WEEKEND RECEPT iSchwtemakmj K1 BlAlSlLlElR A. van 't Net Zonen b.v. lóf5 Met Bako zit men er altijd warmpjes bij VAN DER LINDEN Overtuig U zelf van net dat beetje extra r ctwoSor Ziekendag-dienst in Zonnegloren SOL DE Wlll SOES'* Haar Fietsverbinding Soesterberg Nieuwe generatie open haarden en kachels heet van de naald TOPPER ÏM TOEN Varkenskarbonade met appel Huisvuil gedumpt Museum Oud-Soest PTT-bus in brand 'Gaslek' bleek lopende stortbak Open brief aan Soester Courant: 'Enquête-commissie Natuurbad' Fietsonderdelen weg BRUIDS REPORTAGE MUGRO "ff WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 door Arie Wandelaar Het zal de lezers van deze rubriek in de loop der jaren niet zijn ontgaan dat Arie alsa invaller in de huishouding en als klusjesman nimmer een sukses- nummer is geweest. In tijden dat Ma- rie op medisch advies enkele weken uit de roulatie was kwam aan het licht dat Arie's sokken na een verblijf in de wasmachine maten kleiner waren ge worden, zijn witte zakdoeken van kleur veranderden, en zelfs de meest eenvoudige opdracht, een spiegeleitje bakken, mislukte omdat het kreng weigerde de pan te verlaten. Treurnis alom ook in de doe 't zelf sek- tor. Ooit een tuinschuur in vlammen zien opgaan, nadat Arie een bakje peut op de plaat van een verwarmings ketel had gelegd teneinde de schilder- kwasten sneller te laten ontdooien. Evenzeer mislukte zijn poging een nieuwe wastafel te monteren, aange zien een electrische boor uitgerekend de pijp van de waterleiding ontmoette, waardoor er, weliswaar spontaan doch niet afgesproken, een bron ontsprong die in geen enkel lesprogramma van een loodgieter is opgenomen. We hebben er mee leren leven. De hemel zij geprezen dat Marie zowel links als rechts de handen op de goede plaats heeft zitten, al mag niet onver meld blijven dat haar doe 't zelf repu tatie een deuk kreeg nadat ze onschul dig lijkende snoertjes van twee nieuwe geluidsboxen in het stopcontact deed, hetgeen volgens de beschrijving van de heer Philips nimmer is gepropa geerd. Deze week heeft Arie zijn vertrouwen in Marie's doe 't zelf kwaliteiten voor eens en voor altijd opgezegd. Vooruit lopend op de oorzaak er van kan hij U nu reeds mededelen genoodzaakt te zijn één a twee weken geheel buiten beeld te blijven. Alvorens U meelevende telefoontjes met hem pleegt, dan wel plannen mocht hebben bloemen aan het slacht offer te zenden kan hij u mededelen geen spit te hebben, niet met zijn been in het gips te zitten, kortom zich in bla kende welstand te bevinden. Op zijn haar na! Dat zit zo. Met het klimmen der jaren is de aan was van verstandelijke vermogens ten koste gegaan van de haargroei. Welis waar luidde Marie's troostende filoso fie dat waar hersens zitten geen haar kan groeien, maar intussen wordt 't wel zie de maan schijnt door de bo men. Kunstgrepen als de aanschaf van een toupetje heeft hij altijd afgewezen, er op vertrouwend dat wat tijdelijk niet is altijd nog kan terugkeren. Daarin nu heeft Arie zich schromelijk vergist, met als gevolg dat er, alvorens de schaar van zijn haaradviseur er in gaat, afspraken worden gemaakt er vooral niet teveel van af te halen. De haardeskundige die terecht van de veronderstelling uitgaat dat iedere klant, met veel of weinig haar er één is, heeft zich, tot ongenoegen van Marie, altijd keurig aan de vooraf gemaakte overeenkomst gehouden, met als ge volg dat bij thuiskomst Marie van me ning is dat Arie beter zijn geld in zijn zak had kunnen houden, aangezien het, volgens Marie nog steeds, nergens op lijkt. Om het vooral toch èrgens op te laten lijken zijn Arie's bezoeken aan de kapsalon voor heren de laatste maan den drastisch verminderd. In de ogen van zijn echtgenote geen oplossing, omdat in haar gezichtsveld zijn haar precies daar groeit waar het kapsel geen aanvulling behoeft. Zo geschiedde het op een vochtige avond, dat Marie met een zekere be slistheid het voorstel deed persoonlijk de schaar ter hand te nemen, teneinde bij Arie bovenop en aan de zijkanten het hoognodige te snoeien en eventu eel bij te punten. "Akkoord", sprak Arie in een vlaag van verstandsverbijstering. Het was er uit voor ie 't wist. Er kwam geen spiegel aan te pas. Het moest een verrassing blijven! Beste vrienden, stem wat de aanraking van je vrouw, partner of vriendin betreft in principe overal in toe, maar laten ze, tot in de eeuwen der eeuwen, van je haar afblijven. Na iets minder dan een half uur had zich een regelrechte ramp voltrokken. "Jaren jonger zie je er uit", oordeelde Marie na de behandeling. Een bloot gezicht met wat overgebleven sprietjes vertolkten Arie's gevoelens. Als eerste stond hij de volgende och tend op de stoep van de kapsalon. Ook de meesterkapper leek een spook te zien. "Kun jij er nog iets van maken?", smeekte Arie. De man had er weinig tijd voor nodig om tot een beslissing te komen. "Waarde heer", sprak hij met enige afkeer in zijn stem, "van zand een taartje bakken deed ik vroeger aan het Schevingse strand. Zo zit dat." Hij schatte voor 't herstel een ruim weekje. Goed bedoeld natuurlijk, maar Arie weet wel beter. Optimisten hebben 't zelden bij het rechte eind. ARIE WANDELAAR Tussen Mercury en de Oude Tempel laan zal binnenkort een voet/fietsver binding worden aangelegd. Thans moe ten de bewoners van Mercury en Gemi- ni met fietsen en kinderwagens door een dikke laag mul zand sjouwen. Teh behoeve van de recreatieve fietsers zullen daar i.v.m. het nauwgezet volgen van routes op fietskaarten, verwijzings borden worden aangebracht. Foto: Herman van Dam. Bako open haarden houdt donderdag van 19.00 tot 21.00 uur open huis in de showroom aan de Burgemeester Grothestraat. In de verbouwde ruimte van Bako staat de nieuwe generatie open haarden en (inzet)-kachels van internationale topmerken. Na twintig jaar levert en installeert Bako nog steeds topkwaliteit en dat mag volgens de heer H.W. Bartkowiak en zoon Frans best worden gezien. De nieuwe modellen 'huisverwarmers' zijn modern. Uit alles blijkt dat de fabri kanten hebben ingespeeld op de huidi ge eisen van de klant. Dat heeft de heer Bartkowiak al geconstateerd: "In de nieuwe kachels en open haarden zitten veel lichte kleuren. Dat is op dit mo ment de mode. De vrouwen willen alles in het wit en dan krijgen ze het. D'r zit ook veel marmer in. Dat is veel ge vraagd, dus moet je daar rekening mee houden. Verder zijn veel kachels bronskleurig of in antraciet. Van zes topmerken hebben we een voorraad in huis. De verbouwing in de showroom heeft zes weken geduurd, maar nu zijn we er klaar voor." Het Belgische Ram en Laxafax, het Westduitse Lünstroth en het Noorse Dovre staan bekend als niet de minste merken. Dat geldt eveneens voor Ox ford (Engeland) en het Nederlandse merk Ringlever. De merken staan be kend voor hun uitzonderlijke kwaliteit. Rendement "Je kunt natuurlijk niet alle modellen iq. huis hebben, maar we leveren alles," zegt Bartkowiak, die met Bako al twin tig jaar een gevestigde naam is in Soest en wijde omgeving. Niet zonder trots meldt hij dat zoon Frans (24) volledig in de zaak werkzaam is. Volgens senior blijkt daaruit dat Bako ook een ver trouwde naam heeft opgebouwd in de afgelopen twee decennia. Het rendement van de open haarden en kachels die Bako levert is hoog. Er gaat weinig tot geen warmte verloren en de sfeer in de huiskamer wordt verhoogd met een open haard of (inzetVkachel van Bako. "Bij de kachels blijf je goed zicht houden op het glaswerk. Er komt geen aanslag van rook op en dat is mooi om te zien," verzekert Bartkowiak. Bako geeft verder een uitmuntende ser vice. Alle open haarden en (in zet)-kachels worden thuis bij de klant ingemetseld en gebruiksklaar afgele verd. "Ze kunnen het krijgen zoals ze het willen," is het motto van Bartko wiak. Open huis Om de nieuwe modellen te laten zien houden hij en Frans open huis. Mor genavond kan iedereen onder het genot van een hapje en een drankje een kijkje nemen in de vernieuwde showroom. De open haarden en kachels komen heet van de naald, maar met Bako zit men er altijd warmpjes bij. Het open huis is donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. De wekelijkse openingstijden zijn: vrijdag van 1900 tot 2100 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De showroom is gevestigd aan de Burgemeester Gro thestraat 21. Telefonisch is Bako te be reiken onder nummer 10675. Chenin Vin de Pays du Jardin de la France Vroeger maakten ze van de chenin- druif een prachtige, volle, zoete witte wijn. Nu is hij elegant droog, even charmant en geurig als toen, alleen de prijs is veel aantrekkelijker, f Q/ 1986 Ch. Roustaing ^05 Bordeaux A.C. w PIN0T pE,l,,e' Jonge Genever (Nu ook in halve liters verkrijgbaar) SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Soesterbergsestraat 49 tel. 12490 Burg. Grothestraat 6 tel. 12750 Dit recept is een vereenvoudigde versie van varkenskarbonade op Normandische wijze. Een Italiaanse pasta (schelpjes of hoorn tjes) past er goed bij. Schud de pasta vlak voor het opdienen even om met een klon tje boter. Reken voor 4 personen op 4 ribkarbona- des, elk 'ca. 140 gram. Verder heeft u no dig: 2 a 3 zachtzure appels, bij voorbeeld goudreinetten, citroen- of limoensap, 1/8 liter slagroom. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd de vetranden van het vlees op re gelmatige afstanden in om het omkrullen tijdens het bakken te voorkomen. Wrijf het in met wat zout, peper en eventueel een snufje kerriepoeder. Schil de appelen, snijd ze in partijs en neem de klokhuisde- len weg. Sprenkel er een beetje citroen- of limoensap over. Verhit 75 80 gram boter in een koeke- pan. Wacht tot het schuim op de boter is weggetrokken en bak de karbonaden er snel aan weerszijden lichtbruin in. Tem I per de warmtebron en laat het vlees daar na nog gedurende 12 tot 15 minuten zachtjes gaar bakken. Keer de karbona den tijdens het bakken nog enkele malen. Neem het vlees uit de pan. Bak de appel partjes, boven een niet al te hoog afgestel de warmtebron, in de bakboter. Reken daarvoor op niet veel meer dan 3 minu ten. Neem de partjes uit de pan en leg ze bij het vlees. Voeg l /2 deciliter water bij de bak boter en roer alles krachtig door. Laat er even de kook over komen. Schenk het mengsel door een zeefje in een pan. Roer de slagroom (op kamtertemperatuur) er door en laat alles zolang zachtjes doorko ken tot een licht gebonden saus is verkre gen. Voeg eventueel wat zout en peper en wellicht 1 theelepeltje bruine basterdsui ker naar smaak toe. Tip: De saus krijgt een heel bijzondere smaak als u er 2 ragfijn gehakte gember bolletjes en 1 a 2 eetlepels gembersiroop door roert. Bereidingstijd: 35 minuten Energie per portie: 1945 Kj (465 Kcal) De politie werd zaterdagavond gealar meerd door bewoners van de Smits weg, omdat er bij een van de hoge flats een grote hoeveelheid huisvuil was ge dumpt. De politie trof inderdaad een "enorme puinhoop" aan en trachtte vervolgens de gemeentereiniging in te schakelen. Van deze instantie was ech ter in het weekeinde niemand te berei ken, zodat de overlast nog enige tijd heeft geduurd. Steenhoffstraat 46 Bij het doorbladeren van oude Soester adresboeken, in vroeger jaren hier uit gegeven, merk je hoeveel oude winkels en bedrijven er niet meer zijn. Verdwe nen door gebrek aan opvolging, grote konkurrentie, of doordat het uitgeoe fende beroep op dat moment niet meer nodig was. Veel beroepen hebben ook andere namen gekregen. Ook het be roep zelf is veranderd. De schilder, die vroeger zelf zijn verf mengde, schilder de veel. Zelf schilderen kwam bijna niet voor. Nu staat de schilderswinkel vol met produkten, waar iedere doe het zei ver mee terecht kan. Ook de kachels mid, de hoefsmid, schoorsteenveger, de matten- en mandenvlechter werken an ders en met andere gereedschappen dan vroeger. Toch ziet men vaak dat een beroep dreigt te verdwijnen, maar plotseling weer in de belangstelling komt. De war me bakker is hier een voorbeeld van. In Museum Oud Soest kan men van diver se oude beroepen de gereedschappen en voorwerpen nog zien. Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat is geopend zaterdag en zondags van 13.30 tot 17.00 uur. Aan het Reespoor hebben onbekenden een PTT-bus in brand gestoken. Een 44-jarige bewoner raakte daardoor zijn post kwijt. In Soesterberg zijn vijf coniferen gesto len. Ze stonden in een tuin aan de Pro fessor Lorentzlaan. De boompjes wer den weggehaald tijdens de vakantie van de bewoners. De politie kreeg zaterdagavond een telefoontje van een Soesters, werk zaam bij het gemeentelijk gasbedrijf, met de mededeling dat hij vermoede lijk een gevaarlijk gaslek had opge spoord. De man was op visite bij ken nissen aan de Hobbemalaan en van uit de woning van de buren - die niet thuis waren - was een onheilspellend geruis te horen. De politie ging met grote omzichtig heid op onderzoek uit en verschafte zich toegang tot de woning van de bu ren door met een hamer en een schroevedraaier een raam aan de voorkant te verwijderen. Eenmaal binnen ontdekte de politie tot haar geruststelling dat de stortbak van het toilet voor het geluid zorgde: hij bleef doorlopen. Met het dichtdraaien van de kraan werd het "ontploffingsge vaar" dan ook bezworen. Soesterbergsestraat 49A - Soest Telefoon 2 35 84 Foto: Herman van Dam. w s O JS* -frmm De Oecumenische Gebedsdienst die de afdeling Soest van "De Zonnebloem ter gelegenheid van de Nationale Zieken dag op zondag 11 september in het Ziekenhuis Zonnegloren organiseerde is een groot sukses geworden. De Kerkzaal was afgeladen vol. Voorgangers tijdens de dienst waren pastor B. Alkemade en mevrouw M.J. Gordeau-Blom. Muzikale medewerking werd verleend door het Jongerenkoor Soest-Zuid onder leiding van Ad Hoogenboom en een combo bestaande uit Annemarie van Os, piano en Joop van Baaien, gitaar. Na de kerkdienst werd door De Zonnebloem aan de aan wezi- gen een kopje koffie aangeboden, waarbij het Jongerenkoor met combo nog enkele liederen ten gehore bracht. Onder meer werd gezongen A. Quiet Time en Hawa Naguila Hawa. Geachte redaktie, Bestaat er ook een mogelijkheid tot het instellen van een enquête-commis sie inzake uitvoering van gemeente politieke besluitvorming? Na de parlementaire RSV-enquête (met Van Aardenne als grote faler), de ABP-enquête (met onder anderen Brokx en Gruijters als te lichtvaardige bewindslieden) en nu weer de pas poort-enquête met Van der Linden en Van Eekelen als 'tekortschieters, vraag ik - en waarschijnlijk velen met mij - of er straks ook een gemeentelijke enquê te-commissie voor het laakbare Na- tuurbadbeleid in het leven kan worden geroepen om al die mensen ter verant woording te roepen, die zich door Tap- hoorn c.s. hebben laten verleiden ge meenschapsgoed voor een appel en een ei te verkopen. Bij de Provinciale Staten in Utrecht staat Soest al jaren bekend als een 'slor dige' gemeente. Dat is mij indertijd door een Statenlid verteld. Mijn vraag: "Kan er ook een gemeente lijke enquête-commissie worden gefor meerd? Kunnen 'miskleunen' later nog worden bijgesteld of hersteld worden, of moet er weer worden gewacht tot Sint Juttemis?" A. Bouma Een 25-jarige inwoonster van Soest meldde de politie vorige week de dief stal van een aantal onderdelen van haar fiets. Ze had het rijwiel neergezet bij het Soester Natuurbad. De schade bedraagt 23 gulden. effnenv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines v.a. ƒ435,- incl. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-17552 Voor trimmen, knippen, sche ren of wassen van uw hond naar Mevr. Vermeulen, Die renhotel CAMPING KENNELS Birkstraat 148, Soest, tel. 033-19425. Halen of brengen is mogelijk. Naar de vakman voor: nieuwe en gebruikte fietsen, onder delen en accessoires. Repa ratie en onderhoud. HAICO "tweewielers", Beukenlaan 54, Soest. Tel. 24940. GRATIS prijsopgave voor alle bouwkundige W/fjW werkzaamheden Bouw- en onderhoudsbedrijf MOBILITEIT IN GEZONDHEIDSZORG Walet b.v. Postbus I7l - 3760 AD Soest Telefoon 02155-17797 Elektrische en handbewogen rolstoelen, ook voor de sport. Amersfoort, Leusderweg 250, 033-635357 Zeist, Hoog Kanje48,03404-14070 Omdat uw mobiliteit onze zorg is. HANDEL Wasiel Steitner, de grootste TAPIJTZAAK van Soest, 200 rollen in voorraad. Lange Brinkweg 38 t.o. Gasbedrijf, tel. 02155-19600. TE HUUR GEVRAAGD Huizen, villa's, flats in Soest en direkte omgeving voor buiten landse firma's. PIERRE'S HOUSING SERVICE Tel. 035-12198 Autosloperij Wij kopen al uw loop-, sloop- en schadeauto's Tevens verkoop 2e hands auto^onderdelen. Alle maten banden nieuw en 2e hands. Industrieweg 16a, Soest, tel. 11276 b.g.g. 21108 Openingstijden ma. t/m vr. 9.00-18.00 uur, za. tot 15.00 uur. ntinriMp A. VAN't NET m znv A■VAH'XtiGj S*$2n Meubeltransporten door geheel Europe met verzorging van douaneforma liteiten. Overzee verpakking naar alle werelddelen. Uw meubels verpakt in containers en opgeslagen in verwarmde berg plaats. Vrijblijvende offerte. Uw inboedel is bij ons geheel verzekerd. Oudste verhuisbedrijf ter plaatse. Eventueel zelf-verhuizer beschikbaar (gunstige voorwaarden). ERKENDE MEUBELTRANSPORTEURS VOOR BINNEN- en BUITENLAND Nljverheldsweg 20 3760 AD Soest Telefoon 02155-1 2628

Soester Courant | 1988 | | pagina 11