1 r V GPV/SGP/RPF: Helder beleid, maar gemis aan christelijke uitgangspunten Wateroverlast Soesterberg oplossen De reiniging: een bedrijf Ml MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 7 De oplossing van meer problemen Bijna f 1.800.000,- voor het onderwijs 1 krijgen Het recht van de meerderheid, en de democratie worden nog al eens voor hetzelfde gehouden. In Soest is dat gelukkig niet zo; we hebben hier een afspiegelingscollege en geen pro grammacollege. Met enige zorg lees ik dan wel in de Nota van Aanbie ding uw opgewekte toon, als het om de eenwording van Europa gaat. Tegen die tijd voorzie ik wel proble men in de kleine provincie binnen "groot" Europa. U illustreert onze problemen door in de Nota van Aanbieding te stellen: "De econo mische ontwikkelingen stonden en staan daarin (ontwikkeling naar schaalvergroting) nog steeds cen traal." Zeker zal dan de zorg voor de individuen en voor de identiteit van de mens minder centraal staan. Dan zal de ruimte voor een leefstijl die nu nog haar wortels heeft in het christelijk denken, nog kleiner wor den. Ziet u het ook als uw zorg om die waarden voor ons land, voor Soest, te behouden, die het de chris ten mogelijk maakt in vrijheid met gelijke kansen te leven als degenen die hebben afgerekend met God en Zijn dienst? Algemene bestuurszaken Bovengenoemde zorg komt voor ons niet uit de lucht vallen. Wij den ken hierbij aan het alcohol-mati- gings-beleid. We staan alcoholmati ging voor, maar de economische factor bepaalt of er abri's komen met of zonder alcohol-reclame. (De betreffende firma bluft ook met haar economische macht: "Voor u zijn er zo een aantal andere gemeen tes die geen voorwaarden stellen."). En de gemeente Soest liet zich diri geren door deze economische fac tor. Een voorbeeld van gelijke strekking is de officiële aanwezig heid van onze wethouder van eco nomische zaken in december bij de opening van een gokcentrum voor paarderennen te Soest. O.i. is hier geen sprake van gedogen, maar van stimuleren in het kader van bedrijfs ontwikkelingen voor de gemeente. Is het de wethouder niet bekend, dat gokken en andere verslavingen op eenzelfde niveau staan als het gaat om de inwerking op de geest en het lichaam van de mens? Hiertoe wil ik graag een passage uit het "Maand blad Geestelijke Volksgezondheid" aanhalen: "Het is een wijdverbreid misver stand -ook onder hulpverleners dat gokken vooral een spel is; een tijdverdrijf dat weliswaar geldver slindend is, maar dat overigens wei nig gevaar in zich draagt. Het was dan ook nieuws toen het Amster damse Jellinekcentrum afgelopen zomer met een onderzoek naar bui ten trad, waaruit bleek dat gokver slaafden naast psychische ook licha melijke ontwenningsverschijnselen vertonen, zoals zweten, trillen, maag- en hoofdpijnklachten." (MGV, mrt 1988.) Vindt de wethouder het vanzelf sprekend, dat hij een gokcentrum behandelt als ieder ander bedrijf zo lang er op dit gebied geen officiële uitspraak van de raad ligt? Wij heb ben deze zaak als zeer pijnlijk erva ren. Bewust be naderen wij deze zaak als een algemeen bestuurlijke zaak, omdat het o.i. onverantwoord is dat een wethouder van economi sche zaken zijn activiteiten alleen vanuit de economische gezichts hoek zou kunnen bekijken, en niet vanuit een welzijns- of ander uit gangspunt. Bij een dergelijke vak jesbenadering treedt er verkilling op. Hiertegen hebben wij in onze vorige algemene beschouwing ook al pleidooi gevoerd. In dit licht is het ook goed om te spreken over mandatering, delega tie en bestuursopdrachten. Wij wil len B.& W. stimuleren om, in ge sprek met de raad, deze zaken ver der uit te werken. De bestuurlijke component van het gemeentelijk apparaat mag niet achterblijven bij de rest van de organisatie. Gezien het bovenstaande voorbeeld van mandatering aan een wethouder in zake contacten met bedrijven blijkt wel hoezeer het van belang is, dat er heldere bestuursopdrachten liggen, zodat binnen die marges vrijelijk ge opereerd kan worden. Anderszins valt op hoe kwetsbaar deze zaak is, omdat ieder kennelijk een persoon lijke invulling kan geven aan zijn mandaat. In de gesprekken hierover mogen we er dus niet vanuit gaan dat mandatering en bestuursop drachten probleemloos geregeld kunnen worden. Bent u met ons van mening dat van een wethouder ver wacht mag worden, dat hij ten zeer ste rekening houdt met het geheel van het beleid en zich in veel minde re mate laat leiden door detail-be lang? Openbare orde en veiligheid Politie Soest staat onder druk door lande lijke maatregelen. De initiatieven vanuit de gemeente juichen wij toe. In Soest is er sprake van voortgaan de activiteiten om o.a. veel voorko mende criminaliteit aan te pakken. De aanstelling van een halve mede werker bestuurlijke preventie, ook de door de raad bevorderde aanpak van sociale veiligheid, maar vooral de buurtgerichte aanpak van de po litie, zijn hoopgevende zaken. Het moet teleurstellend voor ons poli- tie-apparaat zijn, om te zien hoe dergelijke vorderingen hun meer waarde dreigen te verliezen bij een steeds verder inkrimpen van man schappen. Het covenant geeft ten minste een bepaalde zekerheid over de bijdrage van de gemeente. Wij spreken er onze zorg over uit of de politie in de nabije toekomst hier aan voldoende heeft. Er zal overleg moeten komen over de gevolgen van inkrimpingen en de mogelijk heid van concentratie van het korps op de meeste eigenlijke politie-ta- ken. Er zijn reeds voorzetten ge weest in ABZ; ze vragen om uitwer king. We mogen er wel vanuit gaan dat u hierachter staat? Brandweer Wij zijn er gelukkig mee, dat de uit- ruktijden zich zeer gunstig ontwik keld hebben. Wij zien het project rond personenwagens voor de uit ruk als voorlopig geslaagd. Rampenbestrijding Het rampenplan, de deelplannen en draaiboeken liggen bijna voor ons klaar. Met belangstelling kijken wij uit naar de invulling van kwetsbare gebieden, zoals het waterwingebied bij de spoorlijn. Werkgelegenheid en economisch beleid In ons land kunnen we ons verheu gen op een gunstige ontwikkeling van de marktsector. Er zijn veel nieuwe industriële ontwikkelingen waar te nemen. In Soest dringen meerdere bedrijven om uitbreiding. Dat is een goede zaak, temeer daar de cijfers van de werkloosheid voor Soest geen gunstig beeld geven. Nu de groei van het bedrijfsleven stabi liteit begint te vertonen, is het goed dat de gemeente daarop inspeelt met uitbreiding van industrie-ter rein. (Nieuwe Gracht II). Ontwik kelingen op dit gebied mogen wat ons betreft weer meer vaart krijgen. Dit achten wij van veel belang. Ook omdat we al heel lang zéggen, dat milieu-onvriendelijke bedrijven uit de bebouwde kom moeten verdwij nen, terwijl actie uitblijft. Wij achten het noodzakelijk een goed inzicht te krijgen in het aantal te verplaatsen bedrijven en daarbij vooral de prio riteit die u voor verplaatsing aan geeft. Wilt u hierbij ook de motiva tie voor deze prioriteitsstelling ge ven? Dit vragen wij, omdat er twijfel is gerezen t.a.v. uw plannen nu u tot 1992 slechts f 500.000,- reserveert voor verplaatsing van deze bedrij ven uit de bebouwde kom. Vanwaar deze schatting? Het is goed en noodzakelijk dat de gemeente de oude regeling om lang durig werklozen te helpen bij ar- beidsgewenning voortzet in de vorm van het jeugdwerkgarantie plan. Wij achten het van veel belang dat er goede ondersteuning voor deze jongeren is. Zo hopen wij, dat er in de toekomst een groter aantal dan 9 van de 24 (a 30) arbeidsplaat sen vervuld blijft. Dit vraagt veel in zet van betrokkenen, maar het is o.i. van veel belang dat degenen, die dreigen aan de rand van de samen- Wiebe Meilof leving terecht te komen, optimale kansen geboden worden. Welzijn Welzijn is voor de fractie van het GPV-SGP-RPF een zaak van de hele gemeenschap van Soest en te gelijkertijd geen neutraal, maar een normatief begrip. Ieder zal begrij pen dat aan welzijn door elk indivi du een andere invulling gegeven kan worden. Welzijn betekent voor een flatbewoner iets anders dan voor de bewoner van een bungalow. Bij welzijn stelt een christen zich iets anders voor dan een socialist of libe raal. Welzijn is - Oud-Testamen- tisch gezegd -: "Het leven onder de wijnstok en de vijgeboom, waarin verhoudingen hersteld zijn en het recht heerst." Deze sjaloom, dit le ven in vrede en gerechtigheid, staat in direkt verband met het leven in verbondenheid en gehoorzaamheid aan de God die een verbond met Zijn volk heeft gesloten. Vrede met God geeft vrede in andere verban den. Het zou goed voor Soest zijn, als we over dit welzijn konden spre ken en ons beleid hieraan konden toetsen. De werkelijkheid in onze plaats staat nog ver van de hierbo ven omschreven waarheid. Dat maakt het toetsen van welzijnsbe leid vaak tot een moeilijk gebeuren. Actief zullen wij met u meedenken om een praktijk tot stand te bren gen,"die de Soestenaren ten goede komt. En u zult het begrijpen: "goed" is: genormeerd. Dat vinden we niet terug in het beleid van onze gemeente. Dat stelt teleur. Volksgezondheid Gezondheidszorg De mogelijkheden voor een eigen ziekenhuis in Soest zijn voorbij. De gegroeide initiatieven voor een po litiek of een uitgebreidere vorm van gezondheidscentrum hebben onze volle aandacht. We zijn in Soest al gelukkig met een goede personen-alarmering, met een goed georganiseerde warme maaltijd voorziening, met mede werking van veel vrijwilligers, nu ook met aanpassing van een drie- hoog-flat aan de woonwensen van ouderen, en zelfs een belbus! Toch moeten we denken aan voortgaan de investering in de richting van thuiszorg voor ouderen. In het ka der van de woningbouw/renovatie wil ik twee niet eerder voorgestelde mogelijkheden noemen. Bij nieuwbouw zouden we in het vervolg dichtbij winkels en open baar-vervoer-aansluitingen "drie- generatiewoningen" kunnen situe ren. Zo zouden kinderen die dat willen opbrengen, de mogelijkheid krijgen ouders "op te vangen". In de buitengebieden kunnen we wat dit aspect betreft, denken aan meer to lerantie bij aanvragen voor de bouw van een kleine woning voor ouders op het erf van de woning van de kin deren. Wij onderkennen dat dit wel problemen oplevert in het kader van de ruimtelijke ordening. Het is voor ons de vraag, of winkelconcen- tratie-beleid wel past in het beeld van de toekomst; voor de ouderen is de winkel in de buurt immers van veel belang. Wilt u uw visie confron teren met bovenstaande gedachten? Milieu Het doet ons goed dat deze para graaf in de Nota van Aanbieding zo veel elementen bevat waar we ge heel achter kunnen staan. Een toe nemende systematische aanpak en controle op alle milieu-gebieden geeft tenminste de zekerheid dat het niet de nalatigheid van de gemeente is, als er zaken misgaan. Zuinig om gaan met de Schepping spreekt van zelf, als we willen luisteren naar on ze Schepper. Passief beleid is onver antwoord, actief beheer staat dan voorop. Niet geheel gelukkig zijn we met za ken rond geluidshinder. Te vaak staat o.i. als beleid voorop, dat een aanvraag ingediend moet worden bij Gedeputeerde Staten voor ont heffing van de wettelijk voorge schreven voorkeurswaarde. Regel matig ontkomt u hier niet aan. Toch zou o.i. ook in bestaande situaties (zoals flats langs de Koningsweg) intensiever en creatiever gezocht moeten worden naar het optimali seren van de situatie. Hierbij dient voorop te staan, dat de overlast voor de burger minimaal is. In dit kader komt het ons wat overspannen voor, dat in Soest de overlast van spoor- weglawaai onderzocht zou moeten worden. Wij zijn bereid de meerkos ten van het door ons voorgestane beleid te dragen. Ook hieraan kun nen we denken bij de eventuele be steding van reserves. Hoe is uw visie op deze zaak? Emancipatie-beleid Bezinning op het huidige ingeslagen emancipatiebeleid is o.i. van veel belang. De wijze waarop dit beleid in gang is gezet, vertoont alle ver schijnselen van onevenwichtigheid en ondoordachtheid. Typerende ge beurtenissen op het front van de emancipatie zijn de discussie rond deeltijdbanen - waardoor meer vrouwen aan betaald werk kunnen komen - en de nota 'Onderwijs en Emancipatie'. Bij de discussie over deeltijdbanen, waarbij bleek dat er voor één functie twee werkplekken nodig kunnen zijn, schrok de meer derheid in de commissie 'Nieuw bouw Gemeentehuis' terug voor de consequenties. Dat was een logische reactie op een eerder genomen - on doordacht - besluit dat er willekeu rig meer plaatsen in deeltijdbanen vervuld zullen worden. Bij 'Onderwijs en Emancipatie' ligt de zaak nog ernstiger. De stuur groep 'emancipatie-beleid' legt een nota neer. Op grond van de nota volgt een raadsvoorstel waarin niets van het werk van de stuurgroep overblijft. Ik ga nog even voorbij aan het weer intrekken van de nota en het raadsbesluit i.v.m. de in spraak. Zodoende ligt de zaak nu weer open. Maar inhoudelijk zal straks, als we zo doorgaan, hetzelf de gebeuren met het nieuwe raads voorstel. Er is op dit gebied geen helder beleid en dat is logisch als je eerst de verkeerde weg inslaat; dan twijfel je bij alle zijwegen en soms neem je een weg die weer schuin te rugloopt. Het pijnlijke in het huidige emanci patie-beleid is het best te typeren met een uitspraak van een Ameri kaan over Monique Knol: "Ze fiets als een echte man en dat waardeer ik." Anders gezegd: als een vrouw in staat is mannelijke kwaliteiten te evenaren, heeft ze het gemaakt! De ze zeer misplaatste opmerking ty peert ook onze emancipatie-arbeid. In schoolboekjes moet voortaan staan: "Moeder komt van haar werk en trekt haar overall uit, terwijl va der de andijvie wast." Het gaat er bij de beeldvorming van het kind niet om dat het de werkelijkheid her kent, maar dat het idealistisch beïn vloed wordt naar de normen van een minderheid in onze samenle ving. De eerste aanzet daartoe is ge geven in het door de raad goedge keurde emancipatiebeleid. Als een vrouw solliciteert, heeft ze kans dat ze aangenomen wordt op grond van haar vrouw-zijn (positieve discrimi natie). Bij werkelijke emancipatie staat o.i. juist centraal, dat er geke ken wordt naar kwaliteiten en niet naar andere hoedanigheden. De mens is een schepsel van God en ieder mens heeft unieke kwaliteiten. Personeelsbeleid en onderwijsbe leid moet erop gericht zijn dat die unieke kwaliteiten gebruikt en ont wikkeld worden. Daarbij is het zeer vreemd om bepaalde specifieke kwaliteiten waarin mannen en vrou wen zich onderscheiden, niet te waarderen maar te ontkennen. Al wenst u helaas het christelijk uit gangspunt niet tot het uwe te ma ken, wij achten het wel zeer wense lijk dat u in het bovengeschetste ka der uw beleids-uitgangspunten doorlicht. Wij vragen u, of u daartoe bereid bent. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting De ruimtelijke invulling van Dal- weg-Zuid komt nu tot stand. We beamen dat het goed is hier woning bouw, polikliniek en zwembad plek te geven. We hebben grote moeite met de projectie van het zwembad op het hoogste punt van dit gebied. Hiermee wordt i.o. de visuele ver binding tussen delen van de Eng ge schaad. Het is ook niet zo logisch om een groot, niet fraai bouwwerk, op de meest aandachttrekkende plaats te situeren. De procedure rond deze zaken is wel correct, maar bepaald niet helder verlopen. Wij vragen u alsnog in heroverwe ging te nemen om de art. 19-proce- dure te starten voor een lager gele gen gebied langs de Dalweg. De ver traging die zal optrede,n doordat de verkoop van het natuurbad niet ge regeld is, geeft o.i. voldoende ruim te voor herbezinning op het gebied van de ruimtelijke invulling van Dalweg-Zuid. Kunt u hiermee in stemmen? Zou het niet te betreuren zijn, wanneer een project als dit zwembad, waar we allen blij mee zouden moeten zijn, tot stand komt op een wijze en plaats, die voor ver schillende partijen teleurstellend is? Financiën Dit overgangsjaar naar het Fimis- systeem is het beter om nog niet gaan letten op de zwakke kanten. Wij hebben positieve verwachtin gen t.a.v. de resultaten van de om bouw van het nieuwe financiële sys teem. Hiermee wordt o.i. een meer gestructureerd beleid voor de opzet van financiën ingezet. Vanzelfspre kend krijgen reserves en tarieven binnenkort ook de nodige aan dacht. Het is met veel inzet vanuit de ambtelijke organisatie gelukt om de begrotingsbehandeling een maand vervroegd te krijgen; daar voor onze waardering. Wij wensen u dit komende begro- tingsjaar wijsheid, gezondheid en de zegen van God toe. Namens GPV-SGP-RPF, W. R. Meilof. Een groeiend probleem Vooral op de Sterrenbergweg, maar ook op de Versteeghlaan, is er de af gelopen jaren wateroverlast. Meer gebouwen en meer verharding be tekenen meer regenwater in het riool. Bij flinke buien valt er meer water dan het riool af kan voeren. Het riool zou het moeten opvangen door grotere rioolbuizen of door overstortmogelijkheden. Dan wordt het geloosd in sloten of vij vers. Of gepompt naar een aange legde droge sloot of in grote bak on der de grond. Op het Industrieter rein Soesterberg komt het water op de laagliggende gedeelten via de straatputjes naar buiten. Dat zijn de putjes op de Sterrenbergweg en de Versteeghlaan. Rioolstelsel Op het Industrieterrein ligt riole ring, waarin afvalwater en regenwa ter samen worden opgevangen en afgevoerd (het gemengd systeem). Bij de afvoer wordt gebruik ge maakt van het afschot, zodat geen pompen of gemalen nodig zijn. Dit wordt een vrij-verval-riool ge noemd. Een gedeelte van het ge bied ligt te laag voor een vrij-verval- riool. Het afvalwater uit dit gebied wordt met een gemaal aan de Ster renbergweg in het vrij-verval-riool gepompt. Voor de opvang voor een extra hoeveelheid regenwater voor het hele rioolstelsel heeft Soester berg de bergingsbassins. Die liggen op het terrein van de oude rioolwa terzuiveringinstallatie aan de Kampdwarsweg. Het extra aanbod aan regenwater op het gedeelte van het Industrieterrein - dat laag ligt - kan niet snel genoeg in het vrij-ver val-riool worden gepompt. In de planning van de renovatie van de riolering - het rationeel rioolbe- heer - is renovatie van een aantal riolen tussen het industrieterrein en de Kampdwarsweg in 1989 aan de beurt. Dit is 262 m in de Sterren bergweg en 1.530 m in de Prof. Lo- rentzlaan. Onderzoek en oplossing Om de wateroverlast op te lossen is een aantal mogelijkheden bekeken. Uit de vier mogelijkheden is de vol gende oplossing gekozen: Het gemengde vrij-verval-riool in het hoge deel van het industrie terrein blijft in stand. De aanslui ting op de rest van het rioolstelsel wordt veranderd. In de Ver steeghlaan en de Prof. Lorentz- laan wordt een grotere transport leiding aangelegd. Deze zal een doorsnede hebben van 1,25 me ter. De leiding komt ook dieper te liggen. Dat is voldoende om de problemen aan de Versteeghlaan op te lossen. Het rioolstelsel van het lager gele gen gedeelte van het Industrieter rein - de Sterrenbergweg en de Ba- tenburgweg - wordt afgekoppeld en omgebouwd tot een verbeterd ge scheiden stelsel. Daarbij wordt een riool van 25 cm doorsnee aangelegd voor het afvalwater van bedrijven en huizen. Het afvalwater wordt in het gemengde vrij-verval-riool ge pompt. Het oude riool van 80 cm doorsnee moet het regenwater af gaan voeren. Het normale aanbod aan hemelwater wordt ook in het gemengde vrij-verval-riool ge pompt. Als er meer regen valt dan normaal, wordt dit eerst in het oude riool opgevangen. Als dit vol is, wordt het verzameld in een over- stortput en naar een langs de Ster renbergweg aan te leggen droge sloot afgevoerd. Dit regenwater zal naar het grondwater wegzakken. Gemiddeld moet het maar drie keer per jaar voorkomen, dat er water in de aan te leggen sloot komt te staan. De kosten van deze oplossing zijn ca. f.2.500.000,-. Ander noodzakelijk onder houd Voor de uitvoering van het werk moet een aantal straten worden opengebroken. Hiervan zijn de Ba- tenburgweg en de Postweg ook juist nu aan een vernieuwing toe. Ook het wegdek van de Prof. Lorentz- laan moet vervangen worden. Deze straat valt binnen het herinrich tingsplan Soesterberg-Kom. Ge noemde zaken zullen met elkaar ge combineerd worden. Kosten en financiering Het verbeteren van het rioolstelsel kost zo'n f 2.500.000,-. Hierin is een bedrag van f416.200,- opgeno men voor het vervangen van ge deelten van wegdekken. De kosten van het totaal vervangen van het wegdek van de Batenburgweg, de Postweg en de Prof. Lorentzlaan bedragen f 1.086.600,-. Het gelijk tijdig uitvoeren van de werkzaam heden heeft voordeel. De kosten in verband met het verwijderen en op nieuw aanbrengen van verhardin gen (f416.200.-) worden bespaard. Daarom kost de vervanging van de wegdekken nu maar een bedrag van f670.400,-. De kosten het totale project komen daardoor op f 3.170.400,-. Om de beste oplossing tegen de minste kosten te kunnen kiezen zijn verschillende studies uitgevoerd. Dit heeft een aantal jaren in beslag genomen. Tijdens de studie van de problematiek is voor de oplossing al geld gereserveerd. Daarin zijn ook de kosten opgenomen van de re constructie van de straten die gelijk met het vervangen van de riolen kan gebeuren. Prof. Lorentzlaan De herinrichting van de Prof. Lo rentzlaan vindt plaats als onderdeel van het herinrichtingsplan Soester berg-Kom. Voor dit plan wordt een afzonderlijke besluitvormingspro cedure gevolgd. Het gedeelte van de Prof. Lorentzlaan met het riool van 1,25 m zal - na vervanging van het riool - eerst van een tijdelijke verharding worden voorzien. Na het inklinken van de ondergrond kan de uiteindelijke verharding worden aangebracht. Soest, de klok slaat zeven uur. Het is schemerig, het dorp slaapt nog. Een auto rijdt het terrein van de reini ging op. Even later gaan ramme lend de deuren van de stalling open. Binnen staan dicht opeen gepakt de wagens te wachten. In het kantoor buigt de opzichter zich over de plan ning. Al gauw komen de eerste mannen binnen. Even tijd voor een sigaretje en een praatje. De opzichter komt de briefjes uitdelen. Half acht: de mannen gaan naar de wagens. Eerst olie peilen, dan starten en lucht- draaien. De brullende motoren ma ken een gesprek onmogelijk. Grijze rookpluimen vormen een laaghan gende bewolking. Dan rollen de wa gens een voor een de stalling uit en verdwijnen in verschillende richtin gen. De werkdag is begonnen. In het kantoor licht het computer scherm op. De telefoon begint te rinkelen, en de klanten melden zich: andere afdelingen, burgers en bedrijven, mensen lopen in en uit. Afspraken worden gemaakt, op de buro's komen steeds meer briefjes te liggen. Als om 10 uur de grofvuillijn open gaat blijven een tijdlang de tele foontjes achter elkaar binnen ko men. Daar doorheen knettert de mobilofoon met vragen en meldin gen van de wagens op de weg. Ook de opzichter meldt zich, en geeft al rijdend instructies. Buiten is het gaan regenen, en de vuilnismannen trekken hun regen pakken aan. Wachten tot de bui over is heeft geen zin: het werk zal toch af moeten. Ze gaan snel door, als de wijk erin zit mogen ze naar huis. De wagen raakt vol maar op eens duikt er een lege wagen op. De chauffeurs wisselen van plaats, en het werk gaat weer door. In de volle wagen meldt de chauf feur zich via de mobilofoon. Hij krijgt instructies en stuurt zijn wa gen richting Utrecht. Tussen tien tallen andere vuilniswagens, die uit alle windrichtingen komen lost hij zijn wagen. Dan snel weer terug. In een andere vuilnis wijk raakt ook een wagen vol. Via de mobilofoon spreken de chauffeurs een ontmoe tingspunt af. En weer duikt de op- haalploeg de wijk in en gaat de volle wagen weg. Tegen vier uur zitten de wijken erin. De halfvolle wagens gaan over de weegbrug. De kolkzuiger en de veegmachines gaan lossen. Water tanks en brandstoftanks worden bij de werkplaats neergezet. De stalling loopt vol. De chauffeurs melden zich af en le veren hun briefjes in. Ze praten even na en verdwijnen dan snel naar huis. Het is opeens wonderlijk stil. De telefoon zwijgt en de mobilo foon ruist. Een werkdag zit erop. Op basis van de ons bekende gege vens van 1988 gaan in onze ge meente dagelijks plm. 6600 kinde ren naar school toe. Daarvan krij gen plm. 1000 kinderen openbaar basisonderwijs in Soest en bezoeken plm. 2800 kinderen een bijzondere basisschool in Soest. Ongeveer 230 leerlingen staan in geschreven bij scholen voor (voort gezet-) speciaal onderwijs in de om geving van Soest (voornamelijk Amersfoort en Zeist). Ongeveer 2500 leerlingen bezoe ken een school voor voortgezet on derwijs. Daarvan gaan ongeveer 2000 leerlingen naar een school in Soest. Een grote post op de begroting. De gemeente geeft dan ook zelf aan dat onderwijs ongeveer f 1.800.000,-. Wat valt er voor de gemeente nu al lemaal te betalen? Wel, dat zijn allereerst de exploita tiekosten van de openbare basis scholen en de kapitaalslasten van vrijwel alle schoolgebouwen voor basisonderwijs. Dan gaat er een gedeelte naar bij voorbeeld de onderwijsbegelei dingsdienst, het vervoer van leerlin gen naar scholen voor (voortgezet-) speciaal onderwijs, zwemlessen, gymnastieklokalen, leerplicht en tal van andere zaken die de post "alge mene kosten" vormen. De gemeente besteedt relatief veel geld aan de jeugdige bevolkings groep. Niet zó verwonderlijk als men bedenkt, dat ouders óók een groot gedeelte van hun geld aan hun kroost besteden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 7