Natuur p Nabij 'Bijons op Soest' arushocK 'Dank God, dat wij niet eeuwen later zijn geboren' Schamp? DIK BOS B v r WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Fulltime dichter in C-drie - "Literair" IVN-wandeling bij de Kozakkenput AUTOSCHADE algemene radio omroep soest Volksuniversiteit Soest/Soesterberg LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de -s/en Vernielingen na braderie picture* point 171 Verbeelden Filmhuis: TAmi de mon ami' Open atelier Paard op de weg Cultureel Creatief Centrum Stormloop Het was nog nooit zo druk met inschrij vingen voor de cursussen als in dit jaar. Tot nu toe schreven meer dan 350 cur sisten zich in. Ervaring heeft ons ge leerd dat tenminste 200 van de oud cursisten terugkomt. Bij ongeveer 625 cursisten is C-drie vol. Als het aantal opgaven op de open dag a.s. zondag net zo groot is als in januari 1988 zullen veel belangstellenden op de wachtlijst ge plaatst moeten worden. Het gaat goed met ons centrum, en dat was de bedoe ling toen wij drie jaar geleden van start gingen. Start cursussen Deze week zijn de cursussen allemaal van start gegaan. Deze en volgende week kan nog worden ingeschreven op een cursus, mits deze nog niet vol zit. Voor de meeste cursussen geldt een maximum van 15 deelnemers. Dit aan tal biedt nog voldoende ruimte voor de persoonlijke begeleiding door de do cent genoeg ruimte in de lokalen. Meestal wordt na één of twee weken duidelijk welke cursussen doorgaan. Het kan ook zijn dat bij gebrek aan be langstelling een cursus moet worden geannuleerd. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de cursuscoördinator Idelette de Nooij, die tijdens de eerste lessen in het gebouw aanwezig is. Ook kan men voor inlichtingen bij de admi nistratie terecht, tel. 22188. Expositie De eerste expositie van het seizoen be staat uit beelden, litho's en aquarellen van beeldhouwer Marie Jacqueline Boormans. De aquarellen zijn speciaal voor deze expositie vervaardigd. De ex positie loopt van 4 tot en met 29 sep tember en is dagelijks te bezichtigen. Martin Veltman Op 9 september zal Nelleke Streefkerk de literaire avond presenteren waarop Martin Veltman in het middelpunt van de belangstelling zal staan. De dichter zal voorlezen uit zijn poëziebundels. Al deze bundels zullen op 9 september te koop worden aangeboden door boek handel v.d. Ven, die hiervoor een spe ciale stand inricht. Martin Veltman wordt geïnterviewd door Jan Visser, de bekendste dichter van Soest. Het pro gramma wordt afgewisseld met muziek door Hendrik Jan Bosma (piano) en Andrea Zierlijn (klarinet). Uitgevoerd worden sonates van F. Pouleng W.Pij per,J. Haydn en een rhapsodie van C. Debussy. De literaire avond begint om 20.00 uur in de grote zaal van C-drie. Toegang f 5,-. Rozenweelde Het gaat heel voorspoedig met ons vor mingsproject "musical Rozenweelde". De audities trokken grote belangstel ling en inmiddels is gestart met de repe tities. De musical is bedoeld voor het amateurtoneel, wat niet wil zeggen dat het project niet professioneel wordt aangepakt. Regisseur Gert Willems is begonnen met het instuderen van een van de ruim dertig koorliederen. Cho reografe Ankie v.d. Bunt heeft een achttal mensen geselecteerd voor het ballet en gaat daar deze week mee aan de slag. Iedereen is zeer enthousiast voor dit vormingsproject, wat zijn be slag zal krijgen in try-outs op 9 en 10 de cember. U hoort hier zeker meer van. Dienstverlening C-drie ondersteunt instellingen, ver enigingen en stichtingen voor sociaal- cultureel werk en amateuristische kunstbeoefening. C-drie is een privaat rechtelijke instelling welke met weinig financiële middelen haar activiteiten kan en wil verzorgen. Dat wil ook zeg gen dat het centrum zo dienstverlenend mogelijk wil zijn. Maar ook voor C-drie geldt dat ruimtes, apparatuur en perso neel betaald dienen te worden. Aan alle activiteiten hangen prijskaar tjes omdat de overheid niet meer de fi nanciële middelen ter beschikking stelt om alle kosten te dekken. Door een goede exploitatie blijven de prijzen laag, maar zijn er onherroeplijk kosten aan de activiteiten verbonden. Kinderboekenweek Het organiseren van de boekenweek is in volle gang. Als totaalpakket worden de activiteiten aangeboden en geduren de deze periode (12-22 oktober) zal overal in het dorp 'iets' te doen zijn voor de jeugd. De organiserende instellingen zijn: 'De Openbare Bibliotheek', 'Ar- tishock', 'de Vrije Teugel', 'Boekhan del v.d. Ven', 'C-drie' en nu ook het museum 'Oud Soest', en het 'Militair Luchtvaartmuseum' in Soesterberg. Een samenwerkingsverband dat als een positieve ontwikkeling in Soest gezien mag worden. De Amsterdamse dichter Martin Velt man (59), die op vrijdag 9 september a.s. het nieuwe poëzieseizoen van C-drie - "Literair" start met het voorle zen uit eigen werk, vindt dat niets zo rustgevend is als schrijven. "Ik heb be hoefte aan schrijven, het is een vorm van orde scheppen," zegt de ex-recla meman die sinds 1980 vijf poëziebun dels heeft gepubliceerd. De laatste bundel "Zout" werd dit jaar uitgegeven en bevat zijn mooiste ge dichten: tweeëndertig achtregelige ti telloze verzen die hij schreef in Noord- wijk aan Zee. Daarbij werd hij geïnspi reerd door "Een Winter aan Zee" van Roland Holst, waardoor een serie vrij sombere regels ontstonden die op blad zij 27 zijn hele zaken)leven tot nu toe samenvatten: Had ik dan moeten vluchten, overzee met het schip? Zo blauw waren de luchten, ver zag ik wolken gaan. Ik wist van stroom en klip en mui niet de gevaren. Vuurtorens gloeiden aan. Eerst moest mijn bloed bedaren. Zaken Veltman is een geboren Fries, komt uit een rooms gezin van zeven kinderen, toog op zijn eenentwintigste naar Am sterdam en publiceerde in 1956 zijn eer ste bundel "Amen is Amen." Hij was in de jaren vijftig redacteur van het "Am sterdams Tijdschrift voor Letterkunde" en "Cartons voor Letterkunde." In 1962 ging hij in zaken en publiceerde sedertdien niet meer. Door bemiddeling van Dimitri Frenkel Frank kwam hij in de Amsterdamse re clamewereld terecht, waar hij in 1962 het grootste reclamebureau van Neder land oprichtte (FH V) en de auteur werd van slogans als "Heerlijk Helder Heine- ken" en ,,'s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten." In de zesti ger jaren voerde hij "voor liefdewerk oud papier" reclame voor d66 en voor het image van Hans van Mierlo. Pas in 1979 kwam hij terug met nieuwe gedichten in De Gids en Avenue Lite rair. Rijk geworden besloot hij in 1980 op te houden met werken en fulltime dichter te worden. "Tranen en geld, laat ze maar beide stromen," dicht hij er gens. "In mijn verbeelding was ik als jongen achtergebleven ergens op een groot winderig plein. Ik besloot weer op zoek te gaan naar die jonge dichter die ik eens was, teneinde deze te rehabilite ren." Volgens zijn gedicht "Wens" deed hij in zijn leven vier dingen: muggenziften, liefhebben, dichten en zakendoen. In omgekeerde volgorde slaagde hij daarin zeker. In 1980 "redebuteerde" de 51-jarige Veltman met de sonnettenbundel "De Zaken de Dood." Johan Polak gaf zijn gedichten uit en dat bewijst de kwaliteit van zijn werk. Kind van zijn tijd pleegde hij in deze bundel ook verzen over de Liefde de Rest (Hofland, van Mierlo) waarin onthullende regels over moder ne opvoeding en over het moderne hu welijk: Ik ben nu voor de derde maal getrouwd. Scheiden laat knopen achter in de streng van het bestaan. Harmonie Autobiografisch is eveneens zijn tweede bundel "Spiegelgevecht" (1981). Op de linker bladzijden de gepolijste levens loop van gekweldheid en gebroken illu sies en op de rechter pagina's in cursief zijn poëtisch commentaar. De poëziecriticus Karal Soudijn hier over: "Ondanks de crisis en de radicale koerswijziging wekt Veltman in deze bundel de indruk dat één thema zijn le ven altijd heeft beheerst: het zoeken naar harmonie. Wie met zichzelf in het reine probeert te komen, zoekt naar harmonie - ongeacht de leeftijd waarop dit ge- buert. Martin Veltman. Na deze twee pogingen het verleden van zich af te schrijven, probeert Veltman op eigen benen te staan in "Destinaties" (1984). Hierin maakt hij tussen Eer beek en Amsterdam in 64 vierregelige gedichten (aaba), verdeeld in acht octa ven, een vluchtige reis door het mens dom langs Grieken en Romeinen. Om vervolgens langs Horatius en Voltaire even binnen te wippen bijLutheren Ein- stein. Om te eindigen in het zwarte gat van dit bestaan. Veltman is terecht een doemdenker en noteert voor zijn vrouw (de actrice Petra Laseur): O, lieveling, nog zijn wij uitverkoren. Beethoven ruist, juist nu de dag zijn sporen van glorie neerlegt in het gras. Dank God, dat wij niet eeuwen later zijn geboren. Behalve aan Petra draagt hij deze bun del op aan Harry Mulisch wiens invloed op deze verzen onbetwistbaar is. Het is de poëtische vertaling van diens magi strale "De Compositie van de Wereld." Levens eenvoud In 1985 verschijnt "Negentien Villanel len." Vilanellen zijn 15e eeuwse Ita liaanse gezangen. "Wat mij fascineerde was de ranke, elegante vorm van het ge dicht en de om en om herhaalde eerste en derde regel van de eerste terzine. De herhalingsregels geven de Villanelle een enigszins bezwerende toon en een aan zwellende beweging." In driekwartsmaat dicht Veltman in de ze vierde bundel in vijfvoetige jamben over de thema's de jongen, de man, de liefde, de stad, het water en de seizoe nen. De laatste litanie uiteraard in vie ren. Het is mij niet duidelijk waarom bij voorbeeld de regel "Diep in het riet ver schuilen zich de vissen" driemaal her haald moet worden. Zelfs de midde leeuwse mens zal dit in één keer begre pen hebben. Een villanelle is leuk een malig als curiositeit op de achterpagina van NRC-Handelsblad, maar niet voor een hele bundel moderne poëzie. "Destinaties" en "Negentien Villanel len" vind ik minder goede bundels dan de beide vorige. Een ontdekking is zijn laatste bundel "Zout" (1988) van de mand die zijn leven lang de geneugten van de La Paz-sigaar, de geur van Mag- gi-Bouillon en het rijcomfort van de Datsun heeft aangeprezen. Was zo levens eenvoud te winnen? dicht de miljonair, wiens gedichten nu worden uitgegeven door de Arbeider spers. Wat zou er veel veranderen wan neer alle rijken in Nederland alleen nog maar gedichten zouden schrijven die worden gelezen door Jan Boezeroen. En je moet er niet aan denken wat een culturele revolutie het teweeg brengt als het omgekeerde gebeurt. C-drie - "Literair" begint om 20.00 uur precies in de Grote Zaal. J.V. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Zondagmiddag 11 september gaat I.N.V.-Eemland wandelen in Soester berg bij de Kozakkenput. Gestart wordt om 14.00 uur bij de ingang van de be graafplaats aan de Kamp-dwarsweg. Natuur dus, vooral instekten, maar ge lardeerd met een beetje historie uit de Franse tijd. Als u naar het Luchtmacht museum rijdt, vindt u net na de brug over de snelweg verwijzingsborden. I.V.N.-gidsen staan voor u klaar. Eigenlijk ligt dit bosgebied in de ge meente Zeist, maar aangezien de ande re zijde van Soesterberg door de Vlieg basis wordt afgesloten, is dit het aange wezen gebied om dicht bij huis van de natuur te genieten. Oorspronkelijk maakte dit gebied deel uit van een zeer groot heideterrein waarvan een paar uiteinden in de vorm van de Leusderhei en de eerder genoemde vliegbasis nog aanwezig zijn. Omstreeks twee eeuwen geleden werd- gestart met ontginning t.b.v. de akker bouw in het nabij gelegen Wallenburg. Aanvankelijk op de gebruikelijke ma nier met mest van de schaapskudden, maar kort daarop bijvoorbeld sterk ge stimuleerd door paardemest, afkomstig van de grote concentratie nabijgelegen Franse troepen. (Austerlitz). Hoewel het landbouwbedrijf het nadien nog een hele tijd uithield, leidde ver dere ontginning in de omgeving niet meer tot akkerbouw maar tot bosbouw, waaruit nu een zeer gevarieerd bosge bied is overgebleven. Een niet onaan nemelijk verhaal luidt dat de naam Ko zakkenput ontleend is aan de Kozakken die na de Napoleontische tijd enige tijd in dit gebied gelegerd zijn geweest. Kortom, achteraf beschouwd zeer ro mantische tijden, die echter voor de di- rekt betrokkenen niet zo leuk moeten zijn geweest. Mooi is het er wel, dus aarzelt u niet om van deze mogelijkheid te genieten. Voor meer informatie kunt U bellen naar 02155-13519. Geen ramp! Ga naar DIK BOS. Die rekent 'n schappelijk" prijsje! Ook voor 'n tijdelijke huurauto. Saturnusweg 10 indus.ter Noordschil Tel 02154 - 14910 BAARN dire? Programma van donderdag 8 september t/m woensdag 14 september In de komende week zendt de AROS het volgende programma uit naar Zonnegloren en de diverse bejaarden centra in Soest. Donderdag 8 september 10.00 - 11.30 uur: Herhaling van het woensdagavondpro gramma. 15.00 - 16.30 uur: Verzoekplaten uit Mariënburg. 20.00 - 21.30 uur: "Soestergloren - Informatief'; infor matieprogramma over Soest met cul tuur, sport, het ziekenhuis, de verzor gingstehuizen en... muziek. Vrijdag 9 september 10.00 - 11.30 uur: Herhaling van het donderdagavond- programma. 20.00 - 21.30 uur: Programma van Geestelijke en Klassie ke muziek. Zaterdag 10 september 9.00 - 10.00 uur; Gevarieerd programma met Neder landstalig, Country Western en caba ret. 10.00 - 11.30 uur Herhaling van het vrijdagavond-pro gramma. 15.00 - 16.30 uur: "De AROS-show" jeugdprogramma. 20.00 - 21.30 uur: Verzoekplaten-programma. Zondag 11 september 10.00 - 11.30 uur: Kerkdienst (lijn 4) Pastor B.W. Alkemade 20.00 - 21.30 uur: "Reken maar", spelprogramma en... Maandag 12 september 10.00 - 11.30 uur: Herh. zondagavondprogramma 20.00 - 21.30 uur: Live verzoekplaten. Mogelijkheid om tijdens het programma een plaat aan te vragen voor patiënten. Tel. 20420. Dinsdag 13 september 10.00 - 11.30 uur: Herh. maandagvondprogramma. 14.15 - 15.45 uur: Verzoekplaten uit "Groot Engendaal." 15.45 - 16.00 uur: Gevarieerde muziek. 16.00 - 17.30 uur: Verzoekplaten uit "Molenschot". 20.00 - 21.30 uur: Gevarieerd programma rond het the ma: "Muzikale Rondreis" Woensdag 14 september 10.00 - 11.30 uur: Herh. dinsdagavondprogramma. 20.00 - 21.30 uur: Live verzoekplaten. Mogelijkheid om De Chinese keuken De populariteit van deze keuken wordt in ons land weerspiegeld in de vele Chi nese restaurants. Dankzij "de Chinees" is een aantal oosterse gerechten bij ons gemeengoed geworden; denk maar aan de loempia, bami, foe yong hai, koe lo yoek enz. Buiten de bami komen de an dere gerechten thuis toch zelden of nooit op tafel. Wellicht denkt men dat Chinees koken betekent dat men uren lang in de keuken moet staan en dat men tientallen exotische kruiden en in grediënten in huis moet halen. Met deze cursus wordt dat fabeltje uit de wereld geholpen: alles wat u buiten normale zaken als vlees, vis en groenten nodig heeft zijn een paar oosterse kruiden die bij iedere behoorlijk gesorteerde super markt te krijgen zijn. Verder helpt de docent u stap voor stap naar snelle en uiterst smakelijke resultaten, die u steeds na afloop van de les mee naar huis neemt! Aanvang: dinsdag 27 september. Lesduur: 19.30 - 21.30 uur. Docente: Mevr. J. van Reenen. CursuShdres: Eemland Scholenge meenschap, Talmalaan 42. Zes lessen, f 75,- 4- ingrediënten f 45,-. Koken, maar iets aparts! Iets lekkers en aparts klaarmaken in de keuken geeft veel voldoening. Compli menten krijgen over uw kookkunst is nog veel leuker! Deze cursus maakt het u mogelijk "chef-kok" in eigen keuken te worden. Net niet te moeilijke, maar ook geen alledaagse gerechten staan op het programma. Onze ideeën zijn o.a. soufflé, ragout als vulling voor pas teitjes of bij rijst, pizza, quiche lorraine (hartige taart met ham en kaas), risotto, gevulde paprika en bavarois. Wanneer u zelf een suggestie hebt kan deze, na overleg, in het programma worden op genomen. Aanvang: dinsdag 27 september. Lesduur: 19.30 - 21.30 uur. Docente: Mevr. G. Kooiman. Cursusadres: Eemland Scholenge meenschap, Talmalaan 42. Zes lessen, f 75,- ingrediënten f 45,-. Aanmelden: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, Soest (ge bouw Muziekschool), tel. 22195; maandag 10.00 - 12.30 uur en donder dag 10.00 - 13.30 uur. tijdens het programma een plaat aan te vragen voor patiënten. Tel. 20420. Nadere informatie: AROS (Algemene Radio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. 1.(2) Stephen Hawking Het heelal29,90 2. 1Red. Ben de Graaf De triomftocht van oranje, EK'88 24,90 3. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 4. 5) Bart Vos Hymalaya dagboek29,50 5. 4) Jos Brink Bouwen met puin19,90 6. 7) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 7. 6) Robert Hughes De fatale kust55,— 8. 8) Dambmann Met Edmund Hillary door de Hymalaya39,90 9. Pieter Winsemius Speel nooit een uitwedstrijd 27,50 10. Nederland Museumland 9,95 Winkelcentrum "Hartye-Zmd" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel De politie heeft vrijdagavond na afloop van de braderie in Hartje-Zuid een 15- jarige jongeman uit Soest gearresteerd op verdenking van het plegen van ver nielingen aan auto's. De politie kreeg in eerste instantie een melding binnen over "overlast", die een groepje jonge lui achter het winkelcentrum aan de Zuidpromenade veroorzaakte. Dat bleek te hebben geresulteerd in de be schadiging van de auto van een 21-jari ge inwoonster van Soest. De auto zat vol krassen, stelde zij vast. De 15-jarige knaap werd samen met een aantal leef tijdgenoten naar het bureau overge bracht. Daar bekende hij. Later kwam er ook nog een aangifte van een 19-jari- ge Soesterse; ook haar auto zat vol kras sen. De politie is nog bezig met een on derzoek. SPECIAALZAAK WANDDECORATIES KAARTEN LIJSTEN enz. Inmiddels heeft Picture Point nu ook een vacuumpers. Inlijsten is onze specialiteit v. Weedestraat 55 - Soest Tel. 2 62 60 Vandaag: Carol Voges (63) De illustrator: "Vaak word ik uitgeno digd op stripdagen en op stripbeurzen te komen tekenen waarbij de bezoe kers om mij heen staan en een vader met een beeldschoon stripverhaal van zijn zoontje voorzichtig aan mij vraagt: hoe vindt u dit en waar kan hij dat vak leren? Striptekenen is een uiting, een gave, een vorm van verhalen vertellen in plaatjes. Ik heb me nooit met dat les- probleem bezig gehouden. Daar had ik geen tijd voor en zeker niet op een stripbeurs ergens in Valkenswaard. Nu denk ik wel eens: kan ik die kennis en ervaring niet doorgeven? Daarom ben ik vorig jaar begonnen in C-drie een cursus striptekenen te geven en ik moet zeggen met veel succes. In de Kinderboekenweek op zondag 16 ok tober vertel ik in een openbare les hoe het werkt. Ik zet ze allemaal in de Gro te Zaal op de grond om me heen en met behulp van een flap-over vertel ik hoe je beginnen moet, hoe een strip in elkaar zit. Ik verheug me op zo'n voor stelling. Kunst Als kind al zat ik zelf in de kerkbanken rond te loeren naar de Christusstaties aan de muur: hoe Pilatus zijn handen wast, de soldaten dobbelen onder het kruis, hoe Jezus naar Golgotha loopt. Het zijn verhalen die verteld worden door middel van beelden. En om dat 'verbeelden' gaat het. Dat doet de mensheid al eeuwenlang. Zelf heb ik van jongs af aan niets anders gedaan. Het was voor mij net zo belangrijk als ademhalen, spelen en eten. Ik heb ge luk gehad opgegroeid te zijn in een ge zin waarin de kunst een belangrijke plaats innam. Vader was een goed te kenaar. Hij was chef van de tekenka mer bij een gemeentelijk electriciteits- bedrijf. Hij bracht grote vellen papier mee naar huis met alle ondergrondse kabelvertakkingen in een bepaalde stadswijk. Op de spierwitte achterkant van die vellen kon ik maar raak teke nen. Vader was ook een bekwaam schilder en er lag altijd een schetsboek op tafel met schetsen van moeder, be zig met een handwerkje of slapend in haar stoel. Tekende hij niet dan speel de hij piano. Tekenen en muziek ma ken waren bij ons dagelijks aan de or de. Als kind keek ik altijd naar krante plaatjes, verslond de disney-strips van Mickey Mouse en bladerde in de Ka tholieke Illustratie. Prins Vaillant was mijn favoriete held. Zo onstond mijn beeldvorming: het struikgewas, het steigerende paard, een schutting, een sofa, lampekappen. Het tekenen van een situatie, een sfeer vereist inlevingsvermogen. Als je dat niet hebt, kun je het ook niet leren. Je las soms een jongensboek waarbij de illustraties niet klopten met het ver haal. Dat kan niet. Je had het je heel anders voorgesteld. Dan wordt het een desillusie. Illustreren is kunst. Pa Pinkelman Ik was geen studiebol. Vlak voor de oorlog heb ik in Amsterdam op het te keninstituut gezeten en solliciteerde bij de toen nog onbekende Martin Toonder, die Tom Poes in de Telegraaf produceerde en in die jaren ee fusie aanging met Joop Geesink. Ze zochten tekenaars en in die periode heb ik sa mengewerkt met een fantastische groep tekenaars en grafische ontwer pers die na de oorlog heel bekend zijn geworden. Zo heb ik het ambacht ge leerd. Later kwam ik op de kunst redactie van de Volkskrant en maakte sfeertekeningen en ging mee op repor tage. Zo leerde ik Godfried Bomans kennen. Met hem heb ik Pa Pinkelman en Tante Pollewop ontworpen. Het werd een gigantisch succes. Het leven in de jaren vijftig en zestig was een feest. Met figuren als Doeve, Bantzinger, Daan Zonderland, Mr Elias en veie anderen. Ik werkte toen ook free-lance voor kleine uitgeverij en. Ik had strips als professoer Kregel, Sjors van de Rebellenclub en Jimmy Brown. Alles tekende ik: jeugdpoc kets, boekomslagen, politieke prenten voor Knuvelder. Geen zee was te hoog en ik tekende voor z'n blote kont weg. Van bekendheid en roem was je je niet bewust. Je tekende bij intuïtie en er moest brood op de plank zijn. Lijnvoering Tekenen is een kwestie van kijken, kij ken, kijken. Een strip is een verhaal vertellen in tekeningen. Later werd het pas mode via balloons de figuurtjes iets te laten zeggen. Om een karakter weer te geven, te weten hoe zijn vriendjes reageren, is een enorm inle vingsvermogen noodzakelijk. Eigen lijk zijn teksten dan overbodig. Maar dan moet je wel kunnen tekenen. En kijken, kijken, kijken. De mensen volg je hierbij. Op strip- beurzen merk je dat. De kenners zien aan een lijnvoering wie een bepaalde Nederlandse productie van een Ame rikaanse strip heeft getekend. De re sultaten van die tekeningen moeten wij eerst altijd opsturen naar Amerika waar ze beoordeeld worden op hun ka rakters voordat wij ze mogen publice ren. Zo heb ik zelf ook verhalen bedacht. Goede tekstschrijvers zijn schaars. Je moet gewoon een beetje gek zijn in dit vak. Nu maak ik kijkboeken voor VNU van Sesamstraat en werk ik mee aan de Willy Wortel puzzel-parade. Freelance tekenen is een kwetsbaar gebeuren. Een pensioen zit er niet aan vast. Maar ik heb altijd geweigerd din gen te doen die ik niet leuk vind. Ik werk nog steeds met plezier en blijf mijn leven lang tekenen". Jan Visser De Vereniging Artishock, Steenhoffslraat 46, Soesl, lel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage Ie leveren aan hel sociaal-culturele le ven in Soesl. Door je op Ie geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van hei lidmaatschap. De koslen bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 (aar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 8 september "L'ami de mon ami" is reeds de zesde film in Eric Rhomer's serie "Comédies et proverbes" (comedies en spreek woorden). Voor deze film is het leitmo- tiv het bekende spreekwoord: "De vrienden van mijn vrienden zijn mijn vrienden". Rhomer is inmiddels al 67 jaar. Hij kan er echter nog steeds niet genoeg van krijgen om lichtvoetige ko medies te maken over jonge mensen en hun getob met de liefde. Wat ons betreft mag hij daar nog heel lang mee door gaan. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/CJP/65+ f 5,-. Agenda: 15 september: "Love is a fat woman Alejandro Agresti. 22 september: "Ossessione", Luchino Visconti. 29 september: "Sous le soleil de satan", Maurice Pialat. Vrijdag 9 september Jazzclub Artishock Na een vakantieperiode van twee maanden is ook de Jazzclub van Artis hock weer van start gegaan. De eerst volgende jazzavond is vrijdag 9 septem ber om 21.30 uur. De avond wordt opgeluisterd met mu ziek van 'Perron 5B', een formatie van Wout Wantenaar en Cesar Stormvogel plus. De jazzclub streeft ernaar ook dit sei zoen elke 2e vrijdag van de maand op tredens te verzorgen. Ook de muziek- werkgroep van Artishock organiseert concerten die zeer de moeite waard zijn. Het eerstvolgende concert is op 24 september met Bentje Braam. Zondag 11 september: Ook het komende seizoen gaat de ver eniging door met de maandelijkse gele genheid tot portret- en modeltekenen. Het eerste open atelier wordt gehouden op zondag 11 september, van 12.00 tot 14.30 uur. Volgende data zijn 9 okto ber, 13 november en 11 december. Model van de maand is Marlies uit Baarn. Ze zal met muziek, kleurige kle ding en beweging een inspiratiebron zijn voor de schilders en tekenaars. De toegang is gratis, ook voor niet-le- den van de vereniging. Van te voren op geven is niet nodig. Tekenmateriaal moet door deelnemers zelf meege bracht worden. Tijdens het open atelier is begeleiding aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden of de deelne mers zo nodig op weg te helpen. In de pauze is er naast de mogelijkheid van het nuttigen van een consumptie, gelegenheid de maandelijkse tentoon stelling te bezoeken. Inlichtingen: M.J.D. Rasker, Eigen domweg 144, Soest, tel. 19085. De politie is vorige week in de ochten duren in actie moeten komen om een paard terug te jagen naar zijn wei. Het dier was de rijbaan van de Amersfoort- sestraat opgelopen nadat hij zich had weten te bevrijden. Het paard richtte zover bekend geen schade aan.

Soester Courant | 1988 | | pagina 12