I Progressief Soest: De blinde vlekken in de Soester politiek Alternatief groenbeheer Welzijnsplan 1989 - 1992 J SPAAR AKTIE Hondenbelasting nu Blinde vlek U3INA 4 MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 5 Soest Natuurlijk! 9H| d. Blind geluk Blinde vlekzegel 8 HIER BET, Mijnheer de voorzitter. Aan het Kerkpad in Soest-Midden ligt een zogenaamde "blinde vlek." Dat is in de Ruimtelijke Ordening een plek waar je alles mag bouwen omdat er geen bestemming op ligt. Niemand gelooft het eigenlijk, maar dat is de afgelopen maanden ge beurd in een gebied waarover al ten tijde van burgemeester mevrouw Corner, inspraakavonden werden gehouden, beraadslagingen werden gevoerd, tekeningen werden ge maakt en onderhandelingen wer den gepleegd. Hoe is zo'n "blinde vlek" mogelijk in 1988. Kunt u ons garanties geven dat dit niet meer voorkomt? Gigan tische bedragen aan manuren moet dit bestemmingsplan al gekost heb ben en dan plotseling ontdekt een burger deze blinde vlek. De fysieke betekenis van blinde vlek mag bekend verondersteld worden: de plaats waar de gezichtszenuw in het oog treedt, ongevoelig voor lichtprikkels. Relevant voor ons be- grotingsverhaal is de figuurlijke be tekenis van blinde vlek: iets wat men (ondanks het feit dat men er herhaaldelijk op gewezen wordt) niet ziet, inziet, begrijpt of iets wat men verkeerd interpreteert. Zo leert de Dikke van Dale. Gebeurt het vaker bij ons op Soest, dat men iets niet ziet, inziet, begrijpt of verkeerd interpreteert? Met an dere woorden: kent de Soester poli tiek nog meer blinde vlekken waar op herhaaldelijk gewezen moet worden. Progressief Soest zal dit aantonen en schakelt hierbij de bur gerij aan het eind van dit verhaal na drukkelijk in. Lichtpuntje Blinde vlekken liggen er aan de Wieksloot en de Veenzoom. Niet op het gebied van de Ruimtelijke Or dening maar daar wonen mensen die niet aangesloten zijn op het ka belnet. De aanleg is te kostbaar, zegt het gemeentebestuur. Deze mensen betalen wel hun onroerend goed- belasting, worden in al hun plichten beschouwd als volwaardige burgers van Soest, maar op een gegeven moment houden de rechten on danks gedane beloften op bij een bepaalde fictieve grens. Bent u be reid éénmalig uit de reserves deze scheve verhouding recht te trekken? Een lichtpuntje: Soest bulkt van het geld. In de reservepot zat op 1 ja nuari 1988 ruim 40 miljoen gulden! Met de bij geboekte rente verwachte men op 1 januari 1989 een reserve- kapitaal te bezitten van ruim 43 mil joen gulden. Dat is dit jaar een stij ging van maar liefst 3 miljoen gul den. Daarbij verwacht wethouder Menne de komende vier jaar in de begroting een ruimte van nog eens 1 miljoen gulden die vrij aan meerde re doelen kan worden aangewend. Elk jaar houden we bij de afreke ning geld over. Tel uitje winst. On danks dat moet er op Welzijn in 1989 168.000 gulden bezuinigd worden. Over de ruggen heen van boekenlezers, cursisten, jongeren, ouderen en vrijwilligers wordt er in Soest bezuinigd. Stekeblind Op geen enkel ander terrein van het gemeentelijk huishoudboekje wordt er volgend jaar bezuinigd, al leen op Welzijn omdat een aantal bestuurders stekebünd zijn voor de onmogelijke positie waarin instel lingen en al eerder uitgeknepen or ganisaties zich bevinden bij een toe name van het werk en de modieuze ontluchting van de beperkte finan ciële middelen. Wethouder Kingma noemde dat op de Ouderendag in C-drie onlangs: "ietsje minder van het ruime meer." Hij bedoelt: nog minder van wat meer zou moeten zijn. De vergrij zing in Soest neemt toe, het jeugd probleem wordt groter maar het ge meentebestuur sluit zijn ogen hier voor. Voor nieuwe ontwikkelingen heeft men helemaal geen oog. Met name de AROS verdient een positieve reactie op hun aanvraag van 6 okto ber de status te krijgen van lokale omroep. Een onmisbare factor in onze moderne samenleving. Progressief Soest weigert aan een deel van de taakstelling voor Wel zijn mee te werken en stelt u voor een ton van deze taakstelling vrij te maken voor een parttime vormings werkster bij Vrouwen voor Vrou wen, de formatie-uren etnische minderheden bij de CMD uit te breiden, de oudere jeugd van Over- hees een eigen plek te bezorgen en intensiever de huisvestingsmoge lijkheden van ouderen te onderzoe ken. Logo Mijnheer de voorzitter: Soest bulkt van het geld. Vele gemeenten in Ne derland zullen jaloers zijn op de riante vermogenspositie van Soest. Nogmaals: allemaal inkomsten uit onrechtvaardige bezuinigingen, te hoge belastingen, selectieve ont luchtingen en uit verkoop van grond en huizen. De reservepositie groei de ten koste van de structurele uit gaven. Bij de eerste wijziging van de ont- werp-begroting 1989 blijkt deze maand meteen al een buggettaire verbetering van ruim 36.000 gul den. Het kan niet op en dat is mis schien de reden dat het college, na jaren aandringen van onze kant, eindelijk een duik neemt in de reser ves en vier miljoen over heeft voor incidentele zaken. De ijzeren wet houder van financiën blijkt toch le men voeten te hebben. Het geld dat stom is maakt recht dat krom is. Opgeteld blijken de 4 miljoen slechts 372 miljoen te bedragen, zo dat Progressief Soest een dringend beroep op de Raad doet een flink bedrag te besteden aan de verbete ring van de woonomgeving rond de hogere flats in de schilderswijk op de Eng: blinde vlekken in ons "Na tuurlijk Soest" waar het aanzien zo lelijk is als het amateuristische logo op het briefpapier van dit gemeen tebestuur. Positief In grote lijnen gaan wij accoord met uw voorstellen voor de besteding van dit bedrag. Alleen achter het half miljoen wat u wilt stoppen in de bevordering van werkgelegenheid zetten wij vraagtekens. Zelf schrijft u dat bij vorige gelegenheden de be steding van extra middelen hiervoor "moeizaam is verlopen." Alleen een uitgebalanceerd werkgelegenheids plan in nauw overleg met de FNV, die in Soest 1600 leden telt, kan soe laas bieden aan werklozen waarbij de nadruk vooral moet liggen op scholing. Het behoud van het lager beroepsonderwijs in pnze gemeente lijkt ons op dit punt belangrijk. Wét is hierop de visie van de wethouder van onderwijs? Noch uw pogingen een gezond heidscentrum te creëren in plaats van een polikliniek, noch uw plan nen op het terrein van Zonnegloren garanderen werkgelegenheid. Dat neemt niet weg dat wij beide ideeën, hoe vaag ook, op zich positief bena deren. Gekkigheid En nog is het geld niet op. Onvoor zien lag er deze maand nog 60.000 gulden extra van 1988 te wachten Jan Visser. op besteding. Geld als water. Geld dat over is dus. Ondanks het uitspit ten van de "telefoonboeken" aan wensen en prioriteiten kunnen we incidenteel nog meer leuke dingen doen. Van gekkigheid weet men soms niet wat men er mee moet. Het college wil zelfs 5000 gulden start- subisidie uittrekken voor "Ons Ge bouw" van de heren Leyendekker, Ekel en Daalhuizen. Terwijl C-drie een schitterend gratis plan in de la heeft liggen, dat aan alle wensen voldoet. Progressief Soest werkt niet mee aan een enquête of men wel of niet een theater wil in Soest, zolang de bevolking niet is geraadpleegd over het Openluchttheater, het Soester Natuurbad, het oude Raadhuis, het sportgebeuren en andere nuttige za ken. Daarnaast, het kan niet op, houden we dit jaar 1988 op de begroting ook nog een voordelig saldo over van een half miljoen. De gebruikelijke jaarlijkse meevaller waaruit blijkt hoe er begroot is. Hoe rijmen de boekhouders binnen het college dit met dé voorgenomen bezuinigingen op het gebied van Welzijn? Wij gaan met de besteding van dit voordelig saldo accoord, al voegen wij daaraan toe de verbetering van de accommodatie op de begraaf plaats Soesterberg zoals D66 dat voor de progressieve fracties heeft geformuleerd. Politie Mijnheer de voorzitter, de situatie van de Soester politie baart ons zor gen. Aanvankelijk leek het er op dat we hier tien politiemensen moeten inleveren, wat al veel te veel is, nu lees ik in de regionale pers dat de politieke vrienden van Bert Krijger (WD) en Kees Verheus (CDA) in Den Haag nog meer Soester man schappen naar huis willen sturen. Progressief Soest stelt u voor een raadbreed protest naar de residentie te sturen, waar men de defensielas- ten wil verhogen terwijl er in de ver ste verte geen vijand te zien is, en waar men op de politie wil bezuini gen, terwijl het kleine, koude front om de hoek ligt in de vorm van cri minaliteit, vandalisme, onveilig heid, verkeersgevaar, agressie en overlast. Bestuurlijke preventie is prima maar onmogelijk realiseer baar zonder een goed toegerust po litieapparaat dat in alle rust en be trokkenheid zijn werk kan doen en zo dicht mogelijk bij de bevolking in de verschillende wijken staat. Wij steunen de ludieke acties van de Soester politie van harte en zouden willen dat ook de burgemeester hierover meer van zich laat horen. Het experiment in Klaarwater met de bestrijding van de hondepoep moet uitgebreid worden tot heel Soest. Te vaak trapt men nog in het blind geluk van onze viervoeters, terwijl we de uitlaatplaatsen langs de Dalweg uiterst ongelukkig vin den. Erger dan dit zijn de plekken in Soest waar de bodem en het grond water zwaar verontreinigd zijn. Het mag niet zo zijn dat in Soest onge straft moeder aarde wordt bevuild en verontreinigd met schadelijke stoffen. Een sterke, snel reagerende Milieudienst is een levensbelang voor onze moderne samenleving. De grootste blinde vlek in deze is ui teraard de vliegbasis, die in deze dichtbevolkte streek niet thuis hoort. Wel de bossen waar op be paalde plekken alleen nog maar kraaien de boventoon voeren en zang- en stootvogels het laten afwe ten. Wanneer kunnen we een eva luatie verwachten van het beheers plan in deze, geachte portefeuille houder? Tropisch hardhout Wie aan het nieuwe gemeentehuis denkt, denkt aan Dalweg Noord. En terecht. Daar hebben wij al ten tijde van "Zuidereng Nee" actie voor gevoerd en gewonnen. Al wijst de helft van onze fractie het ont werp voor het nieuwe gemeentehuis af, de andere helft van P.S. gaat al leen accoord als het definitieve ont werp gerealiseerd wordt in samen hang met de aangeboden land schapsarchitectuur (ommuurde tuin, waterpartij, etc.) en met het aangeboden kunstobject van me vrouw de Goey. Nadrukkelijk ver zoeken wij u er op toe te zien dat in het nieuwe gebouw geen tropisch hardhout wordt verwerkt. Daarmee bent u in goed gezelschap van de Vereniging Milieudefensie en de gemeenten Schiedam en Monnickendam. Progressief Soest zal zich blijven verzetten tegen de bouwplannen op sportgebied aan Dalweg Zuid zo lang het Soester Natuurbad niet de finitief is verkocht voor een appel en een ei aan de heer Taphoorn. Ik kan u mededelen dat het besluit van G.S. om geen toestemming te verle nen voor de verkoop aan de staten commissie ROV op 23 september is toegestuurd ter kennismaking. Dat betekent dat verdere bespreking van de bouwplannen in de staten voorlopig van de baan is. Wat is daarop uw reactie en hoe is de stand van zaken met betrekking tot het ambtelijk of bestuurlijk overleg in deze? Vrouwen U merkt wel, mijnheer de voorzit ter, welke politieke disciplines wij ook aansnijden, steeds meer stuiten we op zaken die u niet ziet, niet in ziet, niet begrijpt en verkeerd inter preteert ondanks het feit dat Pro gressief Soest u er herhaaldelijk op wijst. Misschien wordt het-allemaal beter als wij de herstructurering van het gemeentelijk apparaat gaan evalue ren. We kunnen nog zoveel recon strueren en reorganiseren maar nog te veel gemeentelijke afdelingen denken alleen aan hun eigen toko. Hoe bevorderen wij de integratiege dachte dat men beseft voor één ge meenschappelijke taak te staan dienstbaar aan de burgerij: klant vriendelijk, alert, creatief en on baatzuchtig? Heeft u daar ideeën over om dat te bevorderen? Het valt ons op hoe weinig vrouwen in hoge re functies een plaats bekleden. In het management komen we er niet één tegen. Bent u bereid bij sollicita tieprocedures vrouwen voorrang te verlenen? Europa Soest heeft een blinde vlek, mijn heer de voorzitter, als het erom gaat mee te doen aan landelijke politieke vraagstukken. Praten over initiatie ven van lagere overheden die age ren tegen de apartheid in Zuid- Afrika is taboe. Iets dergelijks geldt voor de initiatieven van een aantal burgemeesters óm middels het VNG te komen tot een vredesplat- form, al bespeurt Progressief Soest in de laatste discussie hierover in de commissie ABZ een lichte kente ring. Soms wil Soest wel de grens over om het blikveld te verruimen tot in Ti- tusville, het Turkse Kilickaya, het Duitse Soest, het Poolse Kozle. En in Barcelona. Zelfs wijdt u een para graaf in de Nota van Aanbieding aan het Europa van 1992. Letterlijk schrijft u: "De bereidheid om aan verkiezingen deel te nemen wordt mede beïnvloed door het aanzien (de geloofwaardigheid) van het functioneren van de politiek en het bestuur in het algemeen. Ver taald naar het lokale niveau bete kent dit dat tegen die achtergrond ook de indruk van de burgers over het functioneren van het gemeente bestuur relevant is. Niet uitsluitend het feitelijk functioneren maar ook de wijze waarop het functioneren via publiciteit naar de burgers over kan komen behoort dan ook een punt van voortdurende zorg te zijn." Einde citaat. Wij onderschrijven dat. Spaarkaart Ter gelegenheid van deze extra edi tie van de algemene beschouwin gen, waardoor een gangbare cultuur in Nederland wordt doorbroken, wil Progressief Soest een bijdrage leveren naar de burgers toe om via publiceren het gemeentebestuur beter te doen functioneren. Informeren is motiveren, zegt mijn fractiegenote Leidje Tomassen al tijd. Progressief Soest lanceert hier bij een spaarzegelactie waarbij ie dereen wordt uitgenodigd "blinde vlekken" te vergaren, in zegels te- symboliseren, deze zegels op te spa ren en de volle spaarkaart persoon lijk te komen inleveren tijdens ons openbaar fractieberaad. De eerste actievoerder die een volle spaarkaart inlevert, wacht een aan gename verrassing. Jan Visser, fractievoorzitter Progressief Soest. Al enige jaren maakt de gemeente ernst met het terugdringen van che mische onkruid-bestrijdingsmidde len als hulpmiddel bij het groenbe heer. Vorig jaar is een begin ge maakt met het bedekken met schors van de open grond tussen de be plantingen. Deze open grond werd tot dusver met behulp van toegelaten bestrij dingsmiddelen schoongehouden. Omdat het voortdurende gebruik nadelige invloed heeft op het mi lieu, en met name het bodemleven, wordt nu gefaseerd de nieuwe be heersvorm geïntroduceerd. Het blijkt mogelijk dat, als er bo- dembedekkende beplanting wordt aangebracht, deze de schors bedekt voordat deze verteerd is. Het geeft een nieuwe dimensie aan het groen: Er ontstaat een rijke fauna door dat de planten bloeien en veelal als waardplant fungeren voor in secten. Insecten worden gegeten door ve le vogels, zodat in de directe woonomgeving de soortenrijk dom toeneemt. Het bodemleven wordt door het geheel van de maatregelen bevor derd; vaak leidt dit tot uitbundige plantengroei en -bloei. Niet alle platsoenen lenen zich voor een dergelijke aanpak. Bij de uit werking van nieuwe plannen wordt hiermee rekening gehouden. Ook bij plantsoenrenovatie wordt er re kening mee gehouden. Het verwachte resultaat is, dat deze vorm van groenbeheer nauwelijks in prijs verschilt van de vorm die we jarenlang hebben gekend. Boven dien is het zo dat het, doordat het iets toevoegt aan het bestaande groen, verdedigbaar is als het in sommige gevallen iets meer kost. Noteert u nog even? Het alarmnummer van de politie is 1 44 44 en van de brandweer 1 33 33 Soesterberg (politie) 12 34 brandweer 13 33 Centrale Post Ambulancevervoer Amersfoort alarmnummer Soest/ Soesterberg 033 - 61 23 45 Gemeentelijk INFOrmatiecentrum 2 25 55 Informatietelefoon 9 36 65 De gemeente Soest bezit 3.618 hondendie keurig op tijd hun belasting be talen. Opbrengst: f 253.814,—. Sociaal-cultureel werk Geconstateerd moet worden dat ondanks allerlei pogingen er nog nauwelijks sprake is van echte ge structureerde samenwerking op het terrein van het sociaal-cultureel werk. Besparingen in de indirecte kostensfeer zijn daardoor nog niet gerealiseerd, terwijl ook samenwer- kingsaspecten in de uitvoerende sfeer niet gerealiseerd zijn. De oude territoriale verdeling van Soest is niet functioneel meer. De si tuatie rond de problemen met jon geren in Overhees heeft de wense lijkheid van een nieuwe structuur duidelijk gemaakt: in de wijk is een instelling werkzaam, een andere in stelling heeft aangeboden in de wijk activiteiten te gaan ontwikkelen, terwijl een 3e instelling is gevraagd het contact met de jongeren op straat te gaan verzorgen. Indien er een andere instellings structuur geweest zou zijn, had een en ander zich binnen een en dezelf de stichting ontwikkeld. Eerder ge formuleerde voornemens om tot verdergaande samenwerking te ko men, hebben niet tot concrete resul taten geleid. Steeds weer bleek, dat er verschillen van interpretatie ont stonden. Het is dan ook zeer wense lijk, dat er duidelijkheid komt. Terwille van een goede en heldere discussie zal de commissie welzijns planning een discussiestuk opstel len waarin een drietal mogelijke structuren naast elkaar worden uit gewerkt: één-instelling, een federa tief verband en één op grond van de huidige situatie. Dat discussiestuk zal betrekking hebben op het sociaal-cultureel werk en dat is meer dan alleen het jeugd- en jongerenwerk. Op basis van de tijdens het najaar 1988'te voeren discussie kan de commissie welzijnsplanning haar standpunt bepalen. Het streven in Soesterberg om te komen tot een Soesterbergse welzij nskoepel heeft nog niet tot concrete resultaten ge leid. Het initiatief is stilgevallen. Dit streven verdient nieuwe impul sen. De commissie zal, gelet op de reactie tijdens de inspraak, de mo gelijkheden daartoe bezien. Ouderen Inspelend op de vergrijzing is het wenselijk in alle wijken de mogelijk heden van het gecoördineerd oude renwerk te gaan aanbieden. Concreet betekent dit het streven naar het realiseren van ruimten wel ke min of meer als dienstencentrum kunnen dienen. In het kader van de accommodatie Smitsveen wordt be zien op welke wijze ouderenwerk kan worden ingepast. In Soestdijk/ 't Hart kan gedacht worden aan een aanpassing van de functie van "de Vangrail". Op de Eng kan gedacht worden aan mogelijkheden van "Molenschot". Realisering van dit voornemen in Soest-Zuid vergt na dere studie. In het kader van de reductie van het aantal plaatsen in verzorgingshui zen zal ook Soest bedden moeten inleveren. Het is te hopen dat het ei gen reductieplan door de provincie zal worden gehonoreerd. Dit omdat dan een dependance in Soesterberg kan worden gerealiseerd en er een afdeling meerzorg kan komen. Inle veren is op zich een verlies, maar de wijze van realisering betekent dan toch en verbetering van de situatie als geheel. Gezondheidszorg/ maatschappelijke dienst verlening Ten aanzien van de ziekenhuis- en verpleeghuiszorg verkeren we mo menteel in een onduidelijke situatie. Wel is duidelijk dat het plan "de Oelte" van de baan is. In het kader van de ziekenhuisplanning worden momenteel tezamen met de regio nale ziekenhuizen pogingen in het werk gesteld in Soest een polikli niek met uitgebreide faciliteiten te krijgen. Het provinciale advies daarover aan de Staatssecretaris van WVC zal begin 1989 worden uitge bracht. Eind 1987 is de aanvraag voor het project "Van verpleeghuis zorg naar thuiszorg" bij het Ministe rie van WVC ingediend; wellicht dat eind 1988 een beslissing zal worden genomen. Een en ander maakt het moeilijk op dit moment een concrete beleidslijn te ontwik kelen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 5