1 krokodil öf 1000 dingen? K KINDERBOEKENWEEK'88 M-f Alle 'Gouden Griffel'-winnaars sinds 1954 STAAAPELS FIJNE KINDERBOEKEN 50 Bij aankoop van EN NATUURLIJK ALLE BEKROONDE BOEKEN IN VOORRAAD adering erinkschool Prijsuitreiking kunstwedstrijd Verhaalspel tijdens Kinderboekenweek 'Het geheim van Propp' PAGiim. - -A WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 b Artishock Burny Bos en Margriet Heymans n oud in de openbare bibliotheek Startsein voor Kinderboekenweek SOESTER COURANT PAGINA 11 Parade der kinderboeken Programma Kinderboekenweek Soest/Soesterberg van 12 t/m 22 oktober Vraag naar de Kinderboekenweek-*^ boeken. Joke van Leeuwen Duizend W dingen achter es» iC deuren en bovendien: GRATIS: de extra dikke kinderboekenmolen, een gids boordevol informatie over jeugd boeken (met prijsvraag) GRATIS: ballonnen GRATIS sprookjes prentenboek Het is maar liefst 10 dagen Kinderboekenweek bij: Libris.De Complete Boekhandel. Het faar van Gaman i 'oges vertellen hoee i hoe je moet beginne letten. Zelf zal hij eri die dat wil mag ier en tekenmateria.. Voges weet ook heel treren van boeken. Hij ïts, boekomslagen en 1 getekend en maakt 'oeken voor Sesam- Willy Wortel puzzel- nee. Dus wie hier iets an dat ook vragen op waar een aantal Je- f guren rondstappen, •st of even uitgerust :kenen. Ook worden ertoond, waar rustig -keken kan worden, t C-drie is voor jong 14.00 uur. Maar i de middag zijn de i itrum open. De toe- 'sn het CNV verga- oktober in gebouw ioesterbergsestraat. "g begint om 19.45 rong, voorzitter van inleiding over ac- trekking tot de so- tuatie. Na de pauze >sie over. 'ebben in het afge- bezoek gebracht inkschool aan de elden een raam en len buit, zoals een i soep, een tasjeen dien bevuilden ze iet lijm en droeg elriekende sporen h Tevens bleek de Jr te zijn vernield. aksioni&Band ksioni en zijn -JP f 18,- ?r: ser de man die Jaap Fischer ïerf. ^P f 12,50. t>er en vrij ere. George B. >llen Josine Ulsen Lex >er. JP f 18,-. Op donderdag 13 oktober a.s. om half vier komt Burny Bos naar de jeugdbi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Hij komt deze middag voor alle geïnteres seerden van alles vertellen over zijn boeken en zijn werk. Ook reikt hij dan de prijzen uit aan de winnaars van de kunstwerkenwedstrijd. Deze veelzijdige auteur/toneelspeler en programmamaker is beroemd ge worden door de vele leuke boeken die hij heeft geschreven. Daarnaast is hij natuurlijk bekend van verschillende ra dio- en televisie-programma's. Burny Bos werd als Bernhard Gerrit Bos geboren op 8 april 1944 in Haar lem. Na verschillende studies en een tijd als onderwijzer te hebben gewerkt, kwam hij terecht bij de AVRO-radio. Hij maakte populaire programma's als "Radio Lawaaipapegaai" en "Ko de boswachtershow". Enkele boeken die hij geschreven heeft, zijn voortgeko men uit deze radioprogramma's. Voor beelden daarvan zijn: "Wie praat er met de poes"; een bundel verhaaltjes, lied jes en versjes over alledaagse kleuterbe levenissen en "Beesten in het nieuws"; een bundel dierenverhalen voor wat oudere kinderen. Sinds enkele jaren is Burny Bos chef jeugd- en jongerenprogramma's bij de VPRO. Hij werkte mee aan t.v.-pro- gramma's als "Achterwerk in de kast" en "Lange Jaap". Op dit laatste pro gramma is de kunstwerkenwedstrijd van de bibliotheek gebaseerd. De afle vering "Een fietswiel op een krukje," waarin Burny Bos kinderen duidelijk probeert te maken hoe "gewoon" kunst eigenlijk is, kon op verschillende plaat sen in Soest bekeken worden om zo kin deren te stimuleren zelf een kunstwerk te fabriceren. Margriet Heymans De tweede bekende persoonlijkheid die de openbare bibliotheek in de kinder- boekenweek zal ontvangen, is de schrijfster en illustratrice Margriet Hey mans. Zij komt op 14 oktober a.s. om 11.00 uur in het filiaal Overhees, geves tigd in het Cultureel Centrum C-drie. Naast de prijsuitreiking van de tekenin gen-wedstrijd zal ook zij een en ander vertellen over haar leven en werk. Margriet Heymans werd in 1933 te Den Bosch geboren. Jarenlang heeft zij sa men met haar zus Annemie kinderboe ken geschreven en geïllustreerd. De laatste tijd komen er echter ook boeken op de markt die alleen door Margriet zijn geschreven en/of geïllustreerd. Dat Margriet Heyman een succesvol kin derboekenillustratrice is, blijkt wel uit de verscheidene bekroningen die zij voor haar werk toegekend heeft gekre gen. In 1985 kreeg zij een zilveren pen seel voor haar illustraties in het boek "Jipsloop," een stripachtig verhaal voor jonge lezers. Ook dit jaar is opnieuw de zilveren pen- sèel aan haar uitgereikt. Deze prijs is toegekend aan haar illustraties in het tweemaal bekroonde boek "Annetje Lie in het holst van de nacht," geschre ven door Imme Dros. Aan dit boek was in de loop van 1988 reeds de "Wouter tje Pieterse Prijs" uitgereikt en heeft daarbij nu de gouden griffel én de zilve ren penseel ontvangen. Margriet Heymans. De prijswinnaars van de kunstobjec tenwedstrijd worden niet van te vo ren bekend gemaakt! Om het spannend te houden worden alle kinderen die hebben meegedaan aan deze wedstrijd uitgenodigd don derdag 13 oktober om half 4 naar de Centrale Bieb te komen. Burny Bos maakt dan bekend wie de le, 2e en 3e prijs gewonnen heeft. Titus en Katinka, twee buurkinderen van 10 jaar, onderzoeken de gedragin gen van een geheimzinnige overbuur man, Propp geheten. Deze woont alleen in een grote villa. Propp gaat op onge wone tijden met een fiets en een aan- hangkarretje zijn huis uit. Als twee de tectives noteren Titus en Katinka wat ze willen onderzoeken. Wanneer Propp z'n sleutelbos verliest gaan zij op speur tocht. Kinderen tussen 8 en 12 jaar kunnen op 17 en 19 oktober in de Centrale Biblio theek Overhees en Bibliotheek Soester- berg (zie het programma voor de tijden) met Titus en Katinka meespeuren. "Het geheim van Propp" is een span nend verhaalspel, geschreven door kin derboekenschrijfster Vic Sjouwerman. Zij deed dit in opdracht van PTT Post, die dit jaar voor het eerst hoofdsponsor is van de Kinderboekenweek. Het ver haalspel sluit aan op het thema van de Kinderboekenweek (12 t/m 22 okto ber) "Duizend dingen achter deuren: Kinderen, boeken en musea. Samen met Titus en Katinka komen de deelnemende kinderen langzaam maar zeker achter het geheim van de merk waardige overbuurman Propp. Tijdens het verhaal worden ze intensief bij het onderzoek betrokken. Hoe zouden zij het aanpakken. Zo beleven de kinderen het verhaal intens mee. Als ze eenmaal achter het geheim van Propp zijn geko men gaan ze hem helpen met zijn werk. Het geheim onthullen we hier nog niet. Wel kunnen we zeggen dat ieder kind dat aan het verhaalspel mee wil doen een voorwerp mee moet nemen dat weggegooid kan worden of door een ander weggegooid is, maar dat zij zelf graag 100 jaar zouden willen bewaren. Alle deelnemers krijgen na afloop een verhaalboekje mee om thuis nog eens door te lezen, met daarbij een herinne ring aan Propp. Aan het verhaalspel is ook nog een wedstrijd verbonden, waarmee pakketten met kinderboeken te winnen zijn. '4 oktober ■club van Artishock zal ge- aan het parool "Oktober Voor deze gelegenheid euwtno op het program \ment-tno. Verder zijn tt on 5B en het Colt® •30 uur Burgemeester Scholten hees zaterdagmorgen bij de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, in gezelschap van een flink aantal jeugdige boekenlezertjes, de Kinderboeken weekvlag. Daarmee gaf hij het officiële stratsein voor de Kinderboe kenweek, die vandaag écht begint. mg Artishock, Stepnh,.» "55-19577i.W.Sfe.t ever» aan hel sociaal Door je oj> legeven ,|™!'j'b igen van de vetenigiJ i van hei lidmaaiscV„ ■»,- per jaar; voor ion», K len die lol dezelfde h^nt 'V iet jaar. Kontakiadres l,a ».n98,376SGKtï,t;^ dag 13 oktober iis: 'Barfly' met de meest overtuig osoof/dichter. In <je t* vel iemand die zoweU stoot. Wie in FayeDnA f deftige dametjes zag verrast worden dom i, ken Wanda. "Barfly" J* kte tragikomedie nietvK lotdrollen. Bukow brengen een weinig A bestaan in beeld, 5 eren geweeklaag ,e ven^ 0.30 uur (na 19.30 uur: tel 1957, leden/cjp/65+ f 5 Goede tradities houden, ook in tijden waarin daar geen plaats voor lijkt te zijn, stand. De jaarlijkse Kinderboe kenweek is zo'n traditie. Ook kinde ren zijn soms op televisie uitgekeken. Verklaring voor het feit dat de belang stelling voor het goede kinderboek het afgelopen jaar gelukkig weer is toege nomen. Op bescheiden wijze wil ook de Soester Courant het fenomeen KIN DERBOEK onder uw aandacht bren gen. Of daar ook "Het boek van Klaas Vaak" toe behoort is discutabel. Ho pelijk bent u, na een bezoek aan de boekwinkel, met ons van mening dat de nieuwe Rien Poortvliet wat atten- tiewaarde betreft het predicaat levens lang voor alle leeftijden mag worden toegekend. Lr. Het boek van Klaas Vaak Auteur: WilHuygen Tekeningen: Rien Poortvliet Uitgever: Kok "Voor onze kleinkinderen" luidt de op dracht die "het ABC van de slaap" van tekenaar Rien Poortvliet en verteller Wim Huygen heeft meegekregen. Een ietwat verwarrende opdracht, aange zien tekst en tekeningen zijn afgestemd op alle leeftijden. Klaas Vaak in beeld en woord. Hoe krijgen mensen het ver zonnen. Rien Poortvliet daarover: "Langs het tuinpad van mijn vaderen" is mij nog steeds het meest dierbaar. Omdat de Duitsers de Zeeuwse archie ven hebben verbrand, God zal ze de re kening daarvoor presenteren, kwam er een te vroegtijdig eind aan hun levens geschiedenis in beeld." Het idee rond Klaas Vaak is eigenlijk zo maar komen aanwaaien. Van half augustus '87 tot aan de verjaardag van Corrie (Poort- vliet's echtgenote) 15 februari '88, heb ik er aan gewerkt. Of het geslaagd is moeten anderen maar zeggen." Recensies lenen zich daar uitstekend voor. Met "Het boek van Klaas Vaak" levert Poortvliet het bewijs, voor de hoeveelste keer eigenlijk al, over een onwaarschijnlijk groot talent te be schikken. Ook dit keer is het gekozen onderwerp weer een absolute vondst, en is de uitwerking er van in beeld en woord allerminst een van platgetreden paden. Poortvliet's levensechte fantasie krijgt op 121 pagina's in mineur en ma jeur gestalte. De tekst van compagnon Wil Huygen past zich daarbij voortref felijk aan. "Het boek van Klaas Vaak" heeft in sommige opzichten iets weg van een feest der herkenning. Rien Poort vliet daarover: "Onze kleinkinderen zijn daarin herkenbaar. Mogelijk ook andere dorpsbewoners die ik toevallig eens bij de kapper of in de sigarenwin kel ben tegengekomen. Bewust is dat echter niet gebeurd." Bewust of onbe wust, "Het boek van Klaas Vaak" staat bol van originele vondsten en zal wat de story betreft herkenbaar zijn voor vele generaties kinderen en volwassenen. Rien Poortvliet, wat uw recensent be treft ook goed voor een medaille in goud. Lr. Professor Zegellak in Kniesland Auteur: Daan Zonderland Uitgever: BzztóH Ook in dit avontuur van Professor Ze gellak draaft auteur Daan Zonderland als vanouds weer heerlijk door. Hij crëeert voor kinderen van 8 tot 12 jaar in dit boeiende verhaal een verrukkelij ke fantasie-wereld waarin de hoofdper sonen net op mensen lijken. Leuke, op de leeftijd van de lezertjes afgestemde tekeningen, completeren een verhaal waarin niets te dol is en alles lijkt te kun nen. De zeer redelijke prijsstelling ver dient eveneens een groot compliment. De nacht dat de beer uit de kast was Auteur: Enid Blyton Uitgever: Oberon Een heerlijk lees- en kijkboek voor kleintjes die zonderpüp in bed de slaap niet kunnen vatten. In de fantasie van Mirjam en Maarten gaan hun poppen, knuffeldieren en andere speeltjes 's nachts een uitstapje maken. Opwinden de avonturen met natuurlijk een schit terend happy-end. Mies Bouhuys zorg de voor een gedegen vertaling, Shirley Willis schilderde fraaie kleuren. Beertje Bas Auteur: Danièle Bour Uitgever: Oberon Een kinderboek dat speciaal is afge stemd op kleintjes die het meer van kij ken dan van lezen moeten hebben. Zes tien afgeronde beeldverhaaltjes, met onder ieder plaatje een paar regeltjes tekst. Beertje Bas is in dit alles de hoofdrolspeler. Afdruk van het door snee kind. Soms stout - meestaL lief, De kinderboekenweek '88 (tevens herfstvakantie) zal bol staan van de acti viteiten en festiviteiten voor de Soester jeugd. De Openbare Bibliotheek, C-drie, Artishock, Kinderboerderij de Vrije Teugel en Museum Oud Soest hebben hun deuren open staan van 12 t/m 21 oktober voor kinderen èn ou ders die aan deze festiviteiten willen deelnemen. Gezamenlijk hebben zij een programma opgesteld dat er als volgt uitziet: Centrale Bibliotheek - Jeugdafdeling Woensdag 12 oktober - 14.00 uur: jrirtöirv. Poppenkastvoorstelling 'De Kunsten van een aapje.' Avonturen van een aapje dat wegloopt uit het circus. Donderdag 13 oktober - 15.30 tot 17.30 uur: Burny Bos reikt de prijzen uit aan de winnaars van de kunstobjectenwed strijd, en hij zal iets vertellen over zijn werk als kinderboekenschrijver en maker van t.v.-programma's. Zijn bezoek aan de bibliotheek is niet alleen bedoeld voor de kinderen die hebben meegedaan aan de wedstrijd, maar vanzelfsprekend is iedereen welkom die geïnteresseerd is. Vrijdag 14 oktober - 10.30 tot 11.00 uur: Voorlezen peuters/kleuters. Maandag 17 oktober - 14.00 uur: Museumspel 'Het geheim van Propp', voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. Neem allemaal een weggegooid voorwerp mee! Woensdag 19 oktober - 14.30 tot 17.30 uur: Maak je eigen kunstwerkje! Tijdens de uitlening op de jeugdafdeling kun je komen emailleren. Vrijdag 21 oktober - 14.30 tot 17.30 uur: Ruilbeurs: alles wat je verzamelt mag je meenemen naar de bibliotheek om te ruilen met anderen. Stripverkoop: er worden stripboeken verkocht die uit de collectie genomen zijn voor f 0,50 per stuk. Bibliotheek Overhees Vrijdag 14 oktober - 10.30 tot 12.30 uur: Margriet Heymans in de bibliotheek! Deze bekende illustratrice van kinder boeken reikt de prijzen uit aan de winnaars van de tekeningenwedstrijd en vertelt iets over haar werk. Maandag 17 oktober - 11.00 tot 13.00 uur: Groot feest! Schminken, filmpjes kijken, knutselen en als afsluiting poppen kastvoorstelling 'De kunsten van een aapje.' Woensdag 19 oktober - 11.00 uur: Museumspel 'Het geheim van Propp.' Bibliotheek Soesterberg Woensdag 12 oktober - 14.00 tot 17.00 uur: Openingsfeest. Schminken, knutselen, buttons maken. Vrijdag 14, woensdag 19 en vrijdag 21 oktober - 10.30 tot 11.00 uur: Voor leesprogramma voor de kleintjes. Er wordt voorgelezen uit de be kroonde peuter- en kleuterboeken en er wordt limonade geschonken. Maandag 17 oktober - 11.00 uur: Museumspel 'Het geheim van Propp.' Cultureel Creatief Centrum C-drie Vrijdag 14 oktober - 15.45 uur: Kinderbios, "De inktvlek," film voor kinderen van 7 tot 10 jaar. Zondag 16 oktober- 14.00 tot 17.00 uur: Stripmiddag met Carol Voges. Donderdag 20 oktober - 14.30 uur: Poppentheatervoorstelling "Berend Botje". Artishock en Museum Oud-Soest Zondag 16 oktober - 13.30 uur: Artiskoop: film 'Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn.' Na afloop van de film kunnen de kinderen gratis een kijkje nemen in het Museum Oud Soest, waar een oud schoolklasje is ingericht. Tevens heeft het museum zijn ope ningstijden uitgebreid ter gelegenheid van de kinderboekenweek (zie pro gramma). Kinderboerderij De Vrije Teugel Woensdag 12 oktober - 14.00 tot 16.00 uur: Toneelstuk voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Het gaat over een "boekenmon- ster." Dinsdag 18 oktober - 13.30 tot 16.00 uur: Knutselmiddag - Maak je eigen boekje! Woensdag 19 oktober - 13.30 tot 16.00 uur: Weer een toneelstuk over het boekenmonster, maar nu wordt hij verliefd- maar op wie? Donderdag 20 oktober - 13.30 tot 16.00 uur: Knutselmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Vrijdag 21 oktober - 13.30 tot 16.00 uur: Slotfeest: De grote verrassing. Meer informatie over de kinderboekenweek-activiteiten zijn te vinden in het programmaboekje, te verkrijgen bij: Boekhandel Van de Ven, de VW, C-drie, De Openbare Bibliotheek en haar filialen, de Kinderboerderij en Ar tishock. Max Vddiuijs Krokodil en het meesterwerk Voor de kleinsten. QC Bij aankoop van I een kinder- of JL# jeugdboek. -F# een kinder- of jeugdboek. Alleen tijdens de Kinderboekenweek. Zolang de voorraad strekt. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel 12419 dige volkje bijzonder populair. Zijn "Matilda", zeer fraai op de markt ge bracht door uitgeverij Fontein, zal op nieuw een schot in de roos blijken te zijn. Verlucht met zeer geestige, soms zelfs aandoenlijke eigentijdse tekenin gen van Quentin Blake, zal deze nieuwe Dahl wederom scoren. Matilda, een zeer bijzonder kind als is ze, ligt door haar onwaarschijnlijke intelligentie on geveer met iedereen overhoop. De op voeders thuis en op school maken haar op onaangename en onrechtvaardige wijze het leven zuur. Conflicten zijn meer regel dan uitzondering. Matilda zou Matilda niet zijn als ze alles over haar kant liet gaan. Met slimme tegen zetten worden de harteloze opvoeders op hun nummer gezet. Een nogal plot seling einde in de relatie ouders - kind doet enigszins geforceerd aan, maar dat kan te maken hebben met het gegeven dat je van deze Matilda niet genoeg kunt krijgen. Een allerminst alledaags verhaal minder geschikt voor al te ge voelige kinderzieltjes. Groeten van Knotje Auteur: Burny Bos Uitgever: Oberon In "De groeten van Knofje" vertelt Bu- ny Bos evenals in "Knofje en Elisabeth" en "Knofje, waar zit je?" in korte ver haaltjes over de belevenissen van de kleuter Knofje. De beeldende schrijf stijl, de herkenbare onderwerpen zoals: "De juf helpen - de schoolfotograaf - je schoen zetten," en de grote duidelijke, gekleurde tekeningen van Dagmar Het jaar van Garnaal Auteur: Ann Pilling Uitgever: Ploegsma Guardian Adward-winnares Ann Pil ling schreef dit boek voor kinderen van af tien jaar. Lichtvoetig en met een on dertoon van humor geschreven verhaal, waarin de schrijnende eenzaamheid van de eeuwige zondebok in de klas wordt belicht. Peter "Garnaal," de jon gen die niets kan ontdekt hoe het getij kan keren wanneer iemands goede kan ten ontdekt worden. Een zeer positief boek met daarin de onontbeerlijke vleugjes spanning en avontuur. "Cha- peau" voor deze uitstekende Ploegsma- uitgave. Matilda Auteur: Roald Dahl Uitgever: Fontein Roald Dahl is, wat zijn werk in Neder land betreft, een grossier in Zilveren Griffels, en dus als schrijver bij het jeug- soms boos - meestal blij. Een stevige kartonnen omslag garandeert dit boek eveneens een lang leven. Lr. Ann Hïiing ver vertaald door Ank vanWilngaarcea met tekeningen van Ruud Sröfjn Dinsdag 11 oktober werden te Am sterdam de Gouden en Zilveren Griffels en Penselen, alsmede de Boekensleutel uitgereikt. Dit alles in het kader van de Kinderboekenweek die vandaag offi cieel van start is gegaan. Op deze histo rische opname alle bekroonde auteurs die sinds 1954 een Gouden Griffel kre gen uitgereikt. Stam, maken "De groeten van Knofje" tot een leuk en mooi uitgevoerd boek voor kinderen van 6 tot 8 jaar. Mijn papa is een prins Schrijver: The Dubbelaar Uitgever: Ploegsma San woont alleen met haar moeder. Ze gaat vaak naar oma en opa, wanneer haar moeder werkt. Oma loopt niet goed meer, maar wil wel graag op reis. Daarom bou wt opa achterin de tuin een indies paleis. Als het paleis bijna klaar is komt er een brief voor mama. En op de dag dat er bij opa en oma taart is voor ie dereen die opa helpt, wordt San van school gehaald door een grote auto. Ze heeft toch een vader, een hele bijzonde re, en dat komt heel goed uit. In dit boek verwoord Thea Dubbelaar dat je iets niet mist als je het nooit hebt gehad of niet wist dat je het had. Pas als je iets hebt kun je je voorstellen watje hebt ge mist toen je het nog niet had. Een mooi uitgevoerd kinderboek voor lezers van af 6 jaar. Jeroen en het dorp op de heuvel Schrijver: Daan Zonderland Uitgever: BZZTÓH Dit boek werd voor het eerst uitgegeven in 1947. Wanneer een jeugdboek veer tig jaar later opnieuw wordt uitge bracht, zou het wel eens een bijzonder boek kunnen zijn. En daarvoor bevat het alle ingrediënten. Spannend en met veel fantasie geschreven. Ook in dit derde deel gaat Jeroen op reis. In gezel schap van de kabouterkoning, veel die ren en de zilveren toversleutel. Op reis door een fantasiewereld, vervult hij met behulp van de zilveren sleutel veel op drachten en wensen. Een spannend boek voor 8-12 jaren. P.P.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11