In onze hele zaak zit 1 U vanaf heden nóg beter. uiTen WEEKEND RECEPT G SCHOONMAKERS M/V Het Restaurant Tel. 1 38 07 Yogelasiel zit verlegen om extra kooi Heesters voor nazomerbloei (deel 2) WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 VOOR IN TIJDEN V. doorArie van HOGE NOOD... ASUTO SCHOONMAAK B.V. voor de middag- en avonduren. 65+ is een plus in de dierentuin Havik en vos bedreigen vogels van mevrouw De Muijnck Neem een Boxspring Voor uw Nacht rust. W/IJN/INDS M WOON/MODE Lever met rozijnen MEDAILLON Dieselolie op wegdek: bromfietser slipt Autokraken TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwogt voor doe-hct-zelvers rr-mM. Dakwerken Wandelaar Er zijn van die onderwerpen die je met goed fatsoen in een rubriek als deze niet aan de orde moet stellen. Te kneuterig, te privé, te ongelooflijk om waar te kunnen zijn. In "Rondje Soest" maakt Arie deze week een uitzondering op deze regel. Weliswaar speelt het te behandelen onderwerp zich af op laag niveau, de ervaring er mee opgedaan kan U in tij den van hoge nood tot heil en zegen strekken. Vandaar dus. Vooraf nog even de waarschuwing dat het hier een gegeven met een luchtje betreft. Zo U dus de aandrang heeft verder te lezen, dan achteraf niet aan komen met klaagschriften en ingezon den brieven. U was gewaarschuwd. Alvorens ter zake te komen wil Arie eerst de vaststelling kwijt dat een mens soms niet weet waar hij mee te maken kan krijgen, laat staan hoe te handelen als een huiselijke ramp zonder aan kondiging vooraf zich aandient. Dat laatste moest ons, Marie en Arie, dus de afgelopen week overkomen. De trekker van de closetpot had een snipperdag genomen!! 's Avonds voor het slapen gaan was Arie de laatste die hem nog de hand had geschud. De reactie was er een zoals we die al jaren van hem gewend zijn; spontaan, la waaiig, maar desalniettemin Arie met de geruststellende zekerheid achterla tend dat de zitting zonder incidenten kon worden opgeheven.Marie verging het de volgende morgen anders. "Blijf je er vandaag wonen?", informeerde Arie korzelig, nadat Marie's verblijfs duur op het gemak geen afsluiting leek te kennen. "Hij doet 't niet", klonk het zielig en ietwat paniekerig vanachter de geslo ten deur. Na deze constatering stelde Arie, in afwachting van betere tijden, een noodplan in werking door de in de closetpot achtergelaten onderwerpen met in emmers aangevoerd water te voorzien. Marie, ook zeer alert reagerend, had intussen van een loodgieter met mid denstandsdiploma en andere vaktech nische waardepapieren de telefoni sche toezegging gekregen dat het leed niet lang zou kunnen duren. Vrienden van deze rubriek, dezelfde ochtend werd bewaarheid dat een on geluk nooit alleen komt. Of ze het, bij wijze van spreken dan, ruiken. Nog nooit in bijna dertig jaar Soest heeft ooit een toevallige voorbijganger toegang tot ons schuurtje gevraagd. Die dag wel. Uitgerekend de postbo de. De hoge nood was van 's mans gezicht af te lezen. Arie kon geen gastvrijheid verlenen, maar bedacht oplossingen in belendende percelen. "Kom je 's een keer iets anders dan post en pakjes af leveren en dan zijn ze niet thuis op nummer 7", sprak de man verwijtend, zijn heil zoekend bij de buurman van nummer 5. Bij de gewaarschuwde loodgieter was er kennelijk sprake van een overbezet spreekuur, aangezien het particuliere consult aan huis tegen het middaguur nog niet had plaatsgevonden. "Hoe moet het straks met de vergadering? Ze zouden toch om twee uur komen?" piepte Marie angstig. Ze waren een pastoor en enkele leken die ten huize van Arie en Marie een kerkelijk feestje in elkaar zouden knutselen. "Je kunt niet bij de buur man blijven doortrekken", oordeelde Marie. Nood maakt vindingrijk. Arie belde de loodgieter. "Bent U nog praktizerend?" vroeg hij aan de clo setadviseur. "Zie ik er als een Vut-er uit?", antwoordde de man. "Ik be doel", vervolgde Arie "Ziet U nog wel eens een kerk van binnen?". De man beaamde het." Dan begrijpt U de moeilijkheid waar straks een hoog waardigheidsbekleder voor kan ko men te staan", vervolgde Arie. Arie's redder bleek een even gelovig als vakkundig loodgieter te zijn. Reeds drie minuten na het laatste uit gezonden telefonische noodsignaal boog hij zich over het lijdend voor werp en zette de zaak weer op scherp. "Ze kunnen de pot weer op", luidde de bevrijdende eindconclusie van de oude getrouwe. Welke les kan het kerkvolk, welke richting dan ook toegedaan, uit dit voorval leren? Arie kan daar kort over zijn. Zo een dergelijk noodlot U treft, zoek een loodgieter die zondags nog ter kerke trekt. Laat U zelf daar ook met enige regelmaat zien, zodat de man begrijpt en meevoelt in welke si tuatie U verkeert als pastoor of domi nee bij U op bezoek er onverhoopt hun gemak niet van kunnen nemen. Het werk, Arie wil er van getuigen. Blijft over het probleem voor degene die na ampel overwegen de kerk niet meer ziet staan. Met zekerheid kun je zoiets natuurlijk nooit zeggen, maar Arie vreest dat het in voorkomende gevallen wel eens een lange zit zou kunnen worden. ARIE WANDELAAR ^Oartk zoekt voor onze objecten in Soesterberg Werktijden tussen 16.30 en 19.00 uur. Telefonische sollicitaties: Asuto b. v. 033 - 75 48 84 of persoonlijk aanmelden bij ons kantoor: Meridiaan 30-32a te Amersfoort. In de maanden september, oktober en op verzoek van velen nu ook in no vember, organiseert de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen weer een 'dagje dierentuin plus' voor oude ren. Voor de meesten van hen is het al weer een hele tijd geleden dat zij voor het laatst een dierentuin bezochten. Zo'n dagje dierentuin-plus is ongetwij feld een goede gelegenheid om op nieuw kennis te maken met de Neder landse dierentuinen waar de ontwikke lingen de laatste jaren niet stil hebben gestaan. De laatste jaren bleek deze actie een schot in de roos, zodat besloten werd om ook dit jaar weer een 'dagje dieren tuin plus' te organiseren voor de prijs van slechts f22,50 per persoon. Op ver toon van een 65+ pas of een 60+ pas of een 60+ seniorenkaart wordt het vol gende geboden: de toegang tot de die- Mevrouw De Muijnck uit Soestduinen heeft twee aartsvijanden: de havik en de vos. Deze roofdieren houden zich de laatste tijd veelvuldig op in de buurt van haar vogelasiel en slagen er met de regelmaat van de klok in om het loslopende en vliegende gevogelte te verschalken. Om de snelle havik en de sluwe vos daarin te bestrijden heeft ze een extra kooi nodig. Die kost echter 10.000 gulden, en hoewel ze aanspraak zou kunnen maken op een kleine subsidie stijgt dat haar net boven het hoofd. "Het is allemaal lief dewerk, oud papier. Ik ben nu 73 en dan ga je geen nieuwe kooi meer ko pen. Wie weet wanneer ik er niet meer ben," zegt de verzorgster van zieke vogels. "Er hoeft geen nieuwe kooi te komen. Er zijn misschien massa's mensen met een kooi die onnodig is. Ik kan die goed gebruiken. Al komen ze met rollen gaas, dan bouw ik de kooi desnoods zelf wel. Ik moet natuurlijk geen kanarie- pietkooitje hebben. Dat is te klein. In de buurt zitten verschillende havik-nesten. Ze zijn voor mij een enorm probleem geworden, want de havik is een be schermd dier en hij heeft geen natuurlij ke vijanden. De vossen zitten hier 's nachts op de stoep. Vorige week heb ik een eend begraven, maar die was de volgend,e dag alweer weggehaald door een vosi Een andere eend had ik hele maal opgeknapt, maar die moest z'n dutje aan de vijverkant met zijn leven bekopen. Ik wordt er langzamerhand moedeloos van. Zodra dat kan wil ik de dieren loslaten, maar 's nachts moeten ze in ieder geval in een hok. Daar heb ik nu echter niet genoeg plaats voor. Te gen de havik kan ik anders niets doen. Die komt als een steen uit de boom val len. Pasgeleden zag ik er één een kip te gen de muur van ons huis drukken. Torenvalk In en rond het huis van mevrouw De Muijnck worden enkele honderden vo gels liefdevol opgevangen, behandeld en verzorgd. Merels, kraaien, eksters, kippen, eenden en nog veel meer soor ten vinden bij mevrouw De Muijnck een asiel waar velen van hen herstellen van wonden, breuken en ziekten. Mevrouw De Muijnck legt de zieke of gewonde vogels op tafel en iemand anders houdt dan een doek over de kop. De operatie kan dan beginnen. Ze redden het niet allemaal. Zo is het nog maar de vraag of de torenvalk in leven blijft. Mevrouw De Muijnck kreeg de vogel binnen met een oude breuk in de vleugel. Het beest je zit nu gespalkt op de stok in een van de tientallen kooitjes. Iets verderop zit een kanariepiet van dertien jaar vrolijk te fluiten en tijdens de wandeling langs de volière merkt de vogelliefhebster tot haar vreugde dat een merel de volgende dag weer losgelaten kan worden. In de keuken staat een doos, waarin een duif een tijdelijk onderkomen heeft gekre gen. De vogel moet worden afgemaakt. Hij is stekeblind.- "Ik heb nog nooit zoveel zieke en zielige vogels gehad als dit jaar. Er zitten veel eksters en kraaien bij, waarvan ik denk dat ze beschoten zijn. De ekster is zo'n beetje het hoofdvoedsel voor de havik en als je die afschiet komen de havikken dus naar mijn kippen toe," constateert mevrouw De Muijnck vertwijfeld. Bedelpartij "Ik doe m'n best, zo lang als het gaat. Fi nancieel lukt het wel, maar ik moet uit bouwen en dan kan ik niet zelf betalen. Het is geen bedelpartij. Het gaat niet om mezelf, maar om de dieren. Vooral tegen de herfst doen veel mensen hun volières of rollen gaas misschien weg. Laat ze dat naar mij brengen, zodat ik een kooi erbij kan bouwen. Het is leuk dat de mensen met zieke vogels naar me toekomen. Daar zit ik hier voor. Maar nu moet ik een kooi hebben, anders is het met het oog op de havikken en de vossen onbegonnen werk. De mensen moeten meer begrip hebben voor de dieren. Is het niet verschrikkelijk hoe sommige mensen de dieren mishande len. Neem alleen maar de bio-industrie. Dat is gewoon afschuwelijk. Hoe slech ter we met de dieren zijn, des te slechter krijgen we het zelf. We krijgen al het kwaad terug. Daar ben ik van over tuigd," waarschuwt mevrouw De Muijnck. De asielhoudster wacht met spanning af in haar woning aan de Van Weerden Poelmanweg of er mensen zijn die materiaal willen afstaan voor een tweede kooi of haar wellicht telefonisch kunnen inlichten over andere mogelijk heden. Mevrouw De Muijnck is te be reiken onder telefoonnummer 12522. Foto: Herman van Dam Mevrouw De Muijnck heeft sinds kort ook een gewonde torenvalk in haar asiel. Nu de extra kooi nog. Als u niet met het verkeerde been uit bed wilt stappen - vanwege rug-, nek- of hoofdpijn - moet u maar eens bij de Bedderie Specialist een boxspring komen proberen Een boxspring is een combinatie van een binnenvering bedbodem en een matras. Het gevolg is een maximaal slaapcomfort. En dèt merkt u! ALIST DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Soesterbergsestraat 37 - Soes! - Tal. 13097 De combinatie van gebakken lever met ananas en rozijnen levert een origineel ge recht op waarbij drooggekookte rijst goed smaakt. Reken voor 4 personen op 4 plakken var kenslever van elk ca. 125 gram. Verder heeft u nodig: 75 a 100 gram blauwe Cali- fornische rozijnen, 2 a 3 schijven ananas uit een blikje, bouillontablet of -poeder en eventueel rode port (ruby) of rode bes sensap. Leg de rozijnen in een zeef en spoel er een royale hoeveelheid koud water over. Leg ze in een pannetje en schenk er zoveel ko kend water bij tot ze goed onder staan. Laat de rozijnen daarna gedurende 20 minuten zachtjes wellen. Schep wat zout en peper door 3 eetlepels bloem. Maak de plakken lever droog met keukenpapier en wentel ze daarna heel luchtig door het bloemmengsel. Schud de overtollige bloem er voorzichtig af. Verhit 75 gram boter in een koekepan en wacht tot het schuim begint weg te trek ken. Leg de lever in de pan. Temper de warmtebron en laat de plakken daarna in 8 tot 9 minuten aan weerszijden gaar bak ken. Neem de lever daarna uit de pan en houd het warm. Verwijder 2/3 deel van de bak boter en roer 1 eetlepel bloem door de resterende boter. Roer er daarna 3 decili ter bouillon door en blijf zolang roeren tot een gebonden saus is verkregen. Laat de saus hierna 3 tot 5 minuten zachtjes prut telen. Roer er eventueel 4 eetlepels rode port of rode bessensap door. Laat er dan nog even de kook over komen. Warm er de inmiddels uitgelekte rozijnen en in stukjes gesneden ananas in op. Proef de saus en voeg er eventueel 1 theelepel sui ker aan toe. Leg de lever op een voorverwarmde schaal. Schenk de saus met ananas en ro zijnen er over. Tip: In plaats van rode port of bessensap kunt u ook 1 eetlepel vocht uit het blikje met ananas en 1 a 2 eetelepels zoete Indonesische sojasaus (ketjap benteng manis) nemen. Bereidingstijd: 25 minuten Energie per portie: 1235 kJ (295 kcal) Bakstenen villa onder een pannen zadeldak in chalet-stijl en met neo-renaissance ornamentatie uit ca 1890. Aanvankelijk heette dit gebouw aan de Burgemeester Grothestraat "Java-hotel". Meer bekend in Soest als "Oranje-hotel". Ondanks de kwalificatie "categorie 1" in de monumenteninventarisatie van dit jaar staat het pand te verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe appartementen tegen de bouw waarvan bezwaarschriften zijn ingediend. Bezwaren waren er nauwelijks toen het gemeentebestuur besloot een sloopvergunning af te geven. In de eetzaal van dit hotel bevonden zich muurschilderingen in de vorm van medaillons met voorstellingen van fruit- en jachtstillevens. Er staat een huis op sterven met gerimpelde muren en geloken ramen, de oude deur is al dood. Wie rouwt er om? Nieuwe gasten melden zich voor de grond, jonge sillevens in de hand. Soest roest zacht. J.V. rentuin, een kopje koffie met gebak bij aankomst, een aperatief of frisdrank voor de lunch, een uitstekend verzorg de broodmaaltijd met een kopje koffie, thee of melk, een kopje thee met cake voor vertrek. De dierentuinen liggen verspreid over heel Nederland, zodat de reiskosten tot een minimum beperkt kunnen worden. Bovendien kunnen houders van een 60+ seniorenkaart van de actie profite ren wanneer zij voor zo'n dagje dieren tuin plus een van de zeven vrije reisda gen (keuzedagen) gebruiken. Houders van een 60+ seniorenkaart profiteren dus ook van het aanbod. Ook zij hebben recht op het 'dagje dierentuin plus'. De actie '65+ is een plus in de Neder landse dierentuinen' is ook uitstekend geschikt voot groepen. Onder de deel nemende dierentuinen is ook het Amersfoortse Dierenpark, tel. 033- 616658. De politie kreeg vorige week maandag om tien voor zeven een telefonische melding binnen over de aanwezigheid van dieselolie op de Dorpsstreek, zowel bij de bocht aan de Koningsweg als bij het trapveldje. De brandweer werd ge waarschuwd, die voor reiniging van het spekgladde wegdek zou zorgen. Voor dat dat karwei was geklaard werd er, om 20.00 uur, een ongeval gemeld. Een 16- jarige bromfietser uit Soest was in de vettigheid geslipt en had daarbij diverse schaafwonden opgelopen. Ook zijn brommer was flink beschadigd. Een bewoner van de Johannes Post- straat ontdekte vorige week dat een on bekende dader zijn portefeuille uit zijn auto had weggenomen. Daarin bevon den zich o.a. zijn rijbewijs, autopapie ren en een credit card, maar gelukkig geen geld. De dader heeft vermoedelijk een valse sleutel gebruikt. Aan de Burgemeester Grothestraat werd een auto van een inwoonster van Soest gekraakt. De dader maakte daar toe waarschijnlijk het linnen dak open. In de auto lag een portemonnee met 600 gulden. Daarvan stak de dief er 500 in zijn zak; de resterende 100 gulden liet hij achter, mogelijk om de eiegnares niet al te zeer te duperen. Volgens de politie hebben ook misdadigers een hart... effiomy Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels In de aflevering van vorige week heb ik van de nazo- merbloeiende heesters reeds de Vlinderstruik en de Caryopteris besproken. Ditmaal aandacht voor de tuinhibiscus en de Herfstsering, twee heesters die ook bloeien in een periode waarin verder haast alle strui ken verstek laten gaan. Hibiscus De Hibiscus of Althaeastruik is één van de beste in de nazomer bloeiende struiken voor de tuin. De bloei valt van eind juli tot eind september. De bloemen zijn veel al groot en enkel en kennen een rijke verscheidenheid in kleurnuances van helder wit tot rosé, rood, violet en lilablauw. Op een zonnige, niet te winderige plaats komen de op vallende bloemen doorlopend tot bloei, waarmee ze een exotisch tintje aan onze tuin geven. De Hibiscus is zeer geschikt voor de aanplant in grote groepen, op voorwaarde natuurlijk dat de tuin er zich voor leent. In kleine tuinen passen we de plantgroep aan, of gebruiken we de struik als solitair. Rassen De Hibiscus behoort tot de Kaasjeskruidachtigen. Al leen de uit Syrië afkomstige Hibiscus syriacus is in ons klimaat voldoende winterhard. Hiervan worden in ons land zo'n 35 rassen gekweekt. Sommige zijn éénkleu- rig, andere gevlekt. De enkelbloemige variëteiten hebben grote bloemen met soms wel een diameter van 7-10 cm. De gevuldbloemige, die overigens vrij weinig gekweekt worden zijn voor ons herfstklimaat minder geschikt. De bloemen komen door een teveel aan vocht vaak niet of nauwelijks tot ontwikkeling. Erik van Dorresteyn f/ <£h medewerker 't Vaarderhoogt Enkele heel goede rassen met enkele bloemen zijn: - 'Hamabo', lichtrose met donkerrode vlekken in het hart van de bloem. - 'Oiseau Blue', ook wel in de handel onder de naam 'Blue Bird'. Een prachtige blauwe bloem met donker hart, zeer groot. - 'Red Heart', een grote zuiver witte bloem, met hel derrode vlekken in het hart. - 'Woodbridge', een diep roserode, zeer grote bloem. Verzorging Hibiscus gedijt op elke goede doorlatende grond, maar verlangt wel een zonnige, warme standplaats. Ie der jaar, begin maart, snoeien we de struik flink terug. De loten die in de vorige zomer zijn aangegroeid, wor den net boven de stengelbasis afgeknipt. De struik bloeit namelijk alleen op het éénjarige hout. Jonge ex emplaren worden niet of weinig gesnoeid, omdat de plant eerst maat moet krijgen. Ceanothus of Herfstsering De Herfstsering of Amerikaanse sering is een plant die tot nu toe veel minder aandacht krijgt dan ze ver dient. Het is een halfheester met een aantrekkelijke nazomer/herfstbloei. De plant vriest in ons land veel al sterk terug. In het voorjaar wordt het bevroren hout weggesneden. Op het nieuwe hout bloeien de leuke bloemen, die aan kleine seringen doen denken. De bloei start in juli en gaat door tot in oktober, en bij zacht weer nog langer. De struik wordt niet hoger dan 1 mtr. De grond waarin we Ceanothus planten moet humusrijk zijn, mag niet te veel kalk bevatten en moet een luchtige structuur hebben. Heel mooie rassen van de Herfstsering zijn ontstaan uit kruisingen. Enkele goede kweekvormen zijn bij voorbeeld de blauwe 'Gloire de Versailles', de paars blauwe 'Henri Desfossé, en de rose 'Marie Simon. De heester die ik deze en de vorige week heb bespro ken worden tegenwoordig vrijwel alleen nog in contai ner gekweekt en kunnen momenteel dus volop ver plant worden. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577

Soester Courant | 1988 | | pagina 11