DE 'SOESTER COURANT DRIE MAANDEN LANG GRATIS PLUS... EEN WAARDEVOL GESCHENK!!! SOESTER COURANT Jeugdzorg blij met de verhuizing van De Praatpaal naar de wijk Smitsveen Stam-Soestdijk spectaculair heropend >?CP> WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 29 Buurtfunctie kan nu beter worden vervuld dan aan Molenstraat Arbeidsbureau leidt op tot C-programmeur Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Herfstvakantie-programma vervalt Inbraak in De Praatpaal Grote belangstelling bij 75-jarig jubileum IIP 1 - 7V De toren van de Oude Kerk te Soest Speciaal getekend voor de Soester Courant Tot nu toe miste U het honderd procent Soester nieuws in onze leeskrant, die reeds meer dan 9000 abonnees telt. Weet U wel wat er allemaal in uw eigen dorp gebeurt? Wat er gebeurt in uw eigen buurt? De Soester Courant vertelt U alles over alle plannen die er in uw gemeente op stapel staan. Plannen waar U het misschien niet mee eens bent. De Soester Courant herinnert U daarbij aan de inspraakmogelijk heden, waarvan U gebruik kunt maken. Groot en klein nieuws, óók op sport- en rekreatiegebied. De SOESTER COURANT vertelt U er alles van! Zoals bijvoorbeeld de wekelijkse mededelingen op onze informatiepagina met de medische dienst, burgerlijke stand, kerkberichten, hulpverlenings adressen, verloren en gevonden huisdieren enz. De familieberichten, vraag- en aanbod-advertenties en het hele scala van aanbiedingen van uw eigen Soester winkeliers, maar ook alle personeelsadvertenties vindt U in de Bel nummer 14152 of stuur de ingevulde bon in open envelop ongefrankeerd aan Antwoordnummer 136, Soest. De reproduktie ontvangt U per omgaande. -ï O® s°e' O Tien jaar lang was de stichting Jeugd zorg Soest een roepende in de woes tijn. Elk jaar werd gevraagd om finan ciële middelen voor de verhuizing van De Praatpaal, maar telkenmale kreeg men nul op het request. Er was geen geld voor de verplaatsing van de Mo lenstraat naar de wijk Smitsveen. Tot dit jaar, want vandaag heeft de stich ting het oude gebouw van de voorma lige Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg in gebruik genomen. "Al vanaf 1978 roepen we dat we weg willen naar het Smitsveen. Dat is de wijk waarop we ons richten. Daar kunnen we onze buurtfunctie beter vervullen," zegt Johan Baks die inmiddels als direc teur van Jeugdzorg is afgetreden, maar in afwachting van een opvolger enkele uren per week overbrugt. "We zijn blij dat we nu dichter bij onze doelgroep zit ten. We verwachten ook meer bezoe kers. Met name het kinderwerk heeft de laatste jaren in De Praatpaal niet hard gelopen. We hadden aan de Molen straat nog maar één ruimte. In verband met de brandveiligheid konden we de rest niet meer gebruiken. Omdat we wisten dat we zouden weggaan hebben we verbouwingen en onderhoud ach terwege gelaten." Afhankelijk Toch heeft Jeugdzorg niet helemaal ge kregen wat ze wilde, want het betrok ken schoolgebouw krijgt een multifunc tioneel karakter: de stichting zal het moeten delen met andere instanties. Enkele mede-gebruikers in de toe komst zijn het Turks Comité, de Vrij willigers Vakature Bank, Vluchtelin genhulp, waarschijnlijk een peuter speelzaal en wellicht een maatschappe lijke dienstverlening en een voorziening voor ouderen. "We zijn niet ongeluk kig, maar het is anders dan we ons had den voorgesteld," wil Johan Baks kwijt. "Sommige ruimten zijn multifunctio neel. Hoe dat in de praktijk uitpakt moetje zien als een experiment. Je bent afhankelijk van invloeden van andere gebruikers en omgekeerd. Dat moetje beheersmatig goed in de klauw houden. De ruimten en de verantwoordelijkhe den dienen gescheiden te blijven en het overleg moet je goed op peil houden. Daar moet je echt zorgvuldig mee om gaan. Als je een multifunctioneel ge bouw begint ben je er nog niet, dan be gint het pas. Wat gebeurt er als Jeugd zorg een disco voor 100 tot 150 tieners houdt naast de zaal, waarin een dia avond van een ouderen organisatie plaatsvindt? Ik wil niet de conclusie trekken dat zoiets tot problemen leidt, maar je moet alles wel heel goed op el kaar afstemmen. Aan de Molenstraat hebben we last gehad van het oude ima go van De Molensoos. Ouders dachten dat De Praatpaal bij De Molensoos hoorde en hielden de kinderen weg. Die instelling is beeldbepalend voor het ge bouw geweest. Al die jaren hebben we hinder ondervonden van de andere in stelling, zonder iets ten nadele van De Molensoos te willen zeggen. Daar moet de gemeente lering uit trekken voor de situatie in de Rinke Tolmanschool. Je moet zorgen voor duidelijke informatie naar de bevolking toe als je met meer in stellingen in één gebouw zit. Er moet ook nog overleg worden gepleegd over de beheersfunctie. Misschien wordt er een beheerder voor een aantal uren aangesteld, die ook de bezoekers kan verwijzen naar de activiteiten waarvoor ze komen." Kinderwerk Om de bewoners van het Smitsveen enigszins vertrouwd te laten raken met Jeugdzorg heeft de stichting gedurende het laatste half jaar één middag per week kinderactiviteiten gehouden in het gebouw van de Johannes Parochie aan de Weegbreestraat. Het kinder werk zal aan de Smitsweg weer een be langrijke impuls krijgen van de stichting Jeugdzorg. Vanaf vandaag tot en met zaterdag vinden reeds de eerste herfst- activiteiten plaats. Ook het volwasse- nenwerk zal een duidelijke inbreng krij gen op het programma van De Praat paal, het buurthuis dat in overleg met de mede-gebruikers aan de Smitsweg een andere naam zal gaan voeren. Voorlopig heeft Jeugdzorg de beschik king over drie ruimten. Pas na de ver bouwing van de Rinke Tolmanschool (nadat met alle participanten is gespro ken) betrekt men de definitieve ver trekken. Johan Baks en jeugdwerker Theo Papilaja betwijfelen of Jeugdzorg voldoende vierkante meters krijgt toe gewezen. Papilaja was persoonlijk lie ver naar de voormalige kleuterschool De Kievit aan de Smitsweg verhuisd, maar ook hij is blij dat men in elk geval een betere werkruimte ter beschikking krijgt. De gemeente Soest heeft 350.000 gul den uitgetrokken voor de nieuwe ge bruikers van De Rinke Tolmanschool. Daarvan moet de verbouwing worden Johan Baks. betaald en het advies van een extern bu reau over de invulling van het pand. Het schoolgebouw is nu nog eigendom van een verzekeringsmaatschappij. Verder is er een krediet van 50.000 gulden voor de inrichting van het gebouw. Van dat budget zullen alle gebruikers een graan tje meepikken. Het gebouw van De Praatpaal aan de Molenstraat komt voorlopig leeg te staan, maar de stichting jongerencen trum De Molensoos heeft een aanvraag ingediend bij de gemeente deze ruimte bij de soos te betrekken. De huidige ontwikkelingen in de auto matisering vragen in toenemende mate gespecialiseerde programmeurs. Hwet programmeursaanbod in de snel groeiende markt van de zogenaamde multi- user" automatiseringsproj ec- ten, die gebaseerd zijn op QNX-, UNIX-, en XENIX-achtige operating systemen en de vierde generatie pro grammeertalen geeft al geruime tijd een nijpend tekort te zien. Om daarin te kunnen voorzien biedt het G.A.B. Amersfoort de mogelijkheid om aan een opleiding tot C-program meur deel te nemen. Tijdens de oplei ding wordt aandacht besteed aan "C", "4GL" en "SQL". De opleiding begint op 21 november en duurt 3 maanden. Een daarin opgeno men stage van 9 weken wordt gereali seerd bij een bedrijf in Nederland. Het theorie-gedeelte wordt gegeven in Wijk bij Duurstede. Als vooropleidingseis geldt een HBO of universitaire opleiding, (VWO is ook mogelijk), met exacte vakken in het pakket. N.a.v. de aanmelding wordt men uitge nodigd voor een voorlichting en een se- lectiegesprek. Aanmelden voor 22 oktober a.s. Een aanmeldingsformulier is verkrijgbaar aan de balie van het Arbeidsbureau in Amersfoort. Bij een verhuizing maken vele handen licht werk. Maar de 'behulpzaamheid' van derden kan ook een vertraging opleveren. Zoals bijvoorbeeld bij De Praatpaal, het buurthuis van de stichting Jeugdzorg Soest dat vandaag zou worden heropend aan de Smitsweg. In het afgelopen weekeinde drongen onbekenden het oude gebouw van de Rinke Tolmanschool binnen en lieten daar een grote rotzooi achter. Stencils wérden op de muur geplakt en andere spullen, die nog in dozen waren inge pakt, werden door het gebouw verspreid. Jeugdzorg kan daardoor niet vandaag de deuren openen voor dè bewoners van de wijk het Smitsveen. Het oorspronkelijke geplande herfstvakantie programma komt te vervallen. "Eerder dan maandag 24 oktober gaan we niet open. We gaan ons niet over spannen werken. Iedereen loopt al op z'n tandvlees," liet Johan Baks weten. Met een druk bezochte receptie ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan en de officiële heropening van het pand aan het Nieuwerhoekplein heeft de firma Stam vrijdag j.1. een nieuw stuk je toegevoegd aan de roemrijke histo rie van het autobedrijf. In de nieuwe showroom kon de familie Stam enige honderden bezoekers - vrienden en bekenden, en uiteraard vooral veel za kenrelaties - verwelkomen, die het feest met hun aanwezigheid kwamen opluisteren. Een van de voornaamste gasten was de heer P. de Butler, directeur van Re- nault-Nederland, die het pas verbouw de bedrijf op spectaculaire wijze open de. Met een fonkelnieuwe Renault 5 reed hij dwars door een fraai op papier geschilderd landschap de showroom binnen, om net op tijd tot stilstand te komen. Daarvoor hadden de talrijke gasten on der het genot van een drankje kennis kunnen nemen van een video-film, die op verscheidene tv-toestellen, ver spreid in de showroom, te zien was. De familie Stam had voor deze originele aanpak gekozen en vermeed daardoor de gebruikelijke maar niet altijd even boeiende toesprakenreeks, De video film, gemaakt door Fred Beerbaum en met de bekende Soester tv-journalist René Eijbersen als centrale presenta tor, gaf met een aantal korte interviews een interessant beeld van de complete familie en van het bedrijf dat zij in de loop der jaren heeft opgebouwd. Aan sluitend volgde een vraaggesprek met de gebroeders Higler, van de bouwon derneming die de verbouwing van het pand voor zijn rekening heeft genomen. De heer De Butler was tenslotte de eni ge die een korte speech hield, alvorens hij in de auto stapte om de officiële ope ning te verrichten. Hij liet weten dat de firma Stam een heel speciale plaats in nam onder de Nederlandse Renault- dealers en had lof voor de manier waar op Stam de positie van het Franse auto merk in ons land voortdurend tracht te verbeteren. Stam neemt een flink deel van alle Renault-verkopen voor zijn re kening. Toost De heer De Butler wenste de firma een goede toekomst toe en twijfelde er niet aan dat 1989 - waarin de nieuwe Re nault 19 wordt geïntroduceerd - een goed jaar zou worden. Tenslotte bracht hij een toost uit op de uitstekende sa menwerking tussen Stam en Renault. Na de champagne volgde nog een druk ke receptie, uitstekend verzorgd door o.a. slagerij Van Asch, en tal van gasten maakten van die gelegenheid gebruik om de familie Stam hartelijk geluk te wensen met het bereiken van deze mijl- De heer J. Stam overhandigt de heer P. de Butler de sleutels van de Renault 5, waarmee hij de opening zou verrichten. Zo reed de heer De Butler de Show room binnen. rr -v- j T £5 VV;/% ■Y.e< e^e.e<S®X nOp O0 .CO<^e "Z-® Y2& «^„osA ,0^

Soester Courant | 1988 | | pagina 29