'Bij ons op Soest' w°iïm LIONS-actie "Verlicht hun leven" loopt goed Grote Escher-tentoonstelling in Kasteel Groeneveld Baarn wordt wekenlang 'Escher-dorp' K°iïM §omm Autocenter Hans Huigen komende dagen 'volop (extra) in beweging' WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 24 Diabetes Fonds Nederland op zoek naar collectanten en collecteleiders Slechter zicht na 40ste jaar 'Begrensde beweging' Winkeliers haken in op tentoonstelling Speciale aandacht voor nieuwe Lada en Daihatsu Politie waakt 173 I.S.K. ■I 'Maak dat diabeten net zo kunnen leven als u en ik' Om ervoor te zorgen dat diabeten (mensen met "suikerziekte") net zo kunnen leven als ieder ander, is veel we tenschappelijk onderzoek nodig naar oorzaak, erfelijkheid en voorkoming van diabetes mellitus. Het Diabetes Fonds Nederland organiseert daarom elk jaar de zogenaamde Diabetesweek. Dan wordt er geóollecteerd om deze onderzoeken mogelijk te maken. Vorig jaar werd tijdens de collecte 2,7 miljoen gulden bijeengebracht. Geld dat goed werd gebruikt. Niet alleen voor weten schappelijk onderzoek, maar ook voor voorlichting aan diabeten. Diabetes mellitus is een ongeneeslijke aandoening die ontstaat doordat de al vleesklier geen of onvoldoende insuline produceert. Insuline is nodig om de li chaamscellen toegankelijk te maken voor de glucose ("suikers") in onze voeding. Mensen met diabetes moeten een dieet houden en insuline inspuitert of tabletten slikken om hun lichaam normaal te laten functioneren. Boven dien lopen zij het risico om na verloop van tijd hinder te krijgen van complica ties. Blindheid en nierklachten komen veel voor bij diabeten. Dankzij de moderne behandelmetho des kan een diabeet bijna net zo leven als u en ik, maar er is nog veel onder zoek nodig om bijvoorbeeld de compli caties te kunnen voorkomen. En daar is veel geld voor nodig. Daarom doet het Diabetes Fonds Nederland een beroep op u. Het fonds zoekt collectanten en collecteleider om dit geld bijeen te brengen. Natuurlijk zorgt het fonds dat u vooraf alle noodzakelijke informatie krijgt om dit niet alleen een nuttige maar ook plezierige bezigheid te ma ken. U kunt zich bij het Diabetes Fonds Ne derland opgeven als collectant of col lecteleider. Met uw hulp kunnen een kwart miljoen Nederlanders net zo le ven als u en ik. Diabetes Fonds Nederland, Postbus 933, 3800 AX Amersfoort, tel. 033- 630566. De grote gloeilampenactie "Verlicht hun leven", ten bate van het werk van de Vereniging Spierziekten Nederland, georganiseerd door de LIONS-club Eemland, heeft na de opening in Soest op 2 september j.1. een uitstekende voortzetting gehad zaterdag j.1. Zowel in Soest-Zuid als bij Reisbureau Gerth in de Van Weedestraat vond een druk-bezochte tent-verkoop plaats, waar pakketten gloeilampen van 6 stuks elk, voor f 10,— per pakket werden ver kocht. De belangstelling van het winkelende publiek was, ondanks het mieze rige weer, heel behoorlijk, zodat een opbrengst werd geboekt van f 4.500,—. Terzelfdertijd werden ook in Baarn in het kader van dezelfde actie lampen pakketten verkocht. Daar beliep de opbrengst f 3.300,—. Voor wie deze actie tot nu toe gemist hebben, is het goed om te weten, dat ook a.s. zaterdag 24 sep tember, zowel in Soest als in Baarn - op dezelfde plaats als het afgelopen week einde - deze actie herhaald gaat worden. Een mens is zo jong als hij zich voelt, maar zodra we in ons veertigste le vensjaar zijn aangekomen, begint de leeftijd toch duidelijk een woordje mee te spreken. Onze lichamelijke funkties gaan achteruit, langzaam maar zeker. Een van deze funkties is het gezichtsvermogen. Onze ogen bie den een minder scherp zicht en krijgen moeite met het diepte-zien. Gelukkig gaat de lichamelijke achter uitgang heel langzaam en geleidelijk, maar daardoor merken we hem eigen lijk nauwelijks op. Misschien pas als het te laat is, bijvoorbeeld bij een verkeers ongeval dat met een goed gezichtsver mogen voorkomen had kunnen wor den. En dat terwijl het zo eenvoudig is de ontwikkeling van het gezichtsver mogen te volgen met regelmatige ogen- tests. Kijkbewijs Het informatiecentrum 'Beter Zien' te Amsterdam voert op dit moment de campagne 'Kijk Uit, laat uw ogen elk jaar testen, da's wel zo veilig in 't ver keer.' In het kader van deze campagne werd het kijkbewijs ontwikkeld, een handzaam document ter grootte van het rijbewijs, dat de mogelijkheid geeft om in vijf achtereenvolgende jaren de resultaten van ogentests te noteren. Vooral veertig-plussers wordt aangera den, mede in het belang van de ver keersveiligheid, jaarlijks een ogentest te doen en op deze manier, naast het rijbe wijs, ook het kijkbewijs te halen. Als eerste stap kunnen veertig-plussers naar een aan de campagne deelnemen de opticien gaan, die vrijblijvend deze ogentests uitvoert. Het persoonlijke kijkbewijs wordt vervolgens ingevuld en uitgereikt. Het kan bewaard worden bij het rijbewijs, maar dient elk jaar te worden verlengd. Voor heel ons leven hebben we maar één paar ogen beschikbaar. Het is de moeite waard hieraan de nodige zorg te besteden, in ons aller belang. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Bril Centrum Nota, Van Weede straat 87, tel. 17120. IOp woensdag 28 september, 's avonds om 20.00 uur, opent de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. Drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, de grote Escher-tentoon stelling die onder het motto "Begrens de beweging" in Kasteel Groeneveld is ingericht. De commissaris doet dat sa men met ir. George Escher, de oudste zoon van de beroemde graficus, die daarvoor speciaal uit Canada over komt. Na de officiële opening van de expositie houdt de heer F.hH Bool, conservator moderne kunst van het Haags gemeen temuseum en o.a. auteur van het boek "Leven en werk van M.C. Escher", een inleiding op het getoonde werk. M.C. Escher woonde van 1941 tot 1971 in Baarn, vlakbij het Kasteel Groene veld in het bos Groeneveld, waar hij veel wandelde en inspiratie opdeed. Zijn meest bekende werken maakte hij in zijn "Baarnse periode", ook wel zijn mathematische periode genoemd. Omdat in 1968 de laatste grote over zichtstentoonstelling in het Haags Ge meentemuseum werd gehouden en het in 1982 10 jaar geleden was dat M.C. Escher overleed, werd in dat jaar voor het eerst een tentoonstelling in de woonplaats van deze kunstenaaar en wel in het pas geheel gerestaureerd Kas teel Groeneveld, gehouden. Het grote succes deed de wens ontstaan na vijf jaar opnieuw een tentoonstelling te or ganiseren. Het werd zes jaar. Om geen doublure te krijgen met de vo rige keer wordt nu het accent gelegd op de Regelmatige Vlakverdelingen van Escher. In totaal heeft hij er 137 ge maakt - geïnspireerd op de majolica- en stuc-motieven uit het Alhambrain Gra- nada (Spanje) - en waarvan 113 in Baarn werden vervaardigd. Er zijn twee grote kollekties Regelmati ge Vlakverdelingen, de grootste is in Amerikaanse, particuliere handen en is niet beschikbaar voor tentoonstellin gen, de andere kollektie, kleiner, be vindt zich in het Haagse Gemeentemu seum. De Amerikaanse kollektie is nimmer in ons land tentoongesteld. Daarom is met goedkeuren van de Amerikaanse bezit ter (Michael Sachs) een keuze uit de kollektie minutieus en zeer vakkundig door een speciale reproduktie-foto- graaf gekopieerd. Vergroot zijn deze - 36 stuks - op de tentoonstelling te zien. Originelen De vergrotingen zijn mede gemaakt om het feit, dat ze als origineel redelijk klein zijn en zich moeilijk lenen voor een De komende weken heet Baarn "Escher-dorp". De winkeliersvereni ging van de vroegere woonplaats van de beroemde kunstenaar/graficus heeft tot deze tijdelijke naamsveran dering besloten om daarmee in te ha ken op de grote Escher-tentoonstel ling, die onder de titel "Begrensde Be weging" van 24 september tot 22 de cember plaatsvindt in Kasteel Groe neveld. De Baarnse winkeliers vestigen met al lerlei speciale acties de aandacht op de ze expositie, die naar men verwacht vele tienduizenden bezoekers uit heel Ne derland naar het "buurdorp" van Soest zal trekken. De tentoonstelling wordt op woensdag 23 september geopend door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. Drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland. Baarn zou Baarn niet zijn als "Centrum Baarn", zoals de winkeliersvereniging heet, de eigen inwoners en die van de hele regio geen gevarieerd activiteitens cala zou aanbieden. De feestelijkheden zijn zaterdag j.1. al gestart met groot scheepse muzikale omlijsting en een keur van muzikanten, goochelaars, to neelspelers etc. in de winkelstraten van het Escher-dorp. Feestmarkt Aanstaande vrijdag 23 september is er een speciale feestmarkt, die om 15.00 uur begint en tot ongeveer 21.00 uur duurt. De marktmensen van Baarn, aangevuld met anderen van buitenaf, hebben allerlei leuke verrassingen voor de consument in petto. Uiteraard wordt er 's avonds - vanaf 19.00 uur - volop muziek gemaakt. Dat gebeurt o.a. met een show van de "Geitenbreiers" uit Laren, zie zich al musicerend door de straten zullen begeven. Er zal dus volop gezelligheid heersen op de Baarnse Brink, rondom het Paard, en in de win kelstraten met de talrijke fraai verzorg de Escher-etalages. Het is zeker de moeite waard vrijdagavond een kijkje in Baarn te nemen en eens gezellig rond te wandelen. 'Jazz in the Village' Zaterdag 24 september staat Baarn ge heel in het teken van "Jazz in the Villa- ge", de jaarlijks terugkerende muzikale happening. Van 13.00 tot 17.00 uur spelen twee sleeporkesten in de winkel straten: de "Westland Jazz Society" uit Delft en de formatie "Ipsy Tipsy" uit Ermelo. In die paar uurtjes wordt het publiek alvast een beetje in de stem ming gebracht voor het grote evene ment van die avond: vanaf 17.00 uur zijn de Baarnse winkelstraten het do mein van maar liefst acht jazz-bands. Het zal het publiek waarschijnlijk zeer veel moeite kosten om niet mee te doen met deze heerlijke, levende muziek, waarmee men als het ware dansend, huppelend en dribbelend door de stra ten kan gaan. De jazz-bands die zater dagavond zullen optreden zijn: "Brooklyn Seven", Muziekkapel "De Volle Bloas", "Arcade formatie" en "Off the Road-trio". Verder "De On derlinge van 1975" met zangeres Con- ny van Bergen, "Westland Jazz Socie ty", "Homogeen Sextet" en "Ipsy Tip sy". Het verblijf op straat zal - mits het weer meewerkt - toch al heel erg aange naam zijn, want er zijn verschillende terrasjes ingericht en het publiek wordt onthaald op allerlei activiteiten, zoals modehows, allerlei aantrekkelijke aan biedingen en attracties en een etalage wedstrijd. Eschers Door deel te nemen aan die wedstrijd maakt men kans op een van de tien Eschers die door drukkerij Bakker be schikbaar zijn gesteld. Men vult de naam van de zaak in op het wedstrijd formulier en deponeert dat in een van de drie bussen in de Laanstraat en de Brinkstraat (bij drukkerij Bakker, Laanstraat; Woonstyle, Brinkstraat; en banketbakkerij Jos Hendricksen, Laan- straat/Nieuwstraat). De leden van Centrum Baarn zijn te herkennen aan de Escher-motieven in de vorm van posters, inpakpapier, vlaggen, ball points, draagtassen en raamstreamers. Kortom: heel Baarn straalt een speciale Escher-isfeer uit, en dat duurt tot 8 ok tober a.s. Het geheel wordt gerealiseerd met steun van de VW Baarns Bloei en de bankinstellingen Amro, Rabo en NMB. druk bezochte tentoonstelling. Toch zijn er 10 originelen te bewonderen. Een aantal daarvan uit het Haagse Ge meentemuseum en een aantal van par ticulieren. De tentoonstelling heeft echter nog meer "nieuwe werken", want voor het eerst worden ontwerpen en tekeningen getoond, afkomstig uit het Enschede Museum te Haarlem, van niet uitge voerde ontwerpen voor bankbiljetten die door Escher zijn gemaakt in de vijf tiger jaren. Escher-kamer Volkomen nieuw is de industriële toe passing van de Regelmatige Vlakverde lingen door JaivdëSBouvrie, die ook de tentoonstelling heeft ingericht. Hij heeft speciaal voor deze expositie een Escher-kamer ontworpen, waar niet al leen meubels te zien zijn met Escher- stoffen, maar ook gordijnen en lampe- kappen. Een ander nog niet eerder tentoonge steld werk is het plafond dat Escher in 1951 maakte voor het toen jubilerende Philips-concert. Vijftien jaar is dit pla fond opgeborgen en opgeslagen ge weest en is nu voor het eerst op een ten toonstelling te zien. Verder worden er twee wandkleden ge toond uit het bezit van het Arnhems Museum en de Technische Hogeschool te Eindhoven. Deze wandtapijten wer den destijds gemaakt door de Baarnse weverij Edmond de Cneudt. Al met al een tentoonstelling waar veel nieuwe ontdekkingen met de graficus Escher gedaan kunnen worden. De tentoonstelling "Begrensde Bewe^ ging" wordt ingericht door Jan des Bou- vrie, Bussum, en werd georganiseerd door Cordon Art - Baarn en Kasteel Groeneveld. Cordon Art beheert we reldwijd de artistieke nalatenschap van de graficus M. C. Escher. Adv. Laanstraat 89B 3743 BC Baarn tel:02154-14430 Als men van een autobedrijf kan zeg gen dat het "volop in beweging" is, dan geldt dat zeker voor Autocenter Hans Huigen b.v. aan de Kerkstraat 109. In de komende dagen gonst het bij de bekende Lada- en Daihatsu- dealer van de (extra) bedrijvigheid, waarbij de aandacht vooral wordt ge vestigd op de nieuwe modellen van de Lada Samara en de speciale actie ter gelegenheid van tien jaar Daihatsu in Nederland. De actie-periode duurt vier dagen: vanaf vandaag tot en met aanstaande zaterdag 24 september. De Lada Samara - de nieuwste uitvoe ring van deze auto die bekend staat om zijn betrouwbaarheid en "economie" - was al enige tijd leverbaar in de drie- deurs-uitvoering; de zeer succesvolle serie is onlangs nog uitgebreid met 1100- en 1500-motoren. Deze week wordt in Nederland de vijf-deurs- uitvoering geïntroduceerd, waarmee de serie wordt gecompleteerd. De nieuwe Samara is bij Hans Huigen direct al le verbaar voor het uiterst aantrekkelijke bedrag van 17.495 gulden, inclusief BTW, exclusief afleveringskosten en ML-behandeling. De Samara kenmerkt zich overigens door een opvallend groot aantal standaard-accessoires, zo als de "wiswas" voor de achterruit, de van binnenuit verstelbare spiegels (links en rechts) en koplampen, de rol- gordels voor vijf personen (zowel voor als achter) en nog veel meer. Autocenter Hans Huigen biedt gedu rende het eerste jaar de volledige garan tie, in het tweede jaar aangevuld met een garantie op de motor, de versnel lingsbak en het cardan, ongeacht het aantal kilometers. Daarnaast vanzelf sprekend de zes jaar carrosserie-garan tie. Er is overigens al een Samara voor 14.295 gulden! Daarnaast is de Samara 3-deurs met 1500-motor nu ook leverbaar in een ex tra sportieve uitvoering, die vooral de sportieve Lada-rijders zal aanspreken. Het accessoires-pakket is ook toe te De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag verscherpt toezicht gehou den aan de Van Weedestraat, nadat eer der op de dag twee verdachte types wat al te veel belangstelling hadden getoond voor de videorecorders in een zaak. De eigenaar vertrouwde de heren niet en noteerde bij het weggaan het kenteken van de auto waarin ze vertrokken. Uit het kontakt met de politie bleek dat de wagen eerder die week gestolen was in Den Haag. De omgeving werd afge zocht, maar de wagen werd niet gezien. Omdat de politie rekening hield met de mogelijkheid dat de heren slechts op verkenning waren geweest, werd de v/inkel 's nachts extra in de gaten gehou den. Er deden zich echter geen proble- passen op de 1100 en 1300-uitvoerin- gen en bestaat o.m. uit spoilers, bum pers, side skirts en een grille, tegen een speciale actieprijs die de koper honder den guldens bespaart. De Samara kan met dit pakket een complete gedaante- verwiseling ondergaan. Tien jaar Daihatsu De "beweging" bij Autocenter Hans Huigen doet zich niet alleen voor bij de populaire Lada's, want ook de Daihat su staat deze dagen volop in de belang stelling. De autofabriek heeft namelijk wat te vierenhet is tien jaar geleden dat de eerste Daihatsu in Nederland op de weg verscheen (de fabriek zelf bestaat overigens al meer dan 80 jaar!) en die mijlpaal wordt luister bijgezet met een speciale actie. Er zijn drie actie-modellen: de Charade "Bianco", in een witte, zeer sportieve uitvoering; de Charade "Black Jack", zeer exclusief vormgegeven in zwart metallic en "gun metallic", en de "Cuo- re" in zwart. Op de Charades bedraagt het prijsvoordeel tijdens de actie - uiter aard zo lang de voorraad strekt - maar liefst zo'n 1400 gulden, voor de Cuore geldt het sommetje van ca. 1000 gul den! Daarnaast staat Autocenter Hans Hui gen hoog aangeschreven door zijn enorme keus aan occasions van diverse merken en van recente bouwjaren. Op alle occasions wordt uiteraard Bovag- garantie verleend en tijdens de actiepe riode van deze week krijgen alle kopers een aardige attentie. Men vindt de oc casions in de ruime showroom op de be gane grond, waar ook de nieuwe Lada s staan te pronken. Voor de Daihatsu s is een aparte showroom ingericht op de bovenverdieping van het autobedrijf, dat daarnaast beschikt over een uitste kend geoutilleerde werkplaats, waar re paraties kunnen plaatsvinden aan alle automerken en die mede dankzij de modernste apparatuur - o.a. een rem- mentestbank - volledig is ingespeeld op alle werkzaamheden, ook op schadebe- handelingen, APK-keuringen en WN-keuringen. Volgende generatie "Beweging" geldt tenslotte ook voor de mensen die Autocenter Hans Huigen het symphatieke "gezicht geven. Sinds 1 september is de staf van het autobe drijf uitgebreid met de komst van Hui gen-junior, bij de vaste klanten al be kend als Robert-Jan, die nu full-timer is in de zaak van zijn vader en afkomstig is van de autoschool in Driebergen. De volgende generatie Huigen staat dus al een beetje in de startblokken om het management over te nemen. Naast hem is de jonge Bern-Jan aangetrokken om de technische staf te versterken; hij heeft de Apeldoornse autoschool met goed gevolg doorlopen. Vader Hans Huigen, grondlegger van het autobedrijf, is bijzonder tevreden over de ontwikkelingen binnen de zaak. "Het zijn allebei jonge mensen die uit stekend gekwalificeerd zijn. Dat is goed voor de groei en de continuïteit van het bedrijf." Robert-Jan Huigen met de nieuwe Lada voor het Autocenter aan de Kerk straat. Foto: Herman van Dam. Vandaag: Mijntje van der Velde (50) De lerares: "Wij hebben hier op de Scholengemeenschap "Eemland" een aparte klas waar buitenlandse kinde ren van twaalf jaar en ouder Neder lands leren in één of twee jaar. Een on gelooflijk moeilijke klus en zeer inten sief werk. Je bent na een dag les, ik heb er nu tweeëntwintig uit Turkije, Ma rokko en Togo, volkomen leeg. De Internationale Schakelklas (I.S.K.) is een uniek experiment waar deze school als enige in Soest een jaar of tien geleden als één van de eerste in ons land mee is begonnen. Veel ou ders weten niet dat deze I.S.K. er is voor alle nationaliteiten en denken dit omdat de Turkse en Marokkaanse kinderen de grootste groep vormen. Maar ik heb hier ook Zwitserse, Russi sche en Chinese leerlingen gehad. Het initiatief is destijds genomen door Turkse ouders hier in Soest en Marijke Hilhorst was de eerste docente in de I.S.K. Er bestond helemaal geen op vang voor oudere kinderen die naar Nederland waren gekomen. Zeven jaar geleden solliciteerde ik op een ad vertentie van "Eemland" en u sta ik vier dagen in de week voor een hetero gene groep die nog nooit zo groot is geweest als dit jaar. Het probleem daarbij is dat de instroom het hele jaar nog voortduurt. Vroeger kreeg je met elke nieuwe anderstalige er twee do centen-uren bij, nu bestaat er ook voor ons een teldatum en nemen de facili teiten af. Wie er nu nog bijkomt, telt officieel niet meer mee voor de subsi diegever. De grootste moeilijkheid in zo'n groep is de verschillende leeftijden, de ver schillende afkomst en de verschillende niveaus. Ik heb nu ook een analfabeet in de klas. Andere kinderen komen uit een afgelegen Berberdorpje waar de controle op het onderwijs nauwelijks aanwezig is. Weer anderen hebben al leen de Koranschool gevolgd of zijn al een paar jaar van school af, hebben in hun eigen land al gewerkt en moeten nu weer wennen aan de schoolbanken en het vaste ritme van ons onderwijs systeem. Ik wijt de grote toeloop dit jaar vooral aan de nieuwe Kinderbij slagregeling van het Rijk voor de bui tenlandse werknemers Emoties Toen ik hier op "Eemland" lerares werd in de Internationale Schakelklas had ik alleen wat ervaring met buiten landers in het vrijwilligerswerk bij "Vrouwen voor Vrouwen" in Baarn. Maar lesgeven is mijn vak en ik had er behoefte aan weer professioneel bezig te ziin. Ik Iperde de kindpren niet al- leen Nederlands maar ook fietsen, weegschalen hanteren en boodschap pen doen op de markt. Als ik naar huis ging, zorgde ik dat ze werk hadden. De lessen en methoden moest ik vaak zelf ontwikkelen. Dan wordt je gedwon gen als leerkracht je te verdiepen in hun achtergronden en in hun cultuur. Met de inhoud van je lessen moet je terdege rekening houden met hun tra dities en gewoontes. Je moet oppassen dat ze niet ontmoedigd raken. Ze dur ven slecht fouten te maken. Het on derwijssysteem met name in Turkije is heel anders dan bij ons, veel competi tiever en meer prestatiegericht. Ze mogen alleen maar luisteren (vooral naar vader en de grote broer), terwijl wij samenwerken belangrijker vinden en spreken van belang achten. Wij wil len graag de kinderen voor zichzelf le ren opkomen en een eigen mening vormen. Een handicap is ook dat ze met die paar woorden Nederlands in het begin nauwelijks hun émoties kunnen uiten. De communicatie verloopt stroef. Dat bracht mij ertoe Turks te gaan leren. Ik stelde een Turse onderwijzeres voor mij Turks te leren als ik haar de Ne derlandse taal bijbracht. Een paar keer ben ik in Turkije geweest en twee maanden heb ik een intensieve taal cursus gevolgd aan de Universiteit van Ankara. Daar kreeg ik dagelijks van negen tot vier uur een zeer moderne taalmethode voorgeschoteld met au- dio-visueel lesmateriaal. Nu ben ik in staat in hun eigen taal dingen uit te leggen. Daarbij maak ik fouten en hel pen ze mij weer of corrigeren me. Dat schept een band en zo werk ik ook bij "Trema'87" waar ik Turkse les geef n»n vrouwpliikp analfah^fpn vnlwac. senen die ik in een vervolgcursus les geef in Nederlandse taal. Vrijwilligers Elk jaar denken we op "Eemland" nu is het afgelopen. Vorig jaar had ik der tien leerlingen. Het Zwitserse meisje is doorgestroomd naar het VWO wat een uitzondering is. Sommige leerlin gen gaan naar de Mavo of naar een vakschool, maar de meeste cumi's (de afkorting voor culturele minderhe den) verdwijnen in het reguliere on derwijs. Na één of twee jaar I.S.K. worden zij dan plotseling geconfron teerd met andere vakken als aardrijks kunde, maatschappijleer, engels, wis kunde of natuurkunde. Kortom een vakkenpakket waar ze in verdrinken als ze niet extra worden begeleid. Hun problemen worden door de docenten vaak onderschat. Het is al een opgave om in één of twee jaar een vreemde taal te leren om dan kennis te maken met technische vaktaal en kennis te maken met hel lager beroepsonder wijs. Ik sta er praktisch alleen voor en heb zeer veel behoefte aan vrijwilligers die kunnen assisteren in de Internationale Schakelklas. In "Trema'87", het Soes- ter centrum voor basiseducatie, werken de docenten ook met hulp van vrijwilligers in de diverse heterogene groepen. Het is dankbaar werk voor mensen die overdag tijd, gelegenheid en capaciteiten hebben hier een paar uur actief te zijn. Zij zouden dan telefonisch contact kunnen opnemen (14244) met de di recteur van de Scholengemeenschap "Eemland" aan de Soesterengweg. Ik hoop dat deze oproep resultaat heeft.' JAM VKCro

Soester Courant | 1988 | | pagina 24