D66: Extra aandacht geven aan verhouding Burgers - Bestuur Onroerend-goedbelastingen (O.G.B.) MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 6 Het ambtenarenkorps... een 'dienstverlenend bedrijf' Overige gemeentelijke belastingen en rechten Isolatie TV-™»nHf»r nopal e.P: Blij met deze krant Het D66-initiatief om meer aan dacht voor de Begrotingsbehande ling te vragen, is gehonoreerd. Via deze krant kunnen de partijen bij al le Soesters aandacht vragen voor de politiek in hun woonplaats. Geen politiek zonder burgers Dat is, waar het D66 om gaat: de burger steeds weer betrekken bij al die besluiten die hem -direkt of op afstand- raken. Natuurlijk zal dit "dure experiment" er niet zonder meer toe leiden dat de publieke tri bune van de Gemeenteraad van avond en woensdag a.s. beter ge vuld zal zijn dan anders. Het imago van onze dorpspolitiek wordt niet plotsklaps beter door een extra Soester Courant. Dat moeten wij, politici, zelf beter maken door in houdelijk goed werk waardoor de burger weer belangstelling voor die dorpspolitiek krijgt. Een extra Soester Courant en f 5.000,— be steden aan voorlichting, aan inves teren in burger-betrokkenheid, is verantwoord. Imago Soester politiek Een punt van zorg is dat imago wel. Vanuit de pers kan de indruk zijn dat het niet te best is. Objectieve ge gevens zijn evenwel niet ter beschik king. Is het geen goede gedachte, een peiling tot onderdeel van het onderzoek naar de resultaten van de gemeentelijke reorganisatie te ma ken? Eigen optreden onder ogen durven zien Waar ook B&W van mening zijn dat de bereidheid moet bestaan, het ei gen functioneren onder ogen te zien, belemmert niets ons om alvast stappen te doen die (imago-) verbe terend werken. Ombudsvrouw of ombudsman Over twee suggesties verneemt D66 graag het B&W-standpunt. De eer ste is het aanstellen van een ge meentelijke ombudspersoon, als sluitstuk op de nieuwe klantvrien delijke ambtelijke organisatie. De tweede is het, in een beperkt aantal gevallen, houden van een raadple gend referendum. Dit tot nu toe ta melijk onbekend instrument heeft recent veel aandacht gekregen, en lijkt op een breder draagvlak te kun nen rekenen dan het uit Zwitserland bekende beslissend referendum. In het nabije verleden zouden de the ma's Zwembad en Gemeentehuis er voor in aanmerking hebben kunnen komen; toekomstig thema zou bv. kunnen zijn het Winkeibeleid. Gemeentelijk vredesbeleid De vrede in Soest, Nederland en Europa houdt nauw verband met de opstelling van ons allen, als Soesters en als Nederlanders, in de interna tionale politiek. Tot nu toe hield de Raad zich, op basis van de stelling- name van VVD en CDA, strikt af zijdig van wat als "Rijksbeleid" werd beschouwd. Dus geen uitspra ken over kernwapens, kernenergie of Shell. Een zwaluw die wellicht een ander jaargetijde aankondigt was de raad- brede uitspraak tegen het apart heidssysteem van juni jl. De D66- fraktie spreekt de intense hoop uit dat binnen de raad een breed draag vlak groeit voor deelneming van Soest aan het landelijk Platform Nationaal Vredesbeleid. Vliegshows De vrede moet, helaas, mede verze kerd worden door een leger, met een luchtmacht. Soesterberg is een thuishaven van die luchtmacht. Dat dat leidt tot allerlei vliegbewegingen om geoefendheid te waarborgen, aanvaarden we. Onvaarvaardbaar is het onnodig scheppen van risiko's. Vliegshows scheppen zulke risiko's. Dé D66- fraktie meent dat het gemeentebe stuur ondubbelzinnig moet uitspre ken dat het geen vliegshows in Soest wenst. Dat het terzake niet beslis singsbevoegd is laat de eigen ver antwoordelijkheid onverlet. Politie De politie bewaakt de vrede op straat, 24 uur per dag, 7 dagen per week, 52weken per jaar, jaar in jaar uit. De politie ontmoet de nare kan ten van ons klimaat en van onze sa menleving. De politie wordt ge vormd door gewone mensen met gewone wensen. Het kabinetsbeleid m.b.t. de politie maakt ons buiten gewoon ongerust. Het zorgt ervoor dat de animo om bij de politie te werken nihil wordt. Als Raad zien we graag politie op straat, maar niet om te demonstreren voor werkbe- houd of fatsoenlijke arbeidsvoor waarden. De D66-fraktie verlangt van de bur gemeester een strategische voorbe reiding van maatregelen die waar borgen -als het onverhoopt komt tot verkleining van het Soester korps dat de lokale politiezorg eerste prio riteit krijgt. Wat dan maar moet blij ven liggen zijn die taken die "Den Haag" belangrijk vindt maar wij niet. Moet Soest groter groeien? Soest raakt vol. In 1989 is Overhees af, en beginnen we met Klein En- gendaal aan het laatste grotere ge bied in onze gemeente dat bebouwd wordt. Het einde der tijden is even wel nog niet in zicht, dus wordt het noodzakelijk te komen tot een visie hoe het met Soest in de komende decennia verder moet. Die visie kan niet tot stand komen op basis van al leen een voorzet van uw kant, ge volgd door diskussies binnen de Raad. De te maken keuzes zullen zo moeilijk zijn en gevoelig liggen, dat een "brede" maatschappelijke dis- kussie" voor de hand ligt. Kunnen we in 1989 procedurele suggesties van B&W tegemoet gezien wor den? De hoofdwegen Ook de infrastruktuur van Soest is, kijkend naar de hoofdwegen, bijna af. Het sluitstuk zal ons grootste zorgenkind blijken te zijn: Het tracé Ossendamweg-Vondellaan. Dit wegvak wordt met 20.000 auto's per dag vanaf 1990 het drukstbere- den Soester straatje. Dat is de kon- sekwentie van de beslissingen om geen Centrumweg aan te leggen, geen weg door de Eempolder en geen weg door Soest-Zuid of de duinen. D66 meent dat de Raad het niet bij louter die konstatering kan laten. Dit wegvak en de drukte daarop rechtvaardigen alsnog een inspan ning om de hinder ervan te minima liseren. Wij bepleiten een onder zoek naar de mogelijkheid de spoorlijn te ondertunnelen -er ont staat dan een veilige oversteek naar het station en een verbinding Kas- tanjelaan-Eikenlaan-, of zelfs de spoorlijn en een groot deel van de Ossendamweg. Op voorhand is duidelijk dat we hier praten over omvangrijke inves teringen. Dat is geen reden de moei te niet te doen. Een afronding van de eerdere besluiten, die laat zien dat de Raad zich er op het laatste moment niet met een Jantje van Leiden afmaakt, zou de Soester po litiek sieren. De heilige koe Het doorgroeiend aantal auto's noopt ook tot andere maatregelen. D66 pleit voor middelen om ook in de oudere woongebieden 30 km.- straten te kunnen inrichten waar be woners daar om vragen. Het hier voor opzijleggen van een stukje van de reserves is bespreekbaar. Bus en trein D66 pleit er evenzo voor om het openbaar vervoer de mogelijkhe den te bieden een zo groot mogelijk aandeel in het aantal verplaatsingen te verwerven. Waar gezocht wordt naar beleidsterreinen waarop regio naal beleid succesvoller kan zijn dan lokaal beleid, lijkt D66 dit er een voorbeeld van. Huisvesting Op het vlak van de huisvesting is D66 van oordeel dat de eerste aan dacht moet uitgaan naar senioren woningen. Bij ieder woningbouw- projekt moet de vraag gesteld wor den of deze woningen, in laagbouw, er deel van kunnen uitmaken. D66 hoopt op spoedige realisering van de verzorgingsunit en het Meubi- Dick-projekt in Soesterberg. Ouderenbeleid Succes op dit vlak zou een fraaie aanvulling zijn op het ouderenbe leid in ruimere zin, dat goed gestalte krijgt, niet in het minst door de bij dragen van de georganiseerde ou deren zelf. Ligt het niet in de rede dat ter strukturering van dit beleid een beleidsnota wordt geprodu ceerd? Steun ouderen met minimum-inkomen Helaas is het zo dat onder de oude ren er een groep is die met een mini maal inkomen moet zien rond te ko- Adriaan Pothuizen. men. De kosten van levensonder houd leggen daarop al een zwaar beslag. Nu Soest beschikt over mid delen voor "flankerend ouderenbe leid" en B&W en Raad al eerder uit spraken zich te willen inzetten voor burgers met een minimum-inko men, ligt een zinvolle subsidiemaat regel voor de hand. Die leidt tot het verlagen van de prijs van de bij Mo lenschot betrokken warme maaltijd van f 7,— tot f 6,— voor de betref fende groep. D66 nodigt B&W uit hiervoor middelen te voteren. Theater Een veelzijdig aanbod van voorzie ningen is belangrijk. Een theater in de klassieke zin van het woord lijkt meer dan tot nu toe aangenomen een wens van de Soesters. Aan een haalbaarheidsonderzoek wil D66 medewerking verlenen. Lokale radio of televisie Twijfels leven er over de zir^van een lokale radiozender. Zou het inci denteel bieden van lokale televisie, voor het geld dat voor lokale radio wordt gevraagd, niet te prefereren zijn? Er komt immers binnenkort ook al een regionale omroep Utrecht waarvoor iedere burger een tientje bovenop zijn omroepbijdra ge moet betalen. D66 vraag B&W een "diskussicnota ten behoeve van nadere meningsvorming. Winkels Geen twijfel heeft D66 over het nut van versterking van de twee belang rijkste winkelcentra. Het concen tratieproces van winkels is in Soest vergaand voltooid. Nu is het zaak de concentraties optimale levensvat baarheid te bieden. Wanneer zal over de plannen van de verschillen de ondernemersgroepen gediskus- siëerd kunnen worden? Werkgelegenheid Met een bloeiende middenstand is ook de werkgelegenheid gediend. De werkloosheid in Soest is met 10,5% nog steeds te hoog. Uit de beleidsvoornemens van B&W spreekt weinig enthousiasme voor een maximale krachtsinspanning er wat aan te doen. De kwalifikatie "defaitisme" lijkt meer op zijn plaats: B&W zien niet hoe ze het wel beschikbare geld kunnen beste den. In het slot van onze Algemene Beschouwingen komen we hierop terug. Soest moet niet alles alleen willen doen Wel noemen B&W een tweetal denkbare projekten. Wat daar uit opgepikt moet worden is de "part- nership"-gedachte. Te weinig wordt naar samenwerking gezocht. Wat staat er in de weg voor (uitbouw van) de samenwerking met het GAB en Job-Creation? Loopt de huidige, beperkte samenwerking niet naar tevredenheid? Terrein Zonnegloren Wat er ook uitgepikt moet worden is de gedachte om t.z.t. op het terrein van Zonnegloren een bestemming te leggen die het herscheppen van werkgelegenheid daar bevordert. D66 gaf al te kennen dat terrein bij zonder geschikt te achten voor (bv.) een konferentieoord. Elke adere in vulling die verenigbaar is met het karakter van het terrein en zijn om geving is bespreekbaar. Vestiging van een onderdeel van Defensie niet. Woningbouw daar ziet D66 niet als prioriteit. Een polikliniek zou hier wel gevestigd kunnen wor den; liever dan in Dalweg-Zuid. Hier kan hij zelfs gemakkelijk die omvang krijgen die B&W, en D66, wensen. Planologische problemen spelen niet; financiële problemen zullen er niet -of minder- zijn.. Zwembad De rond het zwembad gerezen pro blemen hebben D66 al eerder doen vragen om een strategie die een snelle overschakeling op een alter natief mogelijk maakt. Het College is daar tot nu toe niet op ingegaan. Het wilde de door D66 geopperde lokatie Klein Engendaal niet onder zoeken. Vanuit Baarn is gesugge reerd het aan De Oelte toegedachte terrein te kiezen, onder sluiting van De Trits. Wanneer acht het College de tijd rijp voor toch maar een alter natieven-onderzoek? Eng of niet eng? De door het bestemmingsplan Dal- weg opgeroepen onrust heeft de be hoefte manifest gemaakt, nog eens expliciet vast te leggen welk gebied nu De Eng mag heten en volledige bescherming geniet. Wanneer kan de Raad hierover, op voorstellen van B&W, besluiten nemen? Of niet meer eng? Ook een planologisch beschermde Eng is nog kapot te krijgen. Dit stuk van Soest is zijn kenmerkende flora al zo goed als kwijt, en bij voortzet ting van de manier waarop de land bouw er te werk gaat zullen de res tanten ook spoedig verdwenen zijn. Dan is er nog slechts een kale heuvel zonder karakter over. Als het B&W ernst is De Eng echt als De Eng te bewaren, welke initiatieven tot her stel mogen dan verwacht worden? Milieuhinder Vooral bedrijven op minder voor de hand liggende lokaties staan perio diek in de schijnwerper: Van der Eist, Vorstenlanden en andere zijn genoegzaam bekend. Op papier zijn er mogelijkheden bedrijven vanuit de woonomgeving te verplaatsen; een aktief beleid terzake is tot nu toe niet gevoerd. De nieuwe gezichten in de financiële positie van Soest maken de vraag opportuun of niet tot een beleidsherziening besloten kan worden. Daarin zou enerzijds de aktiviteit m.b.t. bedrijven in de bebouwde kom vergroot kunnen worden, en anderzijds ruimte ge schapen om ook in landelijk gebied gelegen bedrijven bij verplaatsing tegemoet te komen. Kunnen B&W voor een diskussie een notitie pre pareren? Reiniging Een ander zorgenkind is de Reini ging. Het sterk toenemend af- valaanbod maakt dit instituut steeds duurder. De diagnose m.b.t. de vraag waarom in Soest de Reiniging duurder is dan in andere vergelijk bare gemeenten lijkt nu boven wa ter. Voor de therapie hebben B&W inmiddels suggesties gedaan. Be zuinigingen die niet klant-onvrien delijk uitpakken lijken niet meer mogelijk. In grote lijnen staat D66 achter die gedachten. Grof vuil Onzeker zijn wij over de beste wijze van omgaan met grof vuil. De B&W-optie voor handhaving van de brengplaatsen en minder opha len aan huis bespaart weinig. De D66-optie voor sluiting van de brengplaatsen en het wekelijks op halen van grof vuil is lucratiever en klant-vriendelijker. Getroffen wor den bedrijven die nu -tegen uw en onze zin, niet goed controleerbaar en te goedkoop- afval op de breng plaatsen afleveren. Zij hebben een alternatief dat recht doet aan het uitgangspunt dat de vervuiler be taalt. Als de reinigingsheffing al ho ger zou moeten worden, dan toch liefst niet omdat de burger moet be talen wat de werkelijke vervuiler in de zak houdt. Composteren Enkele opmerkingen over compos teren. D66 sluit zich aan bij het stre ven van B&W, zo mogelijk, weer te komen tot composteren van het groente-, fruit- en tuinafval. Bij dit streven past wel meer inzet. Een veeg teken zien we bij de compost- bakken die aan de burger ter be schikking worden gesteld. D66 heeft gewaarschuwd voor een te ho ge financiële drempel. En inder daad stagneert bij de huidige drem pel de afzet. D66 wijt dit niet alleen aan de te hoge drempel, maar ook aan de uiterst gebrekkige marke ting; de verkoopinspanning is abso luut onvoldoende geweest. De kabel M.b.t. de CAI een paar woorden. Wat D66 mist is het geluid van Ne derland 3 via de radio. J ammer, om dat deze TV-zender nogal eens (klassieke) muziek uitzendt. Het ra diogeluid wel bij voorkeur in stereo, en dan gelijk ook NL 1 en 2 stereo. Deze afronding van het aanbod moet toch zonder (noemenswaardi ge) kosten mogelijk zijn? Financiële positie Het slot van onze Algemene Be schouwingen wijden we aan de (uit zonderlijke) financiële positie van onze gemeente. Anno 1988 is Soest een rijke gemeente. Lof voor wie zichzelf wil beschouwen als degene die dat heeft weten te realiseren. De reserves zijn door voortdurende re keningoverschotten op een hoog peil beland. Scherper begroten en reserves beheersen Dat deed D66 al eerder vragen scherper te begroten opdat die over schotten kleiner zouden worden. Bij scherper begroten past een strin gent reservebeleid, want de kans op een tekort wordt groter. D66 heeft suggesties gedaan voor een verant woord reservebeleid, en inmiddels is de diskussie daarover van start. Luxe probleem: hoe krijgen we ons geld op? B&W menen dat, vooruitlopend op de uitkomst daarvan, al voor 4 mil joen (van het Grondbedrijf) een be stemming gezocht kan worden. Er bestaat tussen B&W en D66 geen verschil van mening over dat ook uit de overige reserves, later (B&W: 1992) of eerder (D66: nu), midde len voor incidentele besteding be schikbaar komen. Geld niet oppotten maar laten rollen Waar -blijkens de overschotten- is gespaard en gemeentegeld niet uit gegeven, dienen zich twee "oplos singen" aan. Het geld gaat terug naar de burgers, of het wordt alsnog uitgegeven. D66 denkt bij het laat ste aan investeringen die een posi tief werkgelegenheidseffekt heb ben. Zijn B&W bereid de Raad in 1989 voorstellen te doen voor zulke investeringen ten belope van 1 mil joen ten laste van de reserves? Hebben B&W die bereidheid niet, of zien zij tot het doen van zulke voorstellen geen kans, dan komt in de D66-visie de andere oplossing aan de orde: geld terug. Niet recht streeks, maar indirekt door het -voorshands alleen in 1989- achter wege laten van de voorgestelde ver hogingen van de tarieven van ge meentelijke leges, heffingen en be lastingen. Niet verhogen leidt tot f 60.000,— zodat we een onnodige reservegroei hebben voorkomen. Daarover kan in de gegeven om standigheden niet oprecht drama tisch gedaan worden. In de B&W-reaktie hoopt D66 op veel aandacht voor (en inspelen op) de eerste suggestie, en weinig po gingen tot vertellen waarom de tweede suggestie ongewenst zou zijn; dat zou getuigen van het be stuurlijk elan dat Soest verdient. Adriaan Pothuizen, fractievoorzitter D66. Een ieder die de gemeentelijke poli tiek een beetje gevolgd heeft, is in middels bekend met het feit, dat met ingang van 1 januari 1989, de gemeente Soest overstapt van "op pervlakte-gemeente" naar "waar- de-gemeente". Wat betekent dat? Economische waarde Gold tot en met 1988 de oppervlak te van een perceel als heffings grondslag voor de O.G.B., nu wordt dit de waarde in het economische verkeer. Hieronder wordt verstaan: de ver koopwaarde op basis van vrije aan vaarding, te weten de onderhandse verkoopopbrengst, leeg op te leve ren. In het afgelopen jaar zijn een aantal taxateurs dan ook druk doende ge weest om de waarden van alle on roerende goederen binnen de ge meente Soest vast te stellen. De ta xaties zijn geschied naar de toestand en het prijspeil van 1 januari 1988. De door het gemeentebestuur toe te kennen heffingsgrondslag vast gestelde waarde) wordt gedurende vijf jaren - dit om veroudering te voorkomen - gehandhaafd en zal toepassing vinden voor de belas tingjaren 1989 tot en met 1993. Slechts verbouw - nieuwbouw - af braak en soms verandering van de soort van gebruik, kan de toegeken de waarde doen veranderen. Uit de lijst van gemeentelijke uitgaven blijkt, dat de gemeente veel geld besteedt aan bijvoorbeeld sociale dienstverlening, onderwijs, sportza ken en milieu en stadsbeheer. Daarin zitten ook de salarissen van de ambtenaren. Als we alle salarissen optellen die de gemeente aan momenteel 540 personen betaalt, dan komen we aan een niet onaanzienlijk bedrag. Tot dit ambtenarenkorps behoort de ambtenaar die uw kinderen les geeft (openbare scholen), die bouwplannen maakt om u te laten wo nen, uw huisvuil ophaalt, uw huwelijken registreert, uw vereniging sub sidieert, uw bouwvergunningen klaarmaakt, u gas levert, uw plantsoen onderhoudt, uw brand blust, het verkeer regelt, de riolering onder houdt, enz. enz. In het algemeen gezegd: die u diensten verleent. Hoe meer mensen er in onze gemeente komen wonen, hoe meer dienstverlening nodig zal zijn. Mèt de groei van de bevolking groeit ui teraard ook het aantal taken die de ambtenaren van de gemeente moe ten verrichten. Vondel heeft het al gezegd: "De welvaert spruit uit kloeck beleit van amptenaeren, die nacht en dag zich zelfs niet spaeren, geschapen tot een ieders nut. f swami Reden voor veel gemeenten om niet langer te wachten met overstappen naar grondslag-waarde. Ook de re gering heeft inmiddels besloten de grondslag-oppervlakte-mogelijk heid te laten verdwijnen. De totale opbrengst voor de gemeente blij ft in het voorstel aan de raad ongeveer gelijk. Echter bij intrekking van een be staande belastingsoort en invoering van een nieuwe - en daar is in feite nu sprake van - kunnen er individu eel verschuivingen optreden. Ook hieruit blijkt dat de individuele be nadering via de grondslagwaarde in het economisch verkeer beter vol doet dan die via de oppervlakte grondslag. Enkele voorbeelden bij toepassing van het "economische waarde"-systeem Toegekende waarde f 94.000,- aantal eenheden per volle f 3.000,— waarde is: 94.000 3.000 De belasting zou dan bedragen voor de eigenaar 31 x f 3,95 f 122,— gebruiker: 31 x f 3,25 f 100,— 31 Toegekende waarde f 317.000,- aantal eenheden per volle f 3.000,— waarde is: 317.000 3.000 De belasting zou dan bedragen voor de eigenaar 105 x f 3,95 f 414,— gebruiker: 105 x f 3,25 f 341,— 105 De uitkomsten worden afgerond op hele guldens naar beneden. Indien sprake is van zowel eigenaar als ge bruiker van een onroerend goed, dan worden beide tarieven berekend, hetgeen ook plaatshad bij het oude "oppervlakte-systeem." Met nadruk wordt hierbij opge merkt, dat de waarde in bewoonde staat, zoals die bijvoorbeeld voor de inkomstenbelasting wordt gehan teerd, voor de O.G.B. van geen be lang is. Tarief Evenals bij de grondslag-opper vlakte zijn er ook bij de grondslag- waarde twee tarieven, nl. een tarief voor de genothebbende krachtens zakelijk recht eigenaar, vrucht gebruiker enz.) en een tarief voor de feitelijk gebruiker (de eigenaar ge bruiker, of de huurder). Het voorgestelde tarief per volle f 3.000,— waarde is: •voor de eigenaar f 3,95 en •voor de gebruiker: f 3,25 Verschuivingen Op verschillende punten voldeed het systeem grondslag-oppervlakte steeds minder aan de door de rech ter gestelde eisen. De oorspronkelij ke eis, dat de oppervlakte, na cor recties voor aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik uiteindelijk te ver gelijken moest zijn met een toege kende waarde, bleek steeds moeilij ker uitvoerbaar. Met betrekking tot de overige gemeentelijke belastingen en rechten wordt voorgesteld de tarieven in het al gemeen te verhogen met 2%. Enkele tarieven van de belastingen en rechten worden voor aanpassing voorgesteld: was wordt in 1989 Paspoort - huidig model (wintertarief) 81" 81- Paspoort - huidig model (zomertarief) 97,- 97,— Paspoort - Europees model (wintertarief) datum invoering 92,50 Paspoort - Europees model (zomertarief) is nog niet bekend 108,50 Rijbewijs 38,- 38,- Inlichtingen uit bevolkingsregister 5,60 5,70 Huwelijk op een zaterdag 612,— 624,- Huwelijk op een andere dag 158,- 161,- Trouwboekje of duplicaat daarvan 14,— 15,— Bejaardenpas 8,50 8,70 Verklaring omtrent gedrag 9,- 9,20 Bouwvergunning vastrecht 100,- 105,- vermeerderd met voor elke f 1.000,— bouwkosten of een gedeelte daarvan 12,50 12,75 Vergunning woonruimtewet 33,- 34,— Gemeentegarantie bestaande eigenwoningen 112,— 114,- De winter nadert weer met rasse schreden. Daarom wil de gemeente u attenderen op een aantal folders op het gebied van het isoleren van woningen. Isolatie levert niet alleen een flinke energie-besparing op, maar zorgt ook voor een duidelijk merkbare comfortverbetering van de woning. De folders zijn: isolatie van vloeren, isolatie van daken, isolatie van mu ren, en isolatie d.m.v. dubbel glas/ voorzetramen. Ze zijn verkrijgbaar in het gemeen telijke INFOrmatiecentrum.

Soester Courant | 1988 | | pagina 6