WEEKEND RECEPT óchmtemolwu II® f cmoiop Boktorren-bestrijding bij KBS begonnen Presentatie collectie kleding en brillen voor groot publiek Pracht mantel met uitrits- bare voering. Nu donderdag, vrijdag en zaterdag van f 319,- voor f 298,-. Met het Rode Kruis naar Giethoorn TU IN-ADVIESCENTRUM 't voardêriwoQt WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 Zin en onzin Reeks inbraken aan Dokter Rupertlaan HET WITTE HUIS Gehaktballetjes uit Jutland LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION E-^an de ven SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Loodgieterswerk voor doe-het-zelvers Fruit uit eigen tuin (deel 1) I door Arie Wandelaar Gelezen: "Het gemeentebestuur van Soest garan deert dat er tot 1991 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Er kunnen al leen banen verdwijnen door natuurlijke afvloeiing, interne verschuivingen of ge dwongen overplaatsingen. Een van de overeenkomsten die de gemeente Soest onlangs met FNV en CNV heeft afge sloten." Mag Arie, altijd voorop lopend als er iets kritisch valt op te merken over het reilen en zeilen binnen het college van B. en W. of gemeenteraad, nu eens vooraan staan in de rij wachtenden die college en raad met dit besluit wil feli citeren. Een uniek besluit, in tal van opzichten. In de eerste plaats is het bereikte ak koord in de relatie gemeenten - vak bonden eerder uitzondering als regel. Verder zal de verschafte zekerheid van werk, dus brood op de plank, alles kunnen bijdragen tot arbeidsrust en arbeidsvreugde. Te danken aan gelijkgestemde opvat tingen binnen het gemeentebestuur en 'aannemer/uitvoerder" wethouder Ries van Logtenstein die personeels beleid gemeente Soest in zijn porte feuille heeft. Hij was het dan ook die het zeldzaam gehoorde applaus van de vakbonden, in relatie tot werkgevers, in ontvangst mocht nemen. Opmerkelijk ook de openheid die een suksesvolle samenwerking tussen bon den en gemeentelijke overheid lijkt te garanderen. Onder andere af te leiden uit de toezegging van de gemeente Soest jaarlijks voor het verschijnen van de begroting de vertegenwoordigers van de werknemers inzicht te geven welke afdelingen voor een onderzoek naar privatisering en uitbesteding in aanmerking komen, en waarop deze beslissing is gebaseerd. Kaarten op tafel dus. Zonder troeven achteraf? Arie heeft er het volste vertrouwen in. Dat geldt niet voor wat zich een deur verderop, in Amersfoort, straks gaat afspelen. Daar is liét Gewestelijke Ar beidsbureau zo ongeveer uit de bocht gevlogen. Oordeelt u zelf. Het Amersfoortse GAB lost binnen kort het stratschot voor een sollicita tieclub voor langdurig werklozen. Het uit Engeland overgewaaide idee beoogt de leden van de sollicitatieclub, langdurig werklozen dus, bij de les te houden. Dagelijks is hun aanwezig heid op de club vereist, wekelijks dient een aantal sollicitaties te worden ver zonden. Het idee achter de club is, dat je als je mensen instrumenten geeft om een baan te vinden, dat het ze dan ook eerder zal lukken. Clubleden kunnen elkaar onderling helpen door ten op zichte van elkaar een positief kritische opstelling aan te nemen. Voorbeeld: "Man, je ziet er niet uit. Je moet eens een stel nette kleren kopen." Reclassering voor langdurig werklo zen dus. Ter vergelijking: Een voetballer met een bal het veld insturen en hem de op dracht geven zoveel mogelijk te scoren, terwijl er in de verste verte geen doel te vinden is. Teruggekomend in de kleedkamer krijgt hij van zijn trainer te horen dat zijn falen te wijten is aan het feit dat hij de veters van zijn voet balschoenen niet heeft vastgemaakt. Natuurlijk is het ook Arie in zijn be staan niet ontgaan dat er zoiets als een instituut beroepswerklozen bestaat. Met dit, en ander maatschappelijk ge spuis, zullen we tot in de eeuwen der eeuwen moeten leven. Daarvoor is trouwens de opgerichte sollicitatieclub niet in het leven geroepen. Was het maar zo! Amersfoort mikt op mensen die moet worden bijgebracht dat het niet tot vijf kunnen tellen, dan wel het niet goed kunnen lezen of schrijven wel eens de oorzaak van de langdurige werkloos heid zou kunnen zijn. Een stigmatiserende, naïeve en arro gante gedachte. Er zijn, sinds jaar en dag, in dit welvarende land immers 700.000 werklozen. Wie dat ontgaan is heeft last van ec zeem op zijn brilleglazen. In Amersfoort is daarvan kennelijk sprake. ARIE WANDELAAR In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een onbekende dader - vermoe delijk steeds dezelfde - ingebroken in drie woningen aan de Dokter Rupert laan. In een van de woningen foceerde hij de achterdeur en een bovenlicht, waarna hij het huis doorzocht maar niets wegnam. Later werd bij deze wo ning een regenjas teruggevonden die bij een van de andere huizen was ont vreemd. In dat huis was de dader binnengeko men door de achterdeur te openen via een kerukenraam, dat op een kier stond. De regenjas werd daar van de kapstok weggenomen. Daarin bevond zich een portefeuille met enkele euro cheques, girobetaalkaarten en ca. 150 gulden aan contanten. De kasten ble ken doorzocht te zijn terwijl de bewoner op de bovenverdieping was. Uit de derde woning verdwenen o.a. een paspoort, enkele zilveren dollars en guldens en een aantal Wilhelmina-dub- beltjes. Hier was de dader binnengeko men door het slot van de achterdeur te forceren. Hij brak ook een ruitje, ont grendelde de deur en sloot vervolgens de gordijnen om zo ongestoord het huis te doorzoeken. De firma Rentokil, wereldwijd gespe cialiseerd in o.a. het bestrijden van "ongedierte", is vorige week in de Ka tholieke Basisschool Soestdijk begon nen met de aanpak van de boktorren- plaag, die het schoolgebouw aan de Sint Theresiastraat erntig heeft aange tast. Het aangetaste houtwerk van de zolderverdieping, met name de vlie- ringbalken, wordt verwijderd en in de herfstvakantie worden de overige de len behandeld met een middel dat de boktorren definitief zal verdrijven. De "huisboktor", die in de afgelopen jaren in betrekkelijke rust zijn gang heeft kunnen gaan op de bovenste ver dieping van het schoolgebouw, is een van de schadelijkste insekten die het hout aantasten. Het zijn met name de larven - die kunnen zelfs drie centime ter lang worden - die een netwerk van gangen en gangetjes knagen in de goed kopere naaidhoutsoorten, met name grene- en vurehout. Met een levens duur van 6 tot 15 jaar vreet de huisbok- tor-larve zich systematisch een weg door het hout, waarbij hij om niet ge heel duidelijke redenen wel steeds on der de oppervlakte weet te blijven, zoals de heer M. van Kempen van de firma Rentokil vorige week meedeelde tij dens een persconferentie over de ope ratie. Vandaar dat het hout bij oppervlakkige beschouwing niet aangetast hoeft te lij ken, maar intussen van binnenuit volle dig wordt verteerd. Soms is een lichte aanraking van een aangetaste balk dan ook al voldoende om hem te verpulve ren. Het gangenstelsel van de larven kan massief hout veranderen in een na genoeg "poreuze" massa. De laatste fa se in het leven van de huisboktor, als hij zich als kever ontpopt, is de minst ge vaarlijke. Hij leeft dan nog een paar we ken en gebruikt die tijd uitsluitend om te paren, maar wijdt zich niet meer aan de voortzetting van het graaf- en knaag- werk. Luidruchtig De huisboktorlarve verricht zijn werk overigens met enige luidruchtigheid, zoals de heer Krops, directeur van de KBS, vorige week uit eigen ervaring kon mededelen. "Als je hier beneden op het toilet zit kun je ze horen knagen." Op de vliering van de school is in de loop der jaren een levens gevaarlijke situatie ontstaan, hoewel vrijwel niemand zich ooit in deze ruim ten heeft begeven. In 1986 werd de aan tasting al ontdekt door de heer A. Hart man, die niet alleen lid is van het school bestuur maar ook elektricien. Tijdens de werkzaamheden voor het vernieu wen van de elektrische leidingen stuitte hij op de problemen. Na het verwijderen en het vervangen van het aangetaste hout, waarmee de heren Strikke en Van der Staay van Rentokil vorige week begonnen, zal de firma de huisboktorren definitief aan- De balken worden stuk voorstuk on der handen genomenwaarbij het aan getaste hout wordt verwijderd. Foto: Herman van Dam. pakken met behulp van het voor de in sekten zeer giftige middel permethrin, dat om doeltreffend te kunnen werken wordt opgelost in een olie-achtige vloeistof - in dit geval kerosine - omdat alleen een dergelijke vloeistof zich ge makkelijk door het hout verspreidt. Voor de mens is het middel onschade lijk. "Er is veilig mee te werken," aldus de heer Van Kempen. Volgens hem is permethrin in elk geval veiliger dan het vroeger vaak gebruikte middel lindaan, dat niet alleen zwaarder was maar ook aanzienlijk langzamer uitdampte. De aanpak van de huisboktor in de KBS kost enkele tienduizenden guldens. De gemeente Soest, die volgens de gelden de regeling daarvoor een aanvraag bij de rijksoverheid had ingediend, wist zich pas na een procedure bij de Raad van State van die tegemoetkoming te verzekeren, omdat de staatssecretaris van Onderwijs enkele dagen te laat rea geerde. Volgens de uitspraak van de Raad van State moest het departement de vergoeding daarom toekennen. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest .Telefoon (033) 617147* Telex 79479 nl De gezamelijke modeshow van Bril- Centrum Nota en modeboetiek De Bedstee van afgelopen maandag was een presentatie van de hedendaagse mode-look. De grote zaal van de Soes- ter Duinen was hiervoor omgetoverd In vrijwel alle landen waar men het vlees van slachtdieren eet kent men tientallen recepten voor het bereiden van gehakt. In Denemarken dient men zacht gestoofde gehaktballetjes op in een saus waaraan ro de bessengelei is toegevoegd. Reken voor 4 personen op 500 gram ge hakt (bij voorkeur half-om-half). Verder heeft u nodig: 4 5 eetlepels broodkruim,' scheutje melk, 1 ei, 1 laurierblad, 3 takjes bladselderij, 1 stukje (ca. 2 cm2) schoonge boende citroen- of limoenschil en 1 potje rode bessengelei. Meng in een kom broodkruim (of paneer meel) met 3 a 4 eetlepels melk. Roer er het ei door en doe er vervolgens het gehakt bij. Strooi er wat zout en peper over en kneed alles goed door elkaar. Vorm van het mengsel 12 of 16 kleine balletjes. Rol de balletjes heel licht door een beetje bloem. Verhit 75 gram boter in een koekepan met opstaande rand en wacht tot het schuim op de boter voor een groot deel is weggetrok ken. Bak de gehaktballetjes er snel rond om bruin in. Temper de warmtebron, schenk er 2i deciliter kokend water bij en voeg laurierblad, bladselderij en het stukje citroen- of limoenschil toe. Leg een deksel schuin op de pan en laat alles gedurende 15 minuten heel zachtjes sudderen. Neem de gehaktballetjes uit de pan en houd ze warm. Verwijder laurierblad, bladselderij en citroen- of limoenschil. Zeef het stoofvocht en breng het opnieuw aan de kook. Roer er daarna heel snel 4 5 eetlepels rode bessengelei door. Schenk onmiddellijk daarna de saus over de ge haktballen. Tip: Geef er gestoofde peertjes, appel moes en knapperig gefrituurde aard appeltjes bij, De gehaktballetjes lenen er zich overigens ook heel goed voor om bij de broodmaaltijd op te dienen. Bereidingstijd 45 minuten Energie per portie: 2420 kJ (580 kcal tot een smaakvol decor, waarbij de ge toonde kleding en brillen met recht in het najaars-zonnetje werd gezet. Smaakvolle combinaties van sportief tot chique geshowd door een tiental mannequins en dressmen. Een mode show van draagbare en betaalbare kle ding. De getoonde brillen-collectie was in het oog springend, in het bijzonder de modellen van Neostyle. Hiervan de modellen boutique die met recht presti ge modellen genoemd mogen worden. Op het eerste gezicht de exclusiviteit, met als bijzonderheid het roterende veerontwerp. De bloemenhulde, ver zorgd door Boutique des Fleurs, samen met het spontane applaus van de twee honderd aanwezigen was een juiste waardering voor de 25ste modeshow van modeboetiek de Bedstee uit Soes- terberg en Bril Centrum Nota uit Soest. 11Stephen Hawking Het heelal29,90 2. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 3. 2) Red. Ben de Graaf De triomftocht van oranje EK '88 24,90 4. 5) Bart Vos HymaJaya dagboek29,50 5. 4) Jos Brink Bouwen met puin19,90 6. 8) Robert Hughes De fatale kust55,00 7. Pieter Winsemius Speel nooit een uit wedstrijd 27,50 8. 6) Simon Schama Overvloed en onbehagen 59,90 9. (9) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 10. Edo Sprong Alles in de hand 49,50 Wnkateenrnjm "HaH)»Zuid" Tal. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. R* R"~ Vorige week dinsdag vertrok een tou ringcar met gehandicapte ouderen uit De Vijverhof, Honsbergen, Mariën- burg en Molenschot via de snelweg richting Zwolle naar Giethoorn. Zij kregen allen een corsage en werden be geleid door een team van vrijwilligsters en een verpleegkundige, die de ouderen met alles behulpzaam waren. Bij het vertrek regende het, maar de weergoden zorgden voor de rest van de dag voor een stralende zon met af en toe slechts een beetje regen, 's Morgens werd in restaurant "Hollands Venetië koffie met gebak aangeboden. Daarna werd een gondeltocht gemaakt door de Installatiebedrijf j. cornelisse bv. ca Tel. (02155)13014-12577 kanalen en grachtjes van het mooie stadje Giethoorn, waar het verkeer ei genlijk geheel over het water plaats vindt. Er is slechts één weg voor auto's en een fietspad. Men ziet geen winkels; die liggen aan de grote weg. Het seizoen loopt van april tot oktober voor het toe risme en natuurlijk als het 's winters flink vriest zal het er druk zijn met schaatsers, die onder alle bruggetjes door hun weg kunnen vinden. Door de genen, die niet al te slecht ter been wa ren, werd nog een bezoek gebracht aan een museum over oud-Giethoorn. Hierna was er een uitgelezen koffieta fel, wederom in restaurant "Hollands Venetië. 's Middags ging het huiswaarts via de snelweg door de Noordoostpolder en Flevopolder richting Almere. Aan het eind van de middag arriveerde het ge zelschap in Baarn, waar in hotel Asto- ria" een heerlijke maaltijd opgediend werd, met vooraf een drankje, aange boden door een zakenman uit Soest. Zo kwamen om 20.15 uur alle dankbare Foto: Herman van Dam. mensen, die de gehele dag genoten had den, thuis. Als afscheid kregen ze nog een heerlijk stuk zeep. Hartelijk dank aan het Rode Kruis en zijn vrijwilligsters, die deze dag organi seerden. Een van de deelneemsters effiriency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zelf fruit kweken is een erg leuke bezigheid, waarmee dan ook steeds meer tuinbezitters een begin maken. Dat het erg leuk is om uit de eigen achtertuin fruit te oogsten spreekt voor zich, maar dat we zelf in de hand hebben of de vruchten al of niet bespoten zijn is zeker zo belangrijk. Een ander voordeel van eigen kweek is de mogelijkheid die we hebben om fruitsoorten en rassen aan te planten die we normaal in de groenten- winkel niet tegen zullen komen. Vooral ouderwetse rassen, die voor de productietelers van fruit niet eco nomisch te kweken zijn, worden als plantmateriaal op tuincentra wel aangeboden. Ook vruchten als de Ja panse wijnbes, de Kweepeer en de Moerbei zullen we zelf moeten telen om achter de smaak te komen. Ver der hebben fruitgewassen meestal ook een hoge sier- waarde. Mooi uitgebogen en gesnoeide boompjes zijn zeker als ze in bloei staan een lust voor het oog. Groeivormen Er zijn nogal wat verschijningsvormen te onderschei den bij fruitgewassen. Om te kunnen bepalen welke groeiwijze voor onze tuinsituatie de meest geschikte is, moeten we ons enigzins kunnen voorstellen hoe de uitgroei ervan zal zijn. Fruitbomen zijn op tuincentra meestal in 4 vormen verkrijgbaar. Dit zijn spil- of struikvorm, de halfstam, de hoogstam en de leivorm. De spil- of struikvorm is geschikt voor kleine tuinen. De omvang van de boom blijft gering met 2-3 m hoog te en 1,5-2 m doorsnee. Het onderhoud van de struik vorm is eenvoudig en de vruchtzetting is doorgaans goed en komt snel op gang. Bij een halfstam begint de vertakking pas op 120-150 cm hoogte. Deze groeivorm wordt 3-4 m hoog en 2-2,5 m breed. De vruchtbaarheid treedt later in dan bij de struikvorm maar volgroeide bomen leveren wel veel vruchten. Bovendien laten halfstammen onder beplanting toe van aardbeien, aalbessen, frambozen of siergewassen. Hoogstammen hebben een stamhoogte van 180-210 cm, worden op den duur 6-7 m hoog bij een doorsnee van 4-5 m. Ze worden veelal geplant om oudere boomgaarden in te vullen. Ook hier geldt de latere maar overvloedige vruchtbaarheid en de mogelijk heid van onderbeplanting. Leivormen tenslotte zijn uitgebogen struikvormen die geschikt zijn voor de aanplant langs muren en hekwer ken. Uiterst decoratief is deze kweekvorm die vooral in heel kleine tuinen fruitaanplant toch mogelijk maakt. Standplaats en grond De meeste fruitgewassen groeien het best in een goed doorlatende humeuze bodem op een warme stand plaats. Natte of vochtige gronden geven slechte resul taten. We kunnen natte slempige grond verbeteren door storende lagen te doorbreken of een drainage systeem aan te leggen. Te droge grond maken we vochthoudender door tuinturf of goede teelaarde door te werken in het plantgat. Siertuincompost of ge droogde koemest komt grotendeels tegemoet aan de voedselbehoeften van de planten. Tijdens de groeipe riode kunnen we extra voeding toedienen in de vorm van korrelmest, al of niet in biologische vorm. Voor een gezonde groei van de meeste vruchtgewassen en een goede afrij ping is een zonnige standplaats een ver eiste. Rode- en kruisbessen voldoen ook goed in half schaduw. Vruchtbomen kunnen prima in het gras ge dijen mits we een cirkel van 60-80 cm diameter rond de boom grasvrij houden. Planten Het planten van fruitgewassen kan tegenwoordig het gehele jaar plaatsvinden omdat de planten 's zomers in pot worden verkocht. Het fruitassortiment dat uit de 'volle grond' verkocht wordt (van ongeveer oktober tot in april) is weliswaar veel groter. Voor het planten van een vruchtboom graven we een plantgat van 60 cm doorsnee en 40 cm diepte, waarin we (afhankelijk van de kwaliteit van de grond) boven genoemde bodemverbeteraars in aangepaste noeveel- heid doorwerken. De wortels van de boom worden goed uitgespreid in het plantgat en zo nodig vooraf in water gedompeld. We letten er goed op dat de ent plaats minstens 10 cm boven de grond uitsteekt, ter voorkoming van 'wildgroei'. Bij half- en hoogstammen zal het plaatsen van een boompaal veelal nodig zijn. We plaatsen de paal aan de zijde waar de wind overheersend vandaan komt. Dit hoeft i.v.m. draaiwinden tussen huizen niet altijd vanzelfsprekend de Zuid-West kant te zijn. Volgende week bespreek ik de snoei en de bestuiving van de fruitgewassen, met daarbij een greep uit de be- stuivingslijst.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17