Junioren clubkampioenschappen '88 Prijzenfestival bij Avondfietsvierdaagse Jotul sponsort scheidsrechters Smeeing/BDC "Collegae van s.o. Soest: Dat de beste moge winnen!" WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 20 Tennisvereniging Soest Zuid: TENNIS R. Kaligis en de heks verdienen eerste prijzen tijdens zevende editie HANDBAL Bridge Wedvlucht Praeses s.o. Soest beëindigt functie Hsv De Snoekbaars KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. ZIN IN VOETBAL? SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 17728 Dames Smeeing/BDC winnen toernooi HANDBAL Grote belangstelling voor de 9e Soester tenniskampioenschappen TENNIS Soest overleeft eerste bekerronde VOETBAL Stoer Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! I De afgelopen week, 20-28 augustus, hebben ruim 100 jeugdleden 218 par tijen gespeeld die de 26 juniorenkam pioenen van de Tennisvereniging Soest Zuid hebben opgeleverd. On danks de slechte weersomstandighe den (dinsdag t/m donderdag is in de hal gespeeld) is het toernooi op sche ma afgewerkt, zodat afgelopen zondag de in grote getalen aanwezige ouders ruimschoots hebben kunnen meege nieten van de finalepartijen. Het is vooral een gezellig toernooi ge weest, waarin weinig verrassingen wa ren te noteren. Het merendeel van de geplaatste spelers voldeed aan de ver wachtingen. In tegenstelling tot het af gelopenjaar zijn er geen echte uitschie ters geweest. Veel spelers eisten net als in 1987 de finaleplaatsen op. De sterkte van de jeugd is vooral in de breedte toe genomen. Een compliment voor de jeugdcommissie, die dankzij de steun van sponsors in staat is geweest de jeugd optimaal te begeleiden. Zonder ook maar één finalist te kort te doen een opsomming van de toekom- Foto: Goos van der Wilt. stige toppers: Saskia Huizinga, (3 fina les, 3 titels), Stephan Zoetelief, (3 fina les, 2 titels) en Mignon Peters, (3 fina les, 2 titels). Trouwens bij het doorlezen van de uitslagen komen de familiena men Huizinga, Zoetelief en ook Brou wers veel voor. De organisatoren konden weer rekenen op de steun van de jeugdcommissie, jeugdraad scheidsrechters, de verzor ging van de kantine en de banen en de steun van alle ouders. Gezamenlijk wordt teruggezien op een gezellig en sportief toernooi. De ongeveer 450 deelnemers aan de Avondfietsvierdaagse van Super Van Doorn en Tempo Toer hebben het er op de laatste dag zonder een nat pak kunnen afbrengen. Hoewel het drei gende wolkenpak voor een herhaling van de regenachtige woensdagavond deed vrezen bleef het droog. De Amerbloazers uit Amersfoort speel den er dan ook lustig op los toen de fietsliefhebbers "druppelsgewijs" bin nenkwamen. Zoals gebruikelijk was de laatste finish op het parkeerterrein bij Super Van Doorn aan de Wiardi Beckmanstraat. De deelnemers konden zich daar verder verheugen op een redelijk grote belang stelling van familie, kennissen en ande re voorbijgangers die het geheel de moeite waard vonden om even te stop pen. In aantal vielen de 450 deelnemers in het niet in vergelijking met de hoe veelheid fietsers in voorgaande jaren. In 1987 stapten bijna negenhonderd men sen op de fiets om te genieten van het samenwerkingsverband tussen Van Doorn en Tempo Toer. De minder gun stige weersomstandigheden hielden veel mensen tijdens de zevende editie thuis.. Geplaagd door regen werden de fietséfs en de vaste groep medewekers alleen' op'de Vvóënsddgavoricf. Tijdens de eerste twee dagen was er geen sprake van slechte omstandigheden en afgelo pen donderdag hoefden de deelnemers evenmin letterlijk af te druipen. Prijzen Sommige fietsers hadden het goed in hun oren geknoopt dat voor de meest ludieke kleding prijzen beschikbaar wa ren gesteld. Zowel jong als oud had zich getooid in de meest uiteenlopende creaties. De anoniem gebleven heks stelde zich in die hoedanigheid zeker van de eerste plaats. Met een draagbaar ixrly-r televisietoestel gaven de organisatoren blijk van hun waardering. De tweede prijs, een radio-cassetterecorder, ging naar de bosnegerinnen, terwijl de twee jeugdige NASA-fietsers een Panda- beer in de wacht sleepten. Ook de Nar, 'Koud hè', de rok mei tekeningen, de stropdas, de Super paraplu en de tas vielen in de prijzen. De deelnemers moesten op alle vier fietsavonden vragen beantwoorden. Ook hier konden presentjes worden Foto: Goos van der Wilt. verdiend. De heer R. Kaligis zal geen spijt hebben van het feit dat hij mee deed. Hij won de eerste prijs en kan voortaan gebruik maken van een radio- cassetterecorder. De walkman, die te boek stond als tweede prijs, kwam in handen van F. Jansen. In totaal waren zestien prijzen te winnen. Verder kre gen alle deelnemers een herinnering van Super Van Doorn en Tempo Toer aan de zevende Avondfietsvierdaagse. Afgelopen zondag was het niet zoals gebruikelijk een sportteam dat door het Soester bedrijfsleven in het zonne tje werd gezet, maar waren het de mensen die onmisbaar in het wed strijdsportwezen zijn, n.1. de scheids rechters van in dit geval de handbal vereniging Smeeing/BDC. Manager Martin van Dijken van de aan de Nij- verheidsweg in Soest gevestigde doch teronderneming Jotul, Noorse fabri kant van open haarden en kachels, overhandigde het scheidsrechtersteam dat het komend veld- en zaalseizoen bondswedstrijden arbitreert, fraaie in zwart uitgevierde trainingspakken met het beeldmerk Jotul gestyleerd op de achterzijde. Het deed Van Dijken zichtbaar plezier om juist deze categorie sportlieden eens in het "warme zonnetje" te plaatsen. Als manager van een bedrijf, waarvan de producten zijn gebaseerd op duur zaamheid en kwaliteit, trekt hij een ver- gelijkng naar het sportleven. Beide ge noemde aspecten zijn belangrijk om de continuïteit van een bedrijf te waarbor gen, zo ook in het sportieve wedstrijd- gebeuren, waar scheidsrechters onont beerlijk zijn. Het sinds 1986 op het Soester industrieterrein gevestigde be drijf voelt zich hier goed thuis, en hoe wel niet direct aan de particulier wordt verkocht, bestaat de mogelijkheid voor hem en/of haar in de mooie showroom van het bedrijf een goed beeld te krijgen van het Jotul Open Haarden- en Ka chelprogramma. Namens Smeeing/BDC bedankte voorzitter Herman Duit het Soester Jo- tul-bedrijf voor het beschikbaar stellen van de trainingspakken. Tot degenen die een trainingspak kregen uitgereikt behoorde ook dhr. Pouw, nestor van de handbalvereniging Smeeing/BDC, die ondanks zijn 77-jarige leeftijd nog im mer als mentor en beoordelaar van scheidsrechters wekelijks in het seizoen Foto: Goos van der Wilt. Het scheidsrechterskorps van Smeeing/BDC met Martin van Dijken en Herman Duit. op de Utrechtse velden actief is. Het trainingspak overigens draagt hij dan niet, wel zal hij dit aantrekken als hij zijn bijna dagelijkse bezoek brengt aan het Soester Natuurbad. Het afgelopen sei zoen alweer zo'n 70 keer. Het is gezellig bridgen in De Vijverhof op maandagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur. Daar kan iedereen aan meedoen! Kos ten f 2,- per maand. Samen met partner kan men zich aanmelden bij de wed strijdleiding. De wintercompetitie start op maandag 12 september. Inlichtingen bij Lidy van Vilsteren, tel. 16688. Brïdgeles is ook mogelijk. Daarmee wordt gestart op 17 september in De Vijverhof in Soest, zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen bij dhr. Van den Berg, tel. 14098 of 16688. Soest De postduivenverenigingen deden mee aan de wedvlucht vanaf Wuustwezel. De duiven werden gelost bij een matige zuidwestenwind. De afstand bedroeg 96 km. Er waren 399 duiven in con cours. De eerste prijsduif arriveerde om 15.18.40 uur. Deze haalde een snelheid van 1511.78 m.p.min. De gedetailerde uitslag luidt als volgt: Rookhuizen A. 1 29 32. Vogel A. 2 4 5. Huisman H. 3 7 17.Limper P. 9 13 22. Hornsveld-v.'t Net 10 24 25. Comb. Mol Zoon 12 80.Z. v.d. Esschert Zn 15 23 35. Teunissen A. 16 26 27. Kamphorst C. 18 48 49. De Vriensdschap Aankomst eerste duif 15.19.15 uur,snelheid 1482.65 mtr. per minuut. Aankomst laatste prijsduif 15.42.15 uur. J. Wijnands 14 7. J. Koster 2 17 50. C. Bokma 3 19 20. Z.K.H. 5 44 48. B. Schimmel 6 10 39. A. Grift 8 23 126. J. Kruseman 9 13 18. T. Kok 11 14. T. Duurland 12 4199. A. Stolker 15 26 72. De Zwaluw Aankomst eerst prijswinnende duif 15.16. 36 uur, snelheid 1528,53 mtr per minuut. Aankomst laatste prijswinnen de duif 15.33.14 uur. J.P. Stam 1 6 10. H. de Bree 2 3 28. W.H. van Dorrestein 4 5 41. K. de Jong/Hogers 7 1195. R.G. Voskuilen 8 31 132. R. van Egdom 9 25 29. B. Roest 13 36 130. J. v.d. Belt 14 15 70. J. v.d. Burg 16 23 33. J. Duyst 17 56 57. P.V. De Zwaluw Soest De leden hebben zondag 28 augustus met hun jongen duiven deelgenomen aan de nationale wedstrijd vanuit Or- leans, afstand ca. 530 km. Op deze los plaats werden om 7.30 uur 215.000 duiven in vrijheid gesteld bij een kalme zuidwesten wind. Hieronder waren 513 duiven van de leden van de Zwaluw waarvan de eerste prijsduif geklokt werd om 13.48.19 uur een daarmede een snelheid van 1399.06 mtr per mi nuut makende. De laatste prijsduif werd geklokt om 16.44.08 uur. Uitslag: J.P Stam 14 7. W.H. van Dorrestein 2 59 79. A. de Bes 3 12 24. J. Schimmel 5 13 22. J. van Dijk 6 28 46. H. de Bree 9 15 17. J. v.d. Brakel Zoon 10 18 34. G. Rijksen 16 21 38. A. van Riet 19 56 86. Mevr. D. v. Tol 20 31 83. De Vriendschap De duiven vereniging P.V. De Vriend schap deed ook mee aan de wedvlucht vanuit Orleans. Aankomst eerste duif 13.44.31 uur, snelheid 1418.31 mtr per minuut. Aankomst laatste prijsduif 16.45.41 uur. J. Beijer 1 27 55. C. Bok ma 2 59 88. G. Rietveld 3 97. H. van Dijken 4 44 54. A. Kok 2 21 35. Alte- naar/Reijerse 6 49 91. T. Duurland 7 15. C. Kaats 8 16 26. J. Wijnands 9 78. B. Schimmel 1 29 31. De voorzitter van s.o. Soest, Theo Sur- stedt, heeft met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd. De praeses van de voetbalvereniging moest dat om ge zondheidsredenen doen. Het spreekt vanzelf dat het Soest-be- stuur dit besluit respecteert. Surstedt zal morgenavond niet aanwezig zijn op de jaarvergadering van s.o. Soest. Het bestuur zal hem daarom bij een andere gelegenheid op gepaste wijze danken voor zijn inzet voor s.o. Soest. Surstedt was de laatste drie jaar voorzitter. Hij zette zich steeds met overgave in, dit ondanks zijn drukke werkzaamheden. Zaterdag 27 augustus is de 8e wed strijd gevist in de zomercompetitie. Het wedstrijdparcours was opgedeeld in 2 vakken, de eerste divisie viste bij Bestevear en de tweede divisie was bij Daatselaar gestationeerd. Er werd wisselvallig gevangen en het was, zo bleek na afloop, de voorn die de doorslag gaf. Deze vissoort houdt zich nogal eens dicht onder de oeverzones op, en ook nu was dat op verschillende stekken het geval. Onderkent de henge laar dit niet, dan is het goed mogelijk dat hij de wedstrijd uitzit met een hen gel van 9.50 m terwijl voor zijn voeten de voorn jaagt. Het kennen van dit en ander vissengedrag maakt het hengelen tot meer dan een gelukssport. Bert v.d. Hoef had het, deze wedstrijd in ieder gaval, door. Hij ving 8.13 m vis aan een kort hengeltje en pakte hiermee de hoogste plaats in de le divisie. In de 2e divisie was het Bert de Bruin die aan het langste eind trok met 6.40 m. Bert vist voor de tweede achtereenvolgende maal een le plaats en lijkt ook nog mee te gaan dingen naar een promotie plaats; 2e in deze divisie werd Henk Horst met 4.37 m. le divisie: 1. Bert v.d. Hoef 8.13m; 2. Jan Aertssen 7.40m; 3. Henk v. Riet 5.69m; 4. Elbert v. Beek 5.45m; 5. John Kasius 5.00m; 6. Theo Bosman 3.82m; 7. Joop Hibbel 3.82m; 8. Arie Staal 3.78m; 9. Richard Horst 3.65m; 10. Henk Hibbel 3.53m. 2e divisie: 1. Bert de Bruin 6.40m; 2. Henk Horst 4.37m; 3. Ab Dekker 4.36m; 4. Rinus Brons 3.96m; 5. Gert v. Drie 3.54m; 6. Jaap Lindeboom 3.40m; 7. Gerrit Kuiter 3.25m; 8. Lutz Schultze 3.18m; in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort x Telefoon 033-18747 (SEC en s.o. Soest samen in de 3e klasse) Het jaarlijkse toernooi aan het begin van het handbal veld- en zaalseizoen kende dezelfde winnaars als vorig jaar. Bij de dames was dat Smeeing/BCD, terwijl bij de heren TV Soest uit Duits land haar naam weer in de prachtige bekers ziet gegraveerd. Het voor de veertiende maal georgani seerde handbaltoernooi, vernoemd naar de nestor van de vereniging dhr. N.L. Pouw, was ook dit jaar weer een groot succes. Het organisatiecomité on der de actieve aanvoering van Rick de Groot, slaagde er ondanks grote con currentie in de regio in, een aantrekke lijk programma voor zowel de jeugd- als seniorenteams in elkaar te draaien. Op zaterdag was het de beurt aan de jeugd tot 26 jaar die hun eerste schre den van het nieuwe seizoen weer op de velden aan de Birkstraat zetten. Zon dag ging het er professioneler aan toe. De teams die al enige weken in training zijn gebruikten het toernooi vooral om de nieuwe spelers in te passen en te kij ken of de conditie met nog een week te gaan voor de aanvang van het nieuwe seizoen, voldoende op peil is. Het damesteam van Smeeing/BDC, met haar nieuwe trainster Lia Baatje, startte de eerste wedstrijd tegen Nijen- rodes zwak. Een gelijkspel (3-3) kon nog net worden bereikt binnen de 25 minuten speeltijd. In de resterende drie wedstrijden werd echter de draai ge vonden en met evenzovele overwinnin gen (12-1,4-1,7-2) was de prolongatie van de titel een feit. Tweede werd het team van Nijenrodes uit Breukelen. Bij de prijsuitreiking ging het echter fout, helaas kon de heer Pouw de beker niet uitreiken. Alle dames waren namelijk al vertrokken. Bij de heren overheerste het team van TV Soest uit West-Duitsland. Meer techniek, kracht en snelheid bracht hen vier opeenvolgende overwinningen. Met 6-4 en 11-6 werd van Smeeing/ BDC gewonnen, terwijl Nijenrodes met 11-5 en 11-8 het onderspit moest del ven. Op de tweede plaats eindigde het Soester team. Voorzitter Herman Duit bedankte bij de prijsuitreiking de teams vaar hun sportieve inzet, maar vooral bedankte hij degenen die zich met de organisatie hadden beziggehouden, de scheids rechters, de leden die zich verdienste lijk hadden gemaakt in de kantine en de EHBO, in de persoon van de heer Uy- land. Zaterdag 3 september sluit de inschrij ving voor het recreatie- en het wed- strijdtoernooi van de Soester tennis kampioenschappen, die gehouden zullen worden van 17 september t/m 2 oktober 1988. Zij die nog niet hebben ingeschreven zullen dit met spoed moeten doen, inschrijvingen na ge noemde datum kunnen niet meer wor den geaccepteerd. Het baanschema ziet er als volgt uit: Op het voor-weekend van 17 en 18 sep tember vinden de wedstrijden plaats op tennispark Soest Zuid op 6 banen van 9.00 tot 20.00 uur. Vanaf 19 september vinden alle wedstrijden plaats op het tennispark te Soesterberg, elke avond op 4 banen van 18.00 tot 23.00 uur. Op zondag 2 oktober vinden alle finales, ook van het recreatietoemooi, plaats op het tennispark te Soesterberg vanaf 10.00 uur. Het baanschema voor het recreatie- toernooi is: 17 en 18 september op 8 banen bij tennispark De Harskamp Dorresteinweg, woensdag 21 septem ber op 4 banen bij LTC Schrikslaan van 18.00 tot 22.00 uur, zaterdag 24.sep tember op 4 banen bij Soest Zuid en 4 banen bij Toss aan de Bosstraat van 09.00 tot 20.00 uur, zondag 25 septem ber op 4 banen bij LTC Schrikslaan en 4 banen bij Toss van 10.00 tot 18.00 uur, woensdag 28 september op 4 banen bij LTC en 2 banen bij Toss van 18.00 tot 22.00 uur, zaterdag 1 oktober op 8 ba nen bij de Harskamp Dorresteinweg van 9.00 tot 20.00 uur. Het comité hoopt dat het toernooi on der dezelfde gunstige weersomstandig heden zal plaatsvinden als vorig jaar met een grote publieke belangstelling voor dit Soester tennisevenement. Blessures en afwezigheid door andere verplichtingen noopten trainer Gel- hard tot een gelegenheidsopstelling. Na een nogal behoudend begin bleek echter dat van de thuisclub niet veel dreiging uitging. Soest speelde zeer gedissiplineerd en kreeg diverse kan sen, waarvan er voor rust één en erna twee werden benut door Peter v.d. Berg. Het eerste Soester doelpunt kwam via een goede pass van Huib Koppel die vanaf de zijlijn voorgaf. V.d. Berg was de uitlopende Van Rossum te snel af en verschalkte de Hoogland doelman (0- 1). Na een solo schoot de Soestspits vervolgens tegen de lat en werd een strakke voorzet van Gouw door Koppel ingekopt, maar Van Rossum tikte die bal uit de hoek. Aanvoerder Van de Poel ging in het boek. toen hij de door gebroken Van de Berg vasthield. Mark Uiland, ver opgerukt, schoot hard in, ook nu redde de lat Hoogland voor een grotere achterstand. Na de pauze bleef Soest gedegen combineren, terwijl Hoogland te gehaast bezig ging. Uit een zeer fraaie pass van Ton Wolfsen nam Van de Berg de bal moeiteloos aan en versloeg met een beheerste tik de uitlo pende Van Rossum opnieuw (0-2). Bij een volgende Soest aanval kwam Ui land met een prima voorzet, welke door Van de Berg werd naastgekopt. Weer Van de Berg verraste de Hoogland de fensie, zijn inzet werd door een verdedi ger uit het lege doel gehaald. Een snelle vrije trap van Wolfsen werd door Van de Berg overgekopt, maar na een goede inleidende actie van Gerard Bekker, was het toch de Soestspits die met een droge knal de eindstand op 0-3 bepaal de. Soest jeugd Nog twee weken, en dan zal de compe titie weer beginnen. De jeugdelftallen van s.o.Soest zijn druk in voorberei ding voor het begin van het voetbalsei zoen. Soest Al oefende afgelopen za terdag. De blauwwitten moesten het onderspit delven tegen Houten (2-3). De Al van s.o.Soest zal na de degrada tie van vorig jaar uit de landelijke jeugd- competitie alle zeilen moeten bijzetten om eventueel te promoveren uit de in terregionale klasse. De voorbereiding van de Al is vrij positief te noemen. Aanstaande woensdag oefent het elftal tegen de Al van 't Gooi. Aanvangstijd van deze thuiswedstrijd is 19.00 uur. De Al van s.o.Soest is ingedeeld in de volgende klasse: AFC'34, KFC, Vites- se'22, Sparta (N), s.o. Soest, VVOG, Haarlem, EDO, DOVO, SMS. Bij dit tiental worden nog 3 ploegen uit de af deling Amsterdam bijgevoegd. De eer ste wedstrijd van de Al is zondag 11 september. S.o.Soest speelt dan om 11.30 uur tegen Haarlem. WZ'49-jeugd "Het voetbal zit weer in de lift". Deze conclusie, onstaan na de successen van het nationale elftal in West-Duitsland wordt ook door het WZ-bestuur on derschreven. Afgelopen woensdag tijdens de eerste trainingsmiddag voor de pupillengroe- pen was er dan ook sprake van een be hoorlijke toeloop van enthousiaste "Gullits" en "Van Bastens". Het dit sei zoen jubilerende WZ'49 is ingenomen met de ledenaanwas, die overigens al begin vorig jaar is ontstaan en daarom niet alleen in de hernieuwde belangstel ling voor de voetbalsport moet worden gezocht. Twee jaar geleden drong het besef door, dat het bij de jeugd niet alleen om het voetballen gaat, maar ook het hele ge beuren om de trainingen en wedstrijden heen uiteindelijk mede-bepalend is of een pupil of juniorenvoetballer voor de ze tak van sport blijft kiezen.Geduren- de het verloop van een seizoen bruist het bij de VVZ-jeugd dan ook van de activiteiten, welke zich uitstrekken van mini-voetbalkampen voor de aller kleinsten tot internationale toernooien voor de A en B jeugd. Aanstaande vrijdag is de jeugdafdeling van WZ ook te vinden met een stand op de "Hartje-Zuid" braderie. Alle vra gen betreffende WZ zullen hier wor den beantwoord. Voor informatie over de WZ jeugd: Jeugdvoorzitter J. van der Meij, tel. 13759; Vice-voorzitter B. van der Leij, tel. 15612; Secretaris W. van der Pol, tel. 12112. SEC-jeugd De Al junioren onder leiding van Jan van Veenendaal hebben reeds vier oe fenwedstrijden gespeeld, waarvan één verloren en drie gewonnen. Voor de A2 junioren onder leiding van Frans Ver- wey zijn de geplande oefenwedstrijden nog niet doorgegaan. Bij de B-junioren groep, onder leiding van Hendrik Jan de Boer werden er door de BI vier wedstrijden gespeeld, waarvan twee gewonnen en twee verlo ren. De B2 groep speelde éénmaal ge lijk. De Cl junioren verloren hun oefen wedstrijd, terwijl de C2 junioren gelijk speelden. Trainer Pierre Hogers en John Belt zullen woensdag- en donder dagavond de jongens extra oppeppen voor hun wedstrijden tegen Huize Cl en C2. Voor meer inlichtingen over het SEC jeugdvoetbal: Jeugd sekretaris Rob Groen, tel. 02155-13456 of, wedstr. sekr. jun. Jan Hop, tel. 02155-10152, wedstr. sekr. pup. Bep v. Wijnbergen, tel. 02155- 23131. Stoerdoenerij is typisch iets voor jon getjes. Ook op latere leeftijd lijden colle gae van het mannelijk geslacht aan deze kwaal. Bij vrouwen komt dit verschijn sel zelden voor. Die torsen meer het wa pen der geraffineerdheid. Jochie's tus sen vijf en vijftien "zijn altijd iemand. Ze hebben een idool, een held en daar mee identificeren zij zichzelf. Kan niks geen kwaad hoor, soms wisselen ze in een jaar tijd wel een keer of vijf van "voorbeeld." Ook ik toendertijd. Het beste zag je 't bij sportevenementen. A Is de Tour de France gereden werd, was ik Jan Holte en tijdens het voetbalseizoen de spits van "Eindhoven", Noud van Melis. Die Tour-periode was me wat. Alle vriendjes luisterden thuis naar de radio, want TV was er in onze volkswijk niet, en als de étappe was afgelopen reed de hele bende op z 'n fiets naar het Kerk plein. Dat was de ontmoetingsplaats. Dan reden wij de étappe van die dag eens dunnetjes o ver en ieder droeg op dat mo ment de naam van zijn held. Dan waren ze er allemaal: Wim van Est, Woutje Wagtmans, Charlie Gaul, Fausto Cop- pi, de adelaar van Toledo Bahamontes en al die anderen. We hadden een ronde uitgezet van ongeveer anderhalve kilo meter, een behoorlijk blok. Nu waren die fietsen die wij hadden niet van dat lichte spul waar de kids van te genwoordig op rijden. Integendeel, het waren van die zware ijzeren opgemof- felde krengen, vaak ook nog met zo'n ouderwetse kettingkast die al een kilo of tien woog. We reden dan tien rondjes. Om 't hardst. De pest was dat er altijd meisjes kwamen kijken en aangezien je als jochie altijd wel met één van die wichten "liep, "wilde je niet afgaan. Dus je trapte letterlijk je longen uif je lijf. Ik heb na zo 'n wedstrijd een keer een kwar tier tegen een boom gezeten zonder in staat te zijn ook maar iets te kunnen zeg gen. Het was of m 'n keel was dichtge knepen. M'n adem gierde naar binnen. En ik had nog niet eens gewonnen ook. Stapelmesjogge. Net zoals mijn vriend Jaap Poort jaren geleden. Jaap is nu een gerespekteerd man bij een grote platenmaatschappij in Hilversum en af en toe bespeur je nog wel eens een wild haartje op z'n bol. Zeer schuchter blikt het af en toe rond, om meteen door de kam van de geset teldheid weer platgestreken te worden. Vroeger had Jaap een hele bos van dat haar. Echte weerbarstige sprieten. Voor de duvel en z'n etc. niet bang. Altijd in voor een geintje, gek op jongensboeken - avontuur. Soms uit balorigheid, dan weer uit stoerdoenerij. Jaap vertelde mij de volgende story. "Je weet, Peter, dat ik in mijn wilde jaren nogal graag naar zo'n établissement ging waar tot mijn verbazing alcohol werd geschonken.Hij zei me dit in een chinees restaurantje, waar wij een pitti ge lunch hadden besteld en waarbij een nog pittiger witte wijn werd geserveerd. "Op een avond zat ik met een paar mak kers in zo 'n herberg, heel sociaal alle maal, en we hadden ieder een stuk of tig pinten op toen iemand voorstelde eens een ander drankje te nemen. Het werd Irish Coffee. Ik beaamde dat een I.C.-tje een excel lente keus was want ik heb ooit eens een song geschreven die begon met "Is 'tniet zo, bij Irish Coffee, klopt 't hart wildon der de room. En jij bent voor mij als Irish Coffee, al lig je nou hier naast me, lui en loom.En die song lag me nóg na aan 't hart. "We tutterden zo lekker door,vervolgde Jaap, "en na de vierde I. C. zei opeens één van die vlegels dat hij 't maar niks vond. Nee, riep 'ie, deze Irish Coffee lijkt nergens op. Dit is slootwater vergeleken bij het spul dat hij gedronken had. Dat zal dan wel in Belfast geweest zijn, dacht ik en het was duidelijk dat Jaap en ik op één lijn zaten. "Dat zal wel in Bel fast geweest zijn, riep ik naar 'm", ge baarde Jaap. "Nee, zegt die gup, in Bar- celona. Ik schonk gauw witte wijn bij voor Jaap en mij want de absurditeit van de be roemdste drank van Eire in Barcelona moest met alcohol bezworen worden. "We begonnen natuurlijk te lachen," ging Jaap verder, "en we namen nog een extra Irish Coffee in die kroeg. In Hil versum, gewoon maar op een doorde weekse avond. Moeders zat, bij wijze van spreken, thuis met 't eten te wach ten. Die gozer bleef maar doorzagen over Barcelona en opeens zegt iemand anders: "waarom gaan we dan daar niet effe kijken?" Mijn vriend nam weer een slok witte wijn, keek me aan en fluisterde: "En vijf minuten later zaten vier Hilversumse huisvaders in een auto op weg naar Bar celona om er in een vage kroeg Irish Coffee te gaan drinken. Wederzijdse op jut ter ij! Bij Brussel kwam ik weer een beetje bij m'n positieven, want toen raakte de drank uitgewerkt. Ik zeg tegen mezelf dat ik dringend m 'n vrou w moet bellen, 't was een uur of drie in de nacht. Schat ik ben 't, roep ik door de telefoon. "Wat is er met jou aan de hand, waar blijf je. Waar zit je?! roept ze terug. "In Brussel,antwoord ik voorzichtig, "en ik ben op weg naar Parijs en dan naar Barcelona, want ik ga voor de grap met een paar vriend... Ik boog me gespannen naar Jaap toe. "Ik hoorde alleen nog maar tuut, tuut, tuut,vertelde hij, "en op dat moment werd ik zó chagrijnig" dat ik tegen de boys zei: kom op, naar Barcelona. Laat ze allemaal 't heen en weer krijgen! En we zijn daar aangekomen en we hebben die Irish Coffee-kroeg gevonden. We zijn er een week gebleven. Over de thuiskomst later wilde hij niks kwijt. Dat hoefde ook niet, want toen ik aanbood om na de witte wijn een lekker I. C. -tje te nemen, stond hij op en zei dat 'ie dringend naar huis moest, 't Schijnt er bij zijn terugkeer uit Barcelona Spaans aan toegegaan te zijn. Peter Koelewijn. f

Soester Courant | 1988 | | pagina 20