1 Kwaliteit heeft veel facetten comma 349r I 79: cnmhipölO vJJGO Q&QÏ\ foto-video-computer/ 25i 69: ft. vrif,N Kruiswerk besteedt steeds meer tijd aan zorg voor groeiend aantal ouderen Bang&Olufseni scliocmnkcr Hulde voor diamanten bruidspaar Keulen X/jr y^/% KARIti Tijdelijk 2e foto afdruk gratis aakdebon }r\ "1^ fI WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 Organisatie 'klaar' voor fusie met maatschappelijk werk Initiatief van Comité Soest Alarm Vereniging moet toekomst van Natuurbad veiligstellen '4 BIJVOORBEELD DE DIENSTVERLENING VAN ADVISIE ADVISIE, VOOR EEN OP MAAT "GESLEPEN" ADVIES. Zwarte Wegje V erkeersmaatregel Jachthuislaan DANSCENTRUM fga SOEST 55.~ PER PERSOON! Klachtencommissie voor bewoners van bejaardenoorden Reconstructie W. Stuutlaan Hr mm mm Foto- en videoapparatuur, alle fotografie TeMoonT^!?85 Braun Novamat 315 AF E Zowel geschikt voor universele als voor CS en LKM magazij nen. Met automatische scherpstelling, dia-lift, afstands bediening en 85 mm objektief NtEVJV^l Braun Paximat Multimag 1615 AF Kwaliteits diaprojector met 24 V-150W. halogeenlamp. Geschikt voor praktisch alle magazijn typen en met automatische scherpstelling i i PROJECTA SS Projectie scherm Stabiel statiefscherm met zilverdoek 125 x 125 cm. Else Dia Sorteerraam Voor 38 dia's O750 (metsorteervak) Jf voor 30 dia's 19?5 Else universele dia magazijnen Per doos (2 x 50 st.) Per 3 dozen 15; Agfa Diafilms CT 100 Per stuk 10?5 Nu 3 pak CT 100 voor slechts Excl ontw. Saisho stereo cassettespeler Zeer compleet apparaat met o.a. 2 snelheden 3 bands equalizer lichtgewicht hoofdtelefoon geschikt voor metal-tape en dit allemaal van f 149.,- VIDEOTAPES VHS Nieuw SKC 3 uur 8.95 2 st 16.95 SKC 4 uur 13.50 2 st. 25.- POLAROID, zeer goed 3 uur 3 st. 25.— KODAK 3 uur 9.95 2 st 18.50 4 uur 13.95 2 st. 26.- KODAK XHG 3 uur 14.95 2 st 27.50 AUDIOTAPES TDK D-60 3 st. 7.50 D-90 2 st. 6.50 SA-60 2 st. 9.95 SA-90 2 st. 11.50 WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" SOEST - TELEFOON 12874 Het Kruiswerk in Soest ziet zich de laatste jaren geconfronteerd met een toenemende, vooral ook psychische werkdruk en een verschuiving van de preventieve naar de curatieve zorg. In de jaren zeventig nam de preventie - het voorkómen van ziekte - nog zo'n 50 procent van de werkzaamheden in beslag en werd 30 procent van de werktijd besteed aan verzorging. Op dit moment ligt de verhouding geheel anders: 70 procent van de tijd beste den de medewerk(st)ers van de Kruis vereniging aan verzorging en het pre ventieve (voorlichtings-) werk is een klein onderdeel geworden van alle an dere activiteiten. Mevrouw Ada Kulik van de Kruisver eniging uitte vorige week tijdens de ver gadering van de commissie Ouderen beleid haar bezorgheid over deze ont wikkeling. Het aantal formatieplaatsen bij het Kruiswerk is gegroeid, maar niet in een mate die de toegenomen zorgbe hoefte adequaat kan dekken. Van de in totaal 1590 mensen die vorig jaar op een of andere wijze "in de zorg" waren bij het Kruiswerk zijn weliswaar ruim veertig procent kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar, maar het aantal "kon takten" daarmee is beperkt. Alles bij elkaar nemen de ouderen een steeds belangrijker plaats in bij het Kruiswerk. Van het totaal aantal "klan ten" zijn er 47,5 procent ouder dan 60 jaar, en het aantal kontakten met hen is aanzienlijk hoger: in de leeftijd van 60- 69 jaar zijn er 29 kontakten per jaar; in de groep 70-79-jarigen 34 kontakten en in de groep die 80 jaar of ouder is zijn - er gemiddeld 35 kontakten. Geen tijd meer De meeste zorg wordt dan ook aan de ouderen besteed, aldus mevoruw Ku lik. "En het ziet ernaar uit dat we bin nenkort nauwelijks meer tijd hebben voor preventief werk en alleen nog maar verzorgend bezig kunnen zijn." Zij vond dat een betreurenswaardige ontwikkeling en wees in dat verband ook op factoren als de beddenreductie, waardoor mensen sneller uit het zie kenhuis thuiskomen, het feit dat de in stellingen op het gebied van de gezond heidszorg niet of nauwelijks zijn "mee gegroeid" met de toegenomen zorg-be- hoefte en het feit dat veel meer mensen dan vroeger er de voorkeur aan geven thuis te sterven in plaats van in een zie kenhuis. De kruiszorg is de laatste jaren ook in intensiteit sterk toegenomen. "Vroeger gaven we de mensen eenmaal in de week een wasbeurtje, en dat duurde dan een kwartiertje. Dat kan nu niet meer; veel mensen hebben dagelijkse verzorging nodig, waarmee soms meer malen per dag wel een uur of anderhalf uur gemoeid is." Vooral in drukke tijden schiet het kruis werk onmiskenbaar te kort, aldus me vrouw Kulik. "We kunnen nooit ge noeg doen, er is te weinig tijd en het be roep op de mantelzorg - hulp vanuit de "omgeving" van de patiënt - mislukt vaak. Er zou ook veel meer tijd beschik baar moeten zijn voor luisteren, signa leren, adviseren en instrueren. Daarvan komt er nu maar al te vaak helemaal niets terecht." Nuchter blijven De door de overheid gepropageerde "zorg op maat" vanuit de eerste lijn ver eist ook dat er middelen beschikbaar worden gesteld. "Maar we moeten nuchter zijn. Het zal dus wel niet gebeu ren en daarom moeten we ook geen val se verwachtingen wekken, al blijven we streven naar het behoud van een opti male zorg," aldus mevrouw Kulik. Pre ventie blijft daarbij een onmisbaar on derdeel, om te voorkomen dat de men sen te snel in het "zorg-circuit" terecht komen. Een probleem voor het Kruiswerk is het vinden van voldoende vrijwilligers die mee kunnen helpen om de zorg zo goed mogelijk op peil te houden. "We weten niet precies waar ze zitten en hoe ze aanspreekbaar zijn," aldus mevrouw Kulik. Het Kruiswerk besteedt overi gens veel aandacht aan deskundig heidsbevordering. Wel uitte ze haar tevredenheid over de intensieve samenwerking tussen de ver schillende instellingen van de eerste lijns gezondheidszorg, zoals de huis artsen en het maatschappelijk werk. "We hopen dat die in de nabije toe komst ook geformaliseerd kan wor den." Volgens haar is het kruiswerk in middels klaar voor een fusie met het maatschappelijk werk. Op initiatief van het Comité Soest Alarm, dat zich verzet tegen de ver koop van het Soester Natuurbad en de plannen die de Soester projectontwik kelaar Taphoorn daar gerealiseerd wil zien, is vorige week de "Vereniging Soester Natuurbad" opgericht. De voornaamste doelstelling van deze nieuwe "rechtspersoon" is het veilig stellen van de toekomst van het Na tuurbad. Soest Alarm is niet van zins op de al dan niet verdiende lauweren te rusten nu de provincie (voorlopig?) een stokje heeft gestoken voor de verkoop van het bad. Het comité wil alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat er ook in de verdere toekomst geen aanleiding meer zal zijn het bad af te stoten. De initiatiefnemers zijn bij hun plannen uitgegaan van het aantal abonnees, de "vaste gebruikers" van het Natuurbad. Dat biedt uitzicht op ongeveer tweedui zend leden, aldus woordvoerder Harry Witte tijdens de bijeenkomst in café de Rode Haan aan de Birkstraat, waar de actiegroep de stand van- zaken met de vertegenwoordigers van de achterban doornam. Als vereniging kan men aanspraak ma ken op een bedrag, dat de gemeentelij- MX 1500 De verfrissend andere TV. Uilstekend geschikt als 2* toestel o( voor kamerbewoners. 1998.- Vooralle zekarheldl van Weedestraat 78 Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* Afgelopen maandag was het groot f./'/V-z-iX %WMÊff$iÊf feest aan de Albert Cuyplaan 278, v waar de heer H.M. Reulen en me- f vrouw J.E. Reulen-Meeuwesen met hun gezin het feit vierden dat het op de kop af 60 jaar geleden was dat ze in het Soester gemeentehuis beloofden voortaan bij elkaar te blijven, een be lofte waaraan ze zich zonder spijt heb ben gehouden. Het diamanten bruids paar werd dan ook terecht van alle kanten in de bloemen gezet. De bruidegom (86 jaar) werd geboren in Utrecht; zijn bruid (81) is afkomstig uit het Brabantse Roosendaal. Daar leerden ze elkaar kennen in de sigaren winkel van de vader van de bruid, die op een steenworp afstand lag van het kost huis waar de bruidegom destijds onder dak vond toen zijn vak - cv-monteur - hem ooit naar Roosendaal voerde. De heer Reulen woonde toen overigens al in Soest, waar hij vanuit Utrecht was neergestreken. Tot na de Tweede wereldoorlog oefen de hij het monteursvak met plezier uit. Later trad hij in dienst van Philips in Hilversum, waar hij tot aan zijn pensio nering - 21 jaar geleden - bleef. Het echtpaar Reulen woonde op verschil lende plaatsen in Soest en achttien jaar geleden alweer verhuisden ze naar de gezellige flat aan de Albert Cuyplaan, op ongeveer het mooiste plekje van Soest, met een schitterend uitzicht over de Eng. Dat de heer Reulen beschouwd mag worden als een zeer achtenswaardig burger mag blijken uit de belangrijke functiés die hij vervulde binnen de Soester gemeenschap. Zo was hij op richter van de afdeling Soest van de me- taalbedrijfsbond, nu aangesloten bij de FNV, waarin hij zijn "levenswerk" vond. Een lange reeks van jaren was hij bestuurslid van het Groene Kruis, in welke hoedanigheid hij mede aan de wieg stond van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, waar de inmiddels gefuseerde kruisverenigingen hun on derdak hebben gevonden. Daarnaast was de heer Reulen o.a. voorzitter van de ANBO-Soest, de ouderenbond waarvan hij bij zijn afscheid werd be noemd tot lid-van-verdienste. Veel Soesters kennen hem ook als een van de organisatoren van talrijke bejaarden- reizen. Zijn echtgenote timmerde wat minder aan de weg, maar zorgde er op de achtergrond voor dat het gezin goed draaide. Dat het bloed kruipt waar het niet kan gaan wordt wel bewezen door het feit dat de beide zonen van de heer en mevrouw Reulen op hun beurt bij zonder actief zijn geworden in het Soes ter verenigingsleven. De heer en mevrouw Reulen vierden Burgemeester Scholten feliciteert het diamanten bruidspaar en bracht een bloemetje mee van het gemeentebe stuur. Foto: Herman van Dam. het feest maandag in gezelschap van hun drie kinderen (twee zonen, een dochter) - uiteraard met "aanhang" - hun twee kleinzonen en drie kleindoch ters, de inmiddels vijf maanden oude achterkleinzoon en natuurlijk een hele boel familie, vrienden en bekenden, tij dens een feestelijke receptie in de Open Hof. De dag werd afgesloten met een gezellig diner in familiekring. Burgemeester Scholten bracht maan dagmiddag met een bloemstukje de hulde van het gemeentebestuur over aan bruid en bruidegom, die allebei on danks hun hoge leeftijd nog behoorlijk vitaal zijn. Een ruwe diamant moet vele bewerkingen ondergaan voordat een stralend en perfekt geslepen kwaliteits exemplaar ontstaat. Dit proces is ook van toepassing bij de dienstverlening van ADVISIE. Op basis van een "ruwe" probleemstelling wordt gewerkt naar een op maat "geslepen" en kwalitatief hoogstaand advies. Uitgaande van de mens als stralend middelpunt, wor den alle projekten benaderd vanuit de oplossingssfeer en NIET, zoals zo vaak vanuit de verkoop van apparatuur. ADVISIE biedt u kwaliteit in alle facetten van de micro-automatisering: Software-ontwik- keling op maat. ADVIPLAN - het mensvriendelijke finan ciële programma, dat in samenwerking met (register) accountants is ontwikkeld, gerenommeerde standaard software, IBM- en COMPAQ-apparatuur (officieel dealer) en uiteraard printers en benodigde sup plies. Vraag door middel van de bon een brochjre aan en u krijgt een loepzuiver beeld van ADVISIE. JA, stuurt u mij de ADVISIE-brochure neem kontakt met mij op voor een afspraak Advisie Computer Consultants b.v. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest, tel. 02155-11434, BEDRIJF: NAAM: ADRES: POSTKODE EN PLAATS: TELEFOON: Geautoriseerd dealer Personal Computers ke overheid ter beschikking stelt. "Daar zouden wij - volgens het gelijkheidsbe ginsel - ook recht op hebben," aldus Witte, die langs deze redenering meent dat de vereniging zelfs een bedrag van 708 gulden per lid zou kunnen "van gen". Op basis van de al genoemde 2000 leden komt hij op een totaal aan inkomsten van ruwweg anderhalf mil joen gulden per jaar. Daartegenover staat dan een afdracht van 79.000 gulden voor het gebruik van de accommodatie, maar volgens Witte blijft er dan genoeg over voor het "op een leuke manier runnen" van het Na tuurbad, waarbij rekening wordt ge houden met een exploitatietekort van 450.000 gulden. Soesters die geen lid worden van de vereniging zouden op die manier toch voor een redelijke prijs toegang kunnen krijgen tot het bad. Gedacht wordt aan een bedrag van tus sen de twee en drie gulden. bijval Het comité is inmiddels begonnen met de werving van adspirant-bestuursle- den van de vereniging-in-oprichting. Staande de vergadering gaf een aantal sympathisanten zich al direct op als lid en kreeg het plan vrijwel algemene bij val. Het comité beschouwt de gemeentelij ke verkoopplannen en de voornemens van Taphoorn als niet-realistisch, om dat er rekening mee wordt gehouden dat de provincie op den duur toch wel door de knieën zal gaan. Soest Alarm rekent daar niet op en beschouwt de af wijzing door het provinciebestuur als een uitstekende gelegenheid om - zo lang de gemeente het laat afweten - ei gen plannen te maken om het Natuur bad nieuw leven in te blazen. Omstreeks half september zal in Soes- icrberg het Zwarte Wegje worden aan- geltgd. De woningen zijn inmiddels ge reed. Om dit moment is de weg bij re genval een modderpoel. Doorgaand verkeer zal op het Zwarte Wegje ge weerd worden, door het laatste gedeel te aan te wijzen als fietspad. I.v.m. een wandeltocht geldt op zater dag 10 september een tijdelijke ver keersmaatregel voor de Jachthuislaan. Gezien vanaf Park Vredehof geldt voor de rechterzijde van de Jachthuislaan die dag een parkeerverbod. ''fflvL Clubs voor: beginners JiMM gevorderden vergevorderden T'.fi Uiteraard voor elk wat TtS wils: Ht jeugd echtparen JÊKt jongeren 20 tot 35 jaar JA1 (1e en 2e jaars) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTSI. i Inschrijving Kom ook een kijkje nemen in ons geheel ber aan de verbouwde danscentrum! 20 oo°uSurdiik va" 19'°°uurtot (O a 40 m2 Telefonisch aanmelden dagelijks van 17.00 uur tot 19.30 dansvloer meer). uur 02155 - 2 2811 b.g.g. 1 09 74 De gedeputeerde voor het ouderenbe leid in de provincie Utrecht, mevr. Th. Poortenaar, heeft vorige week de pro vinciale klachtencommissie voor be woners van bejaardenoorden geïnstal leerd. De commissie heeft tot taak klachten van bewoners van bejaar denoorden te onderzoeken en te be kijken hoe daaraan tegemoet kan wor den gekomen. Ook kan de commissie bemiddelen bij conflicten tussen de bewoners en de directie of het bestuur van een bejaardenoord. Niet alleen individuele bewoners, maar ook groepen of organisaties van bewo ners of derden, zoals familieleden, kun nen een beroep op de commissie doen. De klachtencommissie geeft adviezen om de gerezen problemen op te lossen maar kan geen bindende uitspraken doen. De klachtencommissie werd begin dit jaar door Provinciale Staten ingesteld; de provincie was daartoe overigens ver plicht op grond van de Wet op de Be jaardenoorden. De commissie bestaat uit zes leden. Twee leden, de heren O. van de Wal en W.N. de Vries, vertegenwoordigen de gezamenlijke bewonerscommissies in de provincie Utrecht. Zij zijn voorge dragen door de Utrechtse Initiatief groep van het Landelijk Overleg Bewo nerscommissies Bejaardenhuizen (LOBB). Ook de besturen van de bejaardenoor den, verenigd in het Samenwerkings verband van de Tehuizenorganisaties in de provincie Utrecht (STU), hebben twee leden aangewezen voor de com missie: de heren M.F. Fokkens en H.I. Jorna, de laatste uit Soest, De overige twee leden, mr. J.P. Wijn en mevrouw mr. A.S. Holleman-Stratman (eveneens uit Soest) zijn op persoonlij ke titel benoemd. Mevrouw Holleman is voorzitster van de klachtencommis sie. Voor de bewoners van de bejaar denoorden is een folder met informatie over de klachtencommissie samenge steld. De folder is binnenkort in alle be jaardenoorden in de provincie beschik baar. Er wordt van uitgegaan dat de recon structie Richelleweg/W. Stuutlaan me dio 1989 zal worden uitgevoerd. De ko mende maanden zal het kredietvoorstel aan de raad worden voorgelegd. De re- contructie van de W. Stuutlaan zal - in dien die van de Richelleweg i.v.m. de onteigening mocht vertragen - in ieder geval medio 1989 worden uitgevoerd. kkurenr J'O *5^ mm >:T :x

Soester Courant | 1988 | | pagina 3