arttóhoch ^Speeldoos WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT Muziekschool-orkest op reis naar Zuid-Duitsland Activiteitenprogramma educatie scholen Duitsland-Oranje levensgroot bij Molensoos Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Psychologie van het dagelijks leven Griekenland - toeristenland, het bezichtigen waard Kabouterexpositie in het provinciehuis algemene radio omroep soest Op 16 en 18 november in De Rank: De Rietpluim brengt blijspel 'Dans de hele nacht' Activiteiten bij Centrum Mayindra Kledingbeurs in de Open Hof FNV Druk en papier Afd. Baarn/Soest Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Vrijwilligers Vakature Bank Victoria op herhaling, Jasperina als nieuw Harry Saksioni Band Onnederlands 'Jeanne d'Arc' Met Josine van Dalsum in de titelrol Josine van Dalsum is Jeanne d'Arc PAGINA 10 Donderdag 20 oktober: Filmhuis: 'September' van Woody Allen Vrachtwagen overbela- den Kinderspel: brandje in flat Lezing in Groeneveld: Leven en werk van M.C. Escher Theater-agenda Cultureel Creatief Centrum Ouderendag Als er een compliment op zijn plaats is dan is dat wel voor de organisatie van de ouderendag zaterdag 8 oktober. De zeer druk bezochte manifestatie was echter het beste compliment. Zo'n suc ces vraagt om een vervolg. Voor C-drie opnieuw een bewijs dat grote manifes taties best plaats kunnen vinden in het centrum. Maar het was duidelijk dat het gebouw te klein was. Naar onze voorzichtige schatting passeerden ruim 2000 men sen de voordeur(en). Bomvol en gezel lig was het in C-drie. Op zulke dagen worden de gedachten aan uitbreiding steeds concreter. Waar om geen uitbreiding van de grote zaal en een verbetering van de sporthal? Ook de parkeerproblemen zuilen aan gepakt moeten worden. C-drie wil door haar activiteiten geen verkeersoverlast bezorgen aan de omliggende woningen. Maar het gebeurt het laatste jaar steeds meer dat de auto's "overal" neergezet worden bij gebrek aan voldoende par keergelegenheid. Eerst was het gebouw steeds in opspraak omdat het niet ver antwoord gebruikt werd en nu dreigt een situatie van onvrede omdat het zo goed gaat. Als we irritaties willen ver mijden wordt het nu tijd om daar iets aan te doen. Samen met de gemeentelij ke overheid moet dat lukken. Berend Botje Een van de activiteiten in de kinderboe kenweek is een poppentheaterspel. Theatergroep "De Rarekiek" heeft heel goed begrepen wat kinderspel is. Met veel inlevingsvermogen, wat alle kinde ren hebben, kunnen met eenvoudige middelen enorm spannende avonturen worden beleefd. Zo wordt in het ver haal "Berend Botje" de huiskamer van opa omgezet in een boot op zee, een pi- ratenschip en een eier-eiland. De Rare kiek heeft hiervoor een ingenieus de cor, wat in laagjes afgepeld wordt en tel kens een nieuwe achtergrond Iaat zien. Het verhaal en het taalgebruik van "Be rend Botje" zal vooral kinderen van 4 tot 9 jaar aanspreken. De voorstelling op 20 oktober begint om 14.30 uur. Aangezien de toegang gratis is, raden wij aan te reserveren. Expositie Deze week is nog de expositie van aqua rellen van Tini Nickel te zien in C-drie. De vele bezoekers in het Witte Café zijn erg enthousiast over de mooie kleuren, de bloemen, stillevens en landschap pen. Vooral tijdens de ouderendag kre gen we veel positieve reacties over deze expositie, wat een enorm stimulans voor Tini Nickel betekent. Na het wintersportgala van 23 oktober wordt een tentoonstelling ingericht ten behoeve van het jubileum van de gymnastiekvereniging Soest. Deze ver eniging, waaruit "De Springbokken" is ontstaan, bestaat dit jaar 60 jaar, wat met een aantal activiteiten wordt ge vierd. Door een groot aantal panelen met foto's, krante-artikelen etc., vlag gen en filmpjes wordt een overzicht ge geven van de bestaands geschiedenis van de Soester gymnastiekverenigin gen. Workshops in C-drie In de maand november biedt C-drie u twee workshops aan: •Zaterdag 19 november: Workshop gedichten; 10.00 - 16.00 uur; prijs f 25,—. Docent Wim Burghouwt, die overigens ook in C-drie de cursus literatuurbe schouwing geeft, zal u op deze dag een aantal technieken aanrijken voor het schrijven van gedichten. Deze work shop is juist voor mensen, die thuis nog wel eens een gedicht schrijven erg inte ressant. Heeft u nog nooit wat gespeeld met pen en papier dan bent u natuurlijk ook van harte welkom. •Zaterdag 22 en zondag 23 november: Workshop. De limiet-tejatertraining. Zaterdag 12.00 - 17.00 uur; 19.00 - 22.30 uur. Zondag 10.30 - 12.30 uur; 14.00 - 16.30 uur. Prijs f 50,—. Dit theaterweekend biedt de mogelijk heid om twee dagen intensief bezig te zijn met toneel, waarbij men eens wat meer over zichzelf en over zijn spel te weten komt. Door elementaire spelop- drachten ervaart men het hoe/wat en waarom. Zaterdag wordt er gewerkt aan het opbouwen en uitdiepen van een rol. Zondag wordt er met behulp van vi deo-opnames reacties gegeven over hetgeen er gebeurd is. De docentes Jeannette Banen en Ans Jepkes zullen dit weekend begeleiden. Schriftelijk inschrijven bij C-drie. Er zijn nog voldoende plaatsen vrij. De workshops staan ook vermeld in ons cursusprogramma boekje '88-'89 dat u in augustus in de bus heeft gekregen. U kunt zich dan ook via het ingesloten in schrijfformulier aanmelden. Wintersportgala Op zondagmiddag 23 oktober organi seert C-drie in samenwerking met reis bureau Gerth, automaterialenhandel v.d. Munt, skischool Otto Zoetelief en sporthuis Eb Kareisen een groots win tersportspektakel. Iedereen kan op de ze middag terecht in C-drie om zich te oriënteren op de wintersport, om te kij ken naar de nieuwste ski-/langlaufkle- ding, om overgehaald te worden toch maar wat aan ski-gym te doen, om alles te horen over autorijden in bergen en sneeuw (of bergen sneeuw), om te kij ken naar filmpjes en dia's over fantasti sche afdalingen of schitterende loipes etc. etc. Kom gerust langs, de Glüh wein, Jaegertee en Goulashsuppe staan klaar. De toegang is gratis. Kinderbios De eerstvolgende film in de kinderbios heeft als thema: vriendschap, eenzaam heid, zorg voor de natuur. In "Storm- boy" woont Mike met zijn vader in een natuurreservaat in Australië. Nogal af gelegen en Mike is dan ook behoorlijk eenzaam. Tot hij kennis maakt met Fin- gerbone Bill, een Aborginal. Samen zorgen ze voor een nest jonge pelika nen, waarvan er een heel belangrijk Het B-orkest van de Regionale Mu ziekschool Amersfoort (RMA) gaat op reis. Op \Tijdagmorgen 21 oktober ver trekt een bus met ruim 50 jonge violis ten, altviolisten, cellisten en één con trabassist naar Ingolstadt, waar zij op zondagmorgen de 23-ste een heel bij zonder concert zullen geven onder lei ding van dirigent Peter Vinken. Op het programma veel Nederlandse muziek van 20-ste eeuwse componisten van eigen bodem. Hendrik Andriessen, Hugo de Groot en Hans Kox. Van Hans Kox wordt het werk "Maskerades" uit gevoerd. Een bijzonder werk van varia bele bezetting,; dat wil zeggen zowel strijkers als blazers en ook slagwerk. De Musikschule Ingolstadt heeft de blazers- en slagwerkpartijen ingestu deerd met hun leerlingen. De strijkers uit het RMA-orkest spelen de viool- en cellopartijen en na één gezamenlijke re petitie, 's zaterdags, zal een heel groot Duits-Nederlands muziekschoolorkest o.l.v. Peter Vinken op zondagmorgen dit werk uitvoeren. Zowel de spelers als de dirigent hebben zich goed voorbereid op dit concert. Een hele dag in de herfstvakantie is er in de aula van de muziekschool gerepe teerd om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De initiatiefnemer voor deze uitwisse ling is het Centrum voor Nederlandse Muziek, dat niet alleen "de grote na men" naar het buitenland stuurt, maar ook en vooral jonge amateurmusici. Hetzelfde programma wordt eind no vember in Cloppenburg (Noord-Duits- land) herhaald. Met deze muziekschool bestaat al een aantal jaren een vriend schappelijk uitwisselingskontakt. Burgemeester en Wethouders zijn ak koord gegaan met het Activiteitenpro gramma natuur- en milieueducatie ba sisscholen. Aan het Activiteitenprogramma werken mee het I. V.N., de Roralia-ver eniging, de Bijenvereniging, de Kinder boerderij De Vrije Teugel, en de afd. groenbeheer van de gemeente. Elke instantie verzorgt een eigen pro gramma dat is afgestemd op een be paalde groep van de basisscholen. Zo verzorgt het I.V.N. een najaarswande ling en buitenles polder. De Kinder boerderij houdt o.m. een tentoonstel ling en de Bijenvereniging geeft voor lichtingslessen over het bijenleven. Vanavond, woensdag 19 oktober, wordt de WK-kwalificatiewedstrijd tussen Oranje en West-Duitsland bij het jongerencentrum de Molensoos ver toond op het levensgrote videoscherm. Aanvang 20.00 uur. De Molensoos is te vinden aan de Molenstraat 142a. Tijdens de lezing zal worden ingegaan op de kennis die we verzameld hebben over het menselijk gedrag en de bele vingswereld, onze wisselende bewust- zijns toestanden (slapen-waken), waar we allemaal dagelijks mee in aanraking komen. Zo zal nader worden ingegaan op o.a. hypnose, ontspanning, dagdromen. Docente mevr. Drs. Ante Schmidt (o.a. bekend van televisie) zal u ruim gele genheid geven voor het stellen van vra gen. Datum: dinsdag 1 november, 20.00- 22.00 uur. Adres: Open Hof. Docente: mevr. Drs. Ante Schmidt. Aan de hand van dia's reizen we door Griekenland, waarbij de volgende on derwerpen besproken worden: de Griekse cultuur, achtergronden en in vloeden, hoogtepunten uit de Griekse kunstgeschiedenis, tradities binnen het Griekse leven, feestdagen e.d., hoe ziet het Griekse leven er uit? Hiermee pro beert docente Cassandra Ligthart dui delijk te maken dat Griekenland inder daad een toeristenland is, dat wil zeg gen, de moeite van het bezichtigen waard. Er is meer dan alleen zon en zee in dit "goddelijke" land... Datum: donderdag 15 december, 20.00-22.00 uur. (Soesterberg: donderdag 8 december, 20.00-22.00 uur) Docente: mevr. C. Ligthart Cursusadres: Open Hof (Soesterberg Geb. De Hoeksteen) Twee lezingen: f 7,50. Aanmelden: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, Soest. Tel. 02155-22195. Maandag van 10.00- 12.30 uur en donderdag van 10.00- 13.30 uur. wordt voor Mike. "Stormboy" is ge schikt voor de leeftijdsgroep van 8-12 jaar. De film wordt gedraaid op 28 ok tober en begint om 15.45 uur. Toegang f 2,50. De gedeputeerde voor het gehandi captenbeleid in de provincie Utrecht, mevrouw Th. Poortenaar, opent op woensdag 26 oktober in het Provin ciehuis in Utrecht de kabouterten toonstelling. Op deze tentoonstelling zijn kunstwer ken te^ien die allemaal de kabouter als onderwerp hebben. De werkstukken zijn gemaakt door verstandelijk gehan dicapten in heel Nederland. Zij hebben diverse technieken toegepast: schilder kunst, boetseerwerk, houtsnijwerk, weeftechnieken, borduurwerk, knip werk en tekenen. De expositie reist al sinds mei dit jaar langs alle provincie huizen in Nederland. De tentoonstelling is een initiatief van de stichting J.J. Dondorpfonds. Deze organisatie wilde geestelijk gehandi capten de mogelijkheid geven hun crea tiviteit te uiten. Elke inrichting, gezins vervangend tehuis, dagverblijf voor ou deren of voor kinderen, sociale werk plaats en school voor zeer moeilijk le rende kinderen kreeg de gelegenheid een kunstwerk in te sturen voor de na tionale expositie. De stichting koos de kabouter als thema voor de expositie omdat hij een appél doet op het voorstellingsvermogen van kinderen en minder verstandelijk inge stelde mensen. "De kabouter is het symbool voor een klein, gedienstig aardmannetje, een huisgeestje dat in vele gedaanten in onze fantasie leeft. Hij herinnert ons aan een vrolijk, be hulpzaam en wijs wezentje dat met die ren en planten praat. Hij is voor (ratio nele) mensen echter niet zichtbaar", al dus net J.J. Dondorpfonds. De organi satoren hopen dat de expositie bij draagt tot integratie van de verstande lijk gehandicapten: "Kabouters spre ken onderling een eigen taal. Via de kunst kunnen wij proberen de taal van de geestelijk gehandicapten te ver staan". De kaboutertentoonstelling is van 26 oktober tot en met 4 november op werkdagen te bezichtigen in het Provin ciehuis, Achter St. Pieter 200 in Utrecht van 09.00 tot 17.00 uur. ólGW In de komende week zendt de AROS het volgende programma uit naar Zonnegloren en de diverse bejaarden centra in Soest. Donderdag 20 oktober 10.00 - 11.00 uur: Herh. woensdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Mariënburg" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief" met ver zoekplaten en om: 20,40 uur: nieuws weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.15 uur: agenda cult. aktiviteiten Vrijdag 21 oktober 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het donderdagavond- programma. 20.00 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws -f weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.00 uur: kerknieuws 21.15 uur: medische diensten Zaterdag 22 oktober 9.00 - 10.00 uur: "Grijs Gedraaid", gev. progr. met caba ret, Country Western, enz. 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondpro gramma. 15.00 - 17.00 uur: "De Aros-show"-jeugdprogramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non-stop muziekprogr. 19.00 - 20.30 uur: "Reken Maar", spelprogramma 20.30 - 21.30 uur: "Hitmuseum", muziek uit de jaren 1950 t/m 1970 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer-Radio", Easy-Listening Zondag 23 oktober 10.00 - 11.00 uur: Klassiek 10.00 - 11.30 uur: Kerkdienst (lijn 4) ds. J.E. Brederveld 20.30 - 21.30 uur: Herhaling "Hitmuseum" Maandag 24 oktober 10.00 - 11.00 uur: Herh. "Grijs Gedraaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: tel. kontakt m/d politie Dinsdag 25 oktober 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het maandagavondpro gramma. 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: berichten van de Gemeente Woensdag 26 oktober 10.00 - 11.00 uur: Herh. dinsdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit: "Groot Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.45 uur uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: weggelopen huisdieren (AMIVEDI) Nadere informatie: AROS (Algemene Radio Omroep Soest), postbus 193. Soest, tel. 20420. Op woensdag 16 en vrijdag 18 novem ber brengt de Soester toneelvereniging De Rietpluim een uitvoering van het blijspel in drie bedrijven "Dans de he le nacht" van Frans Hijdra, onder regie van Cees Ouwens. De voorstellingen worden geven in De Rank. Als Esther van Nimwegen twee jaar na het overlijden van haar echtgenoot nog steeds niet haar ritme gevonden heeft, raadt haar zwager John haar aan een paar weekjes naar een Grieks eiland met vakantie te gaan. Alles wat de achtergebleven familie er vaart is een kaart, waarop staat dat ze haar kinderen (Marian en Marie) en John erg mist en zich erg eenzaam voelt. Toch blijft ze drie weken weg en bij de familie heerst enige ongerustheid over het uitblijven van nieuws uit Grieken land Dan ontvangt men een telegram waarin Esther haar terugkomst aankon digt, waarbij ze de uitdrukkelijke wens uit om niet te worden afgehaald van het vliegveld. Waarom niet? Wat steekt daarachter? Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij: •M. Posthuma, Eikenlaan 81, tel. 20073. •F. Ruizendaal, St. Jozefstraat 2, tel. 10490. •H. Hagen, Lange Brinkweg 25, tel. 11416. Dit kunt u zelf ontdekken als u komt kij ken op woensdag 16 of vrijdag 18 no vember in De Rank aan de Soesterberg- sestraat (bij de Wilhelminakerk) te Soest. Aanvang der voorstellingen 19.45 uur. Vrijdags is er bal na met mu ziek van de Bijna Binnen Band. Op zaterdag 22 oktober geeft Danny Becher een workshop "De stem als ei gen boventooninstrument". Tijdens zijn succesvolle concert, vrijdag 16 ok tober, hebben veel mensen kennis kunnen maken met boventonen. In de workshop wordt er geleerd hoe men boventonen kan horen en vor men. Verder kan men ervaren hoe de harmo niserende werking ervan is. Hij geeft uitleg en laat ook zien hoe geluidstrillin gen inwerken op vorm en materie. De workshop is van 11.00 - 17.00 uur in Centrum Mayindra aan de Kerkstraat. Op 31 oktober start er een gespreks- en belevingsgroep onder leiding van Mar lies Bouten. In 5 avonden wordt er ken- In de Open Hof wordt op donderdag 27 oktober een kledingbeurs gehouden. De opbrengst gaat naar de stichting De Regenboog, een Amsterdamse instel ling die zich inzet voor de opvang en be geleiding van drugsgebruikers en dan met name de aidspatiënten binnen deze groep. Voor informatie over de inleveradres- sen kan men terecht bij H. Voerman, tel. 19803. Op woensdag 26 oktober a.s. is er weer een ledenvergadering. Wij hopen als af delingsbestuur op een grote opkomst. Punt van bespreking natuurlijk de nieu we cao-onderhandelingen. De thema's zijn: - uitbreiding werkgelegenheid - verbetering arbeidsposities langdurig werklozen, vrouwen, allochtone werk zoekenden en werkenden - gelijke inkomensontwikkeling voor werkenden en uitkeringsgerechtigden Maar daarnaast komen er nog diverse andere punten op de gesprekstafel. Aanwezig zal zijn Yvonne Claessen- Thiers, dus tevens een gelegenheid om met haar kennis te maken. Plaats van handeling: Herberg van Pau- lus (achter de Pauluskerk op de Brink) te Baarn. Ingang Stationsweg 16. Aan vang 20.00 uur. Bestuur afd. Baarn/ Soest. Vedelaar pad 53, tel. 18136. Donderdag 20 oktober: 9.30 - 11.30 uur; De volwassengroep komt weer om mooie ding;en te knutse len. De kosten zijn f 2,50 inclusief kof fie, thee en materialen. 13.30- 16.00 uur. Een grote knutsel ac tiviteit voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. De kosten zijn maar f 1,-. Vrijdag 21 oktober: 9.30 - 11.30 uur; De peuter/ouderoch tend. Een leuke morgen voor moeder en kind. Voor de kinderen is er een acti viteit die wordt begeleid door de ou ders. Voor zowel ouder als kind voor slechts f3,-. 13.30 - 16.00 uur: De grote verrassing. Een leuke spelactiviteit voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. De kosten zijn f 1,-. Zaterdag 22 oktober: 13.30 - 16.00 uur uur; Zaterdag ver jaardagen dag. Dinsdag 25 oktober: 9.30 - 11.30 uur; Peuter/ouderoch tend. De kosten zijn f 3,-. 15.45 - 17.00 uur: sporten. Op deze middag doe je eens wat andere sporten. Maar niet alleen maar sporten. We gaan een vlot bouwen, Olympische spelen, en sport toernooien met andere kinde ren uit de buurt. De kosten zijn f 15,- per 2 maanden. Dit bedrag is inclusief een kamp/sportweekend aan het eind van het jaar. 15.45 -17.00 uur: dierenmiddag. Alles heeft te maken met dieren. Het kost maar f 1,-. Woensdag 26 oktober: 14.00 - 16.00 uur: Vandaag geen to neelstuk maar een groot spel. Wat we ten we nog niet precies, maar misschien is het een speurtocht of een vossejacht of een bosspel of schatzoeken. Zoiets dus. Het is voor kinderen van 4 t/m 12 jaar en kost slechts f 1,-. 16.15 - 17.15 uur: Vanmiddag begint de toneelgroep van Liesbeth en Nicole. Hier kunnen jullie leren om toneel te spelen. Dit gebeurt in lesjes en beetje bij beetje kan je veel en dan is er de opvoe ring. We nodigen jullie ouders, opa's en oma's, vriendjes en vriendinnetjes uit. Dan sta je voor het eerst echt op het po dium en dat is natuurlijk feest. Het is voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. De eerste les is gratis en de andere lessen zijn f 1,-. Wil je nog wat weten? Bel dan: 02155-18136. nis gemaakt met ieders eigen manier van ziekte ervaringen. Er wordt inge gaan op de symboliek en betekenis van situaties die, voor ieder mens weer an ders, ziekmakend kunnen zijn. D.m.v. gesprekken, hetuitwisselen van vragen en ervaringen kunnen we elkaar hier in duidelijkheid brengen. Er wordt veel eigenwerkzaamheid verwacht in de vorm van kijken naar eigen ziekzijn en ziekbeleving, en daar de diepere zin van vinden. Dit is een manier om begrip te kweken voor je ziekte of je zieke li chaam, en er is eerst begrip nodig alvo rens je lichaam zich kan gaan herstellen. De avonden zijn van 20.00 - 22.00 uur en beginnen op 31 oktober, 5x weke lijks, behalve op 21 november. Informatie en opgave, dagelijks van 10.00-17.30 uur, tel. 02155-25599. Allereerst een verzoek van een stich ting voor geestelijke gehandicapten in Soest. Het centrum zoekt een vrijwilli ger m/v om éénmaal per weerk een be woner van en naar paardrijles te ver voeren. 15/102. Stichting Bentinck Fonds heeft dringend behoefte aan enkele vrijwilligers die de rolstoelbus willen besturen. Het gaat om slechts enkele uren per maand. 1/101. Bij het Instituut voor Natuur- beschermingsedukatie in Soest is plaats voor een koördinator. Betrokkene gaat kontakten leggen met de boswachters en natuurwandelingen organiseren. 6/102. Kamerbewoningsprojekt in Amersfoort zoekt een tweetal vrijwilli gers m/v. Taken bestaan voornamelijk uit het begeleiden van de bewoners en het zorgdragen voor de praktische en administratieve zaken binnen het huis. 6/101. De Telefonische Hulpdienst Hilversum vraagt een aantal hulpverle ners m/v. Informatie en inschrijffor mulieren bij de WB-Soest. 6/107. Stichting voor sociaal en kul- tureel werk in Baarn zoekt een aantal medewerkers m/v voor het uitvoeren van aktiviteiten tijdens koffieochtend voor buitenlandse vrouwen, helpen bij vervoer enz. Vrijwilligers werken onder begeleiding van beroepskracht. 5/108. Ned.Ver. van Huisvrouwen zoekt een regiseur voor het amateurto neel. 5/104. Gemeentelijk centrum voor basisedukatie Trema '87 zoekt nog en kele vrijwilligers m/v. Betrokkenen as sisteren de docenten bij het geven van lessen Nederlands en/of rekenen en maatschappijleer aan volwassenen. Informatie betreffende bovenstaande vakatures uitsluitend via de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 39, tel. 12630. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Jasperina de Jong was dinsdag 11 okto ber in De Speeldoos op herhaling met de eenvrouws-musical Victoria van Ivo de Wijs en Joop Stokkermans. De kwa liteit van deze twee theatermakers staat buiten alle kijf. Jasperina zeifis natuur lijk ook niet de eerste de beste, maar wie hau gedacht, dat iemand, die op zo gro te hoogte staat, nog in staat is te groeien. Haar razendsnelle verkleedpartijen, die het publiek steeds weer in verbazing brachten, lieten een keur van typetjes de revue passeren. Zo was daar de za kenvrouw van het jaar, die eigenlijk in het slop dreigde te raken door een stag nerende vlaggenomzet. Zij was uitein delijk een eenzaam mens, door haar man in de steek gelaten, omdat ze niet in de keuken wilde blijven. Daarnaast de met lippenstift en nagel- vijl stoeiende secretaresse en niet te ver geten de koffiejuffrouw, Jilda. Jilda met name maakte de show vergeleken met vorig jaar wat meer nadrukkelijk. Haar typetje werd behalve zeer humoristisch, toch ook zeer bekwaam neergezet. En dan natuurlijk de "gast van de avond", ex-koningin Wilhelmina. Neergezet, alsof ze zojuist voet aan de grond had gezet in Zeeuws-Vlaanderen na de oor log. Een gekreun van verbazing liep als het ware door de zaal. Door de speciale lichteffecten stond zij daar in al haar ou de glorie, met haar slobbertjas en bont stola en vooral haar borsten tot op haar middel. Ook qua stem was zij niet van echt te onderscheiden. Het enige, dat ontbrak, was het keurmerk van echt heid. Rest mij nog te zeggen, dat de muzikale ondersteuning van het trio van Joop Stuer (pinao en keyboards) met Eric Rits (slagwerk) en Maarten Weyler (contrabas en gitaar) in uitstekende handen was. Ook in het tweede jaar is Victoria nog volop actueel. D.S. Het optreden van gitarist Harry Saksio ni in De Speeldoos afgelopen vrijdag mag gerekend worden tot een hoogte punt in de nu reeds rijke geschiedenis van theaterprodukties in Baarn. Sak sioni met zijn muzikaliteit ontstijgt ei genlijk alle concurrentie in Nederland, als je daarvan tenminste mag spreken. Zijn virtuositeit op snaarinstrumenten mag als bekend verondersteld worden. Minder bekend is het ongelooflijke ge mak, waarmee hij zijn instrumenten weet te bespelen. Zonder ook maar eni ge zichtbare inspanning en gespeend van alle eigenwaan, die je zo vaak ziet bij artisten, die het een beetje hebben gemaakt, vult hij de avond op zijn eigen wijze. Begeleid door een uitzonderlijke band van muzikale grootheden, die elk voor zich een avond alleen zouden kun nen vullen, bracht hij voornamelijk ei gen composities voor een razend-en- thousiast publiek. Zijn virtuositeit kreeg een extra dimensie tijdens het stukje solo-optreden na de pauze. Hij liet daarin merken de gitaar te kunnen behandelen als ware het een viool, zo zacht weet hij de snaren te beroeren. Bekend geworden via zijn jarenlange begeleiding van Herman van Veen, liet hij nog eens blijken, dat dat een zeer goede leerschool is. Van het Harlekijn- theater zijn ook andere grootheden voortgekomen als Laurens van Rooyen. Talent verloochent zich niet. Het bewijs is ook hier weer geleverd. Wie weet, wat het buitenland nog van Harry Saksioni krijgt te horen. Van mij mag het veel zijn, op voorwaarde, dat hij Nederland niet vergeet. D.S. Geïnspireerd door haar heiligverkla ring in 1920, beschreef Shaw in 1923 in zijn 'Heilige Jeanne' het Franse plattelandsmeisje, dat door haar optreden 5 eeuwen eerder het lot van Europa be slissend had beïnvloed, op een volledig andere wijze dan tot dan toe gebruikelijk. Had alles wat sinds haar dood op de brandstapel in 1431 over haar was geschreven bijgedragen tot haar le gendevorming, Shaw ontmythologiseert Jeanne door haar noch als heldin te tonen, noch als heks, maar als een geloofwaardig historisch en menselijk wezen. Niettegenstaande het feit dat Jeanne vi sioenen had waarin heiligen als boodschappers van God haar opdrachten gaven, ziet Shaw haar in eerste instantie als een jonge bevlogen vrouw met een krachtige geest en een sterk karak ter, wier genie zich in de praktijk voornamelijk in de oorlogvoe ring en politiek openbaarde. Tien jaar geleden speelde zij de veelei sende titelrol van George Bernard Shaws beroemde "Saint Joan" in een zeer hooggewaardeerde televisieop- bedragen fM^Pie |q| dezelfde huishouding be- i? f27 Deriaar.Kontaktadresledenadmini- Sief Srfö 3765 GK SoesU ld- 12689. •September', met o.a. Mia Forrow, is een film die wat zijn melancholische toon zetting betreft het meest aansluit op 'In- teriors.' Maar ook wat betreft het on derwerp: een gezinsrelatiefilm. Zes mensen die een zekere relatie met elkaar hebben wonen/leven samen in een landhuis. Een moeder, haar getrau matiseerde dochter, een copywriter die het gastenverblijf heeft gehuurd, een oudere buurman die om z n dochter treurt en de nieuwe echtgenoot van de moeder. De gebeurtenissen tussen hen spelen zich geheel af in het huis. Mia's leven lijkt een grote neurose sinds zij als 14-jarig meisje de minnaar van haar moeder doodde, of althans doorgaat voor de moordenares van die man. Als een wervelwind komt die moeder met haar stormachtige liefdesverleden en scabreuze sterrencarrière het huis en die tobbende samenleving binnen vallen. Ze zet iedereen aan het werk. De film, die uiteindelijk 10 miljoen dol lar kostte, is een bloedernstig drama en wordt in de USA als een Toergenjev- story bestempeld. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel 19577. Entree f 6,—; leden/CJP/65+ f 5.—. De politie hield vorige week op de Amersfoortsestraat een vrachtwagen staande, waarvan het op het eerste ge zicht al duidelijk was dat hij veel te zwaar was belast. Het wagentje zakte zowat door zijn assen. De lading, be staande uit zand en cement, was maar liefst 37 procent te zwaar. De politie gaf de chauffeur, in dienst van een bedrijf uit Hillegom, opdracht het teveel ter plaatse af te laden. Dat werd later ver wijderd. Er werd proces-verbaal opge maakt. Politie en brandweer werden vorige week gealarmeerd omdat er brand was uitgebroken in een flat aan de Haver- weerd. Ter plaatse bleek dat in een van de slaapkamers de gordijnen en de vloerbedekking vlam hadden gevat, na dat kinderen er met een aansteker had den gespeeld. De politie en een buur man wisten het vuur bijtijds te doven, zodat de brandweer niet meer in actie hoefde te komen. Josine van Dalsum als Jeanne d'Arc. voering; vanaf eind oktober is Josine "in levende lijve als Jeanne te zien op het toneel. Ook deze keer wordt zij omgeven door illustere tegenspelers. Henk van Ulsen, die vorig jaar seizoen zijn 40-jarig to neeljubileum vierde, speelt Jeanne's opponent in de rechtzaak, welke haar tot de brandstapel veroordeelt. Lex Goudsmit is eindelijk weer in een grote re repertoirevoorstelling te zien (als de aartsbisschop). Paul Röttger zal zeer persoonlijk vormgeven aan de laffe kroonprins, die Jeanne tot koning van Frankrijk zal kronen en Mare Klein Es- Op woensdag 28 september j.1. open de de Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht, Jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, de grote Eschertentoonstelling in Kasteel Groeneveld te Baarn. Sinds die ope ning bezochten ruim 10.000 belang stellenden deze bijzondere verzame ling. Twee lezingen, gegeven door de heer J.W. Vermeulen, Escher-kenner en persoonlijke vriend van de kunstenaar, trokken zoveel belangstelling, dat be sloten werd een extra lezing over leven en werk van Escher te organiseren. Op zondagmiddag 23 oktober a.s. om 14.00 uur zal de heer Vermeulen deze lezing verzorgen in de Hasselaerzaal van Kasteel Groeneveld. Na afloop kan men de tentoonstelling bekijken. De prijs, inclusief toegang tot de ten toonstelling, voor deze lezing bedraagt f 6,00 per persoon. Men kan telefonisch kaarten reserveren bij de receptie van Kasteel Groeneveld, tel. 02154-20446. De tentoonstelling met bekend en on bekend werk van M.C. Escher onder de titel "Begrensde Beweging" is te zien t/m 21 december 1988 in Kasteel Groeneveld te Baarn. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag 12.00-17.00 uur; zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag 22 oktober: 20.15 uur Joop Visser Chansons gebracht door de man die in de zestiger jaren als Jaap Fischer grote bekendheid verwierf. Kaarten f 15,- Pas65/CJP f 12,50. Donderdag 27 oktober en vrij dag 28 oktober: 20.15 uur Jeanne d'Arc. Klassiek toneelstuk van George B. Shaw met in de hoofdrollen Josine van Dalsum, Henk van Ulsen Lex Goudsmit en Paul Röttger. Regie: John v.d. Rest. Kaarten f 20,- Pas65/CJP f 18,-. sink zal haar grote liefde vertolken: le geraanvoerder Jacques Dunois. Ook Maxim Hamel, Wil van Seist, Bart Ro mer en Klaas Hulst spelen belangrijke rollen in deze groots opgezette monte ring, die een bijzondere toneelgebeur tenis belooft te worden. Vertaling: Dolf Verspoor. Decor en kostuums: Huub van Gestel. Muziek: Pieter Verlinden. Regie: John van de Rest. Eerste voorstelling: 27 oktober. De Speeldoos te Baarn. Landelijke pre mière: 16 november, Theater Zuid plein, Rotterdam. Welfare Mevrouw Welfare-a activiteitei Kruis-ond berg zijn zaam ten mers - me zieken - d in de beja Burgemee kringcom is, hield ee belangrijk Aan hi fraaie huisbo flankei Vóór! het erl gezien vorm een w; De bc kloost zien v: een ht

Soester Courant | 1988 | | pagina 10