SPAAR AKTIE Bouw nieuw gemeentehuis start april '89 CDA VVD PvdA Prog. Soest D66 GPV/SGP/RPF Wie Soest liefheeft, leze deze krant Soest op weg naar 1989 67e JAARGANG NO. 8a MAANDAG 24 OKTOBER 1988 mm Speciale uitgave onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur van Soest, ter gelegenheid van de begrotingsbehandeling 1989 i a Blinde vlekzegel Een kanttekening Abonnement per halfjaar 114,- Buiten Soest peKYv hatffeW24, rs 65 ct. t'opl. 8000 ERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 wijwjxSïïSS Kees Verheus, fractievoorzitter CDA. 1. Hoge prioriteit geven aan het oude renbeleid. 2. Terrein achter het huidige raadhuis en bij "Meuby Dick" in Soesterberg reserveren voor bouw van senioren woningen. 3. Handhaving van het Lager Beroeps onderwijs in Soest moet krachtig worden ondersteund. 4. Schepping van werkgelegenheid moet extra aandacht krijgen b.v. door leer/arbeidsplaatsen binnen de gemeentelijke organisatie. 5. Versnelde aanpak van verkeerson- veilige situaties. 6. Een goed geoutilleerde polikliniek is voor Soest onmisbaar als "Zonne gloren" wordt gesloten. 7. Overdekt zwembad/sporthal aan de Dalweg heeft hoge prioriteit. 8. Opvangmogelijkheid oudere jeugd in Overhees al in 1989 realiseren. 9. Aan de huidige sterkte van de politie mag niet worden getornd, willen wij het vandalisme kunnen terugdrin gen. 10. Het particulier initiatief zal binnen het welzijnsgebeuren eigen beleids ruimte moeten hebben. Bert Krijger, fractievoorzitter VVD. Verantwoord Vooruitzien dus Doorgaan-WD Veel relatief 'jonge' ouderen zullen een beroep doen op de gemeenschaps voorziening en daaraan ook zelf vorm willen geven. Daarom wil de WD dat de Stichting Welzijnswerk Ouderen Soest zelf de welzijnsmiddelen voor 'ouderenwerk' kan bestemmen. Veel Soesters maken gebruik van de faciliteiten die het cultureel creatief centrum C-drie biedt. De WD wil dat C-drie kan rekenen op een zekerheid voor de komende jaren. De WD wil dat de gemeentelijke bijdrage voor een langere termijn wordt vastgesteld, waardoor C-drie haar verantwoorde lijkheid gestalte geven kan. De woonomgeving is voor veel burgers van groot belang. Een goede woning en een passende omgeving dragen bij aan het welzijnsgevoel van velen. Daarom wil de WD ook dat voor ver beteringen aan de woonomgeving in het Soesterveen en op de Eng extra 1 miljoen van de reserves van het ge meentelijk grondbedrijf wordt be stemd. Raymond van Gelder, fractievoorzitter PvdA. Soest is een rijke gemeente. Een paar jaar geleden was dat anders. Toen moesten we bezuinigen. Ons grondbe drijf blijkt nu vijf miljoen rijker te zijn dan we aanvankelijk dachten. Wij zijn blij dat ook het college van B W in ziet dat je niet door kunt gaan met be zuinigen en tegelijkertijd de spaarpot vullen. Het reorganisatieproces binnen de ambtelijke organisatie verloopt voor spoedig. Alleen de sport blijft achter. De overlegstruktuur voor het zwem bad lijkt nog steeds nergens op. Wij zullen dit bij motie weer aan de orde stellen. Er is een vergelijkend onderzoek ge weest naar de kosten van sportvoor- zieningen in verschillende gemeenten (VBA). De wethouder en de sportstichting spelen met vuur door daar niet serieus mee om te gaan. Nu nog meer onnodig geld uitgeven leidt straks tot kosten verhogingen voor de sporter. De recent bekend geworden plannen voor de politie zijn voor ons niet ac ceptabel. Wij willen de wijkgerichte surveillance handhaven. Daarvoor is er het convenant. Jan Visser, fractievoorzitter Prog. Soest. Adriaan Pothuizen, fractievoorzitter D66. D66 wil in 1989: een besluit over de maximale omvang van de gemeentelijke reserves, dus vaststellen hoeveel geld er voor één malige uitgaven beschikbaar is; aanstelling van een ombudsvrouw of -man; geen vliegshows op Soesterberg; een brede maatschappelijke diskussie over waar verder bouwen in Soest na Overhees en Klein-Engendaal; versnelde verbetering van onveilige kruispunten en wegen; goedkopere warme maaltijden voor ouderen met minimum-inkomen; plannen voor de uitbouw van de twee winkelcentra; de reserves voor een deel besteden aan investeringen die werkgelegenheid opleveren; geen belastingverhoging als die inves teringen achterwege blijven, want de gemeente is geen (verplichte!) spaar bank. Wiebe Meilof fractievoorzitter GPV/SGP/RPF. De GPV-SGP-RPF-fractie signaleert twee tendenzen: Als het gaat om finan ciën, milieu, ouderenbeleid, openbare orde en veiligheid kan in toenemende mate gesproken worden over beleid met een structuur die toeneemt in helderheid en hanteerbaarheid. De gemeenschap van Soest zal hier haar winst van hebben. Daartegenover heeft deze fractie veel zorgen over de ontwikkeling op het vlak van de Christelijke waarden. Welzijn, emancipatie-beleid en de taakopvatting van B&W zijn hier o.a. voorbeelden van. De gemeentelijke overheid moet er voor alle burgers zijn. De fractie vraagt dan ook om een beleid waarin B&W serieus rekening houdt met Christelijke waar den. Wanneer Soesters de laatste weken hun plaatselijke of regionale krant opslaan, wordt hun aandacht vooral bepaald op "onze" Monique of het plan voor moderne kunst op het nieuwe raadhuisplein om maar eens twee markante zaken op te noemen. Grote koppen over gebeurtenissen, die op zich maar een klein deel van dat totale gang van zaken binnen de gemeente uitmaken. Maar weinigen lopen tot nu toe echt warm voor een onderwerp als de behandeling van de begroting van de gemeente. Buiten de ambtena ren zitten er hoogstens 10 a 15 men sen op de tribune. In de krant wordt achteraf wel verslag gedaan, maar dan is het al voorbij. Waarom is een begroting en de behandeling er van zo belangrijk? Een begroting omvat het geplande huishoudboekje van de gemeente voor het komend jaar met een doorkijk naar de komende vier jaar. Zij geeft verder inzicht in knelpunten en wensen alsmede plannen en ideeën hoe zij kunnen worden opgelost of vervuld. Politie ke wenselijkheid, financiële moge lijkheid en uiteindelijk inpassing in een komend vieijarentraject komen hierbij aan de orde. In de 'aanbie dingsbrief' bij de begroting wordt dit alles toegelicht. Tot vorig jaar vond de behandeling van deze begroting op klassieke wij ze plaats. Eerst uitvoerige algemene beschouwingen van alle fraktie- voorzitters, daarna antwoord door burgemeester en wethouders, daar na weer de frakties etc. Kortom, voor buitenstaanders lijkt het een ingewikkeld en langdurig gedoe, waar velen maar moeilijk vat op kunnen krijgen. En toch is het voor Soest belangrijk, soms heel belang rijk. Veel wordt intussen al wel ge daan om het de burger, u dus, over- zichterlijker te maken. Veel wordt daarom besproken en beslist in aparte nota's of voorstellen door het jaar heen,'altijd aangekondigd in de (kabel)krant. Een planningkalen der en vaste tussentijdse rapporta ges per onderwerp geven houvast. Alles tijdig beschikbaar voor u. De begrotingsbehandeling als klap stuk van het jaar, waar het gehele gemeentelijke gebeuren gelijktijdig en in totaal verband aan de orde is, verdient in dit licht ook een betere aanpak. Geen langdurige voorlees- wedstrijd van fraktievoorzitters bij hun algemene beschouwingen en geen verslag daarvan achteraf in de kranten. Beter lijkt het, u hierover vooraf te informeren en daaraan te vens een aantal zaken uit de aanbie dingsbrief toe te voegen. We hopen daarmee uw belangstelling hiervoor te vergroten en de begrotingsbehan deling te verlevendigen. Deze eerste keer zal nog niet volmaakt zijn. Het tijdstip van bezorging is een tech nisch probleem dat misschien nog niet geheel onder de knie is. Ook met de uitwerking van tekst en lay- out moeten we nog ervaring op doen. Bij voorbaat vraag ik u dus enige clementie. Op tal van punten probeert het gemeentebestuur de laatste tijd met haar burgers beter in kontakt te treden. Gesprekken met de collegeleden in de verschillende wijken, kabelkrant-berichten, ver betering van inspraakmogelijkhe den tijdens commissievergaderin gen zijn daarvan voorbeelden. Vol doende tijdige informatie is een eer ste vereiste om interesse te wekken in de eigen gemeente. Zo kan de mocratie pas leven. Reakties uit de bevolking - steun of kritiek - zijn no dig voor een gefundeerd oordeel van de raadsleden. Het eindoordeel van u komt bij verkiezingen. Zover is het in 1989 nog wel niet, maar het is goed, wanneer het wel zover is, te oordelen op grond van kennis van zaken in de jaren daarvoor opge daan. Dus wie Soest liefheeft, leze deze krant. P. Scholten, burgemeester Als inwoner van de gemeente Soest en als direkt betrokkene bij de gang van zaken "op het gemeentehuis", zoals dat in het spraakgebruik heet, zult u zich misschien wel afgevraagd hebben hoe het bij de gemeente fi nancieel allemaal in zijn werk gaat. Nu volgende week de Begroting 1989 en de Meerjarenbegroting 1989-1992 in het openbaar bespro ken zal worden, willen wij u door middel van deze speciale uitgave in de gemeentelijke portemonnaie la ten kijken. U kunt zien, hoe de ge meente aan geld komt en - nog be langrijker - waaraan de gemeente al die miljoenen uitgeeft. Het beheren van de geldmiddelen vormt een zeer belangrijk onder deel van de gemeentelijke huishou- ding. Wie wat spaart, die heeft wat Net als in uw eigen huishouding moet de gemeente zorgen, dat de in komsten en uitgaven zoveel moge lijk in evenwicht zijn en blijven. En dan graag nog wat "achter de hand". Maar, evenals dat bij u ook wel eens kan voorkomen, kunnen er zich omstandigheden voordoen, waarbij de inkomsten achterblijven bij de uitgaven. Wat moet er dan ge beuren? In uw geval spreekt u uw spaargeld gaan, of als dat niet kan, sluit u een lening. Dit houdt natuurlijk een be perking in, want geleend geld zal moeten worden terugbetaald. In de gemeentehuishouding is het eigenlijk niet anders! Als de ge- Een foto van de maquette van het ontwerp van het nieuwe gemeentehuis, dat aan de Dalweg naast het politieburo komt. Volgend jaar april zal met de bouw begonnen worden. In de zomer van 1990 kan het gemeentehuis inge- bruik genomen worden. Dat betekent dat dan een einde is gekomen aan het probleem voor de inwo ners van de gemeente van "Waar moet ik zijn?" Nu moet men voor zaken als paspoort, huisvesting, bouwzaken e.d. naar verschillende, verspreid liggen de lokaties. meente de begroting niet sluitend kan krijgen moet getracht worden de inkomsten zo mogelijk te verho gen, teneinde pas daarna de reser ves - de "spaarpot" - aan te spreken. Op zichzelf is dat laatste niet zo erg: moeilijker wordt de situatie, wan neer er een aantal jaren geen slui tende begroting is. De tering naar de nering zetten Misschien rijst bij u de vraag, of de gemeente het dan niet wat kalmer aan kan doen. In een huishouding gebeurt dat ook zo dikwijls! De vergelijking van een gezinshuis houding met een gemeentelijke huishouding gaat nu niet helemaal meer op, want is dat in uw huishou ding misschien wel mogelijk, voor een gemeente is dat veel moeilijker, omdat zij nu eenmaal gedwongen is geüjke tred te houden met de ont wikkelingen op economisch, maat schappelijk en cultureel gebied. De ze ontwikkelingen zijn vaak zó veel omvattend, dat het onverantwoord zou zijn daarbij achter te blijven. De gemeente moet zorg dragen dat haar groei - die op zich al grote pro blemen met zich meebrengt - ge paard gaat met allerlei voorzienin gen, die het leefklimaat in onze ge meente bepalen. Het leven, wonen en werken moet zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt worden. Voor deze en vele andere zaken is een plan van investeringen ge maakt. De door u gekozen gemeen teraad zal zich door veel problemen moeten heen worstelen om, samen met het College van Burgemeester en Wethouders, de gemeente Soest op een waardige wijze door 1989 te loodsen. De ambtenaren hebben Burge meester en Wethouders voorstellen gedaan, waaraan het geld zou moe ten worden besteed. Maar uiteinde lijk zullen de leden van de gemeen teraad de plannen kritisch bekijken en beslissen. Dat gebeurt vanavond, maandag 24 oktober, om 19.00 uur, en woens dag 26 oktober om 14.00 uur in de aula van het Griftland College, Noorderweg 79. Iedereen is van harte welkom om te komen luisteren! Er leven vele mensen in de ge meente Soest. Bij de jaarlijkse be handeling van de begroting spre ken de politieke partijen hun voorkeur uit voor het volgend jaar en daarna. De financiën die Soest ter beschikking heeft zijn onvol doende om alle wensen ook uit te voeren. De financiële mogelijkheden in de gemeente Soest zijn momen teel groter dan enkele jaren gele den. Dat klopt. Het blijkt echter dat ook de wensen in de gemeente Soest zijn toegenomen. Een gede gen financieel beleid blijft in deze gemeente daarom op zijn plaats. De gemeente Soest zet ruim f 100.000.000,- per jaar om (1989: f 106.824.470,-). Sinds 1980 blijkt de afrekening jaarlijks maximaal 2% meer of minder te bedragen dan was be groot. In de jaren 1980, 1981 en 1982 waren de uitgaven hoger dan begroot, daarna elk jaar la ger. Ook in 1988 zal minder wor den uitgegeven dan begroot, maar het overschot zal gering zijn (plm. 1/2%) volgens de huidige stand van de (computer) gege vens. Mede door het financieel strakke beleid van de laatste jaren heeft Soest reserves opgebouwd, die de komende jaren ca. f 30.000.000,- zullen bedragen. Echter deze re serves zijn in hoofdzaak bestem mingsreserves en niet vrij be steedbaar, omdat ze moeten die nen voor opvang van kosten, die zeker te verwachten zijn en voor kosten, die nog niet zeker zijn, bij voorbeeld wegens bodemveront- reining. Een klein gedeelte van de reser ves is wel vrij besteedbaar. Het college van B&W stelt de ge meenteraad voor f4.000.000,- uit de zogenoemde reserve grondbe drijf te nemen en de komende ja ren aan te wenden voor andere zaken dan het grondbedrijf, zoals wegen, werkgelegenheid, milieu, welzijn en verkeersveiligheid. Dit extra, deze "luxe", heeft de ge meente Soest zich in jaren niet kunnen veroorloven. De gemeen teraad zal o.a. hierover beraadsla gen op 24 en 26 oktober. De uitkomsten van dit ongetwij feld opwindende debat staan nog lang niet vast. Een reden te meer dat u het zelf meemaakt en 24 en 26 oktober de gemeenteraad be zoekt. Tot ziens bij de raadsvergadering.

Soester Courant | 1988 | | pagina 1