendien kan de kleding tegen een stootje. Voor andere jonge helden brengt Poin ter fraaie aviateur-jackets van oil-coa- ted katoen met winterwarme voerin gen. Deze "heavy-look" wordt ver sterkt door afknoopbare borgkragen en leren vliegbadges. Zware gabardine broeken (met 4 of 5 practische zak ken...) in afgewassen kleuren, de typi sche vliegtinten als middenbruin en avioblauw. Schouderstukken en ritsde tails onderstrepen het sportieve karak ter. Een styling-thema dat zijn oorsprong ontleent aan milieu-acties van Green- peace is "Animal Rescue". Comforta- De uitdaging in de Pointer-collectie: pool-parka'sthermo-broeken en ther- mo-swearshirts in snow-white, auber gine en groen...bijDeSter, Van Weede straat. bele kleding voor de boys die hun ver tier voornamelijk buiten zoeken. Lange parka-achtige jackets in jagergroen, voorzien van winterwarme capuchons. Wijde broeken in ruige corduroy kun nen tegen een stootje. Truien in moder ne jaquards of stoere kabelmotieven en fraai geborduurde sweatshirts vormen een perfecte aanvulling op het komen de herfstige beeld. Voor de jonge, sportieve liefhebber van onvervalste ski-actie heeft Pointer in zijn "High-tech Ski"-programma nieu we revolutionaire materialen zoals zil- vercoating gebruikt. Samen met fluori- serende details zorgen deze ervoor, dat de adembenemende capriolen op de witte pistes alleeen nog maar meer ap plaus zullen oogsten. De Nederlandse Spoorwegen hebben de stellerkasten van vier overgangen in Soest vervangen. Het betreft de aandrijvingen op de Ossendamweg, de Dalweg, de Talmalaan en de Steen- hoffstraat. De laatste werd afgelopen vrijdag voorzien van een nieuw me chanisme. De andere overgangen wa ren reeds voorzien. De werkzaamheden betroffen een rou tine-klus. Om de zoveel jaar moeten de stellerkasten worden vervangen. Bij de spoorwegovergang aan de Molenstraat was het nog niet nodig om de kast te vernieuwen. Tegenwoordig betrekken NS de stellerkasten van een firma uit Alkmaar. Daarvoor moesten ze orders plaatsen in de Verenigde Staten. De stellerkasten in Soest gaan relatief lang mee, omdat het treintraject Utrecht- Baarn en vice-versa niet zo intensief worden gebruikt. Per uur passeren in beide richtingen slechts twee treinen, zodat iedere zestig minuten de bomen maar vier keer het wegverkeer blokke ren. Bij de werkzaamheden op de Steen- hoffstraat ontstonden tijdens de werk zaamheden af en toe kleine files, maar echte hinder ondervond het verkeer niet van de vervanging van de steller kasten. of schrijven met het Integraal Kanker centrum Midden-Nederland, afdeling voorlichting, Servaasbolwerk 14, 3512 NK Utrecht, tel. 030-319924 van 10.00-13.30 uur. Voor nadere infor matie kan men daar ook terecht. Als ouders vragen, twijfels of zorgen hebben over de ontwikkeling van hun kind, dan kunnen zij terecht bij het VTO-team (VTO betekent: vroegtij dige onderkenning van ontwikkelings stoornissen). Zowel het aantal aan meldingen als het aantal adviesaan vragen zijn vorig jaar gestegen t.o.v. 1986, zo blijkt uit het jaarverslag van het VTO-samenwerkingsverband Amersfoort. Het VTO richt zich op kinderen van 0 tot 7 jaar, die zich "anders" lijken te i ontwikkelen, bijvoorbeeld door een verstandelijke, lichamelijke, sociale, of spraak/taal stoornis. Er kunnen pro blemen zijn met leren, spelen of in con tacten met anderen. Een kind wordt bij het VTO-team vaak aangemeld door de ouders. Aanmel ding kan ook door anderen gebeuren na overleg met de ouders: huisarts, consul tatiebureau-arts, wijkzuster of peuter speelzaalleidster. Het team bekijkt sa men met ouders en verwij zer wat het beste met het kind kan gebeuren. Het team behandelt zelf niet; het advi seert de ouders wat nodig is (bijv. on derzoek of begeleiding) en welke in stantie daarvoor het meest geschikt is. In de regel brengt het team binnen 6 we ken advies uit. In deze periode worden Zoals na de discussie in de commissie Financiën en Grondbedrijf al te ver wachten was heeft het College van Bur gemeester en Wethouders het raads voorstel tot aankoop van grond aan de Dalweg-zuid - nodig voor de bouw van het nieuwe sportcomplex - ingetrok ken. De commissie vond de grondprijs veel te hoog en bovendien heerste er duide lijke beduchtheid voor deze investe ring, direct na het bekend worden van de beslissing van de provincie om de verkoop van het Soester Natuurbad niet goed te keuren. Nog voor de gemeenteraadsvergade ring had het College de raadsleden la ten weten dat het "goede nota" had ge nomen van de strekking van het advies van de nota, wat in gewoon Nederlands wil zeggen dat B. W. beloofden niet W RISTORANTE LA PERGOLA ANNELIES en FRANCO STEENHOFFSTRAAT 55 TELEFOON 02155-23039 gesprekken tussen teamleden en ouders gehouden. Ook worden gegevens van anderen opgevraagd (na toestemming van de ouders), bijvoorbeeld van huis arts, consultatiebureau-arts of peuter speelzaal. Het VTO-team bestaat uit een dokter, een wijkzuster, een maat schappelijk werkster, een pedagoog en» een coördinator. Bij het VTO-team kunnen kinderen worden aangemeld die wonen in Amersfoort, Baarn, Bunschoten/Spa kenburg, Leusden, Soest, Scherpen- zeel, Maarn, Renswoude en Wouden berg. De hulp van het VTO-team is gra tis. Voor meer informatie kan men 's mor gens bellen naar het coördinatiepunt van het VTO-team Amersfoort en om geving: Bekensteinselaan 18, Amers foort, tel. 033-637285. Bij een inbraak in de kelderbox van een flatwoning aan de Varenstraat is in het weekeinde een scanner buitgemaakt. Het apparaat had een waarde van 1200 gulden. De deur* bleek te zijn openge broken. eigenwijs te zullen zijn. Wethouder Jan Menne (CDA) deelde tijdens de verga dering mee dat de behandeling van het voorstel uitstel behoeft, omdat hij nog geen afspraak had kunnen maken met de eigenaars van de grond (met wie hij "na moeizame onderhandelingen" rond was gekomen, voordat de com missie ingreep). De gemeenteraad ging wel akkoord met de verkoop van een strookje Eng- grond achter de Nieuweweg aan de fir ma Lenarduzzi. Ook daar waren in de commissie bezwaren tegen gerezen, met name tegen de prijs, maar het Col lege hield vast aan het voorstel omdat een aangrenzend perceeltje onlangs voor hetzelfde bedrag was verkocht. Wel drong Raymond van Gelder (Pvd Al aan op een principiële discussie over de prijsstelling van stukjes ge meentegrond. Ook Neks Blommers (WD) vond zo'n discussie dringend gewenst, mede in verband met de verkoop van snipper- groen. "Er worden nu allerlei argumen ten gebruikt die het voor de burgers al lemaal onduidelijk maken." Blommers en haar fractie verzetten zich wel tegen de verkoop van een terrein aan de Kerkstraat aan een Soester kaas handel. Volgens Blommers had de grond openbaar moeten worden aange boden, zodat ook andere ondernemers een kans hadden kunnen krijgen. Menne had alle begrip voor Blommers' "hartekreet". "U pleit voor het liberale marktstelsel en dat juich ik graag toe." Toch vond hij een zekere afbakening nodig in de "flessehals" ter plaatse, zo dat het College "in de hand kan houden wie er komt". "Un snapt het niet," reageerde Blom mers. "Het gaat me helemaal niet om li berale principes. Alleen is deze grond niet bij uitstek geschikt om er kazen naar toe te rollen. Er zijn wellicht ook andere ondernemers die behoefte heb ben aan een dergelijk terrein, en daar om had het openbaar aangeboden moe ten worden." Stam-SoVoCo werkte zaterdag een zwaar oefenprogramma af. Drie (voormalige) eredivisieteams waren de tegenstanders van de Soester vol- leybalsters. Stam-SoVoCo moest wel iswaar genoegen nemen met de laatste plaats, maar het vertoonde spel gaf re den tot optimisme. Komende zaterdag speelt het eerste damesteam een drie kamp in Sportzaal De Bunt. Opnieuw zijn de tegenstanders teams uit de hoogste vaderlandse volleybalafde ling. Starlift uit Voorburg was de eerste te genstander op het Hooyer-Trophy- Toernooi. Met snel en gevarieerd aan- valsspel namen de gasten een ruime voorsprong om die niet meer af te staan, 8-15. De tweede set was van aanmerke lijk betere kwaliteit. Gelegenheidsspel- verdeelster Jenneke van der Wal zocht en vond regelmatig de goede oplossin gen om Starlift op het verkeerde been te zetten. Verdedigend klikte het allemaal wat beter en uiteindelijk lag de setwinst voor het grijpen. Enkele zwakke recep ties, toch een euvel dat zich gedurende het gehele toernooi manifesteerde, brachten de winst alsnog bij Starlift. In de derde set hield Stam-SoVoCo beter stand en dat resulteerde dan ook in ver diende winst, 15-6. Sudosa uit Assen was de volgende te genstander. Dit team promoveerde af gelopen seizoen naar de eredivisie. Lot te Paans nam het spelverdelen voor haar rekening en dat resulteerde in wat snellere aanvalscombinaties, waardoor de Drentse ploeg minder vat kon krij gen op de Soester aanvalsters. Met 15- 11 werd van Sudosa gewonnen. Om al le speelsters te testen werd er nogal ge wisseld in het team van Stam-SoVoCo. Dat kostte nogal wat punten, maar de Soester dames bleven goed partij geven in wat de langste set van het toernooi zou worden, 40 minuten. De Asser ploeg, ingevallen voor het Haarlemse OVRA, wist met 16-18 te winnen. Tijd voor een beslissende set was er niet meer. Met spanning werd uitgezien naar de confrontatie met Orion uit Doetin- chem. Dat team zal ook in de komende competitie als tegenstander optreden. Orion degradeerde na een jarenlang verblijf in de eredivisie, met als hoogte punt het landskampioenschap behaald in 1984, vorig jaar uit de hoogste vol leybalklasse. Ciska Abraham nam in deze set het spelverdelen voor haar re kening, evenals van der Wal de mogelij ke vervangendespelverdeelstei voorde nog niet fitte Lotte Paans. Evenals Van der Wal kweet de jeugdige Abraham zich goed van haar taak. Jammer dat de servicereceptie achterbleef, want an ders had er meer dan een 1-2 verlies in gezeten. Al met al een geslaagd oefen- toernooi met de hoofdprijs voor het Voorburgse Starlift, op de tweede plaats het Drentse Sudosa, Orion derde en op de vierde plaats Stam-SoVoCo. Zaterdag a.s. speelt Stam-SoVoCo 1 opnieuw een serie oefenwedstrijden. Behalve dat het team zich voorbereid op de competitie, die op 1 oktober be gint, prepareert zij zich ook voor het In ternationale Volleybal Toernooi, waar over elders in deze krant meer. Tegen standers zijn zaterdag het naar de eredi visie gepromoveerde Etiflex-Volco uit Ommen en AMN-Zaan uit Zaandam, de nummer drie op de ranglijst van het vorig seizoen in de eredivisie. De wed strijden beginnen om 14.00 uur. Natuurlijk gaat er veel belangstelling uit naar de verrichtingen van de damesse lectie, maar Stam-SoVoCo heeft ook veel aandacht voor de jeugd. Zo zijn de trainers van de damesselectie betrok ken bij de jeugdtrainingen en worden er extra wedstrijden georganiseerd voor jeugd- en minivolleybalteams. Voor kinderen vanaf 7 jaar is er plaats bij Stam-SoVoCo. Voor inlichtingen over jeugdvolleybal kan men bellen met Jo ke Paans, tel. 14596, of op maandag tussen 17.00 en 19.00 uur even komen kijken in Sporthal Beukendal. Zondag 4 september verricht notaris Van Veeren de laatste trekking in de "150" gulden loterij van de Mixed Hockey CLub "Soest". De hoofdprijs, de auto, gaat er uit en met het oog daarop wordt het een feestelijk ge beurtenis waar veel lotenbezitters wor den verwacht. Ruim een jaar geleden werd deze loterij opgezet in verband met de aanleg van de kunstgrasvelden. Een deel van de daaraan verbonden kosten kwam voor rekening van de hockeyclub. De duizend loten a 150 gulden konden in tien maandelijkse termijnen betaald worden. Aanvankelijk verliep de ver koop wat traag, zodat besloten moest worden de eerste van de tien trekkingen uit te stellen. Uiteindelijk werden echter zo goed als alle loten aan de man ge bracht en kon notaris Van Veeren in fe bruari van dit jaar de eerste drie trek kingen verrichten. Daarna volgde ie dere maand een trekking en dan nu a.s. zondag de laatste. Die staat gepland om 17.00 uur. Vooraf en ook na de trekking wordt de muziek in het clubgebouw aan de Koningsweg verzorgd door een jazzband uit Amers foort. In het volgende week uitkomend club blad 'Dictatortje' wordt de volledige uitslag opgenomen. Begin september is het 40 jaar geleden, dat enkele Soester enthousiaste zangers, niet tevreden met het muzikale niveau van een in die tijd bestaand Soester ge mengd koor, een nieuw koor oprichtten. Het koor, dat de naam kreeg "Semper Avanti" startte in 1948 onder leiding van Willy Frangois, musicus bij de ra dio-omroep in Hilversum, met onge veer 20 personen. De heer Frangois werd echter al vrij spoedig opgevolgd door Lex Karse- meijer, die in zijn woonplaats Bussum en omgeving al grote bekendheid ge noot met zijn eigen Koorvereniging "Pro Musica." Onder zijn leiding maak te het koor een lange periode van grote bloei door. Onder leiding van dirigent Karsemeijer heeft het Soester koor con certen gegeven, meerdere malen in sa menwerking met Pro Musica, in het Concertgebouw en de Bachzaal in Am sterdam en in de Grote Kerk in Naar- den. Ook verleende het koor zijn mede werking aan een concert door meerdere Gooise koren in de Veilinghallen te Hil versum. Aan dit concert namen plm. 800 zangers en zangeressen deel. In de ze periode legde het koor zich steeds meer toe op de uitvoering van a capella- werken van componisten van kerkmu ziek als Palestrina, Schütz etc. Deze muziek is eigenlijk steeds de voor keur van het koor gebleven. Onder lei ding van dirigent Carl Laöut uit Baarn, die de leiding van het koor van Karse meijer overnam is de repertoir-keuze ook steeds zo voortgegaan. Onder zijn leiding, die een periode van 20 jaar heeft omvat, werden ook grote koor werken van Mozart, Bach e.a. in studie genomen en met veel succes uitge voerd. Ook heeft het koor een tweetal langspeelplaten uitgebracht, waarop eveneens prachtige muziek wordt uitge voerd. Met de komst van Carol Laöut kwamen ook vele zangers en zangeressen uit Baarn mee naar Soest. Met deze welko me versterking kon het koor zich dan ook gaan wijden aan de studie van meer omvangrijke koorwerken zoals het "Requiem" van W.A. Mozart, het mo tet Jesu, meine Freude" van J.S. Bach, het Kerstmotet "Hodie Christus Natus Est" van G.P. de Palestrina, enz., alle maal muzikale hoogstandjes, die steeds veel toehoorders bijeen brachten. Een goede traditie in het koor zijn de jaarlijkse buitenlandse reizen, die het koor meestal in de week van Hemel vaartsdag maakt. Grote steden, zoals Chartres, Rouen en Meaux in Frank rijk, Mechelen en Leuven in België, St. Albans, York in Engeland hebben allen grote kerken en kathedralen, waarin het koor is opgetreden. De laatste twee jaar studeert het koor onder Gerard van Amstel, die met zijn koor dezelfde mu zikale weg blijft volgen als zijn voorgan gers. Op zondag 11 september zingt het koor de Hoogmis in de Petrus en Pau- luskerk te Soest. Gezongen wordt de 6-stemmige a capella mis "Missa Diato nica" van Hendrik Andriessen. Na de hoogmis viert het koor met haar leden het jubileumfeest in besloten kring. Op zondagmiddag 9 oktober volgt dan nog een groot jubileum-concert waar over nog nadere berichtgeving volgt. Om haar prachtige zang nog meer te vervolmaken wil het Nederlands Mo tet- en Madrigaalkoor graag in de man nenstemmen, tenor en bas, nog enkele enthousiaste zangers opnemen. Zij kunnen informatie verkrijgen bij L.J. Rademaker, telefoon 02155-13796. Het koor tijdens een van haar laatste buitenlandse concertreizen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 19