e Kerstdagen ^bartltuitfen O diner-dansant DE NIEUWE VROUWELIJKHEID J. Mets jr. vinoloog van Wijnacademie BIJ „DE STER" IN SOEST Honderd-bruidsparen-trip groeide uit tot fantastisch evenement w WASIEL TUIN-AD VIESCENTRUM 't vamlêrfwoQt Sneeuwballen in de tuin SOESTER COURANT PAGINA 11 'WIE SOEST 1 LIEFHEEFT BEZOEKE "T Wandelaar EEN RAADS VERGADERING voor een Kerst in stijl f Reserveringen 02155 - 1 38 07 Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. Hoogste onderscheiding op wijngebied in Nederland JAPONNEN - MANTELS - JACKS De Ster COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Hartverwarmende ontvangst op Mallorca Gerda's Koffieshop Sanitair 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: voor doe-het-zelvers De zes politieke partijen die Soest telt hebben zich de afgelopen weken de vingers krom geschreven om U en Arie per extra editie van de Soester Courant te laten weten wat ons in 1989 in hun opvatting wel en niet te wachten staat. "Iedereen is van harte welkom"en "Tot ziens bij de raadsvergadering" waren de opwekkende teksten die ons uit de stoel moesten doen komen, ten einde in het Griftland College voor een volle bak te zorgen. Arie kan zich geen oordeel vormen over de attentie-waarde die deze onge wone uitgave heeft gekregen. De uitno diging, zorg dat je er bij bent, sloeg, louter om praktische redenen, nergens op. Op een tijdstip dat moeders de piepers opzetten, rolde de speciale uitgave van het gemeentebestuur in de brievenbus Of we er twee uur later konden zijn!! Een merkwaardige gang van zaken. Uitnodigingen in omgekeerde richting, van burger c.q. vereniging naar ge meentebestuur, dienen doorgaans een maand eerder te worden verzonden om enige kans op sukses te maken. Lo gisch, de heren hebben overvolle agen da's. Zou het college van B. en W. nu werkelijk in de veronderstelling leven dat tout Soest binnen enkele uren te mobiliseren is voor het bijwonen van Algemene Beschouwingen? Uit de ma tig bezette publieke tribune bleek het duidelijke tegendeel. Wie er wel was ging niet zonder spijs en drank naar huis. Sprekers en luiste raars werd koffie, frisdrank en moten banketstaven geserveerd, terwijl de pauze werd benut om de kroketten voor de aanwezigen te laten sissen. De kwaliteit van het buffet won het van "de voorstellingen" op maandag 24 en woensdag 26 oktober jl. Absoluut hoogtepunt daarin de bijna aandoenlijke opmerkingen van burge meester Scholten, waarbij hij verklaar de de gemeente-politie vooraf te heb ben geadviseerd hem een petitie aan te bieden waarin Hermandad geknars der tanden over salaris en werkomstandig heden kwijt kon. Burgemeester zei des tijds toe de petitie aan de minister van Binnenlandse Zaken te zullen toezen den, hetgeen inmiddels is geschied. Zo deze petitie een millimeter effect had in het Haagse, dan is de eventuele uitwerking ervan geheel weggepoetst. Welke goochelaar vertelt nu zijn pu bliek hoe de trucs in elkaar zitten? Niemand van de aanwezige dames en heren die op deze, door Jan Visser uit gelokte ontboezeming, reageerde. Het waren trouwens toch opvallend rustige Algemene Beschouwingen. Wat men voor 1989 kwijt wilde stond immers al in de krant. Was men achter af geschrokken van wat nu zwart op wit staat, of houden de zes het kruit nog even droog? De tijd zal "t leren. Twee politieke "kleintjes" namen daarop maandagavond jl. een voor schot. In relatie tot het in Soest neerge streken wedkantoor, wethouder Plomp was bij de officiële opening aanwezig, vroeg Wiebe Meilof (SGP/GPV/RPF) ongeveer of Soest soms van plan was de weg naar Sodom en Gomorra in te slaan. De burgemeester persoonlijk kon hem gerust stellen! En verder? De D'66-fraktie, Jan van Esseveld en Adriaan Pothuizen, bepleitte middels een ingediende motie verlaging in prijs van thuisbezorgde warme maaltijden voor de minimum inkomens. Verlaag de prijs van zeven naar zes gulden voor alleenstaanden met een bruto-inko- mens van f 1350,- per maand en ge huwden/samenwonenden met een bru- to-inkomen van f 1900,- per maand, luidde het sympathieke voorstel. Voor U zich als lezer nu afvraagt wat een gulden verschil per dag uitmaakt, wel even bedenken dat een maand der tig dagen telt en dat tikt aan voor men sen die ieder dubbeltje van hun karige maandinkomen omdraaien alvorens het uit te geven. Een sympathiek voorstel dus. Dat von den ook VVD, CDA en P.v.d.A., zij 't dat ze hun stemmen er aan onthielden. Kees Verheus (CDA) struikelde oven een mogelijke administratieve romps lomp, Bert Krijger (VVD) wilde ook mensen met iets meer dan het mini muminkomen er voor in aanmerking laten komen, terwijl de fractie-voorzit ter van de P.v.d.A., Raymond van Gel der, er over viel dat de indieners van de motie nergens hadden aangegeven uit welke begrotingspost het geld (f 20.000,-) moest worden betaald. Arie heeft er die avond met kromme tenen bij gezeten. Geen van de be zwaarden kwam het ei van Columbus aandragen met het voorstel gezamen lijk een oplossing te vinden!! Zijn Arie's inlichtingen juist dan zal het college van B.en W. in deze kwestie als nog het voortouw nemen en ligt de af gewezen prijsverlaging ook zwaar op de maag bij de Stichting Welzijn Oude ren Soest (SWOS). De grijze bevolking van Soest kreeg trouwens de afgelopen dagen nog een teleurstelling te verwerken. De in ons dorp zeer actieve 65+ verenigingen kregen nul op het rekest toen hun ver zoek, een bescheiden gemeentelijke subsidie om als organisaties voor oude ren meer en beter te kunnen funktione- ren, het niet haalde. "Wie Soest liefheeft, leze deze krant", schreef burgemeester Schoiten vorige week in de extra-editie waarin alle po- Onlangs is de heer J. Mets jr., van de bekende delicatessenzaak en wijnko- perij aan de Van Weedestraat, de ge lukkige bezitter geworden van het vi nologen-diploma van de Wijnacade mie. Hij wordt daardoor "geacht te be schikken over gedegen kennis van wij nen, alsmede over het vermogen om deze deskundig te beoordelen", zoals het officieel omschreven staat op de oorkonde die hem werd uitgereikt na mens het bedrijfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken. De heer Mets heeft zich daarmee verze kerd van de hoogste onderscheiding op wijngebied, die in Nederland te behalen is. De opleiding tot vinoloog is een min of meer rechtstreekse "vertaling" van de cursus die in Bordeaux, het mekka van de Franse wijncultuur, wordt gegeven, en wordt sinds kort ook internationaal erkend. Er worden dan ook zeer strenge eisen gesteld; vinoloog word je niet zomaar. Nauwelijks meer dan 15 a 20 procent van de cursisten kan de opleiding afslui ten met het in ontvangst nemen van het fel begeerde diploma. Als vooropleiding is het wijncertificaat of het slijtersvakdi- ploma een eerste vereiste, maar ook dan komt er nog heel wat bij kijken voordat men zich vinoloog mag noemen. Mets jr. heeft er het afgelopen jaar elke maandag voor "opgeofferd" en uiteraard kwam daarbij ook nog eens het nodige "huis werk" kijken. De opleiding bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. In het eerste deel komen allerlei onderwerpen aan de orde, zoals wat is wijn, de ontwikke lingsstadia van de druif, het verloop van de gisting, de invloed van bodemsoorten op de druiverassen, het wijn maken - "vinificatie" - traditioneel en modern, de EG-eisen, het chaptaliseren (toevoe gen van suiker aan de most) en uiteraard de kennis van de diverse wijngebieden in Europa en daarbuiten, inclusief de drui- ventypes en grondsoorten. Herkennen In het praktijkdeel komt het met name aan op het verwerven en oefenen van de vaardigheid om wijnen te herkennen. Voor het examen dienen de cursisten litieke partijen hun geloofsbrieven kwamen aanbieden. Na afloop van twee raadsvergaderin gen heeft Arie de tien propagandisti sche pagina's nog eens van A tot Z ge lezen. Zijn voorlopige eindconclusie: Soest lief hebben, de krant lezen en de poli tieke uitkomst daarvan hebben, als woorden daden moeten worden, niet alles met elkaar gemeen. ARIE WANDELAAR twaalf glazen wijn - rood of wit - maar verder zonder enige aanduiding te kun nen "duiden" op hun jaartal, het gebied van herkomst, de soort druif en eventue le "fouten" (zwavel, oxidatie, "kurk", etc.). Daarbij moeten ook nog eens zo'n 30 aperitief- en dessertwijnen bij hun naam worden gekend. Dat Mets jr. zijn diploma bepaald niet onverdiend heeft gekregen mag duide lijk worden uit zijn uitstekende score: het eindcijfer 8,5 voor de theorie en bij de wijn-herkenning 11 van de 12 goed (8 is het minimum). Het is overigens geen sinecure om het vermogen tot wijn-her kenning op peil te houden. "Een kwestie van regelmatig oefenen," aldus Mets jr. "Het is een vaardigheid die je echt moet bijhouden. Als je het een maand niet doet ben je er al uit.Op de cursusdagen werd er steeds 's ochtends om tien uur al begonnen met het wijnproeven, omdat je smaak dan nog fris is." In de opleiding wordt ook veel aandacht besteed aan de vraag welke wijnen bij welke gerechten passen en andersom. Vanzelfsprekend is deze vaardigheid voor Mets jr. van extra belang, met het oog op de combinatie delicatessenzaak/ wijnkoperij in de zaak aan de Van Wee destraat. Het vinologendiploma werpt daar dan ook direct zijn praktisch nut af, want als geen ander is Mets jr. in staat de klanten te adviseren over de beste en meest "passende" wijnen. Kwaliteit voorop Kwaliteit staat daarbij voorop. "Voor dat de wijn bij ons in het vak ligt om te worden verkocht, wordt hij in het labo ratorium - (een gezamenlijke onderne ming waarin de firma Mets samenwerkt met een aantal collega-wijnkopers, red.) - onderzocht, bijvoorbeeld op sulfiet, zwavel of toegevoegde suiker. Dat ge- „DE STER" heeft een schitterende dames- kollektie van dit najaar al weer binnen gekregen. Opvallend en stijlvol zijn de modische: Bekende merken als: FINK - ELVI - OBATEL - SUKISAN - LETHTA - GILBRET - TINNE enz. Dit najaar worden de vrouwelijke vormen extra geaccentueerd. U krijgt een goed beeld van de nieuwe damesmode bij „DE STER" in Soest. .IÜIÜH; DAMESMODE van Weedestraat 7-9 SOEST Vinoloog J. Mets jr. met het felbegeer de diploma van de Wijnacademie. Foto: Herman van Dam. beurt aan de hand van monsters. De eer ste vraag die we ons daarbij stellen is: is de smaak de prijs waard?" Bij de inkoop van wijn is de prijs-kwali- teit-verhouding een van de belangrijkste aandachtspunten. Ook als de wijn een maal "binnen" is vinden er nog steek proeven plaats, zodat er altijd sprake is van een zeer gedegen kwaliteitsbewa king. "Dat gebeurt telkens opnieuw, bij alle wijnen en bij elke nieuwe partij,al dus de jonge vinoloog. "Onze stelregel is dat we een moderne zaak zijn met een oude traditie. Daarom mogen de klan ten altijd eerst proeven, en als de wijn thuis tóch niet echt aan de verwachtin gen voldoet mag hij altijd geruild wor den. Er zijn nu eenmaal wel eens fouten die je aan de buitenkant niet kunt zien, zoals "kurk", waarbij de wijn een muffe smaak kan hebben omdat de kurk niet van goede kwaliteit is geweest." Het fraaievinologen-diploma heeft ui teraard een plaatsje gekregen in de wijn afdeling van de zaak aan de Van Weede straat. De bijbehorende onderscheiding - een druivenblad met daarin een gesty- leerde wijnkelk aan een zilvergroen lint - is niet iets om dagelijks om de hals te dra gen, maar de revers-speld (een minia tuur-uitvoering van de onderscheiding) maakt wel duidelijk dat de heer Mets jr. zich met gepaste trots als vinoloog kan presenteren. Een en ander blijkt trou wens ook uit het bordje dat sinds kort aan de gevel van de zaak bevestigd is. Wijnproeverij Informatie en voorlichting over wijn zijn bij de jonge vinoloog dan ook in zeer deskundige en vertrouwde handen. Wie zich daarvan wil overtuigen is hartelijk welkom tijdens de grootscheepse wijn proeverij die op de zaterdagen 5 en 12 november a.s. wordt gehouden en waar voor bij de zaak aan de Van Weedestraat 90 uitnodigingen verkrijgbaar zijn. De wijnproeverij vindt plaats onder het motto: "Ontdekkingen van uw wijnko per" en men kan er kennis maken met wijnen uit allerlei (ook minder "traditio nele") wijngebieden, zoals Argentinië en Australië, maar natuurlijk ook met wijnen uit Frankrijk, Spanje, etc. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort De trip met honderd bruidsparen en hun fotografen naar Mallorca, waaraan vorige week uit Soest werd deelgeno men door Foto Swager en de in septem ber j.l. getrouwde Frank en Annelies Groters, is een fantastisch evenement geworden. Dat valt in elk geval te con cluderen uit de enthousiaste verhalen waarmee de heer en mevrouw Swager en het jonge echtpaar Groters van het Spaanse eiland zijn teruggekeerd. De vliegreis werd gemaakt op initiatief van een van de vakgenoten van de heer Swager, die daarmee een stukje propa ganda maakte voor "Het Romantische Trouwen". Hij verzekerde zich van de geestdriftige medewerking van 99 colle ga's en even zovele bruidsparen, die hun bruiloft op die manier nog eens dun netjes over mochten doen, en dat nog wel in de idyllische entourage van het zonovergotén eiland in de Middellandse Zee. De trip en het driedaagse verblijf zullen de 375 deelnemers (er ging ook een complete TROS-tv-crew mee) niet snel vergeten. Op zondag 23 oktober was Schiphol - om kwart voor zes 's morgens! - al een zee van bruidsparen, waarvan sommige zelfs met speciale bruidauto's waren aangekomen, uitgeleide gedaan door familie en vriendenElk paar zag er ook nu weer "stralend" uit, ondanks het vroege tijdstip, in hun bruidskleding: na genoeg alle bruidjes in het wit en de brui degoms uiteraard in bijpassende uit monstering. Het gezelschap werd voor het inschepen in het Honeymoon-vlieg- tuig verwelkomd door het echtpaar Schröder (Martinair) en door de tax free-shop schalden de toepasselijke klanken van de Bruidsmars uit Lohen- grin. In het vliegtuig werd een grandioos champagne-ontbijt geserveerd, zodat de sfeer optimaal was. Sprookjesachtig De aankomst op Mallorca was zo moge lijk nog sprookjesachtiger. Alle bruids paren kregen rozen en een leuke attentie en het hele gezelschap werd opgewacht door een folkloristische groep, nadat de fotografen het vliegtuig het eerst hadden verlaten om foto's te maken. Uiteraard was ook de plaatselijke pers aanwezig, die in de dagen die volgden heel wat aan dacht aan de Nederlandse bruids-inva- sie besteedde. De schitterende kathedraal van Palma de Mallorca vormde o.a. het fraaie decor voor een foto van alle paren tegelijk. Het Nederlandse gezelschap was op slag be roemd en werd door de bevolking van alle kanten bestookt met vragen als: T i w "Zijn jullie allemaal tegelijk in de kathe draal getrouwd?", "Is het met zo'n grote groep soms goedkoper" en "Waar is de familie?" Opmerkelijk was ook de reac tie van de buschauffeur, die meende dat de Nederlanders zo modern waren en daarom niet snapte dat er nog zoveel ge trouwd werd in Nederland. "We hebben hem uitgelegd dat we die fase hier alweer achter de rug hebben, en dat er bij ons weer volop wordt getrouwd." Voor een lekker KOPJE KOFFIE Kerkstraat 28 - 3764 CT Soest Tel. 02155 - 2 54 12 Ook diverse belegde broodjes Dagelijks geopend van 7.00 uur tot 19.00 uur. Koopavond tot 21.30 uur Frank en Annelies Groters poseren hier voor de kathedraal van Palma. Foto Swager. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-125 77 effirïencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines (Niet eens) alle bruidjes bij elkaar le verden dit mooie plaatje. Foto Swager. Als een van de weinigen was bruid An nelies voorzien van een fraai bruidsboe ket van échte bloemen - afkomstig van Boutique des Fleurs uit Soest - dat de drie dagen lange bijna tropische warmte uitstekend doorstond en allerwegen be wondering oogstte. "Niemand wilde zo maar geloven dat het geen zijden bloe men waren," vertelt ze. De tweede dag was ingeruimd voor de bruidsreportages, waarbij fotograaf Swager en zijn echtgenote het jonge paar opnieuw vereeuwigde, nu op romanti sche plekjes in een idyllische omgeving. "Dat ging heel leuk en ongedwongen," aldus het bruidspaar, "net alsof er vakantiekiekjes werden gemaakt. We poseerden ook voor de toeristen die ons tot hun grote verbazing op het strand ontdekten." De derde dag - de avond tevoren was het gezelschap onthaald op een fantastisch show en een diner in een plaatselijke nachtclub - werden de Hollanders geza menlijk ontvangen door de burgemees ter van Palma, in het kasteel Bellver, waar opnieuw een serie romantische fo to's werd gemaakt. Gebeurtenis Voor Frank en Annelies was het reisje de gebeurtenis van hun leven. Weinig andere bruidsparen krijgen een kans op zo'n tweede huwelijksreis (hun eerste, échte voerde niet verder dan Limburg) en natuurlijk is het een heel bijzonder er varing om je bruidsjurk niet één, maar wel vier dagen te kunnen dragen, zoals Annelies bevestigt. De fotografische "oogst" van het uit stapje zal vanaf deze week te bewonde ren zijn in de etalage van Foto Swager aan de Van Weedestraat 85. Dat gebeurt niet alleen met foto's op groot formaat, maar ook met een diaserie die continu wordt vertoond. Tenslotte wordt aan de trip aandacht besteed in het TROS-tv- programma "De eerste de beste", dat op 9 december wordt uitgezonden. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Deze week géén winters praatje, maar een kennisma king met een uitgebreid plantengeslacht, dat van de Viburnum of sneeuwbal. Tot dit bekende geslacht be hoort een omvangrijke hoeveelheid soorten en culti- vars (in ons land gekweekt) die tot de mooiste sier heesters kunnen worden gerekend. De variatie in groei- en bloeiwijzen en bloeitijden is bijzonder groot, ook staan een aantal soorten bekend om hun prachti ge vruchten. In verband met de grote verscheidenheid binnen het sortiment kunnen de Viburnums voor ve lerlei doeleinden worden gebruikt. Ze groeien op vrij wel alle grondsoorten, hoewel de grond wel enigszins humeus moet zijn voor een goede groei en bloei. Hieronder bespreek ik een aantal goed bruikbare sneeuwballen voor de particuliere tuin, die ook zon der veel moeite in de handel verkrijgbaar zijn. Viburnum Bodnatense 'Dawn' Een aanbevelenswaardige struik voor tuinbezitters die op zoek zijn naar een leuke winterbloeier. Deze plant groeit uit tot zo'n 2,5 mtr. De zuiver rosé bloe men verschijnen in trosjes van ong. november tot ja nuari (soms wel tot april). Viburnum Burkwoodii Een halfwintergroene plant met donkergroene, zwak glanzende bladeren. De bloemen zijn bruinrose, later witachtig en bloeien in april-mei. Vaak vindt al een voorbloei plaats in oktober/november. De bloemen zijn zeer welriekend. Viburnum Carlcephalum Een krachtig groeiende sneeuwbal tot ong. 2 mtr. hoog. De bloemschermen zijn half bolvormig tot wel 15 cm. breed. In knop zijn ze bruinrose, later wederom wit. De bloei valt ook in april-mei en verspreidt een heerlijke geur. Kortom, een zeer waardevolle bloem- heester. Viburnum Carlesii Deze Viburnum zou beschreven kunnen worden als een min of meer ronde struik tot 1,5 mtr. De bloemen zijn verenigd in bolvormige schermen en zijn bijzon der welriekend. Bloemkleur en bloeitijd zijn hetzelfde als bij V. carlcephalum. De struik is zeer winterhard. Viburnum Davidii Een telg uit het sneeuwbalgeslacht met een sterk af wijkend uiterlijk. Het struikje dat maar 40 cm. hoog wordt en wel tot 80 cm. breed is wintergroen, en heeft grote besachtige donkergroene bladeren. De bloemen verschijnen in 5-8 cm. brede witte schermen in mei-ju- ni. Daarnaast produceert de plant opvallend blauwe bessen die gedurende de winter aan de plant blijven. Het gewas is gevoelig voor strenge vorst zodat een be schutte standplaats problemen voorkomt. Viburnum Lantana De wollige sneeuwbal verdraagt in tenstelling tot de meeste van zijn familieleden behoorlijk schaduw en kan zelfs als onderbeplanting onder bomen dienen. De toevoeging 'wollige' slaat bij deze struik op zijn zacht behaarde blad. De bloemen in vlakke schermen zijn geelwit en bloeien in mei-juni. Na de bloei ver schijnen er rode vruchten die later zwart verkleuren. Viburnum Plicatum 'Watenabe' Een heel bijzonder struikje tot 1-1,5 mtr. met zuiver witte bloemen in tamelijk kleine vlakke schermen. De plant bloeit namelijk van mei tot ver in oktober en daarmee steekt deze japanse cultivar alle andere sneeuwballen de loef af. Viburnum tinus Tot slot nog een zeer opmerkelijke plant die de laatste jaren een sterke opgang heeft gemaakt. Viburnum ti nus is een wintei^roene plant, bedekt met bruinrode bloemknoppen gedurende de gehele winter. In het voorjaar volgt de bloei in schermen. Een nadeel van deze struik is de vrij zwakke winterhardheid. Een be schutte plaats is daarom een vereiste om te kunnen ge nieten van deze zeer fraaie sneeuwbal, die een hoogte van ong. 1,5 mtr. kan bereiken. Voor meer informatie omtrent deze en andere leden van het sneeuwbalgeslacht kunt u altijd terecht bij de verkopers/adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11