WEG UIT SOEST rro^niuj^il HUISWERKBEGELEIDING en BIJLESSEN TRAMEI STUDIEBEGELEIDING TEL. 02155 -170 89 ^IgpQUfiOW Van Logtenstein belooft extra inzet voor werk voor gehandicapten Nieuwe opleiding voor beroepen in verpleging/verzorging uitgave f ''sif nieuwe boeken Een schoon Soester milieu? Het gaat ook U aan! presenteert Top-^ KENWOOD DENON Kom Wiken en luisteren laanstraat 101 baarn WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Handtekeningenactie van CDA-jongeren --vaomH Ziekenhuizen werken samen Videorecorder weg Kentekenplaten weg Herfstvakantie Mooi Drente LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven Gemeenteraad stelt 'groene longenplan Soest' vast LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven Evenals in dertig andere gemeenten hebben CDA-jongeren in Soest, ver enigd in het CDJA, zaterdag j.1. een handtekeningenactie gevoerd om be drijfsleven en overheid aan te sporen meer werk te creëren voor gehandicap ten. Op de Van Weedestraat was een stand ingericht en CDJA-ers klampten voorbijgangers aan met het verzoek de actie te steunen. Onder hen was - volgens afspraak - ook de wethouder Ries van Logtenstein, die het personeelsbeleid van Soest in zijn portefeuille heeft. Hij tekende een "in spanningsverplichting" om te werken aan een beleid, dat gericht is op het creëren of behouden van werk voor ge handicapten en beloofde zich met name in te zetten voor een goede uitvoering van de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). De WAGW beoogt met medewerking van zowel werkgevers- als werknemersorganisa ties de bevordering van het plaatsen van gehandicapten en de aanpassing van ar- beidsplek of arbeidsomgeving. Het CDJA vindt dat het bedrijfsleven en de overheid tenminste vijf procent van de beschikbare arbeidsplaatsen moeten inruimen voor mensen met een handicap. Daartoe moet de beschikbare arbeid worden herverdeeld, wat meer dan een financieel of technisch in de eerste plaats een sociaal probleem is, al dus het CDJA, dat vindt dat gehandi capten even grote kansen moeten heb ben op werk als mensen zonder handi cap. Voorbeeldfunctie Van Logtenstein beloofde zijn jeugdige politieke geestverwanten zich in het bij zonder in te spannen voor een voor beeldfunctie van de gemeentelijke overheidsorganisatie voor gesubsi dieerde instellingen en het bedrijfsle ven; extra aandacht voor de positie van werkloze gehandicapte jongeren in het gemeentelijk personeelsbeleid ("door positieve actie"); de ontwikkeling van een plaatsingsbevorderend beleid voor gehandicapten in het algemeen; en aan dacht voor de positie van werkloze ge handicapten zonder werkervaring bij Wethouder Ries van Logtenstein zet zijn handtekening. Foto: Goos van der Wilt. kontakten met het bedrijfsleven. Hij be loofde bovendien deze punten ook in de gemeenteraad aan de orde te zullen stellen. Na een tijd van grondige voorbereiding hebben het Verpleeghuis de Lichten berg te Amersfoort, het Ziekenhuis Zonnegloren te Soest, het Ziekenhuis Maarschalksbos te Baarn en het Zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overeenstemming bereikt om te komen tot de gezamenlijke oprichting van het Centraal Opleidingsinstituut voor Ver plegende en Verzorgde Beroepen Amersfoort. Het ligt in het voornemen van de instel lingen hun eigen inservice opleidingen voor het beroep van verpleegkundigen en ziekenverzorgenden in het nieuwe opleidingsinstituut onder te brengen. De specialistisch verpleegkundige op leidingen van het Ziekenhuis de Lich tenberg zullen eveneens in deze nieuwe zogenaamde centrale school worden ingebracht. De oprichters hebben inmmiddels bij de Staatssecretaris van WVC goedkeu ring van dit initiatief gevraagd. Het Mi nisterie van Economische Zaken, de SER Fusie-Commissie en de vakorga nisaties zijn op de hoogte gesteld. Naar verwachting zal het nieuwe insti tuut in september 1989 met de oplei dingen aanvangen. Een nog voortvluchtige dief heeft uit een zaak aan de Van Weedestraat een videorecorder gestolen. Het apparaat heeft een verkoopwaarde van 1649 gul den. De eigenaar van de zaak had kort voor hij de diefstal ontdekte twee man nen bij de recorder zien staan. Uit de tas van een 59-jarige vrouw werd een portemonnee gegrist. De Soestse deed boodschappen in een supermarkt aan de Smitshof. Ze verloor vijftig gul den en persoonlijke papieren. Een onbekende dader heeft vorige week bij een autobedrijf aan de Burge meester Grothestraat twee kenteken platen weggenomen. De eigenaar stel de de politie op de hoogte. Vandaag: Ver weg en toch dichtbij. De korte-vakantiegangers: "Zes uur vóórdat woensdag de vervelende voet balwedstrijd West-Duitsland - Neder land begint, heb ik op de Kraloërheide met een onbekende schaapherder een spannend gesprek over de eenzaam heid, de natuur en de dood. Tussen Dwingeloo en Ruinen ligt een heidereservaat dat met zijn 1500 hec tare tot de grootste van Europa wordt gerekend. Nog nooit heb ik "de groo- te, stille heide" van Louwse en Worp (uit: (iederkeus voor de school en het leven) van zo dichtbij gezien. De Kraloërheide bestaat waarschijn lijk al zo'n 4500 jaar en behoort tot de oudste heidevelden van ons land. Kun je nog fietsen, fiets dan mee! Het is droog, mooi herfstweer. Het licht is broos en wazig. Er hangt een sfeer van stille ontroering. Alleen het schelpenpad baant de weg. Plotseling liggen daar midden op die eindeloze, onwerkelijke vlakte 300 witte meelzakken. Dichterbij blijkt het een schaapskudde te zijn. Met een echte herder. Hij vertelt ook 's winters de hei op te gaan en legt uit dat niet ie dereen geschikt is dit beroep uit te oe fenen. De natuur is voor hem een ver loren zaak. Het overwoekerende gras is niet uit te roeien met twee schaaps kudden die met giften en een souve- nierswinkeltje in stand worden gehou den door een Stichting. In Nederland worden al afdakjes ge bouwd boven de bossen om de bomen te vrijwaren van de zure regen. Ooit komt iemand zo op het idee een le vensgrote zeef in de Rijn te plaatsen tegen het gif. Wanneer we voor alle nog övergebleven dieren kooien, hok ken en aquaria timmeren om ze tegen de mensen te beschermen dan is er misschien nog hoop. De radiotele scoop van Dwingeloo die een kilome ter verderop hulpeloos zijn schotels naar de hemel richt biedt geen uit komst, in ieder geval. Naast de schaapherder zitten twee prachtige honden onder de modder vlekken. Eigenlijk zie ik liever vier voeters met een hazelip, een reerug, een ossestaart, twee ezelsoren, kikker- billen en met andere onregelmatighe den. Het mooiste dier vind ik "Bram," een Drentse ram. Het staat in brons op de Brink in Ruinen en is een geschenk van het provinciaal bestuur bij de ope ning van het nieuwe gemeentehuis in 1966. Huisdieren lopen in Nederland be hoorlijk uit de hand, zegt mijn goede herder. Nergens is dat zo duidelijk te beleven als op de jaarlijkse paarden markt op de derde dinsdag van okto ber in Zuidlaren, waar de omzet deze keer alle records heeft gebroken. Het is een gigantische kermis van mensen en dieren en een keur aan prachtige boerenkoppen die je in het westen van het land zelden meer tegenkomt. Willen Lammechien, Bartje en Neele uit Appelscha zich melden bij de centrale post, schalt het door de luidsprekers. Ik betwijfel of de paar den en koeien uit de stamboeken dat begrijpen, want de boodschap wordt wel drie keer herhaald. Of is het een code-bericht voor de talrijk aanwezige rechercheurs, want het wemelde van de zakkenrollers, lees ik de volgende dag in de ochtendbladen. Pony wagen Elke middag strijken we uitgeput neer bij "Luning" op de Brink. Een kruud- kraomer doet wonderen en we spelen even het stamtafel-spelletje "wat- eten-we-vanavond." Het hotel waar we logeren is uitstekend, op de plastic bloemen na en de restaurantmuziek van Mantovani uit de zestiger jaren en Fever van Peggy Lee. Elke avond weer dezelfde muziek. Ik heb net geen koorts maar fit is an ders. Soms wil de één fietsen en de an der wandelen. Vanmiddag vinden we een uitstekend compromis: een pony wagen huren voor een tientje. Het gaat wel erg langzaam, maar na tien minu ten komt de koetsierster op het lumi neuze idee het paardje aan te moedi gen. En warempel, het dier gaat over in een soort drafje. Bij het bospad la ten we het beest even grazen in de berm. Wanneer hij weer verder holt, kan ik nauwelijks hardlopend op de kar springen want met vier ronddraai ende wielen en zonder treeplank is dat puur waaghalzerij. Wat opvalt in Drenthe is dat de men sen zo rustig, vriendelijk en ontspan nen zijn. "Luning" begint ons al te kennen en babbelt honderuit over zijn vakanties. Iedereen die je tegenkomt op de fiets zegt gedag. Maar tolerantie is meer. Drie jongelui uit Ruinen zijn door de rechter in Assen veroordeeld voor het elkaar slaan van een homo fiele man. Het staat naast het kranten bericht dat in Soesterberg Peter Troost is doodgeschoten in zijn auto. De sportpagina meldt dat Vincent Maassen uit Soest tijdens de paralym pics in Seoul de medailles binnenhaalt die hij verdient. Later hoor ik dat het gemeentebestuur van Soest een tele gram heeft gestuurd naar FRANS Maassen. Zouden ze zo'n vergissing ook gemaakt hebben bij Truus Knol, onze gouden wielrenster? We fietsen een middag mee met de WV-herfstfietstocht. Voorop rijden een oudere heer en een oudere dame. We peddelen vlak achter deze beide natuurgidsen, want ik wil nog veel le ren over de natuur. Ik ben nog iemand die vindt dat een leerling alleen maar moet luisteren wat de leermeester zegt. De Franse filosoof Alain Finkiel- kraut propageert dit gelukkig weer in zijn boek "De ondergang van het den ken." Maar helaas: de beide natuur- wachters babbelen drie uur lang aan één stuk met elkaar over koetjes en kalfjes en hebben niets mee te delen over het prachtige panorama. Een enkele keer roept zij achterom: dit is een camping! Hij verbetert haar als zij dan de verkeerde naam noemt, waarop ze zich weer omdraait op het zadel en zegt: ik vergis me, deze cam ping heeft de Noordster! Pas op, te genliggers! Wat denk jij dat we vanvond zullen eten? Ik houd het op mantovani-soep met fever, is mijn antwoord." JAN VISSER 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten 22,50 2. 3) van der Heijden Het leven uit een dag 34,50 3. Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 4. 2) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 5. Roald Dahl Matilda24,50 6. 8) Rutger Kopland Herinneringen aan het onbekende 14,90 7. 5) Milan Kundera De ondraaglijke lichtheid van het bestaan35,50 8. 9) Marten Toonder Als dat maar goed gaat21,50 9. Harry Mulish De elementen 34,50 10. 6) Oriana Fallaci Een man 14,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Helden van het geloof Auteur: A. Lammers Uitgever: Balans De religie heeft de Verenigde Staten diepgaand beïnvloed. In tegenstelling tot onze Nederlandse samenleving, waar van "Godsverduistering" sprake zou zijn, is God in Amerika opvallend aanwezig gebleven; De presidentsver kiezingen van dit ogenblik zijn er 'n be vestiging van. Of de elektronische kerk. Wie herinnert zich niet de t.v.-beelden van enige tijd geleden, toen de t.v.-do- minee Jimmy Swaggart tot tranen toe bewogen, zijn overspel opbiechtte. De Leidse historicus Lammers licht in "Helden van het Geloof' door middel van enkele biografische schetsen van evangelisten, een tipje van de sluier op, die voor ons, nuchtere Nederlanders, over het Amerikaanse godsdienstige le ven ligt. God heeft mensen nodig Auteur: Sorothee Sölle Uitgever: Ten Have Eens schiep God de wereld. Sindsdien is hij uit de schepping verdwenen. Al thans is onze beleving. De klassieke theologie gaf er de stoot toe door te be nadrukken, dat God anders is, en heeft Hem daardoor als het ware uit zijn schepping verwijderd. Volgens de Duitse theologe Dorothee Sölle heeft dat gevolgen gehad. Omdat de wereld een God-loze plaats is geworden, kan er geen heiligheid, geen goddelijke reali teit in de wereld zijn. De mens heeft daarom de natuur overwonnen en staat op het punt die te vernietigen. Het men selijk handelen is erdoor gedevalueerd. En er kwam onderdrukking en onrecht, omdat de tweedeling goddelijk-mense- lijk andere tweedelingen teweegbrengt. Sölle vindt, dat wij samen met God ver antwoordelijk zijn voor het lot van de aarde en het menselijk handelen. Dat heeft dan wel zijn consequenties. Sölle trekt die op heel concrete terreinen als werk en werkloosheid, sociale relaties, de natuur, liefde en sexualiteit. Vernieuwing in trouw Auteur: Profdr. A.G. Weiier Uitgever: Arbor De voorzitters van een groot aantal ka tholieke organisaties en verbanden wil len nauwer met elkaar gaan samenwer ken en daarbij met name aandacht gaan besteden aan de vorming van katholiek kader, het duidelijk en nauwkeurig uit spraken van de konfessionele identiteit en aan het volwassen geloofsgesprek. Die ontwikkeling is in belangrijke mate te danken aan prof. Weiier, tot voor kort voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Ter gele genheid hiervan is 'n aantal artikelen van prof. Weiier over ontwikkelingen in kerk en samenleving gebundeld onder de veelzeggende titel "Vernieuwing in trouw". Weiier erkent namelijk ondub belzinnig de onvervangbare waarde van de christelijke traditie voor individu en samenleging. Daarin is hij trouw. Aan de andere kant heeft hij harde kritiek op het kerkelijk gezagsmodel, waardoor de eigen verantwoordelijkheid van de gelovigen onder druk wordt gezet. Fric ties, spanningen zullen er altijd zijn. Weiier betreurt fricties op secundaire punten, die niet het hart van het geloof raken, maar tijdgebonden zijn. eplanring Door de vaststelling van het Groenstructuurplan Gemeente Soest in de au- gustusraad j.1. zijn we in de toekomst verzekerd van een zuurstofrijkere woon omgeving. Bovengenoemd plan geeft de mogelijkheden aan die er zijn om Soest een "groener" aanzien te geven. Zo wordt voorgesteld de rijksweg 221 over de gehele lengte te voorzien van een eikeboombeplanting. Extra aandacht wordt gegeven aan de parken en een natuurlijke ontwikkeling van het openbaar groen. De Koningsweg die onlangs is heropend zal van een nieuw "groen" jasje worden voorzien. De afgebeelde plattegrond van Soest geeft aan welke wegen van een laanbe planting worden voorzien. In het Groenstructuurplan is ook gedacht aan de recreatiemogelijkheden in de Gemeente. Op tal van plaatsen zijn fietsroutes voorgesteld of reeds aange legd. Wist u bijv. dat in de wijk Overhees twee fietsverbindingen (Dorps- streek en Boerenstreek) zijn aangelegd die uitkomen op het fietspad langs de Wieksloterweg? De afd. Groenbeheer is graag bereid u over het Groenstructuurplan nader te informeren. Te. 02155-93646. U kunt het ook inzien in het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a. nCOMP^SX i Geschiedenis van het per soonlijk leven (deel 2) Auteur: Georges Duby e.a. Uitgever: Agon De geschiedenis als wetenschap heeft de afgelopen decennia's 'n formidabele ontwikkeling doorgemaakt. Geschie denis is meer geworden dan het kennen van feiten en jaartallen. De moderne historicus kruipt in de huid van mensen van eertijds, wil eerder getuigen en ge tuigenissen analyseren dan feiten rang schikken. Met als doel de samenleving van weleer in al zijn schakeringen te doen herleven. De Franse historicus Georges Duby is een voorbeeld van dit genre geschied schrijving. Onderzijn leiding verscheen (in vertaling) deel 2 van de "geschiede nis van het persoonlijk leven. Deel I be streek de periode van het Romeinse rijk tot het jaar 1000. Deel 2 beschrijft het tijdperk van het feodale van het Ro meinse rijk tot het jaar 1000. Deel 2 be schrijft het tijdperk van het feodale Eu ropa tot de Renaissance: in ronde jaar tallen van het jaar 1000 tot (en met) de vijftiende eeuw. (Deel 3,4 en 5 moeten nog verschijnen). Deel 2 onder redactie van Georges Du by, autoriteit op het terrein van de Mid deleeuwse geschiedenis, is 'n verken ning geworden van 'n bijkans onont gonnen gebied: een eerste aanzet, on volledig, met vraagtekens doorspekt, geen volledig beeld. Want een groot deel van de sluier, die de bronnen ver borgen hield, scheurt gedurende de eer ste helft van de veertiende eeuw open. Bijvoorbeeld dankzij de schilder, die er zich vanaf dat moment op gaat toeleg gen om dat wat hij ziet, exact weer te ge ven. De eerste afbeeldingen van huise lijke taferelen gaan verschijnen. Vanaf dat moment, na 1350, dringen we met de schilder binnen in de huizen, in de privé ruimte, in het persoonlijk leven. Vóór die tijd moet de historicus het bij voorbeeld stellen met documenten. Ook die kunnen onthullen. Hoe zagen de huizen van de delen eruit? Listig te zeggen, want daar zijn de documenten schaars. Toch komt Dupy de behuizing van de edelen op het spoor. Want hun huizen leken sterk op de kloosters van de Benedictijnen. En van geen huis we ten we zoveel af als van de kloosters. Grote overeenkomsten dus, maar ook verschillen. In het huis van de edelen leefde men niet zo dicht bij de engelen als in het klooster, en niet zover van het lichamelijke, dat de huishoudelijke sa menleving seksloos was. Welnee, alles was juist gericht op de vitaliteit van het huis. Voedsters werden aangesteld om de echtgenote te ontlasten van de zor gen voor haar nageslacht, zodat ze zo spoedig mogelijk opnieuw zwanger zou worden. Waren vrouwen dus de aanbeden da me, die we kennen uit de hoofde mid deleeuwen poëzie, waarin een hoogi- dealistische opvatting van de liefde tot de uitdrukking komt? Ja, in de verhitte verbeelding van schildknapen en trou badours. In de realiteit telde vrouwen niet mee. Ze werden opgesloten en af gezonderd, omdat mannen bang voor vrouwen waren, overtuigd als ze waren van de structurele verdorvenheid van de vrouwelijke natuur. Dupy schildert 'n middeleeuwse samenleving, waarin de lezer niet slechts toeschouwer is, maar deelgenoot wordt. Naast de tekst leveren de vele en rijke illustraties in het boek daar zeker 'n bijdrage toe. Tussen Hemel en Aarde Auteur: Frans Haarsma e.s. Uitgever: Ambo en Jan van Galen-Karmeliet Auteur: Joke Forceville-van Ros- sum Uitgever: Luyten Twee boeken, die op het oog niets met elkaar te maken hebben. "Tussen He mel en Aarde" is op zoek naar nieuwe vormen van spiritualiteit, 'n geestelijke levenshouding, in de vorm van 10 arti kelen over een breed scala van onder werpen. Bijvoorbeeld over het kloos ter: de bewustwording van de vrouw heeft geen halt gehouden voor de kloostermuren. Maatschappelijke fac toren, die in vroeger tijden gunstige voorwaarden schiepen voor het kloos terwezen, zijn in moderne tijd geheel verdwenen. Dat wil niet zeggen, dat voor de enkeling geen belangrijke rol is weggelegd in de wereld van de geest. Onze geschiedenis van vandaag kent dus niet alleen breuken, er is ook conti- nuiteit. "Tussen Hemel en Aarde" is verschenen ter gelegenheid van het vijf tigjarig priesterfeest van de Nederland se pater Karmeliet Jan van Galen. Tot op de dag van vandaag had ik nooit van hem gehoord. Nu ligt dat anders. En dat komt, omdat er 'n tweede boek verschenen is ter gelegenheid van dit gouden priesterfeest: Jan van Galen Karmeliet. Dit boekje bundelt geschrif ten van deze wijze raadsman voor talrij ken, leken en priesters. Daarin komt van Galen naar voren als een man, die zonder de vrijmoedigheid van de jonge jaren verloren te hebben, zonder beel denstormer te zijn (geweest), wijs en bedachtzaam de verouderde kaders van het religieuze leven heeft helpen door breken. A. Lt. 1.(4) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap 34,50 2. 1Stephen Hawking Het heelal29,90 3. 2) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 4. 3) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 5. 8) Bert Molenaar Interviewers ondervraagd 19,90 6. 7) Mr J.M.A.H. Luns Gelooft u mij, het was een genoegen 22,50 7. Verrassen met yoghurt 5,95 8. 6) Jos Brink Bouwen met puin 19,90 9. Robert Hughes De fatale kust55,— 10. 5) Edo Sprong Alles in de hand 49,50 VWnfcafcantajm "HartjaZijd" - Tal. 12419 Libris. De Complete Boekhandel

Soester Courant | 1988 | | pagina 9