Lesproject 'Wat zit er in de zak?' Open dag De Paardenkamp Modeshows bij Sophia van Amersfoort Mode groot sukses De Praatpaal naar Smitsveen Meningen van lezers uitgave nieuwe boeken Missie-Zendingskalender 1989 de kalender met een achterkant! Nieuwe Baarnse School bestaat 80 jaar WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 18 Stil Protest Ikonen Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Reeks inbraken in weekeinde Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Tweede bundel van plaatsgenoot Volgens Herman Post is de hemel 'om de hoek' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Inbraak Da Costaschool Fietster bekneld onder auto Alcohol-controles Krant niet ontvangen? Gestolen auto teruggevonden f - --*•«».. AtffetSdP" Vorige week dinsdag en woensdag heeft Sophia van Amersfoort Mode haar herfst- en winterkollecktie gepre senteerd in het pand aan de Koningin- neiaan 22. Het was de eerste show sinds de ope ning van mei j.1. De presentatie mag een sukses worden genoemd, met veel be langstelling uit de wijde omgeving. Het was erg gezellig en informeel en dat is nu precies de sfeer die S. v. A. beoogt. Gerda Kuyper, eigenares van deze on derneming, is dan ook zeer tevreden over de afgelopen week. Zowel jong als oud kwamen aan hun trekken. "We konden goed merken dat de inwo ners van Soestdijk en omgeving de weg naar de Koninginnelaan hebben gevon den, zeker mensen die een beetje buiten de standaardmaten vallen. In ons eigen atelier spelen we daar goed op in," al dus Gerda Kuyper. In korte tijd is er een behoorlijke klan tenkring opgebouwd opvallend is ook, dat er veel tijd aan de klant wordt be steed en een zo eerlijk mogelijk advies wordt gegeven. Nieuw voor Soestdijk zijn de hand- drukstoffen van 't Paapje, met model len van 't Paapje atelier. Maar ook hier in onderscheidt S. v. A. Mode zich van andere Paapje verkooppunten, want S. v. A. verwerkt deze mooie stoffen zelf tot eigentijdse kleding, aansluitend op haar eigen kollektie. Het is de moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen aan de Koninginnelaan. Medewerkers van de stichting Jeugd zorg Soest zijn deze week begonnen met de verhuizing van De Praatpaal. Het gebouw aan de Molenstraat, één van de drie buurthuizen van de stich ting, wordt verlaten in ruil voor een on derkomen aan de Smitsweg. Daar betrekt Jeugdzorg het voormalige pand van de Rinke Tolmanschool, die op haar beurt haar heil zocht in het be lendende perceel, waarin tot de zomer de inmiddels opgeheven De Wiekslag was gehuisvest. De Praatpaal wordt vol gende week in het nieuwe jasje in het Smitsveen geopend. Voorlopig zal Jeugdzorg het grootste gedeelte van het oude schoolpand in gebruik nemen. Afgelopen maandag werd een begin ge maakt met het inpakken van de spullen. De verhuizing wordt begin volgende week afgerond. De twee andere club- en buurthuizen van Jeugdzorg, De Vangrail en Het Kruispunt, blijven op het vertrouwde adres gevestigd, respec tievelijk aan de Nachtegaalweg en aan de Albert Cuyplaan. Een record op de 100 meter Slechts 1 sportschoen met een veter Vier valse starts op het gravelveld Vanaf zijn 6e een ontembare invalide held Doping voor een beter prestatievermo gen Sprinten met een zwarte waas voor de ogen Een limiet die hoe dan ook moet wor den overschreden Jaren van psychische en mentale trai ning onder de leden De "Olympische Spelen" al maanden het gesprek in het land O ja, de Paralympics van 15 tot 26 ok tober Het stond vandaag nog in de krant. Y. Kielliger Met grote aandacht heb ik het stukje in uw krant gelezen over de heer Lamber- tus van de Kooij, schilder van onder an dere ikonen. De inhoud van dit artikel dwingt mij tot het geven van een reactie hierop. Laat ik beginnen met te vermelden, dat de heer van de Kooij ongetwijfeld een goede schilder is. Vorig jaar heb ik in "Zonnegloren" zijn werk kunnen bekij ken en over zijn schilderijen en zijn techniek ben ik beslist enthousiast. He laas echter, moet ik enige kanttekenin gen zetten bij zijn ikónen en zijn inter pretatie daarvan: Hoe kan iemand, die pretendeert échte ikonen te schilderen, zó voorbij gaan aan zowel een goede officiële voorbe reiding van het paneel, waarop geschil derd gaat worden, als aan de te gebrui ken verfsoort? Beide zaken zijn heel es- sentiëel voor het karakter van een ikoon, en tesamen met de afbeelding en alle symbolieken, die deze in zich heeft, zijn zij bepalend voor het feit, of een ikonografische voorstelling, geschil derd op een plank, ook inderdaad een ware ikoon is, die deze benaming eerlijk toekomt! Een ikoon heel wat méér dan een ge woon, toevallig religieus, kunstwerk aan de muur, dat er om vraagt slechts bewonderd te worden, zoals dit het ge val is met westerse religieuze kunst. Het ware doel van de ikoon is het doorgeven van de Heilsboodschap door middel van Lijn en Kleur. Zij fungeert als een brug tussen mens en God, en trekt door haar specifieke kenmerken de beschou wer als het ware naar zich toe. Dit is ook de enige reden, dat ikonen slechts hoogst zelden aan de voorkant zijn gesigneerd: het gaat uitsluitend om de Boodschap, die de ikoon ons brengt, waarbij de schilder slechts het instru ment is om die boodschap gestalte te geven; zijn naam is dus van onderge schikt belang! Zonder een religieuze in stelling is het ook niet mogelijk om een ware ikoon te schilderen, die iets op an deren overbrengt. Op het tweede Concilie van Nicea in 787 na Christus zijn vaste regels en voorschriften opgesteld met betrekking tot het afbeelden van ikonen. Op zich is er natuurlijk geen bezwaar te gen om je aan die regels te onttrekken, maar je maakt dan géén ikoon, doch slechts een religieuze afbeelding, die een zekere gelijkenis vertoont met een ikoon. De naam "ikoon" mag zo' schil dering dan echter niet dragen...! Ik vind het moeilijk te begrijpen, dat ie mand die kundig kan schilderen en zich kennelijk ook tot ikonen voelt aange trokken, tóch zulke concessies kan doen met betrekking tot het wezenlijke van een ikoon, waarmee hij de ware be tekenis en bedoeling van de ikoon ge weld aandoet. Jammer, in meerdere op zichten! Verder verbaast het mij, dat de heer van de Kooij zegt graag kennis te willen ma ken met andere ikonenschilders, als die er zijn: anderhalfjaar geleden is hij toch als bezoeker bij mij op een tentoonstel ling geweest, en hebben wij uitgebreid met elkaar gepraat... notabene in Soest! Als hij contact opneemt met mij, dan zal ik hem met genoegen een adres geven, waar hij verschillende namen van origi nele ikonenschilders kan opvragen. Want inderdaad, er zijn er meer...! (Van redactiewege bekort) Renée van Vonderen- Essenstam, ikonenschilderes (adres bij de redactie bekend) Medewerkers van de afdeling groen- beheer gaan vijftien Soester en Soester- bergse basisscholen bezoeken om daar het lesproject "Wat zit er in de zak?" te geven. De eerste school die bezocht werd was maandag j.l. De Schakel aan de Klaar- waterweg. Wethouder R.A. van Log- tenstein bood bij die gelegenheid de school een VAK-compost-vat aan, ter stimulering van het composteren. Het thema bij de lessen is: afbraak orga nisch afval in de natuur en kijken naar bodemdiertjes, en stimulering herge bruik afvalstoffen. Foto: Goos van der Wilt. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 13 oktober: 9.30 -11.30 uur. De volwassengroep is er die allerlei leuke en vooral mooie dingen knutselen. Kosten zijn f 3,50. 15.45 - 17.45 uur: Carlien en Christa vieren vandaag met al hun vriendjes en vriendinnetjes hun veijaardag. Vrijdag 14 oktober: 9.30 - 11.30 uur: Peuter-ouderoch tend. De kosten zijn f3,— per ouder kind. 15.45 - 17.45 uur: Jordan en Sabine vieren vandaag hun veijaardag. Zaterdag 15 oktober:r Vandaag is de boerderij gesloten in ver band met een S.I.W.-weekend. Wel is het terrein zoals altijd toegankelijk om bij de dieren te gaan kijken. Dinsdag 18 oktober: 13.30 - 16.00 uur: het is deze week herfstvakantie en kinderboekenweek. Daarom hebben we een ander pro gramma met activiteiten die met kin derboekenweek te maken hebben. Een leuke knutselmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar en het kost slechts f 1,— Woensdag 19 oktober: 13.30 - 16.00 uur. Vanmiddag een to neelstuk en wel over het boekenmon- ster. Het is voor kinderen van 4 t/m 12 jaar en kost maar f 1,—. Na het toneel stuk gaan we ook nog spelletjes doen en knutselen. Toneelactiviteit Op woensdag 26 oktober gaat Nicole en Liesbeth een toneelgroepje begin nen. Je gaat dan niet naar een toneel stuk kijken, maar zelf een toneelstuk maken. Maar je kunt niet zomaar to neelspelen, dat moet je leren. Daarom hebben Nicole en Liesbeth een hele boel leuke oefeningen (eigenlijk zijn het spelletjes) bedacht. Dus eerst ga je oefe nen, dan ga je samen met de andere kin deren stukjes spelen en naar elkaar kij ken. Dat is haast net zo belangrijk. Ver der ga je leren schminken. Als het goed gaat en jullie hebben een leuk toneel stuk dan nodigen we jullie ouders, opa's en oma's, vriendjes en vriendinnetje uit. Die gaan dan naar jullie kijken. Je treedt dan echt op. En dan even napraten en een klein feestje. Het is voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. De eerste les is gratis de andere lessen slechts f 1,- per keer. De eerste keer is dus 26 oktober van 16.15 tot 17.15 uur. Wil je nog dingen weten of wil je al opgeven dat je komt bel dan: 02155-18136. In het afgelopen weekeinde is in Soest een reeks inbraken gepleegd. Twee keer drongen inbrekers een schoolge bouw binnen. Bij de Da Costaschool aan de Spoor straat leverde dat weinig rendement op. Vergeefs probeerden de daders een kluis te forceren. Ook een zoekactie in het schoolgebouw, waarvan een ruit werd vernield, leverde niets op. Aan de Smitsweg werd ook een school via een stukgeslagen raam bezocht door inbrekers. Ze namen uit een magazijn speelgoedauto's mee. Uit een kantine van een tennisvereni ging aan de Bosstraat werd snoepgoed meegenomen, alsmede het luttele be drag van 1,80 gulden. Wat uit een bedrijfspand aan de Indus trieweg werd gestolen is nog niet be kend. De dader is het gebouw binnen gekomen via een bovenlicht. De stichting De Paardenkamp houdt zaterdag 15 oktober de tweejaarlijkse open dag. Zoals te doen gebruikelijk worden nieuwe paarden binnenge haald. Dit keer zijn dat er vijf. Tijdens de afgelopen zomer stierven twee gasten van het nationaal rusthuis voor paarden. De 24-jarige Wilhelm stierf, amper een jaar nadat hij naar Qoest was gekomen, aan een hartstil stand. Ook Iwan (31) overleed. Na elf jaar aan de Birkstraat te zijn verzorgd bezweek hij aan een niervergiftiging. De vijf paarden, die zaterdag onder on getwijfeld grote belangstelling zullen worden binnengehaald, variëren in leeftijd van 20 tot 23 jaar. De open dag op De Paardenkamp be gint om 14.00 uur. Onlangs verscheen van onze plaatsge noot Herman Post, in het dagelijks le ven als journalist werkzaam bij het KRO-omroepblad "Studio", een bun del met een keuze uit de columns die hij in de afgelopen tien jaar voor dit blad heeft geschreven in zijn veelgele zen rubriek "Tenzij...". Het fraai uitgevoerde boekje - verlucht met tekeningen van allercharmantste "engelen" die getekend zijn door Wil lem de Vet - bevat veertig losse co lumns, die een goed beeld geven van de soms dagelijkse, maar niet alledaagse gewaarwordingen en overpeinzingen van Herman Post. In een vlotte schrijf stijl passeren allerlei zaken de revue, waarin Post voortdurend de aandacht vestigt op dat wat boven de rauwe werkelijkheid van alledag uitstijgt. Zijn columns zijn al tien jaar een succes, zoals de talrijke reacties uit de lezers- schare van "Studio" wel hebben bewe zen. Zijn inspiratiebron is weliswaar de wereld van vandaag, echter niet zoals zij in de media tot ons komt, maar veeleer in de ontmoeting tussen mens en natuur en tussen mensen onderling. Ook poë zie en muziek spelen in zijn verhalen een belangrijke rol. Volgens Post, die in die tien jaar nooit een week heeft overgeslagen met zijn "Tenzij...", is het schrijven van zijn co lumn een "manier van leven" geworden die hij moeilijk zou kunnen missen. "Routine wordt het nooit, ik lig er ook wel eens wakker van," liet hij in het KRO-personeelsblad weten. In het voorwoord voör "De hemel is om de hoek" maakt oud-KRO-directeur Lau Wüst de volgende kenmerkende opmerkingen. "De hemel is voor Her man Post die andere, wenkende werke lijkheid die plotseling door de alledaag se werkelijkheid als vervulling en belof te heenbreekt en haar optilt, al is het maar voor even." POst zelf houdt het Ik was klinisch dood Auteur: Stefan von Jankovich Uitgever: Ankh-Hermes Je moet er zijn geweest om er over te kunnen schrijven. Auteur Stefan von Jankovich onderging de klinisch-dood- ervaring. Daarover handelt dit interes sante boek. Geloof en ongeloof met be trekking tot het nauwgezette relaas van de auteur zullen hand in hand gaan. Hoe de lezer er ook tegenover staat, kli- nisch-doodervaring is een bestaand ge geven. Zeer opvallend zijn de overeen komstige ervaringen en indrukken waarvan mensen getuigen die een ver gelijkbare klinisch-doodervaring heb ben ondergaan. Von Jankovich visie op het leven na de dood is er een die op ve le lezers bemoedigend, misschien wel verlossend, kan overkomen. Het is niet de geringste verdienste van dit ongewo ne boek. Gods gevangene Auteur: Wilma Uitgever: Bosch&Keuning Om meerdere redenen een opmerkelijk boek. De eerste druk verscheen in 1923. De stilzwijgende waardering werd overstemd door felle protesten. Begrijpelijk, want wie ruim zestig jaar geleden het thema homofilie in protes tants-christelijke kringen middels een roman centraal durfde te stellen werd als auteur ongeveer vogelvrij verklaard. Daarvan getuigen dan ook de persreac ties uit die tijd. Vandaag krijgt homofi lie een andere, meer christelijke bena dering, gebaseerd op menselijk mede dogen en bijbelse naastenliefde. Vast gesteld kan worden dat Wilma in '23 gerekend moet worden tot de zeer pro gressieve proza-schrijfsters van christe lijke huize. In "Gods gevangene," schetst zij een zeer zuiver beeld van een onderwijzer die door zijn leerlingen op handen wordt gedragen, en na de dood van zijn homofiele collega ontdekt ook "anders" te zijn. "Anders", want ner gens bezigt de schrijfster in haar bewo gen roman het woord homofiel. "Gods gevangene" heeft als roman een bevrij dende boodschap. Verstoten door de gemeenschap ontdekt de hoofdper soon dat hij in zijn gevangenschap bij God veilig is. De positieve, bijna serene benadering van het "anders zijn" ver dient ook in 1988 een groot lezerspu bliek. Het verhaal van doorgangs kamp Westerbork Auteur: Jacob Boas Uitgever: Nijgh Van Ditmar Van de 1000 concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog behoort Wester bork in bizar opzicht tot de meest 'unie ke'. De bewoners van dit beruchte en gevreesde Drentse doorgangskamp, het merendeel Nederlandse Joden, leefden er, in afwachting van hun laatste reis naar de vernietigingskampen, in schijn bare 'vrijheid'. y Herman Post. erop dat hij "gewoon graag onderwer pen bespreekt die in de journalistiek vaak tussen wal en schip vallen". Heel wat lezers, ook buiten de kring van KRO-Studio, zullen aan deze tweede bundel van Herman Post veel genoegen beleven. Eerder (in 1982) verscheen van zijn hand al eens een bundeling van een aantal columns onder de titel "Ten zij ik me vergis - pogingen tot afstand nemen". "De hemel is om de hoek" is uitgegeven bij "De Schaduw" in Tilburg. Het boek je telt 132 pagina's en is voor f 17,50 verkrijgbaar in de boekhandel. In het afgelopen weekeinde hebben in brekers ook toegeslagen in de Da Cos taschool aan de Spoortstraat. Het ge bouw wed helemaal doorzocht, zo bleek uit de sporen. Er was duidelijk ook een poging gedaan om de kluis open te breken, maar dat was niet ge lukt. De daders moeten de school zijn binnengekomen door een raam. Er wordt verder niets vermist. Bij een aanrijding op het kruispunt Beukenlaan-Wijnand Toplaan is vorige week een fietster gewond geraakt. Ze raakte bekneld onder een auto, die be stuurd werd door een 20-jarige Soester. Deze reed de Wijnand Toplaan in zon der acht te slaan op de fietster. Bij de botsing kwam de vrouw via de motor kap onder de auto terecht, waardoor ze nog enkele meters werd meegesleurd. Omstanders konden haar uit deze be narde positie bevrijden. Met klachten over pijn in de borst werd ze naar Zon negloren overgebracht; daar bleken haar verwondingen gelukkig mee te val len, zodat ze weer naar huis kon. De vakanties zitten er weer op en het normale leven heeft ons allen weer in de ban. De een heeft zijn ontspanning in eigen land gezocht, om welke reden dan ook, de ander is er met tent of ca ravan op uit getrokken en weer een ander heeft dit jaar een ver-reisje ge maakt. Een enkeling is zeer ver ge gaan, naar een land in de derde wereld bijvoorbeeld. Enorm interessant om met andere culturen in aanraking te komen. Voor degenen die dit wel een jaar lang willen doen is de aanschaf van de Missie-Zendingskalender een mogelijkheid. Voor slechts f 8,-. De Missie-Zendingskalender wil meer zijn dan aleen een fraaie, goedkope ka lender. De Missie-Zendingskalender wil ons in Nederland laten zien hoe mensen elders in de wereld omgaan met het Evangelie. Dat "laten zien" gebeurt via de afbeeldingen en in de teksten aan voor- en achterzijde van de kalender bladen. Zuster Karin Kraus is een Duitse vrouw. Na haar studie diergeneeskunde De aandacht van de politie werd vorige week getrokken door een auto op de Bazuin, waarvan de 39-jarige bestuur der onder invloed leek te zijn. Hij moest blazen en kreeg een rijverbod. Bij on derzoek bleek dat zijn wagen geen APK-keuring had gehad, zodat er pro- ces-verbaal werd opgemaakt. Op de Vredehofstraat werd in het week einde een 20-jarige Soester aangehou den, die opviel door zijn rijgedrag. Ook hij had gedronken en kreeg een rijver bod en een proces-verbaal. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. De politie kreeg zaterdagavond een te lefoontje van voorbijgangers, die aan de Varenstraat gedurende langere tijd een BMW met draaiende motor hadden zien staan. De politie nam een kijkje en constateerde dat de bedrading was doorverbonden. Bij onderzoek bleek de wagen op naam te staan van een in woner van Utrecht. Verder bleek dat de auto diezelfde dag 's morgens in de Domstad was gestolen. De politie zet het onderzoek voort. Zuster Karin Kraus. ging zij in 1979 werken onder de Masai, een rondtrekkend volk van veehouders in Kenia en Tanzania. Via de zorg voor een kudde van 100.000 runderen kreeg ze kontakt met zo'n 30.000 Masai. Vanaf het begin wilde ze niet alleen veearts zijn maar wilde zij getuige zijn van Gods liefde voor allen. Doordat de mensen haar gingen bevragen over het waarom van haar werken tussen deze arme mensen kwamen de gesprekken al snel op God en de bijbel. Om zich bij deze gesprekken verstaanbaar te ma ken nam ze haar toevlucht tot het ma ken van tekeningen in het zand. De Ma sai zelf tekenden geen mensen of dieren en omdat Karin ook op tekengebied wat kennis in huis had begon ze op aan dringen van de Masai zelf met het ma ken van krijttekeningen. Haar eerste plaat was van een herder met een schaap (het septemberblad). De Masai herkenden zich in haar tekeningen en zijzelf konden met deze afbeeldingen haar gebrek aan taalkennis overbrug gen. Langzamerhand groeide de kollektie tekeningen. In 1984 kwam een Duitse bisschop op bezoek die zo onder de in druk was dat hij voor reproductie zorg de en zo tot een platenbijbel kwam. In Afrika worden de reproducties ge bruikt voor katechese. Voor de Missie-Zendingskalender zijn 13 platen geselecteerd. Hopelijk vor men zij ook in Nederland een inspiratie om de bijbelverhalen te lezen en de Ma sai en andere Afrikaanse volkeren te verstaan. Voor u wordt hel gemakkelijk gemaakt om deze kalender aan te schaffen: a. In de kerken wordt na iedere Eucha- ristie-viering in het weekend van 8 en 9 oktober de kalender te koop aangebo den achter in de kerk. b. Door een bedrag van f8,- over te schrijven onder vermelding van kalen der 1989'-op postrekening 35.80.168 t.niwMi$sie-Comité Soest. Deze wordt dan graag bij u thuis bezorgd. c. Door op bijgesloten girokaart uw naam, adres en het bedrag in te vullen en deze naar het postkantoor of de bank te brengen, onder vermelding "missie kalender". d. Door telefonisch de kalender te be stellen op de volgende adressen: voor Soestdijk: Zr. Matthea, tel. 10080, P. Majoor, tel. 17672; voor Soest-midden: J. Kok, tel. 12433; voor Soest Zuid: T. Hilhorst-Smink, tel. 12249, B. Smeele, tel. 11115; voor Soesterveen: H.v. Xanten, tel. 11313. Interparochieel Missiecomité Soest, Postrekening 35.80.168 Rabobank rek.nr. 3599.67.787 Tachtig jaar geleden -7 september 1908- begon Mej. A.D.C. van Rossem een eerste klasje in een villa-kamer van de familie Wilkens aan de Amalia- laan te Baarn. Het enthousiasme van vijf ouders voor een eigen vorm van onderwijs groeide meer en meer. Het aantal leerlingen werd te groot voor villa-kamers. Op 13 juli 1910 werd daarom de Naamloze Vennootschap "De Nieuwe Baarnsche School" opge richt met een eigen kapitaal van f 12500,-. In die tijd voldoende om een eigen school te bouwen! Op 7 september 1911 betrok Mej. Van Rossum het nieuwe gebouw met veertig leerlingen verdeeld over drie klassen en een fröbelklas, kleuters en lagere- schoolkinderen in hetzelfde gebouw dus. In de Baarnsche Courant van 29 ja nuari 1960 schreef J. Steenhoff -oud leerling uit die tijd- het volgende over die eerste periode: "De N.B.S.", zoals wij trots zeiden, "het zijen-zakdoeken- schooltje", zoals de rest van de gemeen te goedmoedig hoonde. Het gebouw leek meer op een villa dan op een school. Het schoolgeld bedroeg f 100,- per kind en dat was best veel voor die tijd. Elke klas mocht ten hoogste 15 leerlingen tellen. Bij gebrek aan plaatsen gingen aandeelhouders van de vennootschap voor om hun kinderen geplaatst te krij gen. De N.B.S. is nu een zogenaamde Verenigingsschool, d.w.z. alle ouders zijn lid van de vereniging de "Nieuwe Baarnse School", dat uit hun midden een bestuur kiest. Het schoolgebouw is nu eindelijk volgroeid en uitstekend ge schikt voor modern onderwijs aan on geveer 480 kinderen. Dit schooljaar zal het tachtigjarig be staan van de N.B.S. om verschillende redenen extra worden gevierd: Voor het eerst sinds de integratie van de kleuterschool en de lagere school een feit is, is er een aanleiding om feest te vieren. Met name veel oud-leerlingen hebben te kennen gegeven, dat ze het schoolgebouw na de ingrijpende aan- en verbouw i.v.m. het samengaan van kleuters een lagere-schoolkinderen, willen bezichtigen. De N.B.S. telt momenteel 450 leerlin gen. Het terrein waarop het schoolge bouw staat, is niet groot genoeg meer. Gelukkig heeft de vereniging een schit terend stuk grond kunnen bemachtigen aan het einde van de Smutslaan. De plannen voor de inrichting van dit ter rein zijn door Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht goedgekeurd. Voor het inrichten van dit terrein is veel geld nodig. Er valt niet te rekenen op subsidies van de overheid. Bij alle feestelijke activiteiten zullen dan ook gelden ingezameld worden. Feestelijkheden In 1914 plantte het toenmalige hoofd, de heer Vrij, samen met de kinderen een N.B.S.-boom. In 1986 moest deze kas tanjeboom worden opgeofferd aan het "integratie-geweld". Op 13 oktober wordt er een nieuwe N.B.S.-boom ge plant, een tamme kastanjeboom. Daar na zullen alle kinderen een ballon opla ten en vervolgens wordt het startschot gegeven voor de sponsorloop op 1 no vember. Het is op de N.B.S. een soort traditie geworden dat de kinderen op de ver jaardag van de directeur meedoen aan de prestatiewandeltocht. De opbreng sten zijn bestemd voor de inrichting van de N.B.S.-tuin. Een deel zal besteed worden om leermiddelen te kopen voor de Special School te Eldored in Kenia. In de periode december/januari is een bijeenkomst gepland van oud-leelin- gen. Velen willen de N.B.S. ingericht als basisschool wel eens van binnen zien. Ter gelegenheid van die dag zal er een reproductie worden gemaakt van een tekening van Jan Vosman van het oud ste gedeelte van het schoolgebouw. In ruil voor een bijdrage zal men deze re productie in ontvangst kunnen nemen. Op 20 mei volgend jaar zal er een groot feest zijn voor alle leerlingen an hun ou ders. Er wordt gedacht aan een fancy- fair, een veiling, een verloting, een kin derkennis, een benefietvoetbalwed strijd, enz. N.B.S.-tuin Ruimte is voor kinderen van essentieel belang. Op 1 augustus 1985 is er iets fundamenteel mis gegaan in Neder land. Vanaf die dag moesten alle kleu ters worden ondergebracht in de lagere- schoolgebouwen. Natuurlijk werden die gebouwen soms uitgebreid, maar bijna nergens werden de schoolterrei nen vergroot, integendeel: verkleind voor de noodzakelijke uitbreiding van de schoolgebouwen! Daarna heeft men prachtige kleuterscholen met schi^e- rende terreinen er omheen opgeofferd aan de woningbouw. Een ruimte, een eigen plek, om met el kaar te spelen is met name voor de ont wikkeling van jongere kinderen van zeer groot belang. Voldoende ruimte met veel groenvoorziening maakt kin deren minder agressief en stimuleert hen tot positief gedrag tegenover de an deren en tot samenspelen. Ruimte ge ven aan jongere kinderen betekent ei genlijk: Het voorkomen van leerpro blemen en bouwen aan een wereld met minder agressie. De straat is onze kin deren allang afgenomen. Het verkeer is levensgevaarlijk geworden en de weini ge open plekjes die nog over zijn, wor den gebruikt voor onze huisdieren. De vij Qarige kleuters worden belast met lesjes voorbereidend lezen, schrijven en rekenen. Ze worden met werkbladen overspoeld! Het is allemaal funest kleu ters te dwingen te presteren. Juist zij moeten de tijd -de ruimte- krijgen om dingen zelf te ontdekken. Ze moeten in het spel leren omgaan met onze taal, hun gevoelens onder woorden brengen. Deskundigen verwachten, dat de ellen de voor de kleuters alleen nog maar gro ter wordt. Er is in dit land niet eens meer een aparte opleiding voor kleuterlei- ders(sters). Over tien jaar komen we met zijn allen tot de ontdekking, dat het probleem van de woningnood wordt opgelost, maar dat er een ander pro bleem voor in de plaats komt: het speel ruimteprobleem. Nederland is er niet kind-vriendelijker op geworden! De N.B.S.-tuin is voor de kleuters van essentieel belang. Aan de Smutslaan komt een kleuterdorp bestaande uit vijf dorpshuisjes, een paaldorphuisje, een speeltoren met glijbaan, een klimhuisje en een speelweide. Hier kunnen allerlei evenementen zoals de spelletjesmid dag, de slagbalcompetitie, het lente feest e.d. gehouden worden. Iets ver derop in de omwalling komt nog een openluchttheater voor klasseconcerten, musicals en eindfeesten. Tenslotte komt er ook nog een moestuintje voor de bio logielessen. Voor de inrichting van dit terrein is veel geld nodig. Van de overheid valt niets te verwachten. De N.B.S. zal alles zelf moeten financieren en rekent op veel particulier initiatief. Uiteindelijk heeft de school daar zijn bestaan aan te dan ken! t

Soester Courant | 1988 | | pagina 18