e^auflftir Met de nieuwe Spaar- optimaalhypotlieek Rabobank Q -1 kenv/ood l presenteert \Top-Aidio Nijhof Baarn viert eerste Verjaardag' met groots feestprogramma krijgt u grote zekerheid en spaart u veel geld uit. RENTE VANAF DENON ai laanstraat 101 baarn SOESTER COURANT PAGINA 13 ^NakamicRi Kom Kijken en Wissen "^ultduuendentwjs v5npop,pop^enWaSS1 Si§:ö® Geslaagde Drentse excursie van Historische Vereniging Soest Schoolruit vernield LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Cvan de ven dsdubbers Kledingdiefstal Opel roept auto's terug Voor oud en jong op zaterdag 12 november W egwerkzaamheden LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Evan de ven Tweede helft Bach's Orgelmis in Oude Kerk Schade aan auto Botsing met een gestolen brommer Neo Print/JJ.Krijne samen onder één dak aan Beukenlaan Bel voor een afspraak 02155-1 25 68 Nu al ruime belangstelling voor nieuwe spaar-optimaalhypotheek 'Redt het tropisch regenwoud!' f De Historische Vereniging Soest heeft vorige week zaterdag een leerzaam en genoeglijk uitstapje gemaakt naar Dren te. Daarbij werden o.a. het museum dorp Orvelte en de hunebedden be zocht. De trip stond onder leiding van de heer G. v.d.Beemt, oud-voorzitter van de vereniging, die informatie verstrekte over de prachtige monumenten die in het Drentse landschap te vinden zijn, met vele archeologische en geologische bijzonderheden. In Drente is de geschiedenis vanaf de Ijstijd tot aan de Middeleeuwen zicht baar aanwezig. In het bijzonder bij Kamps-Heide kan men genieten van het natuurmonument en de archeologische en geologische overblijfselen, zoals een zgn. pingo, een ijssmeltwatergat uit de Ijstijd, waaraan mensen woonden van de Hamburger- en Tjongercultuur, de hunebedden, de vele grafheuvels uit Neolithicum, Bronstijd en Ijzertijd, een Celtic-field, een urnenveld, etc. Onbekenden hebben vorige week een ruit ingegooid van de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat. Dat gebeurde met een steen, die later in het gebouw werd te ruggevonden. De schade bedroeg ca. 1450 gulden. Het gezelschap, dat met een volle bus 's morgens van het Museum Oud-Soest aan de Steenhoffstraat vertrok, bezocht het museumdorp Orvelte en bezichtigde o.m. een gereconstrueerde boerderij/ nederzetting uit de Ijzertijd, de mu seumboerderij bij Westerbork, het hu nebedden-informatiecentrum, het grootste hunebed van Europa (bij Bor ger) en Hoogeveen. De Historische Vereniging Soest kan te rugkijken op een geslaagde, welbestede 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 2) A.F.Th, v. d. Heijden Het leven uit een dag 34,50 3. 4) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 4. 9) Harry Mulish De elementen ...34,50 5. 6) Rutger Kopland Herinneringen aan het onbekende 14,90 6. 7) Milan Kundera De ondraaglijke lichtheid van het bestaan35,50 7. 8) Marten Toonder Als dat maar goed gaat21,50 8. 5) Roald Dahl Matilda24,50 9.(10) Oriana Fallaci Een man 14,90 10. (-) Anatoli Rybakov Kinderen van de Arbat 47,50 WWwlcertnjiTi "Hartj^Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een forse hoeveelheid da meskleding te stelen in een modezaak aan de Van Weedestraat. In totaal wordt er kleding ter waarde van 1800 gulden vermist. De diefstal moet 's middags in tien minuten hebben plaatsgevonden op de bovenverdieping van de zaak. De Nederlandse Opel-dealer organisa tie zal ongeveer 33.000 tussen midden december 1987 en begin september 1988 gebouwde Corsa-, Kadett^ en As- cona-modellen terugrqepen voor een gratis controle van de remkrachtrege- laar. In enkele gevallen kan bij deze wagens de remkrachtregelaar losraken van de hoofdremcylinder, waardoor het rem- vermogen wordt bëinvloed. De werking van de handrem wordt niet aangetast. De eigenaren zullen door de officiële Nederlandse dealers worden ingelicht. De Kadett Caravan-, Van-, Combo- en Kadett- 2.0 16 kleppen-modellen, als mede Vectra-, Manta-, Omega- en Se nator-modellen zijn bij deze actie niet betrokken. Om 9.00 'smorgens begint op zaterdag 12 november een dag vol feestelijke ac tiviteiten bij de firma Nijhof in Baarn. In de ochtenduren wordt een taart aan gesneden van maar liefst tweeëneen- halve meter, die op zichzelf al een be zienswaardigheid is. Het is een kunst stuk dat geleverd wordt door de Baarn- se bakker Jos Hendricksen en drie ban ketbakkers. Onder de vrolijke dixie-tonen van de Nijhof-huisband wordt het gebak gratis geserveerd, uiteraard met een kopje kof fie en zo lang de voorraad strekt. Ten overvloede staat er ook nog een poffer tjes- en pannekoekenkraam paraat, spe ciaal voor mensen met een andere smaak (en voor het geval de taart te klein zou blijken te zijn). Het wordt een échte verjaardag, met de hele dag gratis limo nade die wordt geschonken door een vrolijke limonade-clown. Aan clowns is er die dag bij Nijhof trou wens toch geen gebrek. Ze lopen door het pand met ballonnen die natuurlijk worden weggegeven, ze staan bij een grabbelton waarin de allerkleinsten gra tis hun geluk mogen beproeven, ze delen petten en leuke presentjes uit aan jong en oud, en ze verzorgen een compleet kinderprogramma met poppenkast, goochelen en ballonfiguren knopen. De kinderen kunnen dus gezellig mee naar Nijhof; ze vieren volop feest en zo kun nen vader en moeder rustig rondkijken. Superkoopjes Want uiteraard is ook aan de ouderen gedacht, met een uitgebreid aanbod aan superkoopjes. Inmiddels zijn ze wel be kend van Nijhof, die super laag geprijsde artikelen in de cadeau- en weggeefsfeer. Het hoort allemaal bij het feest en Nijhof gaat ermee door tot aan de december- feestdagen. Het wordt volgende week zaterdag een bijzonder vrolijke dag, met als extra at tractie het optreden van Peppi en Kokki. Het maakt nauwelijks uit op welk tijdstip men die dag bij Nijhof binnenstapt, want de hele dag bestaat - tot 's middags vijf uur - uit hoogtepunten. Het geheel vol trekt zich in de ouderwets-gezellige sfeer die men van Nijhof gewend is. Nijhof staat één jaar na de feestelijke opening van het nieuwe pand - nadat het oude in de vlammen was verwoest - ook aan de vooravond van enkele postieve zakelijke ontwikkelingen. De firma heeft bijna al haar artikelen voor de klantenkring op voorraad, maar omdat sommige zaken zo goed lopen is de be hoefte aan magazijnruimte sterk toege nomen, vooral om de levertijd te bekor- Deze week vinden bij het kruispunt Ir. Menkolaan/Noorderweg wegwerk zaamheden plaats. De uitmonding van de Menkolaan op de Noorderweg wordt herbestraat. Binnenkort wordt ook een begin ge maakt met het aanbrengen van twee ver keersdrempels bij de hofjes van de Schoutenkampweg (tussen de Plasweg en de Foekenlaan). Het werk zal onge veer een kleine week in beslag nemen. 1.(2) Stephen Hawking Het heelal29,90 2. WimKan De dagboeken 1957-1968 27,50 3. 1Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap 34,50 4. 4) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 5. 3) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 6. 6) Mr J.M.A.H. Luns Gelooft u mij, het was een genoegen 22,50 7. 5) Bert Molenaar Interviewers ondrvraagd19,90 8. Snoecks'89 19,75 9. Jos Brink Bouwen met puin 19,90 10.(10) Edo Sprong Alles in de hand 49,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris De Complete Boekhandel. Zondagavond 30 oktober klonk in de serie "Concerten Oude Kerk" het tweede en laatste concert gewijd aan Bach's "Orgelmis", een naam die later gegeven is aan zijn 3e deel van de "Kla- vierubung". Dit door Bach zelf uitge geven werk bevat een omramend Pre ludium en Fuga in Es, 21 koraalvoor spelen en 4 duetten. Het werk is duidelijk een eenheid: dit blijkt'uit de volgorde van de stukken en uit de hierin aanwezige getallensymbo liek. Toch zal het waarschijnlijk nooit de bedoeling van Bach zijn geweest om het werk in zijn geheel uit te voeren. Van elk koraal zijn er bijvoorbeeld twee versies, eerst een grote bewerking en dan een kleine. Alleen van het Driëeenheidsko- raal "Allein Gott in der Hoh sei Ehr" zijn er drie versies. In later tijd heeft men wel de grote kora len en het Preludium en fuga uit het werk gelicht. Men liet de koraalvoorspelen voorafgaan door het gezongen koraal en noemde het nu "Orgelmis". Die naam is niet zo vreemd: De eerste drie grote ko raalvoorspelen zijn bewerkingen van het Lutherse Kyrie, terwijl daarna het Lu therse Gloria (Allein Gott) is opgeno men. Beide ontierueien zijn vaste be standdelen van de Lutherse mis. Hierna volgen bewerkingen van zes koralen die overeenkomen met de hoofdstukken uit Luthers kleine catechismus (wet, ge loofsbelijdenis, gebed, doop, boete en avondmaal). Het zal duidelijk zijn dat er in de con certsfeer meer oplossingen mogelijk zijn. Cor de Jong koos voor een splitsing in twee delen:een eerste concert met Preludium en fuga, waartussen de drie grote Kyrie-koraalvoorspelen en de drie Gloria's, en dan nu het tweede concert met de zes catechismuskoralen en de vier duetten. De Jong plaatste deze ko ralen in een andere volgorde, zodat mu zikaal meer eenheid ontstond, en speel de ze in twee groepen van drie, waartus sen de duetten.Het zijn prachtige kora len, die mede dankzij een goede registra tie (rekening houdend met de beperkte mogelijkheden van het orgel van de Ou de Kerk) fraai tot klinken werden ge bracht. Zoals het zware 16-voets ple num van "Aus tiefer Not", waarin de rechter voet uiteindelijk de melodie speelt in een zesstemmig klankweefsel. Of de milde klank in het Vater unser": een ongelooflijk mooi koraalwaarin di verse ritmen elkaar niet alleen afwisse len, maar ook door elkaar klinken, ter wijl de regels van de melodie bovendien in kanon worden toegevoegd aan beide klavieren. Daarbij verandert de oor spronkelijke driestemmigheid in vijf stemmigheid. De "zucht"-motieven zul len alles te maken hebben met de tekst uit de Romeinenbrief: "Wij weten niet wat en hoe wij moeten bidden, maar de Geest zelf pleit voor ons bij God met verzuchtingen waarvoor geen woorden te vinden zijn". De duetten, mogelijk bedoeld als avond- maalsmuziek, werden virtuoos gespeeld op het koororgel. De koraalvoorspelen werden voorafgegaan door de koralen zelf, gezongen door de Cantorij van de Oude Kerk: soms eenstemmig, soms vierstemmig. Een prettige afwisseling met de orgelklank, en ook een goede voorbereiding op de thema's van de nu volgende voorspelen. Bovendien wer den de koraalvoorspelen daardoor voor de ongeveer 40 toehoorders geplaatst in het kader waarin zij eigenlijk thuisho ren: de gemeentezang. Volgende concert: 27 november 20.00 uur: Barok bij kaarslicht. RJ.B. ten - met name als ze uit het buitenland worden geïmporteerd. Nijhof groeit Nijhof heeft die uitbreiding gevonden in een pand op slechts enkele honderden meters afstand: het industrieterrein Noordschil. Binnen één jaar zo'n 2000 vierkante meter opslagruimte erbij maakt duidelijk dat Nijhof, vooral door de grote bekendheid bij het publiek, nog steeds groeit. Niettemin heeft Nijhof voor al die men sen die het bedrijf nog niet kennen of nog niet weten te vinden vorige week een reclamezuil van maar liefst 19 meter hoogte geïnstalleerd, zodat iedereen die over de rijskweg Al rijdt al van verre wordt geattendeerd op "doe-het-zelf', "meubelplezier" en Nijhof. Volgens de directie mag de zuil beschouwd worden als "de kroon op het werk", waarmee Baarn en omstreken bovendien een klok en een thermometer rijker zijn gewor den. Op 19 meter hoogte trekt Nijhof met de reclamezuil van alle kanten de aandacht. Een eigenaar van een auto moet duizend gulden betalen om zijn wagen te laten re pareren. De kofferklep werd met een breekvoorwerp geforceerd met de be doeling iets te stelen. Dat laatste gebeur de niet. De auto stond geparkeerd aan de Irenelaan. De brommer, waarmee een jongen uit Soest vorige week een aanrijding had met een automobilist, blijkt te zijn gesto len in Baarn. De jongen, nog geen zes tienjaar, droeg geen helm tijdens de bot sing op de Haverweerd. De automobilist zou de schade aanvankelijk regelen met de jongen, maar schakelde later toch de politie in. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 -v Met een feestelijk "open huis" hebben drukkerij Neo Print en de firma JJ. Krijne (kantoorartikelen) vorige week het officiële samengaan van beide be drijven gevierd in het voor een groot deel vernieuwde en uitgebreide be drijfspand aan de Beukenlaan 86B. Daarmee bereikte de onderneming een belangrijke mijlpaal. Beide firma's die nu beschikken over een pand dat ruim tweemaal zo groot is geworden stonden al sinds jaar en dag onder leiding van de beide directeuren, de heren E. Davelaar en W.v.d.Meij. Ondanks het verschil in "leeftijd" - Neo Print bestaat 15 jaar en J.J. Krijne kan terugzien op een geschiedenis van 126 jaar! - is er sprake van een uitstekend "huwelijk". De samenwerking tussen de heren Da- velaar en Van der Meij, die in de drukke rij gestalte heeft gekregen, dateert van 1973 en werd geboren tijdens een geza menlijk uitstapje naar een cupwedstrijd van Ajax. "We begonnen samen met het drukken van visitekaartjes," aldus de heer Davelaar, "aan de Van Lennep- laan. Later vonden we onderdak bij ga rage de Soester en twaalf jaar geleden konden we dit pand betrekken." Tweeën eenhalf jaar geleden werd Neo De heren Davelaar l.) en Van der Meij onthulden de gedenksteen. Print versterkt door de komst van Krij ne, al veel langer dan een eeuw in het he le land een bekende en vertrouwde naam op het gebied van kantoorartike len. Oorspronkelijk afkomstig uit Am sterdam was het bedrijf enige tientallen jaren lang gevestigd aan Colenso, tot de overname in 1986 een feit werd. Zowel de drukkerij als de kantoorartikelenhan- del beschikken aan de Beukenlaan nu over een fraai, ruim pand, waarin ook een riant onderdak is gevonden voor een showroom. Voorafgaande aan het "open huis", dat plaatsvond in een speciale feesttent, zet te het personeel van Neo Print /J.J.Krij ne de directeuren en hun echtgenotes in het welverdiende zonnetje. Namens de medewerkers hield de heer T. van Wil lingen een toespraakje en bood hij de da mes bloemen aan. De heren Davelaar en Van der Meij werden - nadat ze het nieu we pand eendrachtig voor geopend had den verklaard - tot hun verrassing "be dacht" met een officiële gedenksteen, die in de nacht daarvoor in het geheim aan de voorgevel van het pand was aan gebracht en die zij gezamenlijk onthul den. 6,9% KANTOREN: KERKPLEIN 9 - KONINGINNELAAN 28 SOESTERBERGSESTRAAT 14 - SMITSWEG 4 TAMBOERIJN 3, 0VERHEES TELEFOONNUMMER VOOR ALLE KANTOREN I 25 68 Tienduizenden guldens besparing op woonlasten Begin deze maand introduceerde de Rabobank de 'Spaar-Optimaalhypo- theek' en nu al is duidelijk dat deze nieuwe hypotheek goed aanslaat bij de woonconsument. Het gaat om een wo ningfinanciering die de zekerheid van een annuïteitenhypotheek combineert met de fiscalevoordelen van een hy potheek met levensverzekering. De netto-lasten zijn aanzienlijk lager dan bij de tot nu toe gebruikelijke woning hypotheken. Al bij een hypotheekbe drag van f 100.0ÖÖ,- bedraagt het voor deel over de totale looptijd tienduizen den guldens. Bij hogere bedragen neemt het voordeel snel toe. Op grond hiervan verwacht de Rabobank de ko mende jaren een massale belangstel ling voor deze nieuwe hypotheekvorm. De Spaar-Optimaalhypotheek hoort tot de categorie spaarhypotheken, ook wel verbeterde levenhypotheken genoemd. Gedurende de looptijd wordt niet afge lost, wel wordt een verzekeringspremie betaald. Met een beperkt deel van die premie wordt het overlijdensrisico ge dekt, met de rest wordt gespaard om te zijner tijd in één keer de lening te kunnen aflossen. Over dit spaardeel wordt een rentepercentage vergoed dat even hoog is als dat van de hypotheekrente. Een verbeterde levenhypotheek biedt een grote mate van zekerheid. Aan het einde van de looptijd of bij eerder over lijden kan het hypotheekbedrag altijd volledig worden afgelost. De maande lijkse hypotheeklasten zijn verhoudings gewijs laag en stabiel. Dat vloeit voort uit de relatie tussen hypotheekrente en te betalen premie (bij een eventuele rente verhoging wordt de spaarpremie ver laagd) en uit het feit dat gedurende de hele looptijd de rente over het volledige hypotheekbedrag aftrekbaar is voor de inkomstenbelasting. Ook premiewoningen De Spaar-Optimaalhypotheek van de Rabobank kan worden afgesloten met rentevaste perioden van 3, 5, 10 of 15 jaar en als Rente Stabiel Hypotheek. De hypotheekrente ligt 0,2% hoger dan bij een annuïteitenhypotheek (er is al een Spaar-Optimaalhypotheek met een ren te van 7,1%). Ook het financieren van een premiewoningen is mogelijk met de ze hypotheekvorm. Al bij hypotheekbedragen beneden f 100.000,- en een relatief beperkt inko men kunnen de netto-lasten aanzienlijk lager uitvallen dan bij een vergelijkbare annuïiteitenhypotheek. Bij hogere be dragen loopt het voordeel snel op. Een aleenverdiener met een bruto-inkomen van f 55.000,- en een hypotheek van f 150.000,- spaart met een Spaar-Opti- maalhypotheek bij de huidige rente stand in totaal circa f40.000,- uit ten op zichte van een vergelijkbare annuïitei tenhypotheek plus overlijdensrisicover- zekering. Van belang is dat het voordeel over het algemeen al zeer kort na het af sluiten van de hypotheek merkbaar wordt. Helft woningaankopen De Rabobank - met een marktaandeel van ruim 25% de grootste hypotheek verstrekker in ons land- verwacht dat spaarhypotheken op korte termijn een belangrijke plaats zullen innemen in de hypothekenmarkt. Deze verwachting is mede gebaseerd op de enthousiaste commentaren die consumentenorgani saties eerder dit jaar gaven over deze nieuwe hypotheekvorm. De Rabobank houdt er rekening mee dat binnen enke lejaren de helft van de woningaankopen in ons land met een verbeterde levenhy potheek zal worden gefinancierd. Ook zullen naar verwachting op grote schaal bestaande hypotheken, zeker als het gaat om wat grotere bedragen, worden omgezet in een spaarhypotheek. Te veel gedronken Omdat het besturen van zijn auto hem zichtbaar moeilijk afging werd een man uit Soesterberg aangehouden door de politie. Uit de blaastest en de bloedproef bleek dat hij teveel had gedronken. Het werd de man daarop verboden om de eerste acht uur nog plaats achter het stuur te nemen. Onder het motto "Redt het tropisch re genwoud!" geeft de Derde Wereld- groep Soest een informatieavond op donderdag 10 november a.s. in het Griftland College aan de Noorderweg. Aanvang 20.00 uur. Manus van Brakel, staffunktionaris van de Vereniging Milieudefensie, zal aan de hand van een dia-klankbeeld en een inleiding de problematiek van de ver dwijnende regenwouden belichten. Tevens is uitgenodigd de heer C.H.E. Schönlank, algemeen secretaris van de Nederlandse Houtbond, de organisatie van importeurs en groothandelaren in hout in Nederland, om zijn visie te ge ven op deze problematiek. In de pauze is er gelegenheid een ten toonstelling te bezichtigen en zijn er produkten uit Derde Wereld landen te koop. De muziekgroep Mashuouna uit Equador is uitgenodigd om de pauze met muziek te omlijsten. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie onder lei ding van Jan Pieter Lokker. Ooit was een zevende deel van de aarde bedekt met tropische regenwouden. Nu is al meer dan de helft daarvan verdwe nen, vernield door de mens. Vooral se dert de Tweede Wereldoorlog is die vernietiging razend snel gegaan. Als dat zo doorgaat zijn over dertig jaar bijna alle regenwouden verdwenen. En over vijftig jaar is alles weg. De grootste mi lieuramp aller tijden! Zo wordt de ver woesting van de tropische regenwou den wel eens genoemd. Nu is het nog mogelijk die ramp te voorkomen. Maar dan moeten we wel snel in aktie komen. Tropisch hout-gebruik moet omlaag! Nederland is één van de belangrijkste importeurs van tropisch hout in de we reld. Wij importeren bijvoorbeeld net zoveel als West-Duitsland, meer dan Engeland, meer dan tweemaal zoveel als België en ongeveer tienmaal zoveel als Denemarken, per inwoner zijn wij de grootste tropisch houtverbruikers in Europa. Alleen de Japanners gebrui ken in de wereld nog meer tropisch hout. Zo'n hoog gebruik gaat regelrecht ten koste van regenwouden, en is daarom niet te verantwoorden. We zullen moe ten minderen om die wouden te sparen. Daaraan valt niet te ontkomen. Maar hoe doen we dat? Hou tegen dat hout! Moet Nederland dan helemaal geen hout meer gebruiken? Nee, dat hoeft niet. In sommige gevallen zijn alterna tieven ook niet zo snel te vinden. Maar waar vervanging mogelijk is, moeten we er ook naar streven. Iedereen heeft daarbij een eigen verant woordelijkheid. Natuurlijk: ook de al ternatieven voor tropisch hout leveren milieuproblemen op. Maar die zijn ech ter onvergelijkbaar met de gevolgen van het gebruik van tropisch hout en de onomkeerbare vernietiging van miljoe nen jaren oude regenwouden.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13