SILVER STAR VIDEO Film van de week jL Feestavond voor sportbestuurders in Olympische sfeer Veel belangstelling voor Wintersport-gala VIDEO TOP 10 Belangrijke winst Hees in matig duel Zijreflectoren verhogen veiligheid auto's Kachels, haarden en schoorstenen WOENSDAü 26 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 15 Morgenavond in C-drie ROBOCOP GROTE WINTERSPORT RUILMARKT WAAROM HET IN i^Sg^MAAR 'N SAAIE BEDOENING IS Wintersportruilbeurs Eb. Kareisen Mevrouw W. de Jager: 'Niet te moeilijk' Ontslag De Leede was de druppel Vijfde trekking 1000 loten aktie Hees Opgevoerde brommer Er is een hele rits aanleidingen te be denken voor de feestavond die mor genavond, georganiseerd door de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest (SLOSS) - maar nog veel beter bekend als de "Sportstichting" - plaatsvindt in C-drie. Zoals daar zijn: het 25-jarig bestaan van de stichting zelf, het 60-jarig gymnastiek-jubileum van de Springbokken, en bepaald niet het minst de Olympische verrichtin gen van twee inmiddels wereldbe roemde Soesters: Monique Knol en Vincent Maassen. Van elk van de Soester sportverenigin gen, aangesloten bij de Sportstichting - 44 in totaal! - is een delegatie uitgeno digd om in een ontspannen ambiance met elkaar kennis te maken, het glas te heffen, van gedachten te wisselen en eventueel zelfs een dansje te wagen. De avond speelt zich af achter de gesloten deuren van het cultureel centrum en het "publiek" kan er niet in. Bij alle narigheid en rumoer rondom de Sportstichting, die in feite onlangs de geest heeft gegeven, is het zilveren jubi leum van deze instelling, die op sportief gebied in Soest een kwart eeuw lang on gelooflijk veel tot stand heeft gebracht, min of meer ondergesneeuwd. De stichting opereert momenteel in een soort vacuüm, maar dat staat de viering van het jubileum geenszins in de weg. Dat vindt althans Piet Ekel, voorzitter van de (ook al) jubilerende Springbok ken, die de avond namens de Sport stichting heeft opgezet, daarbij dank baar gebruik makend van zijn ervaring als producer van menige feestavond of tv-programma. De Springbokken vieren hun jubileum zelf nog met een groots gym-gala op 12 november in Beukendal, maar hadden al een plan voor de tentoonstelling "60 jaar gymnastiek in Soest". "We vonden als bestuur dat die expositie eigenlijk maar eens leuk geopend moest worden, en daaruit is deze avond gegroeid. De Sportstichting wilde graag samenwer ken, en nu gebeurt alles onder auspiciën van de Sportstichting," aldus een tevre den Ekel. Koos Postema De sportbestuurders - geen "bobo's", volgens Ekel, "want op lokaal niveau betekent dat niets" - krijgen in C-drie een gevarieerd programma voorge schoteld, waarin na het openingswoord van sportwethouder Günther Plomp "ernst en luim" elkaar afwisselen. Voor de "ernst" zorgt een forum onder lei ding van niemand minder dan Koos Postema, die volgens Ekel zeker komt, ondanks het feit dat de Amersfoortse Courant vorige week suggereerde dat Postema al bij voorbaat zou afnokken omdat hij een hekel had aan Soest. "Hoe ze daarbij komen sqap jjk^nifit^" laat Ekel weten. "Ik vind dat een-beden kelijk soort journalistiek. In elk geval rekenen wij erop dat Postema komt; we hebben een serieuze, collegiale af spraak met hem gemaakt. Hij zal zich wel geërgerd hebben aan de domme vragen van die journalist." Hoe het ook zij, van het forum onder Postema's leiding maken beroemde sportlieden deel uit, zoals de bekende schaatser Hein Vergeer, oud-wereld- en Olympisch kampioen;Klaas Boot, tienvoudig Nederlands turnkampioen en later sportcommentator bij de NOS; Hansje Bunschoten, voormalig Olypm- pisch zwemster en tegenwoordig sport- presentatrice bij de KRO, Harriët van Ettekoven, Olympisch roeister, nog on langs aanwezig in Seoul en de levensge zellin van Olympisch goud-winnaar Ni co Rienks; Cora Westland, wielrenster en ploeggenoot van Monique Knol, die een beslissend aandeel had in Moni- ques gouden overwinning in Seoul; en de bekende sportcartoonist Dick Bruy- nesteyn. Eventueel zal aan het forum ook Vin cent Maassen, drievoudig medaillewin naar bij de Paralympics, deelnemen, maar dat stond in het afgelopen week einde nog niet vast. Op het programma staan verder de opening van de gymnastiek-tentoon- stelling van de Koninklijke Nederland se Gymnastiek Bond (KNGB) door Klaas Boot. De expositie geeft een schitterend beeld, met o.a. fraaie foto's, van de tijd tussen de Olympische Spe len van 1928 in Amsterdam en die van 1988 in Seoul. 'Parade der Besten' Hansje Bunschoten zal na haar bijdrage in het forum de presentatie van de avond verder ter hand nemen. Daarin komt o.a. een optreden van de in Soest bepaald niet onbekende Cruijff- en Mi- chels-imitator René v.d.Berg voor. Na de pauze krijgt het programma overi gens een heel informeel karakter, want het is de bedoeling dat het een feestelij ke avond wordt. Daarvoor zorgt o.a. ook Piet Daalhuizen met zijn combo, evenals dansschool Slingerland met rock and roll-demonstraties en een handvol artiesten die zich hebben on derscheiden als finalisten in het popu laire TROS-radioprogramma "Parade der Besten", zoals de zangeres Chantal Lammersma, bandparodist Frans van de Bunt, zanger Philip Paar en Bianca Boomsma, die een wervelende "twir- ling-act" zal opvoeren. Hoogtepunt is het welkom dat de Soes ter sportbestuurders gaan bereiden aan Monique Knol, die volgens Ekel nu eens niet een massale hulde zoals bij het gemeentehuis krijgt, maar gezellig "en- tre-nous" met sportvrienden wordt ontvangen. Piet Ekel twijfelt er niet aan of de avond wordt een succes. "Het aar dige is dat.er van^Ues te doen valt, kij ken en luisteren, maar ook actief mee doen, in een leuke sfeer." vil/'" V Monique Knol. Cora Wesdand. Harriët van Ettekoven. Hel Wintersport-gala dat zondag j.l. in C-drie werd gehou- den is een succes geworden. Honderden Soesters kwamen een kijkje nemen bij deze show, georganiseerd door Sporthuis Eb. Kareisen, reisbureau Gerth, ski-school Otto Zoeteliefauto- materialenhandel Van de Munt en C-drie zelf. Zi] zagen het nieuwste-van-het-nieuwste over alle aspecten van de winter sport. Foto: Goos van der Wilt. Jammer was dat de aangekondigde langlaufbaan, waarop de bezoekers hun vaardigheid konden uitproberen er door om standigheden niet kon zijn. De talrijke bezoekers kwamen des ondanks al aardig in de stemming, mede door de Glühwein, Jagertee, chocolademelk en erwtensoep, die op ruime schaal werd uitgereikt. Het verhaal speelt zich af in Detroit, Amerika's meest criminele stad. Poli- tie-agent Murphy raakt bij een actie dodelijk gewond. Het bedrijf Security Concepts Inc. is gespecialiseerd in misdaadbestrijding via allerlei super- technologische middelen en weet Murphy z'n leven te behouden. Men be sluit om Murphy om te bouwen tot Robocop, half mens, half machine. On verslaanbaar, ongevoelig voor vuurwapens, wordt Robocop losgelaten op de onderwereld van Detroit. Het doel is misdaadbestrijding op commerciële basis. Maar eerst heeft Murphy nog een rekening te vereffenen met de bende die hem vermoord- 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) 6. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force WOENSDAG 2 NOVEMBER a.s. van 16.00 tot 21.00 uur in "DE RANK" Soesterbergsestraat 18, tegenover SPORTHUIS KARELSEN SKI'S SKISCHOENEN SKIKLEDING SCHAATSEN Inbrengen goederen van woensdag 26 oktober t/mdinsdag 1 november bij: SPORTHUIS EB KARELSEN B.V., Soesterbergsestraat 3. Tevens op 2 NOVEMBER tijdens de RUILMARKT in de RANK van 16.00-20.00 uur. Tel. 02155 -1 27 49 TOEGANG GRATIS Tevredenheid bij trainer Gert Jan Timmer en de spelers van Hees over de veroverde twee punten en het vertoon de spel, maar met name in de eerste helft zal de Hees coach minder en thousiast zijn geweest. De ploeg, die vorige week tegen Maars- sen nog zo'n uitstekende indruk maak te, kon maar zeer moeizaam op gang komen en het \yas voornamelijk aan uit stekend keeperswerk van doelman Hans Uit den Boogaard te danken dat de gasten uit Hilversum niet op een ver diende voorsprong kwamen. Er lag een duidelijke matheid over het spel van de thuisploeg en de aansluiting tussen de Waar het zeker geen zaaie bedoening is, is in gebouw De Rank aan de Soes terbergsestraat waar sporthuis Eb. Ka reisen op woensdag 2 november van 16.00 - 21.00 uur, alweer voor de 8e keer de overbekende Wintersportruil beurs houdt. Een ruilmarkt voor iedereen die zijn wintersportartikelen (die te klein zijn geworden, of niet meer voldoen aan de eisen van de bezitter of om andere rede nen) tegen een voordelig prijsje van ei genaar kunnen laten wisselen. Zonder dat men daar zelf al te veel moeite voor hoeft te doen. De goederen die men wilt verkopen, kan men van woensdag 26 oktober tot en met dinsdag 1 november bij Sport huis Eb. Kareisen op de Soesterbergse straat 3 inbrengen. De verkoopprijs be paalt men zelf. Men ontvangt per inge bracht artikel een regu, dat zorgvuldig bewaart dient te worden. Bij verkoop dient dit regu te worden ingewisseld en betaalt men de organisatie 10% ruil- markt-commissie. Voor meer informa tie, tel. 12749. "We vonden het helemaal niet te moeilijk. Ja, te moeilijk om met de heer Ekel te werken. Het was alsof je tegen een betonnen muur praatte. Ik heb zelf jarenlang in het jeugdbestuur van een gymnastiekvereniging in Bos koop gezeten. Het ontslag van leidster Judith de Leede was voor ons de drup pel die de emmer deed overlopen." Mevrouw W. de Jager ontkent dat ze uit het bestuur van De Springbokken is ge stapt, omdat ze het te moeilijk vond. De heer en mevrouw Ekel, beiden be stuurslid van de gymnastiekvereniging, hadden dat als reden opgegeven van het opstappen van drie oud-bestuursleden. "Mevrouw Ekel suggereert dat we sa menspannen om het echtpaar Ekel zwart te maken. Maar dat is niet waar. Ik heb Judith kort na haar ontslag voor het laatst gesproken. We werden ner gens in gehoord. Ekel besliste alles zelf. Vap een kind hebben we gehoord dat Judith was ontslagen. Het bestuur vond dat ze een grote mond had, en daarom moest ze worden weggewerkt. De meeste leiders en leidsters gaan weg uit ongenoegen. Als je lastig bent vinden ze altijd een stok om mee te slaan. Judit de Leede is niet zomaar weggebleven bij een les, zoals het bestuur zegt. Ik heb notulen, waarin staat dat ze het bestuur vraagt voor een vervangster te zorgen." Volgens mevrouw De Jager hebben veel mensen problemen met de werk wijze van het echtpaar Ekel. "Het doet alles zelf en ze blijven elkaar steunen. Eigenlijk mogen niet eens twee mensen uit één gezin in hetzelfde bestuur zitten. Er komen veel mensen klagen in het ge bouw van de vereniging, maar de heer en mevrouw Ekel doen net of er niets aan de hand is." "Ze moeten me niet voor leugenaar uit maken. Ik weet echt wel dat besturen geen pretje is. Ze moeten daarom niet zeggen dat ik het te moeilijk vond. Dat is beslist niet zo." >/we rijre!lectoren voor oulo's zijn esnvoudig en zonder gernrdschappen te monteren. Nadat de bestaande ventieldopjes zijn verwijderd, kunnen de reflectoren bevestigd worden. De reflecterende cirkels dje ontstaan als de rijdende auto van opzij beticht wordt, verhogen in het donker de veiligheid Net als de (verplichte) zijreflectoren bij rijwielen zijn er nu ook zijreflecto ren voor auot's te koop. Zij zijn, zelfs universeel: geschikt voor ieder merk auto, toepasbaar op alle wielmaten en ze zijn door iedereleek in een hand omdraai aan te brengen. De oplossing daarvoor is kinderlijk eenvoudig: het betreft hier eigenlijk re flecterende ventieldoppen. Op iedere ventieldop is een reflecterend metalen schijfje van ruim vier centimeter door snede gemonteerd, gemaakt van hoog waardig aluminium (roestvrij) mate riaal. De nieuwe zij reflectoren voor auto's zijn eenvoudig en zonder gereedschap te monteren. Nadat de bestaande ven tieldopjes zijn verwijderd, kunnen de reflectoren bevestigd worden. Het vast en losdraaien van de reflecterende ven tieldop gaat even gemakkelijk als bij een normale ventieldop, zodat men geen problemen heeft met het perio diek controleren van de bandenspan ning. De reflecterende cirkels, die ont staan als de rijdende auto van opzij be licht wordt, verhogen in het donker de veiligheid aanzienlijk. Een set van vier van deze reflecterende ventieldoppen kost f 14,95 (advies prijs) en is bij o.a. warenhuizen ver krijgbaar. Ook geschikt voor caravans, aanhangers etc. linies was in die eerste helft uiterst zwak verzorgd. Er moet in de rust in de Hees kleedka mer het nodige gezegd zijn want na op- nieuwe een aarzelende start was het toch na ongeveer tien minuten in de tweede helft dat Hees het initiatief in handen nam. Er kwam nu wel een stuk gretigheid in de ploeg en de aansluiting tussen de linies verliep ineens veel be ter. OSO kwam flink onder druk te staan en de Soesters roken hun kans. Na 25 minuten kwam Hees op voorsprong. Piet van Schalkwijk onderschepte op de middenlijn een aanval van OSO, lan ceerde zichzelf en kwam daardoor oog in oog te staan met de Hilversumse doelman. Routinier van Schalkwijk had geen problemen en speelde de doelman beheerst uit. 1-0. Hees bleef nu aandringen en er kwamen Vrijdagavond 28 oktober vindt de vijf de trekking plaats van de 1000 lo- tenaktie die door de voetbalvereniging Hees wordt georganiseerd in het kader van de renovatie van het clubgebouw. Deze renovatie is inmiddels vol aan de gang en nadat de bestuurskamer, de scheidsrechtersaccommodatie en de keuken een volledige face-lift hebben ondergaan is men nu met man en macht doende de toiletruimtes en de gardero be een gedaantewisseling te doen on dergaan. Als extra attractie zal vrijdag avond de hoofdprijs van de loterij, het allernieuwste model van de Mitsubishi Colt op het Hees terrein worden ge showd. Lothouders zijn weer van harte welkom in de Hees-kantine vanaf 19.30 uur. De bekendmaking van de winnende num mers, die weer door notaris Van Veeren zijn getrokken, begint om 20.15 uur. Voor lothouders zullen deze avond de prijzen van de consumpties worden aangepast. Foto: Goos van der Wilt. Jaap van de Veer kopt in een scrim- mage op het doel van OSO. Zijn actie le verde geen doelpunt op. steeds meer kansen. Ëen kwartier voor tijd moest de licht aangeslagen Edwin Lazonder het veld ruimen voor Ewout Jansen en enkele minuten later werd ook Piet van Schalkwijk gewisseld voor Peter van de Deijssel. Na opnieuw een Hees aanval werd de doorgebroken Hees spits Hans de Bree volledig onno dig door de laatste man van OSO on deruit gehaald in het strafschopgebied. De uitstekend leidende scheidsrechter Polt kon niets anders doen dan de bal op de elfmeterstip leggen. Met dit buiten kansje wist Fred Scholten wel raad, zo dat de overwinning werd veilig gesteld: 2-0. Zonder dat OSO nog kansen kreeg werd de wedstrijd door Hees rustig uit gespeeld en konden opnieuw twee pun ten aan het totaal worden toegevoegd. Op zich een prima prestatie, waardoor Hees in de top van de ranglijst blijft meedraaien, speltechnisch zal ertoch nog wel het nodige moeten gebeuren wil de ploeg die hoge positie op de rang lijst ook blijven waarmaken. Hees-jeugd In een spannende wedstrijd bevochten de C-junioren een 2-2 gelijkspel tegen het sterke Roda. Na een 0-1 achter stand met de rust kwam Hees sterk te rug en zelfs op een 2-1 voorsprong. Vlak voor tijd scoorde Roda echter nog de gelijkmaker. De D-tjes moesten aan treden tegen IJsselmeervogels. In de_ eerste helft ging Hees er goed tegenaan en dat resulteerde in twee doelpunten van Bas en Wouter v.d. Broek. In de tweede helft dachten ze dat ze er al wa ren maar dat dacht de tegenstander niet en die scoorde nog driemaal en wist de wedstrijd te winnen met 2-3. Overige uitslagen: Hees F1 - Roda 4-1. Quick - Hees El 0-7. Hoevelaken - Hees A 2-4. Momenteel wordt in een op de vijf Ne derlandse woningen regelmatig een (open)haard of kachel voor vaste brandstoffen (hout of kolen) gestookt. De gewenste "gezellige sfeer" wordt echter overschaduwd door zo'n 10.000 schoorsteenbranden per jaar. Onge veer 3.500 van die branden zijn zo ern stig, dat de brandweer er aan te pas moet komen. Deze branden ontstaan doordat de teerachtige aanslag in de schoorsteen, creosoot genoemd, in brand vliegt. Door te zorgen voor een juist gebruik valt echter veel ellende te voorkomen. Waar hebben we het stooktoestel eigen lijk voor nodig? Als dit als hoofdver warming bedoeld is heeft u een goed re gelbare kachel nodig; een convectorka- chel is aan te bevelen. Hier circuleert de warme luchtstroom die het vertrek ge lijkmatig verwarmt. Verder is de capaci teit van het toestel belangrijk. Een te grote capaciteit betekent gesmoord sto ken, creosootvorming in de schoor steen. Als de "trek" van een schoorsteen goed is, dus als rookgassen snel door de schoorsteen stromen en weinig afkoe len, kan er weinig creosoot gevormd worden. Dit betekent dat u in huis met een bestaande schoorsteen beperkt bent in de keuze van het toestel. Hier over en over het aanleggen van nieuwe schoorstenen kunt u informatie inwin nen bij het gemeentelijk Bouwtoezicht en de vakhandelaar. Maar hoe stoken we eigenlijk verant woord? Door niet te fel of gesmoord te stoken en schoon, luchtdroog hout te gebruiken. Geverfd of gelijmd hout be vuilt de schoorsteen. De schoor steenkap dient alleen gebruikt te wor den om de schoorsteen af te sluiten als de haard niet brandt en niet om de hoe veelheid vuur te regelen. Dit en het sto ken van kolen in een open vuur geeft koolmonoxyde en is dus gevaarlijk. Bij barbecuen in de haard slaan de vetdam- pen neer in de schoorsteen waardoor de kans op brand wordt vergroot. Natuur lijk is onderhoud een noodzaak. Het toestel en de schoorsteen moeten regel matig gecontroleerd en schoongemaakt worden. Hoe vaak dit moet gebeuren is moeilijk te zeggen, dat hangt af van de mate en het soort gebruik. Bij het zelf vegen van de schoorsteen moet u werken met een stalen borstel waarmee u de gehele wand kunt afschrapen. t Tot slot: Bij open vuur kunnen vonken makke lijk wegspatten en brand of brandwon den veroorzaken. Dit gevaar wordt ver kleind door een vonkenscherm. Om het vuur goed te kunnen laten branden moet u zorgen voor voldoende ventila tie, zeker in goed geïsoleerde woningen. Mocht er schoorsteenbrand ontstaan dan is het zaak de schoorsteen klep en de luchttoevoer van de kachel te sluiten, de brandweer te waarschuwen en het vuur zo snel mogelijk te doven met zand of soda. Deze en nog veel meer tips kunt u terug vinden in de brochure "Kachels, haar den en schoorstenen". Deze brochure is gemaakt in het kader van de campagne "Brandveiligheid in huis", een samen werkingsproject van de Stichting Con sument en Veiligheid en het Nationaal Brand Preventie Instituut. Een exemplaar van de folder is gratis te verkrijgen door een briefje te sturen aan: Nationaal Brand Preventie Insti tuut, Wegastraat 77, 2516 AN Den Haag, of telefonisch te bestellen bij het NBPI 070-85 55 58, of aan Stichting Consument en Veiligheid, Antwoord nummer 17035, 1000 SL Amsterdam. De politie hield vorige week op de Steenhoffstraat een 18-jarige bromfiet ser uit Soest aan, wiens snelheid de aan dacht trok. De bromfiets bleek te zijn opgevoerd en werd voor een technisch onderzoek voorlopig in beslag geno men. De berijder kreeg een proces-ver baal.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15