PvdA: Onverantwoord collegebeleid leidt tot kostenverhoging in de sport Rationeel beheer Rationeel wegbeheer MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 4 Met verstand beheren Verstandig parkeerplaatsen, wegen, fiets- en voetpaden in stand houden 'Weggegooid geld': zo'n 250.000 gulden Medeburgers van Soest, Vóór u ligt een ongebruikelijke Soester Courant. Ongebruikelijk voor u zonder de (prettig leesbare) journalistieke pennevruchten die u gewend bent. Ook ongebruikelijk voor ons, de Partij van de Arbeid- gemeenteraadsfraktie. Andere ja ren vertelden wij in de raadszaal wat wij dachten van het beleid van het gemeentebestuur. Wat er goed gaat, maar ook hoe het anders, beter zou moeten. Jammer genoeg echter voor een steeds kleiner wordende groep medeburgers op de tribune. Jammer genoeg ja, want in de ge meenteraad worden beslissingen genomen die u direkt raken. Bij voorbeeld de prijs die u moet beta len voor het ophalen van uw vuilnis bak. Of voor de sporthal of het voet balveld waar u en uw kinderen hun sport beoefenen. Soest is rijk Soest is een rijke gemeente. Een paar jaar geleden was dat anders. Toen moesten we bezuinigen. Om de verliezen op de grond van de ge meente goed te maken. Dat bleek echter mee te vallen. Achteraf heb ben we VIJF miljoen gulden teveel bespaard. Ons grondbedrijf blijkt nu VIJF miljoen rijker te zijn dan we aanvankelijk dachten. Wij zijn blij dat ook het college van B.& W. inziet dat je niet door kunt gaan met bezuinigen en tegelijker tijd de spaarpot vullen. De voorstel len die het college nu heeft gedaan om iets met dat geld te gaan doen hebben (op een enkele uitzondering na) onze steun. Wij vinden het een goed idee om op het terrein van Zonnegloren na sluiting van het zie kenhuis een groot kantoor te stich ten. Dat levert veel werk op, ook voor de Soester inwoners. Wij den ken echter dat de gemeente in zo'n projekt geen geld hoeft te steken. Als een projektontwikkelaar dit goed doet, betaalt het zichzelf. Gezondheidscentrum Wij zien liever, dat de gemeente geld steekt in de bouw van een vol waardig gezondheidscentrum. Het doek is over Zonnegloren gevallen. Maar juist daarom willen we een uitgebreide polikliniek. Met een goede samenwerking tussen huis artsen, wijkverpleging, gezinszorg, specialisten. En inklusief dagbe handelingsbedden. Een gemeente met 40.000 inwoners heeft daar recht op. Wij streven in Eemland naar een ge zondheidszorg met een vrije keuze voor de patiënt en lokaties "op de hoek" voor kleine laboratoriumon derzoeken, zodat ook ouderen hier van zelfstandig gebruik kunnen ma ken. Wij vragen het college hierover binnenkort een voorstel te doen. Werkgelegenheid De werkgelegenheid neemt in Soest minder toe dan in de gemeenten om ons heen. De Partij van de Arbeid maakt zich hier ernstige zorgen over. Des te teleurstellender is het antwoord van B. en W. bij brief van 5 oktober 1988 "het college wil er nog wel een keer over praten." Waarom antwoordt het college niet: "Voor de begrotingsbehandeling ontvangt u een beleidsplan om dit ernstige probleem aan te pakken"? Afwachten bij zo'n belangrijk on derwerp is niet onze stijl. Wij komen bij de verdere behandeling op dit onderwerp terug. Milieu Op een aantal plaatsen in Soest be vinden zich bedrijven die hinder ge ven voor hun omgeving of het mi lieu. Die moeten worden verplaatst. Maar wel in Soest blijven. Daarvoor komt er een nieuw industrieterrein. Wij hopen dat het college, niet net als op het industrieterrein Nieuwe Gracht in een klap alle grond aan een bedrijf van buiten Soest ver koopt. Dan maar liever rekening houden met een langere tijd voor al le grond is verkocht, ook al kost dat meer geld. De provincie en de AVU zijn lang zaam op weg om te komen tot een andere benadering van de afvalpro- blematiek nl. scheiden aan de bron. (nu de gemeenteraad nog) Verheugend is het dat op herhaal delijk verzoek van ondermeer onze fraktie er overleg gaat volgen over de in te nemen standpunten zoals overslagbedrijf, vervoer recht streeks naar Rijnmond en scheiden aan de bron. Natuurlijk begrijpen wij dat het col lege overeenstemming moet heb ben met de provincie, AVU en de buurgemeenten. Maar iemand moet het voortouw nemen. En als het aan de fraktie van de Partij van de Arbeid lag zou dat Soest zijn. College en raad: De nieuwe slogan van Soest is SOEST NATUUR LIJK laat dat ook tot uitdrukking komen in ons milieu; onze kinderen en kleinkinderen willen ook in een schoon milieu leven. Welzijn Er zal in de komende jaren veel ver anderen op welzijnsgebied. Het col lege schrijft in de Nota van Aanbie ding dat specifieke Rijksbijdragen zullen verdwijnen en dat wij voor taan een bedrag als algemene uitke ring van het Rijk in het Gemeente fonds ontvangen. Automatismen moeten verdwijnen. Voortdurend vinden er veranderingen in onze maatschappij plaats en daar moeten wij als Gemeente op inspringen. Het is zonde van het geld als dezelf de aktiviteiten voor dezelfde doel groep in verschillende instellingen zouden plaatsvinden. Ook moeten wij jammergenoeg constateren dat de hele discussie rondom de samenwerking van de sociaal culturele instellingen moei zaam verloopt. In 1989 moeten knopen doorgehakt worden. An ders blijft het bij praten en aanzetten blijven uit. Uit oogpunt van kosten besparing is men al vanaf 1984 be zig deze samenwerking tot stand te brengen. Wij staan sympathiek tegenover het voorstel van C-drie t.a.v. budgetfi nanciering. Een instelling die werkt met een financiële garantie over een aantal jaren kan ook een goede planning maken. Wel binnen de vastgestelde randvoorwaarden die de subsidieverordening aangeeft. Wel vinden wij dat alle instellingen voor zover mogelijk op hetzelfde moment op deze manier gesubsi dieerd zouden moeten worden. Wij verwachten, volgens het antwoord van het College dat dit in april 1989 gerealiseerd zal gaan worden. Een ander belangrijk punt is dat wij hebben moeten constateren (en het College doet dat met ons) dat er voor met name de jongeren van Overhees (12-16 jarigen) op crea tief of recreatief gebied weinig te be leven valt. Hun creativiteit uiten zij vaak op een lantaarnpaal of een ruit. Wij zijn hoogst verbaasd dat het College voor deze groep pas in 1992 (magisch jaar) geld vrijmaakt. Wij stellen het college voor om eer der tot maatregelen over te gaan en daarvoor extra geld ter beschikking te stellen. Ouderen Wij kunnen constateren dat er in de toekomst meer ouderen dan jonge ren in Soest zullen wonen. Ouderen die langer thuis zullen wonen, om dat er geen nieuwe bejaardenoor den bijgebouwd worden. Wij zullen er voor moeten zorgen dat er goede huisvesting voor deze mensen is. En hoewel zij op dit moment al hun ak tiviteiten ten behoeve van het flan kerend ouderenbeleid uit kunnen voeren zal er zeker voor deze groep mensen in de toekomst geld be schikbaar moeten komen. Het aanbod voor deze doelgroep aan voorzieningen is groot in Soest. Deze gedecentraliseerde voorzie ningen zullen gecentraliseerd be reikbaar moeten zijn. Wij stellen voor op zo'n kort mogelijk termijn te komen tot een indikatiesysteem voor alle disciplines binnen de ou derenzorg, op een centraal tele foonnummer en adres op een cen trale plek binnen de gemeente. Alhoewel niet uitsluitend een zaak voor ouderen vragen wij mede in het kader van het ouderenbeleid toch aandacht van het college voor het volgende punt: Wij zijn er in geslaagd met name de infrastructuur binnen de winkelge bieden te verbeteren. Ondanks (of dankzij?) de goede trottoirs die er gekomen zijn ontstaat nu de situatie dat iedere winkelier de trottoirs gaat benutten als etalage. Voor grote groepen zoals gehandicapten - ou deren, vaders met kinderwagens, ontstaat er nu een gedwongen ge bruik van het fietspad. Met alle risi co's van dien. Wij stellen voor dit komend jaar de diskussie hierover te openen in overleg met alle betrokkenen om zodoende te komen tot een goed werkbare verordening en naleving. Onderwijs Ook voor het onderwijs wordt 1992 een belangrijk jaar. Onderwijs vormt de sleutel tot de toekomst. Behouden wij de voorsprong wat betreft de kwaliteit van ons onder wijs ten opzichte van de omringen de landen. Wij als verantwoordelij ke bestuurders van het basisonder wijs kunnen daar een belangrijke bijdrage aan leveren. Onze betrok kenheid bij het onderwijs moet groot zijn, zowel bij het basis- alswel Raymond van Gelder. bij het voortgezet onderwijs. Wij pleiten voor een stuwende rol van de gemeente wat betreft: Roldoor- brekend onderwijs, aandacht voor het jonge kind in het basisonder wijs, het omgaan met nieuwe tech- nologiën, goede beroepskeuze voorlichting, de individuele bege leiding van het kind, extra hulp voor scholen die het moeilijk hebben, goede eindtermen, bijscholing van de leerkrachten, kunstzinnige vor ming voor zowel het basis- alswel het voortgezet onderwijs, het toet sen van de schoolwerkplannen met daarin de veranderingsparagrafen. Goed onderwijs is een belangrijk fundament dat wij nodig hebben om ons straks in Europa te kunnen handhaven. Militaire terreinen De geluidsoverlast in Soest en Soes- terberg met name veroorzaakt door het vliegtuiglawaai, heeft dit jaar vormen aangenomen die niet meer aanvaardbaar zijn. Dat het in stand houden van een defensieapparaat met zich meebrengt dat er hinder en lawaai ontstaat onderschrijven wij. Toch menen wij dat er ook geoefend kan worden zonder dat er overma tig hinder ontstaat voor woonker nen. Wij zullen dan ook een motie indie nen met als doel het mogelijk te ma ken bij verantwoordelijke instanties dan wel personen, gesteund door de hele raad, de knelpunten te ver woorden. Voorlichting en kabelkrant Nadat vorig jaar de kabelkrant door ons werd betiteld een infokrant ter meerdere glorie van het gemeente lijk infocentrum, wordt nadat er verbeteringen zijn aangebracht, de kabelkrant steeds meer een infor matiekrant voor iedereen. Enkele verbeteringen zijn echter nog steeds aan te brengen. Te denken valt bij voorbeeld aan een groter lettertype en diversiteit in snelheid: sneller bij plaatjes en een leesbalk bij geschre ven tekst. Ondanks bovenstaande bemerkingen toch een kabelkrant (zeker omdat het pas een jaar draait) die er mag zijn. Personeel en organisatie Het ingezette beleid om tot meer in tegratie van vrouwen-, minderhe den- en deeltijdbanen te komen heeft onze instemming. Echter de laatste cijfers/overzicht per l-l-'88 en l-10-'88 lijken een ander beeld te geven. Hoe verklaart het college in reële getallen de teruggang van het aantal vrouwen in de gemeente lijke bedrijfvoering? Gemeentelijke reorganisatie Het reorganisatieproces binnen de ambtelijke organisatie verloopt voorspoedig. Als raad beginnen wij daar gaandeweg de voordelen van te ervaren. Voorstellen worden meerdere malen ter discussie ge steld. Eerst in hoofdlijnen, vervol gens in detail. Een kritische kanttekening maken wij echter met betrekking tot de sport. Het is onbegrijpelijk hoe één wethouder hier met zijn ambtena ren de ruimte krijgt om systematisch te blijven werken op een wijze die strijdig is met genomen raadsbeslui ten. Uiteraard nemen wij dat deze wet houder en via hem zijn ambtenaren kwalijk. Het is echter uiteindelijk de raad die niet bij machte is om in de gegeven situatie verandering aan te brengen. Bestuurlijke onmacht of onwil? Zwembad Herhaalde vragen aan het college en de gemeenteraad hebben nog steeds niet geresulteerd in de juiste overlegstruktuur. Een overleg- struktuur waar door onze fraktie sinds 1986 om wordt gevraagd. Dat heeft er nu toe geleid dat er al geld beschikbaar is gesteld voor de voorbereiding van een zwembad waarvoor: nog geen overeenstemming is over de aard (alleen overdekt, open en overdekt, kombinatie met een sporthal); nog niet duidelijk is of de lokatie wel geschikt is in verband met de te verwachten geluidsoverlast; de uitgangspunten voor het bud get en de wijze van exploiteren nog niet door de raad zijn vastge steld. Wie vindt, dat dat de werkwijze is van bestuurlijke opdrachten, mag het zeggen. Wij vinden het verspil ling van energie en overheidsgeld. Ook nu weer zullen wijomdat som mige zaken nog steeds niet te laat zijn, aan het college en de raad bij motie vragen om op zo kort mogelij ke termijn te komen tot de goede overlegstruktuur, te denken valt bij voorbeeld aan het personeel, de vereniging, de ouderenbonden, de gehandicaptenbond en de burgers van Soest. Sport Er is een vergelijkend onderzoek geweest naar de kosten van sport- voorzieningen in verschillende ge meenten (VBA). Daaruit is geble ken dat Soest in vergelijking met an dere gemeenten bijna vier keer zo veel geld uitgeeft voor sport. Dat vinden wij als Partij van de Arbeid natuurlijk prima. Daardoor kunnen zoveel mensen in Soest op betaalba re wijze sport beoefenen. Maar dat vele extra geld moet na tuurlijk wel worden betaald uit de totale middelen van de gemeente. En daardoor is de sport in konkur- rentie met andere zaken, die ook be langrijk zijn en veel geld kosten. Maar de wethouder en de sport stichting zetten de oogkleppen op en proberen zoveel mogelijk extra geld uit te geven. Dat is nu net de beste manier om te zorgen dat we straks vrijwel zeker een verhoging van het passé partout tegemoet kunnen zien. En om de eigen zin, tegen beter we ten in, door te drukken is geen ma nier te dol (chicanes met procedu res, achterhouden van feiten en an dere bestuurlijke technieken, die op de grens van het toelaatbare liggen). De begroting en meerjarenplan van de sport is in een vergadering van het bestuur van de sportstichting goedgekeurd, niet door de algeme ne deelnemersvergadering. Deze meerjarenplanning is goedgekeurd nog onwetend wat het bedrijfeco- nomisch onderzoek en VBA (ver gelijkend budget analyse) naar vo ren zouden brengen. (Terwijl de wethouder natuurlijk vanuit het college best wist wat er aan zat te ko men.) Onze fraktie zou het betreuren en afwijzen dat de sport in de (nabije) toekomst gekonfronteerd zou kun nen worden met verhogingen van het passé partout (dit is de bijdrage per sporter die de verenigingen af draagt aan de gemeente) naar f 110,- per sporter, zoals vermeld in de VBA. De verenigingen kunnen zo'n verhoging niet betalen en zou den er aan kapot gaan. Dit kan en mag niet de bedoeling zijn van het beleid van het college. In de commissie RO/SPORT heeft ons fraktielid reeds voorstellen ge daan om ons te matigen in de inves teringen en zodoende de kans op de noodzaak van die verhogingen te verkleinen. Minder hoog gegrepen Ujken dan ook de verlangens van de verenigin gen zelf, verwoord via brieven, ge richt aan het bestuur van de sport stichting. Om enkele voorbeelden te geven: 1.Eemweg (VVZ): Verlichting op het voetpad langs het veld van de kleedkamers naar de parkeer plaats. 2.Bosstraat west: Fietsenstalling naast de kleedkamers e.e.a om diefstal en vandalisme te voorko men. 3. Bosstraat west: Betegelen van de kleedkamers erg nodig uit oog punt van hygiëne. 4.Eemweg (WZ): Renovatie van de kleedkamers en doucheruim ten. 5.Staringlaan: Vervangen c.q. ver beteren van trainingslichtinstalla tie. 6.Atletiekbaan Pijnenburg: Deze accommodatie door de vereni ging zelf aangelegd beschikt nog steeds niet over kleedkamers en douches, de gehandicapten die ook van deze accommodatie ge bruik maken kunnen zelf niet be hoorlijk naar het toilet. 7.Gymzaal Heideweg: Renovatie kleed- en doucheruimte. Bovenstaande vragen van de ver enigingen zijn enkele voorbeel den en zeker zo noodzakelijk als al die voorstellen van het college, ze kosten ook aanmerkelijk min deren. In de raadsvergadering zullen wij u dan ook voorstellen de verenigin gen niet hoger te belasten dan de afgesproken 2% en de investerin gen nog eens te overwegen. Politie De recent bekend geworden plan nen met betrekking tot de omvang van het politiekorps vervullen ons met grote zorg. De gemeente Soest heeft middels het convenant duide lijk gemaakt, dat het ons ernst is met het handhaven van een verant woord nivo van wijkgericht werken. Daardoor wordt de kleine crimina liteit effectief preventief bestreden. Reeds tijdens de kommissiebehan deling, hebben wij als reaktie op veel minder vergaande voorstellen aangegeven, dat er drastische maat regelen nodig zouden zijn om de voorgestelde inkrimping van het korps te kunnen opvangen. Wij wil len hoe dan ook de wijkgericht sur veillance handhaven op het huidige nivo, of liever nog uitbreiden. Na halvering van het korps verwachten wij, dat erin het geheel geen sprake meer kan zijn van wijkgericht werken. De resterende paar politie mensen zullen de recherche en bu- reautaken met moeite kunnen ver vullen. Het convenant beschouwen wij bij uitvoering van die plannen als niet meer van kracht. De daarvoor gevo teerde middelen vallen dan vrij voor andere aanwending, waardoor be reikt wordt dat het wijkgericht werken in stand blijft. Wij verwachten dat het college op korte termijn in hoofdlijnen aan geeft hoe het wijkgericht surveille ren kan worden veiliggesteld, ook als de plannen van het kabinet doorgang vinden. Voor de financie ring daarvan is struktureel beschik baar het bedrag van het convenant (f600.000,-). Wij zijn bereid mee te werken aan de verruiming van dit budget. Vrede en veiligheid Tijdens deze raadsperiode is de raad er zich bewust van geworden, dat wij weliswaar slechts de ge meente Soest besturen, maar dat doen in de samenhang van de we reld. Wat mondiaal gebeurt werkt ook door in Soest. Ontwikkelingen buiten Soest raken ons en wij kun nen daar een standpunt over inne men (zonder dat wij de illussie moe ten hebben, dat het innemen van zo'n standpunt die ontwikkelingen ook onmiddellijk veranderen). Wij bepleiten dan ook toetreding tot het vredesplatform van gemeenten. Niet zozeer om een extra bestuurs laag te kreëren, waar op landelijk ni vo het gemeentelijk vredesbeleid wordt gemaakt. Maar wel om de diskussie met andere gemeenten mogelijk te maken over de vraag, hoe je als gemeente vraagstukken van vrede en veiligheid op een zin volle manier kunt inpassen in het gemeentelijke beleid. Raymond van Gelder, fractievoorzitter PvdA. De gemeente beheert veel zaken. De gemeente zorgt voor het onder houd van wegen, riolen, plantsoe nen en sportzaken. Al heel lang doet men dat op de best denkbare manieren. Toch leest u nu veel over 'rationeel beheer' verstandig be heer). Het is mogelijk en nodig om dat beheren nog verstandiger te doen. Beheren is een vorm van re geren. Regeren is vooruitzien. Ook bij beheer is dat zo. Techniek Mensen leren iedere dag. We weten steeds meer over materialen. Hoe veel en hoe snel slijten ze. Welk on derhoud is op welk moment nodig. Met de gegevens over gebruik, slij tage en onderhoud kan bepaald worden, wanneer onderhoud nodig is. Ook wordt bepaald wanneer ver vanging plaats moet vinden. Voor vrijwel ieder materiaal bestaan ge dragsmodellen. Met behulp van de modellen kun nen het onderhoud en de levens duur berekend worden. Dat bereke nen kost veel rekenwerk. Voor dat rekenwerk beschikken we over computers. Het is mogelijk om met de juiste gegevens een betrouwbaar onderhoudsschema te maken. Ook kan gemakkelijk een goede plan ning voor vervanging worden opge steld. Geld Beheren kost geld. Een groot ge deelte van haar geld besteedt de overheid aan beheer. In Nederland bleek rond 1980, dat de overheid duur was in verhouding tot andere landen. Van iedere gulden die een inwoner verdient ging zestig cent t i naar de overheid. Samen met het rijk en de provincies vormen de ge meenten de overheid. De uitgaven van de overheid moeten verminde ren. Ook die van de gemeente. Ie dere gulden die de gemeente uit geeft zal goed besteed moeten wor den. Er moet een zo effectief moge lijke besteding gekozen worden. Daarbij moet ook vooruit gekeken worden. De uitgaven en de effecten van het onderhoud in de komende jaren moeten goed op een rijtje staan. Planning De technische planning wordt voor zien van een prijskaartje. Op deze wijze is bekend hoeveel de gemeen te aan het beheer moet besteden. Bij de meeste onderwerpen is het ook mogelijk om de gevolgen te laten zien als er meer of minder geld be schikbaar wordt gesteld. Bij minder geld ontstaat achterstallig onder houd. Na een paar jaar nemen de kosten extra snel toe. Als er meer geld beschikbaar wordt gesteld, is het soms mogelijk om vervanging langer uit te stellen. Integratie U zou als burger boos worden als de gemeente eerst het wegdek bij uw huis vernieuwt en kort daarna de straat weer openbreekt om het riool te vervangen. Het is belangrijk om al die zaken op elkaar af te stem men. Het doel is voor het beheer van alle onderdelen van openbare ruimte rationele beheerssystemen te gebruiken. Voor de belangrijkste onderdelen, het groen-, riool- en wegbeheer, zijn nu systemen be- - schikbaar. Wegen vanuit de wildernis De primitiefste mensen zorg(d)en zelf voor hun wegen. Verschillende wegen en paden in Soest(erberg) zijn al heel oud. Gezamenlijk hiel den de dorpsbewoners hun wegen en paden in stand. In 1851 is het toezicht daarop opge dragen aan het gemeentebestuur. In 1930 was het verkeer - vooral door de komst van de auto - zo toegeno men, dat er een speciale wet - de Wegenwet - kwam. Sinds 1960 is de grootste groei van het verkeer ontstaan. Nu zijn er 5,1 miljoen auto's. Er zijn verwachtin gen, dat dit aantal in 2010 tussen de 7 en 9 miljoen zal liggen. De overlast en vervuiling door au to's wordt voor lief genomen. Het pleiten uit oogpunt van het milieu voor halvering van het aantal auto's kort geleden vond maar bij enkelen gehoor. Alleen als de auto de rust in de eigen straat en het eigen huis be dreigt, maakt men bezwaar. Als het aantal auto's echt zo groot wordt, heeft dit grote gevolgen. Er zullen - bijvoorbeeld - dan in Verzakking Soest en Soesterberg zo'n 10.000 auto's meer geparkeerd moeten worden. Niet alleen bij huis, maar ook bij winkels, kantoren, bedrij ven, sport- en recreatiegelegenhe den. Om ook nog op straat - veilig - te kunnen fietsen, lopen en spelen zullen maatregelen nodig zijn. Voor het maken van een planning van de ze maatregelen is het ook heel han dig om een planning van het wegon derhoud te hebben. Onderhoud Er zijn drie vormen van onderhoud: Klein-onderhoud: Het herstellen van kleine gebreken. Kleinere scheuren en gaten in het asfalt, losliggende of gebroken tegels en klinkers. Groot-onderhoud: Het opnieuw aanbrengen van grote gedeelten van de bovenlaag bij asfalt. Op nieuw de bestaande klinkers of tegels aanbrengen. Renovatie: Het opnieuw aan brengen van het zandbed onder de verharding, het aanbrengen van een gehele nieuwe bovenlaag bij asfalt of nieuwe tegels of klin kers en de kantafwerking bij be strating. Welke vorm van onderhoud nodig is, wordt bepaald door de levens duur van de bestaande verharding. Bepaling van de levensduur Hiervoor zijn alle wegen, parkeer plaatsen, fiets- en voetpaden geïn specteerd. Dit zal iedere twee jaar gebeuren. Bij asfalt is gekeken naar: de ruw heid, de vlakheid, gaten, scheuren en scheurtjes, de randen, de afwate ring en de berm. Bij bestratingen naar: de vlakheid, gaten, de grootte van voegen, scheuren en scheurtjes in de tegels en klinkers, de randen, de afwate ring en de berm. Voor al deze onderdelen krijgt het stuk weg een cijfer tussen 1 (goed) en 5 (zeer slecht). Weinig punten heeft een goed gedeelte, veel pun ten een slecht weggedeelte. Langsscheur. Voor het onderhoud is ook het (vei lig) gebruik belangrijk. Het ruw zijn bijvoorbeeld is erg belangrijk voor de veiligheid. Voor de levensduur van de weg is het nauwelijks van be lang. Bij kleine scheuren is dat juist andersom. Ook het komfort van de wandelaar, (brom)fietser en andere weggebruiker speelt een rol. Daar om scoort de vlakheid bijvoorbeeld hoog. Als veiligheid, komfort en duurzaamheid zijn deze onderdelen opgenomen in een formule, Uit de toegekende cijfers en de for mule blijkt de waardering van het stuk weg. Waardering Zo is een waardering ontstaan van de verharde oppervlakken, die de gemeente beheert. Met het waarde ringssysteem is het ook mogelijk de kwaliteit te vergelijken met de lan delijke norm voor de kwaliteit. Als gevolg van onder andere de bezui nigingen in de afgelopen jaren is er sprake van een achterstand. De ge middelde waardering van de asfalt- verhardingen (570.594 m2) heeft een waardering van 2,67. De lande lijke norm ligt op 2,0. De gemiddel de waardering van tegel- en klink- verhardingen (827.800 m2) be draagt 2,65. Hierbij ligt de landelij ke norm op 2,1. Opstelling van de planning In het computersysteem kunnen de bedragen worden ingegeven, die de gemeente besteden wil (kan) aan klein-onderhoud groot-onderhoud en renovatie. Het systeem rekent dan uit welke gedeelten van wegen en paden in de komende jaren het beste een bepaalde vorm van on derhoud kunnen krijgen. Ook geeft het systeem een voorspelling van de kwaliteit, die daarna ontstaat. Aan de hand hiervan wordt de meest op timale verdeling van het geld voor klein- en grootonderhoud en reno vatie bepaald. Op grond hiervan wordt aan de ge meenteraad voorgesteld extra geld beschikbaar te stellen om de achter standen in te lopen. Gebruik van de planning Zowel voor asfalt- als voor tegel- en klinkerverhardingen zijn plannin gen beschikbaar van het groot-on derhoud en de renovatie van de ge deelten wegen, straten, paden en pleinen tot 1991. Door bij de aan passing van wegen aan de ontwik keling van het verkeer met de plan ning rekening te houden, kan geld bespaard worden. Hetzelfde geldt De gemeente heeft ongeveer f 250.000,- gewoon moeten "weg gooien". Zo'n bedrag is jaarlijks no dig om schade door baldadigheid of slordigheid te herstellen. Baldadigheid? Slordigheid? Ver nielzucht? Waarschijnlijk denkt u dat het zo'n vaart niet zal lopen, maar hieraan gaat het geld o.a. op: het herstellen van trottoirs, wan neer autoberijders deze als een rijweg zien; het opprikken van papier e.d. in plantsoenen, die nog wel eens als vuilnisvat worden gezien: hier voor worden dagelijks twee men sen ingezet (f 210.000,-); het herstellen van vernielingen aan bomen, struiken en bloemen (zie boven); het reinigen van bekladde muren (f 15.000, -); het herstellen van schade aan ver keersborden, straatnaamborden, verlichting e.d. (f 25.000,-); het extra onderhouden van sloten en openbaar water. voorde werkzaamheden aan de rio lering. AJ met al wordt geprobeerd tedere (belasting) gulden zo goed mogelijk te besteden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 4