College stuurt aan op conflict over kunst bij gemeentehuis KRAS MEE EN WIN! CtOOQ mx\ 99 zo gezien Massale huldiging van Monique Knol DUBBEL FEEST BIJ STAM SOESTDIJK n INLIJSTEN? Gemeenteraad verbolgen over botte brief ELKEWEEK MEER DAN 400,000 ARTIKELEN Dus kom snel en KRAS MEE! GRATIS BIJ"- VOORDEELMARKT Soest loopt uit om Olympisch kampioene toe te juichen Politie haalt knapen van de rails Volgende week gesprek met College Kunstcommissie voelt zich door B. W. minderwaardig behandeld Inbraak gemeentehuis 'Illegale lozing' opgehelderd Telefoon roodgloeiend Ook Zonnegloren-specialisten draaien 'zondagsdiensten' 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS GRANNY SMITH HANDAPPELEN zak 3 kilo ROSAKI DRUIVEN Mini-prijs&^axj-keus door Gerand Paul Mannentaal Rijverbod Soester NIEUW Kom Karpetten Kijken bij WASIEL l De gemeenteraad heeft vorige week in alle toonaarden zijn verbolgenheid uitgestort over het College van B. W., dat vasthoudt aan het standpunt dat het kunst-ontwerp voor het nieu we gemeentehuis er niet moet komen. Hoewel de besluitvorming daarover formeel nog niet aan de orde was, te kende zich over de "kubussen" van Marijke de Goey nu al een fors conflict af. Het lijkt erop dat het (verdeelde) College - al dan niet tegen beter weten in - aanstuurt op een rechtstreekse confrontatie met de raad. Dat is de voorlopige oogst van de extra gemeenteraadsvergadering van vorige week, waarin het "historische" besluit werd genomen om het nieuwe gemeen tehuis volgens het definitieve ontwerp van architect J. Schrieke te laten bou wen. Al in commissie-verband was ge bleken dat de meningen over het kunst- ontwerp sterk uiteenlopen. Om grote problemen te voorkomen was daarom afgesproken dat de gemeenteraad daarover (en over het omgevings-ont- werp van landschapsarchitect B. van der Vliet) nog geen uitspraak zou doen. De kou leek dan ook vooralsnog van de lucht, tót het College een paar dagen voor de raadsvergadering een brief ver stuurde, waarin het - in meerderheid (wethouder Kingma is in zijn eentje vóór) - halsstarrig vasthoudt aan het af wijzende standpunt over het kunst-ont werp. "De eerlijkheid gebiedt ons te stellen dat tegen de essentie van het ont werp in relatie tot de functionaliteit van het plein zodanige bezwaren bij ons le ven, dat wij niet vermogen in te zien dat nader overleg nog wijziging zal brengen in ons standpunt dienaangaande," al dus B. W. Uit respect voor de kunste nares en de kunstcommissie en begrip voor de wensen van de raad biedt het College meer "ruimte" voor overleg, niet omdat de raad ervan uit zou mogen gaan dat B. W. nog overstag zullen gaan. Flink van langs De brief viel bij de raad allerminst in goede aarde. Het College kreeg er van alle fracties dan ook flink van langs, in bewoordingen die - afhankelijk van de politieke "kleur" - varieerden van "schandalig" tot "geen schoonheids prijs". Het was Adriaan Pothuizen (D66), naar wie iedereen altijd goed luistert, die de toon zette van het debat. Hij kwalificeerde de brief als "kil" en verwonderde zich erover dat het Colle ge zijn mening op dit punt lijkt te willen doordrukken. Pothuizen daagde Men- ne uit om de bezwaren nu maar eens duidelijk te maken, óf openhartig te zeggen welke ("geheime") ideeën er waren over het gebruik van het plein, en informeerde fijntjes welke wethouders zouden opstappen als ze hun zin niet zouden krijgen. Raymond van Gelder (PvdA) sprak van een "zeer ongebruikelijke en laak bare standpuntbepaling" en vond dat zoiets dan ook absoluut niet kon. "Het komt erop neer dat u zegt: jullie praten maar een eind weg, wat ons betreft komt het er gewoon niet." Van Gelder noemde deze houding volstrekt ver werpelijk en meende dat het College op die manier de relatie met de raad (en de kunstcommissie) ernstig bruuskeerde. Ook de WD schaarde zich bij monde van Neks Blommers onder degenen die protest aantekenden. Ze vond dat de brief geen "schoonheidsprijs" verdien de. "Jammer dat u er zoveel irrelevants bij haalt. U wist na het advies van de kunstcommissie wat u kon verwach ten." Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) noemde de brief "pijnlijk" en vroeg zich af over welk "respect" het College ei genlijk sprak. "Déze vorm van respect kan ik niet plaatsen, maar dat zal mijn simpelheid wel zijn." Besselien Gerritse (CDA) vond de brief "niet erg prettigen wilde dat het College alsnog een opening zou maken voor een compromis met de kunstena res. Jan Visser (Progressief Soest) had er helemaal geen goed woord voor over: "Schandalig dat u dwars door de porseleinkast loopt en alles van tafel veegt." Hij vond dat B. W. de brief zouden moeten intrekken, vooral om dat het College nog nooit met de kun stenares had gesproken. Hoongelach Wethouder Jan Menne (CDA) rea geerde op de verwijten met de medede ling dat het College begrip had voor de teleurstelling in de raad. "Maar ieder een mag hier zeggen wat hij vindt, en wij dus ook." Zijn opmerking dat B. W. onderling wel 25 minuten over het ontwerp hadden gepalaverd ontlokte de raad slechts hoongelach. Dat gold trouwens ook voor zijn ietwat komische uitleg van de argumenten van het College. Volgens Menne zou het plein met de kubussen niet geschikt zijn om er te vendelzwaaien of een manifes tatie te houden zoals de huldiging van Monique Knol. "Wij zijn eerlijk en hou den het hoofd koel; met 32 palen, ver spreid over het plein, kunnen wij dan niet uit de voeten." Menne weigerde tot vier of vijf keer toe antwoord te geven op de vraag die Jan Visser hem bij interruptie rechtstreeks stelde, namelijk of hij ooit met Marijke de Goey over het ontwerp had gespro ken. Visser wreef de wethouder ook fijntjes onder de neus dat er hooguit één keer per vier jaar iemand in Soest een gouden medaille wint ("tenzij ik zelf ga gewichtheffen") en dat het vendelzaai- en meestal met een uurtje wel bekeken was. "En dan ligt dat plein er verder 365 dagen per jaar leeg bij. Wat zijn dit nu voor argumenten? Dat u zich niet schaamt om dit in het openbaar te zeg gen...!" Blommers, Pothuizen en Van Gelder namen de uitleg van Menne eveneens weinig serieus. "Kijk eens naar boven," adviseerde Neks Blommers hem, "hoe hoog 5.40 meter is... Dat geeft een boel ruimte; daar kun je zelfs een raadsver gadering onder houden!" Powerplay Menne liet m tweede instantie weinig meer van zich horen, mogelijk in de overtuiging dat het College met zijn "powerplay" de CDA- en WD-frac- ties toch wel in het gareel krijgt en de raadsmeerderheid uiteindelijk wel naar zijn hand zal weten te zetten. De raad liet het er verder maar bij - de kwestie staat volgende maand pas echt op de agenda - al zou het moment niet onge past zijn geweest om per motie toch iets van de algemene afkeuring te laten blij ken en het College een schot voor de boeg te geven. Kennelijk voelden de fracties er nog niet voor hun spierballen te meten met die van het College - mis- I Ria en Antoon zijn allerbei jarig I ze hebben het fijn en waarachtig niet karig I voor hun huis, hun paleisje I gaf Toon aan zijn meisje I dubbelglas van Van Ede, is dat nu niet aardig? schien hébben ze die ook niet - en B. W. "terug in het hok" te jagen. Als er deze avond gestemd zou zijn over het kunstwerk, dan zou het - afgaande op de geluiden na afloop van de verga dering - wel eens hebben kunnen uit draaien op een smadelijke nederlaag voor het College. In elk geval werd uit de WD-fractie gemeld dat een aantal leden alleen al op grond van de botte houding van B. W. vóór het kunst werk zouden stemmen... BurgemeesterScholten sloot de discus sie af met de mooie wens dat de bevol king van Soest het nieuwe gemeente huis uiteindelijk met yieugde_za_Loiit_- vangen. Hij vond dat de raad al met al toch een historisch besluit had geno men door akkoord te gaan met hetdefi- nitieve ontwerp, de vijverpartij, het par- keren "op de grond" (en dus niet in een dure kelder) en andere zaken, maar de veronderstelde vreugde bij de raad werd flink getemperd door het "gedoe" over het kunstwerk. 'Bestuurszwakte' Forse kritiek had wethouder Menne trouwens ook nog te verduren op het ontbreken van een concreet financie- ringsvoorstel, ondanks de beloften van het College. Pothuizen legde dat uit als "bestuurszwakte" en verweet het Col lege de raad op het verkeerde been te hebben gezet. Hij kreeg de steun van de meeste andere fracties, al beoordeelde iedereen het positief dat de belasting inspecteur akkoord is gegaan met het lease-plan, waarmee Soest zo'n slordi ge 1,2 miljoen aan BTW in de zak kan houden. Volgens Menne zijn de onder handelingen met de beoogde financier zo goed als rond, maar wordt er nog ge discussieerd over het precieze rente percentage. Een-tiende procent rente- verschil kan de gemeente straks tien duizenden guldens schelen. "Ik vind het ook erg jammer, maar ik hoop dat we u daardoor een sterker contract kunnen aanbieden," aldus Menne, die overigens nog eens onder streepte dat de gemeente als het erop aankomt geld genoeg heeft om het hele gemeentehuis zelf te betalen. Bij de stemming bleek de gehele raad - met uitzondering van Leidje Tomassen (Prog. Soest) - akkoord te gaan met het voorstel. Ook de PvdA-fractie, bij eer dere gelegenheden onderling verdeeld, stemde nu eenparig in met het "groene licht" voor de architect. Schrieke kan dus aan de slag. Of dat volgende maand ook geldt voor zijn collega-vormgevers Van der Vliet (omgeving) en De Goey (kunstwerk) moet nog worden afge wacht. Een groot deel van de Soester bevol king heeft vorige week woensdag de huiskamer gelaten voor wat ze was om Monique Knol te huldigen. Duizenden mensen verzamelden zich bij het ge meentehuis om de Olympisch kam pioene te bejubelen en toe te zwaaien. Hetzelfde was het geval op de route naar haar huis, waarlangs de wielren- ster met haar ouders en vriend Wim Kruis in een open koets werden ver voerd. Menig Soester had gehoor gegeven aan het verzoek de nationale driekleur uit te hangen en de Di Lassostraat en de Draailier, waar Monique woont, waren door buurtbewoners versierd. Op het bordes van het gemeentehuis overhan digde burgemeester mr. Paul Scholten namens de burgers een racefiets aan Monique Knol, die kort daarvoor in het t-shirt van de gemeente Soest was ge stoken. Tijdens de twee uur durende huldiging werd Monique Knol overla den met cadeaus en bloemen. Spandoe ken werden in de hoogte gehouden en hier en daar klonk een knal als weer een ballon het had begeven. De jeugd kwam met versierde fietsen, waarop ze de stoet van Monique Knol feestelijk af sloot. Leden van Tempo Toer reden voor de koets uit op historische vehicles en werden op hun beurt voorafgegaan door de majorettes en muzikanten van PVO. Soest vierde de gouden medaille van Monique op uitbundige wijze. Monique bleef lachen, deelde kaarten en handte keningen uit, liet haar medaille op ie ders verzoek zien en leek zich na twee Foto: Goos van der Wilt. Duizenden mensen trokken naar het gemeentehuis om daar uitbundig Moni que Knol te huldigenOok langs de rou te naar haar huis stonden honderden mensen te zwaaien naar en te juichen voor de Olympisch kampioene. weken Olympische Spelen, een lange vliegreis en een hectische dag ogen schijnlijk nauwelijks te beseffen dat het allemaal om haar te doen was. Duizen den Soesters realiseerden zich dat wel en gaven haar de huldiging die ze ver diende. Niet alleen omdat ze op het par cours in Zuid-Korea als eerste over de finish ging, maar misschien vooral van wege haar intensieve trainings-arbeid die ze op weg naar haar doel verrichtte. (Zie verder de sportpagina's) De politie ontdekte maandag tijdens de surveillance langs de A.P. Hilhorstweg twee knaapjes, die met minder goede bedoelingen op de rails liepen. Na een korte achtervolging werden ze staande gehouden. Het bleek te gaan om twee jongens uit Soest, van resp. 9 en 10 jaar. Ze bekenden van plan te zijn geweest stenen op de rails te leggen. De boeijes werden na een schrobbering bij hun ou ders afgeleverd. Volgens de politie had den de knapen iets heel gevaarlijks in de zin gehad en is door tijdig ingrijpen mo gelijk een ramp voorkomen. De commissie Kunstaankopen - in de wandeling meestal aangeduid als de "kunstcommissie" - is zeer teleurge steld over de manier waarop het Colle ge van B. W. is omgegaan met haar advies inzake het kunstwerk dat Marij ke de Goey voor het nieuwe gemeente huis heeft ontworpen. De commissie liet eerder al blijken het afwijzende standpunt van (de meerderheid van) B. W. als een "motie van wantrou wen" te beschouwen en heeft zich vrij dag j.1. uitvoerig bezig gehouden met de gang van zaken. Volgens Ton Paauw, lid van de kunst commissie, zal er op korte termijn een gesprek plaatsvinden tussen de com missie en het College. Als datum noemt hij volgende week dinsdag, 18 oktober. "Maar het had natuurlijk al veel eerder moeten gebeuren." De commissie zal in het gesprek met het College vooral de procedure aan de or de stellen en niet zozeer spreken over het oordeel van B. W. over het kunst- ontwerp, waar de commissie zich - on der leiding van wethouder Frans King ma die in het College een minderheids standpunt inneemt - unaniem achter heeft gesteld. "Ons voornaamste bezwaar is dat het College het ontwerp op veel te korte termijn heeft beoordeeld en afgekeurd, zónder de kunstenares zelf te horen, evenmin als de architect en de land schapsarchitect. B. «Sc W. hebben zich een mening gevormd zonder dat de vormgevers kans op een toelichting hebben gehad," aldus Paauw. Hij beaamt overigens dat het College het recht heeft om van het advies van de kunstcommissie af te wijken. "Natuur lijk, ze kunnen onze opmerkingen naast zich neerleggen, maar dat moet dan wel op een nette manier. Dat is nu zeker niet gebeurd." Volgens Paauw heeft het Col lege formeel het onbetwiste recht het ontwerp niet mooi te vinden, maar als basis voor de besluitvorming is dat een uiterst hachelijke zaak. Kwaliteitseisen "Het gaat om echte argumenten. Wat Menne in de gemeenteraad naar voren bracht waren wat praktische bezwaren over vendelzwaaien e.d. De wezenlijke argumenten van het College, zoals de veronderstelde belemmering van het uitzicht, die kloppen volgens ons niet. Wat Marijke de Goey heeft geleverd voldoet uitstekend aan de kwaliteitsei sen die het College mag stellen. Alleen daarover zouden B. W. een oordeel mogen vellen en zou ook de discussie in de raad moeten gaan. Wat 'mooi' is of niet, dat is een persoonlijk, subjectief oordeel. Bij de politieke besluitvorming moet dat geen rol spelen. Dat willen we met B. W. nog eens doorpraten." Het overleg met het College zou vol gens Paauw dan ook op z'n minst moe ten opleveren dat er in het vervolg wél op een correcte manier wordt omge gaan met de adviezen van de kunstcom missie. "Het is niet leuk als je als com missie zo aan de kant wordt geschoven en minderwaardig wordt behandeld. Dat is op z'n minst niet correct." Namens de gemeente is bij de politie aangifte gedaan van een inbraak, die in het weekeinde werd gepleegd in de de pendance van het gemeentehuis. Daar bleken twee ramen te zijn geforceerd. De dieven maakten voor zover kon worden nagegaan alleen wat persoonlij ke eigendommen van ambtenaren buit, zoals pennen, een pocketcalculator en een stopwatch. Ook de trouwzaal bleek ongenood bezoek te hebben gekregen. Het gebouwtje werd helemaal door zocht, maar er is niets weggenomen. Het onderzoek naar de "illegale lo zing" die in april j.1. werd gemeld bij een boerderij aan de A.P. Hilhorst weg, heeft aan het licht gebracht dat er geen sprake is van strafbare feiten. Volgens een woordvoerder van de politie is er dus niets aan de hand ge weest. Aanvankelijk was geconstateerd dat er verontreinigd water in de sloot langs de weg stroomde, afkomstig van een boerderij. Dat water blijkt na zorgvuldig laboratorium-onderzoek geen schadelijke stoffen te bevatten. Het onderzoek van de watermonsters heeft geruime tijd in beslag genomen; de uitslag werd pas vorige week be kend. Alle specialisten van het Soester zie kenhuis Zonnegloren nemen sinds maandag j.1. deel aan de aktie van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), die op die manier de strijd heeft aangebonden met het kabinet in verband met de opgelegde inkomens maatregelen. Dat wil zeker niet zeggen dat het zie kenhuis nu helemaal "plat" ligt. Vol gens de heer J.H.M. Peters, directeur patiëntenzorg van Zonnegloren, is van elk "vak" een specialist beschikbaar om eventuele spoedgevallen op te vangen. De artsen gaan ervan uit dat de meeste patiënten inmiddels via de landelijke media wel op de hoogte zijn van het feit dat in alle ziekenhuizen zondagsdien sten worden gedraaid. "Patiënten van wie het naar het oordeel van de specialist wel vaststaat dat ze toch naar het ziekenhuis moeten ko men, krijgen een telefoontje dat ze te recht kunnen," aldus de heer Peters. Hij noemt als voorbeelden vrouwen van wie het einde van de zwangerschap na bij is of patiënten die een cytostatica- kuur moeten ondergaan. "Dat loopt al lemaal gewoon door." Er zijn in de wijde klantenkring van Zonnegloren uiteraard allerlei behan delingsprogramma's die geen uitstel ge dogen. Alles wat normaliter in een weekend gebeurt vindt nu ook plaats. De specialisten nemen per dag de af spraken door en bepalen in overleg met hun assistentes welke patiënten toch in het ziekenhuis worden verwacht. Met de huisartsen is tevoren goed over leg gevoerd; zij weten dat ze spoedge vallen met een gerust hart kunnen doorverwijzen. "Maar ze mopperen na tuurlijk wel," aldus de heer Peters. "Ook bij hen heeft maandag de tele foon roodgloeiend gestaan om vragen van patiënten te beantwoorden." Stroom telefoontjes Het ziekenhuis zelf heeft maandag een grote stroom telefoontjes te verwerken gehad, van patiënten die soms in het ge heel niet op de hoogte waren of belden met de vraag wat ze nu moesten doen. In een aantal gevallen heeft het zieken huis ze verwezen naar de landelijke in formatietelefoons van de LSV en de LAD, de landelijke organisatie van art sen in dienstverband, die zich solidair heeft verklaard met de LSV en haar le den heeft opgeroepen zich te houden aan de normatieve werkweek van 38 uur, en dus geen overwerk te verrich ten. In Zonnegloren is overigens alleen de kinderarts in dienstverband werk zaam; alle andere artsen zijn "vrij ge vestigde specialisten". Vanmiddag dient het kort geding dat door de patiëntenorganisaties tegen de LSV is aangespannen. Als de rechter een einde maakt aan de aktie zullen ook de Zonnegloren-specialisten weer de gewone diensten gaan draaien. Peters houdt er niettemin rekening mee dat er dan individuele akties zullen komen. "De woede en de verontwaardiging zijn zó groot, dat heel wat specialisten dat overwegen, naar ik hier en daar hoor." De directie heeft niet overwogen perso neel naar huis te sturen nu het "aanbod" van patiënten is verminderd. "Er is toch een permanente patiëntenstroom," al dus de heer Peters, "al is er bijvoorbeeld op de OK wel minder te doen. Dat geldt natuurlijk ook voor anderen afdelin gen. Maar het is nog niet zo stil dat wij zeggen: ga maar naar huis. Wel zijn er medewerkers die nu vrije dagen opne men; andere gebruiken de extra tijd om hun achterstallige werk in te halen." Dilemma "Wij zitten als directie natuurlijk voor een dilemma. Enerzijds gaat het toch om je 'eigen' specialisten, en daar heb je hart voor, maar anderzijds dragen we de verantwoordelijkheid voor een goed zorg-aanbod aan de patiënten. Formeel stellen we ons neutraal op, maar we la ten elkaar natuurlijk niet los. En wat de patiënten aangaat delen de directie en de artsen dezelfde zorg," aldus de heer Peters. De directie van Zonnegloren is "niet zo gelukkig" met de actie, maar heeft wel begrip voor de motieven van de specia listen. "Onze grootste zorg is natuurlijk dat er binnen de ziekenhuis-organisatie geen spanningen ontstaan. Maar er zijn goede afpraken gemaakt tussen de art sen en de afdelingshoofden. Er is dage lijks intensief kontakt." Peters hoopt wel dat de aktie niet te lang zal duren, omdat daardoor toch een forse druk op de ziekenhuis-organisatie wordt ge legd. 32 Aanbiedingen geldig van do. 13 t/m za. 15 oktober 1988 en alléén in filialen meteen groente-afdeling. Onderzoek heeft uitgewezen dat bijna de helft van alle alleenstaanden zichzelf als matig tot sterk eenzaam ervaart. Zo'n gegeven leidt bij mensen die be wust kozen om op zichzelf te staan en bij hen die dat niet deden, maar wel vrede hebben met de bestaande situatie, tot ir ritatie. Alsof een op de zeven mensen met een vaste relatie niet minstens even eenzaam zou zijn, want ook dat gegeven stamt uit hetzelfde recente onderzoek. Er wordt wel eens gezegd dat je eenzaam bent als je niet een vriend of vriendin hebt met wie je je gevoelens en emoties kunt delen en... als je dat als een gemis ervaart. Zo gezien kun je, denk ik, beter alleen eenzaam zijn dan met z 'n tweeën. Als je je gevoelens niet eens kunt delen met iemand met wie je dag en nacht on dereen dak verkeert, dan is de eenzaam heid des te beklemmender en lijkt mi] dat haast ondraaglijk. "Aan eenzaamheid ga je kapot" is dan ook de eensluidende conclusie vanallen die daarover uit eigen ervaring kunnen meepraten. Als je verlegen bent of niet zo'n hoge dunk van jezelf hebt, is het heel moeilijk om een relatie zodanig uit te diepen dat je daar met heel je hebben en houden bij terecht kunt. Nu doet zich het merkwaardige feit voor dat onder het eenzame volk de mannen sterk o vertegen woordigd zijn en dat ter wijl er meer vrouwen dan mannen op zichzelf staan... Zijn dan niet veel meer vrouwen dan mannen verlegen van aard? En hebben vrouwen dan niet veel vaker een nega tiefzelfbeeld? Het is bekend dat op cursussen waarin gewerkt wordt aan zelfontplooiing vrouwen zo zeer overtegenwoordigd zijn dat je daar slechts zelden een man aantreft. Het zou mij niet verbazen als het een met het ander verband houdt. A Is we eenzaamheid een ziekte noemen, een theorie waarvoor geldige argumen ten aangevoerd kunnen worden, dan kunnen we met meer dan een half mil joen patiënten gerust spreken van een epidemie, waarvan je je afvraagt hoe die heeft kunnen ontstaan in een verzor gingsstaat waar voor elk probleem een deskundige beschikbaar is. Wellicht vindt u het verbazingwekkend dat ik in de herfst over eenzaamheid schrijft. Ik geef toe dat het gebruikelijk is om daar in de decembermaand dier baar over te doen. Een meewarig ver haal leest lekker bij de open haard, ook al werkt het bij de betrokkenen als zout in de wonde. Misschien is het zinvoller om nu al vast de koe bij de horens te vat ten zodat je niet tegen de aanstaande Kerstdagen op hoeft te zien. Mannentaak, ja... Een Soester heeft maandagmorgen vroeg een rijverbod opgelegd gekregen, omdat hij onder invloed achter het stuur zat. Hij werd aangehouden op de Steenhoffstraat, waarna de uitslag van de twee blaastesten het vermoeden van de politie ondersteunde. GROTE SORTERING 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Koningmnelaan 48 Soest tel. 02155-12245 Van zaterdag 15 t/m zaterdag 22 oktober a.s. onthalen wij u op feestelijk voordeel! Sterk geworteld in Midden-Nederland. Nieuwerhoekplein 1, Soest. Telefoon (02155) 18850. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 19600

Soester Courant | 1988 | | pagina 1