Sorry, De Gouden Snaar verkoopt geen CD-spelers van een onbekend merk... omaraicsmtaal Voedselgroep Soest vraagt aandacht voor 'Max Havelaar-koffie' ...kies meteen een Kenwood CD-speler bij De Gouden Snaar. WWi PAGINA 18 89 WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 19 ■Honger hoeft niet'-week: 16-22 oktober Kritisch kijken 'Turbo-koeien' Beeldschermbril Bril Centrum Nota Het zichtco van deze Sluipend ingevoerd 'Zuivere koffie' De Gouden Snaar kijkt wel uit. Daarom verkoopt De Gouden Snaar bijvoor beeld Kenwood. Met service en garantie. Kenwood is een klassemerk. Dat merkt u aan alles. Bijvoorbeeld aan de subtiele vormgeving. Aan het bedieningsgemak. Aan de sound: drie laserstralen tasten uw lievelings cd haarfijn af. En dat is te horen. Smetteloos en weergaloos laat de Kenwood-speler uw lievelingsmuziek klinken. Wat wilt u nog meer? De prijs? U hebt al een Kenwood CD-speler voor 499,-. Daarom, zoek niet langer op de adressen waar ze onbekende merken verkopen... m Steenhojfstraat 13a - 15, Soest, telefoon 02155 - 12 1 32. Actief iri vrijwilligerswerk Donderdag 27 oktober: Kledingbeurs in 'De Open Hof' De Hypotheker Amersfoort voor een objectief hypotheek-advies Verschil Vak Autokraken Motorfiets gestolen Inbraak Nijverheidsweg Bromfietsen weg Ook bij grote beschikbaarheid aantrekkelijke spaarrente OUD SOEST mmrnm i onder de Masai, c van veehouders Via de zorg voor 0 runderen kreeg 30.000 Masai. Ie ze niet alleen le zij getuige zijn illen. Doordat de evragen over het ken tussen deze dc gesprekken al bel. Om zich bij taanbaar te ma- ucht tot het ma- iet zand. De Ma- -nensen of dieren op tekengebied begon ze op aan- zelf met het ma- en. Haar eerste ïerder met een blad). De Masai r tekeningen en ze afbeeldingen ennis overbrug de de kollektie wam een Duitse zo onder de in troductie zorg- ibijbel kwam. In ^producties ge- igskalender zijn i. Hopelijk vor- id een inspiratie lezen en de Ma- nse volkeren te kkelijk gemaakt te schaffen: a iedere Eucha- kend van 8 en 9 koop aangebo- in f 8,- over te ding van kalen- ning 35.80.168 est. Deze wordt :zorgd. 1 girokaart uw rag in te vullen itoorofdebank leiding "missie kalender te be- adressen: voor tel. 10080, P. Soest-midden: Soest Zuid: T. -49, B. Smeele, sterveen: H.v. Missiecomité 9.67.787 -en opgeofferd lek, om met el- ie voor de ont- kinderen van Joende ruimte ing maakt kin- en stimuleert genoverde an- :n. Ruimte ge in betekent ei- i van leerpro- ;en wereld met at is onze kin- Het verkeer is ïn en de weini- over zijn, wor- huisdieren. den belast met n, schrijven en -t werkbladen ial funest kleu- eren. Juist zij te- krijgen om Ze moeten in net onze taal, 'rden brengen, i, dat de ellen- nogmaargro- niet eens meer •or kleuterlei- ar komen we ;kking, dat het gnood wordt '•n ander pro- mt: het speel- tnd is er niet morden! i kleuters van le Smutslaan taande uit vijf rphuisje, een en klimhuisje unnen allerlei pelletjesmid- e, het lente- ien. Iets ver- omt nog een »seconcerten, ïnslotte komt - voorde bio- terrein is veel d valt niets te ^al alles zelf kent op veel ndelijk heeft i aan te dan- 4- Onlangs werd in Soest het initiatief ge nomen voor de oprichting van een "Studie en Activiteitengroep Wereld- voedselvraagstukken", die kortweg de "Voedselgroep" wordt genoemd. De groep is voortgekomen uit de deelne mers aan de cursus over de voedsei- problematiek, die in de afgelopen ja ren in de Open Hof werd gegeven door het IK VOS, het Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssamenwer king. De doelstelling houdt in dat men activiteiten en ontwikkelingen steunt die direct of indirect te maken hebben met de verdeling van het voedsel in de wereld, maar ook de consument wil opwekken tot een kritischer koopge drag. De Voedselgroep verkeert nog in het beginstadium, maar heeft inmiddels vruchtbare kontakten gelegd met bij voorbeeld de Derde Wereldgroep Soest. De deelnemers komen o.a. uit de kerken, de basisgroep Baarn-Soest, Vrouwen voor Vrede, de Derde We reldgroep, etc. Een van de eerste zaken waarmee zij naar buiten treedt is haar steun aan de koffïe-actie, die vooral be doeld is om het gebruik van "Derde Wereldkoffie" te propageren. De verkoop van "zuivere koffie" is daar een onderdeel van. Deze koffie wordt tot dusver alleen verkocht in enkele Soester kerken (zie het kader). Daar naast wil de Voedselgroep zich inzetten voor de bekendmaking van het "Max Havelaar-keurmerk", een publiek- smerk waarmee binnenkort ook "zuive re koffie" binnen een aantal super markt-ketens wordt aangeboden. De "Max Havelaar-keurmerk"-koffie - ge noemd naar Multatuli's meesterwerk "Max Havelaar of de koffieveilingen der Nederlandsche Handelmaatschap pij", zijn bewogen protest tegen de ko loniale wantoestanden in Nederlands Indië - wordt volgende maand officieel aangeboden aan prins Claus en zal naar verwachting in ongeveer een derde van alle supermarktketens verkrijgbaar zijn. Het gaat daarbij om koffie die rechtstreeks is ingekocht van boeren coöperaties in de Derde Wereld, van "roodmerk"-kwaliteit. (De tot duver bestaande "zuivere koffie" heeft door gaans de "goudmerk"-kwaliteit.) "Als het straks zover is zullen wij kri tisch kijken of de supermarkten in Soest deze koffie ook aanbieden," zeggen Thilly van Dijk en Bep Wegerif van de Voedselgroep. "Aan de andere kant willen we ook de bestaande zuivere- koffieverkoop in de kerken promoten." Verder denkt de groep aan het inscha kelen van de "Ideële Winkel" uit Baarn, een mobiele wereldwinkel die op gezet te tijden ook in Soest kan komen te staan, bijvoorbeeld in de winkelcentra. De Voedselgroep vraagt juist deze de aandacht voor de "nieuwe" koffie, om dat van 16 tot 22 oktober de "Honger hoeft niet"-week wordt gehouden, een initiatief van IKVOS. Milieudefensie en de Wereldlandbouworganisatie FAO (Verenigde Naties). Op 16 okto ber start deze week met de Wereld- voedseldag, waarmee de aandacht wordt gericht op de toekomst van jonge boeren op het platteland, met name in de Derde Wereld. "Zuivere koffie", al dan niet voorzien van het Max Havelaar-keurmerk, heeft BST-HORMOON IN DE MELK MAAKT MENSEN GIFTIG. op zich niets te maken met het feit dat de Nederlandse koffiebranders onlangs hebben afgesproken voortaan twee procent koffie, afkomstig van de boerencoöperaties, door hun eigen merkprodukten te mengen. Uiteraard staat de Vodeselgroep van harte achter deze "eerste stap in de goede richting", al is het dan ook nog maar een kleine. Een tweede belangrijke zaak waarvoor de Voedselgroep graag de publicteit zoekt is de campagne tegen de intro ductie van het BST-hormoon, waarte gen met name de Werkgroep Beter Zui velbeleid (WBZ) - een organisatie van kritische melkveehouders - opkomt. BST is een hormoon dat van nature weliswaar in het vee voorkomt, maar dat als de experimenten worden goed gekeurd straks eventueel op grote schaal wordt toegepast om de melkpro- duktie te verhogen. Er ontstaan dan zgn. "turbo-koeien". Uit het oogpunt van volksgezondheid is dat een uiterst laakbare zaak, vinden Thilly van Dijk en Bep Wegerif. Met name Bep's echt genoot Gert, die een boerderij in Pij nenburg bezit, is als lid van de WBZ goed op de hoogte met de acties tegen DST. DE WBZ verzet zich tegen een landbouwpolitiek die uitsluitend ten goede komt aan de grootschalige, kapi taalkrachtige bedrijven en komt op voor de belangen van de boeren in de Derde Wereld. De EG is overgens nog al verdeeld over de toepassing van het hormoon, maar in Nederland werkt al een proefboerderij. Het hormoon heeft invloed op de vruchtbaarheidscyclus van de koeien, en via de melk waar schijnlijk ook op de mens. Het is echter Uit onderzoek blijkt, dat een terminal- wwerker per werkdag zo'n 30.000 maal van blije wisselt tussen beeldscherm, toetsenbord en de te verwerken gege vens. Dertigduizend maal per dag moe ten de ogen zich in hoog tempo instellen op een andere kijk-afstand. De ogen zijn gemiddeld slechts twee seconden op het beeldscherm of op de gegevens gericht. In deze korte periode moeten zij zich keer op keer instellen op de ge wijzigde afstand en lichtsituatie. Jonge ogen kunnen zonder problemen aan deze eisen voldoen. Voor personen boven de 30 jaar kan de beeldscherm- bril een uitkomst zijn om de ongewone belasting van het oog te ondervangen. Een speciale bescherm-bril, omdat een normaal bifo- of trifocaal glas niet ge schikt is bij werkzaamheden aan een beeldscherm. In verband met het grote gezichtsveld heeft de datatypist(e) een bijzonder groot leessegment in het glas nodig, dat bovendien nog wat hoger dan normaal in het glas moet zitten. Im mers het beeldscherm wordt met opge richte blik afgelezen, zulks in tegenstel ling tot normale lektuur, waarbij de blik benedenwaarts wordt gericht. Om in deze gewijzigde werksituatie de kij kom stand igheden "en daarmee de kwaliteit van het werk te optimaliseren heeft Rodenstock het brilleglas 'Datalit Bifo' ontwikkeld, dat het gezichtsveld vergroot met 50%. Voor personen bo ven de 50 jaar is er ook 'Datlit Trifo waarmee de brildrager door een lees segment naar toetsenbord en gegevens kijkt en via een tussensegment naar het beeldscherm. Storend licht, zoals pla fondverlichting of daglicht, kan voor 65% geabsorbeerd worden door het aanbrengen van BT-color. Deze spe ciale keurbehandeling wordt in de bo venste zone van het glas aangebracht. Dit geheel van aanpassingen maakt het kijken naar een beeldscherm een stuk aangenamer en de ogen raken minder snel vermoeid. Datacomfort is een nieuw fysiologisch glas, geïnspireerd op het varilux con cept, dat Essilor speciaal ontworpen heeft voor 40-plussers die werken aan een beeldscherm. Hierbij is het principe van Varilux, de geleidelijke overgang, toegepast, echter er is meer rekening gehouden met juist die tussenafstan den. Het verloop, met name bij 60 cm zit er wat langer in, zodat je wat langer dat beeld te pakken hebt. Het onderste deel van het glas geeft goed zicht op het toetsenbord. Het centrale deel van het glas ziet goed op beeldscherm en alle objecten en documenten die zich op een afstand van 50 tot 100 cm bevinden. Het bovengedeelte is bedoeld voor het zien op grotere afstanden. Datacomfort kan ook worden voorzien van de Essi lor Soft nabehandeling, een degrade kleur en een super ontspiegeling, die verblinding door de omringende ver lichting voorkomen en het contrast van de symbolen op het scherm verbeteren. Voor nadere informatie: Bril Centrum No$,tel. 17120. v' niet aantoonbaar in de melk, en dus nauwelijks tegen te houden. "Niemand zit erop te wachten," aldus Gert Wegerif, "en de meeste veehou ders vragen zich dan ook af waarom dit zo nodig moet. Het argument dat meestal wordt gebruikt is vrees voor on ze export-positie, maar het BST-hor moon vergroot alleen de afhankelijk heid van de grote chemische concerns. Er wordt te gemakkelijk gezegd: voor uit maar." De voedselgroep ziet ook hier een taak, om de consument zggenschap te laten houden over de stoffen die hij bij de da gelijkse inname van levensmiddelen te vens naar binnen werkt. "Voor je 't weet zit er van alles in onze voeding," aldus Thilly van Dijk. "Dat wordt dan sluipend ingevoerd." De Voedselgroep steunt het verzet tegen de invoering van het BST-hormoon met een kaartenac tie, gericht aan de minister van land bouw, de heer Braks. De campagne wordt gesteund door o.a. het IKVOS, de Consumentenbond en de Werk groep Beter Zuivelbeleid. Voorbedrukte kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgende leden van de Voedsel groep: Thilly van Dijk, Weegbreestraat 20, tel. 19644; Jos Spruit, Claroenstekerpad 41, tel. 18873; Gerda ter Poorten, Gerrit van der Veenstraat 75, tel. 18551. OP P£ Aan dit vignet is de zuivere koffie" binnenkort in de winkels te herkennen. De "nieuwe" koffie die vanaf volgen de maand onder het Max Havelaar- keurmerk in enkele supermarkten verkrijgbaar zal zijn staat los vao:de "zuivere koffie'", die sinds vorig jaar met name in enkele Soester kerken te koop wordt aangeboden. Die ver koop gaat ook gewoon door. "Zuivere koffie" is te koop op de vol gende plaatsen en tijdstippen: Elke tweede zaterdag van de maand in de Open Hof (Veenbes straat), van 10.00 tot 12.30 uur; Elke eerste zondag van de maand in de Wilhelminakerk (Soesterberg- sestraat), na afloop van de ochtend dienst, (ca. 11.00 uur); Elke derde zondag van de maand in de Oude Kerk (Torenstraat), na af loop van de ochtenddienst (ca. 11.00 uur); Rechtstreeks via de volgende adressen: mevrouw Adams, Plas weg 23, tel. 19087; mevrouw Fidder, Braamweg 41, tel. 17700; mevrouw Van Vliet, Aagje Dekenlaan 43, tel. 17536. II M Ai Actief, dat zijn ze zeker, de 18.000 mannen en vrouwen die zich in de UW inzetten voor anderen. Met praktische handreikingen, met ontspanningsacti viteiten en vooral met heel veel persoonlijke aandacht. Aandacht voor men sen die door bijvoorbeeld handicap, leeftijd of opname in ziekenhuis of ande re instelling daar wat extra behoefte aan kunnen hebben. De ander helpen zichzelf te helpen. Geen gemakkelijke opgave, maar als UW-er sta je er nooit alleen voor. Want inzet vanuit een eigen vrijwilligersorganisatie zorgt voor: continuïteit in de hulpverlening; bundeling van ervaringen en krachten; bezinning door werkbesprekingen, studiedagen en vormingscursussen. De Unie Van Vrijwilligers probeert dat waar te maken, al meer dan 40 jaar. Plaatselijk, binnen de 128 afdelingen, en binnen de landelijke organisatie die de afdelingen advies en ondersteuning geeft. Inlichtingen: UW afdeling Soest, Joh. Poststraat 218, 3762 VS Soest, tel. 02155-18821. Ook dit jaar wordt de, zo langzamer hand alom bekende, kledingbeurs in de Open Hof weer gehouden. Dè organi satoren vragen vriendelijk eens na te gaan wat er zo aan overtollige kleding en schoeisel in de kasten hangt of staat. Men kan het allemaal kwijt bij één van de vele hieronder genoemde inlevera- dressen, die al van verre herkenbaar zijn aan de raambiljetten. De prijzen op de kledingbeurs blijven onveranderd laag en de kwaliteit is goed. Voor een paar gulden koopt men er de mooiste kleding. Dit jaar gaat de opbrengst van de kle dingbeurs naar de stichting "De Regen boog", een zeer bekende instelling in hartje Amsterdam, die zich bezighoudt met opvang en begeleiding van drugs gebruikers. Het geld wordt met name bestemd voor zorg aan AIDS-patiënten Voor niets gaat de zon op en voor al het andere moet worden betaald. Dat is ons van jongsaf aan bijgebracht en we weten ook niet beter. Toch zijn er mensen die er hun beroep van hebben gemaakt om hun gespecialiseerde kennnis gratis ter beschikking te stel len. Die mensen noemen zich "hypo theker", een beroep dat sinds enkele jaren bestaat. Er zijn er meer dan 46 in ons land, maar hun aantal breidt zich snel uit. De hypotheker houdt zich - de naam zegt het al - bezig met hypotheken. En hij doet dat deskundiger dan anderen. Wie een huis gaat kopen heeft geld no dig. Er zijn tal van banken en instellin gen, die graag hun geld uitlenen met on roerend goed als onderpand. Uiteraard met de bedoeling om er aan te verdie nen, zodat er rente en kosten moeten worden betaald. Merkwaardig genoeg is er nogal wat verschil tussen de rente-percentages die de banken vragen en de leek zal in de eerste plaats afgaan op de goedkoopste rente. Toch hoeft dat op den duur niet de goedkoopste vorm van hypotheek te zijn, want de voorwaarden zijn minstens even belangrijk als het rentepercentage. Bovendien zijn er verschillende vormen van hypotheek, zoals lineair, annuïteit en een hypotheek op basis van levens verzekering. "De hypotheker" adviseert mensen over het bedrag dat zij kunnen lenen, dus over de omvang van de hypotheek en hoe zich dat gedraagt tot allerlei voorschriften, die er zijn. Er zijn men sen die honderd procent hypotheek no dig hebben en daarvoor vraagt de geld gever gemeentegarantie. Dan speelt bij voorbeeld de verhouding inkomsten en woonlasten een belangrijke rol. Verder is de hypotheker op de hoogte van de voorschriften met betrekking tot de pre miewoningen. Boven een bepaald inko men bijvoorbeeld neemt de subsidie af of is niet meer van toepassing. De hypo theker kan de mensen concreet advise ren welke hypotheek in hun situatie de beste is. Vroeg Het is ook belangrijk als de mensen in een vroeg stadium naar de hypotheker stappen, het liefst als zij er over de den ken een huis te gaan kopen en nog geen concrete stappen hebben genomen. Tot nu tot was het vaak zo dat mensen, die overwegen een huis te kopen, dat dan maar deden met een ontbindende voor waarde in de koopakte voor het geval zij de lening niet konden krijgen. Dan gin gen ze vervolgens of naar de bank of naar een makelaar. Verscheidene banken hebben een pri ma hypotheekadviseur, maar die kan toch alleen maar zeggen: dit produkt van deze bank is het best. Hij verdedigt een produkt. Sommige makelaars ma ken ook serieus werk van financiering, hebben goede hypotheekadviseurs, maar moeten dat er toch altijd bij doen. De makelaar is een vastgoedspecialist; dat is zijn vak en daar besteedt hij zijn tijd aan. Hij probeert natuurlijk ook fi nanciering te doen omdat dat provisie opbrengt, maar hij heeft er minder tijd voor. Het beroep hypotheker en de organisa tie, waarin zij samenwerken, de Hypo- thekers Associatie bv, is ontstaan door dat de bank maar één produkt aanbiedt, de makelaar de financiering "erbij doet", financieringen steeds ingewik kelder worden en voorts dat er steeds meer geldaanbieders komen. De hypotheker heeft er zijn vak van ge maakt om alles op dit terrein bij te hou den en de cliënt derhalve ook zo goed mogelijk en objectief te kunnen advise ren. Iemand, die van plan is een huis te kopen moet eerst naar de hypotheker toe. Dit kost hem niets omdat de hypo theker zijn geld van de geldgever krijgt. Aan de hand van zijn inkomen rekent de hypotheker uit hoeveel geld iemand zou kunnen lenen en tegen welke voor waarden. De Hypotheker Amersfoort, J.M. Hen- geveld, is gevestigd aan de Bergstraat 23, tel. 033-613444. binnen deze groep. Alle kleding die niet wordt verkocht wordt weer weggehaald door het Inter nationaal Chr. Steunfonds te Naarden, dat in de loop der jaren al grote hoe veelheden transporteerde naar landen over de hele wereld, naar mensen die het hard en hard nodig hadden en heb ben. Er gaat dus niets verloren. Inleveradressen: Wiardi Beckmanstraat 3, Van Hamel straat 1, Joh. Poststraat 49, Speen kruidstraat 33, Kamperfoeliestraat 30, Smitsweg 5, Eigendomweg 7, Vale riaanstraat 98, Bazuin 1, Draailier 8, Turfstreek 39, Willaertstraat 32, Scal- meijerpad 22, Hazepad 2, Ganzetrek 43, Stadhouderslaan 74, Hobbemalaan 9, Nieuwstraat 19, Julianalaan 6, Hart- weg 7, Beckeringstraat 46, Dr. Schoon- enbeeklaan 1, Koninginnelaan 78, Na- ssaulaan 4, Bartolottilaan 29, Van Len- neplaan 4, Middelwijkstraat 28, Steen- hoffstraat 42, Braamweg 69, Lange Brinkweg 42, Heideweg 56, Birkstraat 60, Eikenlaan 77, Bosstraat 5. Een 42-jarige bewoner van de Van Ha melstraat ontdekte vorige week dat zijn auto was opengebroken. Het portierslot was vermoedelijk met een schroeve- draaier geforceerd en de radio-cassette- recorder, ter waarde van 370 gulden, was verdwenen. Ook aan de Clauslaan werd de radio- cassetterecorder weggehaald uit de au to van een 48-jarige bewoner. Ook hier werd het portierslot opengebroken. Een bewoner van de Haverweerd ont dekte in het afgelopen weekeinde dat zijn motorfiets was gestolen. Het voer tuig was afgesloten geweest met een kettingslot, maar dat heeft de dief er kennelijk niet van weerhouden hem mee te nemen. Het betreft een rode Ka- wasaki met het kenteken XZ-48-40. De politie kreeg zaterdagavond een alarm-melding van een bedrijf aan de Nijverheidsweg, waar inbrekers aan het werk waren geweest. Met een koevoet bleken zij zich, toegang tot het pand te hebben verschaft. De buit bestond uit een hoeveelheid geluidsapparatuur ter waarde van ca. 20.000 gulden. De poli tie stelde nog een onderzoek in, maar de daders werden niet meer aangetroffen. Aan de Di Lassostraat werd vorige week een blauwe Puch Maxi gestolen. De brommer stond bij de schuur van de woning van de 27-jarige eigenaar. Ook aan de Steenhoffstraat werd een bromfiets gestolen. De eigenaar was even op bezoek bij een snackbar en toen hij terugkwam bleek het voertuig te zijn verdwenen. Aan de Isaacstraat verdween een bor deaux-rode Tomos, die geparkeerd had gestaan in de schuur van de woning van de eigenaar. De schuur was niet afgeslo ten. j- Steeds meer spaarders willen zonder opzegtermijn of andere beperkende voorwaarden snel over hun geld kun nen beschikken. Tegelijkertijd is spra ke van een toenemend rentebewust- zijn, zo constateert de Rabobank aan de vooravond van de traditionele spaarweek. Het gevolg is dat er de af gelopen periode nieuwe spaarproduk- ten zijn geïtroduceerd die aansluiten op deze cliëntenbehoefte. Bij bestaan de spaarvormen leidt deze tendens hier en daar tot aanpassing van voor waarden. Tot voor kort was het bijna een wetma tigheid dat de spaarrente hoger werd naarmate het geld langer werd 'vastge zet'. En voor een belangrijk deel gaat deze regel nog steeds op. De rekening waarop het geld voor drie jaar vast staat, biedt twee keer zoveel rente als de spaarrekening met de grootste vrijheid. Afhankelijk van het doel waarvoor wordt gespaard, kiest de cliënt bij dit soort spaarvormen het produkt dat het juiste evenwicht biedt tussen rente en beschikbaarheid. De laatste tijd is er een toenemende cliëntenbehoefte merkbaar om ook bij een ruime beschikbaarheid een aan trekkelijke rente te ontvangen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de grote belang stelling voor de eerder dit jaar geïntro duceerde Rabobank Rendement Reke ning, waarop inmiddels in totaal al zo'n 2 miljard gulden is gestort. Deze spaarvorm geeft bij een saldo van f 10.000,- of meer een rentevergoeding van 5,2%, terwijl per kwartaal f 25.000,- zonder beperkende voor waarden kan worden opgenomen. Op grond van de behoefte aan een rui mere beschikbaarheid van het spaar geld wijzigt deze bank per 1 november de voorwaarden voor de Spaar-Groei- Rekening (het rentepercentage wordt hoger naarmate het saldo stijgt). De be langrijkste verandering is dat voortaan f 10.000,- per kalendermaand zonder beperkingen kan worden opgenomen (was f 3.000,-). Overigens geldt deze verruiming ook voor het Woonspaar- plan; deze spaarvorm kent eenzelfde rentevergoeding als de Spaar-Groei- Rekening, maar biedt daarnaast een ex tra premie bij de aankoop van een eigen woning. De rendementsbewuste spaarder heeft de afgelopen periode kunnen constate ren dat de rentestand voor sparen al enige tijd vrij stabiel is. Aan het begin van de jaren tachtig waren de rente schommelingen veel spectaculairder en op het oog lag de rente toen ook duide lijk hoger. Toch kan het rendement bij sparen op dit moment zonder meer goed worden genoemd. Door het vrij wel ontbreken van inflatie is de echte rente-opbrengst aanmerkelijk hoger dan een aantal jaren geleden. Een ander pluspunt is dat de spaarrente nu voor een veel groter deel vrijgesteld is voor de inkomstenbelasting. Een ge zin waarin naast de ouders twee min- deijarige kinderen sparen, mag - ook als hypotheekrente wordt betaald - met ingang van dit jaar maximaal f 3.000,- aan spaarrente ontvangen zonder dat de fiscus hier een deel van opeist. Uitge breide informatie over de rentevrijstel ling is te vinden in de brochure 'Sparen blijft aantrekkelijk', waarvan een geac tualiseerde versie verkrijgbaar is bij de Rabobank. Aan de Eemstraat gelegen blok van oorspronkelijk drie woonhuizen onder één kap uit 1782. Siertuintjes met buxushaagjes vóór de woningen, een haag rechts opzij. Boven de deur van de middelste woning een gedenksteentje met de bouwdatum. In 1961 gerestaureerd met een wijziging van de hoofdvorm en zijgevels. Aan de lin ker gevel een houten, gepotdekselde aanbouw onder een lessenaarsdakje uit 1966. Oorspronkelijk was dit bakstenen blok onder een pannen gedekt zadeldak een "oude mannen- en vrouwenhuis". Onderdeel van de historische bebouwing in de Kerkebuurt. Van grote betekenis voor de nederzettingsgeschiedenis. Helaas bij de restauratie in 1961 tamelijk ingrijpend (hoofdvorm) en idealiserend gewijzigd. Hendrikje Dropje, Zwarte Wilem, Klaas Buuk, Mie Keu, Teun Eénarm, Teus de Poeperd, 't Bakkertje, Gart de Jood, Rooie Piet, de Chinees. Jantje Wistniet, Dirkje Stap, Gijs de Bok, Piet van Kaatje, Gart de Tuter, Naatje Smots, Ka Spek, Toon Schiet, Gies Bal, Klaas Pampus. J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 19