Doortrekking Koningsweg Gemeente verbetert woonomgeving i Een belangrijke schakel tussen Soest-Zuid en het Soesterveen Langzaam-verkeerroutes MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 10 y PatVUan bedrag gemoeid van f 4.825.400,-. Hieronder laten we zien hoe dat geld bij elkaar is gebracht: a.Voor de feitelijke doortrekking (het gedeelte Éigendomweg tot en met de aansluiting op de Nieu- weweg) is al een bedrag gereser veerd van f 3.943.900,-. b.De aanleg van de verbindingsweg Bosstraat/Koningsweg kost een investering van f 363.500,-. Ook dit bedrag werd al eerder gereser veerd. c. De vergroting van het riool in het aan te leggen gedeelte van de Ko ningsweg kost f 135.000,-. Dit bedrag wordt opgeteld bij de kos ten van het nog uit te voeren plan "Klein Engendaal". d.De verkeersregelinginstallatie op de aansluiting Nieuweweg/Ko- ningsweg kost f 190.000,-. Dit is een gedeelte van de reconstructie van de Koningsweg. Het wordt betaald uit het algemene fonds daarvoor. e.De aanleg van de keerlus en het P+R-parkeerterrein Bosstraat bij station Soest-Zuid gaat f 193.000,-kosten. Hiervan zou 80% kunnen worden gedekt door de subsidie. Het resterende bedrag wordt opgeteld bij de kos ten van het nog uit te voeren plan "Klein Engendaal". Volgens de voorwaarden voor de verlening van de twee miljoen gul den subsidie moet de vierde fase vóór 1 oktober 1989 klaar zijn. Om dit te halen zal de aanbesteding in de maand november van dit jaar plaatsvinden. Begin 1989 zal dan het werk starten. Stads- en dorpsvernieuwing is lang zamerhand tot de belangrijkste overheidstaken gaan behoren. En niet ten onrechte. Veroudering en verval dreigen steden en dorpen op allerhande terreinen in hun functie aan te tasten. Een proces dat kapi taalvernietiging, maatschappelijke en sociale problemen en een econo mische terugslag tot gevolg heeft. Kortom een proces dat een ernstige aanslag op de totale samenleving doet en derhalve gestopt en omge bogen moet worden. Een proces dat door de rijksover heid is erkend en heeft geleid tot in voering van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing per 1 januari 1985. In deze wet hebben de ge meenten bij het voeren van het stads- en dorpsvernieuwingsbeleid een belangrijke tqI toebedeeld ge kregen. Op basis van deze wet geeft het rijk aan 92 van de ruim 700 gemeenten in Nederland een eigen budget. De andere gemeenten krijgen het geld van het rijk via de provincie. Soest behoort tot de 92 gemeenten die het geld rechtstreeks van het rijk ontvangen. Voor Soest is dat een bedrag dat neerkomt op gemiddeld f 1.000.000,- per jaar. De verdeling van het budget is een aangelegenheid van de gemeente raad. De gemeenteraad is vrij om aan te geven hoe hij het budget wil verdelen, mits het maar gebeurt voor aktiviteiten die onder de noe mer stadsvernieuwing vallen. Samenhang Bij stadsvernieuwing moet niet al leen worden gedacht aan afbraak van oude gebouwen en in plaats daarvan realisering van nieuwe ge bouwen, maar ook aan het verbete ren van het leef-, woon- en werkkli maat op verschillende terreinen, die met elkaar in de vorm van een stad of dorp een zekere samenhang, een heid vormen. Het beleid zoals dat sinds 1 januari 1985 wordt gevoerd in Soest is ge richt op: het verbeteren in en instandhou den van de door de eigenaar be woonde woningen; het verbeteren en instandhouden van monumenten en beeldbepa lende panden; het saneren van door B. en W. aangewezen milieuhinderlijke be drijven; het saneren van andere bedrijven dan milieuhinderlijke bedrijven (hieronder vallen ook winkels); het stimuleren en bevorderen van plannen voor renovatie en groot- onderhoud van huurwoningen van de woningbouwverenigingen en de particuliere verhuurders door het verstrekken van een bij drage aan de wbv en de verhuur ders t.b.v. inspraakaktiviteiten en begeleiding aan de bewoners; het creëren van wijkondersteu- nende voorzieningen; het verbeteren van de woonom geving. Bijdrage De aktiviteiten van de gemeente zijn gericht op het verstrekken van een bijdrage aan personen. De bij drage (ook subsidie genoemd) is niet kostendekkend. De bijdrage werkt voor de inwoners van de ge meente dikwijls stimulerend. Men is daardoor in staat bepaalde plannen en aktiviteiten uit te voeren. Het verbeteren van de woongeving is een zaak van de gemeente. De ge meente heeft dit o.a. gedaan voor de flats in de omgeving van de Hobbe- malaan. Voor de kom van Soester- berg is een plan ter verbetering van de woonomgeving gereed. Voor een gedeelte van Smitsveen, waarin de flats zijn gelegen, is een plan in voorbereiding. De plannen ter verbetering van de woonomgeving zijn in hoofdzaak gericht op het creëren van een beter woon- en leefmilieu, maar ook om verkeerstechnische problemen op te lossen. Een belangrijk onderdeel van de ge meentelijke besluitvorming is de vaststelling van het jaarüjkse volu- mebesluit. In dit besluit geeft de raad aan welk bedrag in een bepaald jaar voor de stadsvernieuwing be schikbaar is en hoe dat bedrag moet worden besteed. Uitgangspunt van de gemeente is om inwoners, organisaties en instel lingen daarbij te betrekken. Het is wenselijk indien u daarover een me ning hebt dit aan het gemeentebe stuur kenbaar te maken. Toename van bezit en gebruik van auto's We hebben meer auto's en gebrui ken vaker de auto. Het hoort bij on ze welvaart. Voor veel (bijna alle) mensen is da auto onmisbaar. In het Soesterveen zijn heel wat woningen gebouwd. Veel van de bewoners rei zen van en naar Amersfoort. Het verkeer uit Overhees perst zich in de spitsuren over de te smalle Eigen domweg. Het voegt zich samen met het verkeer uit de wijken Smitsveen en Klaarwater. Ook het verkeer van en naar het industrieterrein uit Amersfoort maakt van de verbin ding gebruik. Op te smalle aanslui tingen en kruisingen geeft het op onthoud. Bij het wachten produce ren de auto's stank, lawaai en ver vuiling. Ook is het vaak niet veilig en vaak en veel wachten irriteert. De bestaande wegen kunnen het verkeer al lang niet meer aan. Laat staan als het verkeer de komende tijd - zoals verwacht - nog zo'n 30% toeneemt Keuze van de verbinding Sinds 1960 heeft een keuze van de verbinding tussen het noordelijk en zuidelijk deel van Soest het bestuur lijk leven beheerst. De emoties lie pen van tijd tot tijd hoog op. Met al le belangen - niet alleen het verkeer - moest rekening gehouden worden. Verkeer werd gewogen ten opzichte van het landschap en de natuur, de leefbaarheid in straten, het beschik bare geld: Uit dit alles is - na veel studie en veel vergaderen - de aan te leggen verbinding vastgesteld. Feitelijke verbinding Met de doortrekking van de Ko ningsweg wordt de verbinding ge maakt, die de Koningsweg de defi nitieve bestemming zal geven. Niet alleen wordt een snelle ontsluiting gemaakt tussen de wijken Klaarwa ter, Overhees, Smitsveen en het In dustrieterrein. Ook wordt door de doortrekking het doorgaande ver keer op de route van de resterende Nieuweweg, Beukenlaan, Laan straat en Beckeringstraat vermin derd. De verkeersdrukte, de onvei ligheid en de geluidshinder op deze route moeten flink teruglopen. Ook kunnen deze en ook andere wegen op de nieuwe verkeersstromen wor den aangepast. Vooral het wegdek op de Nieuweweg, Beukenlaan en Laanstraat is dringend aan onder houd toe. Het is verstandig daarmee nog even te wachten. Als deze we gen minder druk zijn, kunnen ze mogelijk wat smaller. Dan is het mogelijk om ze ook wat veiliger in te richten. Na de volgende en laatste fase - wij ziging van de aansluiting van de Vondellaan op de Birkstraat en de aanpassing van de Vondellaan en de Ossendamweg - heeft de Konings weg de definitieve vorm. De belangrijkste onderdelen van de doortrekking zullen we hieronder bespreken. (Aan de hand van de te kening kunt u e.e.a. volgen.) Spoorwegovergang bij sta tion Soest-Zuid De overweg bij het station is een on derdeel van de volgende fase van de doortrekking van de Koningsweg. Het is nog niet duidelijk hoe de spoorwegovergang het beste kan worden gemaakt. Daarmee kan nu geen rekening worden gehouden. De Koningsweg zal daarom zo wor den doorgetrokken dat nog van al les mogelijk is. Aansluiting van de Bosstraat De huidige aansluiting van de Bos straat op de Nieuweweg is één van de meest ongelukkige in de ge meente. Vanaf de Bosstraat moet via een helling de Nieuweweg wor den opgereden. Dit terwijl het uit zicht naar de Ossendamweg be perkt is. De kans op blokkering is vrij groot, omdat de bomen van de overweg vier keer per uur dicht gaan. Daarom wordt er een verbindings- weg aangelegd, die ongeveer bij de woning Klein Èigendaalweg 24 op de Koningsweg aansluit. Voor het linksafslaande verkeer naar de Bos straat wordt een uitvoegstrook aan gelegd. Na de doortrekking van de Ko ningsweg zullen alleen voetgangers en (brom)fietsers bij de overweg vanaf de Bosstraag nog op de door getrokken Koningsweg kunnen ko men. Voor het andere verkeer wordt een keerlus gemaakt. Ook kunnen er ongeveer 45 parkeer plaatsen voor treinreizigers vanaf het station Soest-Zuid worden aan gelegd. Met de Nederlandse Spoor wegen wordt overlegd om de par- keerplaats de status van 'P+R', Par keer- en Reis-station te geven. In dat geval kan op een subsidie van 80% worden gerekend. Gebeurt dat niet, dan zal de gemeenteraad moeten bekijken of de parkeer plaats op eigen kosten kan worden aangelegd. Aansluiting van de Nieuwe weg Over de Klein Engendaalweg zal de Koningsweg met een vloeiende bocht op de Nieuweweg aansluiten. In deze bocht wordt de Nieuweweg haaks aangesloten. Hiermee wordt duidelijk dat de Koningsweg de hoofdroute is en de Nieuweweg een gewone zijweg. Voor het afslaande verkeer naar de Nieuweweg worden uitvoegstroken aangelegd. Volgens de landelijke normen is hetneerzet- ten van verkeerslichten (officieel: verkeersregelingsinstallatie VRI) hier wel nodig vanwege de te ver wachten verkeersdrukte. Om bij de huizen, winkels en kantoor Nieuweweg 97 tot 109 te komen Deze panden staan in een rechte lijn ten opzichte van de Ossendamweg. Dit beperkt de mo gelijkheden om een echt goede toe gang er naar toe te maken. Een ech te parallelweg voor het bestem mingsverkeer tussen de Nieuweweg en de Parklaan zou het beste zijn. Alleen voor de panden 97 tot en met 109 is niet voldoende ruimte voor een echte parallelweg. Ook als de (brom)fietsers over de parallel weg zouden rijden - in plaats van over het fietspad - is de ruimte niet genoeg. Via de nu voorgestelde parallelweg - op het huidige stuk Nieuweweg - kan in ieder geval van en naar de winkels en woningen worden gere den. De parallelweg wordt niet op de Koningsweg aangesloten. Dit omdat dan veel auto's de afslag en de verkeerslichten naar de Nieuwe weg willen afsnijden door over de parallelweg te rijden. Het bezor gend verkeer voor de winkels en huizen moet op deze doodlopende weg keren of over een grotere af stand achteruit rijden. Het is be paald niet de mooiste oplossing. Maar uit alles wat mogelijk is de beste. Het kantoorpand Nieuweweg 109 zal de uitgang via de Parklaan blij ven gebruiken. De fiets- en voetpa den blijven. Het voetpad langs de Nieuweweg tussen de Klein Engen daalweg en de Eigendomweg ont breekt nu nog aan de kant van de Eng. Dit zal worden aangelegd als het open terrein daar bebouwd is. Aansluiting van de Parklaan De aansluiting Parklaan bij de over weg valt in de volgende, de vijfde fa se van het plan doortrekking Ko ningsweg. Daarover kunnen nu nog geen uitspraken worden gedaan. Deze aansluiting is namelijk in zeer sterke mate afhankelijk van de ma nier, waarop de spoorlijn wordt ge kruist. Eerst zal dit duidelijk moe ten zijn. Tot die tijd blijft de huidige overweg in stand. Algemene aspecten van het langzaamverkeer Langs de hele doorgetrokken Ko ningsweg worden vrij liggende fiets paden aangelegd. De oversteek plaatsen voor (brom)fietsers wor den met een verbrede middenberm gemaakt. Hierdoor kan men de Ko ningsweg per rijbaan oversteken. In het midden kan men dan wachten tot de rijbaan vrij is. Langs de ver bindingsweg tussen de Bosstraat en de Koningsweg komt geen vrijlig- gend fietspad, maar alleen een vrij- liggend wandelpad. Tussen dit wan delpad en station Soest-Zuid wordt langs de doorgetrokken Konings weg een voetpad aangelegd. De fiets- en voetpaden langs de bebou wing van het gedeelte van de Nieu weweg tussen de Eigendomweg en de spoorwegovergang blijven ge handhaafd. Verkeerslawaai Voor de nog te bouwen huizen tus sen de Eigendomweg en de doorge trokken Koningsweg moeten voor zieningen worden aangebracht. In verband met het landelijke en groe ne karakter van het gebied wordt gekozen voor geluid wal. Daarop is begroeiing mogelijk. Bij de aanslui ting met de Nieuweweg zou de ge- luidwal echter het uitzicht wegne men. Over een lengte van dertig meter moet hier een geluidscherm worden geplaatst met een hoogte van drie meter. Voor de huizen in het gebied tussen de Bosstraat en de Koningsweg zijn geen voorzienin gen nodig. Deze liggen ver genoeg van de Koningsweg af. Aanleg van riolering Op de plaats van de doortrekking tussen de Eigendomweg en de Nieuweweg ligt nu riolering in de vorm van het tijdelijke riool in de Klein Engendaalweg. Door de plaats en grootte is dit niet te gebrui ken. Voor de afvoer van het regen water op de Koningsweg is de aan leg van een riool met een diameter van 30 centimeter noodzakelijk. Voor de afvoer van afvalwater uit het plan Klein Engendaal is straks een groter riool nodig. Om dubbele kosten te voorkomen, wordt nu al een riool met een doorsnede van 60 cm. aangelegd. Met een stuwput bij de huidige aansluiting van de Bos straat op de Nieuweweg wordt het riool aangesloten op het vrij-verval- riool van Soest-Zuid. Verhardingen en verkeers- voorzieningen De doorgetrokken Koningsweg krijgt dezelfde vorm als de gerecon strueerde gedeelten van de Ko ningsweg. Bij de aansluiting van de Nieuweweg' op de doorgetrokken Koningsweg wordt een verkeersre gelinstallatie geplaatst. Financiële kant Voor de derde fase is een subsidie van één miljoen toegezegd. Voor de vierde fase is dit twee miljoen gul den. Het werk aan de vierde fase moet dan dan wel vóór 1 oktober 1989 klaar zijn. Met de uitvoering van de werk zaamheden van de vierde fase is voor de gemeente Soest een totaal- Groenvoorziening De doortrekking gaat - vooral in de omgeving van de aansluiting van de Klein Engendaalweg op de Nieu weweg - door een gebied met fraaie begroeiing. Voor een groot gedeelte betreft dit niet of achterstallig on derhouden bomen en struiken. He laas gaan bij de aanleg van de door trekking ook een aantal bomen van duurzame soorten als eik en linde verloren. Dit is echter noodzakelijk om een veilige wegverbinding vol gens de vastgestelde route te ma ken. Zoveel mogelijk zal worden gepro beerd het verlies aan beplanting te beperken. In de bermen zullen de bomen en heesters waar mogelijk worden gespaard. Na uitvoering Van het werk zal de beplanting wor den aangevuld tóf zo worden afge werkt, dat een passende beplanting zich kan ontwikkelen. In het onlangs door de gemeente raad vastgestelde groenbeleidsplan wordt onder andere voorzien in de aanleg en verbetering van een aan tal langzaam-verkeerroutes. Het doel is de recreatieve waarde van het groen in Soest te benadrukken en de steeds groeiende vrije tijd zin vol te kunnen besteden. Zo is bij het vaststellen van het be stemmingsplan Zuider-Eng tevens besloten een aantal bestaande rou tes, zoals de Enghenbergsteeg, te verbetéren. Tevens wordt er een aantal nieuwe verbindingen aange legd, zodat het gebied met z'n varia ties voor de recreant nog beter te be leven valt. Uiteindelijk zal Soest, als alle ge plande voorzieningen zijn gereali seerd, over een riant net van lang zaam-verkeerroutes beschikken, zodat het voor de recreant mogelijk is zich zonder gebruik te maken van andere wegen door Soest te ver plaatsen. De Enghenbergsteeg.

Soester Courant | 1988 | | pagina 10