JUBILEUM-AANBIEDING CONCERTGEBOUWORKEST m GEEU^kMKADO Extra beroepskracht nodig bij De Gruthut PERCEEL WEILAND Provincie: bij planning bejaardenoorden nadruk op betere kwaliteit en spreidig TOT EN MET 31 DECEMBER Studio Yitalité: primeur voor Soest WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 PAGINA 21 Stichting peuterspeelzalen vraagt om achtduizend gulden Integreren 'Krakkemikkig' Te koop aangeboden gelegen aan de Lange Brinkweg tussen nr. 99 en 105 te Soest. Perceel grootte ca. 3600 m2 en voorbreedte 53 m. Vraagprijs f 60.000,- k.k. Inlichtingen: J. Brouwer, tel. 02155-12515 Fietsenkeuring op de Waterinkschool Extra geld maakt accentverschuiving mogelijk Uitgangspunt Ongunstig met BERNARD HAITINK I I7.HAK PERLMAN RICCARDO CHAILI.Y MURRAY PERAHIA NIKOI.AI S HARNONCOURT EDO DE WAART GA'M SNEL HALEN BIJ Steenhoffstraat 13a - 15, Soest, telefoon 02155 - 12 1 32. Dienstenbond FNV Inbraak in caravan Taxi-perikelen Film in de Ankerplaats Ed van Basten opent zaak aan de Kerkstraat De raadsvergadering van donderdag 26 oktober zal in ieder geval voor een deel aandachtig worden gevolgd door het bestuur van de stichting peuter speelzalen. Dan beslist het gemeente bestuur of de stichting achtduizend gulden uit de pot 'incidenteel' krijgt voor de aanstelling van een extra be roepskracht. De politieke keuze zal veel invloed heb ben op De Gruthut, waar afgelopen vrijdag het vijfjarig bestaan werd ge vierd. Bij een negatief besluit zal de peuterspeelzaal, gevestigd in Het Kruispunt aan de Albert Cuyplaan, waarschijnlijk worden gesloten. "An ders moeten we de ouderbijdrage ver hogen van 39 naar 52 gulden. Dat kun nen we en willen we niet," aldus Corrie Oversier van het stichtingsbestuur. Het liefst zou ze zien dat de eenmalige subsi die wordt gestructureerd, want een ex tra beroepskracht voor een langere ter mijn is dringend nodig om de doelstel ling op De Engh te realiseren. "De vraag is of je wel of niet buitenland se kinderen wil laten integreren," zegt Corrie Oversier doelend op de proble matiek van de basisscholen. De meeste buitenlandse kinderen worden naar de zelfde school gestuurd en van integratie valt niet te spreken. De Desmond Tutu- school aan de Molenstraat is daar een voorbeeld van. "Als je dat wilt moet je beginnen bij de peuters. De buitenland se kinderen krijgen dan veel eerder con tact met hun Nederlandse leeftijdsge noten. Dat is niet in een onderzoek te staven, maar voor ons gevoel is dat wel zo. Het staat vast dat een peuter niet discrimineert, kleuters soms al wel. Als ze tweeeneenhalf jaar oud zijn praten ze geen van allen goed Nederlands en ze staan voor alles open. Voor ons is er niets mooiers dan om zo te starten." Op dit moment verschijnen niet veel Turkse peuters in De Gruthut, maar het bestuur van de stichting peuterspeelza len heeft vergevorderde plannen op ta fel om daar verandering in te brengen. Corrie Oversier: "We hebben voor maandag 31 oktober een ouderavond voor buitenlanders georganiseerd op de Desmond Tutuschool. Ook hebben we verregaande contacten met Vrouwen voor Vrouwen en Trema. Als we finan cieel gedekt zijn kunnen we heel veel opvangen. De problematiek op De Eng speelt meer dan in andere wijken, per- centage-gewijs gezien dan. Dan moetje wel met beroepskrachten werken. Het kost namelijk ontzettend veel energie om er iets van te maken" Uit ervaring heeft Corrie Oversier ge leerd dat de hulp inschakelen van vrij willigers geen oplossing van het pro bleem is. "Ze zijn moeilijk te krijgen en bovendien heb je daarmee geen conti nuïteit. Het is op zich fantastisch dat vrijwilligers zo lang gratis komen hel pen, maar De Gruthut heeft twee be roepskrachten nodig. Dat geldt straks ook voor de Smitsweg in het nieuwe centrum. De mogelijkheid om op deze krakkemikkige manier door te gaan vinden we niet verantwoord, ook niet voor de leidsters." Geld voor een nieuwe beroepskracht kan de stichting niet ophoesten. De las ten van de loonlijst wegen met negen tien beroepskrachten in dienst al enorm zwaar. Als de raad de aanvraag voor achtduizend gulden honoreert is De Gruthut voor een jaar uit de problemen. In die periode kunnen de buitenlandse kinderen naar de peuterspeelzaal wor den gehaald. "Het gaat ons niet alleen daarom, maar juist om de integratie van Nederlandse en buitenlandse kinderen. Ze hebben echt een voorsprong als ze van de peuterspeelzaal komen. Dat staat vast. Tot nu toe sturen alleen de progressieve Turkse ouders hun kinde ren naar ons toe, maar we willen de hele groep bereiken. Via de weg van geleide lijkheid en geduld moet het lukken de kinderen te integreren," is de stellige overtuiging van Corrie Oversier. "We hopen op het gezonde verstand van de raadsleden. Dan kunnen we met z'n allen de schouders eronder zetten. En anders, ja dan kunnen we in het erg ste geval niet doorgaan met De Gru thut." De politie heeft vorige week een fiet senkeuring georganiseerd bij de Prof. Waterink-basischool aan de Smitsweg. De leerlingen konden hun karretjes voor de winter laten nakijken door de wijkagent en twee leden van het wijk- surveillanceteam. De goedgekeurde fietsen werden o.a. beloond met een sticker en een spaakreflector. De politie was na afloop heel tevreden. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht willen het extra geld dat het rijk voor de bejaardenoorden ter be schikking stelt gebruiken om de kwali teit van de Utrechtse bejaardenoorden te verbetéren en een betere spreiding van de tehuizen over de provincie te bewerkstelligen. Bezuinigingen blij ven nodig, dus ook vermindering van het aantal plaatsen. Maar nog meer dan voorheen wil het college nu tege moet komen aan de wens van Provin ciale Staten om die reductie zoveel mo gelijk tot stand te brengen door reno vaties waarbij het aantal plaatsen wordt teruggebracht, en gedwongen sluitingen tot het onvermijdelijke mi nimum te beperken. Dit blijkt uit een notitie die donderdag 13 oktober a.s. in een gecombineerde extra vergadering van de statencom missie voor maatschappelijke zorg, volksgezondheid en ouderenbeleid en die voor financiën en planning zal wor den behandeld. Gaan de commissies akkoord met de voorstellen die in de notitie zijn vervat, dan zullen G.S. eind november een aangepast plan voor de bejaardenoorden publiceren. Het plan lag al klaar toen minister Brinkman van WVC de provincie begin september verraste met de mededeling dat er 71 miljoen gulden extra voor de bejaardenoorden zou komen. Zijn de partement kon op dat moment echter niet duidelijk maken hoe dit bedrag over de provincies en vier grote steden (die voor de bejaardenoorden binnen hun gemeentegrenzen rechtstreeks geld krijgen van het rijk) zou worden ver deeld. Gezien deze onzekerheid besloten G.S. toen het plan 1988-1991 niet te publice ren, maar daarmee te wachten tot meer bekend zou zijn over de gevolgen die de aankondiging van de minister voor de planning in Utrecht zou kunnen heb ben. Volledige zekerheid valt daarover niet op korte termijn te verwachten. "Een en ander hangt samen met de begrotings behandeling in het parlement, de aan staande wijziging van de Wet op de be jaardenoorden en de termijn waarop een Algemene Maatregel van Bestuur tot stand komt waarin de verdeling van de extra rijksmiddelen wordt geregeld," aldus G.S. Uit ambtelijk overleg met het ministerie van WVC is inmiddels wel gebleken dat de provincie Utrecht in het ongunstigste geval hoogstwaar schijnlijk 1,5 miljoen gulden per jaar meer krijgt, en in het gunstigste 2,8 mil joen - beide bedragen met ingang van 1992. Provinciale Staten hebben als uitgangs punt voor de planning vastgelegd dat de doeluitkering in dat jaar in overeen stemming moet zijn met de hoogte van het bedrag waarmee de provincie de be jaardenoorden subsidieert. Om dat doel te bereiken moest een structurele bezuiniging van 4,3 miljoen gulden worden gerealiseerd; een bedrag dat in het ongunstigste geval dus daalt tot (4,3-1,5=) 2,8 miljoen. G.S. stellen voor voorzichtigheidshalve uit te gaan van het ongunstigste geval, de 'minimum-variant'"Gelet op de be staande onduidelijkheid is het hoe dan ook nodig flexibiliteit in het plan in te bouwen," betoogt het college. "Gaan wij uit van de minimumvariant dan kan het plan in positieve zin flexibel zijn; bij de maximumvariant daarentegen zal het plan in negatieve zin flexibel moe ten zijn." Ook een bezuiniging van 2,8 miljoen gulden maakt vermindering van het aantal plaatsen in bejaardenoorden no dig. Daarbij geldt dat sluiting van een bejaardenoord meer bijdraagt aan de bezuinigingsdoelstelling dan renovatie onder vermindering van het aantal plaatsen. "U heeft zich echter steeds op het standpunt gesteld dat reducties in die vorm zoveel mogelijk voorkomen moeten wrden," aldus G.S. in hun noti tie voor de statencommissie. "Nu de fi nanciële taakstelling is verlicht, is het ons mogelijk dit standpunt nog meer dan voorheen in de planning te verdis conteren." Het college spreekt daarmee zijn voor keur uit voorde realisering van plannen die voorzien in renovatie/reductie: "Dankzij de extra ter beschikking ko mende middelen kan het uitgangspunt van kwaliteitsverbetering door reduc tie/renovatie grote aandacht krijgen. Het aantal plaatsen vermindert, maar de kwaliteit van de resterende plaatsen is in overeenstemming met de heden daagse eisen." Daarnaast wil het college een betere spreiding van bejaardenoorden over de provincie bevorderen. In sommige re gio's is er verhoudingsgewijs teveel plaats, in andere te weinig. "We nemen ons voor ernaar te streven om niet al leen reductie-voorstellen te presente ren, maar ook te bezien of in plangebie den met ondercapaciteit uitbreidingen mogelijk zijn," zo staat in de notitie. Het systeem voor de verdeling van het geld voor de bejaardenoorden dat in de Wet op de bejaardenoorden is vastge legd, pakt voor de provincie Utrecht ongunstig uit. Om de sluiting van een onaanvaardbaar groot aantal bejaar denoorden te voorkomen heeft de pro vincie Utrecht sinds de invoering van de wet in 1985 bijna 21,4 miljoen gulden uit eigen middelen aan de ouderenzorg bijgedragen (Drenthe 1 miljoen, de overige provincies niets). Eerder heb ben Provinciale Staten besloten daar aan in de periode tot 1992 nogeens 4,5 miljoen gulden toe te voegen. Dat is vol gens G.S. nu niet meer nodig. Het colle ge stelt dan ook voor van verdere bijdra^ gen uit de provinciale kas af te zien. Als de twee commissies met de voor stellen instemmen kunnen G.S. het plan 1988-1991 aanpassen aan de nieuwe si tuatie en eind november openbaar ma ken. Tot 23 januari 1989 zal het plan vervol gens ter inzage worden gelegd. In de tussenliggende periode zijn er inspraak bijeenkomsten, waarvan de data nog niet vaststaan. Het is de bedoeling het plan in april volgend jaar - in verband daarmee niet meer het plan 1988-1991, maar het plan 1989-1991 - ter vaststel ling aan Provinciale Staten aan te bie den. 100 JAAR tS?5 Brahms Akademische Fest-Ouverture Beethoven Pianoconcert nr. 5 in Es, op. 73 Mozart Symfonie nr. 36 in C. KV 425 "Linzer" (Andante) Brucli Vioolconcert nr. 1 in G, op. 26 Wagner Ouverture "Der Fliegende Hollander" De afdeling Eemland van de Diensten bond FNV houdt haar najaarsledenver gadering op donderdag 20 oktober a.s. in het FNV-Advies- en Informatiecen trum, Soesterweg 114, Amersfoort van 20.00 - 22.30 uur. Onderwerpen zijn voorstellen voor het congres, verkiezing bondsbestuur. Vanaf bushalte op de Noorderwierweg 5 minuten lopen, voor auto's ruime par keergelegenheid. Bij een inbraak op een caravanterrein aan de Birkstraat hebben onbekende daders vorige week een kleurentelevisie buitgemaakt. Het apparaat was geïn stalleerd in een stacaravan die het ei gendom is van een familie uit Amster dam. De politie kreeg in het afgelopen week einde telefonisch het verzoek om assis tentie aan de Van Weedestraat, waar een Baarnse taxichauffeur het aan de stok had met een 19-jarige jongeman uit Soest. De Soester was dronken en weigerde aanvankelijk de ritprijs te be talen. Hij was weggelopen maar door de chauffeur achterhaald. Hij betaalde als nog het verschuldigde, maar kon niet nalaten nog een flinke deuk in de auto te trappen. De politie nam hem mee en maakte proces-verbaal op. Aanstaande zaterdagavond, 22 okto ber, draait de film "Alsof het gisteren gebeurde" in de Ankerplaats aan de Klein Engendaalweg 52 te Soest. De film behandelt een thema dat op dit mo ment zeer in de belangstelling staat, na melijk het leven van Jezus. De film "Alsof het gisteren gebeurdeis het his torische verslag van Jezus' leven ge maakt naar aanleiding van het Lukas evangelie. Op vele plaatsen in de wereld is er al een vertoning geweest. Er werkten 45 hoofdfiguren en 5000 figuranten uit de lokale bevolking aan de film mee, die opgenomen werd op meer dan 300 his torische plaatsen. De twee uur durende film laat gebeurtenissen, wonderen en gesprekken van Jezus naar voren ko men op een heel indrukwekkende ma nier. Begonnen wordt om 20.00 uur met een gratis bakje koffie en de film start om 20.30 uur. De kosten voor de film zijn f 5,- per persoon. De Ankerplaats is het jeugdgebouw van Evangeliegemeente In de Ruimte. Soest krijgt er een nieuwe zaak bij, waar men iets kan doen aan de vitali teit door middel van een uniek bewe gingssysteem, dat exclusief voor Soest en omgeving in deze studio komt te staan, waar men bruin kan worden door middel van diverse professionele zonne-apparaten zoals de gewone zonnebank, snelbruiner en gezichtska non. Voor ieder budget en ieder huid type en waar men op een effectieve wijze kan afslanken. De studio krijgt de naam "Studio Vitali- té", wat levenskracht betekent, en wordt gevestigd in het pand (voorheen apotheek) aan de Kerkstraat. Eigenaar en initiatiefnemer is Ed van Basten. Van Basten; "Ik heb de afgelopen jaren een aantal bewegingsinstituten in Ne derland opgebouwd met een groot aan tal deelnemers. In deze periode heb ik een grote dosis ervaring opgedaan op het gebied van bewegen, bewegingsvor men, houdingsverbetering, enz." stelt Ed van Basten. "Je kan een lijf ook niet zomaar in beweging zetten. Dat moet wel op een zeer verantwoorde, gecon troleerde manier en zonder overbelas ting" stelt Ed. "Met de ervaringen uit het verleden heb ik leren selecteren en de verschillen doen inzien tussen goed, beter en het beste. De keuze van o.a. mijn bewegingsapparatuur is dezelfde als die Yvonne van Genne ptoepast." "Ook heb ik zeer intensieve kontakten met de medische wereld gehad. Zo kreeg ik verwijzingen van artsen, thera peuten en specialisten. Tot op medische congressen voor specialisten uit Mid den-Nederland in ziekenhuis Salem te Ermelo heb ik bewegingsdemonstraties gegeven" aldus Ed van Basten. "Daar voor wordt je natuurlijk niet zomaar ge vraagd. 't Geeft wel aan wat je "know how" op een bepaald terrein is! Deze know-how wordt nu in mijn nieuwe "vi- talaliteitsstudio" gestopt", zegt Ed. Bewogen worden "Het systeem "Vita-Culture" waarmee ik in Soest ga werken is uniek, niet te evenaren en vindt zijn oorsprong in Amerika, waar al meer dan enkele dui zenden van deze studio's zijn ingericht en men een systeem heeft ontwikkeld in dë revalidatie, waarvan de verdere ont wikkeling ten goede komt aan de ge bruikers op rekreatieve basis of door verwijzing van arts of therapeut. Want laten we eerlijk zijn", zegt Ed van Bas ten, "We leven in het tijdperk van de be wegingsarmoede, waardoor veel kwaal tjes ontstaan c.q. verergeren. We zitten en eten te veel en bewegen te weinig. Hieraan kan nu iets gedaan worden! En het leuke is, maar dat vind ik persoon- lijk ook erg belangrijk, dat het door jon ge mensen wordt gedaan, maar vooral ook ouderen tot zelfs 80 jaar kunnen dit doen! Deze laatste groep vindt zich vaak te oud om te bewegen, alleen be seffen ze niet altijd dat ze het 't hardst nodig hebben. Buiten het "bewogen worden" met deze apparatuur, heeft het systeem als zeer prettige bijwerking dat het ook een afslankeffekt heeft." Het systeem van Vita-Culture is dus een bewegingssysteem. Het is een in snel heid regelbaar systeem, watje 1 a 2 uur tjes, of meer, per week kunt doen zon der dat spieren overbelast of vermoeid raken. Je voelt je na 1 sessie van een uur (6 toestellen 10 minuten) echt als her boren en ontspannen. Daarbij is het sys teem ondanks al zijn extra mogelijkhe den ook nog eens veel goedkoper dan het Slender You systeem. "Aangezien ik vind", stelt Ed van Basten, "dat het goed is als iedereen wat doet aan bewe gen, hebben wij gekozen voor een sys teem waarbij de prijs lager wordt naar mate men meer gaat bewegen." Ook is er op bepaalde tijden een fysiothera peute aanwezig bij "Studio Vitalité". De begeleiding is dus professioneel. "Voor mensen die erg zwaar zijn of moeilijk afvallen is er in "Studio Vitali té" de mogelijkheid om af te vallen d.m.v. een afslanksysteem, waarbij men afhankelijk van "hoe lang" de vetopho pingen bestaan, in 10 behandelingen kan uitgaan van een plaatselijke verma gering, welke overeenkomt met 1 a 2 kledingmaten. Er zijn meetbare resulta ten reeds na de eerste behandeling, het systeem werkt overtuigend bij de "si naasappelhuid" op de bovenbenen en is zelfs pijnverlichtend bij reumatische aandoeningen, kortom: het werkt bevorderend op de algehele gezond heid. Het is een dieptewarmte-behan- deling waarbij men zo'n 50 minuten ontspannen in afzonderlijke ruimte de apparatuur z'n werk laat doen en daar bij wat leest en drinkt. Evenals van het bewegingssysteem is er van de afslank methode nog veel meer te vertellen, echter daarvoor moet men maar eens naar de studio komen", vertelt Ed van Basten. Zonaanbidders De zonne-studio van "Vitalité" be schikt over de super-professionele "Vi- ta"-apparatuur, waarmee men op een snelle en effektieve wijze bruin kan worden, voordat men op vakantie gaat tegen verbranding, of z'n zongebruinde zomerse kleur kan bijhouden. Daarbij zorgt een gespecialiseerde lijn zonne- cosmetica voor een ondersteunend ef- fekt ten aanzien van het bruinen en geeft optimale huidkonditie. Woensdag 19 oktober gaat Vitalité open. Zaterdag 22 oktober is er open huis, 'morgens uitsluitend voor artsen en fysiotherapeuten en 's middags van 13.00 tot 17.00 uur voor belangstellen den. De openingstijden vanaf 19 okto ber zijn van 09.00 tot 22.00 uur zijn en 's zaterdags van 09.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie, tel. 18990. Tot en met 15 november worden er aan trekkelijke openingsaanbiedingen ge geven, b.v. 3x1 uur gebruik van de be wegingstoestellen ter kennismaking voor f 35,-. Profiteer ervan.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21