l\ KRINGLOOP EENMALIG GLAS 1 CDA: Samen verantwoordelijk voor een zorgzame samenleving in Soest en Soesterberg t Kwijtschelding van gemeentelijke belastingen Hergebruik glas slaat aan ES r\ m\\\m mwm nu MI 1 MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 2 MAAf Ir 4 W£*TL_ hslUI -@r <ï>e®] Eerdere pogingen om de jaarlijkse "voorleeswedstrijd" van de algeme ne beschouwingen af te schaffen, le den tot nu toe schipbreuk. De nu door het College vastgestelde me thodiek om de algemene beschou wingen in de Soester Courant te pu bliceren, zal wel niet door alle poli tieke partijen worden onderschre ven, maar is wel een stap in de goede richting om de inwoners van Soest en Soesterberg in extenso te laten kennis maken wat er zo al leeft en welke wensen door de partijen wor den geventileerd. De CDA-fractie vindt deze eerste aanzet ook een goede zaak om de burgerij meer bij het bestuur van de gemeente te betrekken. Maar met algemene beschouwingen op zich zijn we er natuurlijk nog niet. In de vergadering van hedenavond zullen B.& W. reageren op de diverse voorstellen, wensen en verlangens van de politieke partijen. Het is wel licht mede daarom voor belangstel lenden (en dat zijn we in feite alle maal) een goede zaak om vanavond en/of woensdag persoonlijk de be grotingsbehandeling bij te wonen. Laat ik beginnen met vast te stellen, dat de fractie van het CDA zeer veel waardering heeft voor de wijze waarop College en ambtenaren erin geslaagd zijn om deze begroting nieuwe stijl zo snel te realiseren. Dat het eindresultaat nog niet dat is, wat men voor ogen heeft, vinden wij al leszins aanvaardbaar. Voor ik nu tot een aantal hoofdpun ten van de begroting zelf over ga, wil ik eerst een aantal kanttekeningen plaatsen bij de Nota van Arbieding. Wij vinden de Nota in zijn algem eenheid niet erg concreet. Veelvul dig treffen we uitdrukkingen aan, al "veel heeft onze aandacht" of "veel heeft onze zorg". Werd vorig jaar Multatuü geciteerd in de Nota van Aanbieding, dit jaar schijnt Europa '92 een hoofditem te zijn. En dat voor een gemeente die niet eens een zgn. Europese gemeente is. De CDA-fractie is van mening dat, als er toch een bepaald deel van het be leid in de N.v.A. moet domineren, men beter de schijnwerper op de vergrijzing in Soest - en de daaruit voortvloeiende konsekwenties voor onze gemeente - had kunnen rich ten. Ik kom daar overigens straks nog wel op terug. Bestuur en burgerij Nu de gemeentelijke reorganisatie (nagenoeg) is voltooid, willen wij er toch op wijzen, dat verandering van de organisatie op zich, voor de be volking weinig interessant is. Hoofdzaak was, is en moet blijven, dat de burgers merken, dat de cul tuur van ambtenaren en bestuur ders veel klantvriendelijker wordt. Als een burger een brief schrijft aan het gemeentebestuur, moet daar snel op gereageerd worden. Als men inlichtingen vraagt, moet men niet van de ene afdeling naar de an dere worden doorverwezen. Daar zal op gelet moeten worden. De CDA-fractie heeft de indruk, dat het bestuurlijke heroverwegings proces nog niet erg uit de verf komt. Een nadere analyse van het be stuurlijke functioneren lijkt ons al leszins gewenst. Wij hebben wel eens de indruk, dat College en Raad soms niet goed weten in welke com missie^) de verschillende onder werpen moeten worden behandeld. De opmerking in de N.v.A. dat het College bereid is om de politieke partijen tegemoet te komen, bij het opstellen van een nieuw collegepro gramma, althans de er achter lig gende filosofie, ontgaat ons. Als daarmee bedoeld wordt, het verle nen van ambtelijke bijstand etc., dan onderschrijven we dat. Indien er iets anders mee bedoeld wordt, dan vernemen wij dat graag. Financiën Als we de financiële situatie van on ze gemeente op dit moment over zien, dan kunnen we constateren, dat we er goed voorstaan. We kun nen ons weer aanzienlijk meer per mitteren dan in het begin van de ja ren '80. Was het sinds kort niet meer nodig, dat de Alg. Dienst bij sprong in de tekorten van het Grondbedrijf, op dit moment kan zelfs worden vastgesteld, dat het Grondbedrijf de helpende hand toesteekt bij het realiseren van wen sen, die bestaan op allerlei terrein buiten het Grondbedrijf. De CDA-fractie stelt tevens vast, dat het beleid m.b.t. het Grondbe drijf op de lange termijn een struc tureel sociaal beleid kan zijn. Ik zeg "kan zijn"want het is nu aan ons als Raad, weloverwogen te besluiten, voor welke doeleinden deze gelden, t.w. minimaal f 4.000.000,- dienen te worden besteed. De kritiek, dat het financiële beleid in Soest te vaak de doorslag heeft gegeven en niet sociaal genoeg zou zijn, kan door de feiten worden weergelegd. Immer, de extra gelden die het Grondbe drijf wegens verkoop van kavels voor de vrije sector woningbouw en andere koopwoningen ontving, kunnen nu worden aangewend ten algemene nutte. Wel zet de CDA-fractie vraagte kens bij de methode van grondver- koop bij bieding. De keuze van het College om de f4.000.000,- van het Grondbedrijf te bestemmen voor werkgelegenheid, milieu, verkeers veiligheid, welzijn en infrastruc tuur, komen ons symphatiek voor, maar wij vinden de uitwerking nog te summier om daar een oordeel over te geven. Wij wachten nadere informatie af en zullen ook zelf met voorstellen komen om een deel van dit geld te reserveren voor de reali satie van senioren-woningbouw. In het kader van de gemeentelijke tarieven en belastingen pleiten wij voor afschaffing van het rioolrecht door deze heffing samen te voegen met de afvalstoffenheffing. Voor de bevolkig heeft dit weliswaar geen fi nanciële voordelen, maar het heeft waarschijnlijk wel minder admini stratieve rompslomp tot gevolg. En uit dien hoofde zou het dekkings percentage van de reiniging ietwat beter worden, Voor de duidelijk heid van de burger zij hierbij aange tekend, dat de hoeveelheid afval nog steeds toeneemt en dientenge volge ook de kosten. De door ons met zijn allen betaalde afvalstoffen heffing, dekt bij lange na niet de kosten die de gemeente moet ma ken om dit afval af te voeren. De door het College voorgestelde verhoging van de tarieven met 2% is in het kader van de door de Raad vastgestelde tarieven-nota en het sluitend houden van de (meerja renbegroting, aanvaardbaar. Politie en Brandweer De geruchten over een extreme ver mindering van het aantal politie ambtenaren verontrusten ons ten zeerste. Als deze geruchten juist zijn, wil de CDA-fractie vanavond een motie indienen, die naar wij verwachten, door alle politieke par tijen zal worden ondersteund, om bij de verantworodelijke bewinds lieden in Den Haag erop aan te dringen om van dit voornemen af te zien. Tevens zullen wij de CDA-2e kamerfractie een kopie van deze motie doen toekomen. Voor wat betreft de voorgenomen reorganisatie van de vrijwillige- brandweerkorpsen, geven wij het College in overweging om voors hands maar van deze reorganisatie af te zien. Welzijn De tijd van "uw welzijn zal ons een zorg zijn", ligt gelukkig ver achter ons. Maar dat wil niet zeggen, dat er niets meer te verbeteren valt. De ge meente zal een algemeen voorwaar- Kees Verheus. denscheppend beleid moeten voe ren, waarbij het zelfstandig particu lier initiatief eigen beleidsruimte heeft. Wij verwachten op korte ter mijn voorstellen m.b.t. de budgetfi nanciering, zodat per 1 jan. 1990 een vorm van zo'n financiering voor alle instellingen kan worden gestart. E.e.a. ware in de planningkalender op te nemen. T.a.v. de minderheden in onze sa menleving, pleiten wij ervoor, daar waar mogelijk, integraal te werken en niet categoraal. Gelijkschakeling van de eigen bijdragen zou daar de konsekwentie van zijn, maar tevens kan daar mee bereikt worden, dat we de zwakken sterker maken en niet zwak houden. Samenwerking tussen de diverse in stellingen heeft onze sympathie, mits deze niet dwingend van boven wordt opgelegd. T.a.v. de opvang van de oudere jeugd in Overhees, stellen wij voor dit bedrag ad. f 35.000,-, geraamd vanaf 1992 al in 1989 beschikbaar te stellen. Aangezien het ouderenbeleid steeds meer wordt afgestemd op de thuiswoonsituatie, stellen wij voor om extra geld beschikbaar te stellen om b.v. etagewoningen zonder lift alsnog van een liftinstallatie te voor zien. De geschrapte f 28.000,- in het kader van het flankerend ouderen beleid betreuren wij zeer. Wij ver wachten van het College een nadere en duidelijke motivatie hiervan. Voor wat betreft de bouw van se niorenwoningen biedt de CDA- fractie het College een initiatief voorstel aan. Kort gezegd houdt dit voorstel in het onmiskenbare tekort aan specifiek voor ouderen geschik te woningen op de juiste plaats, zo dat deelneming aan het maatschap pelijk verkeer voor hen mogelijk blijft, kan worden ingelopen, door vrijkomende gebouwen en terrei nen, bij de belangrijkste centra, te reserveren voor zgn. seniorenwo ningen. Daarmee worden welzij nsbevorde- rende situaties geschapen. Wij stel len u daarom voor in principe het terrrein rond het thans in gebruik zijnde gemeentehuis en het terrein van "Meubi Dick" in Soesterberg, daarvoor te bestemmen. T.a.v. een poliklinische voorziening in Soest, pleiten wij ervoor, dat deze zo optimaal mogelijk moet worden ingericht. Een nauwe samenwer king tussen het ziekenhuis Maar schalksbos en de Amersfoortse zie kenhuizen, lijkt ons daarbij van groot belang. Ruimtelijke ordening en mi lieu De CDA-fractie dringt er bij het College met klem op aan om het nieuwe industrieterrein, Nieuwe Gracht 2, zo snel mogelijk te reali seren. Zowel ten bate van de werk gelegenheid, alsmede voor de ver plaatsing van bedrijven, die niet passen binnen de woonomgeving. Wij stellen u voor om de f 10.000,- voor milieuvoorlichting al in 1989 op te voeren. Uw voorstel om extra geld te reser veren t.b.v. het milieu heeft onze in stemming. T.a.v. de zand-afgraving van de Fa. Cirkel, gelegen op de grens van Soesterberg en Zeist, ver zoeken wij uw College om er bij het College van B.& W. van Zeist op aan te dringen, dat verlenging van de vergunning (blijkens een brief van 27 sept. j.1. zijn G.S. voorne mens deze verlenging te verlenen) alleen dan aanvaardbaar is, als op de naleving van de bepalingen, vol doende toezicht wordt uitgeoefend. Van dit toezicht is o.i. tot nu toe bit ter weinig terecht gekomen. Omdat de hele afvalstoffenproble- matiek in een apart raadsvoorstel is verwerkt, komen wij er bij de be handeling hiervan op terug. Rest mij in dit kader nog te vragen hoe het staat met de verhuur, c.q. verkoop van het voormalig gebouw van gemeentewerken. Verkeersveiligheid Uw voorstel om f 500.000,- te be stemmen voor verkeersbeveiligen- de maatregelen, lijkt ons op zich een goede zaak. Wat wij echter niet aan treffen in de begroting, is de premie die van Rijkswege wordt gegeven in het kader van de vermindering van verkeersongevallen. Wel dringen wij er in dit verband bij het College op aan, om de bewoners van een wijk, waar men voornemens is om bepaalde voorzieningen te treffen, deze niet "door de strot" te drukken enkel en alleen omdat verkeersdes- kundigen zo'n voorziening wense lijk achten. Onderwijs Wellicht kunnen we er weinig in vloed op uitoefenen, maar de CDA- fractie vraagt van het College een aktieve rol om het Lager Beroeps onderwijs in onze gemeente veilig te stellen. T.a.v. de Rijksvergoeding t.b.v. het Basisonderwijs, zal het College er alles aan moeten doen, om de uitga ven af te stemmen op de ontvang sten. Wij hebben er best begrip voor, dat dit niet 1,2,3 is te realise ren, maar misschien wel 4, 5, 6. Personeel en organisatie Als slot van de vroegere ATB of zo men wil als vrucht van de gemeente lijke heroverwegingsoperatie, is er een personeelsakkoord gesloten tussen werkgever en werknemers. Dit vinden wij een zeer goede zaak, waarmee wij het College van harte willen complimenteren. Evaluatie medio 1989 lijkt ons een goed uit gangspunt om na te gaan, hoe het proces verloopt. In dit kader verne men wij tevens graag hoe de opsplit sing van de Afd. Groenbeheer en Recreatie, over 2 sectoren, in de praktijk blijkt te voldoen. Sport en Recreatie Bij de begrotingsbehandeling vorig jaar, ontstond er nog al wat commo tie bij de goedkeuring van de begro ting van de Sportstichting. In de ver gadering van het Dagelijks Bestuur van de Stichting, d.d. 6 sept. 1988, bleek het concept niet geheel juist te zijn. De begroting voor 1989 is, voorzover mij bekend, niet in de Cie. R.O. behandeld. Wel stellen wij nu via de begroting van de ge meente het tekort vast. Is dat wel juist? T.a.v. de herstructurering van de Stichting laat de jongste brief van het College aan de sportbestuurders niets aan duidelijkheid te wensen over, evenmin het antwoord van de ze bestuurders. De CDA-fractie res pecteert een andere mening. Wat wij niet begrijpen is dat de sportbe stuurders zich niet wensen neer te leggen bij een democratisch geno men beslissing. Bij de becijfering van het aantal be nodigde sportvelden door het Col lege, wordt o.i. een verkeerde for mule gebruikt. De behoefte moet niet worden afgestemd op het aantal inwoners, maar op het aantal aktie ve sportbeoefenaars. Als deze for mule wordt gehanteerd, zou dat in houden, dat er per vereniging 1 veld over is. Zou zo'n "overcompleet" veld eventueel voor trainingsdoel einden gebruikt kunnen worden? Dat geeft weliswaar extra onder houd, maar bespaart wellicht extra investeringen. Met ongetwijfeld veel lezers van de ze courant, spreekt de CDA-fractie de hoop uit, dat spoedig gestart kan worden met de bouw van een over dekt zwembad annex sporthal aan de Dalweg. Werkgelegenheid Uit het antwoord van het Collge op een schriftelijke vraag naar de be steding van extra geld voor dit doel, krijgen wij de indruk, dat voor dit geld nauwelijks belangstelling be staat. Daarmee in strijd is dan weer het voorstel in de Nota van Wijzi gingen om f 500.000,- extra te re serveren voor dit doel. Het geld voor het jeugdwerk-garantieplan dat wij beschikbaar hebben gesteld, blijkt nutteloos te zijn. Hoe is de er varing met de bedrijvenhal? Kan er van een succes worden gesproken, of vallen ook hier de beoogde resul taten tegen? Er zullen binnen de gemeentelijke organisatie toch nog wel (tijdelijke) knelpunten zijn, die door jeugdige werkzoekenden kunnen worden opgelost. Aktiviteit is in deze gebo den, passiviteit verboden. Tot slot van deze algemene be schouwing wil ik namens de CDA- fractie alle burgers van Soest en Soesterberg, die op welke wijze dan ook, aktief of passief, betrokken zijn bij het reilen en zeilen in onze ge meente, mijn erkentelijkheid betui gen. Als fractie staan wij altijd open voor uw suggesties. U kunt altijd een beroep op ons doen. Als wij sa men onze schouders er onder zet ten, mag u van ons verwachten, dat wij uw belangen zo goed als moge lijk is, zullen behartigen. Als Christelijke Volkspartij wil het CDA, ook in Soest, zich laten leiden door het Evangelie van Jezus Chris tus. In goede harmonie met de an dere politieke partijen in de Raad, willen wij het belang van ons dorp en haar inwoners centraal stellen. Namens de CDA raadsfractie, Kees Verheus (voorzitter). Op grond van de invorderingswet is het mogelijk gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van belastingschul den te verkrijgen indien de belas tingschuldige niet in staat is anders dan met buitengewoon bezwaar de belasting of de volie belasting te be talen. Met dat 'buitengewoon bezwaar" wordt bedoeld dat de middelen om de belastingschulden te betalen ont breken en deze vermoedelijk ook binnen afzienbare tijd niet aanwezig zijn. Degene die zich niet in staat acht - ook niet door middel van een beta lingsregeling - een opgelegde aan slag te betalen, kan afschrijving (is kwijtschelding) aanvragen, en wel voor 1.de ONROEREND-GOEDBE- LASTINGEN: door middel van een aanvraagformulier dat ver krijgbaar is bij de ontvanger(s) der rijksbelastingen; (ontvanger der rijksbelastingen Baarn: telefoon 02154-15851, Ja- valaan 1, 3743 HE BAARN); 2.de OVERIGE GEMEENTE LIJKE BELASTINGEN, heffin gen en rechten: bij Burgemeester en Wethouders. Een aanvraagformulier hiervoor kan worden verkregen bij: a. Afdeling gemeentelijke belas tingen, Lange Brinkweg 77, tel. 02155-93506 b. Het gemeentelijk informatie centrum; c. Dependance Publiekszaken Soesterberg, geopend dinsdag- en donderdagmiddag tussen 13.30 en 15.30 uur. Er wordt evenwel op gewezen dat in principe alleen kwijtschelding mo gelijk is voor de afvalstoffenheffing en het rioolrecht. Dus niet voor an dere belastingen, zoals hondenbe lasting, begraafrechten etc. Betalingscapaciteit De hiervoor genoemde aanvraag formulieren bevatten allerlei vragen over het inkomen, eventueel ver mogen, burgerlijke staat en gezins samenstelling. Deze gegevens zijn nodig om het verzoek te kunnen beoordelen. Gekeken wordt wat uw betalingscapaciteit is (dus wat u kunt betalen naast de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud). Daarbij wordt uitgegaan van het NETTO-BESTEEDBAAR (ge zinsinkomen. Dit netto inkomen wordt bepaald door wat u en uw partner ontvangen aan: loon, salaris, pensioen, winst of sociale uitkeringen; bijverdiensten, vakantiegeld, huursubsidie en andere eenmali ge uitkeringen; alimentatie (ook voor de kinde ren). Inkomsten van inwonende kinde ren van 27 jaar of ouder tellen even eens mee bij de berekening van het netto-besteedbaar inkomen. In komsten van jongere inwonende kinderen tellen in beginsel niet mee. Binnen zekere grenzen wordt reke ning gehouden met de volgende uit gave: huur (exclusief verwarmings- en servicekosten); hypotheekrente van de eigen wo ning; premies voor ziektekostenverze keringen (ook premies zieken fonds). Bijzondere kosten Onder bepaalde omstandigheden kan rekening worden gehouden met hoge bijzondere kosten in verband met ziekte en/of invaliditeit. Voor het maximumbedrag van de huur of hypotheekrente waar reke ning mee wordt gehouden, wordt in het algemeen aansluiting gezocht bij de voor de huursubsidie geldende grens. Met aflossingen en rentebe talingen van andere schulden wordt in de regel geen rekening gehouden. Het bedrag dat overblijft, is het net to-besteedbaar (gezins)inkomen. U kunt dan in beginsel voor afschrij ving in aanmerking komen als dit netto-inkomen per maand lager is dan: echtpaar of samenwonenden f 1.320,00 één -ouder gezin f 1.165,00 alleenstaande met eigen huishou ding f 860,00 alleenstaande/woningdeler f 760,00 Het verschil tussen het netto-be steedbaar inkomen en de normbe dragen is de betalingscapaciteit. Dit bedrag wordt in het algemeen niet voor het volle bedrag opgeëist. In dien namelijk de op jaarbasis bere kende betalingscapaciteit niet meer bedraagt dan f 200,00 per maand, kan in veel gevallen toch gehele of gedeeltelijke kwijtschelding worden verleend. De daardoor ontstane ruimte kan dan worden gebruikt voor het betalen van bijzondere kosten (bijvoorbeeld wegens ziekte en/of invaliditeit). In het algemeen wordt geen af schrijving verleend bij bezit van ver mogen; tot vermogen behoren ook: een auto, een stuk grond, een gara ge, een tweede woning, een cara van, een boot, effecten, vorderin gen, spaarbrieven enz.; ook over waarde van de eigen woning hoort hiertoe. Een bescheiden vermogen wordt echter buiten beschouwing gelaten: echtparen of één-oudergezin f 15.900,00 alleenstaande f 7.950,00 Deze vermogens vrijlating sluit aan bij de richtlijn welke de Algemene Bijstandswet hanteert. Met de over waarde van de eigen woning wordt slechts rekening gehouden indien de woonkosten lager zijn dan f 315,00 per maand. Geen afschrijving Daarnaast wordt in beginsel geen afschrijving verleend in een aantal gevallen, zoals: (vermoeden van) onwil of het niet, onvolledig of onjuist ver strekken van gegevens; verwijtbaarheid van betalingson- macht; te verwachten verbetering van de financiële omstandigheden; sterk wisselende inkomens. Ook wordt geen kwijtschelding ver leend wanneer wel andere schuldei sers worden voldaan. Een uitzonde ring op deze regel kan zich voor doen als het netto-besteedbaar in komen ook zonder die schuldaflos sing van beperkte omvang is. Het hangt daarbij van de omstandighe den af hoe groot die omvang mag zijn. Bij de beoordeling van het verzoek om afschrijving zal het feit dat de belastingschuld reeds is betaald worden meegewogen. In het alge meen zal dat er toe leiden dat geen afschrijving wordt verleend, omdat de betaling kennelijk niet onover komelijk is geweest. Heeft de betaling echter plaatsge vonden uiterlijk drie maanden voordat het verzoek om afschrijving is ingediend, dan zal de omstandig heid dat de schuld is betaald, geen rol spelen bij de beoordeling. U zult hebben begrepen dat het af wegen van alle omstandigheden niet eenvoudig is. Een verzoek om afschrijving kan niet alleen cijfer matig worden bekeken. Bovendien wordt met individuele omstandig heden rekening gehouden. De aan geduide richtlijnen zijn dan ook geen strakke normen, maar geven alleen een aanwijzing. Wanneer er na het lezen van deze kennisgeving nog vragen zijn, kan men voor de beantwoording daar van terecht bij de afdeling gemeen telijke belastingen o.a., kamer 2.01, Lange Brinkweg 77, te Soest, tel. 02155-93506 (geopend maandag tot en met vrijdag van 08.30 -12.00 uur). Enkele begrippen: Samenwonen: een gemeenschappelijke huishou ding van twee of meer personen met een duurzaam karakter, waarbij door de partner(s) (mede) in de ge meenschappelijke verzorging wordt voorzien. Woningdeler: een alleenstaande die op niet-com- merciële basis samen met een ander of anderen een woning bewoont, waarbij de daaraan verbonden vaste lasten (kunnen) worden gedeeld, terwijl er geen sprake is van samen wonen. Alleenstaande: degene die volledig voor eigen reke ning en niet als woningdeler, zelf standig een huishouding voert of die bij een ander huisvesting heeft als onderhuurder of kostganger. Steunfonds Naast het kwijtscheldingsbeleid be staat er een steunfonds voor uitke ringen in zeer bijzondere omstan digheden, waarin de Algemene Bij standswet niet voorziet. Verzoeken om een uitkering uit dit fonds wor den individueel beoordeeld. Over uitkeringen wordt beslist door het college van Burgemeester en Wet houders, na advies van de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Na een aanvankelijk wat aarzelende start is het inzamelen van ge- bruiksglas in Nederland vrijwel al gemeen geworden. In het begin werd het inzamelen met de nodige scepties gadegeslagen. Men dacht immers: glas inzamelen, waar kan dat nou goed voor zijn. Het is ge maakt van grondstoffen waar we ge noeg van hebben: soda, kalk en zand. Inderdaad is de hoeveelheid grond stoffen geen probleem. Ook al is het zand niet onbeperkt voorradig. Niet elke zandsoort is namelijk geschikt voor de glasproduktie. We spreken gemakshalve wel van zand, maar we bedoelen eigenlijk kiezelzand. Landschap De voortdurende zandwinning voor onder andere de glasindustrie laat zijn sporen na in het landschap. El ke ingreep in de natuur heeft gevol gen voor de natuurlijke huishou ding. Elke bodem heeft een bepaal de, eigen samenstelling die op na tuurlijke wijze is ontstaan. Deze specifieke samenstelling leidt tot een eigen soort plantengroei. Het "ecologisch evenwicht" heet dat in milieu-technische termen. De plan ten dienen als voedsel voor bepaal de insekten die weer bepaalde vo gelsoorten aantrekken. En het vo gelbestand is weer van invloed op de aanwezigheid van zoogdieren. Tot zover de milieukant van de zaak. Centen De zaak van glasrecycling heeft ook een aantrekkelijk financieel kantje. Het is namelijk gebleken dat de kos ten van transport, van onderhoud en aanschaf van de bakken gedeel telijk terugkomt uit wat de fabrikant betaalt voor gebruikt glas. Ook het totale vuilaanbod wordt minder, wanneer men het glas in de glasbakken deponeert. Dat bete kent dat de gemeente minder hoeft te betalembij het aanleveren van huisvuil. Driekwart van de Nederlanders maakt inmiddels gebruik van de glasbakken. Per hoofd van de be volking wordt jaarlijks vijftien kilo glas in de glasbakken gedaan. Dat is in totaal ongeveer 210 miljoen kilo. In 1981 werd 27 procent van een malig verpakkingsglas ingezameld. In 1985 was dat al opgelopen tot 49 procent en vorig jaar belandde pre cies 50 procent van het glas in het recycling-proces. Glascontainers In de gemeente Soest staan op ver schillende plaatsen glascontainers. In de gemeentegids staan op blad zijde 88 de plaatsen genoemd. Brengt u daar ook het glas naar toe? Het gaat niet alleen om lege flessen. Ook de jam-, pindakaas- en groen- tepotten kan men in de glasbakken deponeren. En u hoeft ze echt niet schoon te maken. Dat gebeurt alle maal in de fabriek. Doet u ook mee aan het hergebrui ken van glas? |LU| lU-Jl liaiail PailMVÖ>BNQClV VULLzN BULK VERBAKKEN SHcaCM «eiNIGCN KC€UNÖ CONTROLE PRODUCTIE)

Soester Courant | 1988 | | pagina 2