'1 WEEKEND RECEPT ra 9 wittormï 'Alle lief en leedjes hoorde je toch' [WgTTTjSi 3 3 3 L. VAN KLEEF Groen in Soest Najaarsruilbeurs 'Water, bron van alle leven' hl TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanlerkoogt ;rs an WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 "Gods eigen P.T.T." (2) Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant "Bij de benzinepomp Ach, zo heeft iedere zaak zijn specialiteit". COMPAFAEN. Jubileum gospelgroup 'The Messengers' Licht- en Krachtinstallaties dSdubbers Hohe Messe in Baarn Ragout met varkensvlees en champignons Buurtwinkelt]e verdwijnt bij sluiting bakkerij De Vink Gerda's Koffieshop Zaterdagmiddagmuziek Koffiedrinken met de boswachter Bon voor hardrijden 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: voor doe-het-zelvers In oktober volop tuinwerk door Arie Wandelaar Geheugensteuntje. Een week geleden berichtte Arie u in deze rubriek over een tussen wal en schip geraakte P.T.T.-lokettiste. Werkloos geworden door het verdwij nen van supermarkt Reehorst, inclu sief het postagentschap Soest-Zuid. Pogingen om bij een nieuw postagent schap, geëxploiteerd door de Evange lische Gemeente "In de Ruimte," op nieuw aan de slag te komen mislukten, aangezien de statuten van de nieuwe werkgeefster bepalen dat alle mede werkers van de stichting "In de Ruim te," betaald of onbetaald, zich met de doelstellingen van de Evangelische Gemeente verbonden moeten voelen. Een verbintenis, die o.a. tot uitdruk king komt door het wekelijks bezoe ken van de diensten en het beschik baar zijn voor vrijwilligerswerk. De P.T.T.-lokettiste waar het allemaal om draaide was vanuit de wieg reeds voorzien van een ander kerkelijk stempel, weigerde van "christelijk merk" te veranderen en kon vervol gens inpakken en wegwezen. Dat was een week geleden. In een tijdsbestek van zeven dagen kan er echter wonderlijk veel verande ren. Hoewel Arie aan het begrip toeval niet de minste waarde hecht, gebeurde er iets wat opmerkelijk mag worden ge noemd. De door Evangelische broeders en zusters afgwezen lokettiste, die in een eerder stadium ook op het hoofdpost kantoor te horen had gekregen dat haar geen plaatsvervangende werk zaamheden konden worden aangebo den, trok in de Steenhoffstraat nog maals aan de bel. Het wonder geschiedde. Sinds donderdag jl. zit deze niet stuk te krijgen medewerkster weer achter het loket. Weliswaar niet "In de Ruimte", want daar heeft de Schepper zijn eigen postzegels. Gelukkig is ze wèl daar in de Steenhoffstraat. U en ik, blij met de blijen, verheugen ons over de goede afloop. Alhoewel. De gekte op zichzelf is daarmee niet opgelost en duurt onverminderd voort. Telefoontjes, gesprekken met mensen zo maar op straat, hebben Arie duidelijk gemaakt dat de onvrede met de handelwijze van deze opmer kelijke Evangelische Gemeente hoog is opgelopen. "Stel," informeerde iemand bij Arie, "dat pastoor v.d. Beek met z'n twee kerken t.z.t. het postagentschap over neemt, komen dan uitsluitend katho lieken voor het verkopen van postze gels in aanmerking?" Zekerheid kon Arie niet verschaffen, de man kennende lijkt het hem hoogst onwaarschijnlijk. Net zo min als welke dominee in Soest, gereformeerd of hervormd, zich van deze on-christelijke voorwaarden vooraf zou willen en durven bedienen. Humanisten dan. Vergeet 't maar. Be strijding van discriminatie en racisme hebben zij als eersten in hun vaandel geschreven. "Hoe kan het dan toch bestaan?", in formeerde de afgelopen week een be wogen Joodse vriendin bij Arie. Hij moest daarop het antwoord schul dig blijven. Duidelijk is dat de over enkele maan den geprivatiseerde P.T.T. er niet van wakker ligt. Het doel, winstgevende exploitatie, heiligt weer eens de mid delen. Duidelijk is ook dat in de Bijbel, waar van de Evangelische Gemeente zich bedient, enkele pagina's ontbreken. Arie doelt op de tekst waar de Man van Nazareth op niet miste verstane wijze handelaren en geldwisselaars met de zweep uit de tempel verwijder de. Kan het duidelijker voor wie zich met zijn Evangelische geloofsverkondiging op de Bijbel beroept? De taal van het Evangelie staat haaks op de tyrannie van de sterkste, de sluwste, de brutaalste. Het is daarom dat Arie een postkan toortje verder loopt en in een grote boog heengaat om het instituut waar prediking van de Boodschap en ver koop van postzegels hand in hand gaan. ARIE WANDELAAR P.S. Gemeente-voorlichter Ben van Os vertelde Arie maandagmorgen dat B W Vincent Maassen, de winnaar van goud, zilver en brons, niet uit het oog zijn verloren. Bij zijn ouders wer den zaterdag j.1. bloemen bezorgd, na mens u en mij is in Seoul een gelukste legram gearriveerd, een feestje ter verwelkoming schijnt in de maak te zijn. Soest, maak er wat van. effiaemv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels WETEN ZE ALLES OVER AUTO'S. Wij WETEN ALLES OVER SIGAREN. v. Weedestraat 86 - Soest jj& Telefoon 02155 - 1 24 26 Jvl.ASStF.K MEESTKR- MERK Jgï COMPAENEN r iKKHNUkKI. VSMKKI 1 V Deze maand hoopt de Gospelgroup "The Messengers" het feit te herden ken dat dit Soester koor twintig jaar bestaat. Na een wat aarzelend begin is het koor uitgegroeid van een jeugd groep tot een redelijk bezet koor van rond vijfenveertig zangers en zange ressen. Zoals soortgelijke Amerikaan se koren bestaat de groep thans uit "rijpere' leden. En redelijk bezet bete kent dat er altijd plaats is voor (meer) tenoren en bassen. Ter ondersteuning en begeleiding be schikt het koor over een combo. Ook hierin is nog plaats voor musici. Het ka rakter van gospel- en aanverwante mu ziek is anders dan dat van het gebruike lijke koorrepertoire. De muziek is rit mischer, de samenklank is anders en doet aan jazz denken. De gospelmuziek is een voorloper van blues en jazz. De koorzang is minder strak en er kan wor den geïmproviseerd. In de twintig jaar van zijn bestaan heeft het koor talloze malen meegewerkt aan erediensten van alle mogelijke gezindten. Voorts werd talrijke malen geconcerteerd in huizen voor bejaarden en gehandicapten. Tweemaal stak het koor over naar En geland en eenmaal ging het naar Soest in Duitsland. Er werden langspeelpla ten gemaakt en er werd opgetreden voor radio en televisie. Vanaf zijn oprichting wordt het koor gedirigeerd door P.J. Houtzagers die ook alle arrangementen voor koor en combo schrijft. In de loop der jaren werd het repertoire uitgebreid met an dere dan religieuze liederen. Hiertoe werd een keuze gemaakt uit volksmu ziek en uit musicals. En naast liederen in het Engels en Nederlands wordt ge zongen in het Russisch, Duits, Frans, Ivriet, Italiaans en Spaans. Het jubileumconcert zal op 29 oktober worden gegeven in de Kerkzaal van Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Zonnegloren. Voor de pauze zullen lie deren van religieuze en beschouwende aard worden gezongen; na de pauze lie deren van een wat luchtiger genre. Het programma zal worden gepresenteerd door Mia Kraal. Entreebewijzen/pro gramma's zijn vanaf 19.30 uur op 29 oktober aan de zaal verkrijgbaar en voorts bij de leden. De prijs bedraagt f 5,-; t/m 12 jaar f 2,50. Inlichtingen (ook voor aspirant zan gers!) zijn verkrijgbaar bij het secreta riaat tel. 02155-14715. Het jubileumconcert wordt o.m. ge sponsord door Reisburo Gerth te Soest. onoeKHOüO cuU^Ou voor ol bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Solisten, koor en orkest van de Bach Cantorij Baarn geven op zondag 30 ok tober a.s. om 14.30 uur een uitvoering van Bachs Hohe Messe in de Nicolaas- kerk te Baarn, m.m.v. Ellen van Lier, sopraan; Corrie Pronk, alt; Herman van Kerkhof, tenor; Frits van Erven Dorens, bas. Het geheel staat onder lei ding van Hans Linnartz. Kaartverkoop (f 20.-, 65+ en CJP f 15,-) bij de bekende voorverkoopadres sen en vanaf 14.00 uur aan de kerk. Bij een ragout van varkensvlees, ham en (kleine) champagnons kunt u heel goed een Italiaanse pasta (spiraaltjes of hoorn tjes) of droog gekookte rijst, waaraan wat gare doperwtjes zijn toegevoegd, serve ren. Reken voor 4 personen op 400 a 500 gram magere varkenslapjes en 100 gram (achter)ham (dikke plak). Verder heeft u nodig: 350 a 400 gram kleine champig nons, bouillontablet of -poeder, bloem, (koffie)room en bieslook. Maak net vlees droog met keukenpapier en snijd het in stukken van ca. 2 centime ter. Snijd de ham in smalle reepjes met een lengte van 2 centimeter. Breng 1/2 liter bouillon aan de kook en voeg het vlees er aan toe. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Schuim het op pervlak zorgvuldig met een schuimspaan af en laat boven een zeer matig afgestelde warmtebron gedurende 40 to 45 minuten heel zachtjes koken. Maak intussen de champignons schoon. Verwijder de voetjes van de steeltjes. Was ze liever niet maar wrijf ze schoon met een vochtig doekje of een stuk keukenpapier. Snijd de champignons in vieren. Voeg de paddes toelen 10 minuten voor het einde van de aangegeven tijd bij het vlees en de bouil lon. Smelt 45 gram boter in een pan boven een niet al te hoog afgestelde warmte bron. Roer er 40 gram gezeefde bloem door en blijf dan zolang roeren tot een egala massa is verkregen. Schenk er beetje voor beetje, onder voortdurend roeren, zoveel van het kookvocht van vlees en champignons bij (ca. 4 deciliter) tot een vrij gladde saus is verkregen. Laat de saus 4 tot 5 minuten zachtjes doorkoken. Voeg er wat zout, peper en een snufje nootmuskaat naar smaak aan toe. Schep de ham, het vlees en de cham pignons door de saus en laat er nog even de kook over komen. Neem de pan van de warmtebron en roer en 2 a 3 eetlepels room en 1 a 2 eetlepels fijngesneden bies look door. Tip: In plaats van de champignons kunt u ook gesneden oesterzwammen nemen. Als u een deel (ca. 1 deciliter) van de bouillon vervangt door droge sherry (manzanilla) krijgt de ragout een heel an dere smaak. Bereidingstijd: plm. 45 minuten Energie per portie: plm. 1450 kJ (345 Kcal) Vierenveertig jaar stond ze in de bak kerswinkel, waarvan vierendertig jaar in De Vink aan de Vinkenweg. Zater dag 29 oktober staat ze er voor het laatst. Mevrouw C.C. van Oosten- brugge-van Brunimelen houdt het voor gezien. Ze sluit de zaak op 59-ja- rige leeftijd en gaat zich meer toeleg gen op haar hobby's, kinderen en kleinkinderen. Opnieuw verdwijnt een karakteristieke buurtwinkeltje van het toneel. "Ik zal de mensen erg missen hoor. Ik ken mijn pappenheimers wel, ja. Ik heb altijd prettig met ze gewerkt. Ik zal wel in een gat vallen, maar dan val ik maar in een gat. Het is een bewuste keuze ge weest. Steeds heb ik naar een huis ge zocht en dat heb ik nu gevonden aan de Albert Hahnweg. Ik wil ook wel eens in een gewoon huis wonen met m'n hob by's. Je was hier toch wel altijd gebon den. Nu heb ik het er totaal niet moeilijk mee. Ik denk wel dat ik het er nog moei lijk mee krijg, maar ik heb er naar toe geleefd. Misschien laat ik wat ruimte over voor de andere bakkers. Ik moet eerlijk zeggen dat ik het tot nu toe zie zitten. Als je naar de zestig gaat word je het wel eens zat. Dat moet ik eerlijk zeg gen, de zaak is best wel zwaar. Dat moet je niet onderschatten. Dat hoefje niet te schrijven hoor. Dat zeg ik nu zomaar. Ja, nee, ja hoor, eerlijk waar. Het was hier altijd gezellig bijpraten. De mensen onder elkaar ook. Ze kwamen voor een broodje en een nieuwtje. Alle lief en leedjes hoorde je toch. Dat zal ik erg missen. Ik heb nu meer tijd voor fietsen en orgelspelen. Maar zet dat maar niet in de krant hoor, want dan zeggen ze: daar heb je haar weer met haar orgel. In de winkel heb ik er ook wel eens over verteld." Dagelijks brood De vaste klantenkring van bakkerij De Vink moet na zaterdag elders het dage lijks brood halen, want er komt geen an dere bakker in. Het Soester bedrijf New Star, onder meer bekend van sportbe- kers, zal zich in het pand vestigen. Daarmee komt een einde aan een tijd- perk dat in 1954 begon. Toen trouwde de heer Van Oostenbrugge met me vrouw Van Brummelen en startte het echtpaar de bakkerij. De heer Van Oos tenbrugge ventte langs de weg, eerst met de mand, toen met de bakfiets en later met de auto. Mevrouw Van Oos- tenbrugge-Van Brummelen stond in de winkel en dat bleef ze ook doen toen haar man in 1970 overleed. "Mijn broer Evert en mijn schoonzus Sietske uit de Kerkebuurt hebben me altijd geholpen. Evert bakte het brood voor me en Sietske was er ook altijd. Ik ben zeer dankbaar voor hun hulp. Dat wil ik toch wel zeggen, hoor. Mijn hele familie zit in de bakkerswereld. Als ik wil kan ik in de winkels van mijn broers altijd even de sfeer proeven." Geen vetpot "Mijn kinderen kunnen wat mij betreft vaker een avondje uit. Dan pas ik wel op de kleinkinderen. Dat vinden ze vast leuk. Verder kan ik lekker fietsen met kennissen en orgel spelen. Niet de hele dag hoor, want anders denken ze dat ik Mevrouw C.C. van Oostenbrugge- van Brummelen: 'Ik zal de mensen erg missen. alleen maar achter dat orgel zit. Mijn moeder leeft ook nog. Ze is 86 en woont in Molenschot. Ik zal de/zaak ontzet tend gaan missen. Het waren fijne jaren. Ook zorgelijke, maar fijne jaren. Vroe ger was het geen vetpot, maar ik heb het altijd met plezier gedaan. Het was altijd leuk en ik had een prettige band met de klanten. Persoonlijk moet ik zeggen dat ik nooit bewust vijanden heb gemaakt. O ja, zeker, eerlijk waar hoor." Voor een lekker KOPJE KOFFIE m Kerkstraat 28 - 3764 CT Soest Tel. 02155 - 2 54 12 Ook diverse belegde broodjes Dagelijks geopend van 7.00 uur tot 19.00 uur. Koopavond tot 21.30 uur In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht zal op 29 oktober a.s. het derde concert plaatsvinden met ei gentijdse muziek. In verband met het Symposium van die ochtend (aanvang 10.00 uur) dat gewijd is aan "Wegen en grenzen van de Communiemuziek" zal het concert hiervan een muzikale afslui ting vormen. Domorganist Jan Jansen zal enkele orgelwerken van Domcantor Maarten Kooy spelen en de bas Bas Kuijlenburg zal samen met vijf blazers een uitvoering verzorgen van Psalm 15. Tevens zal de prijsuitreiking plaatsvin den van jury en publieksprijzen van de compositieprijsvraag voor kerkmuziek. Het concert begint om half vier en de toegang is vrij. "O" O KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Soest kan zich met recht een groene gemeente noemen: zij ligt als het ware ingeklemd tussen de weidse polders, de zandverstuivingen en de naald- en loofbossen. Beheer en onderhoud van dergelijke fraaie én unieke gebieden zijn dan ook zeer belangrijk en met de planning van deze zaken dient men al vele jaren vooruit te denken. Op uitnodiging van Groei en Bloei houdt de heer P.G. Klandermans, hoofd van de afdeling Groenvoorzie ning te Soest op dinsdagavond een le zing over "Het groen in Soest." Deze le zing, die alle in milieu, groen en "na tuur" geïnteresseerde inwoners van Soest zal aanspreken, heft als centraal thema de wijze waarop onze gemeente voor haar natuur wil en kan zorgen. Mede aan de hand van dia's wordt u ge toond hoe aanleg, onderhoud en be heer van het Soester Groen wordt aan- Onlangs is door het gemeentebestuur het Groenstruktuurplan goedgekeurd. Wat beoogt dit plan eigenlijk? Zijn er gevolgen voor het aanzicht in de be bouwde kom en hoe voorziet dit struk- tuurplan in onderhoud van de natuur gebieden? U kunt het dinsdagavond aan de heer Klandermans persoonlijk voorleggen. De afdeling Groenvoorzie ning streeft ernaar het beheer van het Soester Groen zoveel mogelijk op eco logische basis te laten plaatsvinden, dat houdt o.a. in dat ingrijpen in de natuur lijke processen alléén plaatsvindt als het strikt noodzakelijk is. Ervaren tuinier- ders weten al dat het aanplanten van bodembedekkers in de tuin een hoop schoonmaakwerk kan besparen. Eén van de beleidspunten van het Groen struktuurplan is dan ook het aanbren gen van bodemvegatie op plaatsen waar onkruid ongewenst is en er toch behoef te bestaat aan een verzorgd stadsbeeld. Die bodemvegetatie bestaat uit diverse wilde en halfwilde planten, maar ook gekweekte soorten zoals vrouwenman tel (alchemilla), zenegroen (ajuga), maagdepalm (vinca minor), pachy- sandra, klimop (hedera), smeerwortel (symphytum) enz. Wat de recreatieve voorzieningen betreft: er bestaan plan nen om de langzame natuurgenieters zoals wandelaars en fietsers nieuwe routes te geven en de oudere paden waar nodig te verbeteren. In aansluiting op deze lezing is de heer Klandermans bereid gevonden zaterdag 12 november a.s. een excursie te verzorgen langs markante delen van het Soester Groen (o.a. in Overhees en Alb. Cuyplaan). Voor vervoer wordt gezorgd (carpoo ling). Vertrekpunt is het terrein van de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat en de duur van de excursie is max. li uur. De excursie is gratis en u kunt zich opgeven bij de heer Wijk, tel. 02155- 14780. De lezing op dinsdagavond 1 november vindt plaats in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg. Aanvang: 20.00 uur. Voor niet-leden van Groei en Bloei zijn de toegangskosten f 3,—. Groei en Bloei houdt op zaterdag 29 oktober weer haar traditionele ruil beurs voor tuinplanten, kamerplanten, zaai- en stekgoed etc. Net als voorgaan de keren zal ook mevrouw van der Zalm, bekend bloembollenkweekster, aanwezig zijn met haar exclusieve as sortiment bloembollen voor voorjaar en zomer. Als u komende lente echt iets bijzon ders in uw tuin wilt, dan moet u even in de kraam komen kijken! Ook de heer Cavezzano, kweker van de Californi- sche regenworm, die allerlei afval om zet in fantastisch goede mest, wormen- mest, zal aanwezig zijn om dit produkt onder de aandacht te brengen. Van de afdeling zijn diverse leden aanwezig om te helpen met eventuele vragen op plant- en tuingebied. Het doel van de ruilbeurs is: ruilen van planten door meenemen van overtollig of niet langer gewenste planten naar de Gemeente kwekerij, waarna uit de door anderen meegebrachte planten een keuze kan worden gemaakt. Op deze wijze kun nen ook vazen en sierpotten worden ge ruild. Voorwaarde is dan wèl dat dat materiaal gaaf is. Wil men zover moge lijk de planten voorzien van een naam en bij voorkeur de planten in pot(jes) meenemen? Aanvang van de ruilbeurs is om 10.00 en de sluiting rond 12.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Plaats: terrein Gemeentekwekerij aan de Molenstraat. Op zondagmorgen 30 oktober a.s. her vat boswachter Wiersma weer zijn maandelijkse praatjes 'Koffiedrinken met de boswachter'. Het thema is: 'Wa ter in Groeneveld? Aanvang 10.30 uur, in de Boomkamer van Kasteel Groene veld. Het is inmiddels al het zesde jaar dat Koffiedrinken met de boswachter op het programma van Kasteel Groene veld staat. En nog steeds is er buitenge woon veel belangstelling voor deze acti viteit. Dat kom ongetwijfeld mede door de wijze waarop Wiersma zijn program ma inkleedt. Niet de bekende lezing met lichtbeelden, maar hij betrekt de bezoekers op actieve wijze bij het on derwerp, nodigt de aanwezigen uit hun vraag te stellen of hun mening te geven. Zondag is het onderwerp: Water in Groeneveld. Aanleiding tot dit thema is o.a. de Eschertentoonstelling die in het Kasteel te zien is. Escher liet zich heel vaak in spireren door het water rond Groene veld. Pierre Jansen zei eens tegen Escher: 'Meneer Escher, die prent, de modderplas met die prachtige sporen in de modder, die weerspiegeling van bo men en zon in dat water, dat vind ik zo mooi!'. Waarop Escher antwoordde: 'Mooi, meneer Jansen, mooi, u had het eens moeten zien hoe mooi het was toen ik het in Groeneveld zag'. Water is niet alleen een inspiratiebron voor vele kunstenaars, het is ook een eerste voorwaarde voor alles was leeft en groeit op aarde. De bewoners van Groeneveld gaven er jaren geleden nog een extra functie aan. Zij,gebruikten het water om vijvers en vaarten mee te vul len, daarmee illusies opwekkend van 'groots en wijds'. De vijvers en vaarten van Groeneveld worden gevuld met water afkomstig van de Utrechtse Heu velrug en zij geven het park Groeneveld zo'n bijzonder fraai aanzicht. Door de spiegeling van de bomen in het water wordt extra ruimte gesuggereerd. Escher zag dat en verbeeldde dat o.a. in de prenten 'drie werelden', 'rimpeling' en 'de modderplas'. Boswachter Andre Wiersma vertelt u zondagmorgen nog veel meer over dat water in Groeneveld. Aanvang 10.30 uur, kosten f 2,50 p.p. inclusief de kof fie. Voor inlichtingen: telefoon 02154- 20446. In Soesterberg heeft de politie dertien automobilisten op de bon geslingerd voor te hard rijden. De snelheidscon troles werden in de middaguren uitge- voerd op de Oude Tempellaan en de Kamerlingh Onneslaan. Op deze we gen, waar 50 kilometer per uur mag worden gereden, passeerden tijdens de aanwezigheid van de politie 226 motor voertuigen. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 De maand oktober brengt in veel tuinen een behoor lijke portie tuinwerk met zich mee. Het gazon wordt voor de laatste keer gemaaid, veel planten kunnen worden ge- of verplant en afgevallen blad wordt, waar nodig, verwijderd. Verder kunnen de bloembollen en tweejarigen de grond in, binden we de klimplanten nog een keer goed aan en vullen we eventueel bloembakken op voor de winter. Deze week een aantal tips die van pas kunnen komen bij het uitvoeren van de diverse herfstwerk- zaamheden. Gazon De groei van het gras neemt in deze maand snel af, zo dat we binnenkort aan een laatste maaibeurt voor de winter toe zijn. Het is het beste het gazon niet te kort te maaien om winterschade te voorkomen. Een maai- hoogte van 2,-5-3 cm. is ideaal. Een bemesting met siertiiincompost en/of kalk kan in de komende rust periode plaatsvinden. De kalk strooien we bij voor keur in december of januari. Voor advisering omtrent kalk- en voedselbehoefte kunnen we altijd bij de vak- handel terecht. Planten en verplanten Hoewel tegenwoordig een groot deel van de tuinplan ten in pot gekweekt wordt en daardoor het gehele jaar door geplant kan worden, zijn we voor een aantal ge wassen toch nog afhankelijk van het ouderwetse plantseizoen. Met name de grotere maten haagconife ren, een aantal struiken en bomen en haagplanten als Luguster, Haagbeuk, zuurbes en dergelijken planten we pas vanaf het moment dat de planten in rust zijn. Coniferen en wintergroene struiken kunnen worden verplant als de groei stopt. De bladverliezende gewas sen moeten eerst grotendeels hun blad laten vallen, voordat ze veilig kunnen worden gerooid en opnieuw geplant. Blad verwijderen Het verwijderen van afgevallen blad is lang niet altijd aan te raden. Natuurlijk moeten we het gazon en de Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt paden bladvrij houden, maar tussen de struiken en vaste planten fungeert een bladerdek als een bescher mende deken tegen vrieskou en voorkomt het struc- tuurbederf van de grond. Wintergroene bodembe dekkers en platgroeiende coniferen ontdoen we wel van blad om schimmelziekten tegen te gaan. Bloembollen en tweejarige planten Oktober en november zijn twee uitgelezen maanden voor de aanplant van bloembollen en tweejarigen als sierkool en winterviolen. De bloembollen hoeven dus nog niet direct de grond in maar kunnen het beste wel zo snel mogelijk worden aangeschaft omdat er nu nog volop keuze is bij de vakhandel. De plantafstanden en plantdiepten staan per soort vermeld op de bloembol- verpakkingen. Het is leuk om bij de aanplant van bloembollen eens wat af te wijken van het geijkte as sortiment. Het zogenaamde "bijgoed" zoals de winte- rakoniet, sneeuwroem, het voorjaarsklokje, botani sche tulpjes en scilla's is ook zeker het aanplanten waard. Klimplanten aanbinden We hebben al behoorlijk wat wind gehad dit najaar maar het kan in ons landje nog erger. Om te voorko men dat onze klimmers tegen pergola, schutting of muur losraken en breken, inspecteren we ze nog een keer zorgvuldig voor we in winterrust gaan. Voor het vastzetten zijn legio aanbindprodukten in de handel. Bloembakken voor de winter Het is niet eenvoudig aantrekkelijke goed winterhar de beplanting te vinden voor het opvullen van bloem bakken of schalen. De planten hebben bij strenge vorst namelijk veel meer te verduren dan planten in de volle grond en moeten dus behoorlijk sterk zijn. Toch zijn er wel een aantal planten die we kunnen gebrui ken zoals o.a. de bontbladige Euonymus, Bergthee, winterbloeiende Dopheide, Klimopsoorten en Skim- mia. Voor vakkundige informatie kunnen we ons het beste wenden tot de verkopers/adviseurs op het tuin centrum. I 1.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11