rStrater ^Strëter fflidPub DeSoester Duinen De Banninghal heeft nu eigen kunstwerk Glorieus concert Motet-en Madrigraalkoor Soest 50 jaar geleden pagina, WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 Makelaardij o.g ■1 Soesterbergsetraat79, Soest 02155-16151. Makelaardij o.g. i keiaar srgea Soesterbergsetraat79, Soest 02155-16151. Makelaardij o.g. Soesterbeigsetraat 79, Soest 02155-16151. Wie aan politiek doet leest de Soester Courant SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! vraagt uw aandacht voor Wethouder Frans Kingma onthult 'mobal' van Egbert de Rooij Miserere nobis BLOEM- Soesterberger rijdt harder dan 200 Gestolen goed gevonden Vrouwenraad organiseert cursus 'Vrouw en financieel beleid' Bewoners niet blij met ander bestemmingsplan Mariastraat 14 October 1938 bij winkels ibouwjaar s met fraai leven door SOEST-ZUID - BRAAMWEG HALF VRIJSTAAND WOONHUIS in zeer goede staat van onder houd. Grote garage voor twee auto's. Achtertuin op het zuidwestenxjg Aanvaarding in overleg. ie keuken oven, fri- 'ale woon- 'd, balken- 3 royale Je kasten badkamer tuche, 2e eurd sani- et 2 royale tuw is ge- materis en kozij- i Het ge- spouw- s van een )ing. Incl et gehee staat van verleg VRAAGPRIJS: f 245.000 ihuis... SOEST-ZUID - VAN LENNEPLAAN HALF VRIJSTAAND WOONHUIS met GARAGE en SCHUUR Ruime woonkamer met open keuken, geheel voorzien van plavui zen vloer, open haard en schoonmetselwerk. 4 sl.kamers, ruime—| badkamer. Aanvaarding direct. CU VRAAGPRIJS: f 225.000,- k.k terportieren met voor een betere ank. ;treft, wordt dc 5 geleverd dezelfde stan ra's tegen meer- leringen, rurbo modellen bagage afdek lodellen is deze via de dealers, abriek ook met k worden gele- >r een Peugeot anaf november SOEST-ZUID - SOESTERBERGSESTRAAT Aan doorgaande weg op ca. 100 m. van het winkelcentrum ligt dit HALF VRIJSTAAND WOONHUIS met grote GARAGE van ca. 8 m. lang Woonkamer met erker 8,5 m. lang, 3 sl.kamers. Aanvaarding kan snel VRAAGPRIJS: f 245.000,- k.k. In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,— per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT tx il SOESTERBERGSESTRAAT18 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 -*2b&ï Ontwerp- hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op de verzoeken van: Gebr. Strumpel b.v., Nieuwestraat 64, voor het oprichten van een groot handel in bladaarde, potgrond etc. op het perceel Nieuwstraat 64; B. Strumpel, Eigendomweg 5, voor het oprichten van een groothandel in aardappelen, fruit, potgrond, grondza ken, tuinbenodigdheden, kerstbomen, feestversieringen, wegverharding, zand, grond, bladaarde, rondhout e.d. (4- opslag dieselolie) op het perceel Dorresteinweg. De ontwerpvergunningen liggen vanaf heden 14 dagen ter inzage bij deaftfr" milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 012, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werpvergunning kunnen tot 27-10- 1988 schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desge vraagd worden de persoonelijke gege vens van de indieners niet bekend ge maakt. N.V. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door de genen die reeds mondeling of schrifte lijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. Hinderwet-aanvraag Bij de afd. milieubeheer van de ge meente, Lange Brinkweg 77, kamer 012, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.3Ó - 12.00 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren ter inzage een verzoek met bijlagen van: Hooijer Ijzerwaren-gereedschappen B.V., Soesterbergsestraat 4, voor het oprichten van een inrichting ten behoe ve van de opslag en verkoop van vuur werk op het perceel Soesterbergsestraat 4. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting waar gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling te houden op donder dag 3 november 1988 om 09.00 uur in de commissiekamer, Lange Brinkweg 77. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beschikking kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden inigesteld door degene die binnen de gestelde termijn schrifte lijk of mondeling bezwaren heeft inge bracht, tenzij wordt aangetoond dat hij rederlijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 1. het (aan)bouwen van een kantoor, Van Weedestraat 3 (artikel 10 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 96 van de Wet Geluidhinder); 2. het vergroten van een woonhuis en het bouwen van een bijkeuken/ber ging, Verl. Talmalaan 15 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 3. het bouwen van een woonhuis, Cle- De Banninghal heeft sinds vrijdag een eigen kunstwerk. Negen maanden na de opening van de Soesterbergse sporthal 'onthulde' Frans Kingma de 'mobal', zoals kunstenaar Egbert de Rooij zijn opvallende werk heeft ge doopt. Het kunststuk bestaat uit twee grote pa len die worden verbonden door een dwarsligger. Daarop is een stang beves tigd met drie ballen. "Je ziet een rek stok, een springstok en ballen. Het kan de associatie met de sport eigenlijk niet missen," verklaart De Rooij. Aan de bovenkant van de voorgevel van de Banninghal heeft hij een halve bal aan gebracht, die de suggestie wekt dat één van de ballen door de muur is gegaan. Aan de binnenzijde van de hal komt de andere helft van de bal als het ware door de muur heen, zodat de sporters ook kunnen genieten van het kunstwerk. Omdat de stang met ballen mobiel is door de invloed van de wind en het ge heel veel weg heeft van een ballenspel koos De Rooij voor de naam 'mobal'. PvdA-wethouder Kingma vond dat een toepasselijke naam en feliciteerde de kunstenaar met zijn prestatie 'om voor zo weinig geld dit tot stand te kunnen brengen.' De Rooij had in het kader van de zogenaamde 1 procents-regeling 18.000 gulden beschikbaar voor zijn kunstwerk. De commissie kunstaanko pen had zijn ontwerpjinaniem gekozen uit twee inzendingen ën hem na goed keuring van de sportstichting de op dracht verstrekt. Kingma noemde het kunstvoorwerp 'herkenbaar' voor sporters die op zoek zijn naar de Banninghal. Het is goed zichtbaar vanaf de weg en ook Kingma erkende dat het direct een associatie met de sport oproept. De onthulling van De Rooij's werk werd door ongeveer dertig mensen bijge woond, waaronder een aantal kunste naars en raadsleden. De Rooij proostte met hen op gepaste wijze op zijn werk: "Het is een oud gezegde, maar de bal len." De goed uitgevoerde Mis in D groot van Antonin Dvorak was het schitte rende sluitstuk van het jubileumcon cert van het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor, zondagmiddag. Deze maand vierden de zangers en zange ressen hun veertigjarig bestaan als koor met een uitvoering in de bomvol le Petrus- en Pauluskerk. "Soest!" fluisterde burgemeester Paul Scholten op de eerste rij de Baarnse voorzitter Bolhuis toe, die zich vergiste in de plaats van handeling toen hij aan het begin het gemeentebestuur en 't Nut van het Algemeen wilde bedanken voor hun financiële steun. Het koor onder leiding van de beschei den dirigent Gëtard van Amstel bood - het publiek, ondónk^weer en wind aan wezig, een gevprieefd Europees pro gramma aan/met Latijnse, Duitse en Engelse teksten, waarmee het gezel schap muzikaal makkelijk het magische jaar 1092 zal halen. Grenzen open voor een aantal tenoren waar nog wel be hoefte aan is. Interpretatie Het koor begon heel voorzichtig maar glashelder met het wereldse madrigaal "Ogni belta madonna' van Palestrina waarna ze nog drie keer vóór de pauze aantraden in onder meer het dubbelko- rig motet "Ich lasse dich nicht" van Bach's oom Johann Christoph dat als bede een duidelijke interpretatie mee kreeg. Het werd bij mij van binnen bijna be haaglijk toen het koor zich te buiten ging aan twee korte popsongs (uiter aard over de liefde) uit de vorige eeuw van de volkse componist Ralph Vaug- han Williams "The WillowSong" en Mistress Mine". Met het "Pange Linga" van Zoltan Ko- daly, een ode aan de menselijke tong en een hymne voor Witte Donderdag waarin het jubilate en het laudatio zege vierden, waren we weer thuis in het godshuis waar de jonge organist Piet Hulsbok het koor uitstekend begeleid de. Volmaakt De koorzang van het gemengde koor, dat regelmatig in Europa erediensten opluistert en/of concerten geeft, werd voor deze feestelijke gelegenheid afge wisseld met het optreden van het Quink Vocaal Ensemble: Een uitstekend quiritet (a-capella) bestaande uit de so pranen Paula de Wit en Machteld van Woerden, de alt Corrie Pronk, de tenor Harry van Berne en de bas Kees Jan de Koning. Een prima keus. Zij leverden een prachtige bijdrage aan dit concert met enkele renaissance lie deren en het barokke "Plangete occhi dolente clori son fido amante" waarin de liefde hartelijk wordt uitgelachen van de Italiaanse losbol Stradella. Hij werd op 38-jarige leeftijd om zijn amoureuze uitspattingen vermoord. Bij de aanvang van dit lied "kraaide" de to renklok van de Petrus- en Pauluskerk driemaal. Een waarschuwing. De volmaakte zanggroep besloot zijn aandeel in het concert met drie korte engelse miniatuurtjes, die de kapotte verwarming in de concertzaal (miserere nobis) even deden vergeten. Ik heb ge noten. De balans tussen het optreden van het Motet- en Madrigaalkoor en het Quink Vocaal Ensemble was niet in even wicht. Een kwestie van regie. Vier solis ten van dit ensemble hadden een be langrijke rol in de; Mis in D groot van Dvorak na de (koffie)pauze. Daarbij bleek dat zij individueel minder sterk acteerden dan in hun samenspel. Gerard van Amstel gaf zijn bloemen na afloop spontaan weg aan de aanwezige ex-dirigent van het koor Lex Karse- meijer. Soest kan trots zijn op deze glorieuze uitvoering waar veel muziekliefhebbers naar hebben uitgekeken. J.V. Een 41-jarige inwoner van Soesterberg is door de politie van Emmeloord klem gereden op de rijksweg 6. De man reed daar met een snelheid van 218 kilome ter per uur. De rijkspolitie zag de Soesterberger maandagmiddag met grote vaart over de weg tussen Lelystad en de Noord oostpolder rijden. Vanuit een vliegtuig werd de snelheid gemeten, waarna de plaatselijke politie werd ingeschakeld. De auto van de man is in overleg met de officier van justitie in beslag genomen. Langs de Soesterbergsestraat werd maandag j.1. een aantal spullen aange troffen, die vermoedelijk afkomstig wa ren van diefstal. Het ging o.a. om een portemonnee, een portefeuille, wat gi robetaalkaarten en andere persoonlijk eigendommen. Bij onderzoek bleek dat de spullen het eigendom waren van een inwoner van Baarn. Ze waren hem daar ook ontstolen. De (Soester?) dief herin nerde zich mogelijk het spreekwoord dat gestolen goed niet gedijt, en dumpte de spullen daarom maar langs de kant van de weg. Bijna al het geld dat wij voor onze da gelijkse boodschappen uitgeven gaat door de handen van vrouwen. Bete kent dit dat vrouwen ook de meeste macht bezitten over geld? Helaas nee, want het zijn vaak anderen die bepalen hoeveel geld vrouwen te besteden heb ben. Dit geldt niet alleen voor vrouwen die afhankelijk zijn van het inkomen van hun echtgenoot. Ook als ze een eigen salaris genieten bepaalt de belasting dienst welk deel de vrouwen zelf toe komt. Als de beurzen smaller worden treft dit vrouwen het meest direkt. Immers, zij moeten bezuinigen; zij staan voor nieu we keuzeproblemen; zij weten zich ver antwoordelijk en'onmachtig tegelijk. Onmachtig bijvoorbeeld tegenover een twee-verdienerswet, een voordeurde- lersregeling, de regeling studie-finan- cienng, uitblijvende alimentatiegelden mensstraat 54 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 96 van de Wet Geluidhinder). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken (W.R.O.) en een termijn van één maand (Wet Geluidhinder), te rekenen vanaf donderdag 13 oktober 1988 eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (9.00 - 12.00 uur) in het kantoor van Milieu en Stadsbeheer, afdeling bouw zaken, (kamer 021), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Informaties: Info-centrum STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555 Open maandag t m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten tel. 93665 (24 uurs-service) of de ontslag-aanzegging van een werk gever. Van alle wetten en regelingen mérken vrouwen het meest maar wéten zij vaak het minst. Een slechte zaak, omdat dit vrouwen weerloos maakt. De Vrouwenraad Soest organiseert daarom een cursus over allerlei onder werpen die de financiële positie van vrouwen raken, bedoeld als een soort rechten-wijzer. Niet om alles te weten, maar wel genoeg om vrouwen de kans te geven om van hun rechten gebruik te maken. Het is de tweede keer dat de Vrouwen raad deze cursus organiseert. De grote belangstelling en het enthousiasme van de eerste cursus geven aan dat dit on derwerp vrouwen wezenlijk raakt. Onderwerpen die in de cursus aan de orde worden gesteld zijn onder andere: de financiële situatie van de vrouw in 1990, de belasting-wetgeving (met na me de wet twee-verdieners en de gewij zigde grondslag van de onroerend- goedbelasting), studie-financiering, so ciale verzekeringswetten, w.a.-verzeke- ringen en/of andere overeenkomsten. Bovendien zal notaris mr. R.E. Schip pers vragen rond erfenissen, schenkin gen en dergelijke behandelen. Verder behoren bezoeken aan een zitting van de kantonrechter in Amersfoort en aan de Gemeentelijke Sociale Dienst tot de mogelijkheden. Tenslotte zal tijdens de cursus ook het schrijven van formele brieven en bezwaarschriften worden geoefend. De cursus bestaat uit zes lesochtenden, te beginnen op donderdag 13 oktober, van 9.30 -12.00 uur in C-drie. Kosten: f 25,-. Cursusleidster is mevr, J. Allard, juriste en gespecialiseerd in het sociaal recht. Men kan zich aanmelden bij mevr. T. Ledegang, Colenso 78, tel. 18170 (na 18.00 uur). Er hebben zich al veel cursisten inge schreven, dus meldt u zich meteen aan. U zult er zeker geen spijt van hebben. Tegen de zin van een niet gering aantal bewoners wordt het bestemmingsplan van de Mariastraat gewijzigd. In plaats van één mag het bouwbedrijf Smeeing in de toekomst meer showrooms in het voormalige schoolgebouw op de hoek met de Beetzlaan inrichten. De mensen in de buurt zijn bang dat dit nog meer overlast tot gevolg zal hebben maar wethouder drs. Jan Menne die zijn collega Plomp bij diens afwezigheid verving in de commissie ro, wuifde die bezwaren weg. "Ze zijn een donderslag bij heldere hemel. Het blijft een rustige woonbuurt. Ik denk dat men meer lijdt aan wat men vreest dan wat is." De bewoners stellen echter dat met de wijziging in het bestemmingsplan volle dig wordt voorbijgegaan aan het raads besluit van 1985. "Destijds is toegezegd dat het zou blijven bij één showroom en een kantoorruimte. Nu zegt de gemeen te dat het bestemmingsplan los staat van dat raadsbesluit. U kunt nu geen af standsverklaring afleggen," aldus één van de bewoners van de Mariastraat. Volgens het nieuwe bestemmingsplan, dat nu nog niet geldt, kunnen er aan de Mariastraat ook huizen worden ge bouwd. Dat is eveneens een schop tegen het zere been van de omwonenden, iets wat Wiebe Meilof van klein rechts zich goed kan voorstellen. "Maar de bewo ners hebben in het verleden zelf gezegd dat ze woningen wilden," herinnerde ambtenaar J. Hullegie zich. "Ja, eerst," reageerde een bewoner, "maar dat kon toen niet en daarom zijn we over de drempel gehaald om ak koord te gaan met de vestiging van Smeeing. Waarom de mogelijkheid bie den voor meer showrooms als het be drijf en de bewoners daar niet om vra gen." Het voorstel zal door de raad worden goedgekeurd, al was het alleen maar omdat de VVD en het CDA hun in stemming al hebben laten doorscheme ren. De WD keurt sowieso alle voor stellen van de eigen wethouder (Plomp) goed en het CDA noemde het bestem mingsplan Mariastraat bij monde van Arie van den Breemer een goed plan. "Dat toch een aantal mensen is teleur gesteld is een meer voorkomende zaak," meende hij. Wethouder Menne probeerde de bewo ners tevergeefs op hun gemak te stellen. "De kern was dat er geen last zou moe ten komen. Dat was toen en dat is nu zo. Wat de overlast betreft van het verkeer: dat valt wel mee." Een bewoner merkte echter op dat zijn auto al twee keer in korte tijd is bescha digd. "En de speelruimte voor de kin deren is afgenomen. Dat is allemaal een gevolg van de toename van het verkeer." Menne snoerde de man echter de mond met als reden dat de man geen verzoek had ingediend gebruik te maken van het spreekrecht. Zijn bijval werd dus niet genotuleerd. DE SOESTER KNOLLEN VINDEN AFTREK De Soester knollen, die ieder jaar een groeiende belangstelling ondervinden van lieden die dit veevoer als een lekkernij beschouwen zijn dezer dagen weer een nachtmerrie voor degenen, die ze zaaiden. lederen dag wordt het aantal te veld staande knollen kleiner doordat de schooljeugd en ook ouderen een wa re strooptocht houden om hun "culinaire" genoegens bot te vieren. De poli tie, die de onmogelijke taak heeft erop te letten of de knollen niet in verkeerde magen terecht komen, heeft Maandag op heeterdaad een knollendief verbali- seerd en hoopt met een streng voorbeeld te stellen de belangstelling voor de Soester knollen te verminderen. Voor de landbouwers is de tijd gelukkig niet ver meer, dat de knollen gerooid kunnen worden. ACROBATIEK OP DE FIETS Maandagmiddag was de 15-jarige J. van E. uit Utrecht acrobatiek aan het beoefenen op zijn fiets. Van de steile Banningstraat afrijdend met zijn fiets, had hij zijn voeten op het zadel geplaatst in plaats van op de pedalen. Zijn rijwiel alzoo zeer topzwaar makend, vloog hij de helling af. Doordat hij zijn terugtrapremmen niet kon gebruiken en een zoodanig vaart kreeg, dat het gebruik van de remmen nood- ig was, begon hij te slingeren, met het gevolg, dat hij een ernstige smak op den Betonweg maakte. Na eerste hulp van Dr. J. Stroband is de overmoedige jongeling, met circus- artist-allures, per ziekenauto naar huis vervoerd. SPOORBOOM WEER GEKRAAKT De spoorboomen van het station Soestdijk schijnen gen lang leven beschoren te zijn. De boom aan den Zuidkant bij dit station is eenige maanden geleden vernieuwd geworden, doch Maandagavond heeft een vrachtauto daar weder om een ruïne aangericht. Om kwart over zes nl. kwam uit de richting Amers foort een vrachtauto rijden, bestuurd door G.J. de R. uit Muiderberg, terwijl de stopborden, die de spoorboomen flankeeren, waren vóór gedraaid en de zuidelijke boom reeds dalende was. Of de chauffeur gedacht heeft er nog on der door te kunnen - hetgeen strafbaar is - is ons niet bekend, doch in ieder ge val: zijn vrachtauto ramde den spoorboom zoodanig, dat hij totaal vernield werd. De naderende trein ondervond van een en ander geen hinder. <v

Soester Courant | 1988 | | pagina 5