BLiJH o§ NIEUW^M S® gr 1 f 4 m\ f 'Medium-care' bij Zonnegloren k 'Misschien komt het nog eens van pas' Renault Mégane: concept-auto voor de jaren negentig Li - WSL VAN DER LINDEN WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Bewakingsmogelijkheden uitgebreid FOTO- en LIJSTENSHOP 't HARTJE STILLEVEN COMPUTER FORMULIEREN Oktober-raad vanavond! HAVO-scholiere Erica Beijer (17) krijgt VWO-diploma 1 1 X. Ik Voor de eerste keer zwanger? Daar wil ik wel eens met anderen over praten Inbraak Julianaplein Inbraak meubelzaak Foutparkeerders Koninginnelaan Onverzekerde auto SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Inbraak Industrieweg Snelheidscontrole Bromfiets 'geregeld' Binnen de gezondheidsregio Utrecht vervult het Soester ziekenhuis Zonne gloren de functie van min of meer zelf standig basis-ziekenhuis. Hoe lang dat nog zo zal zijn staat in deze politiek- woelige tijden niet vast, maar dat doet geen afbreuk aan het feit dat de ont wikkelingen op medisch en verpleeg kundig gebied dóórgaan. Niet mee doen aan die ontwikkelingen zou in houden dat men niet meer adequaat kan voldoen aan de zorgbehoefte van de patiënt. Stilstand betekent in deze situatie dan ook zeker achteruitgang. Met name op het gebied van de post operatieve zorg (na een operatie) en de cardiologie (hartziekten) is de verple gingsdienst van Zonnegloren gecon fronteerd met die toegenomen zorgbe hoefte. Het antwoord daarop is de in troductie van de zgn. "medicum care- unit" met drie continu bewaakte bed den, die per 1 november a.s. in het zie kenhuis operationeel zal zijn. Zonngeloren beschikte tot dusver over een driepersoonskamer, waarin de pa tiënten - van wie een of meer vitale functies (op cardiologische gebied) be dreigd werden - met behulp van moni toren werden bewaakt. Het ging daarbij vooral om mensen die een hartaanval hadden gehad of hartritme-stoornissen. Ook patiënten die pas geopereerd zijn hebben dikwijls intensieve zorg nodig, die de zorg die de "gewone" verpleegaf- delingen kunnen bieden soms te boven gaat. Het verschil tussen de "oude" cardiolo- gie-unit - waarbij via een alarmerings systeem eventuele afwijkingen in de werking van het hart kenbaar werden Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest - Tel. 23737 gemaakt - en de nieuwe medium care- unit is dat de verpleging nu meer kan observeren en bewaken dan alleen de werking van het hart. Per patiënt kun nen tegelijkertijd de hartwerking - ritme en frequentie - en de bloeddruk worden geregisteerd. Dat kan direct bij het bed van de patiënt, maar ook centraal van uit de zusterpost. De nieuwe apparatuur biedt tevens de mogelijkheid om de hartwerking van (twee) patiënten die niet bedlegerig zijn via "tele-metrie" - op afstand - vanuit de zusterpost te volgen en te bewaken. Volgens de heer R. Zwennes, hoofd verplegingsdienst van Zonnegloren, is .de nieuwe apparatuur niet alleen een belangrijke technische verbetering, maar zeker ook een belangrijke voor uitgang op het gebied van de zorgverle ning. "De patiënten die extra zorg no dig hebben worden nu daar gecentrali seerd waar altijd gekwalificeerd perso neel aanwezig is." "Een medium care-unit is natuurlijk geen intensive care-unit. We gaan uit van onze positie als basis-ziekenhuis, en dat betekent dat hier geen patiënten ko men die langdurig in coma zijn, continu kunstmatig beademd moeten worden of ernstige neurologische symptomen hebben waarbij de vitale levensfuncties langdurig gestoord zijn. Verwacht dus geen afdeling op academisch niveau, die volgestouwd is met allerlei appara tuur, waar patiënten langdurig ver pleegd worden," aldus Zwennes. Optimale zorg Wat men volgens hem wél mag-ver wachten is een verpleeg-unit waar het verplegend en medisch personeel, on dersteund door moderne bewakingsap paratuur, optimale zorg besteedt aan zowel de cardiologische patiënt als de post-operatieve patiënt, die meer be hoeft dan de verpleegkundige stan daard-verzorging. "Dat gebeurt met een 24-uurs (CCU-) verpleegkundige aanwezigheid op de unit. Daarnaast is er sinds april 1988 al een nauwe vorm van samenwerking tussen de hartspe cialisten van de Lichtenberg: dr. J. Wis se Smit en dr. W. Kolsters, en de inter nisten van Zonnegloren: dr. J. Glerum en dr. J. Albada." Het achterhuis van ,,'t Klooster'", Eemstraat 16 (zie Monumentaal 29) is van het middenlangsdeeltype en onderverdeeld door vier ankerbalkgebinten. In de achter gevel een geloogde achterbaander, in de zijgevels houten mestdeuren afgewisseld met kleine gietijzeren segment boogvormige stalramen. In het interieur een tweetal kelders met tongewelf. Voorkamer met schouw met tegeltableaus uit XVIIIc(?). Het koehok (zie foto) achter ,,'t Klooster" is traditioneel van vorm en heeft bakste nen wanden die op de kopgevels ter hoogte van de dakvoet overgaan in een potdek- seling. In het interieur een viertal ankerbalk gebinten. Rieten schilddak, aan de voorzijde sterk opgewipt. Metselwerk in kruisverband, verdiept gevoegd. Gepleisterde plint. Koeien hokken in eikaars vlekken Uiers hangen in tepels van melk omlaag In hun ogen is het leven nauwelijks te lezen Rest slechts de mest en het vlees dat woord geworden niets meer heeft te vrezen. J.V. Foto: Goos van der Wilt. Deze moderne manier van zorgverle ning, aldus Zwennes, biedt talloze ver pleegkundige en medische voordelen, gericht op een kwalitatief betere zorg voor een groter scala van patiënten. Hoewel er in de nieuwe apparatuur een flink bedrag is geïnvesteerd is de aan schaf ervan bepaald geen "weggegooid geld". "Bij sluiting van Zonnegloren is er geen sprake van kapitaalsvernieti ging, want de apparatuur kan ingepast worden in de nieuwe ziekenhuis-situa tie in Baarn. Daar is al rekening mee ge houden." in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 De gemeenteraad werkt vanmiddag (vanaf 14.00 uur) de tweede ronde van de begrotingsbehandeling af. Aansluitend wordt vanavond - als het enigszins kan - ook de "gewone" oktober-raadsvergadering gehouden. Het aanvangstijdstip daarvan is niet exact te bepalen, omdat het afhangt van de afsluiting van de be raadslagingen over de begroting en wat daar verder bij komt kijken. Eventueel wordt de "gewone raad" morgenavond (om 19.30 uur) gehouden, maar dat is uiterst onwaarschijnlijk. De agenda luidt in elk geval als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 25 augustus 1988. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 88-187: inzake de afvalstoffenproblematiek. 5. Voorstel 88-178: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Clemensstraat 54 en voor de gebieden Klein Engendaal en Hees. 6. Voorstel 88-190: tot het vaststellen van het bestemmingsplan "Maria- straat." 7. Voorstel 88-164: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoe ve van het realiseren van bergingsverruimende maat regelen Industrieterrein, van de renovatie van een riool en van de werkzaamheden aan drie wegen in Soesterberg. 8. Voorstel 88-184: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoe ve van het realiseren van de 4e fase van de doortrek king van de Koningsweg en de daarmee samenhan gende werkzaamheden. 9. Voorstel 88-185: tot het vaststellen van het volumebesluit 1989 en de behoefteraming 1990 tot en met 1993 voor de stads en dorpsvernieuwingsactiviteiten 10. Voorstel 88-182: tot het vaststellen van de "Bezoldigingsverordening 1988." 11. Voorstel 88-183: tot het vaststellen van de "Verordening Studiefacili teiten." 12. Voorstel 88-180: tot het weigeren van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een herstelinrichting voor pompen, bromfietsen, mo torvoertuigen en motormaaiers op/in het perceel Birkstraat 118. 13. Voorstel 88-181: tot het weigeren van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting ten behoeve van de stalling van ca. 15 paarden op/in het perceel Veenzoom 8a. 14. Voorstel 88-186: van de commissie voor de beroepschriften tot het on gegrond verklaren van het bezwaarschrift van het Ge reformeerd Vormingscentrum Amersfoort tegen de weigering van een subsidie voor de jaren 1983, 1984 en 185. 15. Voorstel 88-193: van de commissie voor de beroepschriften tot het on gegrond verklaren van het beroepschrift namens de heer J. Bolderdijk tegen het besluit van burgemeester en wethouders tot het weigeren van een vergunning voor het vernieuwen van een opslagloods op het per ceel Beukenlaan 9-11. 16. Voorstel 88-195: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van een ARBO-voorziening aan de Brandweerkazerne te Soesterberg. 17. Voorstel 88-197: tot aankoop van de woning Nieuweweg 88 met bijbe horende grond van mevrouw M. Steenkamp-van Weerhorst en consorten. 18. Voorstel 88-198: tot verkoop van het perceel Nieuweweg 80 aan de heer P. Bos te Soest. "Ik moest gewoon lachen. Je moet het houden, was de eerste reactie van ie dereen. Toch heb ik het teruggestuurd, maar ik heb wel een copietje ge maakt." Erica Beijer zag er de lol wel van in toen vorige week een VWO- in plaats van een HAVO-diploma bij haar door de bus gleed. De fout ontstond bij het ministerie van onderwijs. De zeventienjarige Soestse miste in mei van dit jaar drie HAVO-ex- amens op het Baarnsch Lyceum in ver band met een nierbekkenonsteking. Twee daarvan, beide Nederlands, kon ze in de periode van de herexamens in halen, maar voor geschiedenis moest ze in augustus naar Amsterdam om het staatsexamen te kunnen afleggen. Met drie zessen en twee zevens op zak ging ze daar optimistisch naar toe, maar de verrassing was groot toen ze een VWO- examen kreeg voorgelegd. Die vergis sing werd goedgemaakt, maar des te groter was de hilariteit ten huize Beijer toen Erica toch een VWO-diploma kreeg toegestuurd. "Ik heb m'n conrector opgebeld, maar toen moest ik de hoorn wel een kwartier van me afhouden, zo hard moest 'ie la chen. Zo'n officieel VWO-diploma is wel handig, dacht ik. Misschien komt het me nog eens van pas," zegt Erica die zich inmiddels als eerstejaars op de SOL in Utrecht bezighoudt met teke nen, handvaardigheid en textielverwer king. Met name dat laatste vak boeit haar dusdanig dat ze ook in de toekomst met kleding wil werken. De lerarenop leiding zal ze dan ook niet afmaken. Be wust heeft ze gekozen om alleen het propadeuse-jaar te volgen. "Dat is het zwaarste jaar en een goede basisoplei ding voor vervolgonderwijs. Het is niet mijn bedoeling om leraar te worden. Liever zou ik iets doen in theaterkle- ding. Dat is niet strak, maar heel ver schillend. Je kunt er je fantasie op losla ten. Mijn hobby is zelf kleding maken. m. f Erica Beijer heeft een copietje ge maakt van het VWO-diploma. Wie weet komt het haar nog eens van pas. Foto: Goos van der Wilt. Daar ben ik vijf jaar geleden mee be gonnen. Niet zozeer met de technische kant, want ik rotzooi altijd maar wat aan. Ik leg de nadruk op creativiteit," vertelt Erica die niet te beroerd is om voor vrienden en kennissen broeken, truien en blouses te maken. Het wachten is op haar HAVO-diploma dat door het ministerie moet worden toegezonden. Als dat nu maar niet een MAVO-papiertje wordt. Daarom organiseert de Kruisvereni ging Soest al sinds enkele jaren voor lichtingsavonden voor aanstaande moeders en vaders. In deze vier avond en krijgt men informatie over bijna alles wat met zwangerschap en bevalling te maken heeft. Enkele voorbeelden zijn: waar moet ik op letten bij de aanschaf van baby meubilair en de baby uitzet? Kan ik beter thuis of poliklinisch beval len en zal ik fles op borstvoeding geven? Zomaar een greep uit keuzes die u in deze tijd moet maken. Ook over de bevalling zelf en de dagen erna krijgt men veel informatie. Verder wordt er een film van een bevalling ver toond en komen alle kwaaltjes en bij zonderheden ter sprake die men bij de baby kan tegenkomen in de eerste tijd. De bedoeling is zoveel informatie te ge ven dat men zélf de best passende keus kan maken. De groepen bestaan meestal uit onge veer 10 personen en de avonden duren ongeveer 2 uur. Onder het genot van een kop koffie kan men ook eens met elkaar van gedachten wissselen. De avonden worden gehouden op 7, 14, 21 en 28 november in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, te Soest. Ze beginnen om 19.30 uur en eindigen om 21.30 uur. Aanmelden graag voor 28 oktober bij: Marina van Alphen, wijkverpleegkun dige, tel. 18770(tussen 9.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur). Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan het Julianaplein. Hij kwam het huis binnen nadat hij een ruitje van een van de tuin deuren had vernield, waarna hij de deur kon openmaken. De hele woning bleek te zijn doorzocht. De buit bestond uit een geldbedrag, een kascheque en een fototoestel. Onbekende daders hebben vorige week voor 32.000 gulden aan leren meubels gestolen bij een meubelzaak aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Ze moeten het pand zijn binnengekomen via een lichtkoepel boven de toiletruim te. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag zeven maal proces-verbaal opgemaakt tegen autobestuurders aan de Koninginnelaan. Ze hadden hun voertuigen neergezet bij het kruispunt bij de Nieuwstraat, waar een parkeer verbod geldt. De politie plukte in de nacht van zater dag op zondag op de Soesterbergse- straat een auto van de weg, die bestuurd werd door een inwoner van Hilversum. Deze kon niet aantonen dat de wagen verzekerd was. Het voertuig werd voor lopig aan het bureau gestald, totdat de papieren in orde waren gemaakt. Bacardi Rum Premium Black Bacardi introduceert naast de droge Carta Blanca ook de Premium Black. Een zachte, mahoniekleurige rum van topkwaliteit. Nu met gratis glas. Pinot Huiswijn Cötes du Roussillon A.C Enigszins kruidige, volle rode wijn met een stevige smaak, (excl. f 0.50 statiegeld) Soesterbergseslraat 49 tel. 12490 Burg Grothestraat 6 tel. 12750 Renault laat de bezoekers van de Pa- rijse autosalon kennis maken met de auto van de jaren negentig. Want op de Renault-stand staat een uiterst rea listisch prototype: de Mégane. Het is niet zomaar een vingeroefening van de stylingafdeling of een sudiemodel, maar de Mégane is een werkelijk rij dend prototype, waarin talloze nieuwe technologieën zijn verwerkt. De vloeiende vormgeving van Renault Mégane is zeer modern en vooruitstre vend, zonder daarbij de bruikbaarheid van de wagen uit het oog te verliezen. Door de vergaande stroomlijning van de wagenbodem en de inventieve wijze waarop de spiegels en de enkele ruiten wisser zijn weggewerkt, kon een Cw- waarde van 0.21 worden gerealiseerd. In ruststand verdwijnt de ruitenwisser geheel achter een klep, die in het ver lengde van de motorkap ligt. De spie gels zijn vervangen door compacte tv- camera's, die aan weerszijden van het instrumentenpaneel op kleine monito ren een beeld weergeven. Interieur Het interieur van de Mégane is zeer goed toegankelijk, omdat de portieren niet zoals gebruikelijk scharnieren, maar open schuiven. Het voorportier opent in voorwaartse richting, het ach terste naar achteren. Door het ontbre ken van een middenstijl ontstaat zo een instap van liefst 1,68 meter breed. Bij het openen van het portier draait de be stuurdersstoel 60 graden naar buiten om het instappen gemakkelijker te ma ken. In de Mégane is ruimte voor vier perso nen. Voor een beter contact met de ach terpassagiers kan de voorpassagier zijn stoel 180 graden draaien. De stoelen achterin kunnen indien gewenst 29 cen timeter naar achteren worden gescho ven, of in een uiterst comfortabele slaapstand worden gezet. De hoeden- plank klapt daarbij automatisch weg en de achterruit schuift een stuk uit de car rosserie, waardoor het interieur in zijn geheel langer wordt. Dat gaat dan uiter aard iets ten koste van de bagageruimte, die in de normale stand echter 600 liter bedraagt. Overigens is ook de toegang tot die ruimte bijzonder gemakkelijk, want bij het openen van de bij de bum per beginnende klep, schuift een pla teau naar buiten dat het in- en uitladen van bagage vereenvoudigt Luxueus De Mégane is ontworpen als auto in de executive-klasse en biedt de inzitten den dan ook alle mogelijke luxe. Tot de omvangrijke standaard-uitrusting be horen onder meer electrisch verstelbare stoelen, airconditioning, stuurbekrach tiging en het al eerder getoonde Atlas systeem, een zeer uitgebreide boord computer en navigatiehulp. In samen werking met Philips werd een compleet communicatie-, audio- en videosys teem ontworpen. Het bestaat uit een autotelefoon, die door de bestuurder "hands-free" kan worden gebruikt. Verder bevat het een hifi-installatie met een vermogen van 300 Watt, tien luid sprekers, een cd-speler en een tunerge deelte voorzien van het Radio Data System, dat het afstemmen op zenders vereenvoudigt, en een videorecorder met tv-schermen voor de achterpassa giers. Vierwielbesturing Onder de motorkap van de Renault Mégane staat een 3,0 liter V6-motor met turbocompressor, die 250 paarde- krachten levert. Via een zeer revolutio naire vijfversnellingsbak, die naar keu ze met de hand geschakeld kan worden of geheel automatisch werkt, wordt het vermogen overgebracht op alle vier wielen. In het aandrijfsysteem is een visco-koppeling opgenomen, die de trekkracht afhankelijk van de tractie over de vóór- en achteras verdeelt. De Mégane beschikt over electronisch gestuurde vierwielbesturing. Op lage snelheden sturen de achterwielen in te gengestelde richting, om de wendbaar- heid van de wagen te verbeteren. Op hogere snelheden sturen ze mee om de stabiliteit te verbeteren tijdens plotse linge uitwijkmanoeuvres. De Mégane is ook voorzien van een veersysteem met actieve schokbrekers. Speciale variabe le schokdempers worden electronisch ingesteld op zachte, normale of harde demping. Op hoge snelheden bijvoor beeld, wordt tijdens een plotselinge uit wijkmanoeuvre vliegensvlug overge schakeld op een harde demping, om de reactie van de besturing te verbeteren. Veiligheid De Renault Mégane beschikt over tal van voorzieningen die de veiligheid verhogen. Zo wordt de bandenspan ning bewaakt door de Michelin Tire Monitor, maat tevens het ATS-systeem van Michelin toegepast. Daarbij is in de band een schuimachtige binnenband aangebracht, die onder een spanning van 1,2 bar staat. Als de gewone buiten band, die onder een spanning van 2,0 bar staat, lek raakt, garandeert de bin nenband altijd nog een spanning van 1,2 bar. Daarmee kan nog met een vaartje van ruim 100 kilometer per uur worden doorgereden. Met de Mégane toont Renault een con cept-auto, die een duidelijke indruk geeft van wat de toekomst heeft te bie den. Vele van de toegepaste nieuwe technologieën zullen nog verder wor den ontwikkeld, alvorens ze te vinden zullen zijn in productie-auto's. Maar de Mégane is een overtuigend bewijs van de technische vitaliteit en creativiteit van de Renault-ontwerpers. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een bedrijfspand aan de Industrieweg. Ze kwamen binnen door het inslaan van een ruit aan de achter kant van het gebouw. Vermist wordt een rekenmachine ter waarde van 250 gul den. De politie hield vorige week tijdens de ochtendspits een snelheidscontrole op de Lange Brinkweg. Met de radar wer den 24 van de in totaal 320 passerende automobilisten betrapt op het over schrijden van de snelheidslimiet van 50 km/u. De top lag op 82 km/u. De politie is op zoek naar twee dieven, die in augustus j.1. bij een bromfietshan- del aan de Molenstraat in Soest een brommer hebben ontvreemd. Zij deden dat "in opdracht" van een 16-jarigejon- geman uit Bilthoven. Deze verscheen vorige week met zijn vader aan het bu reau, waar de jongen bekende dat hij de ook hem onbekende knapen had ge vraagd voor hem een bromfiets te "re gelen". Toen de vader dit ter ore kwam aarzelde hij niet zijn zoon mee te nemen naar de politie in Soest. De bromfiets kon intussen terug naar de wettige eige naar.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13