EL MEDE 11 1 H zo gezien Raadsleden zien polikliniek liever als Amersfoortse dépendance Geen buitenbad bij zwemaccommodatie Post terug in Soest-Zuid! Toch diploma voor Arno Zijderveld 67e JAARGANG NO. 2 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 I 'Meeste Soesters willen dat' Alle 'gezondheidsinstellingen' in nieuwe polikliniek? Zwembad aan Dalweg moet toegankelijk zijn voor alle doelgroepen Beckeringstraat 50 - Soest Hond bedreigd? Zonnebaadster kan huis niet meer in Nonnen blussen brandende kaars Per 1 november aan Soesterbergsestraat 74 mm mm* Fout in correctie herexamen drie maanden later ontdekt Commissie Welzijn gepikeerd College trekt wél 5000 gulden voor 'Ons Gebouw' uit Ruiten Carolusschool aan diggelen EVEN NAAR JAC. HERMANS BLOEMKOOL per stuk BLAUWE OF WITTE DRUIVEN kilo Mini-prijs&Maxi-keus door Gerand Paul Gevoelsmaat Koningsweg weer open Nieuwe bomen Middelwijkstraat AAN GEBODEN: Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 De raadscommissie voor Welzijn en Volksgezondheid is niet erg ingeno men met de ontwikkelingen rondom de nieuw te bouwen polikliniek, die in Soest moet verrijzen na de sluiting van ziekenhuis Zonnegloren. De raadsle den vinden dat het gemeentebestuur zijn invloed moet gebruiken om er voor te zorgen dat het centrum direct wordt gekoppeld aan de Amersfoortse ziekenhuizen de Lichtenberg en Sint Elisabeth, in plaats van aan het Baarn- se ziekenhuis Maarschalksbos. Dat bleek vorige week uit de langdurige discussie die de commissie wijdde aan de nota van B. W. over de lokatie voor de nieuwe polikliniek. In navol ging van de commissie R.O. vond een meerderheid ook dat de Dalweg-Zuid in de meeste opzichten als het meest ge schikt naar voren kwam, al vonden sommige leden dat ze eigenlijk geen echte keuze voorgeschoteld hadden ge kregen. Tot dusver had de commissie alleen in beslotenheid duidelijk uitgesproken niet zo gecharmeerd te zijn van de po likliniek-plannen van het bestuur van Maarschalksbos-Zonnegloren. Vorige week werd de zaak voor het eerst in het openbaar besproken, en dat leidde tot opmerkelijk veel behoedzaamheid in de discussie, omdat geen van de raads leden al te duidelijk "afvallig" wilde zijn aan het Maarschalksbos/Zonnegloren- bestuur. Dat de Soester politiek kenne lijk geen al te hoge pet opheeft van de kwaliteit van de Soester/Baarnse zie kenhuizen bleef daardoor onuitgespro ken maar voelbaar boven de tafel zwe ven. Romke Wijmenga (CDA) vond het wel een vreemde zaak dat de provincie ge kozen had voor het handhaven van Maarschalksbos boven Zonnegloren, wat hij niet in overeenstemming vond met de bevolkingsverhoudingen tussen Baarn en Soest. Nog minder was hij te spreken over de opzet van de polikli niek. "Wij zouden graag zien dat die - als dépendance - direct gekoppeld wordt aan de samenwerkende Amers foortse ziekenhuizen, en wij denken dat ook de meeste Soesters dat willen. Nu wordt het een Baarnse zaak, en dus zal het wel in die hoek terechtkomen, maar voor de burgers wordt het dan wel heel moeilijk om daarvan af te wijken." Bert Krijger (WD) betwijfelde of de gemeenteraad nog wel enige invloed zou kunnen uitoefenen op de bestuur lijke opzet. "We kunnen niet zelf uitma ken of het zwaartepunt daarvan in Baarn of in Amersfoort zal liggen," stelde hij spijtig vast. Johan Baks (CDA) herinnerde eraan dat de commissie in beslotenheid altijd had aangedrongen op een intensieve re latie met Amersfoort en wilde van wet houder Frans Kingma horen of en hoe hij dat standpunt in de onderhandelin gen had verdedigd. Ook Leidje Tomas sen onderstreepte dat er gestreefd moet worden naar de "grootst mogelijke sa menwerking" met Amersfoort. Wie z'n polikliniek?' Kingma vatte de discussie kernachtig samen. "De vraag is dus niet of, maar wie z'n polikliniek er eigenlijk moet ko men." Volgens hem was het, zuiver procedureel gezien, logisch dat het be stuur van Maarschalksbos/Zonneglo- ren een aanvraag indiende. "Het zou gek zijn als de Amersfoortse ziekenhui zen dat deden." Kingma vond dat er trouwens altijd al een sterke koppeling had bestaan tussen Amersfoort én Soest/Baarn. "De discussie moet gaan over de vraag hoe we in Soest een po likliniek krijgen van zo hoog mogelijke kwaliteit, waarvan zoveel mogelijk Soesters gebruik kunnen maken." Vol gens hem had de gemeente nu eenmaal weinig in te brengen. "Het is zoals het is, hoe anders u 't idealiter ook zou willen. Het uitgangspunt is: een polikliniek in Soest, of helemaal niks." "Maar dan wel liever een góeie," repli ceerde Leidje Tomassen. Volgens Kingma zullen de Amersfoort se specialisten positief meewerken aan de realisering van een polikliniek in Soest, voor die gevallen waarin Soest/ Baarn geen specialisten in huis heeft, zoals waarschijnlijk in het provinciale ziekenhuisplan komt te staan (waarvan de tekst nog niet bekend is). Hij liet verder weten dat de statenfrac ties "allergisch" hebben gereageerd op het standpunt van Gedeputeerde Sta ten, dat er een zeer nauwe bestuurlijke samenwerking moet komen tussen de ziekenhuizen Maarschalksbos/Zonne gloren enerzijds en Lichtenberg/Elisa beth anderzijds. "Maar bij de Amers foortse ziekenhuisbesturen beluister ik: val ons niet lastig, wij hebben het al druk genoeg met ons eigen functioneren." (Elisabeth en Lichtenberg zijn momen teel verwikkeld in een fusie.) "Gelukkig is er tussen statenfracties en G.S. geen strijd over de vraag of er al dan niet een polikliniek moet komen," verzuchtte Kingma. Hij vond het een zaak van de fracties om hun geestverwanten in de staten tot andere gedachten te brengen. 'Weglekken' Bij de keuze van een geschikte lokatie speelt volgens hem een belangrijke vraag mee: "Waar ligt de polikliniek zó goed dat hij centraal bereikbaar is, zo dat er niet van nature een patiënten- stroom in de richting Amersfoort ont staat en dat de polikliniek wordt over geslagen." Wijmenga vond het onzin om de lokatie te bepalen op basis van de angst voor het "weglekken" van patiënten. Marij ke Weidema (VVD) stond op het standpunt dat een patiënt die de Soester polikiniek bezoekt in alle vrijheid moet kunnen zeggen dat hij eventueel opge nomen wil worden in Amersfoort, en niet in Maarschalksbos. "Zeer veel Soesters hebben die voorkeur." Ook Leidje Tomassen benadrukte nog eens dat zeer veel mensen de behandeling van de Amersfoortse specialisten pre fereren. "Daar is veel meer deskundig heid in huis." Wil Stekelenburg (PvdA) sprak de vrees uit dat de polikliniek bij veel verwijzingen naar andere zieken huizen dan Maarschalksbos op den duur geen bestaansrecht zou hebben. "Het moet geen doodgeboren kind worden." Kingma hield het erop dat in de praktijk zal moeten blijken welke rol de polikli niek gaat spelen. Als basis-ziekenhuis zal Maarschalksbos straks zeker drie kwart van de nodige behandelingen kunnen bieden. Voor de polikliniek noemde hij de kwaliteit, de sfeer en de manier waarop de patiënten er behan deld worden van groter belang dan de lokatie. "In Amersfoort zegt men: wij hebben onze eigen sores. Daar moeten wij het mee doen. Het provinciale ziekenhuis plan is veel bepalender dan wat wij hier bedenken," aldus de wethouder. Hij vond het logisch dat het ziekenhuisbe stuur het Baarnse ziekenhuis straks goed bezet wil zien. "Maarschalksbos moet ook draaien..." Volgens hem be tekende dat ook dat er met de Amers foortse specalisten gepraat zou moeten worden over de wenselijkheid Soester patiënten toch in Baarn te laten opne men. Keus? Secretaris Ad v.d. Haar bevestigde dat in het overlegprotocol is voorgesteld dat Amersfoortse specialisten die in Soest worden "ingehuurd" hun patiën- ten óf in Baarn óf in de Keistad zullen opnemen. Op de vraag van Marijke Weidema of de patiënt dan wel zelf een keus mocht maken antwoordde V.d. Haar ènisgzins ontwijkend met een ver wijzing naar de budgetproblematiek van de ziekenhuizen. Kingma wekte de commissieleden nog op om alle niet-formele mogelijkheden te gebruiken om de beslissing van pro vincie en ziekenhuisbestuur te beïn vloeden, waarop Wijmenga tenslotte opmerkte dat hij de wethouder ook zeer dankbaar zou zijn als deze in de richting zou blijven werken die de commissie unaniem voorstaat. De nieuwe polikliniek in Soest kan wellicht uitgroeien tot een soort "to taalcentrum" voor de volksgezond heid als er, naast een aantal bedden voor dagbehandeling, ook onderdak wordt verschaft aan al die instellin gen die op dat brede terrein in Soest werkzaam zijn, maar die nu ver spreid zijn over diverse lokaties. Te denken valt daarbij aan de ambulan cedienst - nu nog ondergebracht bij de brandweergarage aan de Lange Brinkweg - maar ook aan bijvoor beeld het Kruiswerk, het CMD (maatschappelijk werk), het Riagg, het ouderenwerk, etc. Bij de keuze van de lokatie voor de polikliniek speelt deze gedachte op de achtergrond mee, zo bleek vorige week tijdens de discussie in de com missie Welzijn. Een en ander is na melijk ook van belang voor het ant woord op de vraag of er voor de po likliniek gekozen moet worden voor laagbouw of etagebouw. Wethouder Frans Kingma liet weten dat de diverse instellingen inmiddels benaderd zijn met het verzoek daar aan enig denkwerk te spenderen. Van sommige had hij al positieve reacties ontvangen. "Het kan be langrijk zijn voor de samenwerking tussen eerste en tweede lijn. In één gebouw is de samenwerking tussen alle dispciplines natuurlijk aanzien lijk gemakkelijker. Maar er zit veel aan vast. Als bruin het niet kan trek ken, dan lukt 't niet." Volgens Kingma is het zaak de mo gelijkheden van een dergelijke "bun deling" goed te onderzoeken. "Zo'n kans krijgen we immers nooit meer..." Bij een nieuwe zwemaccommodatie aan de Dalweg zullen de bezoekers het zonder buitenbad moeten stellen. Dat is zo goed als zeker nu de VVD en het CDA het voorstel van het College in dit opzicht steunen. Een openluchtbad zou betekenen dat de wet van de ge luidshinder wordt overtreden en het schijnt niet mogelijk te zijn om daar voorzieningen tegen te treffen. De zwemlustigen moeten zich in de toe komst tevreden stellen met een kleine uitzwemmogelijkheid en een ligweide. Voor de rest zal de nieuwe accommoda tie worden overdekt. De PvdA is het daarmee niet eens. De partij houdt vast aan een buitenbad en schaart zich daar mee in de rij achter D66 dat (zij het met een geringe meerderheid) niet de Dal weg, maar Klein Engendaal als de idea le locatie voor een zwemaccommodatie ziet. "Misschien is het dan verstandig om naar een andere locatie te zoeken. Het is niet goed om een accommodatie met beperkingen te bouwen. Het zou toch van de gekke zijn als we de moge lijkheid niet openlaten," vond PvdA-er Kees Boerkoel. Zijn partij en D66 gin gen derhalve niet akkoord met het voorstel een artikel 19-procedure aan te vragen bij de provincie. Ook de rechtse combinatie SGP/GPV/RPF is daar op tegen. Op zich kan Wiebe Meilof zich met het plan voor de zwemaccommo datie verenigen, maar hij wil de proce dure pas starten als alle risico's zijn ver meden. Meilof doelde daarmee op de ontwikkelingen rond het Soester Na tuurbad dat voorlopig niet mag worden verkocht aan de projectontwikkelaar Taphoorn. Wethouder drs. Günther Plomp kreeg echter toch de meeste leden van de commissie ruimtelijke ordening en bouwzaken mee. De VVD staat hele maal achter de eigen portefeuillehou der en het CDA wil eveneens zo snel mogelijk de zwemaccommodatie aan de Dalweg realiseren. "We wilden wel een buitenbad, maar we zien in dat zoiets niet haalbaar is." Dat zei Ans Greefhorst namens de christen-demo craten nadat de aktiegroepen Comité Spest Alarm en Oh Oh voor de zoveel- Een kat in de buurt, in zijn zevende leven is in een sprong voor zijn leven gebleven. Hij dook veel te ras door flinterdun glas géén DUBBELE ruit, daarom moest hij wel sneven! (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN» ste keer hun ongenoegen over het plan hadden geuit. De raad heeft zich in een eerder stadium wel uitgesproken voor een buitenbad. In augustus leerde een rapport van de gemeentelijke projectgroep zwembad voorziening dat een dergelijke voorzie ning teveel geluidshinder met zich mee zal brengen. Omdat de WD en het CDA alsnog genoegen nemen met een accommodatie zonder buitenbad zal de Soester bevolking in de toekomst bin nen de eigen gemeente alleen overdekt kunnen zwemmen. De twee partijen be zitten namelijk 17 van de 27 zetels in de raad en vormen dus een grote meerder heid. Toegankelijkheid Een extern adviesbureau krijgt de op- üracni om net plan voor de zwemac commodatie en de sporthal door te lich ten. De gemeente wil dan zo snel moge lijk beginnen met de bouw, waarna de accommodatie wordt geprivatiseerd. Zodra dat is gebeurd trekt de gemeente de handen terug. De particulier zal zich wel aan enkele voorwaarden moeten houden. Het huidige personeel van het zwembad zal in dienst moeten blijven en de entreeprijs dient acceptabel te blijven. Met de toegankelijkheid voor speciale doelgroepen, zoals gehandi- w.. ubjuaiucu, wil hel College geen bemoeienis hebben. Dat laatste schoot echter in het verkeerde keelgat bij het CDA. "Dergelijke gebouwen moeten wel degelijk toegankelijk zijn voor gehandicapten en andere doel groepen. Daarin ligt dan ook een taak van de gemeente," floot Ans Greef horst wethouder Plomp terug. Een bewoner van de Stationsweg meld de zich vorige week bij de politie met een uiterst merkwaardige anonieme brief, die hij in het weekeinde in zijn brievenbus had aangetroffen. De tekst, samengesteld uit letters die uit kranten waren geknipt, luidde: "Ik hoop dat u ook van een dooie hond kunt houden." De Soester wist de politie nog te vertel len dat zijn hond alleen aanslaat als ie mand het erf van zijn woning betreedt. Hij had het dier zondagmiddag wel ho ren blaffen, maar daaraan geen aan dacht besteed, tot hij de brief vond. Hij heeft geen idee wie hem - of zijn hond - op deze manier het leven zuur wil ma ken. De politie werd vorige week te hulp ge roepen door een bewoonster van een flat aan de Veenbesstraat. Ze had beslo ten van het mooie weer te genieten en zich geïnstalleerd op haar balkon, om zich over te geven aan de zon. Helaas had ze het schuifraam achter zich geslo ten en toen ze weer naar binnen wilde kon ze het met geen mogelijkheid open- krijgen. De politie bracht uitkomst en zorgde er met "aangepast geweld" voor dat de voordeur openging, zodat de da me haar woning weer kon betreden. Goed dat er politie is! De politie werd vrijdagavond gealar meerd door een van de nonnen van het Cenakel, het onderkomen van de zusters van de Orde van de Altijddu rende Aanbidding aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg. In de kapel zou sprake zijn van een "bijna uitslaande brand". De politie ging erop af en kon vaststellen dat de nonnen het vuur zelf al hadden ge blust. Het bleek te gaan om een kaars die vermoedelijk niet goed was ge doofd. De kartonnen doos waarin hij werd opgeborgen was in brand ge raakt. De doos en de tafel werden beschadigd. ■- - j y ll Er komt opnieuw een postagentschap aan de Soesterbergsestraat. Waar schijnlijk per 1 november a.s. kunnen de bewoners van Soest-Zuid weer in hun eigen omgeving terecht voor de diensten van de PTT, waarvan zij sinds de recente opheffing van de "Meer- markt" verstoken zijn. Het nieuwe postagentschap wordt ge vestigd in het winkelpand aan de Soes terbergsestraat 74, ongeveer 100 meter van de vroegere plaats van vestiging. In dit pand komt binnen afzienbare tijd een zaak, waarin het "postkantoortje" wordt ondergebracht. De directeur van het hoofdpostkantoor in Soest, de heer G. van Garderen, maakte dit verheugende nieuws vorige week bekend. Na de sluiting van het agentschap bij de Meermarkt heeft de PTT veel moeite gedaan om een nieuw onderkomen in Soest-Zuid te vinden. Dat lukte aanvankelijk niet, maar de in spanningen zijn nu met succes be kroond. Volgens de heer Van Garderen zal het publiek in het nieuwe agent schap ruim ontvangen kunnen worden. Er is ook voldoende parkeergelegen heid. "We zijn er erg tevreden mee," al dus de directeur, "en we hopen dat dat ook voor de bewoners van Soest-Zuid geldt." Boekhandel? De zaak die zich in het nu nog leeg staande pand gaat vestigen - en waarbij het PTT-agentschap dus "intrekt" - is volgens makelaar Sleutel uit Soest nog niet bekend. Hij wilde daarover althans geen concrete mededelingen doen. Naar verluidt zou echter de evangelie gemeente "In de Ruimte" het pand aan de Soesterbergsestraat hebben aange kocht om er een evangelische boekhan del te vestigen. Bij "In de Ruimte" was afgelopen maandag echter evenmin ie mand in staat dit bericht te bevestigen. De heer Van Garderen rekent erop dat het nieuwe agentschap omstreeks 1 no vember zijn deuren zal kunnen openen. Tot die datum zullen de bewoners van Soest-Zuid nog naar de Steenhoffstraat moeten om gebruik te maken van de diensten van "Tante Pos". "Het was effetjes stil. Ik kon het niet geloven, want na drie maanden ver wacht je zoiets niet meer." De zeven tienjarige Arno Zijderveld uit Soest herinnert zich het moment dat rector drs. JJ.W. Mulder van het Griftland College vorige week bij hem binnen stapte met de mededeling dat hij tóch geslaagd was voor het HAVO-diplo- ma. Eerder op die dag had hij zijn school boeken al opgehaald om dit jaar op nieuw de vijfde klas te doorlopen. Im mers, Arno had tijdens zijn herexamen voor economie een 'vijf gescoord en dat bleek niet voldoende voor een gun stig eindresultaat. Totdat men op het Griftland College vorige week een foutje ontdekte: De tweede corrector had het cijfer verkeerd overgenomen en daarmee Arno Zijderveld misdeeld. Hij verdiende een 'zes' en die kreeg de scholier alsnog. De boeken van het Griftland College waren toen snel inge leverd en nog dezelfde week kreeg hij te horen dat hij alsnog was toegelaten op de HBO voor Verpleegkundigen in Ede. Daar heeft Arno de eerste lessen inmiddels achter de rug. Klein feestje "Ik heb direct een aantal vrienden op gebeld en een klein feestje gebouwd. Ik was zo verrast. Eerst haal je de boeken op en 's avonds hoor je dat je toch ge slaagd bent," vertelt de Soester, die door dit unieke feit de voorpagina van De Telegraaf haalde. Op het Griftland College is men niet blij met de manier waarop Arno Zijderveld in eerste in stantie moest horen dat hij was gezakt. De controle zal worden verscherpt om dergelijke gevallen in de toekomst te vermijden. Enkele jaren geleden loot Arno dat hij in de verpleging wil. Na zijn vierjarige opleiding in Ede wil hij zich toeleggen op de psychiatrie. "Het vak op zich vindt ik leuk en het helpen van je mede mens trekt me enorm aan," aldus Arno die als een sportieve jongen kan worden getypeerd. Hij schaatst graag en doet daarnaast veel aan windsurfen en hard lopen. Die vrije tijdsbesteding weer hield hem er niet van om zonder kleer scheuren de vijfde klas van de HAVO én in één keer zijn diploma te halen. Be ter laat dan nooit. ^S.'AAÖDj Foto: Herman van Dam Dus toch! Het College van Burgemeester en Wethouders wil "onder voorwaar den" 5000 gulden beschikbaar stellen voor eenonderzoek naar de haalbaar heid van een theater ("Ons Gebouw") in Soest, waarvoor het initiatief is ge nomen door de Soesters Jan Leijen- dekker, Piet Ekel en Piet Daalhuizen. Het College wijkt daarmee af van de ideeën die daarover leven in de raads commissie Welzijn. De commissie was enige weken geleden door welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA) al eens gepolst over het verzoek van Leijendekker c.s. In meerderheid bleken de raadsleden daarvoor - met uitzondering van de WD - niet veel te voelen. De kwestie kwam vorige week opnieuw ter sprake in de commissie. Johan Baks (CDA) vond het maar vreemd dat hij intussen uit de besluiten lijst van B. W. had moeten opmaken dat het College tóch het geld beschik baar wil stellen. "Wat zitten wij hier dan te doen? De commissie zegt nee, en waarom zegt u dan vervolgens ja?" in formeerde hij enigszins gepikeerd bif de wethouder. Ook Leidje Tomassen (Prog. Soest) wilde wel eens vernemen wat B. W. nu eigenlijk met het advies van de commissie doen. Kingma antwoordde dat de commissie niet om een officieel advies was ge vraagd, maar dat hij hun persoonlijke standpunten had willen peilen. "Het ging er maar om hoe de zaak lag. Bin nen B. «Sc W. was dat wel duidelijk, maar ik had de behoefte om nog wat van u te horen." Hij kondigde aan binnenkort een gesprek te hebben met de drie ini tiatiefnemers. "Dat kan eventueel lei den tot een officieel raadsvoorstel." De wethouder vond duidelijkheid wel gewenst, nu er in de pers allerlei thea ter-plannen worden gelanceerd waar mee Soest volgens hem "alle kanten uit" kan. De 5000 gulden wil het drietal volgens hem gebruiken om de haal baarheid van het theaterplan te onder zoeken. Baks meende.begrepen te heb ben dat het om het maken van tekenin gen en een maquette ging. "Dat vind ik toch wel iets heel anders. Wat is nu de ware aanvraag?" Kingma antwoordde dat het officiële verzoek gedaan was met het oog op een haalbaarheids-on derzoek. Volgens gemeente-voorlichter Ben J. van Os verwacht het College van het driemanschap een zo concreet mogelijk en "bespreekbaar" plan, "zodat we er iets mee kunnen doen". De financiële aanvraag komt aan de orde tijdens de begrotingsbehandeling in oktober. B. W. zullen de raad voorstellen het be drag van 5000 gulden op te nemen bij de post "incidenteel" ter besteding van het begrotingsoverschot van vorig jaar. De politie kreeg vrijdagavond een tele foontje over een groepje jongelui, dat de voormalige Carolusschool in Soes terberg van zijn ruiten ontdeed. Ter plaatse bleken nagenoeg alle ruiten - enige tientallen - te zijn ingegooid. Van de jongelui was niets meer te bekennen. Op advies van de politie is Gemeente werken begonnen de ruiten van de school dicht te timmeren. L79 Aanbiedingen geldig van do. 8 t/m za. 10 september 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. Soms kunnen mensen je zo bedelven on der hun redelijk klinkende argumenten dat je weinig anders kunt doen dan je mond dicht houden en maar wat te knikken. Je doet dat schijnbaar be dachtzaam, nadenkend - wat traag - maar intussen schudt er van binnen iets heftig ontkennend van nee. Onmacht om de ander te bereiken belet je het spre ken. Je zit op een andere golf lengte en je ziet er van af om zenderen ontvanger op elkaar af te stemmen omdat de afstand te ver, de kloof te diep is. Verstandelijk ge zien heeft de ander gelijk, maar je voelt dat er ergens iets niet klopt. En probeer dat nu maar eens met woorden aan te to nen. Daar zijn geen woorden voor. Dat heeft met gevoel te maken. De rooms-katholieke bisschop van Leeds, mgr. William Gordon Wheeler heeft het ondanks alles eens geprobeerd door het verhaal te vertellen van een or ganisatie-deskundige die verslag uit brengt van een bezoek aan Schubert's 'Onvoltooide'. "Gedurende geruime tijd hadden de vier hobo-spelers niets te doen. Hun aantal behoort te worden teruggebracht en hun aandeel uitgesmeerd over het hele or kest, om aldus improduktievepieken te rug te brengen. Verder merkte ik op dat de twaalf violen gelijke noten speelden. Dat lijkt mij een onnodige verspilling. Als een dergelijk volume inderdaad noodzakelijk is, neem dan één speler en geef die een versterker. Het viel me bo vendien op, hoeveel energie werd ge bruikt voor hel spelen van 1/32ste en zelfs nog kortere noten. Het komt mij voor dat dit overbodige raffinesse bete kent. Ik stel voor dat 1116de de grens is. In dat geval wordt het ook mogelijk met minder geschoolde krachten te werken. Waarom een passage, die reeds door de violen in extenso is uitgewerkt, nog eens door de hoorns moet worden herhaald ontgaat mij volkomen. Als zulke over bodige gedeelten werden geschrapt, zou het concert hoogstens 20 minuten, in plaats van twee uren, hebben geduurd. Als Schubert ons eerst om advies had gevraagd, zou zijn symphonie beslist niet onvoltooid zijn gebleven. Typisch mannelijke no-nonsense praat zonder een greintje gevoel. Vanuit hun superieure hoogte poneren mannen nogal eens de wijsheid dat het een ty pisch vrouwelijke reactie zou zijn om een discussie te beëndigen met het ge zegde: 'Toch voet ik dat het anders is Wie dat in volle ernst beweert dient on middellijk van zijn voetstuk te stappen voordat hij zich opnieuw belachelijk maakt. Begin deze week is de Koningsweg weer opengesteld voor alle verkeer. De werkzaamheden zijn thans zover gevor derd dat het verkeer weer gebruik kan maken van de Koningsweg tussen de Beckeringhstraat en de Eigendomweg. De belijning zal z.s.m. aangebracht worden. De afdeling Groenbeheer gaat dit na jaar in samenwerking met Rijkswater staat nieuwe bomen planten op de Mid delwijkstraat. Het is een vervolg op de reeds eerder geplante bomen langs de Van Weede straat en Steenhoffstraat. Er zullen on geveer 25 inlandse eiken geplant wor den. KOOKARTIKELEN, ESPRESSOMACHINES, KEUKENAPPARATUUR, SERVIEZEN, KRISTAL, GLASWERK, KADO- EN GESCHENKARTIKELEN. MET PERFECTE SERVICE- EN GARANTIE. IN EEN VAN DE NIEUWSTE WINKELS VAN NEDERLAND. VAN WEEDESTRAAT 54a, SOEST voor de Aanmelden: tel. 1 41 52

Soester Courant | 1988 | | pagina 1