HOU Z£ APART! Overzicht inkomsten en uitgaven begroting 1989 Verhuizen? ...melden MAX MILIEU: Draaiboek voor het financieel beheer Afval in de loop der jaren Huishoudelijk chemisch afval MAANDAG 24 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Wat doen we met ons afval? U -1,4 9,5 5,4 3,5 33,5 7,9 s t8 Dor- 'oer aart een irop omt illa- omt 1 uw ïhet tips verk e" ba djes oren fres- lie/- fles- ge- dein ij de lisch ij de ifval; »ij de :haf- of als tvrije loon- s niet ït de )ndse tank tings- rdoor dieu lüieu; i, pa- eker- •lastic in de iet op uis en bakje. I waar g heb raten) of leeg Dpping srstop- ïelpen. de ver- de ge tal zul ing last et (ge- >rdat u raaft of •en vra- t. Bij de *en van >ntstop- i. UITGAVEN BEGROTING 1989 INKOMSTEN BEGROTING 1989 x 1000- per inwoner x 1000,- per inwoner Algemeen beheer 9.938,-1 238,61 Gemeentelijke leges/belastingen 12.933,- 310,52 Openbare orde en veiligheid: Uitkering van het rijk wegens: Politie 6.445- 154,75 Politie 5.743- 137,89 Brandweer 1.779- 42,72 Wegen 270,- 6,49 Overig 88,- 2,12 Onderwijs 8.306,- 199,44 Onderhoud wegen 3.083- 74,03 Volksontwikkeling 185,- 4,45 Straatverlichting 1.288,- 30,93 Sociale dienstverlening 16.498,- 396,12 Onderhoud sloten, vijvers c.a. 316,- 7,59 Volkshuisvesting 375,- 9,01 Onderwijs 10.278,- 246,78 Gemeentefonds (w.o. alg. uitkering) 28.901- 693,92 Jeugdwerk 755,- 18,13 Diversen 171- 4,11 Volksontwikkeling 3.632- 87,21 Lichamelijke opvoeding, sport en recreatie 4.746,- 113,95 Inkomsten van derden: Kunst en oudheidkunde 113- 2,72 Sociale dienstverlening 7.730,- 185,60 Onderhoud plantsoen en bossen 3.084,- 74,05 Sloss/zwembaden 1.048- 25,17 Sociale dienstverlening 27.987,- 671,96 Woningbouwvereniging 284,- 6,82 Maatschappelijk werk 1.417,- 34,03 Diversen 526- 12,63 Reiniging en riolering 5.442- 130,67 Nutsbedrijven 1.814,- 43,54 Milieubeheer 585,- 14,05 Financiering (incl. onttrekkingen aan 2.630,- 63,15 Overige volksgezondheid 849,- 20,39 reserves) Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 2.809,-1 67,45 Financiering 2.780,- 66,75 87.414,- 2.098,89 87.414,- 2.098,89 na aftrek corresponderende inkomsten Een gemeenteraad heeft budge trecht. Dat betekent dat de raad het recht heeft posten op de begroting te plaatsen of deze te schrappen. Dat is een recht dat in de Grondwet is vast gelegd. Een gemeentebegroting is het draaiboek waarin het financiële be heer voor een bepaald jaar wordt vastgelegd. De verschillende ge meentelijke afdelingen hebben de afgelopen maanden hun cijfers in gevuld en het college van burge meester en wethouders heeft op ba sis van alle bekende feiten de begro ting opgesteld. Deze is enige tijd ge leden in de verschillende raadscom missies besproken. Belangrijk moment Een begroting bevat een lijst van in komsten en uitgaven. Een deel daarvan ligt min of meer vast. Dat zijn bijvoorbeeld rentelasten en sa larissen, energiekosten en dergelij ke. Dat geldt ook voor de inkosten die van rijkswege worden ontvan gen of die, op basis van bepaalde uitgaven, worden vergoed. De speelruimte is daarom beperkt. Hoe deze ruimte kan worden be steed is een zaak van de politiek. Daarom is dat overleg in de ver schillende raadscommissies en maandag 24 en woensdag 26 okto ber in de gemeenteraad van groot belang. Want moeten er meer meer uitgaven komen voor de volkshuis vesting of voor het verkeer? Wat moet er worden gedaan aan de cul tuur, de recreatie of de sociale zorg? Moet de volksgezondheid meer bevorderd worden of de openbare veiligheid? Hetzelfde geldt voor de inkomsten. De gemeenteraad heeft, binnen be paalde grenzen, de mogelijkheid belastingen en vergoeding voor ver leende diensten (de retributies) vast te stellen. Moet het tarief van de on- roerendgoedbelasting worden ver hoogd? Kunnen de rechten voor de begraafplaats worden aangepast? Wat gebeurt er met de hondenbe lasting? En met de kosten voor het ophalen van huisvuil? Een politiek instrument En zo is de begroting niet alleen het draaiboek voor het financiële be heer van de gemeente. Het is daar naast ook een politiek instrument. De samenstelling van de gemeente raad wordt bepaald nadat de bur gers bij de verkiezingen hun stem hebben uitgebracht. Deze samen stelling is van grote invloed op het financieel beleid. Zodat een beheer wordt gevoerd dat zoveel mogelijk aansluit aan dat wat de burgers wen selijk en nodig vinden. Waarbij ook nog een beperking is ingebouwd: nadat door middel van vergaderingen en diskussies de Raad de begroting voor het nieuwe jaar heeft vastgesteld, gaat deze naar het provinciale bestuurscolle ge'. Gedeputeerde Staten. Dat be kijkt de cijfers en keurt de begro ting, eventueel na nader overleg - in z'n geheel goed. Soms ook wordt de goedkeuring niet verleend en dan moet een hoger orgaan (de Kroon) om een voorziening worden ge vraagd. Ais wel goedkeuring wordt verleend is het draaiboek voor het financieel beleid voor een heel jaar Honderd jaar geleden was afval in Soest geen probleem. Het beetje afval dat er was verteer de nog enigszins in het vuur of op de mesthoop, wat herbruikbaar was werd opnieuw gebruikt. Later ging dat niet meer en moest het worden opgehaald. Dat werk werd eerst verpacht en omstreeks 1935 ging de gemeente het werk zelf doen, dit omdat er geen pach ters meer beschikbaar waren die dit werk wilden doen. Toendertijd werd het afval veelal gestort in oude zandgaten. Bijna dertig jaar lang heeft het compost- bedrijf Soest-Baarn een groot deel van ons afval verwerkt. In de loop van de jaren '60 - '70 steeg het in wonersaantal van Soest snel en daarmee ook de hoeveelheid afval per gezin. Ook de aard van het afval verander de. Het ging steeds meer onverteer bare en schadelijke stoffen bevat ten. De laatste jaren mag afval in de provincie Utrecht dan ook niet meer (in de grond) worden gestort om het grondwater niet te veront reinigen. Een echt probleem We zijn momenteel op het punt aangekomen dat afval een echt pro bleem is geworden. Het is niet al leen een probleem van Soest, maar van het hele land. Het probleem blijkt te fluctueren met de welvaart. De grootste problemen zijn de sterk stijgende kosten en het vinden van een verantwoorde wijze van ver werken waarbij het milieu wordt ontzien. De meeste aandacht is gericht op het beperken van de hoeveelheid te verwerken afval. Dat kan door een scheiding te maken tussen bruikba re en onbruikbare stoffen. Soest doet daar al jaren aan mee met de brengplaats de Schans, waar de burger zijn grof vuil gescheiden kan aanbieden, maar ook door glas bakken in de wijken, het stimuleren van papierinzamelingen en het sub sidiëren van de z.g. compostvaten bij de burger thuis. Wij willen het milieu sparen door schadelijke stoffen zoveel mogelijk uit het afval te houden en apart in te zamelen. Dat gaat in Soest ook via de brengplaats De Schans (waar een chemisch depot is) en via de batte rij-inzameling in winkels, scholen, bejaardencentra, etc. Maar dit alles kan alleen maar suc cesvol werken als de burger bereid is daaraan volledig mee te werken. Huishoudelijke afvalstoffen Huishoudelijke afvalstoffen worden in de gemeente Soest één keer per week ingezameld. (Een ophaal- schema is verkrijgbaar in het IN- FOrmatiecentrum, tegenover het gemeentehuis.) INKOMSTEN lin nroccmenl leges en gemeentelijke belastingen uitkeringen ■uit gemeentefonds rijksuitke ringen diversen financiering 13,0 3,0 11,8 10,6 3,2 3,2 UITGAVEN lin procenten! algemeen beheer openbare orde en veiligheid verkeer en waterstaat onderwijs cultuur, sport en recreatie plantsoen en bossen sociale zorg en maatschappeli jk werk volksgezondheid (incl.reiniging) r. o./volkshuis- - 'vesting Alleen het huisvuil dat aangeboden wordt in een onbeschadigde geslo ten kunststof minicontainer niet zwaarder dan 80 kg. wordt meege nomen. Per gezin wordt door de ge meente één container gratis ter be schikking gesteld. Meerdere contai ners zijn tegen een éénmalige bij drage van f 150,- per container ver krijgbaar. De containers blijven eigendom van de gemeente. Bij het ter lediging aanbieden van de container om 7.30 uur, dient u de container aan de openbare weg en wei zo dicht mogelijk bij de rijweg - welke voor een huisvuilwagen be rijdbaar is - te plaatsen met de wie len naar de rijweg. Voor een goede lediging is het belangrijk de inhoud niet aan te stampen en grotere stuk ken te verkleinen. Bij de meeste flatgebouwen zijn in betonnen cocons verzamelcontai- ners geplaatst, die tweemaal per week worden geledigd. Het vuil moet zo in de container worden ge plaatst dat het deksel dicht gaat. Ook hier mogen geen zakken of grofvuil bij de container worden ge zet. Bedrijfsafvalstoffen Bedrijfsafvalstoffen die qua om vang en samenstelling gelijk zijn te stellen aan huishoudelijke afvalstof fen kunnen worden aangeboden in een mini-container. Per bedrijf wor den maximaal vier minicontainers beschikbaar gesteld. Grofafvai Grof vuil (samengebonden tuinaf val, hout, oude meubelen e.d., over het algemeen afval dat redelijker wijs niet in de mini-container c.q. verzamelcontainer gaat) wordt op- gehaaid na een telefonisch verzoek aan de afdeling reiniging van de dienst gemeentewerken, tel. 93666, 10.00-12.00 uur. Op de dag die men van de afdeling reiniging opkrijgt mag men het grof huisvuil aan de weg zetten. Behou dens uitzonderingen i.m.v. feestda gen e.d. - wordt het grof huisvuil binnen negen werkdagen gratis weggehaald. Voor deze extra servi ce wordt medewerking gevraagd voor het volgende: Het afval, bij voorbeeld tuinafval, moet zijn ge bundeld. De bundels of andere ver pakkingen mogen niet langer zijn dan anderhalve meter en niet meer wegen dan 30 kilo per pakket. Bou wafval en steenachtige materialen worden niet opgehaald. Grof vuil brengplaatsen Voorts bestaat voor particulieren de mogelijkheid om grof huisvuil naar grof vuil brengplaatsen te brengen, en wel: In Soest: achter het gasbedrijf aan de Schans openingstijden: di. 13.00-18.00 uur, do. 13.00-18.00 uur vr. 13.00-18.00 uur, za. 9.00- 12.00 uur. N.B.: Hout, takken, puin, ijzer, non ferro, lompen, papier, glas en rest stoffen gescheiden afleveren. In Soesterberg: A. v. Leeuwen hoeklaan, openingstijden: za. 9.00- 12.00 uur. N.B.: IJzer, glas, puin en reststoffen gescheiden afleveren. De aanwijzingen van de beheerder dient men strikt op te volgen. Wanneer u gaat verhuizen, of dat nu binnen of buiten de gemeente is, dient u dat schriftelijk of persoonlijk te melden bij de afdeling Burgerza ken, Van Weedestraat 35. Binnen de gemeente dient dit te ge beuren binnen 5 dagen voor of 5 da gen na de verhuizing. Buiten de gemeente dient dit te ge beuren op de dag van verhuizen of binnen 5 dagen daarna. Huishoudelijk chemisch afval kan men inleveren bij het chemisch afval depot dat op de grofvuilbrengplaats en aan dDe Schans in Soest en op de brengplaats in Soesterberg is inge richt. De openingsuren zijn: Soest: di. 13.00-18.00 uur, do. 13.00-18.00 uur, vr. 13.00-18.00 uur, za. 9.00-12.00 uur. Soesterberg: za. 9.00-12.00 uur. Het gaat onder meer om: Brandbare vloeistoffen (oplos middelen) zoals wasbenzine, spi ritus, terpentine, thinner, metha nol, aceton, petroleum; Vloeistoffen met chloorverbin dingen zoals vlekkenwater, tri, tera, chloroform, dichloore- thaan, methyleenchloride; Afgewerkte olie van motoren, auto's en machines; Niet meer gebruikte medicijnen; Cosmetische artikelen; Niet meer gebruikte bestrijdings middelen zoals onkruidverdel gers, insecticiden; Lege batterijen van horloges, fo totoestellen, calculators, gehoor apparaten, flitsers, radio's, zak lantaarns e.d.; Onklaar geraakte fixeer-, ont wikkel- en stopbaden; Bijtende vloeistoffen zoals zuren, beitsen, logen, azijnzuur, accu- zuur en ontstoppingsmiddelen; Verfresten en afbijtresten, kwas tenreiniger: Alle giftige stoffen die u kwijt wilt, b.v. kwikthermometers, starters van T.L.-armaturen, ac cu's, T.L.-buizen. Naast de inzamelpunten zijn er an dere plaatsen waar u bepaalde che mische afvalstoffen kunt afgeven. Zoals b.v.: Niet meer gebruikte medicijnen bij uw apotheek; Afgewerkte olie bij uw garage; Doka-vloeistoffen (fixeer en ont wikkelaar) bij uw fotohandelaar; Lege batterijen kunt u bij bijna al le detailhandelaren inleveren, daarnaast bij scholen en bejaar dentehuizen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9