Verantwoord Vooruitzien dus Doorgaan-WD De hinderwet MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 In Soest zijn alle burgers gelijkwaar dig. Het is niet zo dat er burgers zijn die meer rechten hebben dan ande re. Ook raadsleden zijn niet meer burger dan de andere burgers. Wel hebben zij namens die andere bur gers de mogelijkheid de gemeen schapsmiddelen, de gelden van ons allemaal, uit te geven. Maar als bur gers praten over welke zaken zij wil len realiseren met hun geld, zijn zij het niet altijd eens. En met de bur ger-raadsleden is het niet anders. Men wil het in de raad wel eens an ders uitgeven dan anderen. Op grond van de meerderheid van stemmen wordt dan beslist. De bevoegdheid van de Raad wil de WD uitoefenen in samenspraak met de burgers van Soest. Het is een gezamenlijk bestuur. Dat gaat niet gemakkelijk, maar kan wel plaats vinden aan de hand van een paar concrete voorstellen. Voorstellen die vooral te maken hebben met het welzijnsbeleid zoals dat voor veel burgers van belang is. Zo neemt het aantal ouderen in Soest de laatste jaren snel toe. Circa 18% van de in woners van Soest is boven de zestig jaar en het aantal mensen boven de 50 jaar is al 28,5% zodat je over een groot deel van de Soester bevolking spreekt. Maar welzijnsbeleid voor ouderen is niet alleen maar een ZORG-beleid. Het gaat veel ver der. Daar behoort bij betrokken te worden de woonvoorzieningen en de woonomgeving, een inkomens beleid voor zover de gemeente daar invloed op heeft en een recreatie be leid. Veel relatief 'jonge' ouderen zullen een beroep doen op de ge meenschapsvoorzieningen en daar aan ook zelf vorm wülen geven. Daarom wil de WD dat de Stich ting Welzijnswerk Ouderen Soest zelf de welzij nsmiddelen voor 'ou derenwerk' kan bestemmen. Veel Soesters maken gebruik van de faciliteiten die het cultureel creatief centrum C-Drie biedt. Vooral het cursuswerk staat in de belangstel ling. Omdat de VVD zich kan stel len achter het aanbod aan aktivitei- ten zoals zich dat nu voordoet wil de WD dat C-Drie kan rekenen op een zekerheid voor de komende ja ren. De WD wil dat er middelen worden gereserveerd voor C-Drie, waardoor zij hun verantwoordelijk heid gestalte kunnen geven. De woonomgeving is voor veel bur gers van groot belang. Een goede woning en een passende omgeving draagt bij aan het welzijnsgevoel van velen. Daarom wil de WD ook dat verbeteringen aan de wo ningen) zo veel als mogelijk ge paard moeten gaan met een verbe teren van de omgeving. Vooral de aktiviteiten van de woningbouwve- reningen moeten dan ook gevolgd worden door verbeteringen van die woonomgeving. De VVD wil dan ook een aanmerkelijk deel van de gemeentelijke reserves,zeker 1 mil joen gulden laten gebruiken voor verbeteringen van de woonomge ving. In Soesterberg worden grootse plannen uitgevoerd. Maar ook ver beteringen in het Smitsveen en op de Eng zijn noodzakelijk. Het delen van de eigen bevoegdhe den, de burger laten meebeslissen. Het is echter geen garantie dat de 'insprekers' geheel alleen beslissén, er zullen 'randvoorwaarden' zijn. Soest buiten zijn grenzen De wereld houdt in Soest niet op. Wat men buiten Soest beheert en de manier waarop, kan een voorbeeld voor Soest zijn. Het leren van elkaar vindt de WD van groot belang. De WD acht het dan ook gezien de 'blik op 1992' van belang aanslui ting te krijgen bij de Vereniging van Europese Gemeenten. Dat kan tot voordelen leiden voor het aantrek ken van werkgelegenheid. Op Eu ropees niveau is veel aanwezig om de werkgelegenheid te verbeteren, daar doet Nederland in het alge meen en Soest niet anders, maar weinig mee. Ook staat de WD positief ten op zichte van een overleg met plaatsen als Kozle in Polen en Kilickaya in Turkije. Dat gaat volgens de WD niet ten koste van de positieve kon takten met Soest (West-Duitsland) en Titusville (U.S.A.). De ambtelijke en bestuurlijke organisatie van Soest De gemeente Soest is gereorgani seerd. Maar een wijziging in een for mele organisatie leidt niet ogenblik kelijk tot een veranderde manier van werken. De WD vindt dat de politiek ook zelf een verantwoorde lijkheid heeft voor wat betreft zijn werkwijze. Daarom vindt de WD dat op korte termijn moet worden gesproken over de werkwijze van de commissies van advies en bijstand. Dat moet leiden tot een zo duidelijk mogelijke werkwijze, waarmee col lege (de commissie-voorzitters) en raadsleden v.w.b. werkwijze aan sluiten op de ambtelijke organisatie. Tot een goede bestuurlike organisa tie rekent de WD ook het tijdig evalueren van het raadsprogramma. De afspraken die de gemeenteraad als totaal heeft gemaakt. Daar re kent de WD-fraktie ook de 'totaal afspraak' bij dat er een overdekt zwembad dient te komen. Een af spraak zonder voorbehoud, zij het dat over de plaats in 1986 nog geen overeenstemming bestond, zij het nu wel. Die evaluatie kan worden gebruikt door de verschillende poli tieke partijen die met hun huidige raadsleden plannen voor de toe komst kunnen opstellen. Immers, in 1990 kan de kiezer weer een oor deel geven over zijn vertegenwoor digers in de raad. Voorzieningsniveau Naast de medeverantwoordelijk heid voor de Soester inwoners bij het besteden van middelen voor hun welzijn, acht de WD de zorg voor het voorzieningenniveau in Soest van groot belang. Daartoe re kent de WD naast de politiezorg, de brandweer en de rampenbestrij ding een goede werkgelegenheids situatie. Maar ook een goed open baar vervoer en een juist ingevuld zgn. TWEE-poligwinkelbeleid. -Werkgelegenheidsbeleid Hoewel de gemeente zelf niet of nauwlijks voor uitbreiding van de werkgelegenheid kan zorgen, kan de gemeente wel voorwaarden scheppen om een zo laag mogelijk werkloosheidscijfer te bereiken. Extra projecten die de gemeente in uitvoering kan (latën) nemen dra gen bij aan een gunstige ontwikke ling van de werkgelegenheid. De ontwikkeling van het Dalweg-ge- bied is daar een voorbeeld van. Ook kan het tijdig voorzien in bedrijfs terrein (binnen de mogelijkheden van het streekplan) daaraan bijdra gen. Een samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) kan ertoe leiden dat 'banenplannen' bereikbaar worden voor diegenen waarvoor ze bedoeld zijn. Ook kun nen vacatures die er ook veel zijn onder de aandacht worden ge bracht. Het is jammer dat de plan nen zoals die tot nu toe door de ge meente uitgevoerd konden worden tot een relatief kleine bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid hebben geleid. - Openbaar Vervoer: Het openbaar vervoer in Soest zou moeten leiden tot een goede bereik baarheid van de voorzieningen in Soest zelf maar ook daarbuiten. Dat is voor iedere Soester van belang die niet uitsluitend aangewezen mag zijn op eigen vervoer. Zeker als men let op de 'vergrijzing' in Soest, kan men konkluderen dat de bediening van Soest door Centraal Nederland geen concurrentiedreiging is voor het eigen vervoer. Dat is jammer. Wellicht dat een vervoersbedrijf als de VAD Veluwse Autobus Dien- - stenbeter in staat is in te spelen op 'dorpsbehoeften'. Immers, de VAD bedient juist zeer veel kleine plaat sen op een redelijk efficiente ma nier. De WD wil graag dat het col lege van B&W de mogelijkheden van beter openbaar vervoer onder zoekt waarbij rekening wordt ge houden te realiseren voorzieningen en de demografische ontwikkelin gen in Soest. - Winkelbeleid: Soest heeft nog recent gekozen voor een zgn. TWEE-poligwinkelbeleid. Naast de voorzieningen op buurtni- veau als Smitsweg, Overhees, Ko- ninginnelaan met de allereerste le vensbehoeften, een royaal win kelaanbod aan de van Weedestraat en in Soest-Zuid. De WD vindt dat het draagvlak yan Soest kan leiden tot een goede ontwikkeling van bei de winkelgebieden. Uitbreidings plannen, die niet ten koste gaan van de mogelijkheden voor de andere winkelgebieden, kunnen dan ook een positief onthaal krijgen. Mits ook voldoende aandacht wordt be steed aan te realiseren parkeergele- genheden, de verkeerscirculatie en de bevoorrading van de winkels. Openbare orde en veiligheid Voor het handhaven van de open bare orde is er politie nodig. Een po litie die over voldoende mensen be schikt en de juiste middelen heeft om het werk efficiënt te doen. De gemeente heeft naar de mening van de WD de taak om 'aanslagen' op de politiesterkte, te voorkomen. De ervaringen met het convenant met de politie, de werkafspraken, acht de WD positief. De WD ver wacht dat het College kan zorgen voor een coördinatie richting Den Haag om de politiesterkte te hand haven. Veiligheid is vaak ook een gevoels kwestie. De inrichting van de woon omgeving kan bijdragen aan een ge voel van onveiligheid. De WD is dan ook voorstander om preventief te werken aan de instandhouding van een goed leefmilieu Daarvoor moet 'mens'kracht worden aange trokken. Wel vindt de WD dat de ze aktiviteiten een afstemming be hoeven met een ruimer onderzoek naar de beleving van de woonomge ving. De WD is er voorstander van dat het onderzoeksbureau Zij-Aan zicht in Soest daartoe onderzoek doet. Brandweer De betrokkenheid bij het beheer van de eigen omgeving, vindt al ja ren o.a. zijn weerslag in een aktieve vrijwillige brandweer. Het behoeft eigenlijk geen betoog dat de mede werkers van die vrijwillige brand weer recht hebben op een adequate vergoeding van hun werkzaamhe den en op materiaal om zo veilig mogelijk te werken. Dat daarbij kan worden afgestemd met de regionale brandweer met betrekkijng tot de aan het materieel te stellen eisen on derstreept de WD graag. Verkeer en vervoer Het station Soest-Zuid krijgt een meer centrale rol te vervullen in de komende jaren. De WD schrikt er niet voor terug om die centrale rol voor wat betreft de bereikbaarheid van het station nog te stimuleren. Nu de Koningsweg in de laatste fase komt, is ook voor het Soesterveen station Soest-Zuid goed bereik baar. De parkeervoorzieningen bij het station dienen voldoende te zijn om een overlast voor de buurtbewo ners nabij het station te voorkomen Het extra verkeer dat het station kan aantrekken, dient volgens de WD in goede banen geleid te wor den. Aandacht dient dan ook uit te gaan naar mogelijk ingrijpende op lossingen die ook van belang zijn voor bewoners Nieuweweg en Os- sendamweg. WV Hoewel de WV in principe een particulier initiatief is en blijft, ver vult de WV wel voor Soest buiten de gemeentegrenzen een belangrij ke rol. Het lukt niet elk jaar om met Monique Knol Soest in de belang stelling te krijgen. In de tijden daar na moet de WV aan Soest promo ting doen. Een doelmatig beheer van de middelen kan betekenen dat de WV samenwerkt met de regio- VW's. De WD stelt voor de WV in staat te stellen het Eemland-ge- beuren landelijk onder de aandacht te brengen. Onderwijs Het basisonderwijs is technisch goed geregeld. Als aan de vele voor schriften wordt voldaan, kan het huidige onderwijs vele kinderen 'aanleveren' aan vervolgonderwijs. Soest zal ook zo veel mogelijk dat 'vervolg-onderwijs' moeten kunnen bieden. Samenwerking is daarvoor vaak noodzakelijk, met andere in stellingen of met andere gemeenten waar het openbaar onderwijs be treft. Het beleid dat Soest zelf kan (en moet) voeren, dient voor ieder een controleerbaar in een aktuele onderwijsnota te worden vastge legd. Waar de scholen in een veran deringsparagraaf (in hun school werkplan) moeten aangeven hoe zij bijdragen aan een verbetering van het onderwijs, kan de gemeente niet simpelweg afwachten. De vergoedingen voor het onder wijs staan altijd onder druk van de heer Deetman. Plaatselijk kan iets aan die overdruk worden gedaan door het onderhoud van het 'open baar' groen rondom de scholen. Wij verwachten voorstellen van het col lege om het groenbeheer rondom de scholen zo op te zetten dat dat niet ten koste van de leermiddelen komt. Welzijnsbeleid Het is geen taak van alleen de over heid om te zorgen voor het welzijn van de burgers. Welzijn moet door velen gezamenlijk worden 'ge maakt'. De overheid, in ons geval de gemeente, kan wel de voorwaarden scheppen om dat welzijn vorm te geven. Maar het is een eerste ver antwoordelijkheid voor de burgers zelf. De gemeente moet het particu lier initiatief (dat eigenlijk al eeu wen bestaat stimuleren en steu nen en slechts daar inspringen waar dat te kort schiet. In dat licht bezien is het duidelijk dat de WD aan C-Drie een garantie wil geven voor een gemeentelijke bijdrage op een wat langere termijn dan slechts een jaar. Termen als budgetfinancie ring, financieringsgarantie of wat dan ook kunnen later hun invulling krijgen. De WD stelt voor C-Drie het gevraagde budget ter beschik king te stellen. De bevindingen die wij opdoen met die garantie voor meerdere jaren, kunnen worden be trokken bij de meer definitieve in vulling van een budgetfinanciering als subsidiemethode. De WD hoopt overigens dat deze methode binnen afzienbare tijd ook voor de andere instellingen kan worden be sproken. Aansluiting kan worden verkregen bij de gebruikelijke meerjarenbegroting Vertrouwen in de Verantwoorde lijkheid van C-Drie is de basis voor deze Delegatie. Eenzelfde geluid willen wij laten horen met betrekking tot het oude renwerk. Hoewel de nieuwe SWOS (Stichting Welzijnswerk Ouderen Soest) nog wat onwennig in haar nieuwe pakje steekt, is ons wel dui delijk dat er bij een toenemend aan tal ouderen ook meer middelen Bert Krijger. noodzakelijk zijn. Ook de 'achter bannen' van de partijen worden ou der zodat terecht meer en meer aan dacht wordt gevraagd voor het ou derenwerk. Daarom vindt de WD- fraktie dan ook dat een 'overheve ling' van middelen voor het oude renwerk achterwege kan blijven. De WD stelt voor fl. 28000,= als 'flankerend beleid' ter beschikking te laten van het ouderenwerk. NAAST DE AL TER BESCHIK KING GESTELDE MIDDELEN. Dat is geen 'blanco cheque'! In nauw overleg met de eerder ge noemde SWOS kunnen de midde len besteed worden aan het oude renwerk, met inachtneming van de gebruikelijke subsidievoorwaarden. Omdat nog niet op korte termijn voorstellen verwacht worden met betrekking tot een lokale omroep, kan de SWOSS worden voorgesteld te bezien of de middelen voor 'flan kerend beleid' ook kunnen worden aangewend voor de financiering van een deel van de plannen van de AROS. Daarmee kunnen in ieder geval de aktiviteiten worden veilig gesteld voor ouderen, zieken en ge handicapten. De mening van de SWOSS daarbij is van groot belang. Waar wij in het bovenstaande uit gingen van de verantwoorde voor uitziende blik van particulieren, menen wij dat het tijd wordt dat de gemeente haar eigen rol invult wat betreft het jeugd- en jongerenwerk. Een integrale aanpak hiervan, acht de WD-fraktie dringend gewenst. Veel nieuwe ontwikkelingen staan ons daar te wachten, mede door de invuling van de nieuwe accomoda- tie Smitsveen. Het is nu het moment om tot afspraken te komen over een taakverdeling, gebruik accomoda- ties en herschikking van middelen binnen het jeugd- en jongerenwerk. Soest is geen wereldstad met nauw lijks oplosbare problemen en im mens grote woonwijken. De mobili teit van de jeugd is groot. De deel name van de jeugd aan sportaktivi- teiten bewijst dat niet alle voorzie ningen om de hoek behoeven te lig gen. De WD acht het danook juist om tot een bezinning te komen of de bestaande accomodaties hun in het verleden 'ingegroeide' funktie on verkort dienen te behouden. Dat zou immers kunnen betekenen dat een toevallig bezitten of beheren van een accomodatie leidt tot gewij zigde funkties voor de beheerder. Een jongerenwerker die in eigen huis ouderenwerk gaat doen De WD acht dat ongewenst. Een goed beleidsplan is daartoe een nood zaak. En bij de aanzetten van dat beleidsplan, kan ook een discussie over andere subsidietechnieken worden betrokken.Dan zijn 'rom melmarkt-constructies' niet meer nodig. In relatie tot de hierna te noemen welzijnsbezuinigingen verwacht de WD van het college voorstellen om reeds in 1989 middelen ter be schikking te hebben voor de opvang oudere jeugd Overhees. Het jaar 1992 achten wij daarvoor te ver weg. Bezuinigingen welzijn Al jaren achtereen wordt er door 'Haagse' maatregelen bezuinigd op welzijn. Maar al jaren achtereen streeft Soest ernaar door 'eigen' middelen beschikbaar te stellen het welzijn te ontzien. Daarom is de WD bereid in samenhang met an dere aktiviteiten, de druk op bezui nigen te verminderen, (zie bijlage 1 voor nadere uitwerking). Doelmatig en efficiënt gebruik van de middelen blijft een noodzaak. Een verschuiving van middelen van jeugd- en jongerenwerk naar oude renwerk is onvermijdbaar, maar de omvang van de middelen voor wel zijn kan in stand blijven. De WD rekent echter ook een passende goede woonomgeving tot het wel zijnsbeleid en vindt dan ook dat de positie van de reserves Soest in staat stellen de voorgenomen bezuinigin gen 1989 in de begroting te verwer ken en voor verbetering woonom geving middelen ter bechikking te stellen van het stads- en dorpsver nieuwingsfonds. Dat laatste kan een eenmalige voorziening zijn, de wel- zijnsmiddelen zijn struktureel, die lasten komen jaarlijks terug. Gezondheidszorg Tot onze spijt hebben wij het afgelo pen jaar moeten vaststellen dat er geen ziekenhuis De Oelte komt. Er wordt nu hard gewerkt aan het kun nen realiseren van een goede 2e- lijnsvoorziening (polikliniek) in de gezondheidszorg te behouden. Een polikliniek waarin alle basis- en centrumspecialisten spreekuur zul len houden en die deel uitmaakt van het circuit 'ziekenhuisvoorzienin gen Eemland'. Het verwezenlijken daarvan komt de WD als het meest haalbaar voor. Een goede samen werking tussen le-lijn (huisartsen) en 2e-lijn (polikliniek), is immers in het belang van de gezondheid en het welzijn van elke Soester. Recreatie en Sport Het recreatiebeieid zoals dat gestal te moet gaan krijgen in Soest, zal de komende jaren van groot belang worden. Maatschappelijke ontwik kelingen leiden tot meer aktieve mensen met veel vrije tijd. Een be leid met betrekking tot de verblijfs- recreatie zal ook betrekking moeten hebben op het het gemeentelijk kampeerterrein en de relatie in de recreatienota m.b.t. de ontwikke lingen rondom het Natuurbad. Het college zal volgens de WD-fraktie overleg hierover voeren met be langhebbenden en verslag kunnen doen bij de behandeling van de vootj aarsnota. De discussies over de sport-over- legstructuur lijken in formele zin te zijn afgesloten. De rol van de ge meente lijkt in belang toe te nemen, daar waar het particulier initiatief zich lijkt te beperken tot het 'run nen' van de eigen verenigingen. Een vergelijkend onderzoek inzake de sportaccomodaties in Soest leidt tot de konklusie dat er een goed voorzieningenpakket is. Natuurlijk zijn er altijd wel verbeteringen ge wenst doch die vinden plaats in goed overleg met de gebruikers/ verenigingen. Een vergelijking met betrekking tot de prijsstelling met andere gemeenten is volgens het rapport niet mogelijk, doch dat is voor de WD-fraktie ook niet van belang. Binnen het plaatselijke be leid is zorg gedragen voor een rede lijk aantal voorzieningen tegen een acceptabele prijsstelling. Er is geen enkele aanleiding het prijsbeleid voor sportvoorzieningen bij te stel len. Daar rekenen wij ook de prijzen bij voor de nu nog te gebruiken zwemvoorzieningen. Dat kan lei den tot een goede vergelijking met de nieuw te realiseren sportvoorzie ningen aan de Dalweg, met als voornaamste accomodatie het nieu we overdekte zwembad. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting De zorgvuldigheid bij het inrichten van de woonomgeving neemt toe. Er moet rekening mee worden ge houden dat Soest aan een 'afbouw' toekomt. De laatste grootscheepse uitbreiding van de woningvoorraad kan nog gevonden worden in het gebied Klein Engendaal. De bevin dingen van het Zij-Aan-Zicht on derzoek kunnen bij de inrichting van dit gebied worden betrokken. Die aanbevelingen kunnen even eens worden gehanteerd bij herin richtingsplannen en aktualisering van de bestemmingsplannen. Het tijdig voorzien in uitbreidingsmoge lijkheden voor milieuvriendelijke bedrijven acht de WD van belang. De begrotingsbehandeling is voor wat betreft het volkshuisvestingbe- leid niet meer het belangrijkste mo ment om over dat beleid te praten. De jaarlijks bij te stellen Volkshuis vestingsnota kan leiden tot een ak- tueel beheer van de woningvoor raad en het aanpassen van het wo ningbouwprogramma binnen de grenzen die de gemeente zelf heeft). Gezien de veranderende samen stelling van de bevolking, meer ou deren, zal bij nieuwbouw aan deze grote groep aandacht moeten wor- - den gegeven, maar zal ook het aan passen van de bestaande woning voorraad bij moeten dragen aan het beschikken over de voldoende voor ouderen geschikte woningen. Stads- en dorpsvernieuwing De middelen die Soest rechtstreeks van de landelijke overheid krijgt voor stads- en dorpsvernieuwings projecten, zijn onvoldoende. Om dat wij hoge prioriteiten geven een herinrichting aan de woonomge ving, verplaatsing bedrijven uit de woonomgeving, behoud van beeld bepalende panden en monumen ten, zullen meer middelen nodig zijn. De WD-fraktie stelt voor ten laste van de reserves grondbedrijf nu EXTRA 1 miljoen gulden te be stemmen voor voeding van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds. Te denken valt vooral aan aanwen ding verbetering Smitsveen en de Eng. Milieu De WD-fraktie konstateert dat de vorig jaar tot stand gekomen capa citeitsuitbreiding zijn vruchten af werpt. Zeker gezien o.a. de inventa risatie, uitvoering kontrole van za ken op milieugebied. Deskundige voorlichting kan in de nabije toe komst een belangrijke bijdrage le veren aan een verbetering van het milieubesef. Grondzaken De werkwijze van de afdeling Grondzaken is de laatste tijd helaas vaak in discussie geweest. Zeker waar het het het verpachten van gronden betreft en de verkoop van snippergroen. Ook deze afdeling dient echter te passen binnen het gemeentelijk nagestreefde 'klant vriendelijk' beleid. Het verkopen van grond bij 'open bare inschrijving' tot in het uiterste doorgevoerd, heeft niet de steun van de WD-fraktie. De gemeente is vaak monopolist voor wat betreft grond en mag die positie niet uitbui ten. Rioolbeheer Voor de burgers is het rioolbeheer nauwlijks interessant. Maar omdat de raad de laatste jaren (hand in ei gen boezem!) daar weinig belang stelling voor had, zullen de komen de jaren veel meer middelen be schikbaar moeten komen. Gezien de samenhang met het inzamelen van de afvalstoffen kan naar de me ning van de WD-fraktie worden toegewerkt naar een heffing voor het totaal. Dat kan ook leiden tot een bedrijfsmatig werken, doordat rationeel beheer zoals dat voor de riolen wordt voorgestaan, ook van belang is voor de inzameling van de afvalstoffen. De WD-fraktie vindt dat voor wat betreft het vaststellen van tarieven aansluiting moet wor den gevonden bij de tarievennota en 'retributies' de werkelijke kosten zo veel als mogelijk moeten dekken. Vuilcontainers Er zijn gebieden waar al lang het aanbod van huisvuil de beschikbare containerruimtes overtreft. Met na me het Soesterveen en de Eng heb ben behoefte aan meer 'cocons', maar ook grotere. Bij het verbete ren van de woonomgeving behoort de inzameling afvalstoffen 'in de pas te lopen'. De medewerkers Zij heten officieel 'ambtenaren', maar het zijn de werkers van de ge meente. Veranderingsprocessen vragen zoals in elk bedrijf, veel van de betrokken medewerkers. De WD-fraktie is dan ook blij dat het WD-initiatief bij de begrotingsbe handeling 1988 inderdaad heeft ge leid tot een personeelsakkoord. Een gemeend schouderklopje voor de gemeente-werkers is op zijn plaats, maar het goed met elkaar omgaan en dat ook schriftelijk vast leggen, maakt van de woorden ook daden. Bijlage 1: Betreft niet meer të realiseren wel zijnsbezuinigingen: Bibliotheek (1990) 12.500,= RMA (Muziekschool) ca. 9.000,= Molensoos ca. 11.000,= Ouderenwerk SBBS 8.700,= SCW Minderheden 1.250,= Overhevel.flank.beleid 28.000,= Kadercursus vrijw. 2.500,= De overige bezuinigingen zijn te realiseren, zoals al bleek uit de aan bevelingen van de commissie Wel zijnsplanning. Deze bezuinigingen zijn aan te wenden voor opvang ou dere jeugd Overhees. Bert Krijger, fractievoorzitter WD. De wens om gevaar, schade en hin der van bedrijven te regelen bestond al eeuwen geleden. In de midde leeuwen bestonden al strenge veror deningen tegen vuilstortingen, ge luidshinder en stankoverlast. Nadat Napoleon in 1810 voorschreef dat je pas een bedrijf mocht beginnen als je een vergunning had, ontstond langzamerhand een wetgeving die in 1896 leidde tot de eerste Hinder wet. Daarmee is de Hinderwet de oudste milieuwet geworden. In 1952 werd de wet voor het eerst gewijzigd en omdat ook na die tijd het effect tegenviel, er waren nog veel bedrijven zonder Hinderwet vergunning en de kontrole en het toezicht bleven vaak achterwege, werd in 1981 de wet opnieuw ge deeltelijk gewijzigd. Doordat in de nieuwe Hinderwet de bescherming van de kwaliteit en de gezondheid van het hele milieu is geregeld, is de hinderwet een volwaardige milieu wet geworden. Welke bedrijven precies onder de hinderwet vallen staat in het zgn. Hinderbesluit. De Hinderwet ver biedt het oprichten of in werking hebben van een bedrijf dat gevaar, schade of hinder kan veroorzaken voor z'n omgeving, zonder dat daar een vergunning voor is afgegeven. Wie dus een bedrijf wil beginnen dat volgens het Hinderbesluit onder de Hinderwet valt, of een dergelijk be drijf heeft, moet een vergunning aanvragen. Ook voor wijzigingen en uitbreidingen moet opnieuw ver gunning worden aangevraagd. In het laatste geval kan zelfs een geheel nieuwe vergunning geëist worden. Voor aktiviteiten die een tijdelijk karakter hebben, b.v. een bodemsa neringsproject, kan een tijdelijke vergunning verleend worden. De vergunningen worden in de meeste gevallen door het gemeente bestuur verleend. Bij de vergunning worden voorschriften gegeven waaraan het bedrijf zich moet hou den. Deze voorschriften worden van geval tot geval beoordeeld en hebben als uitgangspunt dat elke milieubelasting die onnodig is ook onaanvaardbaar is. Zo kan het be drijf verplicht worden bepaalde voorzieningen en maatregelen te treffen om schade, hinder en gevaar te voorkomen en om bepaale mi lieuhygiënische doelen te verwe zenlijken. Op verzoek van het ge meentebestuur, de vergunninghou der of omwonenden kunnen de voorschriften worden aangepast of uitgebreid. Als een bedrijf in ontoe laatbare mate gevaar, schade of hin der veroorzaakt en de voorschriften kunnen niet zo worden aangepast dat dit wordt opgelost, kan het ge meentebestuur de vergunning (ge deeltelijk) intrekken. Procedure De procedure voor de aanvraag van een vergunning gaat als volgt in zijn werk: Voordat de aanvraag wordt inge diend vindt er een vooroverleg met medewerkers van de afdeling milieubeheer plaats. Hier kan in formatie worden uitgewisseld zo dat de aanvraag zo goed mogelijk kan gebeuren. Na het indienen van de aanvraag wordt deze beoordeeld. Binnen zes weken na de aanvraag volgt de bekendmaking o.a. door een mededeling in de pers. Vanaf de bekendmaking ligt de aanvraag ter inzage op het ge meentehuis. Iedereen heeft nu een maand de tijd om bezwaren in te dienen. In de derde week van de bezwa- rentermijn kan een openbare zit ting plaatsvinden. Hier kunnen alle betrokkenen met elkaar van gedachten wisselen. Na afloop van de bezwarenter- mijn wordt de ontwerp beschik king naar de aanvrager een be zwaarden gestuurd en ter inzage gelegd. De aanvrager en diegene die al eerder bezwaar hadden ge maakt, krijgen een bezwarenter- mijn van 2 weken. Op z'n laatst 7 maanden na de aanvraag volgt de definitieve be schikking De bezwaarden wor den op de hoogte gebracht en er volgt weer een publicatie via de media. Er volgt nu een beroeps termijn van een maand. Na deze beroepstermijn kan met de handelingen worden gestart waarvoor de vergunning is ver leend. Zóneverordening In de gemeente Soest geldt ook nog een zgn. zöneringsverordening. Hierin staat een algemene verbods bepaling waarvan ontheffing kan worden afgegeven. Speciaal aangewezen milieuambte naren houden toezicht op naleving van de Hinderwet. Dit betekent dat zij controleren of hinderwetplichti- ge bedrijven wel vergunning hebben en of bedrijven zich wel aan de voorschriften houden. De opspo ring van strafbare feiten is in handen van de politie en toezichthoudende ambtenaren die vaak ook proces verbaal mogen opmaken. Een be drijf dat in strijd met de Hinderwet handelt kan een gehele of gedeelte lijke sluiting dan wel een dwangsom worden opgelegd. Bovendien heeft het gemeentebstuur de bevoegd heid politiedwang toe te passen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de afdeling milieubeheer van de gemeente Soest, Lange Brinkweg 77, tel. 02155-93623 of 93539. Een uitgebreide brochure over de Hinderwet is verkrijgbaar bij de af deling milieubeheer en bij het ge meentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3