'Als je op het podium staat ga je echt uit je bol' Knollendam viert gouden medaille Monique KNOLLULDAM r* ïbiNNEINllluis Reis voor Monique Knol van Veromco/Brandsma Glas bv Ontelbare cadeaus, bloemen, tekeningen, zoenen en handdrukken voor teruggekeerde wielrenster «s Brief van Monique Knol Comfort classique. PAGINA 20 WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 21 HRANOSMA AANGf'BOOfs OOOR "Dit had ik echt niet verwacht. Het was grandioos. Je stelt je er wel wat van voor, maar je weet niet wat je er van kunt verwachten. Ik wist niet wat me overkwam bij het gemeentehuis. Zoveel mensen. Ik zei maar niets meer en heb alleen rondgekeken. Tsjeemi- nee." Monique Knol is nog steeds diep onder de indruk. Diep onder de indruk van de huldiging door de bevolking van Soest die haar, zo lijkt het, voor eens en voor altijd in het hart heeft gesloten. Moni que Knol is na haar overwinning in het verre oosten uitgegroeid tot een heldin. Ze schijnt het zelf nauwelijks te besef fen. "Toen ik in Soest terugkwam begon het al met dat bordje Knollendam. En thuis stonden er al een heleboel mensen, die klapten en zongen. Ik vond het hartstik ke leuk dat ze me met paard en wagen ophaalden. Ik ben dol op paarden en heb vroeger ook gereden. Al die reac ties, het enthousiasme van de mensen, de toespraakjes en de presentjes. Het was fantastisch. In de koets kreeg ik van een meisje, dat ik helemaal niet ken, een roos met een VW-bon. Ik bedoel maar. Het was te gek." Verbetenheid "Wanneer ik het meest heb genoten van de medaille? De eerste keer toen ik over de streep kwam. Toen was ik hartstikke blij. De pers komt dan op je af en daarna wordt je rustiger. Als je op het podium staat ga je echt uitje bol. Al die mensen. Dat was een mooi moment. Je bent dan heel blij, maar je begrijpt op dat mo ment eigenlijk niet wat die medaille in houdt. Alle spanningen komen er dan uit. Ja, ik was voor de wedstrijd enorm gespannen, maar ik had het onder con trole. Soms slaat de spanning naar je be nen en dan kun je bijna niet fietsen, maar nu had ik het onder controle. We hebben het parcours verkend en er za ten vijf lichte heuvels in. Die waren voor mij wel te doen. De laatste klim zat ik in het wiel van Marie Canins (de Italiaanse favoriete - JvB). Ze ging ongelofelijk tekeer. Maar ik reed de hele koers at tent. Ik had de goede vorm en ging met iedereen mee. Steeds heb ik me vastge beten in het wiel van vluchters," zegt Monique, van wie de verbetenheid nog van het gezicht straalt als ze de wed strijd elf dagen na de zege in de huiska mer nog eens dunnetjes over doet. Zonder afbreuk te willen doen aan de steun van Cora Westland vindt Moni que dat de rol van haar ploegmaat enigszins wordt overtrokken. "Van te voren weet je dat je wint als het op een sprint aankomt. Maar als ploeg kan je niets doen, je bent maar met z'n drieën. Je kunt de koers niet controleren zoals in de Tour wanneer je met z'n zevenen rijdt. Met Heieen Hage heb ik afgespro ken dat ze voor zichzelf zou rijden. Het zou voor haar een mooi afscheid zijn ge weest als ze had gewonnen. Als het niet zou lukken zou ze iets voor mij doen. Er wordt gezegd dat Cora alles voor mij heeft gedaan. Maar ik had zelf een goe de dag. Ik heb zelf alles teruggehaald, ik ben steeds teruggesprongen en ik heb zelf de sprint aangetrokken. Als ploeg kun je weinig doen. Heieen Hage sprong aan het einde weg. Dat was goed, want daardoor werd het tempo hooggehouden en kon er niemand meer ontsnappen. Maar ik heb het zelf ge daan." Trainen, eten, trainen "Het was ontzettend leuk om eens an dere sporters mee te maken. Je zit altijd maar in de fietswereld. Je ziet Arnold Vanderlijde in de krant staan en je vraagt je af hoe hij is. Dan ontmoet je - hem in levende lijve en blijkt het een leuke vent te zijn. Bettine Vriesekoop is heel anders dan ik dacht. Ze is een spontane meid. We sliepen met twee handboogschutsters. Ik wist niet eens dat het een Olympisch nummer was. Ze De huiskamer van Monique Knol lijkt meer op een bloemenzaak, annex ca deaushop. Ze werd overladen met bloe men en cadeaus. hebben me alles uitgelegd over de handbogen, dat was leuk. Je kan na tuurlijk niet met iedereen omgaan, want er zijn er teveel. Bovendien heb ik de eerste twee weken alleen maar getraind, 's morgens en 's middags. Het was eten, trainen, eten, trainen, masseren, eten en slapen. Twee weken lang. Ik was alleen geconcentreerd met fietsen bezig. Je praatte wel wat met anderen, maar je hoofd stond er niet naar. Pas na de wed strijd heb ik ontspannen rondgelopen, zijn we met een groep naar de stad ge weest, hebben we feest gevierd en ben ik naar andere sporten wezen kijken. Ik heb atletiek gezien, zwemmen en ik ben ook naar het concours hippique ge weest. Dat was zo mooi. Kun je je voor stellen dat ik het kampioenspaard heb geaaid. Dat vond ik geweldig. Fantas tisch om al die bekende paarden en rui ters te zien. Ik ga zeker nog een keer bij Rob Ehrens langs. Misschien dat ik dan nog kan paardrijden. Ik ben dol op paarden." Beduusd "Dat ik de vlag mocht dragen tijdens de sluitingsceremonie vond ik een hele eer. Ik was enorm zenuwachtig. We stonden met z'n allen in de hal te wach ten en dan ineens kom je dat stadion binnen. Er zat zoveel publiek. Het hele stadion was vol. Er zaten ook een hele boel Nederlanders. Ineens hoorde ik 'Nederland' roepen, ergens bovenin het stadion. Ik heb naar ze gezwaaid. Zo'n ceremonie is in het echt heel anders dan op de televisie. Het is ook mooi hoor, maar je beleeft het in een andere sfeer. Ik ben er enorm van onder de indruk geraakt. In het begin sta je echt beduusd te kijken. Later ga je pas door het sta dion rennen. Het vuurwerk en die licht bol. Het was écht mooi." Commercie Commerciële activiteiten zijn tegen woordig onlosmakelijk verbonden aan topprestaties. Ook Monique Knol heeft dat inmiddels moeten ondervinden. De ene na de andere aanvraag voor recla me-doeleinden stroomt binnen in huize Knol en niet bepaald 'misselijke' ca deaus worden haar aangeboden. Moni que blijft rustig onder de commercie die van alle kanten toestormt. "Het is hart stikke leuk. Ik zal ervan profiteren, net zoals zij er publiciteit voor terugkrijgen, maar wielrennen blijft voor mij het be langrijkste. Ik vind het niet goed als ie dereen zo maar mijn naam gebruikt. Dat mogen ze ook niet, ze horen het eerst aan me vragen. We zijn bezig om iemand in de arm te nemen die me kan adviseren," zegt de werkloze onderwij zeres. "Een baan? Er valt niets te willen. Er zijn bijna geen banen in het onderwijs. Natuurlijk zou ik graag een baan willen hebben, mits ik het kan blijven combi neren met de sport. Ik heb niet zomaar mijn diploma gehaald, maar ik heb ook niet zomaar een gouden medaille ge wonnen. Ik blijf gewoon fietsen. Deze week ga ik weer trainen, al zijn er dit sei zoen geen wedstrijden meer. Crossen in het bos, een beetje hardlopen en naar crosswedstrijden kijken. En ik ga bin nenkort een weekje naar m'n zus Mar leen in Luxemburg. Ze heeft daar een kindercrèche. Mijn doel voor 1989 is zoveel mogelijk wedstrijden winnen en goede klasseringen rijden in de etappe koersen. Volgend jaar begin ik weer met een schone lei, maar ik wil op de zelfde manier doorgaan. In het buiten land goed presteren vind ik erg belang rijk." Tenslotte nog enkele keuze-vragen om maar in de sfeer van de Olympische Spelen te blijven. Soest of Seoul? "Soest." Wel of geen huldiging? "Wél een huldiging." De gele trui of de Olympische medaille? "De Olympische medaille." Amateur- of prof circuit voor dames - wielrennen? (Na enig nadenken): "Nou, laat ik het dan maar eens als prof proberen." Monique Knol vóór of na de Olympi sche Spelen? "Ze is dezelfde gebleven." Monique Knol heeft een veertiendaagse reis voor twee personen aangeboden gekre gen van Veromco/Brandsma Glas bv. De heren Hagenaars en Brandsma overhan digden de tickets afgelopen maandag aan de Soester wielrenster. Veromco/Brandsma, met vijftien vestigingen in ons land, wilde met dit gebaar Mo nique huldigen in verband met de gouden medaille die ze tijdens de Olympische Spe len won. De tickets werden door haar in dank aanvaard. Wanneer ze gebruik zal ma ken van de tickets is nog niet bekend. Op de foto krijgt Monique Knol de tickets en een bos bloemen van de heren Hage naars (links) en Brandsma. iings- met de :ard" topen) itie in in Tussen alle huldigingen door moest Monique Knol een sprint aangaan met de Nederlands amateurkampioen bij de heren Erwin Kistemaker. De Soestse versloeg de renner uit Oldenzaal met enkele banddiktes verschil. "Monique, Monique," schreeuwde de schooljeugd. De ouderen gaven hun enthousiast vo cale ondersteuning. Het was op het bordes vervolgens een komen en gaan van vertegenwoordigers van instanties die een bijdrage wilden leveren aan de huldiging. De karnavals- vereniging De Narre Knollen, de Mavo Soest, leerlingen van De Schakel waar Monique les heeft gegeven, de VW Soest, de warme bakkers, de KNWU, uitgeverij Bruna, alles en iedereen mocht - zij het snel in verband met de regen - zijn zegje doen. Behalve het pu bliek. Behalve de horde kinderen die bedelde om een handtekening, maar moest wachten op de rondrit toen gesig neerde foto's en kaarten werden uitge deeld. "Monique, Monique," schreeuwde de schooljeugd. Het leger fotografen deed luidkeels mee. Foto: Goos van der Wilt. 'Aan alle Soesters die op enigerlei wijze woensdag 5 oktober voor mij tot een on - vergetelijke dag hebben gemaakt.' 'Al bij het binnenkomen van Soest, toen ik het bord Knollendam zag, kreeg ik een flauw vermoeden van wat mij te wachten zou staan. Je verandert niet zo maar het gemeentebord, niet waar? Maar wat mij is overkomen vanaf het bin nenrijden van de Di Lassostraat en Draailier, die fantastisch versierd waren, grenst aan het ongelofelijke. 'Zoveel mensen, zoveel reacties, zoveel toejuichingen langs de route naar het ge meentehuis. En dan de huldiging op het bordes van het gemeentehuis met al die mensen. In één woord fantastisch! Ik ben er nog beduusd van. Maar ik heb ge noten met volle teugen.' 'Daarom wil ik iedereen heel hartelijk voor deze dag bedanken, van burgemees ter Schol ten tot de buur jongen in de rolstoel, die mij ook een cadeautje aanbood. Natuurlijk ook bedankt voor alle kaarten, bloemen, bloemstukken en cadeaus. Nogmaals heel hartelijk bedankt voor alles. Het was geweldig!' Monique Knol (9 Doping of niet: in ieder geval tilt burgemeester mr. Paul Scholten met speels gemak het cadeau van de gemeente Soest aan Monique Knol op. "Ik wist niet wat me overkwam. Zoveel mensen. Ik zei maar niets meer." Foto: Goos van der Wilt. De huldiging van Monique Knol be stond feitelijk uit twee delen: De ont vangst op het bordes van het gemeente huis en de rondrit door een deel van Soest. De massaal opgekomen bevol king had zeker meer aan de rondrit dan aan de officiële huldiging. Velen onder de duizenden mensen bij het gemeente huis konden niet of nauwelijks een glimp opvangen van het door directeu ren en voorzitters omringde idool. De stroom van vriendelijke woorden van bijna twee handenvol sprekers interes seerde de menigte over het algemeen niet. Soest wilde Monique in het echt zien in plaats van op de televisie, en als het even kon nog aanraken ook. Dat bleek ontegenzeggelijk toen Monique Knol het bordes besteeg en er luid ge juich klonk toen burgemeester mr. Paul Scholten trots uitriep: "Soest, hier is ze dan!". Burgemeester Scholten hees de Olym pisch kampioene daarna in het bedruk te t-shirt van de gemeente ('Soest Na tuurlijk') en bood haar namens de be volking van Soest een racefiets aan. Hij noemde het een voorrecht voor het ge meentebestuur van Soest om een plaatsgenote te mogen ontvangen dfe een Olympische medaille heeft gewon nen. De verbondenheid van Soest met Monique's Olympische zege gaf hij voortreffelijk weer door de bevolking te citeren: "Wij hebben goud gewonnen!" Monique werd door de burgemeester in het rijtje geplaatst van Fanny Blankers Koen, Ada Kok, Yvonne van Gennip en andere (legendarische) sporthelden van de Olympische Spelen. "Jij had het door, jij hebt karakter," sprak Scholten vol bewondering, niet nadat hij ook Monique's ploegmaat Cora Westland en bondscoach Rinus Verboom in de schijnwerpers had gezet. KNOLLENDAM - 'Monique Knol, wij gaan voor jou uit de bol.1 Treffen der kon de sfeer niet worden weergegeven als op één van de tientallen spandoeken. Duizenden Soesters vierden vorige week woensdag feest en brachten de gouden wielrenster een onvergetelijke en verdiende hulde. Er werd gezongen, gevlagd, gejuicht en gesmeekt om handtekeningen. Dranghekken verloren hun betekenis en waarde en de politie gaf de moed al snel op om de toestormende jeugd op afstand te houden. De cadeaus, bloemen, tekeningen, zoenen en handdrukken voor Monique Knol waren ontelbaar. De toespraken ook. Groot en klein wilde Monique huldigen. Groot kreeg daar iets meer gelegenheid voor. Soest had een Olympische winnares in haar midden en dat wilde ze weten. "Pap, ik wil op je schou der." "Maar ik zie ook niets, jongen." Het regende en het was druk op straa** Foto: Goos van der Wilt. Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide koristruktie-kan tëgeri- uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Het was niet alleen druk bij het gemeen tehuis, waar de mensen over een lengte van tenminste honderdvijftig meter rij en dik stonden opgesteld. Ook langs de route van het raadhuis naar de woning van Monique hadden zich vele honder den Soesters verzameld. Met vlaggen en spandoeken werd Monique Knol door de bevolking van Soest gehuldigd. 'Meer pk's voor Monique Knol', 'Een echte Soester Knol', 'Hebbes', 'Goud Monique', 'Onze Knol sloeg op hol', 'Knap hoor Monique'. De op doeken geschreven en geverfde teksten hadden geen uitleg nodig. Soest was een dag lang Knollendam en dat terwijl het kar- navalsfeest nog enkele maanden op zich laat wachten. Op de Draailier en de Di Lassostraat was het een compleet gekkenhuis. Er was bijna geen doorkomen aan voor de stoet die werd voorgegaan door PVO, gevolgd door de historische fietsen van Tempo Toer, de koets met Monique, de koets met Cora Westland en honderden Toen Monique thuis arriveerde van Schiphol werd ze in de versierde straat door tientallen mensen opgewacht. La ter waren dat er vele honderden. jonge fietsers. Het verkeer op de Di Lassostraat liep volledig vast en Moni que Knol had de grootste moeite haar woning in te komen. Het hoorde alle maal bij de massale huldiging van de wielrenster, die nog even uit het raam de menigte toe zwaaide. "Dag," zei ze ver moeid. De officiële genodigden bij de huldiging deden zich op dat moment te goed aan een hapje en een drankje in de trouwzaal. Soest was één dag Knollendam ter ere van de thuiskomst van Monique.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21