HUISWERKBEGELEIDING en BIJLESSEN TRAMEI STUDIEBEGELEIDING TEL. 02155 -170 89 Nieuwe stallen voor De Paardenkamp DIK BOS b v Uitlaat- en bandenservice 'Mugro' slaat zijn vleugels uit Mercurius Golfkartonindustrie gaat tweede halve eeuw met vertrouwen in Derde Wereldgroep Soest financiert verzending apparatuur voor ziekenhuis r^'i-h\ £*zê M Blikschade? 'Schenk zuivere koffie' WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Honderden mensen verwelkomen vijf nieuwe paarden AUTOSCHADE Bedrijf nu gevestigd aan Industrieweg Van postzegelzakjes naar vierkleurendruk stansmachine Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Tanzania werkt hard aan z'n toekomst «WttK «m.MIN WCCVRttOCHAim MtittWMaXWw .MHtaKftuivmcMia „„««urn Met negentien procent marktaandeel en vijftien concurrenten in ons land heeft Mercurius Golfkartonindustrie bv de roos niet echt gemist. Het bedrijf aan de Koningsweg, waar bijna tweehonderd mensen hun boterham verdienen, heeft een bijzonder sterke positie ingenomen en het lijkt onwaarschijnlijk dat het die uit handen zal geven. Mercurius investeerde 3,3 miljoen gulden voor de aanschaf van een stansmachine, een vierkleuren golfkartonmachine. Mercurius is het eer ste bedrijf in Europa dat de beschikking heeft over deze volledig geautomatiseer de golfkarton verwerker. De stansmachine is dan ook het best denkbare cadeau voor het bedrijf dat deze maand de vijftigste verjaardag vierde. Het cadeau is ge schonken door de Jefferson Smurfit Group, de moederonderneming waartoe Mercurius sinds 1986 behoort. Het begon allemaal veel kleinschaliger, een halve eeuw geleden. Niet in Soest, maar in Hilversum begon de heer P. Korff in 1938 de papierwa- renfabriek Mercurius. Golfkarton was niet te vinden in de beperkte ruimte die Korff tot zijn beschikking had, wel siga ren-, kousen- en postzegelzakjes. Toch trachtte men bij Mercurius toen al ver der te kijken dan de horizon. Men zocht naar kanalen via de groothandels om een grotere produktie te ontwikkelen. De Tweede Wereldoorlog deed de groei stagneren, maar in 1946 dook Korff in Baarn op met een golfkarton machine. Die wordt overigens nu nog gebruikt aan de Koningsweg. Korff be gon met eenzijdig golfkarton, een soort van beschermingsmateriaal dat tegen woordig nog is terug te vinden in met name fruitdozen en beschuitrollen, en verwierf een groot aandeel in de markt. In 1953 verhuisde Mercurius naar Soest. Foto's uit die tijd tonen een pand dat bij lange na niet de huidige 18.000 vierkante meter vloeroppervlakte be nadert. Stap voor stap werd Mercurius uitgebreid en na de vestiging aan de Ko ningsweg werd gestart met de produktie van tweezijdig golfkarton dat ook voor de export kan worden gebruikt. Bloeiperiode Een belangrijk jaar voor Mercurius was 1958. De golfkartonindustrie werd overgenomen door Container Corpo ration of America (CCA). Dat gaf Mer curius een grotere schaal. Er kwamen meer investeringsmogelijkheden en on der leiding de heer J. van Weizen maak te Mercurius een grote bloeiperiode door. Van Weizen, die in 1958 aan het roer kwam, werd 16 jaar later opge volgd door W.A. Mess. Onder zijn be wind stond Mercurius voor een belang rijke keuze met betrekking tot de capa citeit van het bedrijf: of een nieuwe fa briek bouwen of een bestaand bedrijf overnemen om het marktaandeel te vergroten. Men deed het laatste en zo kon het gebeuren dat het relatief kleine Mercurius het grotere Lona overnam. De positie in Nederland werd versterkt en het marktaandeel steeg naar 19 pro cent. "Een nieuw hoogtepunt was 1986," al dus de heer J.W. Stalenhoef die in 1981 de vierde directeur van Mercurius werd. "De moedermaatschappij CCA werd in dat jaar overgenomen door de Jefferson Smurfit Group. Dat is met meer dan tweehonderd ondernemin gen het grootste verpakkingsconcern van de wereld. Van oud papier en van hout maken ze nieuw papier. De groep maakt echt alles. Mercurius houdt zich alleen met golfkarton bezig, maar bin nen het concern kan men voor alle ver pakkingen terecht. Het zijn energieke mensen, die de grootste zijn en willen blijven. Dat heeft een gunstige invloed gehad op Mercurius. Smurfit is nog gro ter en beter en daarom kregen we de kans voor een grote investering." Automatisering De stansmachine, die in Ierland wordt gemaakt, kost ruim drie miljoen gulden. Begin dit jaar diende Mercurius bij het management in Nederland een aan vraag in voor de investering. Zes weken later, maanden eerder dan men aan de Koningsweg verwachtte, kwam de goedkeuring binnen. Zodoende kon Mercurius enkele weken geleden al het personeel vertrouwd maken met de machine die dankzij de automatisering door slechts twee mensen in de buurt hoeft te hebben voor een controlerende functie. Drie oude machines zijn door de vierkleurenmachine overbodig ge worden en verdwijnen binnenkort uit de fabriek. In de afgelopen jaren inves teerde Mercurius overigens nog eens een slordige twee miljoen gulden aan een andere machine en automatisering. "We vinden nu dat we tot een omvang zijn gegroeid waarin er geen spectacu laire gebouwen meer bijkomen. Ons staat alleen nog een aantal efficiënte verbouwingen te wachten," zegt Stalen hoef. W erkgel egen h ei d "Nee, ae automatisering heeft geen di recte consequenties voor de werkgele genheid. Het voordeel is dat ze nu al leen nog maar hard hoeven te werken. Het zware werk is door de automatise ring overgenomen. De mensen, die met de oude machines werkten, worden in tern herplaatst. We zijn met ingang van 1 april 1987 onmiddelijk van een 40-urige naar een 36-urige werkweek gegaan. Daardoor konden we 24 men sen in dienst nemen. Wat dat betreft zijn we een goed voorbeeld hoe het ook kan met ATV. In plaats van vijf keer acht werken ze nu vier keer negen uur. Met die nieuwe mensen hebben we de be- Het nieuwste gezicht bij Mercurius is de vierkleurendruk stansmachine. Het bedrijf aan de Koningsweg investeerde 3,3 miljoen gulden om deze primeur voor Europa binnen te halen. Foto: Goos van der Wilt. drijfstijd kunnen uitbreiden van 80 naar 90 uur per week. Mercurius heeft na melijk een tweeploegendienst. Deze machines zijn zo duur, die kun je niet te lang stil laten staan." "We zijn nationaal gericht, en dan met name op de Randstad en Midden-Ne derland. Met betrekking tot de expan sie naar het buitenland zijn we beperkt. In Nederland zijn zestien golfkartonfa- brieken, in België 14 en in West-Duits- land alleen al een stuk of honderd. Veel mogelijkheden liggen daar dus niet," vertelt Stalenhoef, die daaraan toe voegt dat een lang transport de prijs van golfkarton te veel beïnvloedt. Over de stansmachine is Stalenhoef goed te spreken. "We krijgen nu al da gelijks reacties uit het bedrijfsleven. Te genwoordig is bijna alles bedrukt. De doos van een produkt heeft een bood schap meegekregen. De doos is het ge zicht van de firma. Als je over nieuwe bedrukkingen praat zit er altijd een re clame-man bij. De doos moet opvallen. Wij maken desgewenst zelf het ont werp. De klant kan het krijgen zoals hij wil." Met de vierkleurendruk stansmachine heeft Mercurius als enige in Europa rui me mogelijkheden in de bedrukking van het golfkarton. Mercurius kan de tweede halve eeuw dan ook met ver trouwen in gaan. Directeur J. W. Stalenhoef controleert eenzijdig golfkarton op de oudste machine van Mercurius Ga dan bij DIK BOS te rade! Van de prijs hoeft u niet te "verblikken"! Voordelige huurauto ogen-blik-kelijk beschik baar! Saturnusweg 10 indus.ter. Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN Deze week ontving de Derde Wereld Groep Soest (DWG) bericht dat de apparatuur die zij via de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers naar Ifakara heeft verzonden goed is aangekomen. Van de S.N.V. had de DWG verno men dat er in Apeldoorn apparatuur stond die in het ziekenhuis daar niet meer gebruikt werd en waarvan men wist dat een ziekenhuis Tanzania ze graag wilde hebben. Voor de verzending waren echter geen financiële middelen aanwezig. Het be trof een elektrisch apparaat, dat men gebruikt om spieren te aktiveren. Om dat het in het ziekenehuis van Ifakara nogal wat mensen binnenkomen met spierverslappingen, die op dat moment niet behandeld kunnen worden, wilde men daar dit apparaat graag hebben. De Derde Wereldgroep Soest heeft er voor gezorgd dat dit apparaat in Apel doorn werd afgehaald en via de S.N.V. is verzonden. De kosten van verscheping werden door de Derde Wereldgroep betaald. Weereen duidelijk voorbeeld hoe geza menlijk, tegen vrij geringe kosten, hulp GA'M SNEL HALEN BIJ mm w /*/\i inm mlllm ui^ui/eiv W CftlA M BTt /I tf«VA4A4f% Steenhojfstraat 13a- 15. Soest, telefoon 02155 12 1 32. geboden kan worden voor een klein projekt in een ontwikkelingsland. Ziekenhuis Van Yvonne van de Linden, die sedert 1985 als fysiotherapeut in het St. Fran- cis-ziekenhuis werkt en daar tevens fy siotherapeuten opleidt kreeg de DWG de volgende informatie: Het St. Fran- cis-ziekenhuis is sinds 1976 een dis- triktsziekenhuis. Het is een groot zie kenhuis met 350 bedden, met aan het hoofd een Zwitserse arts. Het hoofd van de verpleging is een Tanzaniaanse. De Zwitserse Baldegg-nonnen, die ooit het ziekenhuis bestierden, hebben zich langzaam teruggetrokken en zijn alleen nog te vinden op de administratie, in de apotheek en in de onderhoudsdienst. Er zijn vijf Zwitserse artsen werkzaam; de overige personeelsleden zijn Tanza- nianen. De grootste drie gezondheids problemen zijn malaria, bloedarmoede en ondervoeding. De gezondheidszorg is officieel gratis. Theoretisch zit de struktuur ervan goed in elkaar, maar in de praktijk zijn er nogal wat problemen. Financieel staat Tanzania er niet rooskleurig voor en gratis gezondheids zorg is daardoor moeilijk te verwezen lijken. In de ziekenhuizen is een chro nisch gebrek aan verband en medische instrumenten. De lage salarissen van het personeel leiden soms tot verkoop van medicijnen en privé-praktijken. Uitzonderingspositie Het St. Francis-ziekenhuis bevindt zich in een uitzonderingspositie. Door zijn contract met Europa heeft het de be schikking over verbandmiddelen en medicijnen, hoewel niet in overvloed. Hel bekende uitlaat- en bandenservi ce-centrum "Mugro", dat nog niet zo lang geleden gevestigd was aan de Nieuweweg, is na de verplaatsing naar het industrieterrein volop bezig zijn vleugels uit te slaan. Het bedrijf van de heer T.R.A. Gros beschikt aan de In dustrieweg 16A - midden op het in dustrieterrein - over een lokatie waar de groei voorlopig onbelemmerd voortgang kan vinden. Onder dit motto deed de Derde-We- reldgroep Soest een beroep op een aantal Soester scholen, bedrijven en instellingen, om voortaan "zuivere" koffie uit de Derde Wereld te schen ken. Zij ontvingen als proef een pakje koffie uit Tanzania en Nicaragua. Koffie komt natuurlijk altijd uit de Der de Wereld, maar er is iets mee aan de hand. De meeste koffie die wij drinken komt van grote plantages. Deze zijn vaak in handen van grootgrondbezit ters. Ze hebben vooral seizoen-arbei ders in dienst. Die plukken de koffie. Hun loon staat in geen enkele verhou ding tot de prijs die de grootgrondbezit ter ontvangt. Koffieplantages liggen op de beste gronden. De voedselvoorzie ning voor de lokale bevolking komt hierdoor ih het nauw. Ook kleine boe ren produceren koffie. Ze zijn voor de opbrengst ervan afhankelijk van opko pers en tussenhandelaren. Daarom krij gen ze niet de prijs waar ze recht op heb ben. Van het geld dat wij hier als consument betalen voor een pak koffie, gaat maar een miniem gedeelte naar de plantage arbeiders of de kleine boeren. Het zijn de grootgrondbezitters, de opkopers, de exporteurs en de speculanten op de koffie-termijnmarkten die de winst op strijken. Koffie draagt zo niet bij tot de ontwikkeling van de armsten. Integen deel, koffie vergroot zo de kloof tussen arm en rijk. Een ieder kan meewerken aan schen ken en drinken van zuivere koffie. In Soest wordt op een aantal plaatsen zui vere koffie verkocht, te weten: •In de Wihelminakerk, iedere eerste zondag van de maand en iedere vrijdag, van twee tot vier uur, in de hal van de kerk; nadere informatie geeft mevr. Adams, Plasweg 23, tel. 19087. •In de Oude Kerk, Torenstraat 1, ie dere derde zondag van de maand, na de dienst. •In de Open Hof, Veenbesstraat 2, ie dere tweede zaterdag van de maand, van tien tot twaalf uur; nadere informa tie bij mevr. Ter Poorten, G. v.d. Veen- straat 75, tel. 18551. Grootverbruikers kunnen kontakt op nemen met de Derde-Wereldgroep Soest, tel. 17001. merken en types, leverbaar zijn. Boven dien is het centrale magazijn van Bosal in Amersfoort gevestigd, zodat elke uit laat als het ware la minute" geleverd kan worden. Behalve de uitlaat- en bandenservice beschikt "Mugro" achter het bedrijfs pand over een complete afdeling slope rij, waar ingeleverde auto's worden "gestript" en van hun bruikbare onder delen ontdaan. De wrakken worden daarna opgeruimd. In de loods staan de onderdelen gerangschikt op pallets of in vakken, onderdeel bij onderdeel. De computer zorgt voor het gewenste overzicht. De grote hal wordt langza merhand verder gemoderniseerd, zo dat alles zijn vaste plaats krijgt en straks met een vorkheftruck te voorschijn kan worden gehaald. Milieu-vriendelijk De heer Gros ijvert met zijn medewer ker, de heer R. Baum, voor een "milieu vriendelijke" aanpak en richt al zijn aandacht dan ook op een outillage die voorkomt dat het milieu wordt belast. Onlangs was hij nog in het radio-pro gramma "Schone Wereld" (Hilversum 5) te beluisteren, waar hij zijn aanpak verduidelijkte. Dat is geen simpele zaak, want de rubberfabriek heeft het terrein niet bepaald brandschoon ach tergelaten. "Maar over niet al te lange tijd hebben we hier echt een schone slo perij," aldus de heer Gros. Ook voor sloopauto's biedt "Mugro" een bijzondere service: de wagens wor den eventueel thuis opgehaald en "Mu gro" regelt verder ook de papierwinkel met het kentekenbewijs, en verstrekt uiteraard een geldig vrijwaringsbewijs. De zaak aan de Industrieweg 16A is niet moeilijk te vinden. Ze is alle werk dagen geopend van 's morgens 9.00 tot 's middags 18.00 uur (op zaterdag tot 15.00 uur) en telefonisch bereikbaar onder tel. 11276. Epilepsiepatiënt krijgt vingeroefenin gen nadat ze genezen is van haar brand wonden. Vanwege de bevoorrading en de cura tieve zorg komen de patiënten van ver buiten het distrikt naar Ifakara. Dat maakt zijn verzorgingsgebied zo uitge strekt. Het distrikt telt 170.000 inwoners, die voornamelijk leven van kleinschalige landbouw en visserij. Er zijn 50 ver schillende stammen. In Ifakara wonen ongeveer 44.000 mensen. Met uitzon dering van de Kolombero-suikerplan- tage en deTanesco-elektriciteitscentra- le in Tazara, is er geen echte industrie in dit gebied. De meeste mensen betrekken hun wa ter van de Lumero rivier d.m.v. water pompen. Er wordt hard gewerkt aan de bouw van stenen huizen met golfpla ten-daken om de traditionele lemen hutten te vervangen. Dit proces vordert langzaam vanwege het geringe inko men van de bewoners en de hoge kosten van bouwmaterialen. Tazania werkt hard aan z'n toekomst! Wilt u meer inlichtingen over het werk van de Derde Wereldgroep Soest, belt dan naarTon Elderenbosch, tel. 17001 Jan Uit den Boogaard, tel. 17692, of Leidje Tomassen, tel. 13452. Wilt u het werk financieel steunen? Het gironummer is: 5634327, t.n.v. Derde Wereldgroep Soest. "Mugro" is voor veel Soesters inmid dels een bekende en vertrouwde naam, vooral op het gebied van uitlaten en banden. Er is feitelijk geen ander adres in Soest waar men zo snel en efficiënt geholpen kan worden aan een nieuwe uitlaat of aan nieuwe banden. Boven dien beschikt "Mugro" over een enor me voorraad gebruikte auto-onderde len van alle merken en types, waar niet alleen particulieren maar ook heel wat Soester garagebedrijven altijd prima te recht kunnen. De heer Gros is bepaald niet ontevre den met zijn nieuwe plek op het indus trieterrein, waar eerder de rubberin dustrie was gevestigd. Hij beschikt er over een goed geoutilleerde bedrijfshal met een flinke voorraad nieuwe uitlaten en banden. Bosal en Stomil Twee merken springen er daarbij uit. Op uitlaat-gebied is dat Bosal, de kwa- liteits-uitlaat (van binnen en van buiten voorzien van een beschermende laag aluminium) en op banden-gebied het bekende merk Stomil, een van de voor deligste banden die er zijn en deson danks van een kwaliteit die zich kan me ten met de bekendste (duurdere) mer ken. Ook die zijn trouwens bij "Mugro" verkrijgbaar, evenals accu's en diverse andere auto-onderdelen. De heer Gros werkt momenteel nog aan de uitbreiding van de voorraad uitlaten, en het is de bedoeling dat er binnen af zienbare tijd enige honderden, van alle Bijna 3400 gulden is zaterdag in de kas van De Paardenkamp gevloeid. Die opbrengst kwam voort uit de verkoop van spullen en giften van bezoekers van de halfjaarlijkse open dag van het nationaal rusthuis voor paarden. Het terrein aan de Birkstraat werd zoals altijd druk bezocht. De honderden be langstellenden waren getuige van de komst van vijf nieuwe gasten van De Paardenkamp, waar de edele viervoe ters van hun oude dag kunnen genieten. Het geld, dat De Paardenkamp verza melde, is hard nodig voor de bouw van twee stallen en de reparatie aan nog eens drie onderkomens van paarden. De oude stallen ('Gans verrot,' aldus voorzitter D. Keetbaas) zijn niet altijd bestand tegen de pk's van de gasten en de nieuwe stallen zijn nodig om meer paarden te kunnen aanvaarden. De heer Keetbaas sprak de blijdschap van het bestuur uit over het feit, dat men mag bouwen, ook al is dat in strijd met Foto: Goos van der Wilt. het geldende bestemmingsplan. De ge meente is echter bereid een oogje dicht te doen, mede omdat de omwonenden uitdrukkelijk hebben laten weten geen bezwaar te hebben tegen de uitbreiding van stallen op De Paardenkamp. Voorzitter D. Keetbaas van De Paar denkamp sprak de honderden bezoekers van de open dag toe. t

Soester Courant | 1988 | | pagina 13